Schager Courant Daan Pool MARKIEZEN. komt!! K. BLAAUBOER Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Rond de verdeeling van den Radio zendtijd. Moordaanslag op zijn rader. De opheffing van de tram Alkmaar—Purmerend. Bescherming van den trekhond. De Laatste Compagnie. Het nieuwe Eerste Kamerlid. Een meisje aangerand. Het volgende nummer der Schager Courant verschijnt Woensdag a.s. Installatie Mr. H. A. Fruin. De bascules van het Tilburgsche abattoir. De kinderverlamming te Gouda. Zaterdag 7 Juni 1930 73ste Jaargang. No. 8675 De nieuwe regeling: gaat op 80 Juni In. Gelijk gemeld, heeft de minister van Waterstaat be paald, dat de nieuwe regeling inzake de zendtijdverdee- ling moet ingaan op 1 Juli a.s. Het „Hsbl." verneemt thans, dat een en ander zal in gaan op Maandag 30 Juni a.s. Volgens een bericht in het Volk van dezer dagen had de V.A.R.A. verzocht, de regeling op 30 Juni te doen ingaan. Geen 82, maar 19 Kurhausconcerten van de V.A.B.A. In de V.A-R.A.-bjjeenkomst, Woensdagavond te Amster dam in het stampvolle concertgebouw, terwijl ook nog andere zalen moesten worden afgehuurd, heeft de heer Duijs meegedeeld,- dat de V.A.R.A. in het a.s. zomersei zoen 32 Kurhaus-concerten zal uitzenden. De directie van het Kurtiaus deelt thans mede, dat dit niet Juist is. Uitgezonden zullen worden 6 Maandag avond-concerten (volksconcerten) en 13 Woensdagavond- concerten; in totaal dus 19 ooncerten. Voorts zullen er in de maanden Juli en Augustus S 9 kindermatinees van Henri Nolles op Woensdagmid- dig door die omroepvereeniging worden uitgezonden. Sinds 15 Mei, toen het bekende minlsterleele besluit afkwam, hebben, naar de Radio-bode meldt, 25.000 luis tervinken op het giro-nummer van de A.V.R.O. niet min der dan f 80.000 gestort. Wat de A.V.R.O. voor plannen heeft, komt tot uitdruk king in het volgende stukje in de Radio-bode van de hand van den heer Vogt: „Het Ministerieele Besluit is ergét van inhoud voor de A.V.R.O. dan de zwaarste pessimisten onder ons, hadden durven voorspellen. Wat denkt Z.E. van een Omroep als de onze, die Ingesteld is op 6 dagen omroe pen? Kan daaruit dan maar met één handteekenlng 3V6 dag weggesponst worden, zonder de grootste organisa- tie-ontreddering te brengen? Welk een geheel anderen indruk zou zijn gewekt, wan neer Z.E. een persoonlijke belangstelling getoond had, voor hetgeen wel om moest vallen, wanneer hij het voor ons fatale besluit teekende dat thans zijn departement heeft verlaten. Wij hebben de overtuiging een andere bejegening te hebben verdiend dan deze. Het is nu anders; in de Kamer heeft de minister ge zegd: de A.V.R.O. is „niets bijzonders." Dat is wel een zeer verdrietige qualificatie voor een omroep-instituut, dat 7 jaar lang de genegenheid van het Nederlandsche volk heeft bezeten, omdat het u i t dat volk ontstond. Wat wij hopen na al deze ontgoocheling en teleur stelling? Dat de minister niet het „Wee den overwonnene" zaJ toepassen. Dat hij ons in de gelegenheid zal stellen opnieuw te beginnen. Dat hij ons niet zal dwingen om in te gaan bij dege nen, die ons ongeluk hebben beraamd en ten uitvoer laten leggen door zijn hand. Dat hij ons zal vergunnen ons zelf te zijn; met rust gelaten door onze vijanden. Wij vragen geen geld of andere hulp van den staat Wij vragen alleen om geen onnoodlge beletselen op on zen weg te stapelen. Wanneer ons geen volledig omroepbestaan kan wor den geschonken op de 1071 M. golf, die er nog altijd voor beschikbaar is, geef ons dan een vrije machtiging voor een Gleiohwellenstelsel, vragen wij." De verdachte vrijgesproken. De Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag uit spraak gedaan in het familiedrama te Schiebroek, waar de oud-gemeente-ontvanger A. Vermeulen in den vroegen morgen van 10 November van het vorig jaar op zijn erf werd aangevallen en ernstig gewond. In verband met dit feit, wérd de 34-jarige zoon, die kort tevoren uit het ouderlijk huis was gezet, gear resteerd. Ter terechtzitting maakte de vader gebruik van zijn verschooningsrecht en legde dus geen ge tuigenis af. De rechtbank voldeed aan het verzoek van den verdediger mr. Rolandus Hagedoorn en stel de verd. onmiddellijk in vrijheid. Thans heeft de rechtbank den verd. vrijgesproken, aangezien: het bewijs van de daad niet geleverd is. De rechtbank wilde nl. geen gebruik maken van verklaringen, door den vader en de zuster van verd. afgelegd tijdens het vooronderzoek en ook niet van uitlatingen tegenover derden. Bovendien verklaarde de rechtbank in het vonnis, dat men ook overigens geenszins overtuigd is van de schuld van verdachte. De eisch van het O.M. was vier jaar gevangenis straf en daarna ter beschikking stelling van de re geering. MOTORRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Met een verbrijzeld been opgenomen. Donderdagavond te ongeveer half negen reed ze kere Ouwerling uit Breda op zijn motor op den Rijksweg te Gilsen in de richting Tilburg. Hij wilde op het kruispunt onder de gemeente Gilsen de van de richting Reyen komenden vrachtauto van den kolenhandelaar Wouters uit Gilsen voorlangs pas- seeren. Hij kwam daarbij met de auto in botsing, waardoor hij viel en een zijner beenen werd verbrij zeld. Dr. van Glabeek uit Reyen, die spoedig ter plaat se was, verleende de eerste hulp en achtte directe opneming in het ziekenhuis te Breda noodzakelijk. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOOR WEGEN. Men meldt uit Apeldoorn: De Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens 16 Juni een reis per boot naar Noorwegen te maken. Zij denken begin Augustus in Nederland terug te zijn. Vragen in den Alkmaarschen geemeente- raad. Ook deze tram levert reeds se dert geruimen tijd verlies op. Na een langdurige vergadering in comité, heeft de heer Keesom (R.K.), in de gisteren gehouden verga dering van den raad der gemeente Alkmaar, B. en W. vragen gesteld inzake de voorgenomen opheffing van het wegvak Alkmaar—Purmerend van de tram die tot dusver van Alkmaar naar Amsterdam loopt. Spr. herinnerde aan de voorgenomen electrificatie van de baanvakken Amsterdam—Edam en Amster damPurmerend, wat f675.000 zal moeten kosten. j wees er op, dat de tram voor velen de eenige goede vervoergelegenheid is, dat de Alkmaarsche markten daarmede gebata worden ,de veemarkten en de graanmarkten. In de Schermer gaat men steeds meer tot groenteteelt over en de aanvoer van deze producten naar Alkmaar zal moeten toenemen. Ten slotte wees spreker nog op het wenschelijke de tram AlkmaarPurmerend te behouden met het oog op het vreemdelingenverkeer en met het oog op de vele schoolkinderen van buiten, die er van gebruik maken. De burgemeester deelde mede, dat het betrokken wetsontwerp het College bekend was. Op uitnoodi- ging van den burgemeester van Purmerend had het college daar met andere gemeentebesturen verga derd en later waren daarop nog verschillende bespre kingen gevolgd. Vaststaat, dat het baanvak Alkmaar- Purmerend reeds geruimen tijd verlies opleverde en electrificatie daarvan is dus zeer riskant Tusschen Alkmaar ert Purmerend wonen meer veehouders dan landbouwers, waardoor het vervoer nadeelig be- invloed wordt. B. en W. zullen evenwel diligent blij ven, al verwachten zij wel, dat de tram op dit baan vak zal verdwijnen. BRAND IN EEN PETROLEUMDEPOTSCHIP TE IJMUIDEN. Donderdagmorgen is brand ontstaan in een pet.ro- leumdepotschip van de American Petroleum Compa- ny, liggende in de Visschershaven te IJmuiden. Het tankschip was geladen met 35.000 liter petroleum en motorolie. De brand woedde in de tank met motor olie en liet zich een oogenblik zeer ernstig aanzien. De brandweer was echter spoedig ter plaatse met een motorspuit en wist den brand tot genoemde tank te beperken. VERDACHT VAN INBRAAK. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht de ongeveer 40-jarige K. T., verdacht van de inbraken met of zonder diefstal in het najaar van 1929 ge pleegd in de garage van graaf van Limburg Stirum te Oranjewoud, in de coöperatieve zuivelfabriek te Oudeschoot en in 2 boerderijen te Katlijk en Bonte- bok. T. heeft vóór den oorlog in Duitschland vertoefd, kwam in 1915 weer in het land terug en woonde toen een ti'dlang bij een oom van hem in 't Meer, bij Hee renveen. Later vertrok hij weer naar het buitenland. Bij het verhoor ontkende hij iets van de inbraken af te weten. HET GIJZELINGSGEVAL TE GOUDA. De handelingen van den heer Dorgelo afgekeurd. Op verzoek van den heer Dorgelo was een eereraad benoemd, die de handelingen van den heer Dorgelo in het gijzelingsgeval Duyvestein zou onderzoeken. Naar het Volk verneemt, moet deze eereraad, be staande uit de heeren mr. Droste te Rotterdam, Ed. Schurmann, voorzitter van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond en den heer D. van Sta veren, voorzitter van de Centrale Filmkeuringscom missie, met algemeene stemmen de handelingen van den heer Dorgelo hebben afgekeurd. SMOKKELHANDEL IN KOFFIE. Op de Duitsch-Nederlandsche grens. De beambte K. van het. grenskantoor Vaalserquar- tier, bij Vaals, inspecteerde Dinsdagmiddag 4 uur nabij het. kantoor Vaals een uit Nederland gekomen auto. Hij vond daarin 400 pond koffie verborgen. De chauffeur trachtte te ontkomen. De beambte sprong op de treeplank en trachtte het stuur te wenden. De chauffeur reed echter door: andere beambten losten revolverschoten. De banden werden doorgeschoten en ten slotte reed de auto in een weide. De Nederland sche chauffeur werd opgesloten, en de auto en de smokkelwaar zijn in beslag genomen. GASKETEL UITEEN GESPRONGEN. Smid ernstig gewond. Woensdagmiddag was de smid Sikkema te Frane- ker bezig met het herstellen van een gasketel met een laschapparaat Opeens sprong de ketel uit el kaar, de knal was zoo hevjg, dat het op honderden meters in den omtrek hoorbaar was. Sikkema werd ernstig in het gezicht gewond Dr. Brarnson, tweede geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, verleende de eerste geneeskundige hulp. DE DUITSCHE EX-KROONPRINS VOOR EEN DAG NAAR HOLLAND. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt, was de ex- kroonprins van Duitschland 6 Juni j.1. 25 jaar ge huwd. Het fpit zal op huize Doorn herdacht worden op den Tweeden Pinksterdag. De gemalin van den ex-kroonprins moet nog uit Amerika te Hamburg aankomen, waar de kroonprins haar zal afhalen. Zij zullen dan samen naar Doorn gaan. De Commissaris der Koningin In Noordholland heeft aan de gemeentebesturen in zijn provincie medegedeeld, dat bij de dit jaar te houden keuringen honden met een geringere borstbreedte dan 14 c.M. onvoorwaardelijk dienen te worden afgekeurd en zulks te meer nu het volgende jaar volgens de ministerieele circulaire van 7 Maart 1928 aan een borstbreedte van 16 c.M. tussohen de middelpunten der boegen zal moeten worden vast gehouden. Ten aanzien van afgekeurde tuigen, karren en bespan ningen zal naar de meening van den commissaris den: Koningin eveneens doorhaling in het trekhondenregister moeten plaats vinden, indien niet binnen een korten termijn van bijvoorbeeld 14 dagen de noodige verbe teringen zijn aangebracht Uit de Filmwereld DE Duitsche filmindustrie heeft thans weer eens een film uitgebracht, welke een goede worp is geweest ter verkrij ging van het hoogste artistieke ef fect, dat door de film te verkrijgen is. nl. „De Laatste Compagnie", een superieur filmwerk van Joe May, hetwelk verschillende weken achtereen zoowel te Amsterdam als te Rotter dam geprolongeerd moest worden, om vervol gens zijn zegetocht door ons land voort te zet ten. De klove, welke er sinds lang bestaat tus schen Hollywood en Neubabelsberg schijnt er door de intrede der geluidsfilmindustrie niet geringer op geworden te zijn. W el bereikte de Amerikaansche filmindustrie in den beginne een hoogere technische vervolmaking van de geluidseffecten, doch steeds meer dringt de Duitsche mentaliteit, welke een veel grootere kunstzinnigheid inhoudt, naar voren. Een der voornaamste sterren in de geluids film is wel Conrad Veidt, die wij onlangs be spraken in zijn „Das Land ohne Frauen". En ook in deze film „De Laatste Compagnie" heeft Conrad Veidt wij zouden haast zeggen weder 2ich zelf overtroffen. Het gegeven is in tegenstelling met de meeste oorlogsfilms, waar van wij indertijd verschillende besproken heb ben, voor de „Laatste Compagnie" uiterst een voudig. Het betreft een 13-tal Pruisische soldaten, die onder leiding van Kapitein Burk (Conrad Veidt) zijn overgebleven van een geheele com pagnie en thans, op den vooravond van den slag bij Jena een molen moeten bezetten, om den opmarsch der Napoleontische troepen te gen te houden, waardoor dan de Duitsche af tocht vergemakkelijkt zou kunnen worden. De ze kleine oorlogs-episode is zoo fijn en mini- tieus behandeld, dat de toeschouwer, het ge beuren in al zijn finesses en aangrijpende werke lijkheid medeleeft. Wij zien den kapitein met zijn stalen wil en groo- te menschel ij kheid op den rondgang \4m den molen heen en weer stappen; wij zien hem zijn bevelen ge ven, zijn soldaten moed inspreken, wanneer zij de vlucht willen nemen. Wij zien hem hun zijn wil de- creteeren, nadat zij op zijn vraag moeten bekennen, dat door hem nog nimmer een onredelijk hevel werd gegeven. En als er een in de benauwenis van den oorlogsdemon met de gedachte aan zijn vrouw en kinderen den waanzin ten prooi is, dan is het weder de kapitein, die hem door zijn medevoelen weet op te vroolijken. Dan is er nog de molenaarsdochter (Karin Evans) die na eerst met haar familie te zijn uitgeweken, te rugkeert en door haar sober spel, zonder ook maar eenigszlnis een te veel aan sentiment, het publiek weet te ontroeren. Dan volgen de aanvallen. Angst wekkend volgen de détails elkander op; man voor man vallen de 13 strijders achter de schietgaten neer; ook de kapitein en ook de molenaarsdochter. Zoo treden de Napoleontische soldaten in de uitge storven molenaarswoning binnen. Kapitein Burk (Conrad Veidt), met de molenaarsdochter Karin Evans). Tn het kort dus een filmwerk, waarvan een gewel dige suggestieve kracht uitgaat en dit te meer door de geluidstoepassing. Men heeft de geluidseffecten zoo sober mogelijk, maar daarom des te drastischer toegepast. De film wordt niet, zooals meestal het ge val is door gesynchroniseerde muziek begeleid, doch treedt slechts enkele malen in het scenario opge nomen, naar voren. Met daar tusschen door die kou de, stille, geluidlooze momenten, waardoor de angst wekkende benauwenis, welke door het geheele film werk spreekt, nog meer uitkomt. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. De inzittenden gewond. Donderdagmiddag te kwart voor twee had aan den Frleschen straatweg te Groningen een ernstige bot- sting plaats tusschen een luxe-auto van den garagehou der de Vries en een vrachtauto van de firma Swit- ters. De chauffeur van het eerste voertuig werd ge wond aan het linkeroog, terwijl de ander een schedel- wond bekwam. Zijn vrouw, die naast hem zat, liep een lichte hersenschudding op en werd bovendien gewond aan hoofd en rechterbeen. Ten huize van dr. v. d. Rees werden de patiënten verbonden. De auto's werden zwaar gehavend. Naar het Vaderl. verneemt, zou dr. C. J. K. van Aalst wegens drukke bezigheden niet voornemens zijn, als lid van de Eerste Kamer als opvolger van wijlen mr. Verkouteren zitting nemen. Dan zou de heer J. ter Haar, oud-wethouder van Amsterdam, tot lid der Eerste Kamer worden benoemd verklaard. SCHAGEN - TEL. 49. Wij belasten ons met het maken en plaatsen van alle soorten Levering z.u. binnen 8 dagen. REPAREEREN EN OVERTREKKEN VAN BESTAANDEN. Die in een schuurtje haar werkzaamheden verrichtte. Gistermiddag om twee uur, was de 18-jarige W., dienstbode bij de weduwe B., aan den Oudedijk te Heemskerk bezig met het verrichten van werkzaam heden in een schuurtje naast de woning. Plotseling werd zij overvaJlen door een manspersoon, waarhij het meisje door den schrik bewusteloos geraakte. De man pleegde geweld op haar. toen mej. W. bij kwam, zag zij nog juist den man zich verwijderen. Zij was echter niet in staat hulp te roepen en sleep te zich naar het woonhuis. Toen eenige oogenblik- ken later de zoon des huizes terugkwam, waarschuw de deze onmiddellijk politie en dokter. Deze laatste constateerde, dat het meisje o.m. mis handeld was met een vergiftigd stuk hout. Indien ge neeskundige hulp slechts een kwartier later zou zijn verleend, zou het meisje waarschijnlijk den overval met den dood hebben moeten bekoopen. Door de politie is een uitgebreid onderzoek inge steld, echter tot nu toe zonder re-sultaat. Het meisje heeft een vrij nauwkeurig signalement van den naar schatting 35-jarigen dader kunnen ge ven. De Uitg. In de Burgerlijke terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Alkmaar had Donderdagmorgen de plechtige installatie plaats van mr. H. M. Fruin, griffier bij het Kantongerecht te Hoorn, benoemd bij Konink. besluit van 20 Mei j.1., Staatsbl. 110. 39, tot Rechter in bovengenoemde Rechtbank. De Recht bank was samengesteld uit Mr. J. G. Holsteijn, Pre sident, mr. Ledeboer en mr. Ubbens, Bijz. Rechters Mr. v. Loockeren Campagne, Officier van Justitie en Jhr, Mr. van den Brandeler, Griffier. Vele leden der Balie, alsmede de subs. officier mr. v. d. Teen do Lille, als belangstellend toeschouwer, waren bij deze installatie aanwezig. Nadat mr. Fruin was binnen geleid en had plaats genomen, roquireerde de offi cier, na opening der zitting door Mr. Holsteijn, voor lezing van de acte van beëediging, waarop bedoelde acte door den griffier werd voorgelezen. Daarop ver klaarde de president namens de rechtbank mr. Fruin geïnstalleerd, hem gelukwenschend met zijn benoe ming. Vervolgens werd de zitting eenige oogenblikken ge schorst, ten einde den leden der Balie gelegenheid te geven, persoonlijk met den nieuwen dignitaris ken nis te maken, waarmede de plechtigheid der instal latie, die zonder eenig bijzonder ceremonieel verliep, beëindigd werd. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TRAM. De locomotief uit de rails gedrukt. Donderdagmorgen kwam een sneltram der G.T.M. te Doesburg in botsing met een autobus dier maat schappij. De locomotief werd uit de rails gedrukt en zou gekanteld zijn als de trottoirband dit niet had voorkomen. De autobus bleef onbeschadigd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Slordigheid of frande. Aan het abattoir te Tilburg is hetzij fraude of verregaande slordigheid geconstateerd, aldus de Tel. Gedurende geruimen tijd kwamen er klachten in bij de directie van den N.C.B.. dat aan het abattoir to Tilburg door leveranciers van vee en vieesch min der werd ontvangen dan in de omliggende plaatsen. Toen de tofdcontroleur van den N.C.B. Maandag jl. op het .jnttoir aanwezig was, werd door hem ge constateerd, dat de bascules geen juist gewicht aan gaven. Bij naweging bleek, dat dien dag een bedrag van ongeveer f 400 te weinig was uitbetaald. Veron dersteld wordt dat deze toestand sinds maanden be staat. De betrokken leveranciers hebben zich schrif telijk gewend lot B. en W. van de gemeente Tilburg, waarbij wordt gewezen op den bostaanden toestand in het abattoir en tevens schadevergoeding wordt ver zocht. Het bedrag is alsnog bij nader overleg nader te bepalen. Tevens wordt aangedrongen op een scherp onderzoek. Mocht het schrijven aan B. en VV. geen direct resultaat hebben, dan zal de gemeenteraad of ficieel van een en ander in kennis worden gesteld. Reeds drie sterfgevallen. Alle bewaar scholen en kinderbewaarplaatsen geslo ten. Hoewel direct, nadat do eerste gevallen van be smettelijke kinderverlamming te Gouda werden waar genomen. de noodige maatregelen zijn genomen om verdere besmetting tegen te gaan. hebben zich se dert Maandag nog drie nieuwe gevallen voorgedaan. Het totaal aantal gevallen is daarmede gestegen tot zes. Gisteren is een kind van vijf jaar aan de ziekte gestorven. Dit is het derde geval met doorlelijken af loop. De burgemeester van Gouda heeft gisteren met den hoofdinspecteur van de volksgezondheid en alle Goudsche doktoren een bespreking gehad. Alle be waarscholen en kinderbewaarplaatsen zijn gesloten. Een kennisgeving van den burgemeester heeft de in woners met de verschijnselen van de ziekte bekend gemaakt, zoodat nu onmiddellijk kan worden inge grepen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9