ilitittiJitus- C. v. TRIET yv Herziening van het Huwelijksrecht. HAAR SPROOKJESPRINS E ES SLIM GEBRUIK GUN 1 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De man is hoofd der echtvereeniging. Den Helder. Eerste klas Heeren=Confectie. Onze Confectie past als maatwerk. Zaterdag 14 Juni 1930 SCHAKER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. 73ste Jaargang No. 8678 COURANT POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Maar er is voor gezorgd, dat hij geen misbruik van zijn macht kan maken. Reeds sinds langen tijd is aangedrongen op herziening van ons huwelijksvermogensrecht. Voor een deel kwam deze aandrang van een zijde, welke op wijziging in het algemeen van de grondslagen van ons huwelijksrecht uit is, en dit recht op de gelijkheid van de echtgenooten zou willen zien opgebouwd, zoodat dan met het aan den man toegekende overwicht zou moeten worden gebroken'. Doch ook wanneer men aan die grondslagen van het (huwelijksrecht niet wenscht te raken, kan toch gereede- lijk worden erkent, dat verbetering van het huwelijks vermogensrecht moet worden nagestreefd. Men moge van oordeel zijn, hetzij op principieele gronden, hetzij meer uit overwegingen van practischen aard, dat aan den man in de gezinsaangelegenheden een beslissende •6 tem toekomt, tegen misbruik van die bevoegdheid heeft de wetgever zooveel mogelijk te waken. Ook heeft men niet uit het oog te verliezen, dat de meer rechtstreek- eche deelneming in allerlei vorm van de gehuwde vrouw aan het verkeer hare consequenties heeft, die, in de bestaande wet wel eenigermate erkent, zich toch voor het tegenwoordige in veel sterkere mate doen gelden. De minister heeft thans een ontwerp tot regeling van het huwelijksvermogensrecht bij de Tweede Kamer in gediend, dat een herziening van het bestaande recht be oogt. In verband daarmede is het bestaande recht getoetst aan de eischen, die zich in de praktijk hebben doen gel den. De positie der vrouw versterkt. Uitgangspunt is gebleven, dat de man is hoofd der echtvereeniging. Maai- de minister is er op bedacht ge weest meer dan tot dusver waarborgen tegen misbruik van de martiale macht te scheppen. In die lijn ligt, dat, terwijl de gemeenschap van goederen als de meest met den aard van het huwelijk overeenstemmende vorm van huwelijksgoederenrecht is gehandhaafd als wettelijke re gel en den man daarvan, uit kracht van zijn hoofdschap der echtvereeniging, het beheer is gelaten, de positie der vrouw is versterkt, doordat voor onderscheidene han- delingen haar medewerking is vereischt, voorts voor de bevoegdheid om rekenschap te vragen is gegeven met als sanctie de mogelijkheid haar met het beheer der ge meenschappen te belasten en verder ook de scheiding van goederen is vergemakkelijkt. Dan ls wat men zou kunnen noemen het natuurlijk recht van de vrouw op het voeren der huishouding be ter erkend: een recht op het beschikbaarstellen van huishoudgeld met vereenvoudigd loonbeslag wordt inge voerd, het gebruik ten dienste der huishouding van eigen inkomsten uit ambt, beroep of bedrijf is haar ver zekerd, terwijl, meent de man de vrouw het recht tot het voeren der huishouding niet te kunnen laten, beroep op den rechter wordt gegeven. FEUILLETON door C. N. W 1 LLI A M SO N. Een der meest interessante romans uit de bekende Society-Reeks; Uitgave Van Ilotkema en Warendorf, Amster dam. 21. Hij was er zich bewust van, dat hy haar noodig had, tot zijn eigen verbazing. Het leek hem toe, dat het een buitengewoon saaien anticlimax zou zijn om alleen te eten. „Mijn hofmeester zal het vreemd vinden, wanneer mijn gast niet komt opdagen, na al die vooraf gemaakte toe bereidselen." Hij draaide om de ronduit gedane vraag van het meisje hoen. „Niet dat het er op aankomt, wat hij denkt, geen zier! Maar ik zou het natuurlijk aange naam vinden, als u lust heeft..." „O ja. ik heb er lust in!" Terry snoerde hem den mond in haar begeerigheid om het weer goed te maken. „Ik wil graag komen. Omdat ik weet, dat u... dat u niet „Ik zal het niet doen; daar kunt u vast op aan!" ant woordde hij haar. „Zullen wij dan gaan?" Hij raapte de hermelijnen stola, welke hij op den grond had gewor pen zooals zij indertijd zijn tienduizend dollars op, en m,et een nadrukkelijk vertoon van koele hoffelijkheid legde hij het bont om haar schouders. Het was waar, Sheridans hofmeester, Evans, had spe ciale voorbereidselen getroffen voor de gast en innerlijk was hij zeer opgewonden bij het vooruitzicht van haar tegenwoordigheid. Het was een feit dat iedereen aan boord min of meer opgewonden was over juffrouw Di- vine, de „Miljoen Dollar Pop" en er werd gewed, hoe lang de kalme verhouding tusschen haar en „de Baas" zou duren. Evans hoop naar een verandering, welke hoog gerezen was, nadat men hem verzocht had een di ner voor twee personen klaar te maken, daalde op nul gedurende den loop van het maal. Men zei hem niet eens. dat hij gaan kon, toen hij de koffie had gediend. Integendeel, het scheen, dat de Baas verlangend was om hem te laten blyven. Moet de handelsonbevoegdheid der gehuwde vrouw worden gehandhaafd? Met het vorenstaande samenhangend, doch mede voort gekomen uit de behoefte van het verkeer, waaraan de gehuwde vrouw in toenemende mate deelneemt, staat de vraag, of de handelsonbevoegdheid der gehuwde vrouw moet worden gehandhaafd. Gelijk bekend, is het uitgangspunt der tegenwoordige wet, dat de vrouw en zulks onafhankelijk van het stelsel van huwelijksgoederenrecht de bijstand van haren man voor elke rechtshandeling behoeft Op deze wijze is preventief het belang van het gezin als eenheid op afdoende wijze veilig gesteld. Het spreekt vanzelf echter, dat hier niet alleen de mogelijkheid ligt van machtsmisbruik de tegenwoordige wet heeft dat trou wens erkend door beroep op den rechter (zie artikel 1C7 B.W.) op te stellen doch dat bovendien deze voorzie ning bij regelmatige deelneming van de gehuwde vrouw aan het verkeer groote bezwaren schept. Ook dit laat ste erkent reeds de bestaande wet. Immers de eisch van bijstand voor elke rechtshandeling moge uitgangspunt zijn, voor de groote meerderheid der gevallen, is hij niet gehandhaafd. Onder die omstandigheden is het den minister voor gekomen, dat voldoende aanleiding ontbreekt om voor de gehuwde vrouw als uitgangspunt te behouden de voor het rechtsverkeer uiteraard hinderlijke handelsonbe voegdheid. De uitzondering overheerscht immers reeds thans den regel, en waar die regel zelf een exeptie vormt op het gemeene recht, ligt het voor de hand, dat gemeene recht als uitgangspunt te aanvaarden. Kan zulks echter en dit is, naar het oordeel van den minister beslissend zonder het belang van het gezin als eenheid met de leidende rol daarin van den man, in gevaar te brengen? De minister meent die vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Wijziging van huwelijksche voorwaarden mogelijk. Als een der hoofdpunten van het ontwerp is verder te noemen, dat onder controle van den rechter en mits de rechten van crediteuren verzekerd zijn, wijziging van huweiyksche voorwaarden staande huwelijk wordt mo gelijk gemaakt. Opgemerkt wordt nog. dat de handelingsbevoegdheid der gehuwde vrouw, gevoegd bij de mogelijkheid om bij huwelijksche voorwaarden van de wettelijke gemeen schap van goederen af te wijken, voor hen die ver mogensrechtelijk aan de vrouw een meer zelfstandige positie willen verzekeren, in ruime mate de gelegenheid opent om daartoe te geraken. Het ontwerp handhaaft de verplichting van den man tot onderhoud van de vrouw overeenkomstig zjjn staat en vermogen. De minister vond geen aanleiding deze verplichting wederkeerig te maken. Vooropgesteld is het beginsel, dat het huwelijk mat zich brengt de verplichting tot samenwoning: den man is de bevoegdheid gegeven de woonplaats te kiezen. „Het had net zoo goed een schoolfeest kunnen zijn!" bromde hij tegen zijn kameraad Roberts „De baa3 deed mij denken aan een vriendelijken oom, die zijn nichtje trakteert op een vrijen Zaterdag en haar vragen stelt over wat zy die week op school heeft geleerd. Zij spra ken over geschiedenis en aardrijkskunde brave klets praat was het en de moeite niet waard om het te ont houden. Sapperloot! Als ik in de plaats van de Baas was geweest, dan zou je iets anders beleefd hebben!" Zij hadden over boeken gesproken. Louter uit nieuwsgierigheid om haar ware innerlijk te leeren kennen, iets wat hij nimmer kon onderdruk ken, had Sheridan het meisje uitgehoord over haar lec tuur. Het leek idioot om te denken, dat zij ooit iets had gelezen; maar zij herinnerde zich de letterkunde uit haar schooldagen, alsof zij zeventien in plaats van zever en twintig was. Het scheen, dat zij veel van geschiede nis had gehouden en verlangd had om in Europa te reizen. /.Maar u is er meer dan eens geweest, is het niet?" waagde Sheridan te vragen. By die vraag zweeg zij plotseling, op die vreemde manier, welke zy misschien (zoo dacht hij) aannam om zijn verbazing op te wekken. In alle geval was zij zoo beleefd om belang te stellen in de enkele anecdotes. die hij bij wijze van conversatie haar opdischte over zijn eigen reisondervindingen. Zij kreeg hem ertoe, dat hij haar vertelde over Monte Carlo, waar zij in acht en veertig uur zouden zijn en zij werd klaarblijkelijk ge troffen door zijn verhalen over Algiers in de dagen der zeeroovers. Trouw in haar „pose" dronk zij geen wijn en zy wei gerde sigaretten, al veronderstelde Sheridan ook dat zij vurig verlangde om te rooken. En toen zij was heenge gaan, vond hij het onmogelijk om haar uit zijn gedach ten te bannen. Hij beleefde opnieuw de scène, die hij (of was zij het geweest?) in haar statiehut had gemaakt. Hij zag haar oogen fonkelend van angst, toen vochtig door haar tra nen; hij hoorde haar stem: „U is goed, natuurlijk." „Goed." Hij was niet goed. Hij was evenmin slecht. Zoo meende hij. En voor het eerst sinds jaren vroeg hij zichzelf in ronde woorden af, welk soort man hij wel was HOOFDSTUK XXIII. Lang nadat hij zich van het meisje had vrijgemaakt, zat Sheridan te rooken en ging zijn eigen karakter na met betrekking tot zijn leven. Nee, hij was geen slechte kerel geweest, alles in aan merking genomen. Maar terugziend zag hij, dat hij nooit iets gedaan had, wat de moeite waard was geweest. Na tuurlijk was er de oorlog geweest Maar dat rekende Spoorstraat 126 - Telefoon 370 Eenmaal bij ons gekocht, blijft klant. De getrouwde vrouw zal bevoegd zijn tot het aan gaan van rechtshandelingen evenals de man. Aansprakelijkheid van den man. Het ontwerp bepaalt dan, dat de man hoofdelijk met zijn vrouw verbonden is voor alle door de vrouw aange gane handelingen, de huishouding betreffende. Dit stelsel van hoofdelijke aansprakelijkheid voor door de vrouw aangegane huishoudschulden is om zijn practisch resultaat zeker aanbevelenswaardig. Wat de gewone behoeften van de huishouding zijn, zal de rechter In ieder voorkomend geval, met in acht neming der feitelijke omstandigheden, hebben te be slissen. De hoofdelijkheid wordt uitgebreid tot alle rechtshan delingen, waarvoor beide echtgenooten zich verbond.m hebben. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat het in de meeste gevallen voor het vlot loopen der huishouding noodig is. dat de leveranciers kunnen rekenen, dat beide echtgenooten voor de huishoudschulden door de vrouw gemaakt, verbonden zijn. Die verbondenheid Is een door de wet opgelegde; hieruit blijkt, dat de man, die niet langer medegebondenheid voor huishoud schulden wil dragen en als gevolg daarvan niet langer contanten voor de huishouding ter beschikking stelt, den gang der huishouding lam legt, doordat de vrouw dan niet langer de hulshouding k?n bestieren, vooral niet in die gevallen, dat er in algeheele gemeenschap van goederen en zulks omdat de leveranciers zullen weigeren aan de vrouw, onder zulke omstandigheden, nverdere leveranties te doen. En waar nu verder het ontwerp erkent, dat de vrouw de eerst-aangev/ezene is om de huishouding te bestieren, is er een dubbele reden om niet toe te laten, dat de medegebondenheid willekeurig wordt opgesteld. Het ontwerp handhaaft de gemeenschap van goederen als wettelijk stelsel. De minister meent, dat te dezen het geldend recht in stand moet blyven. Amersfoort. A. OVER. niet mee als een stuk normaal leven. De eenige diepe liefde in zijn verleden was geweest een toegewijde ge hechtheid aan dc oude. vriendelijke mevrouw Parmalee. die de plaats had ingenomen van beide zijn ouders. Hij had Betty Sheen ten huwelijk gevraagd, omdat haar grootmoeder graag wilde dat hij Betty's echtgenoot zou worden. Niet dat hij Betty niet had mogen lijden en haar niet bewonderd had. Zij was een der bekoorlijkste meisjes, die hij kende en haar manieren trokken de man nen aan. Maar toen het huwelijk was uitgesteld, had hij een hinderlijk gevoel van opluchting, die hij onderdrukt had met een gevoel van schrik. Misschien (zoo had hij tot zichzelf gezegd op den avond voor zijn huwelijk) behoorde hij tot die mannen, die noodzakelijk ieder huwelijk vervelend vonden, met wie dan ook; hij was steeds zoo vrij geweest. Er waren andere mannen geweest, die het aangenaam zouden hebben gevonden om met Betty te trouwen en zij had tot de laatste minuut met hen geflirt. Verscheidene had den er goed uitgezien en waren begeerenswaardig ge weest. Hun bewondering voorzag Betty van een passen den achtergrond: en het was niet in Sheridan opgeko men dan veel later, dat niet een van die mannen, ver worpen ter wille van hem, zoo rijk was geweest als hij. Na hun zonderling huwelijk schoten Miles en Betty goed genoeg op even goed als de meeste menschen. die zij kenden: maar niet lang daarna begon Miles te besef fen, dat het huwelijk eigenlijk een doodelijke instelling was. Toen hij jonger was, had hij vage zoete romanti sche droomen gehad. Maar het scheen wel. dat er zoo iets niet bestond, behalve dan in de romans en in de visioenen der dichters. Hij was humeurig geworden en een cynische ader had zich in hem ontwikkeld. Betty's airs van bedorven kind. van „het eenige meisje" begon nen op zijn zenuwen te werken. Van een gemakkelijk goedhartig jongmensch werd hij prikkelbaar, ja zelfs arrogant. In alle stilte was hij blij geweest om in den oorlog te gaan en vrij tc komen van Betty. De oorlog had hem toegeschenen het Groote Avontuur totdat hij er midden in was. Toen werd zijn ziel ziek van de afschuwelijkheid van het groote slachthuis van de we reld. Soms vond hij zichzelf een lafaard, maar zijn trots redde hem en hij was een goed soldaat. Toen hij te rugkeerde naar Amerika een paar maanden na den Wapenstilstand, had hij het Fransche „Croix de Guerre" met twee zegepalmen Hij was van plan het leven met Betty opnieuw te beginnen. Zij had hem geschreven, dat zij voor het Roode Kruis werkte. En in het begin was Betty opzettelijk veel bekoorlijker voor haar man. dan zij als bruid was geweest Slechts toen hij en Philips toevallig haar geheim ontdekten, vernam hij de waar heid: hoe zij Paul di Salvano bemind had van het oogen blik af, dat de Italiaansche Prins voor een missie in Objecten-voor-teederheid. WIE geen boter kan betalen behelpt zich met margarine. Wie geen nndrlelen heeft om de koffie puur te drinken lengt het kostelijke vocht aan, mei een dosis „chicorée". Wie geen kaviaar kan bekostigen zet zich voor een bord tapioca een zwarten bril op den neus en behelpt zich met de illusie. En naJemaal madame zich speent van kroost, zoekt zij het te vei vangen door „Hrsatze", die minder encombrant zijn en toch een flauwe voldoening geven aan haar moederlijke ir:- stincten. Enkele jaren geleden was hei dc salonpop, die opgeld deed. De pop, uitgedoscht als een baby, vertoonend haar wezenloos geverfd gezichtje door de autoruiten, kreeg een stoel in een restaurant, werd vertroeteld en geknuffeld, vergeleken met an dere poppekinderen, geprezen om haar „bonr.e mine'* en haar zoete onderworpenheid. De moderne ma donna's met haar levenlooze kleinen verspilden aan haar poppen de teederheid, die een uitweg zocht. Welk een voordeel zoo n pop. Zij at niet, noch dronk, zij nam in het appartement geen plaats in, zij belette nooit de aanvaarding van een invitatie, zij kostte geen tijd en geen toewijding, zij lachte noch schreide, zij was altijd tevreden. Zij had alle deug den en geen enkel gebrek. En dat was t juist wat de pop haar bevoorrechte positie kostte. „Mamatje" had goed alle zoete woordjes der Fransche taal in de snoezige roze oortjes te fluisteren het kir.d bleef impassibel; in zijn glazige blauwe oogen blonk begrip, liefde, noch haat. De pop maakte geen bewe ging, die „Mamatjes" zehuwtjes de gelegenheid gaven zich te ontspannen in een lach of weldoenden toorn. De pop was dood. morsdood en mevrouwtje was de fantasie van haar jeugd, die leven te geven weet aan alle dingen, kwijt, hopeloos en voorgoed Zoo kwam de dag. dat de pop vergelen werd. een zaam bleef in een hoekje van de sofa. zonder klacht of traanDe gemanicureerde handjes, die toch caresseeren moesten, hebben naar nieuwe objecten- voor-teederheid rondgetast. Die zijn, thans gevonden ir» de paleishondjes van het Hemelsche Rijk. Als er ooit 'n Chineesch gevaar heeft bestaan, zoo meldt de Nw, Soera ha ia Crt., is het thans óyer Parijs ge komen niet als een rajnp. maar als een zegen voor de kinderlooze mondaine. Wat een Peking- blaffertjes loopen er in rijke buurten om de Etoile rond. Op een middag lieh ik er tusschen het Roncl- Pofoï des Champs-Elysées en den Are de Triomphe vier en tachtig geteld. Vier en tachtig van die lang harige krompootige wezentjes, die op draakjes lij ken, geschikt om een tempelingang te bewaken en die aan zilveren kettinkjes werden meegezeuld door jongere en oudere „moedertjes', die tersluiks de voortreffelijkheden van haar kind vergeleken met die van de mormeltjes van apderen Want de eene Pekingees is de andere niet. Daar bestaan suhtiele verschillen, die zwaar wegen in den prijs. Het is waar, dat de deskundigen, in casu de hondenkooplui. aan hur; beesten kenmerken-van- ras toekennen, die een concurrent juist onzuiverhe den zal noemen. Is de eenkleurige Chinees of de véólkleurige de ware? Moet men een krulstaart stel len boven een staart, die laag en breeduit als een waaier gedragen wordt? ls één diepe voren langs de neus gewenscht, of wordt de adeldom eerst door twee voren verkregen? Moet. hei donkerroode tongetje als een lapje vloeipapier uit het muiltje hangen of bin nen de omwalling der tanden blijven? Zooveel vra gen, zooveel raadselen. Maar die de meesteressen de belangrijkste problemen des levens lijken. Intusschen deze dure beestjes hebben hun stam- boonn En wat voor één? Tai-Choo was de moeder Amerika was gekomen, en hoe het de grootste wensch van haar leven was om met hem te trouwen; maar hij en zij vreesden een openlijk schandaal ter wille van hun toekomst. Sheridan was altijd overdreven kiesch ge weest. Deze karaktertrek deugd of fout had hem in zijn jongensjaren voor verleiding behoed; en de ont dekking van de al jarenlange intrige zijner vrouw met een Italiaansche avonturier, vervulde Miles met walging. Zijn eerste ingeving was zich te wreken en van haar te scheiden. Maar hij had de „engel zyner jeugd" beloofd „over het kind te waken en haar te beschermen door dik en dun. wat er ook mocht gebeuren." Hij moest deze belofte houden, want ze was de heiligste van zijn le%'en; en Philips had hem geholpen een middel te zoeken om de belofte te kunnen houden een middel, dat Betty niet verdiende. Maar hij was trouw gebleven aan zijn belofte, echter op gemelijke wijze, Betty hatend met moordgevoelens tegenover Salvano, zichzelf verfoeiend, Juliet Divine verachtend. Hij gevoelde, dat alles, waar hy doorheen had moeten gaan, en ook dat, waartoe hij gedwongen was geworden, zijn natuur voor eeuwig had verbitterd. Hij had tot zichzelf gezegd, dat alle vreugde der jeugd voor hem voorbij was. Hij geloofde niet in de vrouwen, hij geloofde weinig in de mannen en hij dacht zelden aan God. Als de edelmoedigheid, eens door zijn vrienden erkend, nog niet uft zijn hart geknepen was als het sap uit een citroen, dan kwam dat, omdat niets hem waard genoeg was om er om te geven of hij het bezat of niet. Met sterk gespannen zenuwen, teleurgesteld in zichzelf en anderen, roekeloos, waar het zijn toekomst betrof, verbitterd prikkelbaar: dit was Miles Sheridan, zooals hij zichzelf zag aan boord van zijn eigen jacht, het jacht, gekocht om een vrouw te behagen, die hem bedrogen had. Het was een maar al te waar beeld. Zedelijk en gees telijk was hij ten kwade veranderd in de jaren van zijn huwelijk; eerst langzaam en met een snelle daling den berg af, sinds hy ontdekt had, wie Betty was. Toch, in dezen nacht, toen volgens zijn eigen oordeel hij tot het allerlaagste gezonken was, ontdekte de man. dat be langstelling in het tegenwoordige en de onmiddellijke toekomst was opgeleefd met een wonderlijke kracht. Hij gevoelde zich jonger, levendiger dan hij sinds verschei dene weken had gedaan. „Zeelucht," zei hij tot zichzelf. Toch wist zijn onder bewustzijn dat er nog iets anders in was dan zeelucht. Het was niet alleen zijn sexe, die trilde bij het lokaas van het meisje, dat met hem was opgesloten in het drij vende huis. Iets geheimzinnigs scheen uit haar oogen en riep tot hem en wilde niet vergeten of ontkend wor den. Die geheele nacht was vervuld van droomen over haar: een meisje als zij, maar een meisje, dat niet Juliet Divine was.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1