Minui Hints- Minimin- LnttinUii. WIE STEUNREGELING GETEISTERDE POLDERS. E 1 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. VOOR DE Provinciale Staten van Noordholland. Vliegtuigen in dienst van het Roode Kruis. „Graf Zeppelin" bezoekt den internationalen ballon-wedstrijd te Miinster. GRATIS. Woensdag 18 Juni 1930. SCRAGER 73ste Jaargang No. 8680 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In opdracht van den Minister van 31nnen- landsche Zaken, Landbouw en Nijverheid is de heer Ir. G. Veenstra, wnd. Rijksland- bouwconsulent voor Noordholland te Scha gen- aangewezen om de schade in de ge meente Harenkarspel geleden door de J.l. Donderdag plaats gehad hebbende onweers bul en hagelslag op te nemen. Aan den heer Veenstra zullen een paar deskundigen worden toegevoegd, om ln de eerstkomende dagen een lijst op te maken van de personen die schade hebben geleden, om daarna vast te stellen hoe hoog de schade is. Allen, die dus belangrijke schade hebben geleden, kunnen zich opgeven ten Gemeentehuize te Harenkarspel. (Van omen specialen verslaggever). Voor d© eerste maal vergaderden Dinsdagmorgen half 12 de leden der Provinciale Staten van Noordhol land in het nieuwe gouvernementsgebouw aan de Dreef te Haarlem. Alle veranderingen zijn nog geen verbeterin gen. En hoe mooi de vergaderzaal op zich zelf ook is, met de ruimte is gewoekerd moeten worden, de leden zitten als haringen in een ton, maar bovendien is de acoustiek zoo slecht dat èn de Voorzitter en de leden die het woord voeren zoowel voor het meerendeel hun ner leden als voor de pers zeer slecht zijn te verstaan. "We hoorden dan ook reeds Statenleden de idee oppe ren. om door plaatsing van luidsprekers dit groote euvel te verbeteren. De Voorzitter van Ged. Staten, de heer Jhr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in deze provincie, opende met de volgende woorden deze zomerzitting: Dames en Heeren, Hoe gaarne zou ik U. bij deze eerste samenkomst in dit nieuwe gebouw en in de nieuwe Statenzaal, met een opgewekt woord zijn tegemoetgetreden en had ik U, in blijde stemming, een woord van welkom toegeroepen bij den aanvang dezer nieuwe periode Uwer werkzaam heden. Tot voor enkele dagen scheen alles er op te wijzen, dat wij elkander zouden ontmoeten met het uitspre ken van gevoelens van vreugde over de vervulling van den lang gekoesterden wensch naar een waardige huis vesting van het provinciaal bestuur, en van dank aan allen, die daarvoor hunne krachten hebben ingespannen. Maar die gevoelens kunnen heden niet tot uiting ko men, omdat zij worden verduisterd door de smart, die ons vervult, nu wij al dadelijk moeten staren op de ledige plaats in Uw midden, veroorzaakt door het treffende verlies, dat de Staten van Noordholland heb ben geleden. Mevrouw Van KuykhofKoedijk is, voor verreweg de meesten onzer onverwacht, door den dood aan Uwe vergadering ontvallen en de droefheid over het gemis van hare sympathieke verschijning legt aan alle ande re gedachten het zwijgen op. Gedurende elf jaren was Zij een sieraad van de Sta ten en heeft Zij, voor wie er nog aan twijfelen moch ten, het bewijs geleverd van hetgeen de vrouw In een vertegenwoordigend lichaam beteekenen kan, van den invloed ten goede, dien zij daarin kan uitoefenen. Het was vcoral het lot van de geestelijk en maat schappelijk misdcelden, dat de warme en, onverflauwde belangstelling van de overledene had. In de Comm. van Bestuur over de Ziekenhuizen Duin en-Bosch en Mcdemblik vervulde zij hare verantwoor delijke taak op onovertroffen wijze, voor het Commis siewerk van de Staten hadden Hare adviezen volle waarde, en in de openbare vergaderingen kwamen wij menigmaal onder de bekoring van den gloed en de In nigheid, waarmede Zij de belangen bepleitte, die Haar aan het hart lagen. Bij Mevrouw van Kuykhof bestond een wondere har monie tusschen verstand en gemoed, eene harmonie, waarin het geheim lag van de genegenheid, die wij Haar allen toedroegen. Die genegenheid is een waarborg voor de dankbare herinnering, waarin Zij bij de Staten van Noordholland zal blijven voortleven. Is het wonder, dat de indruk, dien het verschelden van Mevrouw Van Kuykhof heeft teweeggebracht, mij weerhoudt van het uitspreken van wat ik, onder min der droeve omstandigheden, bij de opening van deze zitting had willen zeggen? Feestwoorden zouden een wanklank zijn. Ik bewaar die dus voor de bijeenkomst, waartoe de Staten zullen worden uitgenoodigd, als het gebouw geheel gereed zal zijn en getooid met alle daaraan toe gedachte geschenken, geschenken, waarvoor ik echter thans reeds openlijk tegenover de milde gevers de er kentelijkheid van het Provinciaal Bestuur wil betuigen. Beschouwen wij dus deze ingebruikneming van het nieuwe gebouw slechts als een voorloopige en laat ons hopen, dat eerlang, wanneer inderdaad van een feeste lijke inwijding zal kunnen worden gesproken, in deze zaal een ander geluid zal mogen klinken dan het woord van rouw, waarmede ik, tot mijn diep leedwezen, deze zitting heb moeten openen. Na dit openingswoord werd mededeellng gedaan van de Koninklijke besluiten en van de ingekomen stukken,- o.a. van een brief van het gemeentebestuur van Bergen (N.H.) houdende verzoek tot het afvoeren van een weg van het Wegenplan volgens de Wegenbelastingwet en een brief van een comité uit de burgerij der gemeente Bergen van dezelfde strekking, welke brieven in handen worden gesteld van Ged. Staten tot het uitbrengen van prae-advies. Hetzelfde lot ondergaat een adres van H. de Geus e.a, te Zijpe, ingelanden van den Zijpe en Hazepolder, hou dende verzoek tot wijziging van artikel 11 van het Bij zonder Reglement van bestuur van dat waterschap. Geen bespreking over het verzoek om fi- nantieelen steun van de getroffenen door den hagesllag en onweersbui. De Voorzitter leest vervolgens een telegram van bur gemeester en wethouders van de gemeente Harenkars pel, waarin om finantieelen steun wordt gevraagd voor het door stortregen en hagelslag geteisterde gebied. Reeds voor de opening dezer Statenzitting hadden de Statenleden de heeren Kostelijk en Koster ons medege deeld, dat de Voorzitter het niet wenschelijk achtte om deze zaak onmiddellijk, dus zonder voorafgaand prae- advies van Ged. Staten in behandeling te nemen, en ook deze Statenleden zagen in dat het ongewenscht was om a bout portant de zaak te bespreken. Toen dan ook de Voorzitter voorstelde om dit tele gram om prae-advies in handen te stellen van Ged. Sta ten, werd zonder eenige bespreking aldus besloten. Nadat de heer Douwes is benoemd, om volgens art. 89 der Provincieale Wet in de vergadering te worden geroepen, wanneer aldaar de stemmen staken in geval len, waarin eene beslissing volstrekt wordt gevorderd, volgt de loting voor de samenstelling van de diverse af- deelingen van onderzoek der aanhangige voorstellen. De subsidie voor het Berger Bosch. Per suppletoire agenda stellen Ged. Staten voor om hun college te machtigen onder door hen te stellen voor waarden aan de gemeente Bergen eeen bijdrage van ten hoogste f 40.000 te verleenen ten behoeve van den aan koop door die gemeente van een gedeelte van het Ber gerbosch, groot ruim 9% H.A., thans eigendom van de N.V. Bouw- en Bouwgrond Mij. Bergen-Binnen. In de bijlage van dit voorstel herinneren Ged. Staten er aan, dat de gemeenteraad reeds in zijn vergadering van 28 Mei 1.1. besloot onderhands van den heer Jb. van Reenen aan te koopen een complex bosoh- en dulnter- reln, ter grootte van ruim 73 H.A., deel uitmakende van het Bergerbosch en wel voor de som van f 99.246. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat in het be lang van de bewaring van natuurschoon voorloopig ge durende een termijn van 10 jaren een bijdrage van f 1600 per jaar wordt verleend in de kosten van instandhou ding van dit complex. Het gemeentebestuur zou zich nu tevens den eigendom willen verwerven van het aangrenzende boschterrein, dat met het reeds aangekochte terrein één geheel vormt, zoodat het voor de bewaring van het natuurschoon ter plaatse van veel belang is, dat het eveneens van be bouwing wordt vrijgehouden en als wandelbosch in stand blijft De verwachting is gerechtvaardigd dat het ter rein van circa f 80.000 aan de gemeente zal worden af- Op het vliegveld Tempelhof te Berlijn organiseerde het Duitsche Roode Kruis groote vliegtuig- reddingsoefeningen, die bij een toekomsligen gifgas-oorlog van groot gewicht zullen blijken le zijn. Hierboven het transport der verongelukten gestaan en in verband met den aankoop van reeds 73 H.A. vraagt het gemeentebestuur een bijdrage van de provincie van f 40.000, terwijl door het comité van actie een som van f 10.000 bijeen gebracht is. Nu het behoud van het Bergerbosch geacht kan worden van meer dan plaatselijk belang te zijn, en de Vergade ring reeds eerder blijk heeft gegeven voor het behoud van natuurschoon in de Provincie steun te willen verlee nen, schijnt er alle aanleiding tegenover het verzoek van het gemeentebestuur, een welwillend standpunt in te nemen. De tegenwoordige eigenares heeft te verstaan gegeven de onderhandelingen, welke zij met particulieren over den verkoop van haar terrein voert, tot op zijn laatst 17 Juni a.s., dus vandaag, te willen uitstellen, opdat als dan de Statenvergadering een beslissing kan nemen. Het is om deze reden dat Ged. Staten in overweging geven, reeds nu, zonder commissionaal onderzoek, een beslis sing op het verzoek te nemen en wel in dien zin, dat Ged. Staten gemachtigd worden op nader te stellen voor waarden, de gevraagde bijdrage van ten hoogste f 40.000 te verleenen. Had Ged. Staten meer tijd ten dienste gestaan, dan zouden zij vooraf met burgemeester en wethouders om trent verschillende punten overleg hebben kunnen ple gen, o.a. wat betreft het verkrijgen van den noodigen waarborg, dat het geheele gebied, door de gemeente, aan te koopen, met inbegrip van het terrein tot welks aan koop de raad op 28 Mei besloot, als natuurreservaat zal worden in stand gehouden. Ged. Staten zullen intusschen, indien de Vergadering zich met hun voorstel vereenigt, niet nalaten dit punt en andere punten, welke mogelijk regeling behoeven, bij het uitvoering geven van het besluit onder de oogen te zien en dienaangaande de noodige bedingen te ma ken. De heer Asscher juicht het toe dat Ged. Staten met dit voorstel komen en zegt dat de gemeente Bergen door zelf voor het totaal bezit f 130.000 te geven, ruimschoots doet wat haar plicht is. Overigens oordeelt spr. dat de voordracht wel de sporen toont van zekere overijling, wat trouwens ook reeds door het college zelf wordt toe gegeven. Spr. acht het gewenscht dat de noodige bedin gen worden gemaak, opdat het bosch zal blijven, als Ged. Staten wenschen. De fractie van spr. kan met het voorstel meegaan, als maar de toezegging wordt verkre gen, dat over 10-tallen jaren het bosch in den tegen- woordigen staat blijft De heer Dr. van de Waerden juicht, met zijn vrienden deze tweede stap tot behoud van natuurschoon zeer toe, als wijst spr. op het verschil in prijs wat het groote en Te Munster in Wesffalen had den loden Juni een groote internationale ballon-wedstrijd plaats, waaraan 30 luchtballons deelnamen. Op denzelfden dag bezocht het groote Duitsche luchtschip, de Graf Zeppelin" de stad Munster. Hierboven het luchtschip op de startplaats. ZICH MET INGANG VAN 1 JULI 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN JUNI wa thet kleine deel betreft. Ook spr. acht het gewenscht de voorwaarde te stellen dat beide gedeelten één geheel moeten blijven, terwijl ook gelet dient te worden op het onderhoud. Spr. wijst in dit verband op de deskundige voorlichting van het Staatsboschbeheer, en wil de voor waarde gesteld zien dat dit natuurreservaat deskundig zal worden onderhouden. Mevr. AukesTimmer betuigt haar bijzondere ingeno menheid met dit voorstel en betoogt de wenschelijkheid om door aankoop van een duinstrook een wandelweg te doen aanleggen. Ook de heer Thomassen zegt, dat door dit voorstel de verwachtingen van de heeren Van de Vall, Wes terhof en spr. nog worden overtroffen en zij danken het college daar hartelijk voor. Spr. hoopt dat dit voor stel mag worden gevolgd door één in nog sterkere mate, wat betreft het Gooi. Spr. zou het zeer aange naam vinden als de vergadering dit voorstel onder applaus aannam. De heer Dekker deelt namens de R.K. fractie mede. dat zijn fractie met het voorstel meegaat, maar het stellen van verschillende voorstellen noodig acht. De heer Van Lennep zal voor het voorstel stemmen, maar wil toch wijzen op het gevaar van de wijze waar op deze zaak is behandeld en die asinleiding zou kunnen zijn, dat menschen in de provincie, die hun wenschen vervuld willen zien, een dergelijken weg zouden gaan volgen. Spr. begrijpt dat het in dit geval voor Ged. Staten heel moeilijk was dit voorstel voor te bereiden, maar spr. houdt er niet van dat den Staten door be paalde personen het mes op de keel wordt gezet. De heer Mr. Bomans, lid van Ged. Staten, de spre kers beantwoordend, zegt dat dit eerste treffen tus schen de leden en het college van Ged. Staten van bij zonder vredelievenden aard is, zelfs waren er leden, die hun dankbaarheid uitten en spr. hoopt dat deze goede verstandhouding tientallen van jaren moge voortduren, van de tafel van Ged. Staten zal dit ten zeerste wor den gewaardeerd. Ged. Staten zullen de voorwaarden zoo goed mogelijk stellen en zorgen, dat geen provincie- geld zal worden gegeven voor het behoud van natuur monumenten als geen afdoende waarborgen tot het be houd van het geheele complex worden verkregen. Wat het Gooi betreft, dit is niet aan de orde en met de opmerking door den heer Van Lennep zijn Ged. Staten het volkomen eens, een herhaling van deze wijze van behandeling der zaak zal zich niet meer voordoen. Wat het onderhoud betreft, spr. meent dat dit meer op den weg van de eigenaresse ligt en spr. durft dan ook niet zeggen dat daaromtrent door Ged. Staten voorwaarden zullen worden gesteld die wellicht het behoud van dit natuurreservaat in gevaar zou brengen. Wel achten ook Ged. Staten het onderhoud van het hoogste belang en zullen zij de wenschen van Dr. Van der Waerden niet uit het oog verliezen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Ged. Staten aangenomen en dit besluit ontlokt bij het 12-tal dames en heeren uit Bergen, dat op de publieke tribu ne de zitting bijwoonde, een hartelijk handgeklap. Onmiddellijk na het vallen van deze beslissing wordt een zeer fraai bloemstuk de vergaderzaal binnen ge bracht en dit blijkt afkomstig te zijn van het comité van actie voor 't behoud van 't Berger Bosch en aan gehecht is een schrijven waarop vermeld „Dank aan de Staten van Noordholland". Van alle kanten werd de voorzitter van voormeld comité, de heer Klomp, die zoo bijzonder geijverd heeft voor deze zaak, gelukgewenscht. Hierna sloot de Voorzitter deze zitting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1