Gemengd Nieuws. Dreigende burgerkrijg in Finland? Misdadig Chicago. Een verzoeningsdiner, dat niet doorging. De moord op den Duitschen gezant te Lissabon. De werkeloosheid in Engeland. De onrust in Palestina. S C H 0 0 R L. LANGENDIJK Felle brand te Lisse. Het kind en de natuur. De ommegang te Brussel. Plaatselijk Nieuws. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Felle actie tusschen communisten en anti communisten. De afkeer der Finnen voor Rusland. Zooals uit een bericht elders in dit blad blijkt, is de Finsche regeering voor den aandrang van de anti-com munistische activisten gezwicht en heeft tegen 1 Juli de leden van den Rijksdag bijeengeroepen en tevens ver schillende communistische bladen verboden. In verband hiermee lezen we in de N.R.Ct.: In geen land staan de partijen: communisten en anti communisten zoo sterk tegenover elkaar als in Finland. Niet alleen om principieele kwesties, maar vooral van wege den afkeer van het Rusland, hetwelk Finland zoo vele jaren geknecht heeft. Toen dan ook bij de laatste demonstratie te Lappo in Nord-Osterbotten de commu nisten den cisch stelden het land weer bij Rusland in te lijven, was dit de druppel die den beker deed overloo- pen en is ten slotte zoo'n kritieke toestand geschapen, dat men bevreesd is weer voor een burgerkrijg te staan Het gevolg van deze demonstratie is geweest een bezoek van vele afgevaardigden uit Nord-Osterbotten aan den president Relander, waarbij men diverse eischen stelde, w.o. een algeheel verbod voor communistische bladen. In tegenstelling met de communisten droegen deze be- toogers zwarte vaandels en waren verder fascistisch uit- gedoscht, zoodat hier het eene dwangsysteem tegenover het andere staat. De president heeft hun echter ver klaard, niet in staat te zijn hun te antwoorden, en heeft hen verwezen naar den ministerpresident, die een on derhoud gehad heeft met den voorzitter van den Rijks dag, dat echter geen resultaat opleverde. De toestand is thans zoo, dat men algemeen een bijeenroeping van den Rijksdag verwacht, terwijl het bezoek der Finsche Rijksdaggen aan Stockholm op 16 dezer reeds Is afge zegd, en ook de voorzitter geen gevolg kan geven aan de uitnoodlging tot een bezoek aan Reykjavik bij gele genheid van de IJslandsche jubileumfeesten. Van ander zijde meldt men aan genoemd blad: De activisten hebben meegedeeld, dat ze het den communistische lpden van den Rijksdag onmogelijk zullen maken, de zitting van 1 Juli bij te wonen. Voorts verwacht men. dat de regeering de 23 communistische leden van den Ryksdag wegens landverraad in hech tenis zal laten nemen, waarna deze als ze veroordeeld worden, automatisch hun lidmaatschap van den Rijks dag zullen verliezen. Vrij zeker is het, dat de regeering begin Jul al zal aftreden. Zij is namelijk met 't verbieden van verschil lende communistische bladen buiten haar boekje gegaan en de minister van binnenlandsche zaken heeft blijk gegeven van den politieken toestand in Osterbotten niet zoo op de hoogte te zijn als verwacht werd en veron dersteld mocht worden. Wie de leiders zijn van de anti-communistische be weging is onbekend. De beweging is in Osterbotten be gonnen en heeft In korten tijd in 't geheele land veel aanhang gekregen. De vorige week hebben twee activisten in Ostebotten kort na elkaar zelfmoord gepleegd om te toonen dat het leven voor een goeden activist geen waarde heeft. Onder zeer groote belangstelling heeft de begrafenis van beiden plaats gehad, de bevolking van Osterbotten beschouwt hen momenteel als volkshelden. De toestand wordt algemeen zeer ernstig geacht Iemand die Finland en het Finsche volk zeer goed kent, en juist dezer dagen uit Finland terug kwam, zeide ons, te gelooven dat Finland voor een crisis staat, die even ernstig als dit van 1917 dreigt te worden. Wanneer die crisis begint kan niemand voorspellen, het kan van daag en 't kan morgen zijn. Er staat een groote hardhandige actie te gen de bandieten te wachten. Kr zijn geruchten in de buitenlandschc.bladen ge weest en nog niet bevestigd doch ook niet tegen gesproken dat de voormalige vice-president der Ver. Staten en huidige gezant te Londen, generaal Dawes, zal aftreden en dan zal worden benoemd tot hoofdcommissaris van politic met dictorialc be voegdheden te Chicago. Misschien houdt het Rcutcr- bericht dat wij hieronder afdrukken, hiermede ver hand. De hoofdcommissaris van pohtie in Chicago is af getreden. Kr was met klem aangedrongen op het ont slag van dien hoofdambtenaar. Men herinnert zich, dat de journalist Little, die voor de Chicago Tribune een onderzoek instelde naar personen, toestanden en methoden in „de onderwereld van Chicago", door een onbekend gebleven bandiet was vermoord, met een schot in het achterhoofd. Toen opsporing van den dader uitbleef, oischte liet blad het ontslag van den hoofdcommissaris en diens adjunct. De openbare meening in Chicago is zeer verbolgen over deze nieu we onopgehelderde moordzaak; er zijn commissies uit de burgerij gevormd om het brandende vraagstuk te hespreken en maatregelen te beramen tegen de mis daad en de misdadigers. Inmiddels is gezant Dawes al geinterviewd over het geval (hij bevindt zich in de V. St.). Uit dit interview blijkt dat Dawes nog geen verzoek om te Chicago politie-tsaar te worden, had ontvangen. De Daily Ileraid, het orgaan van de Britsche ar beiderspartij heeft zich met de Chicago Tribune in contact gesteld en van dit blad uitvoerige bijzonder heden ontvangen over den stand van zaken te Chi cago. De schoonmaak van Chicago zal geruimen tijd «dschen. Want het politieke leven van de stad is al even stinkend en bedorven, als de misdadigersw.ereld; cn de politieke schoonmaak kan niet geschieden door arrestaties op groote schaal. Een arrestatie kan gemakkelijk worden gedaan; maar met politieke in triges en corruptie heeft men niet zoo gemakkelijk spel. Tot zoover de medcdcelingen, verstrekt door de Chicago Tribune. Kr staat Chicago dus een groote, hardhandige atcie te wachten togen de bandieten en ook een, daarmede parallel loopende, tegen de politici. Er zijn te Chicago na den moord op den journalist Alfred Lingle reeds 600 verdachte individuen in hechtenis genomen. Maar daar de politie weet, dat er zeker 10.000 be roepsmisdadigers hun arbeidsterrein vinden in Chi cago, is dat nog maar een eerste begin van de groote campagne. Het Amerikaansche Legioen van oudge dienden heeft meegedeeld dat zijn leden bereid zijn om onder een wettige aanvoering de wapens op te nemen ter uitroeiing van het bandietisme in de stad aan het Michigan-meer. Toch verzoening tusschen Carol en Helena? Iedereen te Boekarest, zoo melden de telegrammen uit flie siad, vraagt zich. af, waarom het familiediner, dat Vrijdagavond moest plaats hebben en waaraan koning Carol van Roemenië, zijn gemalin koningin Helena, de koningin-weduwe van Roemenië en ex-ko ningin Elisabeth van Griekenland zouden deelnemen, op het allerlaatste moment is afgezegd. Voor niemand was het een geheim, dat deze fami liebijeenkomst, door koningin Maria en koningin Elisabeth, de zuster van koning Carol, georganiseerd was, om een volledige verzoening tusschen den ko ning cn koningin Helena tot stand te brengen. Boven: De zeeman Franz Pichon'ski, die in een aanval van geestesstoornis den Duitschen gezant- te Lissabon doodde. Hechts: Het stoffelijk overschot van den ge- dooden gezant is per kruiser Konigsbergin hel vaderland aangekomen om daar een laatste rust plaats te krijgen. Ondanks het niet doorgaan van het diner, verze kert men in bepaalde kringen van het hof dat de pogingen van de moeder en de zuster van koning Carol niet tevergeefsch geweest zijn cn dat er oen volledige harmonie heerscht tusschen beide echtge- nooten. In andere kringen echter laat men doorscheme ren, dat het diner is uitgesteld, omdat koningin He lena geweigerd zou hebben, daaraan deel te nemen en dat. zij, naar het schijnt, ziek is. Er gaan zelfs geruchten, dat. haar toestand zeer ernstig is; het is echter meer dan waarschijnlijk, dat zij nog onderden indruk is van de dramatische verrassingen, «die zij heeft meegemaakt. Lloyd George zegt onvoorwaardelijk steun toe voor haar bestrijding. Een bondge nootschap tusschen liberalen en arbei derspartij. De Dailv Herald, het orgaan van de arbeiderspar tij, bevat het verslag van een gesprek met Lloyd George, waarin deze een bondgenootschap tusschen liberalen en arbeiderspartij tot, oplossing van het vraagstuk der werkloosheid bepleitte. Lloyd George zeide o.a.: Aangezien ik op de hoog te ben van de opvattingen van de liberale afge vaardigden, hen ik in staat, aan de arbeidersregee- ritig onzen steun aan te bieden, om haar een ge zonde en betrouwbare meerderheid te verzekeren, welke de noodige noodmataregelen tot bestrijding der werkloosheid kan treffen. Kr is een bijzondere zitting van het parlement noodig om deze te nemen met een bijzonder reglement van orde. De liberalen zijn' bereid aan alle enquettes als ge lijkgerechtigden deel te nemen. Op de vraag, welke rol hij zelf dacht te spelen, antwoordde Lloyd George, dat. hij een oud man en geen ambt begeerde. Hij was ambten en hun zorgen moede, maar wenschte alleen hulp te verleenen. In een.hoofdartikel antwoordde de Daily Herald op deze uitlatingen. Dit blad zegt dat. als Lloyd George aan n samensmelting tusschen socialisten en liberalen denkt, hem onverwijld gezegd dient te worden dat daar geen sprake van kan zijn. De arbeiderspartij kan niet nalaten Lloyd George's flankveranderiing met wantrouwen te beschouwen. Wanneer hij prac- tische voorsteller» heeft te doen zou deze stellig door de regeering met groote belangstelling en onpartij digheid overwogen worden, maar het is de vraag, of Lloyd George voorstellen van dien aard kan doen, die de regeering reeds niet zelf gedaan en uitge werkt heeft. De terechtstelling voltrokken. Reuter seint uit Jeruzalem: De drie Arabieren, die in verband met de Augustus- onlusten ter dood veroordeeld waren, zijn gisterochtend in de gevangenis opgehangen. Alle Arabische winkels waren gesloten en het kantoor van het Arabisch bestuur was met rouw behangen. De toestand is overigens kalm. Verschillende berichten. Onze kermis kenmerkte zich door weinig drukte, een kalm bezoek. Oorzaak hiervan zal wel zijn geweest dat 't slechts één week na de enorme Pinksterdrukte was. Alle moois heeft ten slotte zijn grenzen. Een mooie aanvulling van de kermis is de Schouwburgtent waar in 't gezelschap onder directie van den heer Albert Bakker de lauweren oogst. Een gang naar de schouwburg wordt tenleste een ge deelte van het kermicprogramma, daar het gezelschap telken jare wederkeert. En dit wederkeeren cn 't goede bezoek is wel 't beste bewijs, dat de dames en heeren 't ons naar den zin maken. niet alleen de grooteren, doch ook de jeugd, waar telkens een kindervoorstelling wordt ingelast. Maandag hoorden we ..De Koopman van Venetië" en konden de mooie Shylock-vertolking van den heer A. Wjjlacker bewonderen.terwijl we als toegift de een- acter ,,'t Consigne is snorken" kregen, zoodat we ten slotte weer vroolijk gestemd, de kermis op konden gaan. Gaarne zien we volgend jaar den heer Bakker en de zijnen weder terug. OUDKARSPEL. Bond van Staatspenslonneering, afdeeling OudkarspeL Op Maandag 16 Juni hield bovengenoemde Bond haar ledenvergadering ten lokale van den heer K. de Hart. Aanwezig waren slechts 10 personen. De Voorzitter, de heer Olthof. opent met een woord van welkom en geeft zijn teleurstelling te kennen over de geringe opkomst. Daarna volgt voorlezing der notulen door den secre taris, welke onveranderd en onder dankzegging worden goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing van de ingekomen stukken en wel een van Hollands Noorden met de aan te bevelen candidatenleden «Hoofdbestuur Ds. G. Westmijse, Drach ten; H. Limpers, Wieringerwaard; R. Jisslng, Gronin gen. Hierna behandeling van den Beschrijvingsbrief, welke niet veel heeft te beteekenen. Wat betreft het voorstel Utrecht om verandering ln 't orgaan aan te brengen, wordt besloten om geen steun aan dit punt te leveren. 't Voorstel Waterland om de inhoud van den beschrij vingsbrief aan het hoofdbestuur te doen toekomen vóór 1 Maart en niet voor 1 Febr., wordt hier ook niet toege juicht en er wordt besloten alsook dit punt niet te steu nen. Besloten wordt om gezamenlijk met de federatie Alk maar en de gecombineerde federaties in December in Den Haag de demonstraties te steunen. Nu volgt behandeling van de vraag, gesteld door den Voorzitter, of er één of twee personen naar 't congres moeten worden afgevaardigd. Besloten wordt van twee en na drie vrije stemmingen wordt als eerste met 6 stemmen benoemd de heer Jn. Bruin. Hierna volgt her stemmen tusschen Heijmans. Kat en Bankersen, waarbij nog geloten moet worden tusschen de twee laatstge noemden met tenslotte als eindresultaat, dat Kat en Bankersen in herstemming komen en Bankersen wordt gekozen met 7 stemmen. Alzoo zijn benoemd tot afge vaardigden: Jn. Bruin en C. Bankersen, en als plaats vervanger P. J. Kat. Er wordt besloten de candldaten te steunen, welke de federaties Alkmaar naar voren heeft gebracht; dit zijn de heeren R. Lissing te Groningen en den heer Cloeck te Alkmaar en voor de twee anderen vrij mandaat te geven. De rondvraag levert kwesties van ondergeschikt be lang op, waarna de voorzitter, onder dankzegging de vergadering sluit met 't vriendelijk verzoek aan de pers om het behandelde openbare bekendheid te geven. Vanwege de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zijn er aan de ingang van ons dorp borden geplaatst met de naam van ons dorp, zoodat een ieder die Oudkarspel inkomt, weet, waar hij ls. A.s. Donderdag 8 u. (n.t) zal er in de O. L. school een schoolfeestvergadering gehouden worden voor ouders van schoolgaande kinderen en belangstellenden ONDER EEN AUTOMOBIEL Maandag werd op den Eechteletschen dijk nabij Tiel een wegwerker uit Ochten, De Weijert genaamd, door een auto overreden. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht, waar hij gisteren is overleden. A. M. DE JONG CONTRA NAP DE LA MAR. Zooals men zich zal herinneren wenscht de heer A. M. de Jong het contract tusschen hem en Nap de la Mar, betreffende de opvoeringen van „Merijntje Gijzen's Jeugd", „Flierefluiters Oponthoud" en „Het Verraad" te ontbinden. Bij de civiele Kamer van de Rechtbank te Amster dam werd hiertoe gisteren de eisch ingediend na mens A. M. de Jong door mr. Van Wyck. Voor Nap de la Mar stelde mr. Hartog de Vries zich procureur, aan wien een termijn van acht da gen voor het uitbrengen var; een conclusie van ant woord werd toegestaan. Graanmaalderij in asch gelegd. Een schade van 1150.000. Gisteravond omstreeks vijf uur is te Lisse een felle brand uitgebroken' in de graanmaalderij en grossier- derij van den heer F. M. Verduyn aan de Kanaal straat 198. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch was tegen de groote vuurzee niet opgewassen, waarom dan ook brandspuiten uit omliggende gemeenten hulp kwamen verleenen. De vlammen vonder; gretig voedsel in de groote voorraden meel, graan, suiker, enz. Tegen acht uur werd het vuur gaandeweg minder. Tot laat in den avond is de brandweer echter nog bezig geweest met water te geven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt op f 150.000 geraamd De fabriek was juist kort geleden vna een nieuwe kracht-installatie voorzien, welke dezer dagen zou proef draaien. Massa-lessen over plant en dier op Fran- kendaal. Men meldt uit Amsterdam aan de N.R.Ct.: Gisterochtend is op Frankendaal de eerste massa- les over plant en dier gehouden, welke op initiatief der Centrale Vereeniging voor school- en werktuinep en boomplantdagen in Nederland voor de hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen georga niseerd worden. De bedoeling van deze massa-lessen, ls om op een bijzondere manier bij de kinderen de belangstelling voor de natuur wakker te roefpen, hun een denkbeeld te geven van de groote moeite en zorg, welke er noodig zijn om het plant-materiaal voor de stads- plantsoenen te verkrijgen, hen te doordringen van het groote belang van de plantsoenen en parken voor onze stad en van den plicht van ieder om de natuur in de stad te beschermen. Deze eerste les werd bijgewoond door omstreeks 500 kinderen, in het openluchttheater, terwijl de zo merzon, de bloemen en planten rondom, de kwinke- leerende vogels alle meewerkten om deze „les" tot een heerlijken uitgang voor deze stadskinderen te maken. Ze werden welkom geheeten door den heer W. B. Noteboom, die meedeelde, dat er omstreeks 7000 kinderen aan deze leissen zullen deelnemen. Hij spoorde de kinderen aan, op school opstellen te ma ken, over dat, wat ze op deze les leerden. Dar; zong een klein kinderkoor een paar school liedjes, waarnaar met aandacht geluisterd werd en vervolgens begon de les zelve. De heer Jan Drijver wees de kinderen erop, waarom het zoo noodig is, dat planten en bloemen gespaard worden, buiten en in de plantsoenen, dat vogelnestjes er niet zijr;, om uitgehaald te worden. En rondom klonk het gczar.g van winterkoninkjes, het getsjilp der spreeuwen. Boven in de boomen van Frankendaal nestelen rei gers: aanschouwelijk onderwijs in de vrije natuur. Is er profijtelijker onderwijs denkbaar? En met da verend handgeklap betuigden cn jeugdige luisteaars hun dank den sprekers. Weer klonken er schoolliedjes door het kleir.'e koor tje en tenslotte zongen de 500 kinderen tezamen uit volle borst twee coupletten van het Lentelied door Cath. van Rennes. Twee leden der Amsterdamsche Tramharmonie zorgden voor pistonbegeleiding. En dar; begon een korte wandeling door de Stads- kweekerij, waar de Amsterdamsche jongens en meisjes zelf konden zien, hoeveel moeite en overleg het kost de stadsparken zoo heerlijk en bloeiend te verzorgen. A. Rannah schrijft In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws: Toen Santé Kwante zag dat de magere motorfietser met de dikke vrouw, in een vaart van alle duivels naar den Ommegang schoot, dacht hij ook voor hem den tijd gekomen. Hij ontmoette nog den motorfietser, die op zijn stap pen terugkeerde; de weg was verstopt van 't volk. Nu, hoe zoudt ge met zoo'n dik mensch ook ergens door komen. Santé Kwante geraakte door een hek, waar 't kapot was, zijnde hij een van Breughel's mageren, en stond vlak in de zon. De toren kwam met zijn zware schaduw over Santé Kwante, maar dan gleed die schaduw zach- tekens weg en Santé Kwante volgde ze tot aan den hoek van het hek. Dan verscheen de Ommegang. Ei, komt herauten, bazuinblazers, trommelaars en pij pers, Komt, gilden en ambachten, met uw privilegiën en oud blazoenen. Rederijkers, komt, kolveniers en schut ters, groote en kleine; magistraten, hertog, keizer, kei zerin en scharlaken gevolg. En heiligen en pelgrims te voet en te paard. Met uw vaandels wijd open, met uw banieren, met uw piekeniers en hellebaardiers. Komt, reuzen, kemels, Sinte Mlohlel en Sinte Goedele, en Maagden. In 't wit, in 't rood, in 't geel, in 't blauw, in 't purper, in 't goud, in hermelijn met tierlatijn, flu weel en kant en bombazijn. Santé Kwante klimt op het hek en zit schrijlings over de-punten, in een nieuw genadig hoeksken schaduw. Nu ziet hij den nar op den ezel. den zot in den krui wagen. Hij ziet het serpent en ziet den draak. Ze komon uit de verre tijden, uit de middeleeuwen en wat later, naar Santé Kwante en al dat volk. Een meid zit op een schoorsteen. Een kok staat boven op het hoogste dak en doet teekenen aan de meid. Dan steigert de draak zoo en gloeit in de zon dat Santé Kwante verschiet en bijna van zijn hek stort. Hij stort niet. Maar hoort den draak, die zegt: Wa komen wfj hier doen. o onberispelijke filo- zoof? En wat komt gij hier doen? Zyt gij ook van hout en papier gelijk wij? Komt ook gij uit den bazar en de fabriek? Wij zijn een groote opgeblonken leugen. Wij liegen allemaal: van den keizer tot den ezel... Auw, de wereld wil bedrogen zijn. Dag. zelle. Zoo sprak de draak. Ge kunt denken wat de rest had gezegd, had het waarachtig kunnen spreken, gelijk de draak, waarvan het spreken een geheim is tusschen hem en Santé Kwante. En Santé Kwante, die de hekpunten voelde In zijn vleeschen. Toen drong het plots tot hem door dat die pijn het eenlge was dat echt bleek, met die zon, die schaduw en dien toren maar die kwamen uit bazar noch fabriek. Santé Kwante dacht alzoo en dacht nog anders, bo ven op zijn hek- BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer B. Brouwer, werd als tijdelijk onderwijzer benoemd te Schagerbrug. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een bos sleutels, een kinderhandschoentje. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 17 Juni 1936. Uitspraken van Dinsdag 3 Juni. Jac. Corn. Gr.. Zuidscharwoude, voorwaardelijke straf ten uitvoer te leggen. Anth. Bern. B.. Zuidscharwoude, hooger beroep von nis overtreding Winkelsluiting, vonnis vernietigd, f 7 boete of 7 dagen. C. A. B., Bergen, als voren, f 4 boete of 4 dagen. D. W. B., Bergen, als voren f 10 boete of 4 dagen. Pieter P., Heiloo, hooger beroep vonnis overtreding motor- en rïjwielwet, vrijgesproken. Hendr. Carolus D., Rossum (Geld.) hooger beroep» overtreding motor- en rïjwielwet gepleegd te Barsin- gerhorn, vrijspraak. Jan V., Barsingerhorn. hooger beroep overtreding vonnis Leerplichtwet, vrijgesproken. Jan V., Barsingerhorn, als voren f 8 boete of 8 dagen. Jan V., Barsingerhorn, als voren f 8 boete of 8 dagen. Klaas R., Alkmaar, hooger beroep vonnis overtreding dansverordening f 12 boete of 12 dagen. Hendr. J., Alkmaar, vroeger te 't Zand (Zljpe) hooger beroep vonnis overtreding Vlecschkeuringswet, f 40 boete of 40 dagen. Jan B.. Harenkarspel, thans in voorarrest misdrijf artikel 247 wetb. van strafrecht, 8 maanden gev. met 2 maanden aftrek voorarrest

Schager Courant | 1930 | | pagina 2