z ij p e langend ij k barsingerhorn b4 s. f wieringerwaard Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De schatgravers van Zaandam. De onberaden wedder. Gemengd Nieuws. Nederlanders koopen Deensch slachtvee op. Spoorwegongeluk te Brussel. Het doodvonnis tegen Arabieren in Palestina. WIERINGEN Onder leiding van de Directie der Sluisbouwwer- ken, brachten ongeveer 25 vertegenwoordigers van de groote dagbladen in ons land, een bezoek aan de werkzaamheden bij de Zuiderzee. Mede een gevolg van de mooie weersgesteldheid, komen uit alle doelen van ons land, en zelfs uit het buitenland, de menschen het groote werk in oogon- schouw nemen. In verhand daarmede zijn er maat regelen getroffen: de directie heeft n.l. bij het werk een gebouw laten maken, alwaar de bezoekers zich moeten vervoegen. De heer Verkerk is daarvoor ter beschikking gesteld, om het publiek rond te leiiden en de noodige inlichtingen te verschaffen. I'it Haarlem afkomstig, kwamen per auto onge veer 100 dames en eenige hoeren alhier Maandag op excursie, onder leiding van den heer Verkerk. Terwijl zij vol belangstelling het werk bezichtigden, kwam oen der dames te struikelen en te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zij haar arm brak. Zij werd on middellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Nadat zij verbonden was, is zij onder geleide naar ihaar woonplaats vertrokken. De tentoonstelling van Volksonderwijs welke te Iïippolytushpef op a.s. Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag wordt gehouden, belooft veel moois aan het publiek te bieden. Talrijke attracties zijn er aan ver- n, wat, het geheel aantrekkelijk zal maken. Kon bezoek zal dan ook wel de moeite loonen. Bij de op Dinsdag j.1. gehouden aanbesteding van bet onderhoudswerk der gemeente is ingeschreven als volgt: Timmer- en metselwerk, door: A. K. Pik te Barsin- £>prhom, voor f 1664; II. Doorn te Keinsmcrhrug voor f Kibv/i; de Graaf te Moerbeek voor f 1300; M. Schip per te Schagerbrug voor f 1462; C. Dekker te Scha- gerbrug VO0r f 1392. Schilderw erk door: P. J. en J. Renooij te Zijpe, voor f 887. Het timmeir- en metselwerk is aangehouden. Het schildek-werk is aan de inschrijvers gegund. SCHAGEI^BRUG. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school al hier is, wegens piekte van den heer Kliffen, tijdelijk aangesteld de h-eer B. Brouwer, te Schagen. NOORDSCH ARWOUDE. Maandagavond werd door B. en W. nogmaals ge legenheid gegeven. 0m het nieuwe Raadhuis te be zichtigen. Door cen- vijftigtal personen werd hier ge bruik van gemaakt. Behalve R. en W. waren nog aan wezig de secretarie de heer Rcindcrs en de gc- mecntcopzichter de Wer Oosterlee. ipmi»n 1, KOLHORN. Kaar wij vernemen, 'kan de opening van de nieuwe bad- en zweminriohting» alhier binnen enkele dagen worden tegemoet gezien. De inrichting, welke tout stand is gekomen op initia tief van de verceniglng ..De»nk en Doe" is gebouwd door den heer A. Droog Kz. alhi^er- De exploitatie zal geschieden door de Afd. Barsinger- horn van de Noordhollands.che Vereeniging „Het Witte Kruis" met steun van de [gemeente en van „Denk en Doe" in eventueele tekorte^ De gemeente kan op dez<, nieuwe inrichting, welke er keurig verzorgd uitziet. tro,ts zijn, terwijl een woord van lof toekomt aan Dr. J. j.' Werner alhier, die de eevte stoot tot de oprichting gaf. Het is te hopen, d£t van de inrichting een druk ge bruik zal worden gemaakt. De kermis iftocht dit jaar onder zeer gunstige omstan digheden woeden gevierd, wat het weer betreft en voor al ook wat-de vermakelijkheden en kramerijen betreft. Zondagavond had het circus Roberti tevens bios coop cen paar honderd belangstellenden, die met aandacht de dressuurproeven, clowns en niet minder de film volgden. Maandag was de belangstelling min der gr0ot. maar niettegenstaande dit, werd toch weer een aardig programma afgewerkt. Maandagavond traden bij Van der Woudc de bekende Van Jjijk's Origineele Volendammers op. De belangstel ling Vas maar matig en dat is jammer, want wat deze mer.'chen op accordeons ten gehoore brengen is werke lijk prachtig. Ze hadden dan ook een zeer dankbaar PMoïiek. Het geheele programma zullen we niet ver melden, doch alleen mededeelen, dat de ouvertures, frag menten uit opera's, moderne muziek en „Schlagers" alle zander uitzondering op eminente wijze werden gespeeld. Bij den heer Schenk trad de bekende Daan Pool op. 'an de piano begeleid .door den heer A. Hoogvorst. De zaal was flink bezet en „Daan" had een zeer dankbaar en soms zelfs opgetogen publiek. Ook nu weer onthou den we ons van de opsomming van het geheele pro- grammo. Maar ieder in deze streek weet. als „Daan" komt, dan is de kermisste«mming verzekerd, vooral als hij kan optreden in zoo'n gezellige zaal als van Schenk op een zoo artistiek aangekleed tooneel. Dat er op den prachtigen, nieuwen dansvloer van den heer Van der Woude, zoowel als bij Schenk, na de uitvoeringen nog langen tijd vroolijk gedanst werd, behoeft geen betoog. Dinsdagavond trad bij Van de Woude het gezelschap van Hofmann op. De heer Van der Woude doet dus wel zijn best, zijn bezoekers iets goeds aan te kunnen bie den. Het Duo Hofman is hier ook al bekend en heeft een goeden naam. De zaal was uitstekend bezet. En het programma? Och, we zijn dat ook van de familie Hof man uitmuntend gewend. Een handgeklap begroet hen bij zijn eerste verschijnen En zoodra heeft niet de dochter voor de piano plaats ge nomen, of men is geheel oor. Vooral de potporie van Strauss walsmelodieën (op verzoek) valt weer reusachtig in den smaak. „De radioinbreker", een komisch stukje voor drie personen heeft ook veel succes. Hierna treedt op het Duo Hofman in 't klein. De jongste speelt Berceuse van Jocelyn, aan de plano bege leid door haar zuster. Daarna volgt nog een nummer voor viool en piano. Verder zullen we het programma niet op den voet vol gen, maar te oordeelen naar 't soms daverend handge klap, hebben de aanwezigen met de familie Hofman een prettigen derden kermisdag gehad. De geheele kermis is zoodoende op prettige en waar dige wijze gevierd. Wanklanken werden niet gehoord. De motorrijder G. N. had aan de Kreil het ongeluk te vallen! Eerst werd in de booht bij hoeve „Kreilhoek" een hooihoop geraakt en daarna reed hij tegen een tele foonpaal aan, met het noodlottig gevolg, dat hij een been brak. De aanleidende oorzaak was, dat hij in de booht de controle over zijn stuur verloor. AMSTERDAM, 17 Juni 1930. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 0.35—1, id. blauwen f 0.35, p. hl. IJpolder muizen f 78. Andijker muizen f 67, id. id. kleine f 45 per 100 Kg. Anna Paulowna roodstar f 0.70—0.80 per HL. Westl. muizen f 7—8, id. kleine muizen f 45. zomer Malta f 1213 per 180 Kg. BROEK OP LANGENDUK. 17 Juni. Schotsche muizen f 5.607.60, drielingen f 25.20, klei ne f 0.40—0.70, tomaten: A f 65.80, B f 64.70, C f 64.70, CC f 31.70, per 100 Kg., wortelen f 6.40—7.40 per 100 bos. Aanvoer: 202000 Kg. aardappelen, 20000 Kg. tomaten, 9000 bos wortelen. NOORDSCHARWOUDE. 17 Juni. Schotsche muizen f 4.807.30, drielingen f 3.304.10, kleine f 0.60—0.70, per 100 Kg., bloemkool f 3.30—5.70, 2e soort f 0.802.50 per 100 stuks. Aanvoer: 35200 Kg. aardappelen, 600 st. bloemkool. MEDEMBLIK, 17 Juni. Schotsche muizen f 2.753, kleine f 0.700.80 per 50 Kg. WARMENHUIZEN. 17 Juni. Schotsche muizen f 5.808.50, drielingen f 3.404.20 uien f 0.80 per 100 Kg. Aanvoer: 4950 Kg. aardappelen, 350 Kg. uien. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND. 17 Juni. Aanvoer: 173342 eendeieren f 3.503.90, 142919 kip eieren. 70—80 Kg. f 5.90—7, 65—66 Kg. f 5.40—5.70, 63 —64 Kg. f 4.70—5.40, 60—62 Kg. f 4.60—5.10, 58—59 Kg. f 4.60—4.90, 56—57 Kg. f 4.40—4.70, 53—55 Kg. f 4.20— 4.50, 50—52 Kg. f 3.70—4. 45—49 Kg. f 3.20—3.80, Oude kippen f 1.45—2.25, oude hanen f 1—2, jonge ha nen f 1.101.20, oude eenden f 0.350.40 per stuk. EIERVEILING, PURMEREND, 17 Juni. Aanvoer: 37257 kipeieren kw. A f 4.30—5.30, 1223 kip- eicren kw. B f 3.90-4.30, 14606 eendeieren f 3.50. PURMEREND. 17 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer cn prijzen: 41000 Kg. kaas, handel matig. Fabriekskaai 21 stapels f 37, 34 stapels boerenkaas f 40 per 50 Kg., 1 stapel commissiekaas f 36. 1 stapel Goudsche f 38 per 50 Kg.. 2423 Kg. boter f. 1.30—1.55. 481 runderen, w.o. 210 vette f 1—1,18 per Kg., 256 stuks melk- en geldekoeien f 240—400. 15 stuks stieren, stug; 3i paarden f 100200, handel stug, 91 vette kalveren f 1101.35, handel stug. 384 stuks nuchtere kalveren slachtkalveren f 9—32. fokkalveren f 18—30, handel stug, 386 st. vette varkens, voor de zouterij f 0.60—0.66 per Kg! voor de slacht f 0.58—0.64, per Kg., handel vlug. magere varkens 11 stuks, geen handel, 195 st. biggen f 20—27, handel vlug, 170 st schapen f 32—40, handel stug, 603 lammeren f 18—25, handel stug, 20 bokken, kipeieren f 4.255.25, eendeieren f 3.50, piepkuikens f 0.10—2.50. SIGARENFABRIEK AFGEBRAND. Maandagavond ongeveer half twaalf, is de sigaren fabriek van Gebrs. Van Manen te Vcenendaal tot den grond afgebrand. De aanwezige voorraad tabak en een 20.000 sigaren gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. MAN ONDER EEN LOCOMOTIEF. Aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag is op den Prins Hendrikweg te Vlissingen een 67-jarige man door een locomotief van de Schelde gegrepen. De man werd zeer ernstig ge wond en is aan de gevolgen overleden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Tragisch ongeval te Boxmeer. De heer Pelzer, aannemer te Rijkevoort, is gister morgen op den weg van Boxmeer naar St. Anthonis met zijn motor tegen een boom gereden. De onge lukkige was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen, waarvan het jongste eerst Maan dag werd geboren. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Duorijdster in levensgevaarlijken toestand opgenomen. De motorrijder J. B. te Eelde, reed Maandag in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan het 13- jarige meisje T. Z. dat op de duo zat, tegen den grond gesmakt werd. Met een zware hersenschudding werd het kind opgenomen. Zij mocht niet vervoerd worden, men vreest voor haar leven. Een oud volksgebruik. Volgens zeer oude tradl- .tie zijn deze week In de Angeler Esch In Twente aan de armen van Oofc- marsum groote rogge- brooden van 24 tot 28 pond zwaar, uitgedeeld. De boeren beraadslagen, hoe zU het brood zullen verdeelen. Van 19 tot 30 Juni wordt te Enschede de groote Electriciteitstentoonstel- ling gehouden. Hier- boven het groote textiel- gebouw. VERGIFTIGING AAN BOORD VAN EEN STOOMTREILER. Zondag is te IJmuidcn binnengekomen de stoom- treiler Derika V IJm. 418, aan boord waarvan zich den vorigen dag onder de bemanning vergiftigings verschijnselen hadden voorgedaan. Alle elf opvaren den waren zoo ziek, dat zij niet in staat waren te werken. De schipper heeft het schip echter varende weten te houden cn binnen gebracht. Dr. R. te IJmuiden vermoedde, dat de oorzaak vleeschvergiftiging was, daar het vleesch al 12 dagen oud en niet gekookt was. De opvarenden werden per auto naar hun woningen gebracht.. Allen maken het redelijk goed. Ze wilden weer beginnen, maar krijgen geen toestemming. De schatgravers van Zaar.dam hebben opnieuw een poging aangewend om de opgravingen te mogen voortzetten. Burgemeester en wethouders hebben echter op hun schriftelijk verzoek andermaal afwij zend beschikt. De heer Jan Sol uit Amsterdam beklaagt zich in De Zaanlander bitter over dit afwijzende antwoord. Blijkens zijr: mededeelingen in dit plaatselijk blad ging het verzoek uit var. hem, van gravin Sylvia, mr. Blaupot ten Cate en van den heer Ramondt. Naar hij verder mededeelt, was burgemeester ter Laan er wel voor om opnieuw concessie te verleenen, maar wilden de wethouders het niet, omdat dezen zich niet langer belachelijk wilden maken. De heer Sol zegt, dat als er sprake is var; belache lijkheid, dat in de eerste plaats den ingenieur aan gaat, die als man van de wetenschap en als vakman heeft beweerd, dat er niet alleen goud, maar zeer veel goud verborgen ligt, en wel op de plaats, die nu benaderd is :het gewelf, waarvan gravin Sylvia reeds in eerste instantie het bestaan1 aan gaf, en ten tweede hem en den heer Blaupot ten Cate. die in de zaak gelooven. Het kost de gemeente immers niets, zpgt de heer Jan Sol in zijn stukje, terwijl de kans bestaat, dat zij een aanzienlijke som met deze gra- verij ontvangt. Het viertal geeft de hoop niet op om burgemeester en wethouders alsnog op hun1 besluit te doen terug komen. In het water gesprongen, hoewel hij niet kon zwemmen. Maandagavond om een uur of tien zaten vier man nen met elkaar te praten in een café aan de VVeste Wagenstraat te Rotterdam. Het achterraam stond open en men had daardoor een vrij uitzicht over het stil voortrimpelcnde drabbige water van de Delftsche vaart, 't Was warm ir; dit cafétje en het gesprek kwam op het zwemmen. Weldra was er een wedden schap gesloten en een van de mannen, de 23-jarige J. J. E. beloofde, hoewel hij niet kon zwemmen, het kunststukje uit te halen om in het water te sprin gen. llij ontdeed zich snel var; alle kleedingstukken, nam een kordate sprong en tjoepte via het raam par does in het groene water. I-lij had de weddenschap gewonnen, maar al spoedig bleek, dat hij zich in het water niets op zijn gemak voelde en er weerklonk dra een erbarmelijk hulpgeschrei Een andere redder besloot zijn vriend te hulp te ko men cn legde dadelijk enkele kleedingstukker; af, hoewel hij daarbij niet zoo ver ging als zijn kame raad, die van alles ontdaan hulpeloos in de vaart rondspartelde. En juist die reserve, die angst om al les uit te trekken, is hem noodlottig geworden, want toen hij heldhaftig uit het venster was gesprongen en met krachtige slagen naar zijn zinkenden vriend wilde zwemmen, zakte een niet nader te noemen kleedingstuk af en de band, die om zijn middel had moeten klemmen, boeide toen zijn kr.iecn, en wat om zijn kuiten had moeten zitten hing slobberig over zijn voeten. Op die manier in zijn beweging belem merd werd hij van redder spoedig een evenzeer te redden object en zijn ar.gstgeschrei mengde zich droef tusschen het borrelend gesputter van zijn mak ker. De oterige cafébezoekers bogen zich uit het raam en hieven een koor van luid geweeklaag aan, waar op een schipper, een agent en een bruggcwachter werden gealarmeerd. De schipper sprong in zijn roei boot en heesch den would-be redder aan het afgezak te kleedingstuk in zijn sloep. Het redden van den anderen man was moeilijker, omdat zijr; huid geen houvast bood. De agent en de bruggewachter zijn toen zamen gekleed te water gesprongen en hebben met vereende krachten den eersten drenkeling in de roeiboot geheschen. In het café zijn de vier zwem mers gedroogd. (N.R.Ct.) EEN VERRASSING IN EEN BOS BANANEN. Te Leicester in Engeland ontdekte men in een bos bananen die uit de West was gekomen, een opossum met twaalf kleintjes. De vruchten waren te Leicester een week lang in het pakhuis opgeslagen geweest. Men zal moeite doen om de kleine opossumpjes groot te brengen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Acht slachtoffers. Uit Norman (OklaJhoma) wordt gemeld: Een auto met acht jongens van elf tot achttien jaar werd op een spoorwegoverweg door een trein gegrepen en over een afstand van 130 meter voort- gesleurd. Van hen, die in de auto zaten, werden vijf op slag gedood. De drie andere werden doodelijk ge wond. Moeilijkheden bü het transport Men schrijft uit Kopenhagen aan de N.R.Ct.: Nederlandsche opkoopers hebben de laatste dagen aan zienlijke hoeveelheden van het beste Deensche slacht vee opgekocht. Zij hebben echter vele moeilijkheden on dervonden met de verzending, daar de Deensche staats sporen niet over voldoende koelwagens, beschikken en een aanbod van Nederland om koelwagens te zenden om onbekende redenen niet kon worden geaccepteerd. Nu is het vee tijdelijk gestald in de exportslachterij, het welk evenwel aanzienlijk verlies veroorzaakt. Daar het gaat om verscheidene wagonladingen, betreurt men deze moeilijkheden van de verzending dubbel, omdat juist do verzending naar Duitschland den laatsten tijd sterk verminderd was, en men hoopte op een nieuw afzetge bied, daar de Nederalndsche opkoopers zich uitgelaten, hadden, dat zoowel in Nederland als in België den laat sten tijd veel vraag naar Deensch slachtvee was. Tien gewonden, waarvan een ernstig In het Zuiderstation heeft Maandagavond een ongeluk plaats gehad bij het binnenkomen van den sneltrein ParijsBrussel. Een locomotief, die met een aantal wagens aan het rangeeren was, reeds naar het B.T.A. meldt, door een een onveilig sein en kwam daardoor in botsing met den sneltrein ParijsBrussel, toen deze het station binnen reed. De schok was weinig hevig, daar beide treinen langzaam reden. Echter werden het restauratierijtuig en een personenrijtuig van den sneltrein omvergeworpen. Er werden tien personen gewond, van wie 1 ernstig. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Gebouwen vernield; twee dooden. Uit New York wordt gemeld: In de zakenwijk Pertamboy (New Jersey) zijn drie gebouwen tengevolge van een ontploffing vernield en vele andere beschadigd. Twee vrouwen kwamen om, ongeveer twintig personen werden gewond. De schade wordt op een millioen dollar geschat. De oorzaak is nog niet opgehelderd. FAMILIEDRAMA. Tengevolge van finantieele moeilijkheden. Men meldt uit Stockholm: Aan boord van een motorboot schoot Vrijdagavond vlak bij Helsingfors een veertig-jarige man. Linkvist ge- heeten, zijn 14-jarige zoon met een revolver dood, waarna hij zichzelf met een schot zwaar verwondde. Na aan komst te Helsingfors werd de man direct naar een zie kenhuis vervoerd. Toen hij op de operatietafel lag ver telde hij, zijn vrouw en zijn 6-jarig zoontje in zijn land huis doodgeschoten te hebben. De politie stelde in het landhuis een onderzoek in en vond daar het lijk van de vrouw en het zoontje dat nog teekenen van leven gaf. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is de jongen overleden. De toestand van den man was Zaterdagmor gen hopeloos. Gebleken is dat groote financieele moei lijkheden hem tot zijn daad hebben gedreven. Een wanhopige reddingsactie. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat groote scharen Arabieren van Jaffeth en Hebron onderweg naar Akko zijn teneinde een laatste poging te doen om de drie, wegens de onlusten van verleden jaar ter dood veroor deelde Arabieren, te redden. De regeering heeft troepen en politie geconcentreerd en de noodige maatregelen getroffen om de orde ta handhaven. Te Jeruzalem heerscht een groote spanning. Een Joodsche delegatie heeft den hoogen commissaris ver zocht, den veroordeelden gratie te willen schenken. Te Haifa en te Beisan hebben de Joden, die in de gemengde wijken woonden, zich in de Joodsche wijken teruggetrokken. Tot opvolger van den plaatsvervangenden 1 togen commissaris Lucke, die tot ondergouvemeur van Malta is benoemd, is aangewezen de gouverneur van Zuid- Palestina Campbell, die wegens zijn onbevooroordeeld heid in de nationaliteitsconflicten zoowel bij de Jood sche als bij de Arabische bevolking groot aanzien ge niet. DE NIEUWE TARIEFWET IN AMERIKA. Een wedren om aan invoerrechten te ontkomen. V.D. verneemt uit New-York: Bij het in werking treden der nieuwe Amerikaan- sche tariefwetten worden belangrijke lasten gelegd op in de Vereenigde Staten ingevoerde goederen. Om hieraan te ontkomen, stoomen thans zeventien booten van verschillende nationaliteit,die nog onge veer een dagreis van de Amerikaansche kust verwij derd zijn, op volle kracht en met maximum-snelheid naar de Amerikaansche haven van bestemming om daar nog vóór vandaag, wanneer de nieuwe tarieven in wer- king treden, aan te komen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8