AlitntEi litm Uitgevers; N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. De voorgeschiedenis van den wereldoorlog. Ernstig auto-ongeluk op de Berlijnsche Avus. Protest tegen de heerenmode. Verhitte atmosfeer in het Engelsche Lagerhuis. Het noodweer boven Engeland. Donderdag 19 Juni 1930. 73ste Jaargang No. 8681 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. STEUNREGELING VOOR DE GETEISTERDE POLDERS. Mijnheer de Redacteur, Het is bijzonder vriendelijk van den heer Sohoorl om de gedachte uit te spreken, dat ik door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zou zijn aan gewezen om de schade tengevolge van den stortregen en hagelslag te taxeeren, maar deze mededeeling Is niet juist. Wel werden door my 1.1. Maandag aan het ministerie de gewenschte besprekingen gehouden en mocht ik daarvoor goede belangstelling vinden en dientengevolge ■werd mij verzocht naar Harenkarspel te schrijven dat het noodzakelijk is dat ten spoedigste schriftelyk aan den minister een verzoek om steun wordt gezonden, waarna door den heer Ir. Veenstra, Rijkslandbouwcon- eulent ter plaatse een onderzoek zal worden ingesteld. Na mijn thuiskomst Maandag werd dit schryven direct verzonden. Mijnerzyds zal overigens natuurlijk gaarne worden medegewerkt, maar volledigheidshalve moet deze mededeeling worden gedaan. Dankend voor de plaatsruimte. G. NOBEI* Lutjewinkel, Juni 1930. Een sombere voorspelling van Wilhelm aan koning Albert. In het Belgische blad, de „Revue des Deux-Mondes" is een artikel verschenen van de hand van baron Beyens gewezen gezant van België by den H. Stoel en, ln 1913 gezant van België te Berlijn, waarin deze diplomaat een gesprek weergeeft dat hij in 1913, met koning Albert heeft gehad, op het oogenblik, dat Z.M. de gast was van het Duitsche Hof. De Brusselsche corr. van de Msb. ontleent aan dit artikel het volgende: De koning zou dan n.1. aan den gezant hebben gezegd, dat tijdens het galadiner te Potsdam, de keizer zich lan gen tyd met hem heeft onderhouden over den politieken toestand van Europa, Hy beschouwde dezen als zeer elecht, door de schuld van Frankrijk. De keizer was van oordeel, dat een oorlog met'deze mogendheid onvermijdelyk was. Hy baseerde deze som bere voorspelling op de onverzoenlijke houding van de republiek, die doof was gebleven voor voorstellen tot een vredelievende entente, welke meer dan eens door Duitschland waren gedaan en ook op de meer en meer Duitsch vyandige houding der Fransche pers en den re vanche geest der Franschen, die agressiever was gewor den sedert de goedkeuring door het parlement van den driejarigen militairen diensttyd. De koning, zegt Beyens, heeft getracht, deze noodlot tige en verkeerde meening te weerleggen. Hy kende de Franschen beter dan Wilhelm II ze kende en hy heeft herha&ldeiyk met Fransche staats lieden gesproken, en by die gelegenheden steeds gecon stateerd, dat de Franschen bezield zyn mee vredelieven de gevoelens en met een oprecht verlangen naar vrede. Doch de woorden des konings vonden geen weerklank en de keizer bleef by zyn meening, dat een conflict met Frankryk onvermijdelyk was. En hy voegde hier aan toe, dat de Duitsche legers op verpletterende wyze de overwinning zouden behalen. Na het diner heeft de chef van den Duitschen gene- ralen staf graaf von Moltke als een nauwkeurigen echo van den keizerlyken meester, het thema tegenover de koning herhaald en eveneens te kennen gegeven, dat de Duitsche troepen de overwinning zouden behalen. In verband met den ernst van deze verklaringen, vroeg baron Beyens de toestemming van den koning, om deze gesprekken confidentieel te mogen mededeelen aan Cambon, den Franschen gezant te Berlyn, hetgeen door den koning werd toegestaan. Moltke heeft later nogmaals de qulntessens van dit gesprek met koning Albert bevestigd aan ridder de Melotte, Belgisoh' militair attaché te Beriy». ZICH ZELF AANGEMELD. De wachter Flack van de kolenmijn Kaiserroda by Maagdenburg, die verdacht werd van diefstal te hebben gepleegd en by zyn verhoor een der directeuren van de mijn met revolverschoten wondde en een politie- wachtmeester doodschoot, heeft zichzelf thans aange meld. Aan den diefstal zegt hy volkomen onschuldig te zijn en de tegen hem geuite verdenking had heb der mate opgewonden dat hy niet meer wist wat hy deed. EEN GEMEENE STREEK. Een leerling aan de stedelijke handelsschool te Brüx, in Tsjechoslowakye, Ernst Loewenberg, ontving een postpakket, dat hem door "den conciërge in het school gebouw werd overhandigd. Toen een andere leerling, Scheberta geheeten, Loewenberg het pakket uit de hand nam, ontplofte het. Uit bet onderzoek is gebleken, dat het pakket een zeer zaakkundig geconstrueerde helsche machine bevatte. De geheele lading was Scheberta in het gezicht gesprongen. Hy werd gewond aan beide oogen, waardoor zyn gezichtsvermogen verzwakt werd. Ook Loewenberg en een andere leerling werden ge wond. Men meent hier met een wraakoefening tegen den vader van Loewenberg te doen te hebben, dien men door zyn zoon heeft willen treffen. DE ROEMEENSCHE KROONPRINS. Michael, de kroonprins van Roemenië, die op het oogenblik de derde klas van de volksschool bezoekt, wordt in den herfst negen jaar oud. Volgens de tra ditie zal hy op zyn negende jaar in het leger worden opgenomen en tot korporaal worden benoemd. Met de militaire opvoeding van Michael ls reeds een begin ge maakt. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Motorrijder ontzettend verminkt. Op den weg van Moulins kwam gisteren een motor rijder op zulk een ongelukkige wijze met een auto in botsing, dat het hoofd hem door de scherven van den auto van den romp werd gescheiden. De bestuurder van den auto schrok door het ont zettende tooneel zoo, dat hij in onmacht viel en een zenuwschok kreeg. FRANKRIJKS LANDSVERDEDIGING. Nog 1 milliard wordt aangevraagd. Uit Parijs wordt gemeld: Het kabinet-Tardieu heeft gisteren besloten nog 1 milliard francs aan te vragen voor de landsverde diging. Dit bedrag zal worden onttrokken aan het inder tijd door Poincaré en Cheron ingestelde spaarfonds. Het bedrag is bestemd tot bespoediging van den vestingbouw en tot aanvulling van de voorraden in de arsenalen. Het schynt, dat deze credietaanvraag eigenlijk neerkomt op de goedkeuring van reeds gedane uit gaven, aangezien de minister van financiën Reynaud verklaarde, dat het spaarfonds reeds uitgeput is. ROEMEENSCH DORPSKERKJE DOOR BLIKSE M GETROFFEN. Vier dooden en zes gewonden. Uit Boekarest wordt gemeld: Vier personen zyn gedood, zes ernstig gewond en verscheiden bedwelmd, doordat een kerkje te Soars, waarin de dorpelingen bescherming hadden gezocht, tegen een buitengewoon hevig onweer, door den blik sem werd getroffen. Opnieuw ie een ernstig auto-ongeluk op de Avus, de Berlijnsche auto-renbaan, voorgevallen. Door het verblindend licht van een andere wagen, verloor de chauffeur van een luxe auto de macht over zijn stuur en sloeg over den kop. Van de inzittenden werd er een op de plaats gedoodde andere drie zwaar gewond. Niet voor niets spreekt men van den practischen zin der Amerikanen. Zoo zal misschien Amerika het eerste land zijn, waar een hygiënische zomer kleeding, ook voor de heeren algemeen zal worden ingevoerd. Bij de laatste hittegolf kon men in New-York talrijke heeren van iederen leeftijd zien, die in lichte, korte broek over straat liepen. WEER EEN ONGELUK BIJ DEN FRANSCHEN LUCHTPOSTDIENST. V D. verneemt uit Buenos-Aires: Een nieuw ongeluk heeft den Franschen luchtpost dienst getroffen. Nadat korten tijd geleden een vliegtuig met passa giers en post naar Europa bij Montevideo in het wa ter was gestort, waarbij drie personen om het leven kwamen en alle post verloren ging, is thans een vliegtuig van den dienst Bucnos-AiresSantiago in de Cordillerds spoorloos verdwenen. Men neemt aan, dat de vlieger ten gevolge van een sneeuwstorm in de onherbergzame omgeving een noodlanding heeft moeten maken en verongelukt is. PETROLEUMBRAND IN BRITSCH INDIë. Bij de Burmah Shell Oil Cy. Reuter seint uit Madras: Een der zwaarste branden ,die sedert vele jarer; in de stad hebben plaatsgehad, is Woensdagmiddag uit gebroken in de gebouwen van de Burman Shell Oil Cy. te Rojapoeram, waar omstreeks 2000 ton gezui verde petroleum was opgeslagen. In wee<wil van de blusschingspogingen woedt de brand nog voort. GROOTE BRAND IN DE LIEBIGKANTOREN TE ANTWERPEN. De schade zeer aanzienlijk. Uit Antwerpen wordt gemeld: In het gebouw van de Compagnie Liebig bij de Place Meir is gister een hevige brand uitgebroken, die zich ten gevolge van den onvoldoenden waterdruk snel uitbreidde, zoodat men ook voor de belendende perceelen vreesde. De brandweer wist echter na 2 uur ingespannen arbeid den brand te beperken. De vierde verdieping der beide vleugels van het gebouw werd vernield. De schade is zeer groot, doch kor. nog niet worden geraamd. Bij den brand zijn groote hoeveelheden papieren en reclame-artikelen verloren gegaan. DE OMROEP IN AMERIKA. 7 millioen menschen te luisteren. Het aantal luisteraars in Amerika bedraagt volgens een bericht in de Wireless World 52.58l.8i0, behooren- de tot 12.824.800 families. Dit is volgens het jongste onderzoek van de National Broadcasting Comp. 43 procent van de totale bevolking. Bij het onderzoek is verder gebleken, dat meer dan 75 procent van de toestellen uitgerust is met meer dan vijf lampen, 81 procent van de luisteraars gebruiken hun toestel meer dan 2 uur per dag. De meest geliefde uren om te luisteren zijn van des avonds 8—10. Meer dan 52 procent van de toestellen zijn meer dan twee jaar oud. De N.B.C. schat, dat er 's avonds 7 millioen men schen naar haar uitzendingen luisteren. tot artikel 17 afgedaan. De zitting zal voortduren tot wij artikel 27 hebben bereikt." (Van het financieele wetsontwerp). Verscheidene leden lagen tegen drie uur vannacht op de banken te slapen. Sommigen kwamer; tegen acht uur in lichte zomerkleeding terug. Anderen ble ven den geheelen ochtend in avondkleeding. Het was in de vergaderzaal 's nachts zoo bedompt, dat een van de conservatieve whips, Capt. Margesorv, flauw viel. Een van de Labour-whips, Ben Smith, ving hem op en behoedde hem voor een val. Een Ar beidersafgevaardigde, die om halfzeven 's morgens een koud stortbad nam, werd door een sein aan zijn stemplicht herinnerd. Hij trok 'r. paar kleedingstuk- ken aan en ging barrevoets naar zijn plaats. Telkens werd het debat door onaangename opmer kingen onderbroken. Om halfnegen zeide Churchill: „Wij worden hier met kwaadwilligheid behandeld, de sprekers van regeeringszijde zitten te grijnzen of zij heer en meester zijn en niemand anders recht van spreker, heeft. Snowden behandelt de oppositie met buitengewone en zelfs onbeschaamde onverschillig heid." Dit werd door Snowden betwist, die zei, dat hij zijn best deed om te verbergen wat hij van de oppo sitie dacht. Ten slotte werd artikel 18 aangenomen. To en nit de nachtzitting. De Londensche corr. van het Hsbl. schreef gister avond aan zijn blad: Toen hedenmiddag het Lagerhuis bijeen kwam, zagen de meeste leder, na een heelen nacht door en alles tezamen bijna 22 uur achtereen te hebben vergaderd, er vry slaperig uit. Het is een merkwaar dige nacht geweest met electriciteit in de atmosfeer, die zich ook in de zaal deed gevoelen. Verscheidene redevoeringen werden door donderslagen van buiten onderbroken. De gemoederen werden overeenkomstig verhit. De toetswedstrijd tusschen Churchill en Snowden werd heden hei vat. Om half een vroeg Churchill om verdaging der zitting, waraop Snowden op ijskouden toon antwoordde: „Wij hebben thans negen uur voor de artikelsgewijze behandeling vergaderd en alleen Waterachtige tooneelen op de rennen to Ascott. Redden wie zich redden kan. Omtrent het noodweer dat gisteren boven Engeland gewoed heeft, worden nog de volgende byzonderheden gemeld: Een ontzettend onweer heeft heden over Ascott ge- wood en het houden van wedrennen naar de Royal Hunt Cup onmogelyk gemaakt. Een bookmaker werd door oen bliksem gedood. De baan geraakte gedeelteiyk onder water. Er waren in het paddock plassen van twee en drie voet diepte. By den stormloop om schuilplaatsen tegen het nood weer te krygen, vielen verscheidene dames met haar modieuze toiletten in den modder, hoeden vielen af, pa- raplules gingen verloren en tal van dames bereikten de tribunes zonder schoenen. Heeren met hooge hoeden droegen dames op hun rug naar het overdekte gedeelte! Vertrekken In het parlementsgebouw onder water. Dinsdag heeft boven Londen een korte, doch hevige storm gewoed, die gepaard ging met zwaren regen, in het centrum en het noordelyk deel van Londen. De regen zette de straten blank. Er werd groote schade aangericht. Hier en daar werd het spoorwegverkeer gestremd. Verscheidene kamers van het parlementsge bouw liepen onder water. Eenige gebouwen werden door den bliksem getroffen. Ook elders zwaar weer. Reuter meldt, dat ook boven Londen en Manchester zware onweren hebben gewoed, gepaard met hevige slagregens. Het verkeer was ontwricht. By Manchester zijn drie mannen in de rivier ver dronken. VERDRONKEN. Dinsdagavond begaf de 62-jarige P. Kans, boscb- wachter, wonend to Neerbosch bij Nijmegen, zich naar Overasselt. De man is daar niet aangekomen en werd sedert dien vermist. Gisteren is zijn lijk in het Maas en Waalkanaal gevonden. Vermoed wordt dat Kans, door de duisternis misleid, te water is ge raakt. TWEE JONGENS VERDRONKEN. Gisteren zr'n de twaalfjarige J. den Engelsman en de dertienjarige W. Riemens, wonende te Spui, ge meente Axel, bij het baden in een kreek verdronken. Den Engelsman riep om hulp, waarna zijn kame raad Riemens te hulp kwam. Deze werd door Den Engelsman meegetrokken naar de diepte.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1