RADIO Radioprogramma Electrische energie uit den aether. blijken, dat verdachte werkelijk in kenneiyken staat ver keerde tot laat in den nacht. En het ia naar de mee ning van pleiter niet mogelijk, dat hij in dien toe stand de inbraak kan hebben gepleegd, want er was geen tijd voor hem om te ontnuchteren. Het is een voudig niet mogelijk, dat verdachte den diefstal ge pleegd heeft. Toen verdachte de bel en de dynamo in zijn bezit had. was hij volgens oordeel van verdedi ger niet composmentis. Verdachte is met zijn dronken kop het perceel binnengekomen en heeft misschien on bewust de twee voorwerpen bij zich gestoken. In zijn woning, die onafgebroken werd bewaakt, had men niets gevonden van alles wat er vermist wordt. Een ander heeft vermoedelijk dien avond de inbraak gepleegd. Het vechtpartijtje met Rieuwers heeft verdachte niet ontnucherd, maar hem nóg meer zijn bewustheid doen verliezen. In rechten zijn alleen gebleken de twee ar tikelen, die verdachte een oogenblik in zijn bezit heeft gehad. Pleiter drong bij de rechtbank ernstig aan om zich terdege te beraden of zij de overtuiging zal kunnen vestigen met betrekking tot de schuld van verdachte. Eindelijk bracht pleiter nog ter sprake het relletje die aan de arrestatie van verdachte voorafging. Dit relletje gold niet den persoon van S., doch was het gevolg van het optreden der politie. Deze heeft nagelaten als nog een nader onderzoek in te stellen naar eventueele andere daders, toen verdachte was gearresteerd. Ten slotte besprak pleiter nog de strafmaat en ein digde zijn uitvoerig pleidooi met te concludeeren, tot het opleggen van een voorw. straf met strenge bijzon dere voorwaarden, waaronder de verplaatsing van ver dachte naar een andere gemeente. UITGESTELDE ZAAK VAN MISHANDELING. Deze zaak, afkomstig uit Eg-mond aan Zee, contra den visscher Huibert P., reeds meermalen aangehouden, schijnt niet voor beëindiging vatbaar te zijn, aangezien verdachte en getuige zich steeds op zee bevinden, re den waarom de Officier ten einde raad, vrijspraak verzocht. ONBEVOEGD VOEREN VAN EEN TITEL ALS KRAAMVERPLEEGSTER. De 43-jarlge mej. Jacoba B., huisvrouw J. W. te Zijpe, had zich to verantwoorden, omdat zij zoo vrij was ge weest in de maanden Maart en April, zonder in 't bezit te zijn van een wettig diploma, zich uit te geven als kraamverpleegster cn als zoodanig praktijk had uitge oefend. Zij had zich als kraamverpleegster aangeboden ten huize van den landbouwer A. C. de Ruiter te Zijpe, ■wiens vrouw een kleine verwachtte. Verdachte beweer de, in 't bezit te zijn van een diploma, doch beweerde Chauffeur, da's me ook een baantje. Goed om je nek te breken. schen wat zij scheen te zijn en wat zij geweest was, kwelde hem, zooals Jalouzie een man kwelt, die bemint. Doch hij was natuurlijk niet verliefd en kon dus niet jaloersch zijn. „Laten wij nu naar het Casino gaan," stelde Sherldan voor. Zij hadden het terras verlaten en stonden nu vlak voor het groote, witte gebouw, dat in den helderen zon neschijn straalde als een Titanische bruiloftstaart. Zij liepen naast eikaar de trappen op en Sherldan, die twee of driemaal reeds in Monte Carlo was geweest, voerde zijn gezellin naar het bureau voor hun toegangsbewijzen „Ik veronderstel, dat u een Visitekaartje bij u heeft?" vroeg hij, zijn eigen kaartje, waarop een bekende club vermeld stond, te voorschijn halend. „Nee. Tot nu toe heb ik nog nooit visitekaartjes beze ten," zei Terry. ..Hob ik er een noodlg om hier binnen e tkunnen gaan?" „Het zal wel in orde komen." zei Miles. De Franschman in zijn gekleede jas, wiens wil het was voor aspiranten, die begeerden in dc „Zalen" te wor den toegelaten, keek belangstellend van den een naar den ander. Als alle employés van het Casino had hij een „koninklijk geheugen" want een deel van zijn baan was om nooit gezichten te vergeten. Hfj herinnerde zich, dat hij Miles Sherldan van New-York een paar jaar voor den oorlog had gezien, en meende ook zijn vrouw te herinneren: een aardig blond meisje, ouder dan deze en van eert minder opvallend type. Hij verstond Engelsch en amuseerde zich om het brokstukje van hun gesprek. Boosaardig vroeg hij: „Ts Madame de echtgenoote van monsieur Sherldan?" „Nee," stootte Miles uit. „Zij is juffrouw Juliet Dlvine van New York. Ik zal haar introduceeren." „Een visitekaartje met den naam is voor nieuw aan- gekomenen de gewoonte, zooals meneer zeker wel weet". „Maak u toch geen moeilijkheden vbor niets," zei Miles scherper. „Ik ben in staat om de dame te identifl- eeren en voor haar in te staan." „Maar haar leeftijd?" hield de man in de gekleede jas aan: „Hoe oud, alstublieft, ls Mademoiselle?" „Zeventien," antwoordde Terry, niet op haar hoede. „Zeventien!" echode de Franschman, „ik vreesde al, toen ik Mademoiselle aankeek, dat zij to Jong zou zijn. Ongelukkiger wijze is het voor personen onder de een en twintig verboden om in de „salles de Jeu" te worden toegelaten." dat dit verloren was geraakt. Aangezien evenwel de heer de Ruiter echter per aé een gedipl. kraamverpleegster verlangde en het vereischte diploma niet te voorschijn kwam, sprongen de onderhandelingen ten slotte af en bracht de juffrouw later de z.g. goospenping terug. Verdachte beweerde, dat zij een advertentie in de Schager Courant had geplaats, waarin zij zich aan beval als particuire kraamverzorgster. Ook had zij zich niet bij de Ruiter als gediplomeerd voorgesteld. Zij had wel gezegd, dat zij even goed kon werken als een gediplomeerde. Juffrouw Maria de Wit huisvrouw de Ruiter, had geschreven op de annonce in de Schager Courant en verkaarde dat de juffrouw zich kraamverzorgster had genoemd. Getuige had een gediplomeerd en geen gewone kraamverzorgster verlangd en zij kreeg niet den in druk, dat zij in die juffrouw een steun kreeg voor de komende omstandigheden. Later heeft zij beweerd, gedi plomeerd te zijn, doch haar diploma was zoek geraakt. Volgens een derde getuige, mej. Schrieken uit de Zijpe. had verdachte zich den titel van gediplomeerd kraamverpleegster toegeëigend en werd zij daarop door verdachte een leugenaarster genoemd. Het was beter dat zij haar huishouden deed, riep getuige vinnig en opgewonden. De Officier memoreert, dat verdachte door den Kan tonrechter veroordeeld is tot f 20 boete of 20 dagen. Het woord verzorgster Is niet strafbaar, doch uit de getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat hier wel degelijk den titel van kraamverpleegster is ge voerd. Eisch f 20 boete cf 20 dagen. EIGENAARDIG SMAADSCHRIFT. Mej. Maartje D., gehuwd met zekeren heer C. K. te Wieringerwaard stond terecht wegens smaadschrift tegen haar 52-jarigen schoonvader Cornelis Klos te Bar- singerhorn en diens echtgenoote, aangezien zij in het nummer van 15 Maart van de Schager Courant een annonce zou hebben geplaatst van den volgenden in houd: Geen geld of goed af te geven aan mijn echtgenoote Hijntje Been, daar dit door mij niet wordt betaald. (get.) Cornelis Klos. Daar het echtpaar met deze geheel uit de lucht ge grepen advertentie niet accoord ging, deed de heer Klos een klacht, ten gevolge waarvan tegen de jonge vrouw een vervolging wegens smaad werd ingesteld. Volgens verklaring van Klos had verdachte een hekel aan zyn vrouw. Verdachte ontkende aan de advertentie schuld te hébben, zoodat tot het verdere bewijs een schriftkundi ge moest medewerken. Bij den heer G. de Jong, boekhandelaar te Wieringer waard, had verdachte een paar dagen voor het ver schijnen der advertientie een velletje briefpapier ge kocht. Verdachte zei, dat deze getuige gewoonweg stond te liegen. De heer Ott, onderwijzer te Alkmaar, deskundige op calligraphisch gebied, werd gehoord als de getuige- deskundige, die het schrift van verdachte en dat van de advertentie in opdracht van den Rechter-Commissaris had onderzocht. Verschillende taalkundige fouten, die in de schrijfproef voorkwamen, werden ook gevonden in het schrift der advertentie. Ook het papier was gelijk soortig. De heer Ott kwam dan ook tot de conclusie, dat verdachte de schrijfster was van de geïncrimineer de advertentie. De Officier achtte door de verschillende omstandig heden, alsmede vooral door de verklaring van den des kundige, het feit wettig en overtuigend bewezen en vorderde f 75 boete of 75 dagen hechtenis. Uitspraak In alle zaken a.s. week. Sluiting. Een jonge Italiaan, Savlero Natella, heeft in een klein plaatsje, aan de golf van Salerno, een zeer bijzondere demonstratie gehouden. Aan een soort luchtlelding, wel ke veel overeenkomst vertoonde met een antenne, sloot htj een toestel aan. dat, zonder gebruik van electrische krachtbronnen een tweetal gewone gloeilampen, zooals wij op ons lichtnet branden, aan het gloeien bracht. De energie, welke hiervoor noodig was, werd volgens zijn zeggen aan den aether onttrokken en bestond uit posi tieve golven, ter grootte van 62.326 meter en uit nega tieve golven, ter grootte van 63.828 meter. Natella ber weert, dat het geen Hertzsche golven waren, doch dat deze kracht als spanningsverschil tusschen de uitterste grenzen van wereld-atmospheer en wereld-aether als het ware condensatorisch opgehoopt was. Wij zullen hier de in Italië over deze ontdekking ge- maakten ophef, alsook de daaraan geknoopte mogelijk heden zwijgend voorbijgaan. Als hier werkelijk nalatig heid der toeschouwers in het spel ls en de ontdekking werkelijk op waarheid berust, dan zouden de door Grin- dellMatthews in Engeland reeds in 1924 ontdekte „doo- dende stralen" en de „hltte-golven" van den professor uit Leningrad, A.N. Boyka. Nu tastbare vormen gaan aan nemen. Nemen wij aan, dat de waarnemingen der toeschou wers betrouwbaar zijn, dan is er nog geen verklaring voor het feit. dat op den grens van wereld-atmospheer en de, slechts met electro-magnetlschen aether gevulden wereldruimte grootere potentiaal-verschillen zouden op treden. Want zulk een grensvlak bestaat niet volgens de werken van Kennelly-Heaviside geheel afgezien nog daarvan, dat wij deze grens ook volgens de tegen woordige opvattingen niet meer kennen, daar de aether geen massa heeft, terwijl de atmosfeer altijd nog een lichaam is. Begrenzende vlakken zijn slechts mogelijk tusschen twee lichamen misschien ook tusschen twee lichamen in verschillende aggregatie-toestand. Een tweede punt, waarop Natella's theorie stuit, is de vraag hoe het mogelijk is, dat de aldus ontstane energie vanaf zulk een enorme hoogte juist bij de antenne van Natella zou terechtkomen, zonder beïnvloeding van het normale electrlciteitsnet. Bij alle proeven, die men n.1. tot nu toe nam om de atmosferische electriciteit (bliksem), a's energiebron te benutten, heeft men zeer uitgebreide an- tenne-vormige leidingen gebruikt, die tot op zeer groote hoogte in het luchtruim staken, of wel men stelde op hooge bergen stellages op, waaraan de ontvangst-lei- dingen waren bevestigd. Nog nooit is men daarbij op een nieuwe vorm van energie gestooten. Als de uitvinder deze energie op de wenteling der sterren wil baseeren, dan blijkt deze uitvinding geen uitvinding meer te zijn, want deze energie-vorm is reeds lang bekend en zelfs de stralen van Kohlhorst laten zich zonder eenige moei te aan ons golven-spectrum aansluiten, tegenover de Röntgenstralen. Sheridan was verbaasd over den flater, dien het meisje maakte. Vrouwen waren gewoonlijk onwijs waar het haar leeftijd betrof, maar dit was de zotheid te ver gedreven! Zij had ten minste kunnen toegeven, dat zij een en twintig was en daar zij al in Europa had ge reisd, had zij de wetten van Monte Carlo dus kunnen kennen. Ja, nu waren zij buitengesloten door haar malle streek van onbedachtzaamheid, wat het dan ook was; maar deze tegenvaller was nogal grappig en Sheridan lachte ondanks zichzelf. „Dat maakt er een eind aan," zei hij. „U is nog te jong en te onschuldig om roulette of trente-et-quarante te spelen in het Casino, maar ik verwacht, dat ik u wel zal binnenloodsen van middag In de Sport-Club zonder gearresteerd te worden als ontvoerder van een minder jarige." Zij hadden een nederlaag geleden en liepen door. She ridan lachend. Terry beschaamd. „Hoe kwam u ertoe, om juist zeventien te zeggen?" vroeg hij. „Ik... vergat het," zei hij. Het was een zonderling antwoord op zijn vraag, maar als zij nu eenmaal zeventien wilde zijn, goed dan, laat haar haar gang gaan! Hij gevoelde plotseling, dat zijn gedrukte stemming week onder zijn lachbui, waarin voor het eerst sinds langen tijd geen bitterheid was. Daar het Casino verboden was en de Sport Club voor de lunch gesloten, liet hij zijn gezellin de winkels bewon deren in de Galerie Charles Trols. Terry was verrukt over de hoeden en japonnen achter de vensters van spiegelglas cn over het bont en de juweelen, maar zij scheen onaangenaam getroffen te worden, toen Sherldan aanbood voor haar te koopen, wat zij verlangde. „Nee, ik heb die dingen werkelijk niet noodig," zei zij. „En ik zou niet toestaan, dat u ze mij gaf." Wonderlijk meisje wonderlijke Miljoen Dollar Pop. Ciro was niet open. Het was te vroeg in het jaar, zoo dat de twee lunchten in het Hotel de Paris op het bal kon onder de zonnetent. Sheridan zag er verscheiden kennissen uit New-York, die klaarblijkelijk Juliet Dlvine herkenden en de dingen, die niet gezegd konden wor den, rieden. Zij echter zat kalm en onverschillig, alsof zij die be langstellende gezichten zelfs van aanzien niet kende. La ter in de Sport Club waren er een aantal vrienden uit de villa's in de buurt menschen, die Miles verwacht had te ontmoeten, maar die hij nu liever had vermeden. Zij spraken tot hem en deden hem geen vragen omtrent Juliet Divlne, behalve dan met hun oogen. Eigenaardig schijnt ons echter het feit toe, dat de uitvinder reeds tevoren verklaarde, dat de door hem verkregen en benutte energievorm met *de z.g. Hertz sche golven niets te maken had. Blijkbaar wist hij, dat de vroegere gapingen in het electro-magnetisohe gol- ven-spectrum tegenwoordig tamelijk volledig aangevuld zijn, zoodat hier niet veel te halen was. Maar nu komt het hoofdpunt waarop onze twijfel zich concentreert: er is geen enkele energie-vorm in den aether, welke niet van electro-magnetischen aard is. En daarmede valt natuurlijk ook de bewering der optimisten in puin, dat een krachtstation van 100.000 volt (waarschijnlijk bedoelt men wel KVA) nauwelijks 10.000 gulden kosten zal. Wij zouden op deze wijze voort kunnen gaan en alijtd komt men terug op dezelfde conclusie, n.1.: Natella's uitvinding in het houten kastje van 60 keer 40 keer 30 c.M., -schijnt evenzeer tot de reeks experimenten te be- hooren, welke theoretisch onmogelijk zijn en ook prak tisch reeds hebben bewezen tot de onmogelijkheden te behooren. zoodat hier waarschijnlijk zelfbedrog in het spel is, of... erger. (Nadruk verboden). M. Pont VRIJDAG 20 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.00—«.00: 293 M.) A.V.R.O.: 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.00 2.00 Middagmuzlek door het AVRO-Kwintet, 2.05—2.45 Uitzending voor scholen. "Causerie over „Gletschers" door J. Aerts, 2.453.00 Gramofoonmuziek, 3.004.0C Maak het zelf! door Céline SchaakeVerkozen; 4.30 5.30 Gramofoonmuziek, 5.30 Vooravondconcert door het Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam; 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting van het concert; 6.30 Koersen Vaz Dias, 6.407.00 Gramofoonmuziek, 7.007.30 Extra Boekenhalfuur; 7.308.0Q Gramofoonmuziek, 8.00 Tijd sein, 8.018.15 Gramofoonmuziek, 8.15 Derde Concert door het Concertgebouw-Orkest, onder auspiciën van de A.V.R.O. Dirigent. Nico Treep. In de rustpoos: Mauri- ée van LTzer. plano; Na afloop: Persberichten van Vaz Dias. Daarna: Aansluiting van het Cabaret „La Gaité" te Amsterdam: The Russian North Star Orchestra speelt; 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.C.R.V.10.30—11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O.: 11.30—12.00 Godsdienstig Halfuurtje, 12.00—12.15 Tijdsein en Politieberichten, 12.152.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V.: 4.00—5.00 Gramofoonplaten, 5.006.30 Concert te geven door het Chr. Radio-Orkest. K.R.O.: 6.30 7.00 Gramofoonmuziek. 7.007.30 Spreker: L. v. Lams- weerde. Onderwerp: „De Film". V.P.R.O.: 7.30 Pers „Het blijde nieuws zal nu verspreid worden!" dacht hij en al de bitterheid overstroomde hem opnieuw. Zijn tegenzin om haar te vertoonen onderdrukkend, dwong hij zichzelf de aandacht op het meisje te doen vestigen door haar te leeren, hoe zij roulette moest spe len. Met het „geluk van den beginner" won zij en met het gewetensvolle air van een jachthond, overhandigde zij haar winst aan haar leermeester. „Maar het geld is van u," drong hij aan, het pakje biljetten van honderd francs wegduwend. „Ik kan het geld niet houden," zei Terry: „U gaf mij het geld om mee te beginnen." „Dat doet er niet toe. heeft gekozen, waarop u zetten wilde." Zij schudde het hoofd. „Nee ik wil het geld niet heb ben." Miles fronste tegen haar. „Wij kunnen het hier niet uitvechten. Maar ik zal beleedigd zijn, als u weigert iets van mij aan te nomen, nu het u zelfs rechtens toe komt." Het meisje keek als een kind, dat berispt wordt bij de scherpe gefluisterde woorden. Zij nam een biljet van de andere af en stopte het in Juliets gouden tasch. „Deze eene zal ik houden," zei zij, „om u niet te beleedigen. „Maar u moet de rest nemen." „Ik wil het niet hebben," hield Mlle3 aan. „Gooi het opnieuw op de tafel." „Ik zal het op het eerste dozijn zetten," zei zij, „als u mij belooft de winst te nemen." Nieuwsgierig om te zien, wat er gebeuren zou, stemde Miles toe. „Maar er zal geen winst zijn," voegde hij erbij. Het eerste dozijn won. Terry had duizend francs ge wonnen, tweemaal haar opzet. Ernstig gaf zij het geld aan Sheridan. die verplicht was zich aan de overeen komst te houden, Hij herinnerde zich een paar woorden van Harky na dien dag bij de Azoren: zij had gezegd, dat zij geloofde, dat het meisje geen roode cent bezat. Terry was heel stil, toen zij terugroeiden naar het jacht om zes uur om zich voor het diner te gaan kleeden, en Sheridan vroeg haar of ze moe was. „U hoeft vanavond niet terug te gaan, tenzij u graag wilt," stemde hij toe. „O, Ja, ik wil wel terug," zei zij. „Ik ben niet moe Ik dacht alleen maar." „Waarover?" wilde hU weten. „Over duizend dingen." Maar een ding, waarover zij niet gedacht had, wachtte hen aan boord: Juffrouw Caroline Sheridan was op de Silverwood. berichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau; 7.45 Poli tieberichten. 7.50 Cyclus Kerk en Kerkgaan, 8.20 Con cert, 8.56 Cursus, 2de voordracht Onderwerp: Vormen van wereldbeschouwing. Spreker: Dr. H. de Vos; 9.35 Concert; 10.05 Declamatie door Louis van Gasteren; 10.25 Concert. ZATERDAG 21 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 10.00—1.00: 298 M.) A.V.R.O.: 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.00 2.00 Middagmuzlek door het AVRO-Kwintet 200—2.30 Modepraatje door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 2.30 3.30 Aansluiting van het Tuschinski-Theater te Am sterdam, Illustratieve Filmmuziek; 3.304.30 Gramo foonmuziek, 4.305.00 Sportpraatje door H. Hollander, 5.006.15 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 6.00 Tijdsein, 6.15 Causerie door Herman Rut- ters over Wagner's „Siegfried"; 6.308.00 Aansluiting van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Uitzending van de Eerste Acte van de Opera „Siegfried". V.A.R.A: 8.00 VARA-Varia, 8.05 Rondgang over de Ze- venmijlstentoonstelling. 8.45 Publieke Receptie van de VARA. ter gelegenheid van de uitbreiding van den zendtijd met medewerking van den geheelen VARA- staf; pl.nv 10.00 Persberichten Vaz Dias, 11.00 Bij de Pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman, 11.15 Gramofoonplaten. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.159.30 Gramofoonmuziek, 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje, 12.0012.15 Tijdsein en Politiebe richten, 12.152.00 Gramofoonmuziek, 2.003.15 Kinder uurtje, 4.405.00 Radio-Zwemcursus, Zesde les, door S. P. J. Borsten. 5.006.00 Gramofoonmuziek, 6.01 6.15 Praatje over het tourisme in België, 6.156.30 Sportpraatje door S. P. J. Borsten over „Hoe water polo gespeeld wordt"; 6.306.55 Gramofoonmuziek, 6.55 —7.15 Journalistiek Weekoverzicht, 7.157.45 Spreker: F. M. Gescher, Onderwerp: „De beschaving der Ma- leiers"; 7.458,00 Politieberichten en Tijdsein, 8.01— 9.30 Concert door het K.R.O.-Salon-orkest, 9.30 Nieuws berichten van Vaz Dias, 9.4011.00 Studio-opvoering van de Radio-Revue: „Leve de Klankfilm!"; 11.0012.00 Gevarieerd Platenconcert, 12.00 Sluiting. ONZE KOLONIëN. Rattenlegers. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden van Flores, van West-Flores in het bijzonder, ongunstige be richten kwamen, Door verschillende omstandigheden (droogte, muizenplaag en ziekten) was daar een ernstig misoogst veroorzaakt, welke laatste leidde tot een kri tieke situatie, die ingrijpen door de regeering noodza kelijk maakte. Het te Lauzanne verschijnend weekblad „L'Ulustré" brengt het op zich zelf reeds ernstige ge noeg zijnde geval op de volgende wijze ter kennis van zijn lezers: „Een leger van ratten, beter gezegd, ver scheidene legers van ratten, aangevoerd door ervaren generaals, hebben het eiland Flores nabij Java 'over stroomd. De Inlanders, van alle zijden aangevallen, namen de vlucht en zochten een wijkplaats in de bos- schen. Intusschen vernielden de zegevierende ratten alles en aten alles op. Nu heerscht er hongersnood op dat eens welvarende en vruchtbare eiland. In de bosschen moe ten de Inlanders zich met wortels en vruchten voeden, maar velen komen om, omdat dit voedsel bedorven en het water onzuiver is. In de dorpen woont niemand meer; daar huizen nog slechts de ratten, die er vroo- lijk in benden rondwandelen." Tot zoover „L'Ulustré" dat wij maar met een glim lach terzijde zullen leggen, commentarieert „Malanger". Drama tn dé Rimboe. Een onzer correspondenten schrijft: Eenige dagen geleden begaven zich twee Madoereesche opgezetenen van de onderneming Karang Tambak in het Banjoe- wangische op hun paardjes naar den dichtst bijzijnden passeer. De voorste ruiter, die zijn makker al ver vooruit was, meende, in den boschweg rijdende, eenige beweging te zien in de alang-alang langs den weg. Plot seling. voor hij er op bedacht was, maakte zijn paardje een zijsprong. Een gTOot dier vloog langs hem heen, doch miste het paard, waarop de sprong blijkbaar ge richt was. Tot zijn ontzetting ontwaarde dé Madoerees, dat het een koningstijger was, die hem had besprongen. Het ongure beest besprong thans onder een angstwek kend gebrul den ruiter. Deze viel door den schok en werd door den tijger zoo deerlijk toegetakeld, dat hij zwaar gewond neerzeeg en het bewustzijn verloor. Zijn kameraad, die dertig meter achter hem reed, sprong, toen hy de worsteling zag, van zijn paard, greep zijn kapmes en snelde onvervaard op het on dier toe om den ander te redden. De tijger moest twee fiksche houwen incasseeren, doch gaf zijn aanvaller een leelijken haal over den schouder en sprong toen weg in het struikgewas. De zwaargewonde Madoerees werd naar het hospitaal te Krikilan getransporteerd, doch bezweek kort daarna aan zijn wonden. Zijn dappere metgezel kwam er betrekkelijk goed af, doch is voor eenige weken invalide. Eenige dagen later werd de ge wonde koningstijger door den administrateur der on derneming opgespoord en neergelegd. HOOFDSTUK XXIV. De liefde en dankbaarheid van Miles voor de oude mevrouw Parmalee had bij hem bijna overdreven denk beelden gewekt, wat men verschuldigd was aan oudere vrouwen. Het zou hem onmogelijk zijn geweest om on beleefd te zijn tegen zyn tante, ofschoon hij zeer on aangenaam getroffen was door de vrijheid, welke zij ge nomen had om op zijn jacht te komen, nadat hij ge weigerd had haar hiervoor uit te noodigen. Zij zat aan dek. toen hij met Terry aankwam en zich opwerkend uit de lage stoel waarin zij zat, kwam zij naar hen toe met het air van iemand, die een leger voert naar zijn martelplaats. „Lieve Miles", zei zij. voordat hij nog van zijn verba zing was bekomen, „je moet mij dit vergeven. Ik moest het doen. Na een bezoek van je oude getrouwe dienst bode heden middag bij mij thuis, gevoelde ik. dat het mijn plicht was je op te zoeken. Er was geen tijd te verliezen. Ik kwam over uit Menton, bracht juffrouw Harkness terug en stond erop om aan boord te gaan, ofschoon ik maar al te goed wist, dat ik niet welkom zou zijn." „Ik heb u gezegd, tante Caroline", bracht Sheridan haar in de herinnering: „dat het voornamelijk terwille van uzelf was, dat ik u niet kon uitnoodigen." „Ik heb niet de gewoonte om aan mijzelf te denken, als ik voel, dat Jets mijn plicht ls, zooals in dit geval. Ik gevoel ook, dat Ik ben gezonden." Haar stem daalde. Haar lichte oogen wierpen een vurigen, veelbeteekenen- den blik eerst op haar neef, toen op het meisje, dat niet had durven ontsnappen. „Ik heb gebeden," vervolgde juffrouw Sheridan: ..gebeden om leiding. Toen kwam het over mij, dat ik deze poging moest doen. Miles. ik wensch te spreken met juffrouw Divlne, alleen met haar. Maar voordat ik je verlaat wil ik nog zeggen in tegenwoordigheid van beiden, dat ik het mijn plicht vond om aan je vrouw te schrijven. Ik ried haar aan ik smeekte haar zich bij je te voegen." Miles lachte een onaangenamen lach. „Arme tante Caroline!" riep hij uit. „U is een buitengewone optimist. Of anders heeft Harky in het gesprek, dat u met haar hadt betreffende mijn zaken, haar mond gesloten als een muizenval." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6