De aloude Brusselsche Ommegang WIE AAN HET STRAND. Seriewedstrijden Wieringerwaard. GRATIS. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. DE VROUWEN IN RUSLAND. In Rusland is de vrouw (althans in naam) de ge lijke van der.' man. Maar bij gelijke rechten behoo- ren ook gelijke verplichtingen. Er bestaan derhalve plannen bij de Sovjets om een 5 millioen vrouwen voor militairen dienst op te leiden, Dit cijfer is niets overdreven en is zeer gemakke lijk te verklaren bij een zoo hoog bevolkingscijfer. Reeds nu telt het Russische leger duizenden vrouwen en verschillende tientallen officieren'. Het grootste deel van de vrouwen, die thans worden geoefend, is niet voor het front bestemd. 200.000 worden er nu reeds des avonds als zij van hun werk thuis komen, in de militaire wetenschap onderwezen; 11000 krij gen les in scheikunde; 54000 moeten zich oefenen in het schieten om huis en haard niet tegen den vijand van buiten, maar tegen dien van binnen te verde digen. Binnen twee jaar moet het plar.' van de 5 millioen verwezenlijkt worden. Reeds hebben verschillende vrouwen zich bij den vliegdienst laten inlijven. In de meeste dingen zijn de Russen radicaal, vooral sinds de bolsjewistische omwentelingen. Met speciale vrouwelijke eigenschappen wordt dan ook geen re kening gehouden; voor de Sovjetwetten moet alles wijken. Omdat men zich in het maatschappelijke le ven verschillende hoedanigheden en gewoonten kan eigen maken, meent de Sovjet-regeering dat dit ook in het physieke leven zoo gaat en dat zij ook daar over kunnen bevelen. Men acht de vrouw in staat de rust in het binnen land te bewaren, wanneer de mannen, de grenzen van het land verdedigen of uitbreiden. Zij toch zul len in tijd van oorlog de wegen en fabrieken moeten bewaken, opdat zooveel mogelijk mannen naar het front kunnen optrekken. De vrouwelijke militairen' worden aan een stren gen tucht onderworpen, eerstens omdat de vrouwen zich met hun wispelturig karakter moeilijk wennen aan tucht, en tweedens omdat men wil voorkomen, dat de vrouwen bij eventueele omwentelingen zou den gaan meenen, dat nu een tijd van losbandigheid is aangebroken. De Sovjets willen niets van vrij heid weten en wenschen alleen het volk van millioe- nen door discipline te regeeren. Het systeem, om zooveel mogelijk mannen vrij te maken voor een eventueelen oorlog, wordt ook in de industrie ge volgd, door zooveel mogelijk de vrouwen daar te werk te stellen. Fabrieksfrouwen krijgen in Rusland hetzelfde loon als mannen en genieten* ook meer voorrechten dan zij. Hier blijkt dus de algeheele ge lijkstelling nog niet goed te zijn doorgevoerd. Maar met dit alles heeft men genoeg gedaan om de be langstellende wereld het welslagen van deze proef nemingen te doen zien. De Slavische vrouw is over het algemeen sterker dan de West-Europeesche, ter wijl de dweepzieke geest er toe bijdraagt de taaiheid te bevorderen. VROUWELIJKE ARBEIDSKRACHTEN. In de New-Yorksche Kamer van Koophandel is een statistiek opgemaakt over het aantal vrou welijke arbeidskrachten. In Frankrijk en Duitsch- land is dit het grootste, nl. ongeveer 50 van alle volwassen vrouwen. In Engeland is dit 25 en in de Ver. Staten slechts 17 In Duitschland wordt dit percentage voornamelijk gevormd door de landar- beidsters. DE STAD ZONDER VROUWEN. Onder de kleine plaatsen, welke tot voor kort voor de groote massa onbekend waren, maar dooi de vluchten van Europa naar Amerika meer be kend zijn geworden, behoort ook Ivigtut op Groen land. Het plaatsje is eigenlijk niet meer dan een groepje huizen, waar uitsluitend Denen, in totaal ongeveer 150, wonen, die verbonden zijn aan de Kryolietmijn. Een Groenlandsche nederzetting ligt wel aan de monding van de fjord, waar ongeveer 200 Groenlanders wonen, maar hiervan heeft alleen de mannelijke helft verlof om zich in Ivigut op te houden; geen Groenlandsche schoone mag echter de plaats bezoeken, en omgekeerd is er een lijn ge trokken om de Groenlandsche nederzetting, welke de Deensche werklieden niet mogen overschrijden. Deze mataregelen zijn genomen ter voorkoming van ziekten. Maar ook Europeesche vrouwen worden geweerd, en het is alleen aan de hoogere ambtena ren', zooals b.v. den dokter, toegestaan, hun vrouwen daarheen mee te nemen. Men zegt, de reden hier van is. om twisten tusschen de dames te voorko men! Of dit waar is, valt te betwijfelen, want het zou er vermoedelijk rustiger zijn, indien er wel Vrou wen waren. Nu is het onderling vechten tusschen de arbeiders aar.' de orde van den dag. Er is weinig af leiding (een bioscoop met versleten films is wel de eenige) en daar de alcohol er niet belast is, wordt hiervan op de loondagen druk gebruik gemaakt, vooral waar er goed verdiend wordt. Gemiddeld kan men rekenen, dat een arbeider Kr. 1000 in de maand verdient met vrij kost en inwoning. Zondag is de aloude Brusselsche Ommegang met veel luister gevierd. Hierboven een artistieke wagen in den stoet en rechts een der historische figuren. De legende wil, dat de Brusselsche Ommegang zijn oorsprong vindt In het begin der léde eeuw. De kruia- booschutters hadden op den Zavelberg te Brussel een kapel laten bouwen ter eere van O. L. Vrouw. Zulke goede daden werden door den Hemel beloond. Te Ant werpen werd in de kathedraal een mirakuleus O. L. Vrouwebeeld bewaard. De Moeder Gods verscheen aan het devoot hennespinstertje Baat Soetkens en beval daar tot tweemaal toe het mirakuleus beeld naar Brus sel over te brengen. Maar de koster, Lieuwe Vrouw- ke?... Tuttuttut, de koster zal zwijgen... Hij werd inderdaad den nacht, dat Baat Soetkens zich in de kathedraal liet opsluiten, met stomheid en lamheid ge slagen. Soetkens bracht het beeld aan de Schelde. Daar wachtte haar een zeilboot, die met engelen was be mand, en die haar naar Brussel bracht langs de Zenne. Hier had de grootmeester van de O. L. Vrouwegilde vanwege den hertog van Brabant opdracht gekregen om met zestig gezworenen Soetkens en het beeld af te halen, wat met grooten luister en ceremonieel gebeurde. Ondertusschen was de Antwerpsche koster weer mon dig geworden. Het mirakel was snel overal bekend en de autoriteiten voegden zich eerbiedig naar 's Hemels wil. De Ommegang was meteen geboren. De eerste uitgang van den Brusselschen Ommegang, opnieuw samengesteld naar gegevens uit de 16e eeuw, heeft nu Zondag j.1. in Brussel in den loop van den middag plaats gehad bij allergunstigst weder. Hoewel de van het Cinquantenairepark vertrokken en aldaar terugkeerende stoet een traject volgde van ongeveer twaalf kilometer, verdrong zich overal op den door tocht een ontzaglijke menschenmassa, die door middel van houten afsluitingen en van een zeer sterke politie- en gendarmeriemacht op de trottoirs moest worden ge houden. De Ommegang stelde zich eerst omstreeks drie uur, met ruim een uur vertraging, in beweging en was niet vóór half acht 's avonds weer geheel binnen Het aantal toeschouwers bedroeg zeker ruim een halr millioen. Op de' Groote Markt, waar de oude gildevlaggen wap perden aan de gevels der schilderachtige huizen, die van dit plein een unicum in Europa maken, was het schouwspel onbeschrijfelijk mooi. Koningin Eilsabeth, de leden van het corps diplomatique, vele Belgische autoriteiten en voorname vreemdelingen woonden het bij van de balcons van het raadhuis. Vóór dit gebouw had een stadswacht in zestiendeeuwsche kleedij, gewa pend met pijken, post gevat. Schier onophoudelijk schet terden de bazuinen en roffelden de oude trommels. De ambachten van Brussel, de zinnebeeldige dieren en de reuzen, de groepen der rederijkerskamers en magistra ten, de groep van keizer Karei V, hertog van Brabant, voorgesteld door mannelijke en vrouwelijke leden van den huidigen Belgischen adel, de schuttersgilden, de uitbeelding der legende van Onze-Lieve-Vrouw van den Zavel, de twintig praalwagens, afdeelingen edellieden, herauten en vaandeidraagers te paard, de costume», banieren en schilden, het was alles even frlsch, en, op enkele details na, historisch zeer trouw weergegeven. Deze stoet, die 10 Augustus en ook 7 September nog maals uitgaat, overtreft ongetwijfeld alles wat op dit gebied, sedert menschenheugenis, te Brussel of elders in dit land, is te zien geweest WORTH DE MODEKONING. Degenen onder onze lezeressen, die Parijs kennen als mode-centrum, zullen weten, dat de allerduurste modellen voor fabelachtige prijzen worden gekocht en steeds den naam dragen van dengene, die ze heelt vervaardigd. De modellen mogen zijn uitgedacht door Drouet, Poiret of Worth, zij zijn altijd even duur. De naam Worth zou doen vermoeden dat men hier te doen heeft met een F.ngelschman; inderdaad is de tegenwoordige modekoning Worth een klein zoon van den F.ngelschman Charles. Friedrich Worth. die in 1856 naar Parijs is gekomen om er een atelier voor damesmode op te richten. De groot vader van den tegenwoordigen' modekoning is ge huwd met een Fransche vrouw, evenals de kinderen zoodat de familie Worth heden vrijwel als een Fran sche kan worden beschouwd Eigenaardig is, dat zoowel de kinderen als de kleinkinderen de eischappen om zulke bijzondere elegante modellen te ontwerpen, hebben overge ërfd, waardoor de vrouwen van verschillende gene raties zich tot deze familie hebben gewend om voor lichting op het gebied van kleeding. Wanneer een dame in Parijs iets nieuws op mode gebied wil hebben, vraagt zij eerst een audiëntie aan bij een van de modekoningen. Na langen tijd te hebben gewacht, wordt zij voor enkele oogenblik- ken toegelaten en nadat, de Dokter haar heeft beke ken, geeft hij haar een recept mede van hetgeen haar het beste staat, 'n Bezoek moet duur worden be taald en het zijn dan ook alleen maar zeer rijke da mes, die zich de weelde van zulk een bezoek kunnen permitteeren. Behalve deze practijken oefenen zij ook nog an dere uit. De modekoningen knippen patronen, wel- Lichtgroen badpak met groen-zwart rokje. Het broekje daaronder Is zwart niet groene sluit- strepen. Bovenstuk marine-blamv, rokje geel, oranje, met marine-blauwe dwars- streepen. Het broekje geel met marine-blauwe streepen. i U He losse, lange jasje van bonte zijde of bonte Mouse!ine over het badpak is laatste mode. Het jasje wordt met en zonder mouwen gedragen. Links een zwart-rose strandpakje met korte broek. ke zij aan de verschillende ateliers verknopen tegen zeer hooge prijzen. In verschillende gewijzigde vor men worden zij dan uitgevoerd. In het geval Worth treft het bijzonder, dat de beide broers zich tot dit vak getrokken voelen, Jean Charles is de ontwerper en zijn broer .Tacques zakelijke leider van het groo- te modehuis, waar jaarlijks ceheele fortuinen wor den verhandeld. Behalve als oritwerper van kleede ren, heeft Jean zich vorig jaar ook nog op ander ge bied verdienstelijk gemaakt, nl. op het gebied van interieurskunst De best geslaagde proefneming mag wel genoemd worden de inrichting van zijn kamers in de Rue de la Paix. Thans laat hij zich een huis bouwen, dat de hoofdlijnen bezit van de Moorsche bouwkunst, maar aangepast is aan de eischen van het Fransch klimaat en de omgeving van de Fran sche hoofdstad. In den voorgevel heeft hij zijn lie velingskleuren (rood en blauw) doen verwerken. Tegenwoordig geeft Worth ook al adviezen bij den houw van motoren, speciaal van reismotoren. Voor het personeel doen de Worth's hun uiterste best, om de arbeidsvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Van regeeringswege ontvingen zij onderschei dingen om de verdiensten, welke zij hebben voor het behoud van den kunstsmaak in Frankrijk. HET REINIGEN VAN SCHOEISEL. Zeer veel aanbeveling verdient het, bruine schoe nen van tijd tot tijd, door een mengsel van lichte en zachte zeep met warm water te reinigen. Dit doet men door de Schoenen te reinigen met een znrhte borstel, welke in de zeepsop gedompeld is. Daardoor verdwijnt natuurlijk elke glans, maar dit komt later weer in orde. Na het borstelen hangt men de schoe nen te drogen, op een wijze, dat de buitenlucht er gemakkelijk van alle kanten op in kan werken. Een maal droog zal de glans door het poetsen met gewone smeer of cream weer spoedig terugkomen Mochten er op het leer vettige vlekken achterblijven, welke door het borstelen niet verdwenen zijn dan wrijft men hier een weinig fijngemaakte puimsteen op om dit voor minstens vier en twintig uur te laten zitten. Daarna afborstelen cn de schoenen op de ge wone wijze poetsen. Zwarte vlekken verwijdert men het beste door een paar druppels citroenzuur op een half glas water te mengen en de vloeistof daarna op de vlekken te brengen. Na een kwartiertje waschl men dan het zuur met een oud sponsje even af, waarna de schoenen goed gepoetst kunnen worden. SPORT. Succes IWieringerwaard I, 11 (na lo ting door Succes gewonnen). Schagen I— Oudesluis I, 11 (na loting door Schagen gewonnen). Wieringerwaard I—Oudesluis I, 3—1. Succes I—Schagen I, 6—2. De seriewedstrijden van Wieringerwaard zijn een sportief succes geworden. Hoewel het spelpeil slechts op enkele oogenblikken die hoogte bereikte, die we in de competitie gewend zijn, de verstandhouding tusschen de ploegen was uitstekend en daar er van zoo'n kermisvoetbaldag toch altijd nogal wat pro paganda uitgaat, was dit voor W.F.C. het grootste succes. Het tourr.ooi werd begonnen met den wedstrijd Succes—Wieringerwaard. Wieringerwaard speelde eerst voor den wind. De strijd ging vrij gelijk op. Om beurten kregen de keepers schoten te verwerken, wat hun goed afging en verder zorgden de beide back stellen dat de respectievelijke voorhoeden niet te dicht bij het doel kwamen. Toch weet Succes voor rust met een schot in den hoek van hun linksbuiten de leiding te nemen, 0—1. Na rust een mooie strijd. Wieringerwaard weert zich uitstekend tegen wind ZICH MET INGANG VAN 1 JULI 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT7B ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN JUNI en na eenigen tijd weet Schröder met een hard schot gelijk te maken, 1—1. Door loting kwam Succes ten slotte in de wiivnaarsfinale. Hierna kwamen Oudesluis en Schagen in 't veld en het moet gezegd worden dat Oudesluis zich uit stekend heeft gehouden. Hun keeper was uitstekend op dreef. Hoewel niet klemvast, wist hij toch zijn doel schoon te houden. Verder werkte de Oudesluis- spil ook heel verdienstelijk. Met rr-ooie lage schoten zette hij z'n voorhoede aan 't werk. Bij Schagen werd het samenspel te ver doorgevoerd, waardoor menige kans verloren ging Met een fraai schot wist Schagen echter voor rust de leiding te nemen, ter wijl juist voor het einde Oudesluis gelijk maakte. Ook hier moest dus het lot de beslissing brengen en wel ten voordeele van Schagen. De verliezers kwamen dus hierna weer aan de beurt. Na een oogenblikje rust moest Oudesluis dus direct weer spelen tegen Wieringerwaard, dat al weer een beetje van der.' eersten wedstrijd was be komen. Toch was het Oudesluis dat het eerst de leiding nam, toen keeper Jimmink iets te ver was uitgeloopcn. Wel belegerde Wieringerwaard het Oudesluis-doel, doch keeper Delver hield alles er uit. Na rust veranderde Wieringerwaard haar op stelling, zoodat Schröder en Schenk er toen samen spoedig 31 van maakten. De jeugdige spelers die bij Wieringerwaard mee speelden, hebben verdienstelijk gespeeld. Bij voortdu rende oefening belooven dit op den duur goede krachten te worden. De linksbuiten moet alleen nog iets rustiger spelen, terwijl de rechtsbinnen zich vooral iets meer moet inspannen om vlugger te star ten en te handelen. Een trage voorhoedespeler is on bruikbaar en voor een jongen speler met goeden voetbalaar.leg is snelheid wel aan te leeren. De laatste wedstrijd ging dus tusschen Succes en Schagen. Voor de rust was het een gelijke strijd met wisselende kansen. Succes, dat eerst met den wind in den rug speelde, had met rust met 2-1 de leiding en ieder verwachtte dan ook dat Schagen het na rust wel zou kunnen bolwerken. Direct na rust ge leek het er eerst ook op, want spoedig was het 22. Toen bleek Schagen uitgespeeld. Speciaal hun ach terhoede maakte er r.iet veel meer van. Langzaam voerde de linkerwenk van Succes den stand op lot 6—2, waarmee zij in 't bezit kwamen van den eer sten prijs. De totaaluitslag was dus: 1. Succes, elf draagmedailles plus zilv. medaille. 2. Schagen, fraaie lauwertak. 3. Wieringerwaard, beker. 4. Oudesluis, schildje. Bij de prijsuitreiking herinnerde voorzitter Woes- tenburg nog aan den sportiever.' geest, die er den geheelen middag geheerscht had en met een woord van dank aan alle medewerkers van dezen goed ge slaagden middag werden de prijzen uitgereikt.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7