Binnenlandsch Nieuws. Natuurramp te Harenkarspel, Schagen en St. Maarten. Marine-officier tot 3 jaar veroordeeld. Groote fabrieksbrand bij Eindhoven. De brand te Lisse. Doodslijk ongeval op een onbewaakten overweg. De ontruiming van het Rijnland gaat voort Het wereldrecord duurvliegen voor zelf-geconstrueerde toestellen. Naar or.s werd meegedeeld, zal hedenavond in Dirkshorn een vergadering worden gehouden tot op richting van een Steuncomité tot loeniging van den nood van land- en tuinbouwer in de gemeenten Ila- rcnkarspel, Schagen en St Maarten, die door de na tuurramp van 12 Juni jl. zooozeer zijn getroffen. Deze vergadering is bijeengeroepen door Burge meester Nolct van Harenkarspel. Wegens verduistering van Rijksgelden. De zeekrijgsraad te Willemsoord veroordeelde gis ter den officier var. administratie 2de klasse der Kon Marine, A .A. W., wegens verduistering van gelden tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en tevens tot ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de be voegdheid hij de militaire macht te mogen dienen De eisch was drie jaar met aftrek van twee maanden preventief, ontslag en ontzetting van de. bevoegdheid om hij de militaire macht te mogen dienen. Verd. had volledig bekend. KINDERVERLAMMING. Te Maastricht hebben zich twee gevallen van kin derverlamming voorgedaan, waarvan één met doo- delijken afloop. Ook in .'.mby, bij Maastricht, is thans cén geval geconstateerd. OVER BOORD GESLAGEN. Schipper verdronken. In het nieuwe T.andknnnnl is gistermiddag een eandschipper over boord geslagen. Hoewel het onge val dadelijk werd bemerkt, mocht het den omstanders .liet gelukken, den man, die dadelijk in de diepte /erdween, te redden. Den geheolon middag zijn de reddingspogingen voortgezet. Na drie uur dreggen werd eindelijk het Jijk opgehaald. Do verdronkene was een 30 jarige man uit de Vosmacrstraat Hij was gehuwd en laat een groot gezin achter. rUSSCHEN KARBOOM EN EEN MUUR BEKNELD GERAAKT. Doodelijk ongeval te Eist (Gld.) t'it Eist (Gld.) wordt gemeld: Bij het inrijden van het hooi is de 21-jarige boe renzoon De Waal gistermiddag tusschen den kar- boom en een muur bekneld geraakt, waarbij hij zulke zware verwondingen opliep, dat hij kort daarop over leden is. Een sigarenfabriek en een auto-garage in vlammen opgegaan. Gisteren in-den vooravond is brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Jasneva Sigarenfabr. v.h. Jas pers en Snellens aan den Etndhovenschenwcg te Val- lcenswaard. De brand nam spoedig groote afmetingen aan; de plaatselijke brandweer kon niet voorkomen, dat de aangrenzende autogarage van den heer J. C. Luybregts. die tevens opperbrandmeester is, door het vuur werd aangetast. De assistentie van de brandweer te Eindhoven werd Ingeroepen. Nadere bijzonderheden. Het „Hsbl." verneemt nog, dat de brand omstreeks halfacht uitbrak. De sirene op het raadhuis loeide door het dorp en waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Een der directeuren was op het kantoor der fabriek, hoorde het brandsignaal, doch wist toen nog niet. dat het zijn fabriek gold. Het vuur breidde zich snel uit; in korten tijd stond de geheele fabriek in lichterlaaie. Reeds binnen een uur na het uitbreken van den brand was het materiaal van de Eindhovensche brandweer ter plaatse. De Valkenswaardsche brandweer vermocht echter met haar primitief materiaal niets tegen het vernielend ele ment uit te richten. De Eindhovensche brandweer kon echter wegens het gebrek aan water al haar materiaal niet in werking stellen. Zij legde een slang naar een op 200 meter afstand ge legen put. Deze put. midden in de dorpskom gelegen,was binnen twintig minuten leeg. waarna men de slang moest koppelen op Norton-putten, gelegen bij de hoterfabriok van den N.C.B., op een afstand van ruim 500 meter van den brand. Vermoedelijk ls de brand ontstaan op de droogkamer. Van het aangrenzende pand, bestaande uit een auto garage alsmede motoren- en fietsenwinkel met repara tie-werkplaats bleef niets gespaard. Slechts enkele auto's motoren en fietsen konden naar buiten gesleept worden. Het grootste gedeelte van den inventaris werd echter vernield. Het belendend café van Van Buul leed groote water schade, terwijl van den inboedel een groot gedeelte ver nield werd bij het bluschingswerk. De schade. Het groote, vrij nieuwe fabrieksgebouw is een prooi der vlammen geworden: slechts een zeer klein gedeelte van den inventaris kon gered worden. De aangerichte schade, op ruim anderhalve ton getaxeerd, wordt gedeel telijk door verzekering gedekt Door dezen brand zijn ruim 200 personen werkloos ge worden. Ketel gesprongen en door den muur geslagen. Omtrent den brand, welke Dinsdagavond in de praanmalerij van den heer F. M. Verduyn te Lisse heeft gewoed, meldt men nog, dat de brandweer tot gistermorgen vijf uur bezig is geweest water te geven. Mot twee motorspuiten en ecnige slangen op dc waterleiding, in totaal met elf stralen, is het vuur be streden. In afwijking met wat aanvankelijk is gemeld, be hoefde de brandweer uit de omliggende gemeenten geen hulp te verlecnen. Tijdens het blusschingswerk is een spanningsketel, welke onder een druk van 15 atmosfeeren stond, uiteen gesprongen. De stukken werden door den muur heen, ongeveer 25 nieter bui ten het gebouw geslingerd. De brandweerlieden Kuiper en Schrier werden door tengevolge hiervan uit den muur geslagen ge steente niet ernstig aan het hoofd gewond. De brand kan waarschijnlijk op rekening van graanbroei wor den geschoven. KINDERVERLAMMING. Te Ilendrik-Ido-Ambacht heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het patiëntje is over gebracht naar de barak van het gemeentelijk zieken huis te Dordrecht. KIND DOOR SNELTREIN GEDOOD. Dinsdagavond werd het anderhalf jarig kind van den spoorwegarbeider van Kooten, nabij den „Haar" te Veenendaal, door 'n sneltrein gegrepen en op slag gedood. LUCIFERS ZIJN GEEN SPEELGOED. Bakkerij te Laren afgebrand. Dinsdag is te Laren (G.) het woon- en winkelhuis van den bakker v. d. Bos aan den Holterweg geheel afgebrand. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen met lucifers van kinderen. Verzekering dekt de schade». MELKWAGEN4 TE WATER GEREDEN. De inzittende verdronken. De melkventer F. P. te Tilburg is gistermiddag met zijn melkwagen in het Wilhelmina-kanaal gereden bij het viaduct op den Bosschenweg te Tilburg. Toen men den drenkeling uit het water had opgevischt, bleken de levensgeesten reeds geweken. DR. VAN AALST NEEMT ZIJN BENOEMING TOT EERSTE KAMERLID NIET AAN. Dr. C. J. K. van Aalst heeft bericht, dat hij zijn be noeming tot lid der Eerste Kamer niet aanneemt. De eerstvolgende aangewezene plaatsvervanger voor wijlen mr. Verkouteren is de heer J. ter Haar Jr.t oud-wethouder van Amsterdam. Doove man door den trein gegrepen. Naar uit Zwolle gemeld wordt, geraakte gister middag omstreeks 1 uur de groenteventer C. P. bij den onbewaakten overweg, even voor het station Hat- tcm, met zijn hondenwagen onder den motortrein, die om 13.02 uur uit Zwolle naar Apeldoorn was vertrok ken. De heer P. was doof en heeft den naderenden trein vermoedelijk niet hooren aankomen. Hij werd op slag gedood; de hond werd deerlijk vcnvond, ter wijl de wagen versplinterd werd. De Hongaarsche sportvlieger Arpad Lampich brak het wereldrecord diturrliegen mei zelf-gecon strueerde vliegtuigen in gesloten vlucht: hij legde 1033 kilometer af. Het record stond op naam van Frankrijk met 700 kilometer. Hierboven de vlieger na de landing. Het verdedigingswerk Friedrichbij Germersheim in den Pfalz is evenals alle andere vesting werken in het tot nu toe bezette gebied bij den aftocht der laatste bezettingsroepen gesloopt ge worden. Daarmee wordt het Rijnland werkelijk een vredeszone. Uil de Filmwereld George Bar.croft, een der meest gevierde filmster ren van den tegenvvoordigen tijd, is een man van middelbaren leeftijd met een zeer romantisch ver leden. Bancroft is Ier van afkomst en werd te Phi- ladelphia geboren Als kind moet hij wel een zeer vroolijk karakter hebben gehad, want van jongs af aan had hij onder zijn schoolmakkers den bijnaam van „Chuckles", omdat hij om alles zoo hartelijk la chen kon. Zijn eigenlijkenaam evenwel is Sandy Mac Tavish Reeds op jeugdigen leeftijd voelde hij zich aange trokken tot het militaire leven, waarom hij eerst in het leger, daarna bij de vloot in dienst trad. Hij was 18 jaar oud, toen in 1898 de Spaansch-Amerikaansche oorlog uitbrak. Als marinier nam hij deel aan de zeeslagen, welke toen werden geleverd en waarin de Amerikaansche vloot de overwinning bevocht. Het leven onder de matrozen wist hij vaak op zeer ori- gineele wijze op te vroolijken, daar hij puik kon steppen en bovendien nog een goede stem bezat. Hij had met zijn optreden als chansonnier zulk een succes, dat hij maar voor goed zijn loopbaan als ma troos vaarwel zeide en met een vriend erop uit trok, om in cabarets en variété s te gaan zingen. Bancroft en Brost, de vroolijke troubadours, had den veel succes, ofschoon het land van dergelijke zangers overliep. Om de goede kwaliteiten van zijn stem kreeg hij tenslotte een hoofdrol in de operette „Sir.ging Pine". Inmiddels hadden velen de goede talenten van Bancroft leeren kennen en zelfs hadden enkelen hem een hoog honorarium geboden, indien hij een enga gement in een of andere operette-gezelschap wilde aanvaarden. Bancroft evenwel voelde zich maar al te zeer tot de film aangetrokken en in de vaste over tuiging, dat hij op dit gebied succes zou hebben, was hij dan ook hoogst tevreden, toen hij een kleine rol kreeg bij de Paramount. Hij had goed gezien, want vanaf het oogenblik, dat hij bij deze maatschappij in dienst trad, was zijn carrière verzekerd; met rasse schreden klom hij op en werd een van de meest be kende film-figuren. Bar.croft is het eigenaardig type van een onver schillig, onverzettelijk man. die voor geen enkel ge vaar uit den weg gaat, waarvan wij in onze histo rie nog verschillende evenbeelden kennen in de Hollandsche zeeschuimers en in de kapers. Bancroft behoort tot het genre, waartoe ook de huurlingen var. enkele eeuwen terug zich konden rekenen, kerels die voor geen gezag weken en zelfs de meest dreigende gevaren niet ontweken, maar deze juist zochten. Verschillende malen is deze ster vergeleken met Jannings en het is niet te betwijfelen, dat de een zoowel als de ar.der eenzelfde reeks kwaliteiten be zit, waardoor het beiden mogelijk is een groote ver scheidenheid van rollen te vertolken, elk met een zeer veel spirit. In het dagelijksch leven is Bancroft de man die bij alles wat hij aan weelde bezit, zijn schouders op trekt, als boezemde ook dit hem geen belang meer in. Vorig jaar bezocht hij Europa, waar hij te Lon den, Parijs en Berlijn de „onderwereld" bestudeerde; het was Bancroft inderdaad wel aar; te zien, dat hij nu de 50 nadert, ofschoon hij zich voelt als was hij nog maar 21. In Berlijn bezocht hij achtereenvolgens verschil lende gevaarlijke kroegen, sprak er met dieven en andere misdadigers en verklaarde tenslotte, dat deze kroegen toch niet zoo gevaarlijk waren als die van Chicago. Intusschen treedt hij maar weer steeds op in nieuwe filmen, waar hij het publiek doet riller. van de terreur, welke hij rond zich schept. Men kan verwachten, dat George Bancroft spoedig in een of andere nieuwe geluidsfilm zal verschijnen, daar hij een zeer goede stem bezit. Korte berichten Charlie Chaplin niet voor de talk te te winnen. Charlie Chaplin laat zich nog steeds niet geheel voor de talkie winnen. Niemand kan echter beweren, dat hij geen goede stem heeft Onlangs trof men hem in een restaurant met Gragorla Hale, de actrice, waarmee hij in de „Gold Rush" speelde, op een gegeven oogenblik kwam men al pratend op het chapitre „talkie". Charlie werd bij dit gesprek zóó geestdriftig, dat hij eenige de monstraties gaf. waarbij uitkwam, dat deze kunstenaar over 'n goede stem beschikt, wat hij Het hooren in en kele liedjes. Van het Westelijk front geen nieuws. Warner Brothers hebben voor een nieuwe film Lewis Ayres geëngageerd, den jongen man, die de rol vervult in de film, gemaakt naar het bekende boek van den Duitschen schrijver Erich Maria Remarque „A11 Quiet on te Western Front." Greta Garbo. Greta Garbo. de bekende filmactrice zal in haar twee de talkie haar Zweedsch accent in den steek laten en daarvoor vloeiend Italiaansch ten gehoore brengen, ter wijl zij ditmaal de sweaters en oliejassen, die zij met zooveel elegance draagt In de film „Ann Chrstie" uit de New-Yorksche tooneelwereld, zal in deze film „Roman ce" geheeten, de mannelijke hoofdrol vertolken. Lewis Stone, die met Greta optrad in de film „Wild Archids" zal de rol vertolken van Tijl, den New-Yorkschcn aris tocraat, die het drietal completeert Romance geeft Iets nieuws en wel een epiloog en een epiloog, waarin de ster niet verschijnt. Deze film brengt ons terug naar het New-Yorksche opera-eeizoen van 1865. Handteekeningen van filmsterren Het handschrift is de spiegel van het karakter, zegt men. Maar men zegt wel meer, dat altijd niet precies uitkomt. Een bekend Amerikaansch grapholoog verza melde laatste handteekeningen van filmsterren om er studie van te maken. En bij die gelegenheid bleek, dat in evenveel gevallen de handteekening geen indicatie voor het karakter geeft als wel. Norma Shearer en Greta Garbo schrijven haar naam zeer eigenaardig. Mi3S Shearer's signatuur is een voorbeeld van zorgvuldigheid en bedachtzaamheid, zij is precies, duidelijk, op en top vrouwelijk. Greta Garbo schrijft met groote ronde let ters met veel eigenaardige bochten, dikke halen, een kinderlijk schrift dat ongeschoold lijkt. Aan de hand teekeningen van Marion Davies kan men haar caprici- euze schoonheid onderkennen. Zij schrijft met keurige dunne penhaaltjes. Lon Chaney echter teekent als een zakenman, die den heelen dag niets anders doet, haas tig en onduidelijk, terwijl William Maines daarentegen een handje heeft van een naif schooljongetje. Bessie Love zet haar naam liefst met koeienletters, een eigen aardigheid, die heelemaal niet bij haar frêle figuurtje past. Raraon Novarro's handteekening echter is even charmant als men zich hem voorstelt. 1. Moeder, kom met me spelen! Neen jongen, ik heb geen tijdik moet werken. 2. Waarom moet u werken, moeder? Om geld te verdienen, m'n jongen! 3. Waarvoor hebt n dat geld noodig? Om je te eten te geven, m'n jongen! 4. Maar ik heb heelemaal geen honger, moeder] (Pcle Mêle).

Schager Courant | 1930 | | pagina 8