Raad Den Helder. 20000 a 25000 Gele Koolplanten ASPIRIN Uit onze Omgeving. LANGENDIJK W1ERINGEN OUDE NIEDORP BARSINGERHORN Koolplanien voor het geteisterd gebied. Z IJ P E Binnenlandsch Nieuws. Hevige vechtpartij te Amsterdam. De moord te Bennekom. Gemengd Nieuws. De botsing in het Kanaal. Algemeene staking te Sevilla. Vergadering 24 Juni 1930. Met kennisgeving zijn afwezig de heeren Minnes en Van Loo. Voorts is ook de heer Borkert niet aanwezig. Na de ingekomen stukken, welke allen voor kennis geving worden aangenomen, vragen de heeren Eijlders en De Boer enkele inlichtingen over de zesde wijzigings begrootlng van het jaar 1929. Ook Mevrouw Dekker en de heer Biersteker snijden enkele punten hieruit aan, waarbij eerstgenoemde doelt op een h.i. mogelijke ver laging van den electriciteitsprijs voor de toekomst De heeren Biersteker en Van Dam bespreken de vier maanden belastingachterstand, die in deze wijzigings- begrooting is verwerkt. De heer Van Dam acht deze rekening niet geheel juist opgezet. De heer Biersteker betoogt, dat, als deze wijzigingsbegrootlng wordt aan genomen, de begrooting 1931 zal openen met een be langrijk tekort. Het derde lid van de Flnantieele Com missie, de heer de Boer, stemt hiermee in en vraagt of dit tekort in 1 jaar tijds moet worden gedekt, Spr. weet, dat B, en W. reeds gevraagd hebben aan Ged, Staten om het tekort in 5 jaren te dekken. Wethouder de Zwart beantwoordt de gemaakte op merkingen. Spr. geeft toe, dat het Electrlciteitsbedrijf een mooie winst gemaakt heeft en men overweegt thans inderdaad prijsverlaging voor het product. Het admi nistratief inhalen van den chterstand komt door deze wijzigingsbegrooting te vervallen. Het is inderdaad juist, dat post 1 van de begrooting 1931 met een nadeelig saldo zal beginnen. Doch de post belastingen wordt met 1/3 van de achterstallige belasting aangevuld. We krijgen dus practisoh gespro ken een voordeelig saldo van pl.m. f 110.000.De ach terstand van die 10 jaren is dan eindelijk weg. Wat is nu het geval ten aanzien van het dekken van het tekort? Dat is, volgens spr.'s meening, van later zorg. bij de nieuwe begrooting en bij het vaststellen van de nieuwe belastingen i.v.m. de nieuwe regeling. Spr. ziet een belastingverlaging (althans wat de inkomstenbe lasting betreft) In het verschiet van pl.m. 50 De wijzigingsbegrootlng wordt daarop zonder stem ming aangenomen. De voorgestelde wijziging van de algem. politieveror dening geeft ook nogal wat stof tot discussie. De heer Monhemius juicht de redactie van de verorde ning niet toe, omdat de artikelen voor verschillende opvattingen vatbaar zijn. De heer Van Gessel dient een amendement in op art 57 en geeft daarvan een nadere toelichting. De heer Van Dam kan zich met dat amendement ver eenigen. Voorzitter antwoordt dat men een zoo soepel mogelijke redactie heeft me en en te moeten vinden, om dat we alleen tegen excessen moeten waken. We mogen het zwemmen niet onmogelijk maken, vooral niet in deze gemeente. De heer Sohoeffelen.berger verwondert er zich over, dat de Katwijksohe zedemeesters thans naar Den Hel der zijn gekomen; spr. vindt het verschrikkelijk. De heer Biersteker vindt de zaak niet eenvoudig en toont dit door een voorbeeld aan. Spr. is er ook vóór om tegen excessen te waken, ;doch men moet niet él te scherpe bepalfigen gaan maken. Ook wethouder de Zwart bestrijdt het amendeiment- Van Gessel. De heer De Boer bewondert de redactie van het be treffende artikel 57 niet, doch vindt het voldoende om tegen excessen te waken; spr. bepleit aanneming van het voorstel van B. on W. De heer Van der Vaart verklaart in het geheel geen verordening noodig te achten en wil de mensohen vrij laten; wij willen tegemoetkomen en zullen niet tegen deze verordening stemmen; wij willen hiermee toonen, dat wij de gevoelens van anderen naar waarde weten te schatten. De heer Van Gessel ziet in, dat hij weinig succes zal hebben en trekt zijn amendement In. De verordening wordt daarop aangenomen met de stemmen van de heeren Schoeffelenlberger, Boogaard en Trap tegen. Na dit zedelijkheidsdebat gaan een aantal hamerstuk ken er met spoed door. Het voorstel tot het sluiten van een beroovings- en oneerlijklheidsverzekering, hetwelk de gemeente f 300 per jaar zou kosten, acht de heer Biersteker volkomen onaaanvaardbaar, omdat de verzekering totaal overbo dig is. De heer Van Dam vraagt of het risico voor de Ge meente deze uitgaaf waard is, waarna de heer de Boer namens de V.D. hetzelfde verklaart. Wethouder de Zwart betoogt, dat voorzichtigheid de moeder is van de porceleinkast; de meerdere uitgave Is sleohts f 150, omdat we voor de oude verzekering reeds f 150 betaalden. De heer Van Dam repliceert evenals andere leden. De heer de Boer 6ohijnt bekeerd, doch de heer Bier steker niet. De voordracht wordt aangenomen met de stem van den heer Biersteker tegen. Het voorstel om f 12.500 te voteeren ter verhreeding van den Strooweg, waartegen nogal was gegageerd door den Bond tegen de zware belastingdruk, geeft den heer Eijlders aanleiding te vragen of deze verbreeding wel noodig is. De heer Biersteker is niet voor verhreeding; de Stroo weg vanaf de R.K. begraafplaats tot Doggersplaats aoht spr. breed genoeg; vanaf de Doggersvaart tot het Theehuis en vooral die hoek aldaar is inderdaad vrij smal. Is het niet mogelijk, dat we eerst een teekenlng krijgen Voorzitter zegt, dat het in de toekomst toch noodig is cn zou het een daad van verstandig beleid zijn dit nu maar meteen te doen. Wethouder de Zwart deelt mee, dat het de bedoeling is, dat de Strooweg vanaf de R.K. begraafplaats tot do Doggersvaart aan beide zijden 75 c.M. wordt verbreed; het volgende stuk tot aan Klop wordt belangrijk bree- der, evenals de hoek aldaar, waar de autobus moet draaien. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord, dat het onderhoud voor rekening van den Polder Het Koegras komt. De heer Biersteker repliceert en vraagt wat er op tegen is, deze zaak nog 1 maand aan te houden. Voorzitter antwoordt, dat het polderbestuur op spoed aandringt. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen. To onderwijzeres aan school 7 wordt benoemd Mej. Heijboer, met algemeene stemmen. Door een aantal bewoners van den Kanaalweg was verzocht de kermis weer op den Kanaalweg te plaatsen in plaats van langs de Kerkgraoht, die de kermis daar weg willen hebben. De Hanze en de Heldersdhe Winkeliersvereenigingen hebben adhaesie betuigd. De heer Bok geeft namens B. en W. het advies, dat men voelt voor de ingekomen adressen; dooh de kermis is verpacht naar een schema van opstelling van do kramen. De vraag is of de kermismenschen, die op den Singel standplaatsen huurden, hiermee wel genoegen zullen nemen. Voorzitter geeft daarvan een voorbeeld, dat die men- schen mogelijk schade krijgen. De heer Eijlders zegt, dat het college van B. en W. met dit kennisschema tegen den wil van den Raad heeft gehandeld. Spr. betoogt, dat men de wensohen van de gemeentenaren moet inwilligen. De heer De Boer wijst erop, dat de heer Grunwald het vorig jaar reeds op deze kwestie gewezen heeft en de Voorzitter heeft toen toegezegd, dat daarmede reke ning zal worden gehouden. In Maart van dit jaar een zelfde antwoord op een vraag van den heer Woud. Deze houding van het college bevreemdt spreker, en spr. pleit voor verandering van het kennisschema nog dit jaar. Dc heer Schoeffelenberger houdt een soortgelijk plei dooi en wijst op de belangen van 40 zakenmenscben aan den Kanaalweg. Er is niets tegen om aan de. verzoeken te voldoen. De heer Biersteker onderschrift een en ander; de be loften aan de heeren Grunwald en Woud zijn niet ver vuld. Wethouder Bok heeft het oog gehouden op de op brengst van de kermis voor de gemeente, volgens het gemaakte schema. Spr. vraagt zich af waarom de klach ten niet eerder zijn gekomen. Spr. wil persoonlijk wel aan het verzoek voldoen, maar de verantwoording is aan den Raad. Weth. De Zwart heeft in 1929 zich reeds verzet tegen plaatsing op de Kerkgracht. Spr. was altijd minderheid in het college; de meerderheid wilde echter plaatsing op de Kerkgracht. Op 18 Februari 1930 is het in het col lege reeds beslist. Op 7 Maart kwam er een verzoek van den heer Prins, maar die werd afgewimpeld, omdat hij te laat was. Nu hebben we de kans van schadevergoe dingsacties. Spr. wil echter een eenmaal opgezet plan niet omverwerpen; hij moest zich bij de meerderheid van het college neerleggen. Spr. keurt de houding van den heer Blok ten sterkste af, nu hij van dit plan wil afwijken. De heer Van Dam wijst er op, dat in 1920 wegens zware ziekte van zijn vrouw de kermis van het Haven plein werd verwijderd, toen men aan het opbouwen was. Het college heeft dus het reoht aan haar zijde om an dere standplaatsen aan te wijzen. De heer v. d. Vaart vindt ook, dat de kermis niet op de Kerkgracht thuis hoort. Van versohillende zijden wordt er uit den Raad nog bij het college van B. en W. op aangedrongen aan het verzoek van adressanten gevolg te geven. De heer Biersteker stelt voor dit verder in comité te behandelen. Dit voorstel wordt echter verworpen met 810 stem men. De heer v. d. Vaart stel voor, dat B. en W. thans de kermis zullen verplaatsen, indien daarvoor eenige mo gelijkheid gevonden kan worden. Dit voorstel wordt door B. en W. overgenomen en zon der stemming door den Raad aanvaard. Volgt sluiting. Zomervacanfie De besfe voorzorg tegen de gevolgen van regendagen: Aspirin-Tabletten. Let op oranje band en Dayerkruls. Prijs 75 OUDKARSPEL. Het schoolfeest. Wat betreft het schoolfeest., kunnen we mededeelen, dat het plan is, om met de grootere leerlingen een reisje te ondernemen met als hoofddoel Amsterdam (3 Juli) en met de kleineren met als hoofddoel Kam perduin (17 Juli). Zooals we reeds meldden, heet de commissie haar werk neergelegd. De school is thans met welwillende medewerking van eenige ingezetenen, waaronder de meest vooraanstaande personen, druk in de weer met de voorbereidende werkzaamheden. De inteekenlijsten circuleeren reeds door 't dorp en we vernamen zelfs, dat er flink geteekend werd, ondanks het slechte fi- nancieele jaar, dat de Langendijk heeft gehad. We twijfelen er dan ook niet aan, of de school kan door bemiddeling van de giften der burgerij, het kind een prettig schoolfeest geven. Blijkens publicatie is de vergadering van den Raad dezer gemeente belegd tegen Vrijdag, 27 Juni a.s., des nam. 8 uur (n. t.). Voor herijk van maten en gewichten zal dit jaar zit ting worden gehouden in een der lokalen van de oude school te Hippolytushoef op Woensdag 25 Juni van 9 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur, en op Donderdag 26 Juni van 9 tot 12 uur voor Hippolytushoef. Voor Oosterland op 26 Juni van 13 tot 16 uur en voor Westerland op Vrijdag 27 Juni van 9 tot 13 uur. De naam van de pop op de tentoonstelling van Volks onderwijs, welke was geschonken door Mevr. Kolff Hageman.i s niet geraden. De naam was Trieneke. Te póp is op Amerik. wijze verkocht, en Mvr. v. 't Hof werd toen eigenares. Het krentebrood bevatte 527 krenten en de heer P. de Vries Sz., was met het raden er het dichtst bij, n.1. 523. Deze werd dus eigenaar Van het brood. De collecte „Zonnestraaldag" op j.1. Zaterdag gehou den bracht bruto f 260 op. Wat zeker een succes genoemd mag worden. Een woord van dank voor de vel» gaven en hulp zij hier niet misplaatst. Het vissohersfonds „Wieringen", zal op Zondag 29 Juni een vergadering beleggen in Concordia ter bespre king: wijziging der statuten en aanvrage tot Koninklijke goedkeuring. Op het Zondag gehouden turnfeest van H.N.K. te Den Helder, behaalden de heeren der gymnastiekvereniging „Wieringen" een 2en prijs in den marschwedstrijd, en de dames een 3en prijs Piramide. DEN OEVER. Terwijl in de sluisput een machinist van een locomotief bij een helling neer reed, functioneex-den de remmen niet normaal. Het gevolg was dat de trein veel te snel naar beneden reed en aldaar ontspoorde, zoodat de trein in een stortbed terecht kwam, en daar vast bleef zeitten. Persoonlijke ongelukken kwamen evenwel niet voor. Tegen den grondwerker, die verleden Zaterdagmorgen in de sluisput een baas van het grondwerk mishandel de, is een klacht ingediend bij de justitie, zoodat eerst daags deze zaak voor het gereoht zal behandeld worden. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „Molière" alhier in het café van den heer A. Mijts te Verlaat eene openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Hanengevecht", een blijspel dn drie bedrijven, door D. M. Scheffer, een echt ker- misstuk. Van verschillende zijden werd ons mede gedeeld, wij konden zelf niet tijdig aanwezig zijn, dat er best was gespeeld. Er is dien avond gelachen, ja soms hinderlijk om alles goed te kunnen volgen, liet daverend applaus dat hen ten deel viel was dan ook wel verdiend. De opkomst had grooter kunnen zijn. De thuisblijvers hebben wat gemist. Gezellig bal was het slot. Politie. Verloren: een grijs fluweelen taschje met hoornen beugel, met inhoud. Inlichtingen ter secretarie. Bij GEBR. KOOIJ Jz., Burgerbrug, zijn af te geven a f 2.50 per 1000. Men is verplicht ze zelf te plukken. Spoedig halen is zeer gewenscht. De heer M. C. Beerling, volontair ter secretarie dezer gemeente, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen gemeente-administratie. SOHAGERBRUG. Het huis van wijlen den heer J. Oostennan alhier is bij publieke verkoopdng overgegaan in handen van gebr. Jto. en G. Veeter Azn., alhier, voor de som van f 3150. Op een bouwwerk. Drie werklieden door revolverschoten gewond. Gistermorgen heeft in de Witte de Withstraat te Amsterdam op een bouwwerk een hevige vechtpartij plaats gehad. Er woi^it daar een katholieke school gebouwd, en een groep arbeiders meende, dat ka tholieke steenzeilers op dit werk onder het tarief werk ter;. Gistermorgen heeft deze kwestie tot een vechtpartij geleid, waarbij van revolvers gebruik werd gemaakt. Drie arbeiders werder; door schoten gewond. Ook werd er met steenen gegooid. De politie heeft eenige arbeiders gearresteerd en de wapens in beslag genomen. Na herinnerd te hebben aan het vrij ernstige con flict tusschen de steenzettersvereeniging „Emos" en de katholieke greep „Eendracht maakt macht", weet de „Msb.'' omtrent het straatgevecht nog de volgende bijzonderheden mee te deelen. Omstreeks zeven uur zouden katholieke steenlos- sers steenen gaan lossen aan der; Baarsjesweg, voor een werk in de Krommertstraat.. Toen een viertal van deze werklieden in deze straat aankwam, ont moetten zij een geweldige overmacht var; leden der Emos. Er werd niet lang gesproken, maar aan stonds openden de Emos-manuen het offensief. Met steenen, daar ter plaatse in groote hoeveelheid voor handen. begonnen zij de vier katholieke arbeiders te bekogelen. Eenige communister; maakten zelfs ge bruik van revolvers die met scherp geladen waren. Het werd een waar straatgevecht. De vier katholieke arbeiders probeerden zoo spoedig mogelijk het ter rein van den strijd te verlaten, doch zij werden ge heel ingesloten door de communisten, die van alle kanter; steenen op hen deden regenen. Ten laatste waren de vier mannen danig in het nauw gedreven. Eenige steenen hadden hen reeds gevoelig getroffen. Ton einde raad trok daarom een van hen eveneens zijn revolver en loste een paar schoten. Een com munist werd getroffen en dit bracht eenige ver war ring in de gelederen der aanvallers Van deze gele genheid maakten de katholieke werklieden gebruik om over eenige tuintjes van aangrenzende woningen te vluchten, achtervolgd door de communisten. Toen echter kwam er redding opdagen. Eenige agenten, die op het lawaai afkwamen, hebben de achtervolgde arbeiders ontzet. Tegenover de revol vers en gummistokken der politie achtten de com munister; het maar geraden in te binden. De katholieke arbeiders werden naar het politie bureau aan den Ruyterweg getransporteerd, waar zij gehoord werden. De man, die met zijn revolver geschoten had en die eenige onbeduidende verwondingen had opgeloo- pen, wordt momenteel nog op het bureau vastge houden. De communisten, hadden' de vlucht genomen, maar hun namen zijn békend, zoodat de politie hen wel spoedig zal aanhouden. Ook de aanvallers hadden eenige gewonden. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis worden ver voerd. Verdachte tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De Arnhemsche rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen J. H. te Ede, thans gedetineerd, er van beschuldigd, dat hij te Bennekom mej. T. K., verpleegster, toen deze met een andere ver pleegster in dc bosschen aldaar wandelde, heeft aan gerand en vervolgens zijn slachtoffer met een dolk mes verschillende steken heeft toegebracht, tengevol ge waarvan mej. K. spoedig daarna is overleden. Na de behandeling van deze zaak, welke met geslo ten deuren ge'schicdde, had de officier van justitie een veroordeeling van den verdachte tot levenslange gevangenisstraf geëischt. Reeds lang voordat de zitting gistermorgen begon, verdrong zich een dichte menigte voor het gerechts gebouw om de uitspraak te kunnen bijwonen. Toen het publiek werd binnengelaten, keek de verdachte, die volkomen kalm was, brutaal de zaal rond, alsof de belangstelling niet hem gold. Nadat de zitting was geopend, las de president, rar. Quintus, een gedeelte van het vonnis voor, waaruit bleek, dat de rechtbank op grond van verschillende getuigenverklaringen van oordeel was, dat de verdach te moest worden schuldig verklaard aan doodslag, voorafgegaan door een strafbaar feit en gepleegd om zich terzake van dit feit straffeloosheid te verzeke ren. Op grond van de rapporten cn de verklaringen der deskundigen had de rechtbank aangenomen, *lat de verdachte geen hoogere motieven kende dan zijn eigen belang en dat hij de maatschappelijke orde be schouwde als een instelling, die men gerust mag ter zijde stellen. Op grond ook van zijn verleden en in het belang van de maatschappelijke vrijheid, was de rechtbank van oordeel, dat de verdachte terzake van de hem ten laste gelegde feiten moest worden veroor deeld tot de hoogste straf, die de wet toelaat, en zij veroordeelde mitsdien den verdachte tot levenslange gevangenisstraf. De verdachte hoorde deze uitspraak aan zonder van eenige ontroering te doen blijken. Toen hij werd weggeleid, riep hij tot het publiek; En toch ben ik geen moordenaar. ONGELUK MET EEN SCHIETMASKER. Een slager ernstig getroffen. Toen de slager J. J. te I-Iellendoorn Maandag een koe wilde slachten en daartoe gebruik maakte van een schietmasker, viel dit, doordat het dier een on verwachte wending maakte, met den kop, op den grond, met het gevolg, dat de kogel J. in de lendenen trof. Ter hoogte van den linkerschouder verliet de kogel het lichaam en vloog daarna door de zoldering van de slagerij. J. moest zich onmiddellijk onder geneeskundige be handeling stellen. Zijn toestand is zeer ernstig. Met ongelooflijke snelheid verdween het schip in de diepte. Een onderhoud met den kapitein. Zooals wij in ons nummer van gisteren meldden, is Zondagmorgen in het Kanaal het Duitsche s s. „Ca-' sablanca" door het Engelsche s.s. „Henry Stanley" zoo ernstig geramd, dat het korten tijd later is ge zonken. De bemanning der „Casablanca", bestaande uit 25 koppen en twee passagiers, werd door de „Henry Stanley" overgenomen en zou te Rotterdam aan land worden gebracht. Te half één gisternacht arriveerde de Henry Stan ley in de Maashaven, Na aan wal te zijn gestapt, vertelde de kapitein in een onderhoud met een me dewerker van de ..Msb." de volgende bijzonderheden betreffende de aanvaring: Zondagochtend om half 7 lag de „Casablanca" ge stopt in het Kanaal, 23 mijl ten Westen van Casquets De zee was spiegelglad, maar er hing een zeer dichte nevel. Plotseling voelde men een hevigen schok aan bakboordzijde. De heele bemanning was ineens gealarmeerd. De stoot bleek te zijn aangeko men aan de bakboordzijde, ongeveer middenscheeps, en had de hutten, waar de 2e en de 3e officier en de twee passagiers lagen te slapen, getroffen, gelukkig echter zonder de aanwezigen eenig letsel te veroor zaken. Het schip begon onmiddellijk naor bakboord zijde over te hellen en de kapitein, de heer W. Klaassens, die den ernst var; den toestand inzag, gaf bevel de twee reddingsbooten te strijken. Met ongelooflijke snelheid verdween het, schip in de diepte. Niets konden de opvarenden met zich me den emen. Twee uur na de aanvaring verdween het schip in de diepte, vlak nadat de le officier en de kapitein r.iet zonder gevaar, als laatsten het schip verlaten hadden. De „Henry Stanley" was, evenals een viertal an dere stoomschepen, in de buurt gebleven en had eveneens 2 booten uitgezet, waarvan echter geen ge bruik gemaakt behoefde te worden. De schipbreukelingen waren al spoedig aan boord van dit schip, waar zij nog juist konden zien hoe het laatste gedeelte van hun schip in de diepte ver dween. De in de nabijheid zijnde schepen haalden allen hun vlaggen halfstok. De ontvangst aan boord van de „Henry Stanley" is buitengewoon geweest, vertelde de kapitein. On-' middellijk werden radiogrammen verzonden naar belanghebbenden en familieleden. Op de „Casa blanca" had men dit niet meer kunnen doen. De radio-installatie was daar al direct onklaar gemaakt. De opvarenden verkeerden in den besten welstand. Alleen was het den kapitein aan te zien, dat hem het verlies van zijr; mooie schip, dat eerst 14 maan den in de vaart was, aan het hart gir.g. Een eventueele schuldvraag zal natuurlijk nog na der ter sprake komen. ZELDZAME VERRUWING. Wolff meldt uit Berlijn: Een zeldzaam geval'van wreedheid deed zich voor in Frankfurt am Mam. Onder het gejoel van een, men- schenmenigte werd een man, tijdens een twist door opgeschoten jongens, in de Main geworpen. Toen hij er in slaagde met zijn gewonde ledematen den oever te bereiken, werd hij opnieuw door de joelende me nigte in de Main geworpen. De ongelukkige kon zich sleohts redden, doordat hij met de grootste krachtsinspanning naar het in de na bijheid liggende Main-eiland zwom en zich daar in veiligheid bracht. IN DE NOORDELIJKE IJSZEE VERGAAN. 14 Menschen verdronken. Uit Oslo wordt gemeld: In de Noordelijke IJszee is een Noorsch schip, dat reeds herhaaldelijk tochten naar het Poolgebied had gemaakt, gezonken. Veertien leden van de beman-i ning zijn daarbij omgekomen. De oorzaak van het vergaan van het schip is nog onbekend. DOOR HORZELS GEDOOD. Te Kiekörös, in Hongarije, is een landbouwer, die met twee paarden op het veld aan het werk was, door een zwerm horzels aangevallen. Toen hij trachtte de paarden in veiligheid te brengen, brachten de hor zels hem zulke ernstige steken toe, dat hij dood neer viel. Ook de paarden bezweken kort daarop onder de aanvallen van den zwerm. HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. 41 gr. Celsius te Chicago. V.D. verneemt uit New York: In Chicago heerscht op het oogenblik een hitte van 41 graden Celsius. In de staten van het Midden- Wekten heet de hittegolf tot nu toe 15 dooden ge- eischt. 50.000 arbeiders er bij betrokken. Een revo- lutionnaire beweging. V.D. verneemt uit Madrid: Tengevolge van botsingen tusschen arbeiders en po litie is te Sevilla de algemeene staking afgekondigd. Meer dan 50.000 arbeiders hebben liet werk neergelegd en de toTstand wordt critiek geacht. Bij gevechten tusschen politie en arbeiders waren Vrijdag negen burgers en één politie-agent zwaar ge wond, terwijl een vrouw werd gedood. Volgens de ver klaringen der politie zou de vrouw toevalligerwijze tijdens het gevecht tengevolge van een hartverlam ming zijn overleden, doch in de stad doet algemeen het gerucht de ronde, dat de vrouw door de politie is neergeschoten. Het schijnt dat de algemeene staking als protest hiertegen is afgekondigd. Alle verkeer te Sevilla is stopgezet en alle winkels zijn gesloten. Gevecht tusschen stakers en politie. Het N.T.A. meldt nog, dat de stakers zich gisteren voor de fabrieken verzamelden om de werkwilligen tegen te houden, en in de straten barricaden opwier pen om het verkeer te belemmeren. Het tramverkeer moest worden stopgezet. Maandagmiddag heeft een delegatie van arbeiders zich naar de plaats begeven, waar zij meenden dat het stoffelijk overschot was neergelegd van de vrouw, van wie men geloofde, dat ze gedood werd. De arbei ders droegen een krans. De politie en de civiele garde deden een charge onder de bctoogers, die niet zonder tegenstand te hebben geboden, uiteengingen. Twee motoragenten reden met groote snelheid voor het po- litie-detachement en losten revolverschoten. De staking neemt een revolutionnair karakter aan. De taxi's cn het meerendeel der trams rijden niet. De enkele, in dienst zijnde trams worden door de civiele garde beschermd. Verscheidene wagenbestuurders werd aangevallen. In de voorsteden werden lan taarns omvergeworpen. De burgerwacht uit de geheele omtrek is in Sevilla geconcentreerd. De arrestaties loopen in de honder den. De. broodvoorziening voor morgen is verzekerd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2