Een veerboot omgeslagen De Krakatau werkt weer. De „wreker der moraal". Gevangenisoproer te Rangoon. Een moderne giftmengster. Plaatselijk Nieuws. BILLY BOO. Binnenlandsch Nieuws. De Gooische tram ontspoord. Botsing tusschen vracht auto en stoomtram. Advertentiën. onbewoonbaarverklaarde Woning No. 49, en een paar netto wasschen. Generaal Martinez Anido, die zich te Sevilla bevindt, Jiecft met den gouverneur geconfereerd. Een tegenspraak. Overdreven berichten over bloedige gebeurtenissen. Omtrent de stakingsonlusten te Sevilla in Spanje, zie bovenstaande berichten, wordt nader uit Madrid gemeld: Fabra zegt, dat de geruchten die in het buitenland zijn doorgedrongen over bloedige gebeurtenissen ter gelegenheid van een te Sevilla afgekondigde werksta king, van allen grond zijn ontbloot. Zooals werd ge constateerd, overleed de arbeidster, wiens dood als voorwendsel diende voor het proclameeren van de staking, tengevolge van een ongunstig verlóopen be valling, en de aanvankelijke ongerustheid verdween, toen de juiste feiten bekend werden. Alles geeft reden om het spoedig herstel van den normalen toestand te verwachten. 23 menschen en 4 paarden verdronken. V.D. verneemt uit Tokio: Volgens een bericht uit Foe-San (Korea) is op de rivier Ja-Loe een veerboot tengevolge van sterken stroom omgeslagen. Er zijn 23 mensöhen en vier paar den in het water om het leven gekomen. Het nieuwe eiland wordt grooter. Ver hoogde werking. Zware schokken. Aneta meldt d.d. 24 dezer uit Weltevreden: De werking op Krakatau. die in de laatste etmalen nog steeds in hevigheid is toegenomen, is thans in een nieuwe phase getreden. De vulcaan werpt talrijke flit sende liohtstralen uit en groote hoeveelheden asch, die als een dikke regen neerdalen op de omstreken. Talrijke zware schokken worden gevoeld. De vulcanologische dienst heeft in den loop van gisteren niet minder dan 4500 uitbarstingen geregistreerd, waarvan de hoogste 300 voet boven den zeespiegel uit rees. Het onlangs ge vormde nieuwe eiland neemt zeer snel toe in omvang en heeft op dit oogenblik reeds een hooge bereikt van 40 voet boven den zeespiegel. In hechtenis genomen? Uit Jersey City wordt gemeld, dat de politie aldaar •wordt de krankzinnige te wezen, die, zich den naam 'n man in hechtenis heeft genomen, die er van verdacht gevende van den wreker der moraal, kort geleden twee automobilisten had doodgeschoten. De man werd gear resteerd in de buurt van een plek waar zich dikwijls verliefde paartjes ophouden. In de zakken van den ar restant, die een spoorwegbeambte uit Columbus bleek te zijn, schijnen papieren te zijn gevonden, die met ka- balistische teekenen bedekt waren. Dergelijke kabalis- tisclhe teekenen kwamen ook voor op de verward- brie ven, die de moordenaar aan sommige dagbl?' vd gestuurd. Bloedig gevecht met de militaire politie. Talrijke dooden en gewonden. Uit Rangoon In Britsch Indië wordt gemeld: Te Rangoon zijn gister ernstige onlusten in de ge vangenis uitgebroken. Ongeveer honderd veroordeelden die buiten aan het werk waren, wierpen zich plotseling op hun bewakers en doodden er twee, waarna zij een bergplaats van wapenen forceerden en eenige geweren en ammunitie bult maakten. Andere gevangenen sloten zioh bij hen aan, maar intusschen was de politie gewaar schuwd, die met groote maoht kwam aanrukken. Er ont spon zich een bloedig gevecht, dat twee uur aanhield voor de militaire politie den toestand meester was. Er zijn twee agenten en veertig veroordeelden gedood en 11 gevangenbewaarders en 61 veroordeelden gewond, waarvan velen ernstig. Alles wijst er op, dat hetoproer een gevolg is van een van tevoren georganiseerde samenzwering. Een hon derdtal gevangenen, o.w. Burmanen en Indiërs, waren aan het werk in de gevangeniswerkplaats, toen plotse ling een aantal hunner de twee schildwachten aanviel en doodde. Onmiddellijk sloten dg andere gevangenen zic!h bij hem aan en drongen het wapendepot binnen, waar vijf geweren en veel ammunitie werden weggeno men. De gevangenen trachtten daarna de poorten open te breken en enkelen van hen slaagden er in over den muur te klimmen. Toen de militaire politie arriveerde, ontstond een algemeene vlucht onder de gevangenen, doch zij verzetten zioh daarna opnieuw en het duurde twee volle uren, voordat de militaire politie de macht weer In handen had. EEN GROOTE NALATENSCHAP. Uit Londen wordt gemeld: Lord Ashton. de linoleum-fabrikant die onlangs was overleden zonder een testament te hebben gemaakt heeft voor zoover tot nu toe kon worden nagegaan een vermogen nagelaten van f 9.500.000. Afschuwelijke praktijken van vrouw Balint Csordés. Bij de verschillende processen, die nog steeds in Hon garije gevoerd worden tegen vrouwen, die haar man nen, mannen, die hun vrouwen en anderen, die hun naaste bloedverwanten door gif om zeep brachten, staat thans in het middelpunt vrouw Balint Csordas, van wie het langzamerhand blijk.t dat zij er eene ware heksen- keuken op na hield. Naast het arsenicum, dat zij van het vliegenpapier afwaschte, hield zij er de meest verschil lende praeparaten uit dierlijk afval en kruiden op n^. En zij maakte er ook niet het minste geheim van, dat zij zoo ingericht was, om, naar zij zeide, „de slechte men schen tam te maken". Zelfs ging zij zoo ver, om, toen d-3 zaken niet meer zoo goed gingen, bij kennissen, waar zij vermoedde, dat er iets aan de huiselijke eendracht ha perde zelf hare diensten aan te bieden. Wanneer een man genoeg begon te krijgen van zijne vrouw of naar een andere keek, verscheen vrouw Csordas en bood de „medicijn" aan, die den weg moest vrij maken. Hetzelfde was het geval, wanneer een oude, vader of moeder de op de erfenis wachtende kinderen te zeer tot last werd. Van te voren echter nam zij de hoogte van de financieele verhoudingen en berekende naar ge lang van de grootte der te wachten erfenis haar ho norarium, dat in vele gevallen 200 tot 300 gulden ln Hollandsch geld bedroeg. Met het schuldconto van deze vrouw is men nog lang niet klaar, aajigezien in de aan- klaóht slechts de gevallen zijn aangevoerd, waarvoor men concrete bewijzen in handen heeft. Hoevel men schen nog bovendien het slachtoffer van deze gift mengster zijn geworden is moeilijk te zeggen. EEN MOOI STUK WERK. Bij de door architect Dekker alhier gehouden aanbe steding voor het maken van barakken in de Wieringer- meer, was de heer M. C. Tuinman alhier met f 61.490 laagste inschrijver. De heer Tuinman heeft zich voor dit werk geassoci eerd met den heer C. Blaauboer, alhier. Het geheele werk moet in 9 weken gereed zijn. Verdere inschrijvers waren: fa. Verlaat te Giezen- dam f 61850.fa. Ettema, Franeker f 76.900.fa. Beetstra, Sneek f 67.400; fa. Lusthof, Sneek f 66.866; fa. Geuzebroek en Boekei, Medemblik f 68.995.—. De Kermis. „DE EERSTE MEVROUW FRASER". Dinsdagavond werd in het Noordhollandsch Kof fiehuis de gewone serie kermis-tooneelvoorstellingen geopend met de comedie: „De Eerste Mevrouw Fra- ser", opgevoerd door het Nieuwe Nederlandsche Tooneel. Het onderwerp van dit stuk is wel een ge geven, dat de algemeene belangstelling weet te trek ken, twee opvattingen omtrent huwelijk en echt scheiding, tegenover elkaar. De eene gebaseerd op opofferende liefde, de tweede op egoisme en karak terloosheid. James Fraser, tal van jaren gelukkig getrouwd met Janet. doch tenslotte, ouder geworden, onbevredigd, was r.a echtscheiding getrouwd met Elsie, natuur lijk nog geen 20 en schoon, wie het te doen was om zijn naam, zijn positie en zijn geld. Na 5 jaren had Elsie genoeg van hem, omdat zij nu een Lord be geerde, dezen om zijn adelstitel, ja, maar mede nog om de vrije hand te krijgen in haar hartstocht voor een beroepsdanser; de Lord was immers idioot. Fraser's tweede huwelijk was op z'r. ouden dag een désillusie en zijn hart nijgde nog altijd naar Ja- net, die in weemoedige herinnering aan haar voor bij, doch gelukkig geweest huwelijk, leefde met en voor haar kinderen, en in goede vriendschap met haar gescheiden mar»'. Haar liefde voor James was nooit verminderd. Omtrent de geschiedenis met Elsie komt James Fraser den raad inwinnen van Janet, die ten slotte na opgewonden tooneelen met Elsie, weet door te zetten, dat Elsie met haar idioten Lord naar Parijs vertrekt, waarna de scheiding tusschen James en Elsie mogelijk is. Niets staat nu eene hernieuwde verbintenis tusschen Janet en James meer in den weg. De hoogheid en trots en opofferende liefde van Janet, geplaatst tegenover het hartelooze en karak- terlooze egoïsme der moderne jeugdige Elsie is een dankbaar onderwerp voor het talent van Magda Janssens. Dat zij een groot succes hiermede oogstte, behoeft nauwelijks gezegd. Jammer was 't, dat Leonie Madier als Elsie haar niet wat meer nabij kwam. dat deze niet wat meer van haar rol had gemaakt, geknipt als deze was voor pikant en geestig spel, Het samenspel met Ja net leed er zichtbaar onder. De heer Chrispijn gaf een tot het eind in stijl ge houden vertolking van den goeden, maar zwakken en egoïstisch aangelegden James Fraser. Wat meer leven en warmte was hier echter aan het geheel wel ten goede gekomen. Vooral ir»* 't laatste bedrijf werd dit gemist. De twee zoons in hun verschillende opvatting om trent huwelijk en gezinsleven, doch beiden vol van liefde voor hun moeder, vulden het geheel zeer goed aan; vooral voor Ben Lucius als Ninian een compli ment. Jerry en Rerneb krabbelden weer op hun been tjes. „Kom op, Jerry", riep Billy, een been over den rand van de mand leggende. „Volg me en spoedig zijn we op den grond. Doch Jerry durf de niet. Hij wist niet hoe hj) langs een touw moest glijden. Hij wist het zeker, dat als hij het probeerde zou hij vallen. „Laat me op je schouder zitten", vroeg hij Billy," anders blijf ik staan waar ik ben." „Lafaard", lachte Billy, „kon maar op mijn schouder zitten en dan gaan wij naar beneden. „Redneb vloog weg en Billy klom met Jerry op zijn schouder langs het touw, doch hij liet het anker vast zitten aan de tak van den boom. Toen ze op den grond stonden gaf Billy een kreet van schrik. ..Heb jij je zeer gedaan, vroeg Redneb. Het was veel erger. „O, jongens zeide Billy, terwijl hij erg bedroefd keek, ik heb mijn amu let verloren." Oom Philip Logan (Floor la Roche), verliefd op Ja- r.et, was de „note gaie" in t stuk enhij had de lachers op z n hand. Al met al een goede uitvoering van een treffend tooneelwerk uit den tegenwoordigen tijd, dat de aan wezigen heeft geboeid en tevens vermaakt. De zaal was goed bezet. In Cérès traden Dinsdagavond op Kees Pruis en Steila Seemer. een tweetal dat in onze omgeving een zeer goeden naam heeft verworven, en dat ook nu met groot succes voor een zoo goed als geheel bezette zaal optrad Kees heeft zijn publiek met zijn vermakelijk gekout onmiddellijk beet en weet met zijn vroolijke liedjes de juiste kermisstemming er in te krijgen. Onbedaarlijk is er gelachen, terwijl ook zijn ernstige liedjes een zeer hartelijk aplaus verwierven. En Stella Seemer staat haar partner op uitnemende wijze bij. ook van haar lied jes en de wijze waarop zij ze voordraagt, gaat veel be koring uit en Stella had dan ook eveneens een dank baar gehoor. Het was een prettige kermisavond dien men in Cérès doorbracht. Zaterdagavond treedt de beroemde „Daan" op, en is het succes dus niet minder! In Sohinkel's Bioscoop was het de zingende film „The Singing Fooi" (De zingende Dwaas), die veel belang stelling trok. Het was een film die van begin tot eind door het sublieme spel van Al Jolson en Sonny Boij de volle aandacht had. Een mooie film. uitstekende mu ziek en de zang van Jolson, de meest verwende bios coopbezoeker moest voldaan zjjn, en was dat ook zeker wel. GESLAAGD. De heer M. C. Beerling alhier, behaalde Maandag jl. het diploma candidaat-gemeente-secretaris. GESLAAGD. Voor het onlangs gehouden examen Rijksklerk der Registratie en Domeinen slaagden Mej. A. M. M. Brouwer van den Helder en de heer J. de Waard van Petten, belden part. klerk alhier. IN GOEDE HANDEN. Maandagochtend werd door den knaap Th. M. een damestascih gevonden, met nogal kostbaren inhoud, o.a. een brodhc en ring van kennelijke waarde. De knaap heeft onmiddellijk van de vondst kennis gegeven op 't Raadhuis, waar ool^ spoedig de eigenaar verscheen, die zijn verloren bezit in ontvangst kon nemen. In dank bare stemming werd de eerlijke jongen met een flinke geldsom beloond. Vrachtauto tegen een huls gedrukt. Gistermiddag kwam ln de Cattenhagestraat te Naar- den een tram-trein van de Gooische Tram tot ontspo ring doordat de wissel versprong toen de motorwagen daarover reed. Het achterstuk van den motorwagen kwam dwars over de straat te staan en drukte een autovrachtwagen tegen het huis van ds. Drijver, waar bij een stoephek en de gevel en ook de auto deerlijk gehavend werden. De tram reed zeer langzaam, daar aan is het te danken, dat alleen materieele schade gele den werd. Na ongeveer drie kwartier was het tramver keer weer hersteld. VEEL BOT IN DE ZUIDERZEE. Uit Spakenburg wordt aan de Tel. gemeld: Na een bijzonder rijke ansjovisvangst, voorafgegaan door een goede haringteelt, wordt er thans in de Zui derzee ongekend veel bot gevangen. Den oudsten visschers hier heugt het niet ooit zulk een rijk visch- jaar meegemaakt te hebben. STEUN VOOR DEN LANDBOUW. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Arbei ders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft een adres gezonden aan den minister van bin ncnlandsche zaken en landbouw, waarin erop wordt aangedrongen dat de regcering bij haar voorstellen in zake steun aan den landbouw het voorbehoud zal ma ken, dat een voorstel tot continueering van een of meer maatregelen van haar niet te verwachten is, indien blijkt, dat de loonen der landarbeiders gedu rende de periode, waarin de landbouw steun geniet, zijn verminderd. KINDERVERLAMMING. Te Gouda zijn, nadat zich gedurende eenige dagen geen nieuwe gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan, gedurende het voorlaatste etmaal twee nieuwe gevallen aangeggeven bij twee jongetjes resp. anderhalf en vijf jaar oud. DUINBRAND. DOODELIJK ONGEVAL TE AMERSFOORT. KAN MET HEETS KOFFIE OMVER GEWORPEN. WAT HEM ONTBRAK. {Every body's If eekly, Londen.) Stem van bovenHeb je dan geen sleutel bil je? FeestvierderEen sleutel.... jawel..- Maar je moest een paar sleutelgaten naar beneden gooien. VOERMAN DOOR ZIJN WAGEN OVERREDEN. Aan de gevolgen overleden. Gisteren* is in het gasthuis te Grave overleden de voerman J. de Bruin uit Bnlgoy, die daags tevoren, toen hij van zijn wagen wilde stappen, onder een der wielen terecht kwam en zwaar verwond moest worden opgenomen. BALDADIGE DELFTSCHE STUDENTEN. Gistermiddag hebben studenten in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde aan de Nieuwe Laan te Delft een baldadige streek uitgehaald: Terwijl de aanstaande werktuigkundige Ingenieurs binnen waren om den uitslag van hun examen te vernemen, staken enkele vrienden voor de deqr van de vergaderzaal een donderbus af. Het gevolg was natuurlijk een panische schrik en de vergadering was zóó verontwaardigd, dat zij besloot den uitslag van de examens niet mee te deelen. De locomotief en vier wagons gederailleerd en omgeslagen. Twee niet ernstig gewon den. Groote materieele schade. Gistermiddag circa half vier kwam te Bergen (L.) een zware vrachtauto uit Gennep, beladen met mais, in botsing met de stoomtram van de Maasbuurt-spoorweg van de lijn VenloNijmegen. De chauffeur wist tijdig uit den auto te springen. De auto werd ruim 100 M. door de tram meegesleurd, waarna de machine derail leerde en omsloeg. De machinist wist nog tijdig van de machine af te springen. De vier volgwagens van de tram derailleerden eveneens en sloegen geheel In en over elkaar. Zoowel de chauffeur van den vrachtauto als de machinist werden gewond, vermoedelijk niet ernstig. De materiale schade is zeer aanzienlijk. De geheele lijn is versperd. Van Gennep uit is men de lijn aan het vrijmaken met een hulptram. STUK VAN EEN GEVEL GEVALLEN. Bij het radiostation in de Langervelder Duinen te Noordwijkerhout, heeft een hevige duinbrand gewoed, die met de grootste moeite is gebluscht geworden. Wielrijder onder vrachtwagen geraakt. Gistermiddag, toen de 15-jarige P. D. R., van de Handelsschool naar Soest huiswaarts keerde, wilde hij in de Zonnebloemstraat te Amersoort, een vracht wagen met steenen beladen rechts voorbij rijden. R. kwam met zijn fiets tegen het trottoir en viel. Hij werd overreden en was onmiddellijk dood. 8-]arig meisje aan de bekomen verwon dingen bezweken. Het 8-jarig dochtertje van den heer K. te Bussum had het ongeluk bij het spelen een koffiekan omver te werpen, waardoor zij de lieete koffie over het li chaam kreek. Met ernstige brandwonden overdekt, werd het meisje naar de St Gerardus Majella- stichting overgebracht, alwaar het spoedig daarop overleed. Een vrouw getroffen. Gisterenmiddag te ongeveer twee uur is van een houten lijst van perceel Keizersgracht 161 te Amster dam een groot stuk omlaag gestort. Op dat oogenblik passeerde een ongeveer 50-jarige vrouw, ir. gezel schap van haar zuster. Eerstgenoemde werd door het vallende hout getroffen, met het gevolg, dat zij bloedend gewond werd. Per auto van den G.G. en G.D. werd het slachtoffer, dat bewusteloos was, naar het gasthuis vervoerd. De brandweer heeft kort na het ongeval de govaarlijke lijst verwijderd. VEILIGHEID VOOR ALLES. Arbeider door electrischen stroom gedood. Maandag is hij het verrichten van werkzaamheden in een der lokalen van de school dor Eerw. Broeders aan de Vughtstraat te Roosendaal, de 31-jarige ar beider W. v. d. Broek, aMaar woonachtig, tengevolge van het gebruik maken van een looplamp, welke niet aan de eischen voldeed, door den electrischen stroom gedood. Het duurde enkele minuten voor de andere arbeider, die met hem onder den vloer van het lokaal aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uitschakelen. MOTORRIJDER TEGEN AUTO TE PLETTER GEREDEN. Doodelijk ongeluk tusschen Velseu en Santpoort, Gistermiddag omstreeks half zes vond op den Rijks weg tusschen Velsen en Santpoort een doodelijk on geval plaats ten gevolge van de onvoorzichtigheid van het slachtoffer, den 2i-jarigcn J. U., wonende te Santpoort. Met groote snelheid op zijn motorrijwiel over den wog rijdend, keek hij niet goed uit, zoodat hij niet opmerkte, dat vóór hem aan den rechterkant van den weg een vrachtauto stond. De ongelukkige botste met zijn hoofd tegen de achterzijde van den auto aan, waardoor dit lichaamsdeel totaal verbrij zeld werd. Hij was op slag dood. De ongelukkige was ongehuwd. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Op afbraak te koopde te Zijdewind staande voorh. bewoond door P. DE JONG. Aanbiedingen spoedig aan den Burge meester van Oude Niedorp. D. BRUGMAN, Nes, Schagen. Gevraagd aan huis: Brieven onder letter E, bur. v. d. blad.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3