Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Uit onze omgeving. WINKEL NIEUWE NIEDORP WIERINGEN ANNA PAULOWNA Gemengd Nieuws. Zijn rader gewroken. De staking te Ssvilla. Onder asfalt bedolven. Binnenlandsch Nieuws. Feestelijke opheffing van een tol. Do oneenigheid in de Alkmaarsche S.D.A.P.-raadsfractie. Indiaansch opperhoofd te Amsterdam. De beweging in B r i t s c h-I n d i VAN DE KERMIS. „De Familie Schlmek". Woensdagavond ging ln het N.-Holl. Koffiehuis door „Het Nieuw Nederlandscho Tooneel", het kluchtspel: „De Familie Schimek", van Gustav Kadelberg. Volgens de aankondigingen genoot Schagen da eer van de pre mière van het stuk en... daar droeg het de kennelijke sporen wel eenigszins van, in zooverre dat de gang van het spel nog niet overal zóó was als we van een le rangs gezelschap mogen verwaóhten. Het le bedrijf, waarin we kennis maken met de huiselijke omstandig heden van de familie Kaltenback, was uitmuntend en deed veel geestigs en grappigs verwachten, herhaaldelijk was 't spontane vroolijkheid in de zaal. De heeren Cbris- pijn en Stapelveld, de twee oude heeren, die leelijk in de knijp zaten, waren kostelijk. Het 2e bedrijf, dat we de kern, de spil van het stuk zouden willen noemen, waarin de familie Sohimek ten tooneele versohijnt, brengt echter geen climax. Wel biedt dit bedrijf aardige momenten en geeft de heer Oscar Tournialre een creatie van het typei Johannes Zawa- dil, de zaakwaarnemer-klaplooper van het gezin Schi mek, welke uiterst karakteristiek en geestig is, en waarmee hij groot succes oogst, maar toch Is in dit be drijf, waar de geschiedenis feitelijk om draait, niet dui delijk geworden, wat nu eigenlijk de strekking van het kluchtspel ls. Indien deze is een satyre te leveren op onzinnige Weensche zorg voor weduwen en weezen (voogdijraad, voogdijschap), dan is dit meer als bijzaak tot uiting gekomen. Het schijnt echter wel meer te gaan om de creatie van 't type Zawadll door den heer Oscar Tour- niaire. Nu, zooala gezegd, die was éénlg maar, dit alleen geeft het stuk nog geen inhoud en geen vlotten gang. Het derde bedrijf gaf hier een zeer wonderlijke ont knooping, die alleszins onbevredigend was, en welke sterk denzelfden Indruk maakt als een plotseling wille keurig doorgeknipte film. Heeft men er maar een eind aan gedraaid? Zoo ja, dan kan dat op deze wijze nau welijks door den beugel! Mevr. Magda Janssons had in dit nieuwe blijspel geen gelegenheid hare talenten te ontplooien, haar rol leende zich daar ten eenenmale niet voor. DE KOE LEEFT NOO. Het ons verstrekt bericht, dat tijdens het onweer van Zondagavond een koe van den heer Stammes, Hooge- bieren, zou zijn doodgeslagen, bleek onjuist te zijn. VETERANEN. De voetbalwedstrijd tussöhen de Alkmaarsohe en de Böhagor Veteranen, bracht een Schager nederlaag met SCHAGEN, 26 Juni. 15 stuks paarden f 250—490, 10 gelde koelen (magere) f 230—290, 51 vette (idem) f 250—470, 7 kalfkolen f 300 370, 59 nuchtere kalveren f 1580, 8 schapen (magere) f 31—34, 62 idem (vette) f 32—37, 79 lammeren f 15— 26, 4 varkens (magero) f 30, 33 idem (vette) per Kg. f 0.58—0.64, 87 biggen f 18—25, 8 kippen f 0.75—2, haan tjes f 0.15—0.75, 27 Kg. boter f 1.55—1.65. EIERVEILING SCHAGEN, 26 Juni. Aangevoerd zijn: 145 partijen 116868 stuks kipeleren, 30 partijen 6567 stuks eendeieren, 18 kalkoeneleren. De prijs liep van: kleine kipeleren f 4.204.50, eendeleren f 3.60—3.80, kalkoenoieren f 6.50—0.60. De velling duurt voort AMSTERDAM, 25 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 287 vette kal- veeren le kw. f 0.80—0.90, 2e kw. f 0.70—0.80, 3e kw. f 0.660.70, per Kg. levend gewicht, 60 nuchtere kalve ren f 1320, 400 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.730.74, zware varkens f 0.710.73, vette varkens f 0.68—O.70, per Kg. slachtgewioht. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni. Schotsche muizen f 3.805.70, drielingen f 2.55—4.40, tomaten A. f 52.70, B. f 48.10, C. f 44.70, CC f 29.10, roode kool 11.30, wlte kool f 1.60 p. 100 Kg. bloemkool 2.20 6.30, per 100 stuks, wortelen f 2.804.10 per 100 bos. Aanvoer: 670000 Kg. aardappelen, 13700 Kg. tomaten, 5000 bos wortelen, 762 stuks bloemkool, 150 Kg. roodo kool, 500 Kg. witte kool. NOORDSCHARWOUDE. 25 Juni. Sohotsóhe muizen f 3.505.90, drielingen f 2,104, uien f 1.80, drielingen t 0.60, peulen f 15 per 100 Kg. bloemkool f 3.904.40 per 100 stuks. Aanvoer: 244800 Kg. aardappelen, 1500 Kg. uien, 9 Kg. peulen, 1300 stuks bloemkool. MEDEMBLIK, 25 Juni. Schotsche muizen f 2.052.20, kleine f 1.051.40 per 60 Kg. ALKMAAR, 25 Juni. Aardappelen f 2.505.20, aardbeien f 2585 per 100 Kg., andijvie f 13.80, bloemkool I f 1—5.20, kropsla f 0.50 —1.90, komkommers f 5.6011 per 100 stuks, meloenen f 1.05 per stuk, asperges f 2446, rabarber f 6.10, wor telen f 2.807.70 per 100 bos, doperwten f 7, peulen t 4 10, snyboonen f 1922, D spercieboonen f 23—27, tuin- boonen f 1.40—2.80, tomaten A f 22.50, B f 21, C f 21, CC f 10.10 per 100 pond, perziken f 0.24 per stuk, postelein f 0.100.27 per bakje, roode kool f 10—13 per 100 stuks, WINKEL, 25 Juni. Kruisbessen f 1.502.50, aardbeziën f 1023, peulen f 5 9, doppers f 67 per 100 pond, bloemkool f 23, krop sla t 1—2, komkommers f 1014, wortelen f 48 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 25 Juni. Schotsche muizen f 3.205, drielingen f 2.303.80, per 100 Kg., bloemkool le soort f 11.90 per 100 stuks. Aanvoer: 54500 Kg. aardappelen, 565 stuks bloemkool. Het eerste geval van mond- en klauwzeer doet zich in deze gemeente thans voor onder het vee van gebr. Btrljbis. Het perceel van de erven A. Wurkum, gelegen ln den Groetpolder ls bij onderhandschen verkoop overgegaan «*an heer A. Kroon, voorheen te Heerhugowaard. Vergadering „Volksonderwijs" alhier, ln de Prins Mau- rits, op Woensdagavond J.l. Aanwezig 15 leden. De heer D. Rempt heet ln zijn openingswoord de aan wezigen van 'harte welkom. De notulen gelezen door den secretaris, den heer H. Wilbrink, worden met een woord van dank vastgesteld en geteekend. De heer C. v. d. Haagen brengt namens de commissie belast met het nazien van de rekening, hieromtrent ver slag uit. De rekening sluit met een ontvangst van f 516.68, uitgaaf f 411.99%, voordeellg saldo f 104.68%. Op voorstel van de commissie wordt de rekening met dank voor het nazien goedgekeurd en wordt de pen ningmeester met een woord van dank gedechargeerd. Als leden van do commissie tot het nazien der reke ning over 't volgend jaar worden aangewezen de heeren C. v. d. Haagen, K. Coops en H. J. Kossen. Bij acclamatie wordt tot bestuurslid herkozen de heer A. Visser. Nabespreking wordt het schoolfeest als volgt samen gesteld: De 2e, 3e en 4e klas, naar Bergen en Egmond aan Zee; de 5e en 6e klas naar het Vliegkamp De Kooi, vervolgens naar Den Helder, waar een sohip bezichtigd zal worden, waarna da reis verder gaat naar Huisduinen en over Callantaoog naar huls; de 7e klas aakt een reis naar Amsterdam en Schiphol. De regeling van een en ander wordt verder aan het Bestuur overgelaten. Omtrent de bijdrage der kinderen van 10 ct. per week, wordt de heer Langedijk door den heer Wilbrink toege licht. Het doel is dat de hier voor in aanmerking komen de kinderen op 4, 5 en 6 Augustus naar Eden zullen gaan. Er ls reeds een aardig bedrag verzameld, maar de heer Wilbrink zou toch gaarne dit doel door de ver- eenlging Volksonderwijs gesubsidieerd zien, tot een be drag van f 15, welk bedrag wordt toegezegd. De rondvraag levert verder geen bijzonderheden op, waarna Voorzitter onder dank voor de aangename be sprekingen de vergadering sluit. Succes-nieuws. J.l. Dinsdagavond moest Suoces I een beslissingswed strijd spelen tegen Helder 2, daar beide een even groots nederlaag hadden toegebracht aan Zeemacht. Helder had gewonnen met 20 en Succes met tv—1. Er moest nu gespeeld worden om den len of 2en prijs. Bucces vertrok naar den Helder met een 79-tal supporters, die allen den strijd wilden bijwonen. Om aoht uur blaast scheidsrechter Boonstra de elftallen in het veld ten aansohouwe van een ongeveer 1000 man publiek. Direct werd van beide kanten ietwat zenuwachtig gewerkt; er wordt echter flink aangepakt. De beide verdedigingen worden geducht op de proef gesteld; toch weten zij h*' ?pel te beheersohen. H. maakt een goal, doóh '«rechter had reeds voor buitenspel gefloten. Voor H.-doel spant het enkele malen ook geducht. Gcijser, alleen voor het H.-doel, weet de bal over het doel te trappen, ook al is de keeper hier uit. De par tijen worden luid aangemoedigd. Enkele corners op het S.-doel leveren niets op. Ook een oorner op het H.-doel wordt wel ingekopt, dooh levert ook niets op. Als nog ongeveer een vijf minuten te spelen is, weet de H.- Unksblnnen bij een misverstand tusschen den S.-keeper en -back H. de leiding te bezorgen, 10. S., niet ont moedigd, gaat dlreot op het H.- doel af. Spoedig ls het rusten. Na de pauze eerst weer een gelijk opgaanden strijd Dan weet H. in tijd van een kwartier den S.-keeper driemaal te passeeren en ls de stand 40. S. weet zich weer te herstellen, doch in de voorhoede wil het ooit niet vlotten. De H.-verdediging grijpt steeds in en weten door verre en uittrappen hun doel voor een doorboring te vrijwaren. Ook de H.-voorhoede zit niet stil en moet alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. De H.-spll neemt den bal met zijn hand mee ln het strafschop gebied, wat scheidsrechter echter ontgaat Geen van beiden weet het doel meer te vinden. H. heeft een groote overwinning behaald, welke wel Iets geflatteerd is, hoewel zij een overwinning zeker verdiende. Na afloop werden de prijzen aan de aanvoerders over handigd door den heer Stam. Succes kwam In het bezit van den tweeden prijs, ene fraai plaquette. De heer Bos- ker dankte hiervoor en sprak den wensch uit, nog vele wedstrijden in Den Helder te mogen spelen. BREEZAND. Namens het bestuur van' de Christelijke School te Breezand, werd Woensdag 25 Juni door den archi tect Chr. Dekker te Schagen aanbesteed het uitbrei den van de school met den bijbel, staande aan de Zandvaart. De inschrijvingen luidden als volgt: C. Bot, den Helder, f25500; W. A. Ran, den Helder, f25390; S. A. Kr.-uwer, Schagen, f24200; C. Wisse, Breezand, f22450; J. Mosch, Breezand f21974; J de Graaf, Anna Paulowna, f21940; Gebr. Boekei, Oude Niedorp f21640; Firma Koot en Molen, Alkmaar, f20585; P. Tuin, 't Zand, f20520; K. Kreijger, Oude- sluis, f20100; C. Vriesman, Petten, f19751. De gunning werd aangehouden. HITTEGOLF IN SIBERI8. Blijkens berichten in de Russische bladen heerscht er een ongewone hittegolf in een gedeelte van Sibe rië en met name in de streek van Omsk, zooals men nagenoeg nog nooit heeft meegemaakt. Menschen en dieren hebben er zwaar onder te lijden. Op sommige plaatsen is ©en temperatuur van 45 graden Celsius ge registreerd. Voor de andere is de temperatuur in Zuid-Rusland en in 't bijzonder in de Krim, zeer sterk gedaald, zoo dat daar momenteel een ongemeene koude heerscht, welke zelden in deze streek der badplaatsen wordt ge constateerd. Bloedwraak van een Duitschen politie-wacht meester. Voor de rechtbank van Kassei begint morgen een proces tegen den politle-wachtmeester Wilhelm Wille uit Frankfurt, die er van beschuldigd wordt op 8 Januari den kuiper Joh. Claus, wonende ln Nleder-Mollricto, op zettelijk en met voorbedachte rade gedood te hebben. Twaalf getuigen zullen gehoord worden, o.a, een deskun dige dr. Jahrmarcker, die beklaagde zes weken lang geobserveerd heeft Reeds weken geleden zijn toegangskaarten voor het bijwonen van deze zitting uitgereikt He betreft hier een geval van bloedwraak, het eerste sedert tientallen van Jaren, dat door een Duitsche rechtbank zal worden bereoht In September 1927 kwam het tot oneenlgheld in het gezin van Claus. De vrouw riep de hulp van den land- jager Wille in. Deze kwam mee en riep tegen den oud sten zoon van Claus, die zich ln een kamer had opge sloten: „Heinrlch, wees toch verstandig, en leg de twist bij ik zal je niet arresteeren." Als antwoord schoot Heinrlch op Wille, die voor de oogen van zijn 18-Jarigen zoon stervende ter aarde viel. De jonge Claus barricadeerde zich In het huis van zijn ouders en echoot op leder, die ln zijn buurt kwam. Des avonds kwam ln een pantserauto de Regeerlng»- president om een aanval op het huls waarin de Jonge Claus zich verscholen hield, te lelden. Eindelijk had deze geen munitie meer. Hij vluchtte toen naar den kelder, waar hij door een handgranaat getroffen, dood gevonden werd. De indruk, die den 18-Jarigen Wilhelm Wille van dezen verschrlkkelijken avond bijbleef, was onuitwis baar. Zijn moeder was tengevolge van den dood van zijn vader zenuwziek geworden, en eveneens zijn Jon gere broeder. Langzamerhand rijpten bij den Jongen Wille plannen van wraak tegen den vader van Claus, die hij mede sohuldig aan den dood van zijn eigen vader achtte. Op 3 Januari 1930, dus 2% Jaar na den dood van zijn vader, verliet Wille zonder verlof de Schupo-ka- zerne van Frankfurt Na eenige dagen omzwerven kwam hij op 9 Januari In Nieder-Möllrich aan, en be gaf zich naar het huls van den ouden Claus. Toen hij daar aanschelde, werd hij door den ouden Claus zelf opengedaan. „De tijd van afrekenen is ge komen", riep Wille, hij trok zijn revolver en doodde Claus met twee schoten. Wille stak daarop het wapen in zijn zak, verliet het huis en begaf zich naar een be vriende familie, waar hij het gebeurde vertelde. Nadat hij beloofd had geen zelfmoord te zullen plegen, ver liet hij Nieder-Möllrich en gaf zich bij de politie te Kassei aan. ONTPLOFFING IN BEN DYNAMIETFABRIEK. Twee arbeiders gedood. Uit Dinant wordt gemeld: Bij het schoonmaken van een stuk gereedschap voor de vervaardiging van dynamiet in en fabriek, te Matag- ne-la-Grande bij de Fransche grens, had een gewel dige ontploffing plaats. Twee arbeiders werden gedood, een zwaar gewond, Een onderzoek is geopend. Ultimatum aan de stakers. Het N.T.A. seinde d.d. gisteren uit Parijs; Volgens een bericht van het „Journal" uit Madrid hebben de burgerlijke en militaire autoriteiter» in verband met 't revolutionaire karakter der staking te Sevilla gistermiddag onder voorzitterschap van den gouverneur van Sevilla een bespreking gehouden en r.aar het blad mededeelt, aan de stakers een ultima tum gericht, om Woensdagmorgen het werk te her vatten. Iedere poging tot het vei wekken van nieuwe onlusten zal met kracht onderdrukt worden. De gisteravond alhier gehouden ministerraad heeft besloten den gouverneur van Sevilla volkomon de vrije har.d te laten om die maatregelen te nemen, welke voor het herstel der orde nodozakelijk acht. Verbetering van den toestand. Volgens een nader bericht uit Madrid is te Sevilla een verbetering in den toestand ingetreden. Het tramverkeer is hervat. Een socialistisch gemeente raadslid en verscheidene valtvereenigingsleiders zijn gearresteerd. Te Sevilla zijn troepenversterkingen aangekomen. Merkwaardig ongeval bij Kopenhagen. Twee arbeiders van den dood gered. Een zeldzaam ongevp.1 heeft Dinsdagavond in de om geving van Kopenhagen plaats gehad bij het ln gebruik nemen van een asfaltkookapparaat. De ketel, die ongeveer 300 Kg. asfalt kan bevatten, was op een ijzeren stelling geplaatst, waarop twee arbeiders stonden. Plotseling vloog de ketel ln de luoht, waarbij de In houd er uit geslingerd werd en op de beide arbeiders viel Een derde arbeider, die hulp wilde verleenen, kwam ook onder het asfalt terecht. Tenslotte klom een jonge arbeider op de ijzeren stel ling. Hij zorgde er allereerst voor, dat de arbeiders, die den verstikkingsdood nabij waren, weer lucht kregen door met zijn vinger in hun mond het asfalt door te ste ken. Met geweld moest hij ze daarna van de ijzeren stel ling lostrekken, waarbij een gedeelte der kleeren bleef vastzitten. Beiden droegen letterlijk een zwart masker en hun ge- heele lidhaam was van onder tot boven met asfalt be dekt Met groote moeite sleepte de jonge werkman de ar beiders, die niets meer konden zien, van de ijzeren stel ling. Zij werden daarna naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij van het asfalt werden bevrijd. DE KINDERVERLAMMING. Thans 19 gevallen te Gouda. De gevallen van kinderverlamming te Gouda, zijn tot 19 gestegen, daar gisteren opnieuw een patiëntje ditmaal een meisje van 3 jaar, in het Van Iterson ziekenhuis moest worden opgenomen. ARM AFGEREDEN. Op het stationsemplacement te Dordrecht is in der» nacht van Dinsdag op Woensdag van een 57-jarigen aldaar wonende remmer door een goederentrein een arm boven de elleboog afgereden, doordat de man struikelde. Succes van de Zaansche Ver. voor Vreem delingenverkeer. Gisteravond is de bekende, tevens beruchte tol op den Veerbrug, welke de gemeenten Krommenie en Wormerveer verbindt, op feestelijke wijze opgeheven. He t initiatief tot dit plan was uitgegaan van do Zaansche Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Des avonds had zich een lange file van particuliere auto's, vrachtwagens en motorrijwielen voor de brug opgesteld. Ook de publieke belangstelling uit de om liggende gemeenten ontbrak niet. Voorafgegaan door muziek en de besturen van Z.V.V.V., N.A.C., A.N.W.B., B.B.N. en de Zaansche Bond van Vrachtrijders, werd midden op de brug halt gehouden, vvaar de heer B. C. Ooms, vice-voorzilter van Z.V.V.V., een korte graf rede hield. Daarbij was ook tegenwoordig de burge meester van Krommenie, de heer H. de Klerk. Tolwachter De Boer werd bij deze gelegenheid met een lauwerkrans gehuldigd. Toen de opheffing een maal een feit was, werd als symbool hiervan een hon derdtal luchtballonnetjes opgelaten, die op de daar aan bevestigde briefjes, deze gebeurtenis vermeldden. Na een rondgang door Krommenie, vereenigden zich de diverse besturen en belanghebbenden op het so- citeitsgebouw, alwaar bij monden van den heer J. C." van Wessem het gemeentebestuur een oorkonde betreffende deze gebeurtenis werd aangeboden. Vermelden wij nog, dat deze tol 85 jaar oud was en bij gemeenteraadsbesluit van 30 Januari 1930 tot on dergang was gedoemd, wat aan de gemeente Krom menie jaarlijks oen schadepost van f 17.500 beteekent. DE ZUINIGE SCHOT. (Everybody's weekly) Mac.: Wat kost het haarknippen? Kapper-. 50 cents mijnheer. Mac.En wat kost scheren Kapper30 cents, mijnheer. Maej Scheer mijn hoofd dan kapper I Bespreking van hot rapport van onder zoek. De heer N. Schats, die als opvolger van wijlen den heer K. Hoogeboom als lid van den gemeenteraad was benoemd verklaard, heeft voor die benoeming bedankt. Thans zal de heer J. Westerhof, evenals de heer Schats, oud-lid van den rada, tot raadslid wor den benoemd verklaard. Of hij de benoeming zal aanr.emen, is nog niet te zeggen; dit zal afhangen van de beslissing der af- deeling van de S.D.A.P., na behandeling van het rap port der commissie van onderzoek naar de oneenig heid in die afdeelir.g, welke verleden najaar heeft geleid tot het ontslag nemen als raadslid van de heeren Westerhof, Schats, Veen on Dekker. In een in de volgende week te houden vergadering zal dat rapport worden besproken. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Op den avond van Maandag 30 Juni, den dag, waarop de nieuwe zendtijdregeling ir» werking zal treden, zal het A.V.R.O.-comitó-Amsterdam een auto tocht houden door do stad, om opnieuw tegon het oprecht te protesteeren. Gisteren per vliegtuig gearriveerd Begunstigd door mooi vliegweer, heeft het oude op perhoofd der Ossaga-Indianen gisteren de réis van Ber lijn naar Amsterdam per vliegtuig volbracht. Tegen halfvljf werd het vliegtuig verwacht, doch het ls een kleine drie kwartier later geworden. De oude heer had eenige moeite met uitstappen en was zichtbaar aangedaan over zooveel belangstelling van de zijde van het Nederlandsche publiek. Mevrouw Van LooyGroen had bloemen meegebracht. Het op perhoofd was als een echte Indiaan uitgedost, met een grooten Tom Mixhoed op. De ega van het opperhoofd zag er volmaakt Europeesch uit. Zoo weemoedig en berustend do oude adelaar op het drukke gedoe om hem heen neerkeek, zoo monter en opgewekt was zijn vrouw, die het blijkbaar nog zoo kwaad niet vond op de reis door Europa. Er werd zelfs beweerd, dat zij Amsterdamsche van geboorte ls. Nadat het gezelschap, omstuwd door fotografen, de douane gepasseerd was, begaf het zich in auto's naar het Carltonhotel. Het oude Indiaansche opperhoofd heeft onmiddellijk na aankomst aldaar zijn verlangen naar rust te kennen gegeven. Een tweede rapport-Simon De veroor deeling in Indië. Zoo Gandhi begonnen is met het werk om Indië tot eenheid te brengen, belooft het rapport der com- missie-Simon dit werk te voltooien. Aldus begint een telegram van den bizonderen correspondent van do „Daily Herald" te Bombay. Nooit heeft in de moderne geschiedenis van Indië eenig document zulk een een parig koor van veroordeeling uitgelokt, voegt de cor respondent er aan toe. Het stond bij voorbaat vast hoe het congres over de voorstellen zou denken en de correspondent volstaat dan ook met de opmerking dat het rapport d« diepe overtuiging van het congres versterkt ten aanzien van de onoprechtheid der Brit- sche beloften. Maar ook de leiders van alle partijen en gemeenschappen, op wier steun de onderkoning rekent voor het herstellen van een atmosfeer van ver trouwen in welko alleen de „round table"-conferentie kan worden gehouden, veroordeelen de adviezen van het rapport met bittere en vertoornde minachting. SIR JOHN SIMON. Er wordt over geklaagd dat de provinciale auto nomie, door de commissie-Simon aanbevolen, slechts een schim is en dat de bevoegdheden van den onder koning en de gouverneurs om beslissingen ongedaan te maken, nog worden vergroot. Het rapport, zoo he*»t het verder, dreigt de beperkte en onvoldoende fiscale autonomie, die Indië thans geniet, af te schaffen. De verindisching van het leger wordt naar een verwijder de toekomst verwezen en ten slotte dit wordt als het ergste beschouwd wordt de centrale regeering een autocratie waarop de wetgevende macht geen con trole heeft en waarvan de leden niet eens onderwor pen zijn aan den matigenden invloed van den mi nister van Indië, maar geheel ondergeschikt aan den onderkoning. De Voorziiter der Indische nationale liberale fede ratie verklaarde dat het rapport volkomen het op treden van het Indische publiek rechtvaardigde, dat de commissie-Simon boycotte. v Het oordeel van Poedit Malavija. Reuter seint uit Delhi, 25 Juni: Poendit Malavija, die hier heden een drukbezochte vergadering toesprak, zeide dat het rapport-Simon aantoonde dat Groot-Brittannië had ingezien, dat de hervormingen uit het plan Chennsford Montague een fout waren. Hij drong er bij het land op aan, den boycot van buitenlandsche goederen met nog grooter intensiteit voort te zetten en deed op de Indiërs een beroep om de „round table"-conventie te boycotten ;otdat Groot-Brittannië de verzekering had gegeven dat de conferentie de bizonderheden zou bespreken van volledigen Dominionstatus, die aan Indië on verwijld moest worden verleend. De Poendit was van meening dat de conferentie te Delhi diende te wor den gehouden, en niet te Londen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2