I PUROL Verbetering van den Postdienst te Anna Paulowna. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Een nieuwe Zuiderzeefilm. De hulp aan de tuinders. Hoog bezoek aan de hoofdstad. Richard Tauber en de Haagsche politie. De directeur der Amsterdamsche gasfabrieken. Ruw optreden. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. iet zonden-register van den Dusseldorf- schen moordenaar. De werking van de Krakatau. Sensationeele razzia. De tegenwoordige regeling Is voor den zich sterk nltbreiden* den handel niet meer voldoende. De sterke uitbreiding van den handel, voor namelijk tengevolge van de bloeiende bloembol lenteelt, doet de behoefte gevoelen aan verbete ring van den dienst der postkantoren in de gemeente Anna Paulowna. De tegenwoordige regeling is voor den handel niet meer voldoende. Naar wij vernemen, wil de postadministratie de verbetering zoeken in 't vestigen van een 8e hulppostkantoor of poststation en wel in de Spoorbuurt, zonder verbetering van den dienst der kantoren Breezand en Klelnesllus. Vanwege het Gemeentebestuur, de Midden- standsvereenlging en de bloembollenhandelaars wordt echter gestreefd naar verbetering en uit breiding van den dienst der bestaande kanto ren, speciaal dan Breezand, door langere open stelling voor den post- en telefoondienst, enz. Dit acht men meer in 't belang van den han del, dan vestiging van een poststation In de Spoorbuurt, zoodat voor de verwezenlijking van dit idéé Ijverige pogingen in 't werk zullen wor den gesteld. Breezand, 24 Juni 1930. Geachte Redactie, Als vervolg op ons ingezonden schrijven van 6 Juni J.l. betreffende het besluit van den Raad der gemeente Anna Paulovma om gelden beschikbaar te stellen voor den aanbouw van twee lokalen aan de bestaande Bijz. Chr. söhool te Breezand, verzoeken we beleefd opname van het volgende: Op den len teldag, 16 Maart j.l. werd die school be zocht door 83 leerlingen, op den 2en teldag, 16 Juni J.l. door 104; samen 187. Op de 4 teldagen moet het aantal leerlingen samen minstens 4 keer 117 is 468 zijn. De twee nog volgende teldagen moeten samen 468 min 187 is 281 leerlingen opleveren, of per teldag 281 2 is 140 of 141. Op 16 Sept. a.s. moet die school dus 140 of 141 leerlin gen tellen, wil zo op 1 Januari 1931 recht hebben op een 4e leerkracht en dus op een vierde lokaal; zijn er dan minder, wat we het waarschijnlijkst achten, dan moe ten er op 16 Mei a.s. nog meer zijn. Het ging dus den 28en Mei, J.l., den datum der raads vergadering, toen de bewuste school 100 leerlingen telde, niet om zeventien kinderen, zooals gezegd is, maar om veertig of meer. Tenslotte nog een vraag. Was het den leden van den Raad bekend, dat het recht der Bijz. Chr. Sohool op een 3e leerkracht, en dus ook op een derde lokaal eerst Ingaat op 1 Ja nuari 19 3 1? Met dank voor de plaatsing, Het bestuur der afd. Breezand e.o. van „Volksonderwijs." Welke schatten er verloren gaan. Men schrijft uit Harderwijk aan de N.R.Crt.: Gisteravond is in de garnizoens-cantine alhier de nieuwe Zuiderzeefilm vertoond, die vervaardigd is „teneinde het Nederlandsche volk te laten zien, welke groote economische schatten met de droogleg ging van de Zuiderzee verloren gaan. Het Nederland sche volk moet weten, wat door drooglegging ver loren gaan aan volkswelvaart, aar.' industrie, aan natuurschoon, aan goedkoop volksvoedsel, maar ook wat straks waardeloos zal worden aan eigendommen van visschers, gespaard var.' zuur verdiend geld." De film vangt aan met een span Volendammer schuiten visschend met de wonderkuil.De vangst wordt binnengehaald. Terwijl de netten door het wa ter sleepen, maken de visschers het hoekwant ge reed. Het hoekwant is een zeer lange 1 jn, met hon derden haakjes, waaraan aas wordt gedaan. Hier mee worden jaarlijks duizenden kilo s paling gevan gen. Dan zien wij te Volendam, bij den vischafslag het sorteerer. van paling en de scheepswerf, waar het een en al bedrijvigheid is. Voorts komt de Zon- dagsche kleeding der Volendammers bijzonder tot haar recht. Nabij Volendam op zee, zijn vele fraaie pleizierjachten. Te Monnikendam trekken de visch- handelaren naar de hoofdstad om hun waar van de hand te doen. De visschers vloot van Marken ligt ge deeltelijk aldaar in de haven. Op de „Knar", een on diepe plaats in zee, worden de fuiken voor de ha ringvangst uitgezet. We zien het binnenhalen van een rijke haringvangst. De visch wordt uit de vlet ten in de botters overgeladen. Te Bunschoten zijn de visschers druk bezig met het repareeren en het in orde brengen van de fuiken. We zien daar ook een kerkgang. Op zeo zien wij een span Huizer visch- schuiten (botsleepers) bezig met het binnenhalen van de vangst. Te Huizen zien we de bokkingroke rijen en het speten van de haring. De aan stokken geregen visch wordt in rookerijen opgehangen. Te Harderwijk vertrekt de rader-stoomboot Stad Har derwijk van de N.V. Holland—Veluwe-lijn juist naar Amsterdam en komt de motorboot Uddelermaar van die lijn de haven binnen. De Harderwijker visschers- vloot ligt gedeeltelijk in de haven. Op de scheeps werf te Harderwijk wordt met man en macht gewerkt, alsof er van de drooglegging van de Zuiderzee geen sprake was. Wij zien te Harderwijk den zeilmaker aan het werk, we zien de vischmeelfabriek van ge broeders Den Herder en de bekende Vischpoort. Hoewel het stormweer is, gaan de Harderwijker vis schers op de gnrnalenvangst uit. We zien de groote eendenhoudenjen tusschen Harderwijk en Ermelo, die haar opkomst, te danken hebben aan de Zuider- •eovisscherij, dio het goedkoope eendenvoer levert Te Eikburg zijn de visschers druk in de weer met het gereedmaken- van hun vischwant Veel bot wordt daar aangevoerd. In de sorteerloodsen zien we de platte mandjes met bot vullen. Op de reede van het eiland Schokland wordt de eenvoudige zegenvis- scherij nog uitgeoefend. In het Ganzediep, een zij tak van den IJssel, wordt spiering gevangen met een lar.g sleepnet. Een goede vangst wordt verkre gen. Te Kampen zien we de groote machinale touw- slagerij. Te Vollenhoven zien we de haven en de visschers het ruime sop kiezen. Te Lemmer zien wij ook heel veel, dat met de Zuiderzeevisscnerij ver band houdt. Op zee is een „mosselkrabber" met een goede vangst mosselen. Van de asjovis-visscherij zien we ook een en ander. Enkhuizer visschers zet ten hun staande netten uit om asjovis te vangen. We zien een rijke vangst ansjovis binnenhalen. De ilm, die nog veel meer geeft dan ir; het boven staande is vervat, is zeer bezienswaardig. Ontheffing van grondbelasting. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland» heeft aan dc burgemeesters in zijn pro vincie, in wier gemeente de te velde staande gewas sen op 12 en 13 Juni door hagelslag of overtollig wa ter geheel of gedeeltelijk zijn vernield, in herinnering gebracht, de missive van den minister van Binnen- landsche Zaken van 24 September 1909, betreffende het aanvragen van ontheffing van grondbelasting, vol gens art. 53 der wet op de grondbelastiing. GEEN SCHOOLHOOFD TE VINDEN? In den raad der gemeente Wcst-Dongeradeel kwam in behandeling het voorstel van B. en W. tot ophef fing der o. 1. school te Wierum (25 leerlingen) en deze school te combineeren met de o. 1 school te Nes (W. D.), omdat in de aan deze school bestaande vacature var; hoofd, na herhaalde oproeping, niet kan worden voorzien, zelfs niet tijdelijk. Na heftige discussie tusschen rechts en links werd op voorstel van den A. R wethouder, den heer G. van der Kooi, de verdere behandeling uitgesteld tot een volgende vergadering, om in dien tusschentijd nogmaals te trachten de openstaande vacature bezet te krijgen. De Lord Mayor van Liverpool. Amsterdam heeft op hot oogenblik een Engelschen burgemeester op bezoek. Gistermorgen te 9 u. 41 Is de Lord Mayor van Liverpool, den heer Lawrence D. Holt met den trein uit Dultschland (Hamburg) aan het cen- traal-station aangekomen, tot het brengen van zijn be zoek aan Amsterdam. Voor bet offlcieele bezoek aan den burgemeester van Amsterdam, was de Lord Mayor in prachtig historisch ambtsgewaad gekleed, den zwarten driekanten steek, met langs den rand zwarte struisveertjes; den lansen lakrooden mantel afgezet met een breede strook >ruln vossebont en daarop een zware gouden keten. Ook de Lady Mayorcss, die in Engeland een officieele functie bekleed, had om den hals een gouden ambtsketting. In de raadszaal werden eenige geschenken uitgewis seld. Dat van Liverpool bestond uit een zilveren inkt koker; namens Amsterdam werd aan Liverpool de grooten gouden medaille aangeboden. Verder werd het gezelschap in de gelegenheid ge steld, een indruk te krijgen van hetgeen in Amsterdam op het gebied van de stadsontwikkeling, de volkshuls- vesting en het badhuiswezen is tot stand gebracht. Men zou dan samen komen in den tuin van Artls, die be zichtigd zou worden en waar de thee zou worden ge bruikt Gisteravond zou het gemeentebestuur in het Amstol- hotel den gasten uit Liverpool een maaltijd aanbieden. UITBREKERS. Zondag heeft in het woonwagenkamp te Margraten bij Valkenburg een hevige ruzie plaats gehad, waarbij revolverschoten zijn gelost. In verband hiermèe zijn drie personen gearresteerd en in het arrestantenlokaal te Gulpen opgesloten. Deze gevangenen zijn Dinsdagnacht ontsnapt Met behulp van een breekijzer, dat van buiten af door de tralies moet zijn aangereikt, is het slot geforceerd. Blijkbaar heeft men over den aangrenzen- den muur en over het dak van een belendend pand een heenkomen gezocht DE BEROEMDE KEULSCHE DOM dezer dagen in het middelpunt staande van de touristen, welke een Rijnreis maken. (VIJ BREIEN - en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. ONGELUK IN EEN BAD- EN ZWEMINRICHTING. Een 21-jarig meisje verdronken. Toen gistermiddag de gezusters Dirkje cn Annie Koops met ccnige vriendinnen zich in de bad- en zweminrichting te Stadskanaal vermaakten, en de meisjes zich zouden opstellen voor het nemen van een kiekje, bleek dat de 21-jarige Dirkje Koops er niet meer was. Toen de meisjes op haar geroep geer. antwoord kregen, zochten zij het water af cn vonden Dirkje weldra op den bodem van het basin. Zij was, zonder dat iemand er iets van gemerkt had. verdron ken. Pogingen om het leven weer op te wekken, mis lukten; dr. Harder.berg constateerde den dood. Een brief van den zanger. Wij ontvingen, aldus het „Hsbl." een eigenhan- digen! brief van Kammersanger Richard Tauber, naar aanleiding van het bericht over een kleine on aangenaamheid, die de kunstenaar met de Haagsche politie gehad heeft, toen zijn chauffeur na een voor stelling hem te hard naar zijn hotel gereden had, welk bericht wij hadden overgenomen, Red. S. C. In het bericht heeft gestaan dat Tauber tot de motor- politieagenten, die den chauffeur wilden bekeuren, gezegd zou hebben: „Wissen sie wohl wer lch bin? Ich binenz." Dat nu betwist de zanger. Hij geeft toe dat hij „nicht gerade sehr liebenswiirdig mit den beiden Beamten war", hij had het dan ook nog nergens beleefd, dat men hem „w&hrend der fahrt" toegeroepen had, dat hij niet meer dan 30 k.m. mocht rijden maar de bedoelde woorden heeft hij niet gebezigd. Wij geven hem gaarne daarvan acte. Onze be richtgever moet dus verkeerd ingelicht zijr; geweest. Intusschen zullen wij den brief met de handteeke- ning van Richard Tauber, die deze betreurenswaar dige vergissing ons bezorgd heeft, als een kostbaar heid bewaren. MEER DAN TWEE TON SCHADE. Het onweer te Beverwijk. De correspondent van de „Tel." te Beverwijk meldt: Het gebied, dat Zondagavond door den geweldiger» hagelslag het eerst getroffen is, beslaat een opper vlakte van 200 II.A. De aan den land- en tuinbouw toegebrachte schade wordt op meer dan f200.000 ge schat. Een uit de tuinbouworganisaties gevormde com missie zal pogen voor de getroffenen een schadere geling te verkrijgen. Ultgenoodigd z\jn ontslag aan te vragen 1 Wij lezen in het Volk: Naar men weet, is eenlgen tijd geleden het onderzoek gesloten, dat door de justitie was ingesteld naar de gedragingen van den directeur der gemeentegasfabrie ken. De justitie kwam tot de conclusie, dat er geen aan leiding bestond tot het instelling van en strafvervolging Sindsdien zijn B. en W. in de gelegenheid gesteld ken nis te nemen van het dossier, waarin alle gegevens be treffende de „gasquaestie" zijn vervat. Zijn wij wel Ingelicht, dan heeft bestudeering van dit dossier bij het college van B. en W. de overtuiging doen ontstaan, dat het niet raadzaam kan worden geacht ook al achtte de justitie geen aanleiding aanwezig een strafvervolging in te stellen de leiding der gasfabrie ken ook in de toekomst toe te vertrouwen aan dr. L. J. Terneden. Dienovereenkomstig is besloten, den directeur uit te noodigen zijn ontslag aan te vragen. Dinsdagmiddag heeft de wethouder voor de bedrijven, dr. F. M. Wibaut,, den heer Terneden madedeeling ge daan van de zienswijze van het college. HOOFDONDERWIJZERS. Na drie herhaalde oproepingen heeft zich voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare lagere sohool te Wijk (N.-Br.) geen enkele sollicitant aangemeld. Met een scheermes bewerkt, De Camillestraat te Eindhoven is Dinsdagavond In rep en roer gebracht door het optreden van zekeren v. d. W. Deze man is sedert twee jaar gehuwd met een weduwe, die drie dochters heeft. De laatste vier maanden leefde het echtpaar gescheiden, doch v. .1. W. had herhaalde malen gepoogd weer bij zijn vrouw te komen. Toen hij dit gisteravond weer van zins bleek, nam de vrouw ijlings de vlucht naar de bu ren; door haar oudste dochter liet zij zeggen dat de moeder afwezig was, doch de man wilde haar niet gelooven en drong het huis binnen. Hier ontmoette hij do verloofde van het meisje, een zekere H. V., die hem beval onmiddellijk heen te gaan. Dc man vol deed hieraan niet, doch trok een scheermes en gaf hiermee den kostganger een diepe snede in den hal-s V. is hevig bloedend naar het R.K. ziekenhuis in d< Jan van Lieshoutstraat overgebracht. Dcnzclfden avond is v. d. W. door de politie opgespoord en opge sloten. ZONDAG 29 JUNI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt Winkel, voorm. 10% uur. Ds. Booke. Liturgische Dienst Koorzang. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Jullanadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Den Oever, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2% uur, de heer Frank. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. StMaartensbrug. zie Burgerbrug. Oudesluis, geen dienst. Sohagerbrug, geen dienst. Dirkshorn, voorm. 10% uur. Ds. de Leeuw. Onderwerp: Idealisme. Eenlgenfourg, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Warmenhulzen, voorm. 10% uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oude 'Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van Baaien. Nieuwe Niedorp. geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. Deetman. Veenhulzen, zie Heerhugowaard. DOOPSGEZINDE GDMEfc.Vït: fiv Barsingerhorn. geen dienst. Oudesluis, voorm. 10% uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 11 uur, Dr. Kromsigt van Amsterdam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. Breezand, voorm. 10 uur. de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. de heer Bosma. GERKF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Den Oever, voorm. 10 uur, Cand. Hommes van Enk huizen. Nam. 3 uur, Cand. Hommes. THE STAR OF HOPE MISS Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Brassc., Nam. 8 uur, de heer Brasser. 80 misdaden. Wol ff meldt uit Essen: Het zonden-register van den massa-moordenaar Kflr- ten heeft zulk een omvang genomen, dat het proces nauwelijks voor het einde van dit jaar een aanvang zal kunnen nemen. Voor zoover het politie onderzoek thans gevorderd is, worden Kürten niet minder don tachtig misdaden ten laste gelegd; elf moorden n.I., 33 pogingen tot moord en 36 gevallen van brandstichting. Naar de „RheinischWestfalische Ztg." meldt, worlt hem ook de brandstichting bij Kaiserswerth, waarbij in 1928 twee personen den dood vonden, ten laste ge legd. Kürten moet hebben toegegeven, dat hij ook dezen brand heeft aangestoken, om dc lieden, die in Je schuur overnachten en sliepen, tc verbranden. Zou Kürten's schuld ook in dit geval bewezen zijn, dan zou dus het aantal zijner slachtoffers tot dertien stijgen. GEBOUW INGESTORT IN ALGIERS. 9 dooden, 8 gewonden- Ta Constatine in Algiers is een in aanbouw zijnd ge bouw van 6 verdiepingen, ingestort, waarbij 9 arb-Mdnra gedood en 8 gewond werden. Men neemt aan, dat ds betonbedekking te vroeg is weggenomen. EEN ONTPLOFFING. Reuter seint uit Ghicago: Een ontploffing, gevolgd door brand, heeft verschei den loodsen en een twaalftal vliegtuigen op het gemeen telijke vliegveld vernield. NOODWEER IN DEN ELZAS. Twee menschen gedood. Uit Mulhouse wordt aan het Journal gemeld, dat Dinsdagmiddag een hevige wervelstorm boven de streek van Kembs langs den Rijn heeft gewoed. Regen, storm en hagel hebben een deel van den oogst vernield. Tijdens het noodweer hadden zes arbeiders in een houten hut een schuilplaats gezocht. De bliksem sloeg Jn de hut en twee arbeiders werden gedood, terwijl de anderen gekwetst werden. Vuurfontein en aschregen. Het nieuwe eiland snel rijzend. Aneta seint d.d. 24 Juni van Lang F.iland: Gisteren zijn dc waarnemers van dc vulcanoloarl- schen dienst tijdens de erupties vuurfonteinen waar genomen, alsmede vele lichtflitsen. Er viel een zware aschregen, terwijl sterke bevingen optraden. Het aan tal bevingen bedroeg 4336. De krachtigste uitbarsting bereikte oen hoogte van 600 meter. Hedenmorgen vertoonde dc Krakatau een zeer krachtige werking. Een der erupties bereikte een hoogte van 900 meter. Er viel zeer veel asch. Hel nieuwe eiland, dat snel rijzende is, had een hoogte bereikt van 11.5 meter. De jongste truc der Amerikaansche drank wet-beambten. Uit New York wordt gemeld, dat 10 als elegante gasten verkleede drankwet-beambten bij verrassing "n bezoek hebben gebracht aan het Casino in het Cen tral Park cn aan den daktuin van het Ritz Carlton- hotel. Zij arresteerden 27 gasten, onder wie vooraanstaan de ambtenaren der stad. groot-industrieelen en be kende personen uit hel New Yorksche gezelschaps leven. allen wegens overtreding der drankwet. Ook de directeur en de kellners werden gearresteerd. Tegen 500 dolltr borgslorling werden Ie gear resteerden weer in vrijheeid gesteld. De vertegenwoordigers der Cuhaansche en Brazi- liaansche regeeringen waren getuigen van deze sen sationeele razzia. DE PAUS ONGESTELD? V.D. verneemt uit Berlijn: Naar de „Berliner Zeitung" uit Rome meldt, is de Paus gedurende de laatste weker, weer lijdende aan zijn oude blaasaandoening. Zijn gezondheidstoe stand moet ongunstiger geworden zijn. doordat hij een godsdienstoefening van vier uren ter gelegen heid van een Heiligverklaring zelf heeft willen lei den. DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR SPITSBERGEN. Uit Zurich wordt aan de ..Tel." geseind: De voorzitter dre afdeellng Zurioh van de Zwitserache Automobielclub heeft het luchtschip „Graf Zeppelin" on der leiding van kapitein Lehmann gecharteerd voor een vlucht naar Spitsbergen van 8 tot 11 Juli voor een be drag van 60.000 Zwitsersehe Francs. De vlucht zal over Dultschland naar Noorwegen naar de Noordkaap en vandaar naar Spitsbergen gaan. De thuisvlucht vindt plaats over Zweden, Finland en d® Oostzee. Het reisgeld bedraagt 3000 Zwltsersche francs. Er hebben zich reeds 14 passagiers voor den toch aan gemeld. In totaal is er plaats voor 20 luchtreizigers.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3