Raad Hoogwoud. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Het wereldrecord speerwerpen voor dames. Wreedheden der Chineesche roovers. Voorzitter herinnert er aan, dat Ged. Stater.' reeds in onderzoek hebben of het gewenscbt is dat het Hoogheemraadschap de dijken in eigendom zou ver krijgen. Het resultaat is spoedig te verwachten. Wij moeten echter afwachten welke houding Ged. Staten zullen aannemen. Met algemeene stemmen wordt alsnu besloter.' zich in rechten te verweren. Voorzitter sluit vervolgens met een gepast woord de vergadering. Vergadering van den Raad op Woensdag 25 Juni 1930 des morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester- aecretaris. Na opening worden de notulen door den heer D. Bree baart gelezen. Ze worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Bossen dat het hem heeft verwonderd dat niet meer werk is gemaakt van den verkoop van het perceel, voorheen bewoond door A. Burger. Vooral de tuin verkeert ln de- eolaten toestand. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente niet mag verkoopen zonder goedkeuring van Ged. Staten. Reeds den volgenden dag is het raadsbesluit ter kennis van Ged. Staten gebracht, maar de goedkeuring is nog niet afgekomen. Op den tuin zal worden toegezien. De heer Bossen zegt dat de tuin beter aan een ander gegeven had kunnen worden, dan had hij bebouwd kun nen worden. De Voorzitter zegt dat dit aan de aandacht van B. en W. Is ontgaan. Mededeellngen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door B. en W. een schrijven ls gericht aan den Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage, in zake de sleohte postbestelling te dezer plaatse. In dit echrijven Is verzocht om een onderhoud met voornoem den directeur door de heereh Glas en Voorzitter. Op dit verzoek ls een schrijven, dd. 17 Juni j.1. inge komen, waarin medegedeeld wordt, dat de Directeur- Generaal uitstedig is, dodh dat binnenkort den datum zal bericht worden, waarop het gevraagde onderhoud zal kunnen plaats vinden; dat de opzichter van Geestmerambacht, de heer War- tenhorst, aan Voorzitter heeft medegedeeld, dat voor noemd Waterschap het niet noodig oordeelt voor voe dingswater het stoomgemaal te Aartswoud aan te slui ten aan de waterleiding. In de vorige vergadering is besloten een onderzoek ln te stellen naar de kosten van uitbreiding van het buizennet tot de woning van L. Bos. Van het Prov. Waterleidingbedrijf is ingekomen een echrijven, d.d. 12 Juni j.1. waarin medegedeeld wordt, dat de Directeur van voornoemd bedrijf het hoofd van het Bijkantoor te Hoorn heeft opgedragen om een on derzoek in te stellen naar de kosten, waarvoor de ge meente zou komen te staan, wanneer de buisleiding slechts zou worden doorgetrokken tot aan de woning van L. Bos in de Zeebuurt te Aartswoud. In welk geval 4 woningen aan de drinkwaterleiding kunnen worden aangesloten. Een rapport van dit onderzoek zal tz.t te gemoet gezien worden. De Voorzitter licht nog toe, dat het eigenlijk 3 wonin gen betreft. De heer Van der Plas heeft berekend dat de kosten globaal f 1100, en 10 pet. hiervan is f 110, terwijl slechts gedekt Is f 36. Er is weinig kans op meerder verbruik. Het rapport zal echter worden afgewacht. dat Voorzitter den autoverhuurder C. Mooij te Opmeer persoonlijk heeft gewaarschuwd zijn auto niet meer te gebruiken voor het vervoer van meer schoolkinderen, dan wettelijk is toegelaten. Mooij heeft thans 't vervoer gestaakt. Of de scholleren op het oogenbllk per autobus van de firma Keetman en Schoorl vervoerd worden, is niet bekend. Alvorens op de aanvrage van de ouders J. P. Koopman, en K. Klaver, om een bijdrage in de vervoerkosten, een beslissing te nemen, zal nagegaan worden, of thans het vervoer inderdaad per autobus plaats heeft dat de aannemer van den verbouw der O. L. school in de Kerkelaan alhier gevraagd heeft om na afloop der werkzaamheden het schoolhek te mogen verplaatsen. Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. B. en W. zul len nader overleg plegen; dat aan mejuffrouw K. P. Schoorl. onderwijzeres aan de O. L. school ln de Kerkelaan alhier, drie maanden ziekteverlof is verleend en door B. en W. ln overleg met den inspecteur van het lager onderwijs ln de In spectie den Helder tot tijdelijke onderwijzeres is benoemd mej. S. J. W. Bohlander, onderwijzeres te Amsterdam. dat van Ged. Staten dezer provincie een gunstige be schikking is ingekomen op het verzoek van den Raad dezer gemeente om bij te dragen in de tb.c.-bestrijding voor f 200. dat de geldleening ten bedrage van f 15135.14 tegen den koers van 92% pet. met de Holl. Sociëteit van Le vensverzekeringen te Amsterdam is aangegaan, en het geld bereids in de gemeentekas is gestort; dat voor rekening der gemeente een krankzinnige in het Bavogesticht is opgenomen en thans 4 krankzinni gen voor de gemeente worden verpleegd. Al deze mededeellngen worden voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van de op 16 Juni j.1. gehouden kas- .verificatle. Do ontvangsten bedroegen f 112997.19, de uit gaven f 106936.30%, zoodat ln kas aanwezig moest zijn en was f 7060.38%, welk saldo belegd ls bij de Boeren leenbank. Van Ged. Staten bericht, dat voor deze gemeente de uitkeering naar de wet van 24 Mei 1897 is vastgesteld op f 5898.45%. B. en W. stellen voor niet ln beroep te gaan. Wordt goedgevonden. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbesluit d.d. 27 Mei 1930, inzake den onderhandschen verhuur van een gemeentewoning aan J. van de Graaf alhier voor den tijd van één jaar Dankbetuiging van de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten voor de bijdrage ln het geschenk, aan deze vereeniging aangeboden, ter gelegenheid van de officieele opening van het njeuwe gebouw. De straatverlichting. Van het Provinciaal Electriteitgbedrtyf van Noordhol land bericht, dat in verband met een schrijven van de gemeente Spanbroek, d.d. 5 Mei j.1. betreffende de door de Directie van voornoemd bedrijf aangeboden overeen komst van stroomlevering ten behoeve van de straat verlichting in deze gemeente,, de Directie in afwachting van de door haar te nemen beslissing, de koeten van de straatverlichting voorloopig nog zal berekenen vol gens het laatst gesloten contract Later zal dan verre kening op basis van het met deze gemeente te sluiten contract volgen. De Directie vertrouwt dat het ge meentebestuur zich hiermede zal kunnen vereenigen. In een later ingekomen schrijven deelt het P.E.N. mede, dat is nagegaan, welke kosten o.a. door deze gemeente met uitzondering van de vergoeding voor meterhuur en vergoeding voor rente, afschrijving en on derhoud der lantaarns worden vergoed. Deze boven genoemde vergoedingen zijn ln de berekeningen niet opgenomen, om een juiste vergelijking te krijgen t O. z. van de vergoeding voor verlichting van particuliere af nemers, die toch behoudens de vergoeding voor de af genomen energie, een vergoeding betalen voor meter- huur, terwijl onderhoud, afschrijving enz. van hunne installaties voor hunne rekening komen. Volgens de Directie van het P.E.N. bestaat er geen aanleiding om tot Ged. Staten voorstellen te richten, welke tot wijziging van het model-straatverliohtlngscon- tract zouden kunnen lelden. In het contract is echter nog de mogelijkheid voor zien, dat de gemeente zelf de zorg voor de lantaarns op zloh neemt. Het P.E.N. is intusschen bereid de stroomlevering ten behoeve van de straatverlichting voorloopig te continu- eeren volgens het oude afgeloopen contract en wel uiter lijk tot 1 October 1930. Wordt brandduur opgevoerd tot 1200 uren, dan wordt de gemiddelde prijs lager. De heer Vijn zegt dat het gewenscht zal zijn, dag en nacht de lantaarns te laten branden. Spr. noemt de berelfenlng van het P.E.N. een fijne berekening. De Voorzitter vraagt wat de raad wil. Als het loopen- de contract tot 1 October gecontinueerd wordt, kost het de gemeente Iedere maand f 133, terwijl we die 5 maanden geen atroom gebruiken. De heer Glas wijst op de groote onbillijkheid, dat de gemeente voor het stichtingskapitaal, dat de burgerij zelf heeft opgebracht, 3% fc moet betalen en als er onderhoud komt 9 Spr. wijst erop. dat de gemeen te toch een contract heeft met het P.E.N., maar spr. meent dat 't geen contracht meer ls, dat is voorwaarden opleggen. De Voorzitter erkent dit, er is al zooveel op gewezen, maar de heer Van Oldenborgh wil al niet anders. De raad kan natuurlijk de straatverlichting opheffen, maar dan komen we ln conflict met de ingezetenen. De heer Vijn: En anders in conflict met de porte- monnaie. De Voorzitter wijst op de mogelijkheid in de 87 lan taarns lampen te hebben van mindere kaarssterkte, opdat de maximale belasting minder wordt. Die belas ting is per K.W. f 150, terwijl het vervangen van de lampen f 70 zal kosten. De heer Schilder geeft in overwegin? het aantal lan taarns in te krimpen bijv. van 87 op 50. De heer Vijn wil beiden, vermindering van kaars- sterkte en minder lantaarns. De heer Groen wil de straatverlichting opdoeken, ze dient voor enkele voetgangers. De heer Glas wil wijzen op de onbillijkheid, dat 9 van de stiohtingskosten moet worden betaald. De Voorzitter zegt dat daar al op is gewezen, maar ze hebben maling aan ons. De heer Glas: Maar het zijn toch zeker menschen. De heer Vijn: Het model hebben ze tenminste. De Voorzitter zegt dat er met z'n zevenen over ge boomd is, maar het geeft niet en spr. heeft tenslotte gevraagd of de straatverlichting een algemeen of een gemeentebelang is. Ook de bultenwonenden profiteeren ervan. Als tot opheffing van de straatverlichting wordt overgegaan, geeft het een heele beroering ln de ge meente. De heer Vijn berekent dat de verlichting f 2.50 per uur kost. De heer Klaver zegt dat opheffing de burgers erg zal tegenvallen en het aantal inkrimpen valt ook niet mee, want zoo royaal zijn ze niet gezaaid. De heer Bossen zegt dat de 40-watt lampen vervangen zouden kunnen worden door 25-watt lampen, maar wat moet er met de oude lampen gebeuren. De Voorzitter: Een winkeltje opzetten in oude lam pen. Het is beter f 70 te betalen en dan f 150 uit sparen. De heer Bossen verwacht moeilijkheden met de bur gerij als de verlichting wordt opgeheven, want de stichtingskosten zijn door de burgers opgebracht. De heer Glas wil nog eens over die procenten aan het P.E.N. schrijven. Het gaat toch niet op. dat rente wordt betaald over geld dat de burgerij heeft opge bracht De Voorzitter zegt dat daar dan het antwoord op komt dat ze er niet voor gevoelen. De gemeente kan ook de lantaarns in onderhoud overnemen. De heer Glas komt terug op de hooge kosten van uitbreiding. 11 palen voor f 500. De heer De Wit wijst op de wenschelijkheid van uit breiding, het zou een groote onbillijkheid tegenover de buitenmensohen zijn, dat ze er steeds aan mee betalen en er niet van profiteeren. De heer Vijn: Daarom is het 't radicaalst, de straat verlichting op te heffen, dan zijn we uit alle nesten vandaan. De heer De Wit vindt het zoo onbillijk, dat de uit breiding persé door het P.E.N. moet ge-beuren. Zij be rekenen f 1000. terwijl een particulier het, onder toe zicht van het P.E.N. voor f 500 wil doen. De heer Vijn: Maar anders kunnen ze geen 9 van f 1000 berekenen. De heer De Wit denkt dat er wel meer achter zit De heer Klaver wil tot uitbreiding overgaan en dan lampen van mindere kaarssterkte. De Voorzitter wil dan eerst vragen wat- de uitbrei ding kost en wat het vervangen van de lampen. De heer Vijn: En ook over die procenten, we moeten niet dadelijk ja zeggen. Het reslutaat van de verdere besprekingen is. dat B. en W. een conferentie zullen aanvragen, de procenten zullen bespreken, informeeren naar de kosten van over name der lantaarns en naar de kosten van uitbreiding van 87 lantaarns tot pl.m. 100 lantaarns. Verslagen. Verslag van den Algemeenen Landbouwcursus, ge houden vanwege de afd. Opmeer en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, te Aartswoud over het win terhalfjaar 19291930. Uit het verslag blijkt, dat de cursus is begonnen met 16 en geëindigd met 18 leer lingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag over 1929 van den Vieeschkeurings- dlenst in den Kring Spanbroek, alsmede de exploitatie rekening van voornoemden dienst over het afgeloopen jaar. In 1929 zijn ter keuring aangeboden 2593 dieren, waarvan afgekeurd 1598 stuks en voorwaardelijk goed gekeurd 441 dieren. De Kring Midwoud zorgde voor de afhaling der groote cadavers, terwijl kleine cadavers en organen medegenomen worden met een daarvoor ingerichte Ford-auto, die in den loop van 1929 werd aan geschaft. De keurloonen bedroegen f 8067.De winst is f 88 94, terwijl het kapitaal op 1 Januari 1930 f 4940.87 bedraagt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag over het boekjaar 1929 van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, gevestigd te 's-Graven- hage. Ligt voor de leden ter inzage. Volgt de benoeming schoolsohoonmaker(ster), tevens belast met het bedienen der centrale verwarming en douche-inrichting in de O.L.-school ln de Kerkelaan al hier. Ingekomen zijn sollicitatiën. t.w. van mej. M. C. SchermerPrijs te Hoogwoud; den heer Joh. Kuiper te Hoogwoud. Na comité-vergadering en heropening van de open bare vergadering wordt Mej. SchermerPrijs met 4 stemmen benoemd, 3 stemmen werden uitgebracht op den heer Kuiper. De indiensttreding is bepaald op 1 Juli a.s. In de vo rige vergadering ls reeds besloten het salaris van de(n) functionnaris te bepalen op f 250. Wat de tarieven voor de doucheinrichting betreft, wor den deze bepaald als volgt: losse baden 15 cent gezins- kaarten voor een maand 50 cent en Idem voor een half jaar f 2.50. Voor het toezicht buiten de gewone uren, zal de schoonmaakster 30 cent per uur vergoed krijgen. Ingekomen Is een verzoek van het R.K. schoolbestuur in het Zuidend alhier, om subsidie voor het jaar 1930, voor het houden van een schoolreisje met de kinderen der R.K. school, waarvan 138 in deze gemeente woon achtig zijn. De meerderheid van B en W., de Voorzitter en de heer Schilder, stolt voor evenals vorig jaar f 100 toe te kennen, de heer Vijn is niet voor het verleenen van subsidie. De heer Glas vraagt of dit bedrag in evenredigheid is met de subsidie voor het andere schoolfeest. De Voorzitter antwoordt van ongeveer wel. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Vijn, wordt be sloten f 100 subsidie te verleenen. De boventallige leerkrachten. Adres van het R. K. Schoolbestuur in het Zuidend ah hier, waarin verzocht wordt. Indien de Raad alsnog be sluiten mocht een boventallige leerkracht aan te stellen aan de o. 1. school te Aartswoud, eveneens een boven tallige leerkracht te benoemen voor de R.K. school. Het getal schoolgaande kinderen bedraagt op het oogenblik 209. verdeeld over 5 leerkrachten. Nadat dit adres voor kennisgeving is aangenomen, herinnert de heer Schilder aan het verzoek om voor de school te Aart&woud een boventallige leerkraoht aan te stellen. Met het oog op het belang van het onderwijs was spr. daarvoor, maar de raad wees met 43 stemmen het verzoek van de hand. Kort daarop werd het ver zoek herhaald en meende spr. zich te moeten houden aan de eerste uitspraak van den raad, alhoewel spr. per soonlijk van oordeel was. dat met een leerlingenaantal van 80 i 79 de toestand precair was. Aan de bijzondere school nu is de toestand eveneens precair, in de laag ste klassen zijn 48 leerlingen en de klassen eivol. Het onderwijs lijdt er onder en daarom acht spr. aanstelling van een boventallige leerkracht aan de R.K. school en ook te Aartswoud gewenscht.. De heer Bossen verwondert zich over deze redeneering en ook over de uitspraak van den heer Groen vorig maal. Het aanstellen van een boventallige leerkracht aan de R.K. school is nooit genoemd, ofschoon het aan tal leerlingen toen toch ook zoo was. Waarom nu van daag dit adres? Is de toestand van de belastingbetalers niet precair? weegt dat niet zwaar. Het derde lokaal, ja de geheele school te Aartswoud zal in orde gemaakt moeten worden.En spr. wijst er op dat men te Aartswoud op 1 Januari 1931 recht op een derde leerkracht heeft. De heer Schilder zegt dat de bizondere school geen recht op een boventallige leerkracht heeft, als er voor de openbare school niet een aangesteld wordt. De heer Bossen: Daar wordt op gespeculeerd. De heer Vijn: Ze mogen het evengoed doen. De Voorzitter: Ja. maar moeten het dan zelf betalen. De rekening sluit met een nadeelig saldo, doch als men aanstelling van de boventallige leerkrachten noodig acht, is dat geen bezwaar. De gemeente Hoogwoud moet dan alles betalen. Nu is de idee geopperd dat Opmeer een gedeelte der kosten voor de boventallige leerkracht aan de Bijzondere school zou betalen, maar als dat wordt gedaan is dat een vrijwillige daad. Als de meerderheid daartoe besloot en de minderheid ging tegen dat besluit in beroep, dan zou de gemeente Hoogwoud moeten be talen. De heer Glas wil dan met Opmeer bespreken of reeds voor dit jaar een bijdrage wordt verleend. De heer Bossen vindt dat het zoo'n beetje jongens werk wordt De Voorzitter wijst er op dat 1 Januari 1931 Aarts woud recht heeft op een derde leerkraoht, de Bijzondere school nog niet op een 6e leerkracht. De heer De Wit raadt aan voorzichtig te wezen met het in orde brengen van de school te Aartswoud.'en wi! eerst den Inspecteur raadplegen, opdat na herstel de school later niet wordt afgekeurd. De heer Schilder wil, waar het denkbeeld wordt ge opperd in November een conferentie te houden met het gemeentebestuur van Opmeer met September de boven tallige leerkrachten aangesteld zien. Besloten wordt dat B. en W. zoo spoedig mogelijk een, conferentie met B. en W. van Opmeer zullen aan vragen. Het verzoek van den heer Hoekstra, om het lesgeld van den applicatiecursus, bedragende f 15, voor reke ning der gemeente te nemen, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advles. Vastgesteld wordt een suppl. begrooting voor 1930, ten bedrage van f 11450 en een af- en overschrijving, dienst 1929, bedragende f 423.59. Door den Voorzitter wordt gewezen op het groote verschil van kosten voor de H.B.S. Te Alkmaar was het bedrag voor 1 leerling f 168.99. te Enkhuizen voor 1 leerling en dan enkele lesuren f 393.64, te Hoorn voor 2 leerlingen f 541.51. De heer Bossen vraagt of er niets aan te doen is, een der leerlingen kan in zijn eigen behoeften voorzien. De Voorzitter zegt dat het al dikwijls is besproken, maar a.s. Vrijdag in de vergadering van de afdeeling Noordholland der Vereeniging van Ned. Gemeenten wil spr. wel op die groote verschillen wijzen. Do rondvraag. De heer Klaver wordt door de Jongens nogal lastig gevallen, ze vragen om een voetbalterreln. De Voorzitter zegt dat ze naar Hoogwoud kunnen komen en anders op zee kunnen Voetballen. B. en W. zullen er eens over denken. De heer De Wit brengt ter sprake dat de kinderen gistermiddag naar Hoogwoud zijn gekomen, om de goocheltoeren van een goochelaar te zien, maar de goochelaar was zoek. Spr. vraagt hoe dat zit en stelt het onderwijs hooger dan het goochelen. De Voorzitter zegt dat hij alleen vergunning geeft, als het Hoofd der school het goedvindt en verder gaat de kwestie buiten spr.'s goot Hierna sluiting. het werk. dat dan ook niet in de schaduw kar: staan an Winston Churchill's prestaties. Veel meer suc ces heeft hij alsvarkensokker. Zijn Yorkshires hebben een uitnemende reputatie. Bernard Shaw, G.B.S. zooals zijn landgenooten hem noemen, Heeft belangstelling voor alles behalve voor sport, in tegenstelling met H. Wells, die véél aai: lichaamsbeweging doet, zoowel binnenshuis als in de vrije natuur. Admiraal Benttey houdt zich in zijn vrijen tijd bezig met de Latijnsche taal. I.ord Byng of Vimy, Londen's eerste politiemagistrnat, is ver zot op nachtelijke zwerftochten door de sloppen en stegen van oud-Londen. Of beroepsijver dan wel oorkeur in dezen den doorslag geven, wordt niet ermeld De first Lord of the Admirality. is een oetbalenthousiast. In zijn jonge jaren draafde hij zelf achter het bruine monster. Nu ziet mr. Alexan- der toe, hoe anderen het doen en dien anderen spaart hij allerminst zijr.' critiek. Waarom zou hij ook! Liefhebber ij en van groote mannen. F.en Er.golsch blad geeft een opsomming van de liefhebberijen waarmede bekende landgenooten zich in hun vrijen tijd bij voorkeur bezighouden. De koning, lezen wij, is in de eerste plaats een hartstochtelijk postzegelverzamelaar. Verder stelt hij veel belang in oude klokken, waarvan hij een fraaie collectie bezit. Hoewel de prins van Wales er geen bepaalde liefhebberijen op na houdt, omdat zijn belangstelling daravoor te veelzijdig is, heeft hij toch herhaaldelijk bewezen, dat de bokssport hem aantrekt. Als in Londen een groote match wordt ge houden, zit de toekomstige vorst op de eerste rijen onder de toeschouwers. Onvermoeid volgt hij het ge beuren ir: den ring. Na afloop gaat hij den over winnaar comphmenteeren en niet zelden noodigt hij hem uit voor een souper. Prins George, 's konings vierde zoon, is een pia nist var; meer dan middelmatigen aanleg. Volgt de aartsbisschop van Canterbury: Bloem kweeken is zijn lievelingsbezigheid. De tuin achter zijn paleis mag een ware lusthof lieeten en dat de perken en plantsoenen om de oude kerken in der. omtrek van Canterbury zoo'n uitst?kend verzorgden indruk maken, is voor een niet gering gedeelte aan dezen kerkvorst te danken. Winston Churchil, voormalig kanselier van de Er.gelsche schatkist, maakt houten schuttingen, ook legt hij gaarne voetpaden aan. t Liefst echter bouwt hij sehoorstecnen. Wie hem ooit stecnen en pannen zag hanteeren, die is het er over eens, dat hij in dezen als expert kan gelden. De mooie stevige muur die zijn huis in Westerham tegen nieuwsgierige blikken beveiligt, is het beste bewijs van zijn kun r.en in dit opzicht. Ook Stanley Baldwin, eveneens een groot Engelseh staatsman, houdt zich nu en dan met metselen be zig. Hij doet het in het belang van de slanke lijn, naar hij eerlijk getuigt, geenszins uit voorkeur voor Fraulein Kurze maakte ln <te gehouden llchtathlettck- wedstrijden te Hamburg een nieuw wereldrecord speer werpen voor damee. Zy gooide de speer 89.01 meter ver en brak daarmee het bestaande record met 60 continu Het martelaarschap der R.K. priesters en FLnsche Protestzusters. Noodlottig einde van een inspectiereis. Over den moord op den Salecianer bisschop Alois Bersiglia en den priester Kalllxt Caravario in het vi cariaat Shinchou in het noorden van de provincie Kwantung vernemen „Die katholischen Missionen" thans nauwkeurige bijzonderheden. Op den morgen van 25 Februari j.1. aanvaardde de bisschop, vcrgeeeld van genoemden priester, twee Chi neesche leeken-onderwijzeressen en een tienjarigen jon gen, per boot een Inspectiereis naar het zuiden van zyn ambtsgebied. Terwijl zij het middaggebed deden, werden zij overvallen door een rooversbende. De beman ning en de reizigers werden gedwongen aan land te komen. Daar volgde een korte, heftige onderhande ling over het tc betalen losgeld. Onderwijl doorzoch ten de roovers de boot en de bagage der reizigers. ZU vonden slechts eenige dollars en dit wond hen zoo op, dat zy beide Europeanen met moord bedreigden. On derwijl viel hun oog op de drie vrouwen, die zich ver borgen gehouden hadden. Deaen wilden de bandieten mee voeren, tegen welk voornemen de missionarissen zich krachtdadig verzetten. Met geweerkolven sloegen de roovers toen op hen in. Spoedig zonken de bisschop en pater Caravario bewusteloos neder. De vrouwen waren intusschen ln de rivier gesprongen, waaruit de bandieten haar spoedig op den oever trokken. Allen wer den daarop geboeid, de handen op den rug. Alles, wat zy bezaten, werd geroofd; wat den roovers waardeloos toescheen, zooals boeken en misgewaden, werd verbrand. Daarna dwong men de Chineesche onderwijzers met de bootebcmanning de reis voort te zetten. Met hun vyf gevangenen trokken de roovers een bosch In. De missi onarissen werden dieper in het woud gevoerd en kort daarop vielen vijf schoten. De vrouwen wisten, wat deze beduidden. Later vernam men. dat de ïyken van de vermoorden afschuweiyk geschonden waren. De drie vrouwen werden verder het land ingevoerd en op 2 Maart door soldaten bevrijd. De boeren uit de omgeving vreesden als medeplicnti- gen aan dezen moord beschouwd te worden. Op een afgelegen plaats begroeven zy de ïyken en zwegen over den moord, toen de missie een onderzoek instelde. Eerst na eenige dagen wees een der boeren de plaats aan, waar de lijken rustten. Deee werden op 13 Maart in tegenwoordigheid van vier bisschoppen, dertig pries ters en den vertegenwoordiger van de regeering te Kan ton in gewijde aarde begraven. Ongeveer op denzelfden tyd en niet ver van de plaats, waar deze moorden gepleegd werden, geraakten op het gebied van de provincie Kiangsi drie protest zusters van de Finsche zending in gevangenschap Een stierf van schrik, de belde anderen werden vermoord. Het vicariaat Ichang staat nog altyd onder het schrik bewind van de bandieten. In de provincie Hoepel moest bisschop Galvin van Hanvang met verschelden priesters zich voor de communisten verborgen houden. Eenige Franciscaansche missionarissen vluchtten naar Hankow. Van de missionarissen van het seminarie te Parys vie len in één maand tyds vyf den communisten in handen. Drie van hen verkregen na zware kwellingen doorstaan te hebben, de vrijheid. Over de vryiating van den vier de onderhandelt thans de Fransche regeering. Van den vyfde wordt een losgeld van niet minder dan 40.000 dollar verlangd. Een missionaris van Chengchouwsu werd gemarteld; o.a. brandde men hem den baard af. In een district van de afgelegen provincie Yunnan hebben de communisten nu ook hun gezag gevestigd. De Fransche consul werd mishandeld en met vier En- gelsche zendelingen verdreven. Twee Fransche missi onariseen zijn gevlucht, dooh moeten ln den macht van rondzwervende benden geraakt zijn. Rare menschen. Ze klagen, dat hun pad met doornen is bestrooid en ze bestrooien het mijne met glasscherven (Excelsior!

Schager Courant | 1930 | | pagina 7