Uit onze Omgeving. LANGENDIJK ANNA PAULOWNA CALLANTSOOG HOOGWOUD Binnenlandsch Nieuws. Herziening van het Algemeen Reglement der waterschappen. v. Ook in het buitenland slecht weer. 200 gewonden bij een bruginstorting te Chemnitz. Niet alleen bij ons is het den laatsten tijd herhaaldelijk zwaar weer geweest, ook in het buitenland waren onweersbuien en overstrooming aan de orde van den dag. Hierboven een foto van de overstroomde spoorlijn der Orient-Simplex-express. gen. Het moestdushet gebeurde. Maar de jongens hebben er hard voor moeten werken. De order van de kanaries, die op bevel een bad namen was ook van' De Mille. Gelukkig was daar niet zoo'n haast bij* We vonden na een week een vrouw, die er gedresseerde kanaries op na hield. Ik wist niet eens, dat er dergelijke kanaries en der gelijke vrouwen bestonden. Whiskeyvaten? Vreeselijk gemakkelijk. De droog leggings-autoriteiten hielpen ons onmiddellijk. Ja.er komen in ons vak een hoop moeilijke en rare dingen te pas. Zie maar eens bloemen en vruch ten te krijgen als het seizoen voorbij is. Toch had den we ze noodig voor A Lady of Scandal. Per vliegmachine werden ze tenslotte gebracht. En dat waren dan nog gewone vruchten. Maar wat, als er tropische gewassen noodig zijn? Je leert veel. Een dier in een bepaalde kleur daar draaien we onze hand niet meer voor om. Wij maken schimmels, witte ratten en zwarte schapen met de verfkwast. En dan zijn er nog tallooze dingen' noodig voor de dagelijksche opnamen: brieven, glazen, juweelen, revolvers, brillen. In tijd van nood moet de „prop" iets eetbaars kunnen bereiden, hij leidt, een afdeeling tot het ontvlekken var.' costuums ingericht, hij heeft aspirientjes en noodverbandjes, vlugzout, en bloed stelpende wattenkortomhij heeft alles. Hij is de man, die nooit rust heeft. Want zelfs in zijn vrijen tijd peinst hij over het probleem: hoe kom ik aan een giraffe, die kan wal sen, aan een hond, die niet met z'n staart kwispelt als hij vleesch ziet Ja, het leven eens „props" is heel zwaar! ZUIDSCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van in gezetenen met de Schoolfeestcommissie waren 13 personen aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer Du Burck, de vergadering met een kort woord had geopend, deed de heer De Geus, secretaris, voorlezing van de notulen, die ongewijzigd werden vastgesteld. Aan het Regiemten, dat .elk jaar moet worden voorgelezen, ten einde de vergadering in de gelegen heid te stellen, desgewenscht wijziging aan te bren ger.', werd niets veranderd. In de plaats van de heeren R. de Boer en J. Schoorl, die als commissieleden aftraden, werden gekozen de heeren W. Luijting en D. Schoenmaker, de eerste in herstemming met den heer W. Ver- kroost, die voor de herstemming echter te kennen had gegeven te bedanken. Uit de rekening van den penningmeester, den heer J. Schoenmaker Pz., bleek dat ontvangen was (met inbegrip saldo vorig jaar) f356.40, en uitgegeven f320.28. De bescheiden werden nagezien door de hee ren J. Heneweer en C. de Ruiter, die tot goedkeu ring adviseerden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Nadat was vastgesteld dat de volgende bijeenkomst na 14 dagen zou worden gehouden, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aangename besprekin gen en het uitspreken van de hoop, dat de burgers zich straks niet onbetuigd zullen laten bij het aan bieden der ir.teekenlijsten en vooral zij niet, die geen mindere inkomsten hebben dan voorheen ter ontlas ting van hen, die maar weinig of niets kunnen mis- ST.-MAARTENSBRUG. Dinsdag vierden de kinderen van de hoogste klassen hun schoolfeest. De goed ingerichte Langedijker Auto bus van de fa. Kok en Tuinman was des morgens reeds vroeg hij de school present. Ook de jongens waren vroeg in de kousen, want het voornemen bestond, dien dag heel wat havens te bezeilen. Toen de leerlingen met hun begeleiders in de auto hadden plaats genomen, werd de reis aanvaard en ging het langs de schitte rend mooie duinenreeks over Haarlem naar Amsterdam. Aan de De Ruyterkade werd halt gehouden. Toen overstappen op de boot voor een zeereisje naar Marken, Dat was een prachtige afwisseling en voor de meesten een ongekend genot. Toen de verschillende bezienswaardigheden hier wa ren bekeken, werd de tocht voortgezet naar Volendam. Natuurlijk ontbrak het ook hier niet aan belangstelling voor hetgeen er te zien was. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan Edam, Monnikendam en Broek in Waterland. Hier stond de autobus gereed om hen allen op te nemen en werd de terugtocht naar huis aanvaard. Eerst in Schoorl nog even uitstappen. Na zich een uurtje naar hartelust te hebben vermaakt op de dui nen, ging het op moeder af. Dank zij de goede zorgen van de begeleiders, arriveerde de vroolijke troep weer behouden en wel aan de Brug. Het was een interessant en leerzaam reisje, waaraan de jongens nog lang met genoegen kunnen terugden ken. Een hartelijk woord van dank aan allen die tot het welslagen' hebben medegewerkt. Er heeft zich alhier een voorlooplg comité gevormd, dat aan verschillende ingezetenen een uitnoodiging heeft gezonden voor een vergadering, waarop besproken zal worden, het vieren van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. BREEZAND. Het vorig jaar heeft men voor de kinderen van de bewaarschool een feestje georganiseerd, dat op denzclf- den dag werd gehouden als het schoolfeest voor de grooteren. Dit is zóó ln den smaak gevallen, dat de le denvergadering van bovengenoemde vereeniging besloot ook dit weer in denzelfden geest iets voor de kleinen te doen. Het feestje wordt gehouden voor kinderen, die nu de bewaarschool bezoeken, zij die er het vorige jaar op waren en de overige kinderen van de eerste klas van school II. De op de vergadering aanwezige dames zul len met de leidster der school weer spelletjes doen met de kinderen, hen tracteeren, enz. De dames Klerk, Swarts en Pranger zullen aan da ouders van de deelnemende kinderen om een bijdrage in de kosten verzoeken en tevens, met het bestuur het feestje organiseeren en de noodige inkoopen doen. De gehouden bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de heer D. de Graaf voortaan voorzitter der vereeniging zal zijn, terwijl de dames Klerk, De Graaf, Broers en Swarts werden aangewezen als secr., penn. en comm. Bij de rondvraag informeerde mej. Pranger naar den finantieelen toestand. Naar aanleiding van het door voorz. gegeven antwoord werd opgemerkt dat het wenschelijk is pogingen in het werk te stellen om te bereiken, dat men over wat rui mer geldmiddelen kan beschikken. Men opperde het idee een verloting te organiseeren. Het bestuur zal de mo gelijkheid overwegen en, als men tot dit middel zijn toe vlucht neemt, de noodige stappen doen. Voorzitter sloot de bijeenkomst met een opwekking aan de moeders om eens een kijkje te komen nemen, hoe mej. Pranger met de kinderen omgaat en wat deze zoo al doen. Dat zal hen en ook de leidster veel genoe gen geven en hen nader brengen tot het bewaarschool- onderwijs. .Bij den heer J. Schager is een postduif aan komen vliegen; op de alluminium ring is te lezen N.U.H.P, 20 B.F.C. 547. Op de gummiring L 5. Gevonden: een bruin leeren portemonnaie met inhoud* Aan den dienstplichtige M. S. de Wit is, wegens over plaatsing bij de Schoolcompagnie van den Motordienst op eigen verzoek, vrijstelling van herhalingsoefeningen, verleend. AARTSWOUD. Heden ontving Ds. J. J. T. Spaargaren toezegging van. beroep naar Midsland op Terschelling. Als leider van de Gymnastiekvereeniging heeft be dankt de heer A. Kamp te Hoorn, wegens verandering van woonplaats en werkzaamheden. De voordracht van Gedeputeerde Staten om het Algemeen Reglement der Waterschappen, dat dag- teekent van 1903, op onderscheiden punten te wijzi gen, is de vorige week behandeld in de afdeelingen van Provinciale Staten. Als rapporteurs werden ge kozen de heeren Kostelijk, De Jong, Schouwenburg, Thomassen, Van der Waerden, Westerhof en Zeeman, welke den heer Thomassen aanwezen als algemeen rapporteur. Naar Het. Volk vernam, zijn er bij de besprekingen in de afdeelingen tal van principieele kwesties aan de orde gesteld. Ook wij kwamen daaromtrent een en ander te hooren, waaruit wij meenen te mogen opmaken, dat de mondelinge behandeling in do na jaarszitting zeer belangrijk zal zijn. Verschil van opvatting bleek o.m. in zake de vol gende punten: den omvang van het stemrecht; de positie der vrouw; het toekennen van stemrecht ook aan pachters; de samenvoeging van waterschappen; het al of niet verleenen van volmachten; de autono mie der waterschappen. De gang van zaken is nu zoo: eerst verschijnt een algemeen verslag van het verhandelde in de afdee lingen; hierop geven Gedepeutcerde Staten schriffe-. lijk antwoord, waarna, waarschijnlijk in de maand October, de mondelinge behandeling plaats heeft. De voorbereiding van deze herziening heeft vele jaren geduurd. Bij de behandeling van het voorstel tot oprichting van het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, werd er door den heer Kooiman op de wenschelijkheid dier herziening ge wezen. Dat was 20 Mei 1919. Nu schrijven we 1930. AUTO TEGEN EEN BOOM VERSPLINTERD. D© bestuurder slechts licht gewond. Men meldt uit Bergen op Zoom: Dinsdagmiddag is op den Halsterschen straatweg op den draai nabij Vogelenzang de luxe auto van S. Schot uit Tholen met volle vaart tegen een boom opgereden, daordat de auto wegens gladheid van den weg slipte. De auto kwam met zoo'n kracht tegen den boom aan, dat deze versplinterd werd. De bestuurder werd wonder boven wonder met slechts enkele lichte vleesohwonden uit den geheel in elkaar gedrukten wagen gehaald. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. „Geef me er nog maar een paar maandjes by. Voor de Rechtbank te Arnhem stond Dinsdag terecht de 50-jarlge zwerver A. Sch., terzake dat hij den bode van het Burg. Armbestuur te Arnhem, den heer P. S., heeft gedreigd met mishandeling, door met een ge opend mes op hem toe te loopen. Bij de behandeling der zaak zeide verd., dat hij, als hij de kans had gehad, den bode zeer zeker gestoken zou hebben. Toen de officier van justitie tegen verd. 10 maanden gevangenisstraf eischte, zeide verd.: „Geef me er nog maar een paar maandjes bij, dan wordt het precies een jaar!" Uit de Filmwereld Tot de meest bekende artisten uit de kringen van Neubabelsberg behoort ongetwijfeld de vermaarde Rus Iwan Mosjukin, die ook in ons land een groote popu- lairiteit verwierf. Mosjukin is een man van middelmatige grootte, wei nig opvallend in het dagelijksch leven. Zijn overigens fijn verzorgde figuur is schraal, waardoor het milde en rijke van zijn talentvolle persoonlijkheid nog meer naar voren komt. Eenparig leggen de recensies van zijn films in de verschillende landen dan ook getuigenis af i van zijn machtig kunnen en ook wij zijn bij het aan schouwen zijner films vol bewondering geweest voor zijn kunstzinnige prestaties. i Het meest bekend is hij uit de groote filmen: „De IKoerier van den Tsaar", „Manulescu", „De Witte Duivel of Hadschi Murat", „De adjudant van den Tsaar", en Jde. „President". Met „Kean" wordt deze laatste film de 'ibeste film genoemd. Toen de „President" in Engeland draaide, was de geheele Engelsche pers enthousiast, het geen zeker iets uitzonderlijks is voor een Duitsche film; zij werd daar een der beste creaties van den Rus ge noemd. „De Koerier van den Tsaar", welke niet geheel (maar den zin van Mosjukin was, kreeg een verbetering in den „Adjudant van den Tsaar", waarin hij optrad met de Italiaansche filmdiva Carmen Boni. Wat Mosjukin's opvattingen over de film betreft, moet men weten, dat de acteur sterk is gekant tegen de oude richting, waarin op de film alles even sentimenteel wordt uitgewerkt; hij daartegenover geeft steeds de voorkeur aan de sterke uitbeelding van het tragische, zooals dat in het dagelijks leven zich afspeelt. Altijd is zijn spel ingehouden en beheerscht; zoodat met frappante zeker heid het innerlijke wezen der personen naar buiten treedt Mosjukin kan alles uitdrukken zooals toorn en ironie, sterke hartstocht, zwaarmoedigheid en elegance en dat alles zonder noemenswaardig gebruik van kunstmiddelen Schmink gebruikt de artist bijna nooit, maar laat alleen af en toe, waar het noodig mocht zijn, zijn baard groeien. Mosjukin is sterk tegen het z.g. Schablonen-spel van Veel filmacteurs. Wat betrteft zijn werk als regisseur hebben wij zijn verdiensten leeren kennen uit „Le Bra- sier ardent", welke in Nederland voor een beperkten kring draaide, n.1. voor de film-Liga. Zooals de acteur onlangs mededeelde, was hij voorne mens opnieuw een film te regisseeren welke naar alle waarschijnlijkheid „Les Röles éternelles" zal komen te heeten. Deze zal een gelijke onderwerp behandelen als „le Brasier", twee mannen om een vrouw; het gegeven, dat hierin eehter op een eigen wijze wordt verwerkt, is ontleend aan een scenario van Cézanne. Mosjukin, die begrijpelijkerwijs voor de Duitsche film een bijzondere voorliefde heeft, sprak eens als zijn oor deel over de geluidsfilm uit, dat hij ermede sympathi seert. De stomme veroordeelde hij echter niet, omdat zij dit voordeel biedt, dat het gebaar nimmer aan het ge luid behoeft te worden opgeofferd. Intusschen is Mos jukin zelf nog nimmer in een sprekende geluidsfilm opgetreden. Mosjukin in „De Witte Duivel". Een pagina nit het zakboekje van den „property man". De man die nooit rust heeft. Niets is er te dwaas, niets onmogelijk bij deze menschen. Ja, wie heeft in de filmstudio het moeilijkste baantje? Ik, roept de schrijver van het scenario. Ik, zegt de acteur met eenig pathos. Ik, merkt de regisseur zelfbewust op f Wij, zingen de camerameiv en electriciens in !koor. Wij, brullen de sound-specialisten door hun luidsprekers. Maar de man, die misschien met het meeste recht ■„Ik" had mogen roepenhoort men niet. Hij heeft liet te druk om zich met dergelijke praatjes op te tho u den. Wie dezo geheimzinnige man is? Men noemt hem fde „property man" en we zouden ir.' onze taal zeg gen: de chef van de requisieten-afdeeling. Voor den •neutralen toeschouwer is hij degene, die het moei lijkste en vaak ondankbaarste werk heeft. Een „prop" 'zooals men hem in de studio's noemt, is altijd bezig •om „een heeleboel dingen" bij elkaar te zoeken. Dat •kunt U zich misschien niet voorstellen. Laat or.'s daarom even een pagina overschrijven uit het noai- jtieboekje van een der chef-requisieteurs van de Me- tro Goldwyn Mayer, bevattende de opdrachten, die 'hij in een week had uit te voeren. Dan zult U mis schien den man naar waarde leeren schatten. Hier volgt dat lijstje: 200 kakkerlakken (groote maat). 8 gedresseerde leeuwen, om naar ballons te springen. 4 tamme witte ratten. 1 gebedenboek en 3 Vickers machine-ge weren, '4 honden (bastaarden). 6 kippen en 3 hanen (levering binnen het uur). 1 Spaansche melkwagen met paard. 1 zwarte kat. 5 kanaries, die op hevel een bad temen. 12 whiskey-vaten met kranen. 3 ton stroo. 1 boek over vingerafdrukken. 1 ouderwetsch dameszadel 12 dozijn goedkoope grijze sokken. 3 mijnwerkerslampen. 1 plan van het Parijsche tramnet. Als Joe Macdonald, de propertyman der Metro over alle bestellingen aan het praten' gaat, kan- hij uren achtereen vertellen. „In het begin", zoo verhaalt hij, „stond ik nog wel eens raar te kijken, als ze me de meest dwaze din gen vroegen, maar dat heb ik afgeleerd. In mijn vak is niets dwaas. En niets onmogelijk. Verleden' week werd me opgedragen te zorgen voor onderkleeren en wat dies meer zij, welke noodig waren voor een scene uit de gevangenisfilm The Big House, die on der regie van George I-Iill gemaakt werd. Dat was Zaterdagmiddag en Maandagmorgen wilden ze met die scène beginnen. Ik geeft de garantie, dat zooiets op Zaterdag, als de meeste winkels voor dergelijke artikelen vroeg sluiten, niet meevalt. En het is ook niet gemakkelijk om 200 kakkerlakken (groote maat) op den kop te tikken, want dat is nu niet bepaald, wat men noemt een „courant artikel". Ze waren ook voor diezelde .ilm noodig. We vonden ze tenslotte in een klein restaurant in een achterbuurt. De baas van de zaak wilde natuurlijk eerst niet bekennen, dat zijn huis van kakkerlakken wemelde, maar ten slotte stond hij ze ons, toch voor het geld van tien diners af. Des avonds om zes uur gingen we bij hem vandaan. Hij beloofde stellig, dat hij er den volgen den morgen om 7 uur 200 zou hebben gevangen. De scène zou om 9 uur gedraaid worden. Om 7 uur bel den we op. Hij had er inderdaad 200maar ze wa ren allemaal dood.JDe goede man had ze in een bus gedaan en om ze een beetje koest te houden, had hij er maar wat insectenpoeder overheen gespoten. Zoo rijkelijk veel echter, dat de dieren den geest gaven. Met vijf man togen we erop uit. Om 9 uur hadden we welgeteld 221 kakkerlakken21 als reserve. Toen De Mille Madame Satan maakte wilde hij leeuwen hebben, die zoodanig gedresseerd waren, dat ze met rubber ballons konden spelen. U begrijpt we hebben zoo onzo kanalen voor dergelijke op drachten en we vonden de leeuwen na een paar dagen. Maar wat gebeurde er? De dieren vonden die rubber-ballons zoo plezierig om mee te speler;, dat er binnen een uur geen enkele meer heel was En toen moesten we in drie uur tijd een heele serie ballons van bepaalde grootte en kleur zien te krij In een openbare zweminrichting te Schemnitz In Duitschland heertschte gedurende de hitte der laatste dagen van de vorige week zoo'n geweldige drukte, dat een brug, waarop zich op een gege ven oogenblik 200 personen bevonden, in elkaar stortte en de badenden onder zich begroef. Allen liepen daarby meer of minder zware verwondingen op. Hierboven een foto na de ineenstorting. s>-

Schager Courant | 1930 | | pagina 8