SchagerCourant RADIO Het Suikerwetje. Verleden en toekomst der Televisie. Radioprogramma Vijfde Blad. Een eerste positieve maatregel tot steun van den landbouw? Op zoek naar vervolmaking der beeldradio Zaterdag 28 Juni 1930 73ste Jaargang. No. 86861 Het hokjes-stelsel. De wereld is er niet om Nederland. In datgene wat ons uit de geschiedenis wordt verteld, lijkt het soms wel, alsof wij een uitverkoren volk zijn, dat door Gods genadig bestel aan de spits der bescna- ving is geplaatst. Andere volken leven of leefden in een dergelijke waan. Wilhelm II, toen hij nog niet gedeserteerd was, legde brutaalweg beslag op Onzen Lieven Heer en voel de blijkbaar niet, welke heiligschennis hij pleegde door „zijn" God te verduitschen. Engeland heeft zich zelf eeuwen achtereen gepromo veerd tot heerspfier der zeeën en zich als vanzelf spre kend genesteld op alle punten der aarde, welke dienstig kunnen zijn, om de „vrijheid" der zee voor zijn alleen- gebruik te garandeeren. Het is alles de vloek van het nationalisme, dat den blik beperkte tot de eigen grens en wat daarbuiten lag, leerde zien als den vijand. Het zal in de ontwikkeling der menschheid wel niet anders gekund hebben, doch nu wordt het langzamerhand een beklemming, waaraan wij ons moeten ontworstelen. Wij voeren tuinbouwproducten uit naar Duitschland. Wij doen dat sinds jaren en het lijkt haast wel, of we het beschouwen mogen als een recht. Op welken grond? Van nationaal standpunt gezien, is het Duitschlands plicht, zich onafhankelijk te maken van het buitenland. Dat buitenland is nog altijd de vijand; het heeft andere belangen, het is concurrent op allerlei gebied. Dat Duitschland bijv. verplicht zou zijn om ons als vaste groente-leverancier te beschouwen voor behoorlijke, ja, liefst voor hooge prijzen, is te gek om los te loopen. In het particuliere leven van mensch tegen mensch stellen we ons veel te veel op het standpunt van Kain: Ben ik mijns broeder hoeder? Dit is, tot schade van de menschheid, ook de grond slag van de verhouding tusschen de volkeren. Wel is er een groeiend streven naar beter, doch bereikt is dat nog lang niet. Het eigen ik, hetzij dan persoon of volk, re geert nog en wie dan het machtigst is, staat in de voordeeligste positie. Een klein land als Nederland past dus eenige be scheidenheid. Het zou natuurlijk erg profijtelijk voor ons zijn, als de rest der wereld stond te dringen om onze boter, kaas, groenten, bloembollen, vleesch, eieren, kort om om alles waarvan we wat kunnen missen. Er zijn echter ook anderen aan de markt en daaronder concur renten, die ons de loef afsteken, gedeeltelijk door onze eigen schuld. We hebben niet altijd prima waar geleverd We hebben geknoeid met boter, haring, eieren, ia. waar- mee niet. We hebben onze eigen glazen ingegooid, een goede positie verspeeld en nu kost het extra moeite die te herwinnen, indien dit al mogelijk is. Het geeft niet, of we al zeggen, dat Nederlands bodem en klimaat en onze jarenlange ervaring ons land maken tot het aangewezen plekje voor allerlei cultuur. Dit kan eerst gaan gelden, als er organisatie komt in de wereld productie en alles wordt geteeld of gémaakt, waar de natuurlijke omstandigheden er het best voor zijn. Zoo lang dat niet het geval is en we zijn er nog ver van af zal ieder volk vechten voor zijn plaats in de zon, zich zelf trachten te bevoordeelen en de komst van een waren volkerenbond bemoeilijken. Hoe meer wij ons van elkaar afzonderen, hoe moeilij ker we het onderlinge verkeer maken, hoe vijandiger Wie betaalt de hulp, de consu menten of de schatkist? -- Wan neer het pad eenmaal is betre den, zal steun voor andere land bouwproducten spoedig moeten volgen. Voorloopig Verslag in de Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een compenseerend invoerrecht, op sommige soorten suiker, waarover we dezer dagen een kort bericht gaven, is het volgende ontleend: Bezwaren. Verscheiden leden opperden bezwaren tegen het wetsontwerp. Moet het worden beschouwd als een crisisontwerp, een eersten positieven maatregel om den landbouw te helpen, dan oordeelden zij de me morie van toelichting zeer somber. Zij misten argu menten ontleend aan den nood der bietenbouwers. Het ontwerp is alleen financieel-technisch gemoti veerd, niet agrarisch-economisch. Deze leden meenden voorts dat de regeering dit wetsontwerp niet had mogen indienen, zonder tevens aan te geven een algemeen plan van wat zij voor nemens is, in verband met deze crisis te doen. Het is dan ook de vraag of deze tak van landbouw wel het eerst voor steunmaatregelen in aanmerking had moeten komen. Men wilde weten welke de verdere plannen van de regeering zijn om te kunnen beoor- deelen of aan het aanvaarden van het onderhavige wetsontwerp consequenties verbonden zijn. Sommige dezer leden achten bovendien deze metho de van wetgeving minder gelukkig, zij merkten op, dat de leiding aan den minister is ontglipt en de commissie Lovink de richting aangeeft. Zij hebben voor dit beleid des te minder bewondering, omdat het geheele economische beleid der regeering er door wij tegenover elkaar gaan staan, hoe meer wij ons bo ven anderen verheven achten, hoe gemakkelijker het zal kunnen gebeuren, dat heel het economisch leven wordt gedesorganiseerd. Overvloed wordt tot een ramp en het hokjes-stelsel leidt tot een oorlogsapparaat, dat ook in ongebruikten toestand de welvaart der volkeren verslindt Geen scherper afscheidingen en tegenstellingen, geen hooger scheidingsmuren kunnen uitredding brengen. Samenwerking, organisatie alleen zullen der menschheid een uitweg kunnen bieden en zware verantwoordelijk heid laadt op zich ieder, die zijn volk if scherper tegen stelling brengt tot de overige wereld. wordt ontwricht. De zaken van den landbouw kun nen niet als een apart probleem worden beschouwd. Bij het invoerrecht op suiker zijn groote industriëele en handelsbelangen gemoeid, omdat suiker de grond stof is voor tal van industrieën. Deze hebben belang bij een lagen suikerprijs, omdat gebleken is dat lage suikerprijzen het verbruik stimuleeren. De ervaring in den laatsten tijd met de opbrengst van de accijns opgedaan, geeft in die richting reeds een aanwijzing. In verband daarmede vroegen deze leden of ook de Nljverheidsraad over dit ontwerp is gehoord. Het wetsontwerp geen crisismaatregel. Andere leden wenschten dit ontwerp niet in de eerste plaats als een crisismaatregel te beschouwen. Al is het blijkens de memorie van toelichting afkom stig van de landbouwcrisiscommissie Lovink, in de toelichting wordt het niet als crisismaatregel verde digd. Ware het laatste de bedoeling geweest, dan zou de regeering wellicht een voorstel van tijdelij- ken aard hebben ingediend, of een Schaalrecht heb ben voorgesteld, dat bij stijging van den suikerprijs zou vervallen. Dit is echter niet het geval. Deze leden wenschten het ontwerp te bezien in de eerste plaats als een noodzakelijke aanvulling van onze tarief- en accijnswetgeving. Ook indien er geen bijzondere moeilijkheden waren, zou het uitnemend verdedig baar zijn. Trouwens reeds vele malen is in deze richting aandrang geoefend. Erkenning van den nood van den landbouw. Weer andere leden zagen in dit wetsontwerp een eerste erkenning van de noodzakelijkheid om den landbouw tegemoet te komen in den nood, welke voor een groot deel zijn ontstaan en zijn omvang dankt aan regeeringsmaatregelen in andere landen. Zij hebben het als zoodanig met groote ingenomen heid begroet Zij erkenden dat de voorgestelde hulp zeer bescheiden is en hadden liever gezien dat aan de Staten-Generaal een complex van maatregelen was voorgelegd die den landbouw en tuinbouw in zijn ge heel en in onderling verband zou hebben trachten te helpen. De thans voorgestelde maatregel helpt alleen den grooten landbouw op zeer bescheiden schaal, maar komt anderen niet tehulp. Deze leden waardeeren het voorstel alleen als eersten stap op een weg, waar op met bekwamen spoed moet worden voortgegaan. De consumenten betalen de hulp. Verscheiden leden merkten op dat de hier gebo den hulp uitsluitend door de consumenten moet wor den betaald, terwijl de schatkist er slechts voordee- len van heeft. Bovendien worden hierdoor de groote gezinnen, voor wien dit cabinet in het bijzonder heet op te komen, het zwaarst belast, wijl naar al gemeens verwachting de consumptieprijs met ten minste met 2y2 cent per kilo wordt verhoogd. Deze leden wezen op het wonderlijke regeerings- beleid krachtens hetwelk in een vorig jaar tot ver laging van den suikeraccijns werd overgegaan, ten einde tot vermindering van de consumptieprijs te ge raken, terwijl deze door den thans voorgestelden maatregel zal worden verhoogd. Deze leden hadden liever accijnsverlaging gezien, hetwelk het voordeel heeft, dat de financieele gevolgen door du schatkist en niet door de consumenten zouden worden gedra gen. Sommigen dezer leden drongen er op aan, dat als nog een wetsontwerp tot accijnsverlaging zou wor den ingediend. Andere leden verklaarden met het ontwerp te kunnen medegaan, in de verwachting dat, zoodra dit mogelijk is, de suikeraccijns met het bedrag van het invoerrecht zou worden verlaagd. Steun voor andere landbouwproducten. Verscheidene leden merkten op, dat, wanr.eer een maal het pad betreden is van hulp aan een land- bouwartikel op de voorgeschreven wijze, over een steun voor ander landbouwproducten als tarwe, en tuinbouwproducten' niet zal kunnen uitblijven. Men zal dan met volle zeilen afstevenen op alzijdige pro tectie, al wordt het denkbeeld daarvan in dit wets ontwerp nog gecamoufleerd. Sommige leden meenden te weten, dat de kansen op het tot stand komen van een conventie in den geest der Brusselsche conventie in den laatsten tijd gunstiger zijn geworden. Gevraagd werd of de regee ring de totstandkoming van een dergelijke conventie krachtig wil bevorderen. Enkele leden zouden zich met het ontwerp kun nen vereenigen indien de voorgestelde maatregel van' tijdelijken aard zou zijn, welke weer zou verdwijnen wanneer een internationale conventie tot stand zou komen. Gevraagd werd hoe het staat met den in- en uitvoer van suiker in het algemeen en var: riet cn bietsuiker in het bijzonder. Het voordeel niet voor de landbonwers? Verscheidene leden vreesden dat het resultaat vari het voorgestelde invoerrecht niet aan de landbouwers ten goede zal komen. In dit jaar zal vooral de Cen trale Suiker Mij. de voordeelen er van genieter:. Deze mij. heeft voor het loopende jaar reeds haar contracten met de verbouwers afgesloten tegen een prijs waar dezen overigens niet slecht mede uit zijn. De prijsverhooging, die van het invoerrecht wordt te- gemoed gezien, komt ten voordeele van deze Mij. De hier aan het woord zijnde leden vreezen voorts dat de speculatieve suikerfabrieken met de coöperatieve een soort monopolie-positie zullen innemen en daar door den prijs van der: suiker zullen gaan bepalen. Uitbreiding der bletcultnnr gevreesd. Vele leden vreesden dat het wetsontwerp een prik kel zal vormen tot uitbreiding van den bietencul tuur hier te lande. Zij waren van meening, dat daartegen moet worder. gewaakt of wel den uitvoer door Dr. A. FW. ALEXANDERSON. Hoofdingenieur der „General Electric Company" Schenectady. Dr. Alexanderson, de bekende Amerikaanscho Televisie-pionier, heeft, naar aanleiding van bet feit, dat het hem kort geleden gelukt is, levens- groote beelden, welke door middel van televisie over een afstand van verscheidene mijlen waren overgebracht op een scherm te projecteeren van een oppervlakte van 22 Meter, (zie het nummer van de Schager Courant van Donder dag j.L) een artikel voor ons geschreven, waar in hq verschillende mogelijkheden bespreekt, die volgens hem openstaan nu de televisie dit stadium heeft bereikt. Wij geven hierbij gaarne het woord aan onzen medewerker, die in korte trekken de geschiede nis van de tot nu toe verkregen resultaten op televisiergebied zal .bespreken. Dr. Alexanderson gaat hy dit overzicht uit van de Radio, daar de Kadio toch in vele opzichten, zoo niet de voor- looper, dan toch een van de voornaamste hulp bronnen der Televisie is. VIJFTIEN jaar geleden was de Radio nog slechts een hulpmiddel voor de scheepvaart. Eerst in 1915 en 1916 begonnen wij met nu en dan een radio-telefonische verbinding te onderhouden tusschen Schenectady en New-York. Wij merkten hierbij op, dat vele amateurs naar deze gesprekken luis terden en zoo vormde onze geregelde radiodienst het eerste omroep-programma. Wij hadden toen nog niet het minste idee, wel een enorme vlucht zulk een „om roep" tenslotte nog aan zou nemen. Ons doel was In dien tijd zoover gekomen, dat wij in staat zouden zijn over den Oceaan met het vasteland van Europa te telefoneeren, hetgeen tenslotte ook tegen het einde van den oorlog gebeurde. Nog steeds waren wij in die jaren „blind" voor de groote sociale beteekenis van een Omroep-dienst. De Televisie nu. verkeert tegenwoordig ongeveer In hetzelfde stadium als de Radio in 1915. Wij mogen ver wachtingen koesteren omtrent de vorderingen der Tele visie. maar dat geeft nog geen recht om met zeker heid te zeggen, dat de Televisie een uitgebreidheid en populariteit zal genieten als de Radio reeds geniet, daar alles zal afhangen van het welslagen der nog te hemen proeven en van de eventueele ontdekkingen, welke nog op Radio- en Televisiegebied zullen volgen. Op de veelvuldig gestelde vraag, wie eigenlijk de Tele visie uitvond, deel ik mede, dat circa vijftig jaar ge leden een Duitscher, Nipkow geheeten, het denkbeeld opperde, een beeld lijn voor lijn over te brengen door middel van lichtpuntjes. Hij was' echter niet in staat zijn denkbeeld voldoende uit te voeren daar toender- tijd de versterker en de Neon-lamp nog niet bekend w aren. Voor wij de resultaten konden bereiken, welke in de laatste dagen gedemonstreerd zijn, hebben wij tal van proeven moeten nemen met uitzending op verschillende golflengten, daar op circa 100 mijlen boven het aard oppervlak een electronenlaag, de zoogenaamde „Heavl- side-laag", verschillende golven terugkaatste en onze experimenten dus grootendeels op mislukkingen uitlie pen. Wij ontdekten daarbij tenslotte, dat de golflengte van 140 Meter de meest doelmatig voor televisie-uit zending was. Voor buitengewoon groote afstanden echter Is het van voordeel, de kortst mogelijke golflengte te gebrui ken, in welk geval de golfbundel, welke door den zen der wordt uitgestraald, slechts de laagste uitloopers van de Heaviside-laag raakt. De proeven met versohillende golflengten duren nog steeds voort en zullen zeer waarsohijniijk veel ertoe bijdragen de kennis op dit gebied enorm te vergrooten. Daarbij ligt op het oogenblik op televisie-gebied nog zulk een ideaal arbeidsveld braak, dat ik niet aarzel te voor spellen, dat er spoedig een groote massa amateurs zich aan de problemen der televisie zullen wijden. Alleen In Amerika zijn er meer dan 100.000 amateurs, van jong tot oud, die regelmatig experimenteeeren op radio-ge bied, die hun eigen toestellen bouwen en die het zich tot een voorrecht zullen rekenen het onbekende te kun nen ontraadselen. Deze amateurs zullen nu hun krach ten kunnen beproeven op de oplossing van het televisie probleem en de televisieomroep even populair weten te maken als zij de radio hebben gemaakt. Tenslotte heeft het geknutsel en de belangstelling van de amateurs er het meeste toe bijgedragen de radio zulk een groote po- pulairiteit te bezorgen als zij nu heeft. In zekeren zin werken de amateurs en de wetenschap pelijke onderzoekers in dezelfde richting: beide zoeken zij naar de vervolmaking van de televisie. Het is daar bij aan hun eigen initiatief en voorstellingsvermogen overgelaten, in welke richting zij beginnen te zoeken. Wij waren ln den aanvang reeds zeer verheugd, toen het ons gelukte een vierkant van Amerika naar Australië en weer terug door middel van televisie over te brengen. Natuurlijk was het vierkant hier en daar gebroken, maar over een afstand van 20.000 mijlen was dit reeds een heel mooi en uiterst bemoedigend resultaat. Of het publiek in het algemeen er toe zal medewer ken om de televisie in den vorm van toestellen voor hulsontvangst te helpen invoeren, staat echter nog te bezien. Wanneer wij veronderstellen, dat dit het geval is, dan kan de televisie-ontvangst naast ons radio-toe stel een geheel nieuwe huis-attractie worden, welke onze radio-ontvangst op een onbekende wijze zal aanvullen. Ook op ander gebied zal dan de televisie een aanvul ling zijn. De verbeteringen, welke Dr. Karolus, te Leip- zig, eenige jaren geleden na lang experimenteer^ op het gebied van lichtgevoelige cellen en haar toepassing heeft kunnen invoeren, hebben, evenals soortgelijke experi menten van Dr. D. Mc. Farland Moore, welke o.a. de Neon-lamp uitvond, geleid tot de onlangs bereikte trap van verbetering. Uitvinden is een sport, een verkwik kende en heerlijke sport! Indien bij deze sport geen competitie bestond, zouden er geen uitvindingen gedaan worden, evenals het onmogelijk is om een wedstrijd in het hardloopen te houden, als men niemand heeft om tegen te loopen. Het zou mij dus niets verwonderen als binnenkort dr. Moore Dr. Karolus mete en nieuwe uit vinding de loef afsteekt. Vele mogelijkheden, waarover vroeger reeds gesproken was, hebben door de laatste verbeteringen op televisie gebied een tastbaren vorm aangenomen: een dezer ideeën is het zoogenaamde „electrische oog". Wij zouden dus hierdoor een voorwerp kunnen zien, op welken af stand wij ons ook van dit voorwerp zouden bevinden, Een reporter in een vliegtuig zou rond kunnen vliegen om te zien, wat er voor nieuws te vinden is en iedereen, in theaters of thuis, zou kunnen zien, wat deze reporter op dat oogenblik zag. Een ander idee geeft het gebruik van televisie in een eventueelen oorlog aan. Een staf-officier zou door mid del van het televisie-toestel van zijn vooruitgezonden verkenningsvliegtuig de vijand nauwkeurig kunnen waarnemen. Een waarnemer in een vliegtuig zou de springpunten der granaten vanuit de verte zeer nauw keurig kunnen waarnemen. Misschien zelfs zou het mo gelijk zijn een bom, door middel van radio te besturen en op het Juiste tactische punt tc laten ontploffen. Ook bij het luchtverkeer in vredestijd kan televisie van oneindig veel nut zijn. Wanneer b.v. een vliegtuig een haven nadert en het vliegt in den mist, zou er licht een botsing kunnen plaats vinden met een vliegtuig, dat juist is opgestegen. Televisie echter maakt het den piloot mogelijk de juiste landingsplaats te bepalen en te zien, of alles veilig is. Misschien heb ik mijn verbeelding teveel den vrijen loop gegeven, maar om u te overtuigen van den ernst van mijne ideeën deel Ik hierbij mede, dat ik mij thans te Panama bevind, waar ik, gevolg gevende aan een uitnoodiglng van de Amerikaansche Marine, de verwe zenlijking van mijn denkbeelden aan de praktijk kan toetsen. (Nadruk verboden.) ZONDAG 29 JUNI 1930. Hilversum (1071 M.) V.A.R.A. 9.00 Berichten omtrent postduivenvluchten van verschil lende organisaties van postduivenliefhebbers, 9.05 Gra- mofoonplatenconcert, 9.20 Orgelconcert door Joh. Jong op het VARA-orgel. 9.50 Lezing door W. van der Sluis, burgemeester van Goor. Onderwerp: „Wat moet er ge beuren met de Zuiderzeegronden?; 10.15 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot, 11.00 Zondag morgentoespraak door den heer D. A. van Eek. On derwerp: De strijd tegen de armoede van het kapita lisme; 11.20 Vervolg concert NA.V.R.O. 12.00 Tijdsein, 12.0112.40 Lezing door Casper Höweler, 12.402.00 Middagmuziek door het AVRO-Octet 2.00 2.30 Boekenhalfuurtje. 2.30 Concert door het Haagsch Harmonie-orkest o.l.v. Henri Zeldenrust; In de rust poos: Causerie door het Indianen Opperhoofd Big Chief White Horse Eagle; Voortzetting concert; 4.155.00 Gramofoonmuziek. V.A.R.A.' 5.00 Gramofoonplaten (298 M.); 5.15 Kinderuurtje, ,De Familie Mulder". V.P.R.O. 6.00 Zlekenhalfuur; 6.308.00 Spreker: Ds. F. W. J. van den Kieboom, Bergen (N.-H.), met muzikale mede werking. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein, Persberichten Vaz Dias, 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Eerste gedeelte van het Volksconcert door het Concertgebouworkest; 9.159.35 Piano-recital; 9.3511.00 Concert door het Om- orkest o.l.v. Nico Treep; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen (1875 M.) N.C.R.V. 8.25—9.20 Morgenwijding, 9.50 Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Doorn. K.R.O. 12.15—12.30 Toespraak tot de luisteraars door pastoor L.H. Perquin, 12.301.30 Platenconcert, 1.302.15 Rede van Dr. Vrijmoed O.F.M.; 2.15—4.15 Intern. Voetbal wedstrijd R.K. NederlandR.K. Duitschland. te Maas tricht; 4.154.30 tJramofoonmuziek, 4.305.00 Zieken- halfuurtje. N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (H.V.) te Amster dam (Centrum). K.R.O. 7.458.10 Spreker Dr. E. Hermans te Rotterdam; 8.10 8.15 Voetbaluitslagen R.K. Voetbalfederatie, 8.158.20 Voetbaluitslagen K.N.V.B. doo Vaz Dias, 8.208.25 In tenties v. h. Apostolaat des Gebeds, 8.259.45 Studio- cpvoering van de operette „De hond van den Tuinman"; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten Vaz Dias, 9.4510.45 Con cert door het K.R.O.-Orkest, 10.4511.00 Epiloog. MAANDAG 30 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.00—6,00 298 M.) V.A.R.A. Algemeen program m a. 12.00 Gramofoonplaten, 2.00 „Gegevens des levens"; 3.00 Nederlandsche schrij vers en dichters voor den microfoon, I. Anton Coolen; 3.45 Gramofoonplaten, Klassiek programma; 4.30 Na Schooltijd. Vader Mulder vertelt; 5.30 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.00 Toe spraak door Mevr. R. de VriesBrandon, 7.30 Orgel concert door Johan Jong op het VARA-Orgel, 8.00 Toe lichting tot het programma van het Kurhaus te Sche- vningen, door Hugo de Groot; 8.15 Uitzending vanuit het Kurhaus te Scheveningen; Na afloop Persberichten van Vaz Dias en Gramofoonplaten. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.150.30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.3011.00 Korte Ziekendienst, 11.0011.30 Lezen van Chr, Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen' to Hilversum; 12.00—12.15 Politic berichten, 12.301.45 Tijdsein en Orgelconcert vanuit de Herst. Evang. Luth. Kerk aan den Kloveniersburg wal te Amsterdam, door Jan Zwart; 2.353.15 Cause rie door A. J. Herwig over: „Het tuinwerk in den zo mer": 3.15—3.45 Cursus Knippen en Stofversieren. 4.00— 5.00 Ziekenuurtje, 5.006.30 Concert voor viool, fluit en piano; 6.307.00 Gramofoonmuziek, 7.007.45 Concert te geven door Mevr. Augusta Reclaire, mezzo-sopraan; 7.45—8.00 Politieberichten en Tijdsein, 8.00—8.30 Be- stuursmededeelingen door den voorzitter van de N.C. R.V.; 8.308.55 Concert de geven door het „Draper- Kwartet"; 8.559.15 Spreker: Prof. Dr. G. Ch. Aalders te Hilversum over .Het Chiliasme en het Oude Testa ment; 9.159.35 Vervolg concert, 9.359.55 Prof. G. Ch. Aalders vervolgt zijn rede, 9.55—10.05 Persberichten van Vaz Dias, 10.0511.00 Vervolg concert DINSDAG 1 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.019.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 Morgenwijding, 10.3012.00 Concert door de Amsterdamsche Orkest- Vereeniging o.l.v. Frans van Diepenbeek, 12.00 Middag muziek door het AVRO-Kwintet, 2.003.00 Gramofoon muziek. 3.003.30 Solistenconcert, 3.304.00 Kamermu ziek door het Amsterdamsche Strijkkwartet, 4.004.30 Voordracht door Jules Verstraete. 4.305.00 Solisten concert. 5.00—5.30 Radio Kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel, 5.306.00 Liedjes en Verhaaltjes door Bep Kroes- Voogd en A. D. Hildebrand. 6.00 Tijdsein. 6.01—7.30 Opera-Concert, 7.308.15 Orgelconcert, 8.15 Concert door het Concertgebouw-Orkest onder auspiciën van de A.V* R.O.. Dirigent: Nico Treep; In de rustpoos: Vioolre cital door Herman Leydensdorff. Na afloop: Persbe richten Vaz Dias, Daarna Gramofoonmuziek tot 12 uur. Huizen (1071 M., van 12.00-6.00 298 M.) K.R.O. 8.159.30 Platenconcert. 11.30—12.00 Godsdienstig half uurtje. 12.00—12.15 Tijdsein en Politieberichten. 12.15— 1.15 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio, 1.152.00 Gramo foonplaten. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 5.00—6.00 Platen concert. 6.00 Tijdsein, 6.016.15 Nieuwsberichten in het Esperanto, 6.15—6.45 Gramofoonmuziek, 6.457.15 Cur sus Kerklatijn door den heer Leo Speet, 7.15—7.45 Spre ker: F. M. GeBcher te Nijmegen. Onderwerp: De be schaving der Maleiers", 7.458.00 Politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.01—11.00 Concert door het K.R.O,-Orkest, pl.m. 9.30 Persberichten Vaz Dias, 11.0012.00 Gramo foonmuziek, 12.00 Sluiting.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15