Alltiiii Hiiiis- Uitverkoop MANTELS S. C0LT0F De kabileering van de electrische laagspanningsnetten voor Langendijk en St. Pancras. GEZOND SLAPEN Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Bla- j- Kanaalweg DEN HELDER. Zaterdag 28 Juni 1930 SCHAGER 73ste Jaargang No. 8686 COURANT.1 SyKj Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsuo. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. De gecombineerde vergadering van de raden der 5 gemeenten. In het nieuwe raadhuis te Noord scha rwoude had Donderdagmiddag 2ü Juni, te 3 uur, een gecombineer de vergadering plaats van de Radon der gemeen ten Oudkarspei, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en St. Pankras, teneinde te be spreken het raj)port over electrische kabileering van de laagspanningsnetten van de gemeenschappelijke Gas- en Electiïcitcitsbedrijven in genoemde gemeen ten. Behalve de raadsleden der 5 gemeenten, waren imede ter vergadering aanwezig de burgemeesters der 5 gemeenten, de secretarissen der gemeenten Noord scharwoude, Zuidscharwoude cn Broek op Langendijk, de heer Smit, directeur der Liehtbedrijven en de hee- ren Ir. Boom en Pleijte, vertegenwoordigende het technisch advies-bureau Boom en Biezevcld te Haar lem. De Voorzitter van de Commissie der Liehtbedrijven, de heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langen dijk, heette de heeren hartelijk welkom en zei dat 'het misschien goed zou zijn in deze min of meer ongewone bijeenkomst een woord ter inleiding te zeg gen. De bijeenkomst is geen ofi'icicele raadsvergade- ring van de Langen dijker gemeenten en St. Pankras, maar spr. zou het. willen noemen een conferentie van raadsleden. De reden dat de Commissie der Liehtbe drijven deze vergadering hoeft uitgeschreven, is, dat inzonderheid de 2 laatste jaren en dan speciaal den laatston winter, verbazend geklaagd is over het elec trische Iidht. Dit werd toegeschreven aan de overbe lasting van het net en wat mede allerlei andere ge varen cn moeilijkheden meebracht. In de voor-vorige vergadering heeft de commissie dan ook een voor- loopige bespreking gehouden over ondergrondschc ka- (bilecring. Wel meende de commissie dat de uitvoe ring van een dergelijk plan groote offers zou kosten, maar bovenal liet slechte licht en daarnaast de klim ming in de aflevering van stroom, waren de redenen waarom de commissie oordeelde dat naar verbetering moest worden uitgezien. En die werd alleen mogelijk geacht door het leggen van een ondergrondschen Stabel. De commissie heeft zich gewend tot het tech nisch adviesbureau Boom cn Biezcvel.1 en het rap port dat leze heeren hebben opgemaakt is aan de raadsleden in den loop van deze dagen toegezonden. Aan de hand van dat rapport zullen vanmiddag de (besprekingen worden gehouden. De Commissie heeft deze vergadering belegd, om <le respectievelijke raadsleden in de gelegenheid te stellen verschillende vragen te stellen, ook van tech- nischen aard, tiaar de voorzitters der respectievelijke raden bij behandeling in de gemeenteraden, deze technische aangelegenheden niet zoo goed zullen ikunnen beantwoorden als de heer Boom. Voordat spreker den lieer Boom in de gelegenheid stelt de zaak in te leiden en den heeren gelegenheid (biedt om vragen te stellen, wil spr. nog op enkele dingen wijzen, die gedeeltelijk wel, gedeeltelijk niet in het rapport voorkomen. De kosten. Hot rapport eindigt met een tamelijk zware con clusie, n.1. dat do. kosten van de kabileering worden begroot op. f 195.000.— Op liet Bestuur cn de Commissie der liehtbedrijven heeft dit in eerste instantie een beetje indruk ic- maakt. Wel was men van oordcel dat in den tegen- woordigen toestand niet kon worden doorgegaan, maar een uitgaaf van f 195.000.daarvan schrokken wij wel eenigszins terug. Want we willen graag goe de waar verkoopen, maar ook graag blijven leveren tegen den thans geldenden prijs. In 8 a 9 jaar is de stroomprijs van 42 a 43 cent teruggebracht tot 23 eent en op die hoogte willemvij den stroomprijs graag hou den Want verhooging van den stroomprijs is onaan genaam voor de uitvoerders, nog onaangenamer ech ter voor hen die hem moeten betalen. Spr. deelt clan mede, dat hot bcgrootc bedrag van 1 195.000.wel het allergrootste gat zal blijven. Het rapport toch dagteokent. reeds van 27 Mei, de zaak heeft eenigc vertraging ondervonden, doordat de heer Boom een paar weken ongesteld is geweest, maar de heer Boom heeft verzekerd, dat behalve dat de ra mingen aan den hoogen kant zijn, de daling van den koperprijs sedert dien zeer ten gunste van het uit te voeren werk zal zijn cn dat het bedrag van f 195.000. allicht f 15.000.te hoog is. De finantleele opzet. Dan zal, vervolgt de Voorzitter, cn wat niet in het rapport is vermeld, de finantieele opzet belang in boezemen. F.r is gerekend op oen jaarlijkschen vooruit gang van het. stroomverbruik van 10 Met zeer recente cijfers is aan te toonen, dat de vooruitgang de laatste jaren veel hooger was; dit jaar tot en met Mei, dus 5 maanden, was de vooruitgang 14.3 Er *s .?P. prekend een lecning te sluiten, hetzij een an- nuïteitsleening of een gewone leening, in 50 jaren af te lossen. Aanvankelijk had de commissie den aflos- singstermijn op 40 jaren willen stellen, maar de heer Boom deelde mede, dat voor kahelleeningen ook het P.E.N. een aflossingsduur van 50 jaren stelt. Als de respectievelijke gemeenteraden dus een definitieve uitspraak doen, zul het wenschelijk zijn het aantal af lossingsjaren ook op 50 te nemen. De recapitulatie gei-J dan, bij eenzeifilen stroomprijs, van 23 cent, een batig saldo van f2218, de ontvangsten worden ge raamd op f 81880, de uitgaven op f79662. Met deze inleiding meent spr. te kunnen volstaan, alleen wil de Commissie nog mededeelen, dat zij de heeren Boom en Biezeveld als directie zou willen aan stellen, om het werk uit te voeren en daarbij de over eenkomst aangaan, dat het honorarium zal zijn, on afhankelijk van dc aanneemsom van het werk, 2.72 van f 175.000.f *760.—Spr. geeft hierna liet woord aan den heer Boom. De technische toelichting. De heer Boom begint met er op te wijzen, dat toen zijn adviesbureau de opdracht tot het maken van dit rapport kreeg, de eerste vraag gold, hoe dik de ka- beis moesten zijn. Immers dit is bij kabileering van het grootste belang. Een bovengrondsch net, dat te licht blijkt te zijn, is gemakkelijk te verzwaren, doch bij kabileering wordt liet anders. Als 'n zwaardere ka bel moet worden gelegd, moet. de oude kabel uitgeno men worden en is die door de vele aansluitingen zoo goed als waardeloos. Bij kabileering moet dus in de verre toekomst worden gekeken. Geoordeeld nu- is dat als het 3- a 4-voudige stroomverbruik van thans voor de toekomst wordt, genomen, men aan den Langen dijk zal krijgen een kabelnet voor jaren geschikt. De koperdoornsec is voor het grootste gedeelte genomen op 70 qmm. De aftakkingen voor de eilanden te leg gen op één kabel. Met het oog op de bedrijfszekerheid de aansluitingen op afzonderlijken kabel, voor zoo ver het tenminste niet geheel in strijd met de eco nomie is. Door hot grootste gedeelte van .den Langen dijk komen 2 kabels, aan den oenen kant van 50 qmm. en parallel met de eilanden van 25 qmm. Wat de aansluiting van de eilanden betreft, het is ook weer uit 't oogpunt van bedrijfszekerheid, dat de kabel bij de bruggen in aparte waterdichte zeker- heidskastics gezoke d enz., bevestigd zal worden. Een tweede mogelijkheid is het leggen van waterka- bels door de vaart, maar dat zou aanmerkelijk duur der zijn, doordat een geul 1 a l1/? meter beneden den boom zou moeten worden gebaggerd. Bij eventueelen aankoop van de kabels zal nog moe ten blijken wat het voordeeligst is: één kabel van 50 qmm. en één kabel van 25 qnnn., of twee kabels van 35 qmm. Wat St. Pancras betreft, hier zijn geen eilandjes en met het oog op de bedrijfszekerheid, zou dan een ringleiding van 3 X 50 qmm. dienen te worden ge legd, waardoor toevoer van 2 kanten mogelijk is. De begrooting is ruim opgezet, en als kabel prijs is genomen de prijs die S weken geleden bij een aanbe steding gold en na dien is er een verlaging van den koperprijs gekomen, waardoor de koperprijs een cent of tien lager is dan in het rapport is aangeno men. En ook andere dingen zullen meevallen, spr. noemt bijv. dat het plaatsen van meterborden niet noodig is, omdat de aansluitingen beneden in de hui zen zijn aangebracht. Om het kabelnet zoo soepel mo gelijk t.c maken, zullen kabelkasten worden geplaatst, zoodat bij een storing dat gedeelte van de stroom verbruikers omgeschakeld of parallel geschakeld kunnen worden. Dit. is, zegt de heer Boom, het sche ma, waarna :ijn bureau zich den technischen opzet heeft gedacht. De Voorzitter wijst er op, dat het feit dat de ge- heele Langedijk op een klein stukje na een parallel kabel krijgt, ons bijzonder in onze kraam te pas komt voor onze straat. Het is een onderwerp dat menschen als de heer Boom en de P.E.N.-mensclien enz. meest al over het hoofd zien, doch als er één kabel wordt gelegd, krijgt men voor de huisaansluitingen in de straat overal ..greppeltjes'' en die moeten 1, 2 of 3 maal worden opgebroken cn nog blijven ze funest voor de straat. Spr. is dus blij dat de opzet van den heer Boom zoodanig is, dat dit voorkomen wordt, doordat er aan eiken kant van den weg een kabel komt. Ook in de vergadering van de commissie was dit onder werp reeds aangeroerd. 00K IN ELKE GROOTE MAAT. Spr. geeft r.u gelegenheid om opmerkingen te ma ken of vragen te stellen. Hoe het plan door de raadsleden wordt ontvangen. De heer Dijkhuizen, Zuidscharwoude, heeft met be langstelling kennis genomen van het rapport, maar mist iets in het rapport dat hij er in had verwacht, n.1. de mogelijkheden om het bovengrondsche net te ontlasten. De overbelasting is een feit, maar spr. dacht dat er meer middelen waren om het net te ont lasten, n.1. het bijplaatsen van transformatorhuis- jes. Er is niet in overweging genomen of het P.E.N. het bedrijf niet zou overnemen en of dat voor ons voor- of nadeelig zal zijn. In het rapport wordt gewezen op de onderhouds kosten van het bovengrondsche net en volgens het verslag der Liehtbedrijven over 1928 zouden de on derhoudskosten bedragen f 10889 doch daaronder is een bedrag van f8175 voor uitbreiding. Spr. merkt voorts op, dat bij de berekening voor St. Pancras f950 afgetrokken is voor lagere koper- prijzen en spr. vraagt waarom geen bedrag voor deze verlaging is afgetrokken van de berekening voor den Langendijk. Dit is eigenaardig, is dat vergeten, of is er direct met die verlaging rekening gehouden. De heer Dijkhuizen merkt dan verdfer op, dat de heer Boom gesproken heeft o.vei een kabel voor 3 a 4 maal de tegenwoordige stroomafname, teiwijl de Voorzitter toename van stroomverbruik op 10 per jaar stelde. In dat geval zouden we over 30 jaar reeds aan het einde zijn Do Voorzitter zal den heer Boom gelegenheid geven den heer Dijkhuizen te antwoorden, maar diens eerste vraag prikkelt spr. tot een antwoord, n.1. de vraag of er geen andere middelen tot ontlasting van 't net zijn. De heer Dijkhuizen, zogt spr., is al eenige jaren lid van het gemeentebestuur van Zuidscharwoude en als zoodanig is het hem niet onbekend, dat reeds jaren ons streven is geweest, om als het eenigszins mogelijk was, van het te.gcnwoordige bovengrondsche net af te komen Spr. herinnert aan den ijzelkerstmis die zooveel narigheid heeft gegeven. Als niet tegen de hooge kosten was opgezien, zou reeds eerder tot het leggen van een ondergrondschen kabel zijn over gegaan'. Thans evenwel kunnen we zoo niet langer voortgaan, verzwaring van het bovengrondsche net brengt groote kosten mee en het blijft nog lapwerk. Spr. kan dus moeilijk deze eerste vraag vun den heer Dijkhuizen plaatsen. De heer Boom oordeelt ook. dat men met het ver zwaren van het bovengrondsche net niet var. de zaak af is. liet bijplaatsen van transformatorstations ge beurt niet voor niets. De provincie plaatst ze wel, maar de kosten van houwen en aansluiting zijn voor het bedrijf. Eén goede oplossing is er en dat is het maken van een ondergrondsch net. Spi wijst er ook op. dat met het bijplaatsen van transformatorhuis jes het aantal meetpunten wordt vermeerderd. Thar.s zijn er 5 punten, en als dat aantal tot b.v. 10' wordt uitgebreid, heeft dat tot gevolg, dat op 10 plaatsen de opmeting, waarnaar de maximale belasting wordt vastgesteld, plaats vindt én het is zeer logisch dat het gemiddelde van 10 opmet.irigen dikwijls hooger zal ziin dan het gemiddelde van 5 opinetir.gen. Wat het onderhoud betreft,- wijst spr. erop dat er de laatste jaren sprake was van het maken van een ondergrondsch net en het is begrijpelijk dat met dit vooruitzicht de onderhoudskosten aan het boven grondsche net tot het hoogst r.oodige worden beperkt En de onderhoudskosten van een kabelnet bedragen practisch nihil. En als het bovengrondsche net door een kabelnet wordt vervangen, vervallen ook de on derhoudskosten van de bovengrondsche aansluitin gen. Over overname van het bedrijf door het P.E.N. kan spr. moeilijk adviseeren, maar spr. vestigt er de aan dacht op. dat de tarieven die bij dit bedrijf gelden, belangrijk lager zijr. dan de tarieven van het P.E.N., in gemeenten waar het direct stroom aan huis le vert. En spr. zegt, dat toch ook veelal bij de ge meentebesturen voorzit de wcnsch om baas te zijn in eigen huis. Wat de f950 aftrek van St. Pancras betreft, bij het opmaken van het rapport is begonnen van het noor der» af en is bij de prijsberekening rekentt.g gehou den met het vrijkomende koper. Voor St. Pancras was dat vergeten en daarom is het als één post van het bedrijf afgetrokken. Dat over 30 jaren de uiterste capaciteit zal zijn be reikt, gelooft spr. niet. Het is hier nr.g eer. jong he- drijf en al mag er dan op 't oogenblik een geregelde stijging van stroomafname van 10 zijn. dat zal geen 40 a 50 jarer» voortduren; dat is wat erg optimis tisch bekeken. En als dat wel het geval was, welnu dan is er wel zooveel geld in kas. dat het nog geen bezwaar oplevert. Uit economisch oogpunt heeft spr. geen zwaarderen kabel willen adviseeren. maar toen de commissie aanvankelijk oordeelde dat spr. s voor stel te ver ging, toen heeft hij er voor gevochten geen lichterer. kabel te nemen. De heer Dijkhuizen vraagt, of waar gewezen wordt op het gevaar van een bovengrondsch net, het kabel net bij de bruggen geen gevaar oplevert. De heer Boom antwoordt ontkennend, de buizen worden geaard en een betere aarding dan in dit ge val is niet te krijgen. De heer Zeeman, Zuidscharwoude, herinnert aar. de klachten die in de verschillende raden over het electrisch licht werden gehoord en die niet onge grond waren, hoe men in het tuinbouwbedrijf in koolschuren menig uur onvoldoende licht heeft ge had en oordeelt dus dat pogingen om dien toestand heter te maken, toegejuicht dienen te worden. Over een paar dingen vraagt spr. nadere inlichtingen. In de eerste plaats of de verhouding van het aantal per- ceelen aan west- en oostkant zuiver wordt weerge geven in 21, waar aan den eenen kant een kabel zal worden gelegdd van 50 qm.m. en aan den anderen kant een van 25 qm.m. De heer Boom zegt, dat die verhouding r.iet in evenredigheid met de perceelen is. liet doel is om de 2 kabels te verbinden door 2 schakelkasten en men verkrijgt dus een voeding van 70 qrnm. Daarom heeft spr. straks ook gezegd, dut luter bij den aankoop der kabels zal moeten blijken of misschien beter goed- kooper 2 kabel van 35 qmm. kunnen worden ge- r.omen. De heer Zeeman zegt, dat uit deze vraag dus al bleek, dat wij niet technisch zijn cn hij misschien wel meer domme dingen kan vragen. Medegedeeld is dat gerekend diende te worden op een afschrijving in 50 kunt ge op een 3-deelig bedstel, vakkundig afgewerkt in eigen werkplaatsen. 3-deelige Kapokmatras, 190 X 120, schuine Peluw en 2 Kussens met prima Java-kapok gevuld f 37.50. 1-persoons, 190 X 90, f 18. Alles eigen fabrikaat. in alle maten verkrijgbaar. Staaldraad-Matrassen in Ijzeren raam, 1-pers. 17.75, 2-persoons f 9.75. Bijvullen en opnieuw opmaken van Kapokmatrassen, Beddenfabriek M. KLERCQ SPOORSTRAAT 32-34 DEN HELDER. TEL. 206. iren en den heer Dijkhuizen, die bezwaar tegen dien iuur had, werd gewezen op het feit dal een jong drijf de eerste jaren hei meest groeit. Spr. wijst ech- er op de mogelijkheden dat ir. de toekomst het roorncebruik in veel grootere mate voor andere ioeleinden plaats vindt en noemt bijv. de kas- cultuur te St. Pankras. Is het voorts mogelijk de .-paruren opgeheven te krijgen, kan liet zijn dat door <ie zwaardere kabels de maximale belasting niet zoo spoedig wordt bereikt? In vele bedrijven is die sper- i'id een moeilijke tijd. Ten opzichte van de uit te voeren werken vraagt spr. of voorkeur zul worden' regeven aan Ilollandsche fabrikaten en s|»\ denkt ian in hoofdzaak aan de levering van de kabels De heer Boom deelt in zijn beantwoording van deze vragen mede, dat rekenir.tr is gehouden met kascul- iuur. De z.g. grondverwarming wordt in het buiten land al toegepast en werpt goede resultaten af. Voor de verwarming op 20 c.M. diepte wordt echter een .-■reciaal soort, kabel gebruikt en daar is niet dezen opzet rekening gehouden. Als men deze verwarming wil toepassen, dient dat. met lage taneven te gebeu ren en die kan men alleen krijgen als de energie edurende dp nachturen wordt afgenomen. Dat ge schiedt ook in het buitenland cn ook in de omge ving van Haarlem gebruikt men nacbtstroora. Op de lichtbelasting heeft dat dus geringe invloed, en wordt er dan ook niet hij opgeteld. Voorts moet niet uit het oog worden verloren, dat er in deze gemeenten een gasfabriek is en hij een behoorlijken gasprijs zal men voor verwarming geen electrischcn stroom bezigen. De spertijd houdt geen verhand met het kabelnet, doch met de tarieven die het P.E N u geeft bij stroominkoop. Om te voorkomen dat de z.g. kilo watts in de lichturen waaarin de afname het sterkst is, r.og niet door de motoren worden opgevoerd, is de spertijd ingevoerd. Iedere kilowatt-opvoering kost het bedrijf van f 120 tot f70. Of de kabel uit binnen- of buitenland zal komen? Bij spr. weegt het. zwaarste de vraag, wie levert het goedkoopst. De kabelfnbriek in Delft levert 'r: goeden kabel en levert ook wel eens concurrter-nd, doch ook wel tegen een hoogeren prijs dan het buitenland. Het moet in de bedoeling liggen om de f 195000 zoo laag mogelijk te krijgen en ir.- dit geval zou spr. geen voorsprong willen geven aan een Ned. fabriek. Als die Ned. fabriek een noodlijdende fabriek was, was het wat anders, maar over 't nfgeloopen jaar is een groote winst, gemaakt en werd 25 uitgekeerd, terwijl het bedrijf op nul is afgeschreven. En pogin gen om de prijzen te drukken worden niet dooi de fabriek gedaan. Voor den Langendijk is het dus wen schelijk de kabels zoo goedkoop mogelijk te krijgen. De heer Van Kampen. St. Pancras. zegt. dat ook in het rapport van den heer Boom staat dat de straat door de dwarsgleuvcn veel te. lijden heeft, dat ze oorzaak zijn dat voortdurend verstraat en herbestraat moet worden. Maar als dat dus nadeelig is voor den Langendijk geldt dat ook van St. Pankras, Aan den Bovenweg te St. Pan kras zou spr. dus ook liever 2 kabels van 25 qmm. heb ben. Dat zal •weinig meer kosten en dan heeft St. Pan kras daar ook geen dwarsgleuven. De heer Boom erkent dat in het rapport de dwars gleuven zijn aangehaald, maar als bijkomstige omstandig heid. De opzet is gemaakt uit technisch oogpunt. In St. Pankras zou komen een ringvoeding. wat practisch neer komt op een voeding van 100 q. Een uitvoering als door den heer Van Kampen bepleit, zou globaal genomen per strekkende meter f 2 meer kosten, Als het bedrijf er dat voor over heeft is het spr. goed. maar uit tech nisch oogpunt is het niet noodig. De heer Van Kampen zegt dat de meerdere kosten dus f 2000 zouden bedragen, dat is een rente van f 2 per week en van dat bedrag hangt het dan af of men een goede of slechte straat wenscht. De Voorzitter zegt dat dit buiten het plan en de uit eenzetting van den heer Boom omgaat. Wel is het ter loops in het rapport opgemerkt, maar slechts als een gunstige omstandigheid voor den weg. Er kan overwogen worden of terwille van de straat een dubbele kabel ge legd dient te worden. De heer Jhr. A. L. van Spengler. burgemeester van Zuidscharwoude. deelt mede, dat aan den heer Bekker de eer toekomt, ter sprake te hebben gebracht het idee om 2 kabels te leggen. Spr. voelde voor dat idee en toen bekend werd dat ook in het rapport het leggen van 2 kabels werd aanbevolen, toen waren de heer Bekker en spr. van irots vervuld, want de rede van dat advies werd toegeschreven aan het voornemen om de straat vernieling op die wijze tegen te gaan. Maar dc crot3 werd al heel spoedig verdreven toen bleek dat het twee kabelsysteem slechts werd voorgestaan met het oog op de voeding der eilanden, dus alleen uit technisch oogpunt. De Voorzitter zegt dat zelfs aan den Langendijk, stukken waar geen eilanden zijn, uitgeschakeld .worden voor dub bele kabellegging. De heer Smit, directeur der liehtbedrijven, wijst op den gunstigen toestand waarin St. Pancras voor enkela kabellegging verkeert. Verschillende perceelen kunnen door één kabelaansluiting worden aangesloten en voor ieder perceel behoeft dus geen gleuf te worden gemaakt Aan den Langendijk is die toestand niet zoo gunstig.. De heer Bakker, Oudkarspel, geeft ook in overwe ging rekening te houden met de Ned. Industrie. Voor een bedrijf is het wel een gezond oordeel het goedkoop-

Schager Courant | 1930 | | pagina 1