Daan Pool WERKLIEDEN De „Southern Cross" te New-York. j 1VANIEIJEK l T. VAN LEÏÏEH-Slikker inning. Bollenpellers(sters) Baltenpellers(sters), Bakkers-Halfwas, Bloembollenpellers komt!! een Beer, Plaatselijk Nieuws. Van de Kennis. Duizenden menschen op de been. LANGEND !JK HEERHUGOWAARD WIERÏNGEN De „studenten-inval" in het Kon. Paleis te Amsterdam. De Amsterdamsche gasdirecteur. Advertentiën. een best beklante Zaak, 25.000 Taaie Gele Koolplanten, Aardappelrooiers en Bollenrooiers flinke Meid-Huishoudster, VARIéTé-GEZELSCHAP „FAVEUR". Voor wie zich het groote succes in 't geheugen terug roept, dat Faveur vorige jaren hier heeft geboekt, en met reden is 't gansch niet verwonderlijk dat ook nu weer in 't Noordhollandsch Koffiehuis twee avonden zijn bezet door een voorstelling van Faveur. En 't was Vrijdagavond weer een le klas gezelschap met een uit gelezen programma, vol afwisseling, dat voor 't voet licht werd gebracht, en... geheel wat nieuws niet iets waar je van zeggen moest: nou, zooiets heb ik vorig maal al van ze gezien". „Een half uurtje in wonderland" werd smakelijk voorgediend door Prof. Paulton, terwijl Willy Woltard met zijn grappen in den hoedenwinkel de vroolijke stemming nog deed toenemen. Milly Capell gaf met haar partner en haar poedeltje snoezige beelden uit groot moeders tijd, juweeltjes van aankleeding en plastiek, waarbij de lichteffecten het keurig deden. En toen kwam Willy Derby met z'n gezelligen kout en aardige liedjes en hij had direct de heele zaal te pakken. Werkelijk buitengewoon en origineel in hun presta ties waren de Japansche equilibristen Jamamoto en Koyoski, gewaagd en gedurfd, maar door zekerheid en sierlijkheid in uitvoering waren de toeren in hooge mate boeiend. Een kostelijk vroolijk nummer bood ons de vagebond violist Henry Rosen, die ons ('t zij tusschen twee haak jes gezgd) van heel goed vioolspel deed genieten. En zoo schreed het programma voort in bonte afwisseling alles vroolijkheid en amusement en oogenlust. Wie er nog niet toe besloot, ga hedenavond de voorstelling bij wonen wij zijn er zeker van dat hij zich zijn gang naar het N.-H. Koffiehuis niet zal beklagen. Schinkel had groot succes met zijn geluidsfilm: „De zingende Dwaas". Vier avonden uitverkocht, dat wil wat zeggen. De film verdient deze groote belangstel ling. Ze is mooi van uitvoering en beschaafd en boeiend van inhoud. Sonny Boy zorgt wel voor hare populairi- teit. In het Theater Royal ging met groot suc ces „De Vier Duivels", een circusfilm met de lieve Ja- net Gaynor als hoofdpersoon. Zeer mooi gespeeld en boeiend van inhoud. De conferencier Albert Klein luis terde de filmvoorstelling op met vroolijke liedjes en moppen. De Donderdagavondvoorstelling van het Nieuw Ne- derlandsch Tooneel konden we niet bijwonen. MARKTOVERZICHT. Voor een kermismarkt viel de aanvoer van vette koeien Donderdag nogal mee. Het was een mooie, drukke handel. Amsterdam had vleesch noodig, dus veel koo- pers, dan gaat dat goed, prijzen tot 60 ets. De handel in Kalveren en gelde koeien was heel goed. Pinken niet aangevoerd. Do handel in paarden viel niet mee. Nuchtere kalveren werden best verkocht. Vette schapen stug, duur, magere schapen, handel best duur verkocht. Lammeren stug en oude slachtschapen werden verkocht tot 38 gl<?., ,dat ging wel. Vette varkens was vraag naar, handel vlug. Zouters tot 30 ets. Biggen en schrammen matig, weinig aange voerd. Op de kippenmarkt was weinig drukte, handelge woon, Boter was iets beter, en hooger in prijs. MUZIEKTUIN. Matinée op laatsten Zondag van Schager kermis, te 3 uur, te geven door Schagen's Harmoniekapel, directeur de heer Joh. Dol. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch: „Ad Ilonores" Vlessing 2. Ouverture de Concert Beissig 3. Heinzelmiinncher.'s Wachtparade Noack 4. Seufzer Walzer Ivanovici f> Wien bleibt Wien Schrammel „Héra", Fantaisie Clérisse 7. „Waria", Polonaise Andrieu 8. Der treue Ilusar Frantzen BEVORDERD. Onze vroegere plaatsgenoot C. van Winkelen, werk zaam bij de Nederlandsohe Spoorwegen te Amsterdam, is benoemd tot Hoofdgeleider. DAT KWAM NOG GOED AF. Een onzer jonge plaatsgenooten kreeg in den stoom- draainaolen een der bakken op haar voet. Gelukkig ging de bak direct weer omhoog en raakte hij den voet wat zijdelings. De ontboden geneesheer constateerde bloed uitstorting, maar kon gelukkig geen gebroken deelen vinden. Met een paar dagen rust zal de kleine wel weer beter zijn; maar van de kermis zal ze niet meer kunnen genieten. HELP U ZELF. De vereenlging Help U Zelf besprak in een buitenge wone algemeene vergadering de middelen die deze or ganisatie moest aanwenden om Help U Zelf naar de eischen des tijds in te richten. Het bestuur meende, dat een ander stelsel moest worden ingevoerd, en dat eene wijziging van de contributie, daarmede gepaard moest gaan. Besloten werd, de vereeniglng in klassen te verdeelen, en aan de leden de vrijheid te geven in welke klasse ze zouden willen geplaatst worden. De volgende indeeling werd vastgesteld: Klasse A, uitkeerlng f 4.20 per week, onder de 30 jaar contr. 10 ct per week, van 3040 jaar 12% ct., van 4050 jaar 15 cent. Klasse B, uitkeerlng f 5.10 per week, onder de 30 jaar contr. 13 ct. per week, van 3040 jaar 15 ct, van 40—50 jaar 18 ct. Klasse C, uitkeerlng f 6.— per week, onder de 30 jaar contr. 15 ct. per week, van 3040 jaar 18 ct., van 4050 jaar 21 ct. Klasse C a, uitkeering f 9.per week, onder de 30 jaar contr. 22% ct. per week, van 3040 jaar 27% ct, van 4050 jaar 32% ct. Klasse .D, uitkeerlng f 12 per week, onder de 30 jaar contr. 30 ct. per week, van 3040 jaar 36 ct, van 4050 jaar 42 ct. Er zijn aangesloten 95 leden en 22 eigenwerkers, die bulfen de ziektewet vallen. 13 Leden, die in vasten dienst zijn, vielen buiten de vereeniglng. Deze regeling treedt in werking op 1 Juli a.s. ANTIKERMIS. Donderdagavond had in lokaal Bethel een antikermis avond plaats, gegeven door de 5 samenwerkende ver- eenigingen. De vergaedring werd met gebed geopend, waarna de Voorzitter uiteen zette waarom deze avond was belegd en wees er met nadruk op dat niet veroor deeld mogen worden zij, die wel naar de kermis gaan. De Ohr. zangvereeniging opende vervolgens het pro gramma met het zingen van haar Bondslied, gevolgd door Morgenzang. Leden van de Jongelingsvereeniging zetten hierna uiteen waarom niet naar de kermis te gaan De knapenvereeniging gaf vervolgens eenige voordrach ten ten beste, waarna door de zangvereeniging nog een lied werd gezongen. Een parodie op de gymnastiekver- eeniging. waarom hartelijk werd gelachen, werd daarna afgewerkt Na de pauze werden door de gymnastlekvereeniging eenige oefeningen en eenige standen op de brug gege ven. De Meisjesvereeniging liet ons een tweetal ta- bleaux zien, waarvan vooral de laatste zeer in den smaak viel. Gedurende den avond werden een geschonken taart, tulband, cake enz. aan den man gebracht om de onkos ten te dekken. De Voorzitter 9loot de vergadering met gebed, na er nog op te hebben gewezen dat men ook veel plezier kan hebben zonder een kermis. ESPERANTO. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Roggeveen Dz. te Rotterdam, deed met gunstig gevolg examen voor Esperanto. Hij behaalde een cijfergemiddelde van 8. Ontzaglijk enthousiasme bij de aankomst van het vliegtuig. De „Southern Cross" Is Donderdagavond 7 uur 31 plaatselijke tijd, dus ongeveer 1 uur 's nachts Amsterdamsche tijd, op het ver maarde vliegveld Roosevelt Tield bij New- York aangekomen. V.D. verneemt omtrent de landing de volgende bij zonderheden uit New-York: Bij de aankomst van' de Southern Cross op het Roosevelt-vliegveld waren ten minste tienduizend personen aanwezig. De politie had het vliegveld af gezet, doch toen het vliegtuig was geland, kon zij de menigte niet tegenhouden en de duizenden stroomden over het veld. Het duurde eenigen tijd voordat er voor de vliegers voldoende ruimte was gemaakt. De Nederlandsche vlieger Van Dijk was de eerste die uit het toestel stapte, direct gevolgd door Kings- ford Smith. Na de begroeting door den Britschen ge zant volgde die door den burgemeester van New York en andere autoriteiten. De vliegers zagen er vermoeid uit en zaten onder het stof. Onmiddellijk na de begroeting begaven zij zich naar het hotel op het vliegveld om zich op te frisschen en op hun ver haal te komen. De vlucht van Harbour Grace naar New York is vlot verloopen, al heeft zij tengevolge van der.' mist langer geduurd, dan verwacht was. Kingsford Smith deelde bij aankomst te New York mede, dat hij ge durende het geheele traject in voortdurende radiover binding was geweest met de landstations. Bijna voortdurend was op 2000 M. hoogte gevlogen. De mar conist Stannage is zoowel gedurende de vlucht over den Oceaan als op de laatste étappe voortdurend in actie geweest. Boven de groote steden werd lager gevlogen en voordat op het Roosevelt-vliegveld werd geland, vloog de Southern Cross over de stad. Om zeven uur werd het vliegtuig boven New York ge- signaloerd. Daarna zette het koers naar het vlieg veld en na eenige malen om het vliegveld gevlogen' te hebben, landde het vlot. De Nederlander Van Dijk stapt het eerst uit. Reuter seint nader, dat het vliegtuig een perfecte landing maakte en daarna, groote wolken stof op werpend, naar de hangar taxiede. Daar werden de vliegers door de duizenden toeschouwers verwel komd De eerste man die uit 't vliegtuig stapte was de Hollander, die bezweet en dik or.der 't stof, letter lijk in de armen van de wachtenden viel onder het .uitroepen van: This is terrible. (Het is verschrikken lijk!) Omtrent de aankomst van de Southern Cross wordt nog gemeld, dat de landing uitstekend verliep on der het gejuich var» de duizenden menschen, die op het vliegveld de komst der dappere vliegers hadden afgewacht. Kingsford Smith had vóór de landing eerst nog eenige staaltjes van lucht-acrobatiek vertoond tot bewondering van de toeschouwers. In wolken van stof rolde het vliegtuig vervolgens over het veld. Van andere zijde wordt omtrent de aankomst van de Oceaan-vliegers nog gemeld: Op het vliegveld waren vele autoriteiten aanwezig, niet alleen vertegenwoordigers van de stad New York, maar ook vai» de regeering te Washington. Ook eeni ge leden van hel diplomatieke corps waren voor de ze gelegenheid uit Washington naar New York ge komen. Een der eersten, die Kingsford Smith en on zen landgenoot Van Dijk, alsmede Stannage en Saul gelukwenschte, was de Britsche gezant sir Ronald Lindsey. Wat Kingsford Smith verklaarde. In een interview heeft Kingsford Smith verklaard dat de moeilijkheden van den vliegtocht over den Oceaan grootendcels aan het weer geweten moesten worden. Het kompas begon blijkbaar zijn kuren te vertoo- ncn op dezelfde plaats waar de Bremen op haar vliegtocht over den Oceaan met moeilijkheden te kampen kreeg. Smith twijfelt er aan, of de Noordelijke Atlantische Oceaan ooit een bruikbare route voor handelsvlieg- tuigen zal worden. De gevaren op die route zijn onbegrijpelijk groot. Als men de weerstaatjes bestudeert blijkt, dat er bijna eiken dag kwade plekken zijn en bij het vlie gen in Westelijke richting zal men altijd tegen te genwinden optornen. De New Yorksclie bladen zijn het erover eens, dat de ontvangst van de Southern Cross bijzonder har telijk is geweest. Kingsford Smith heeft, volgens een telegram van Reuter, in een interview gezegd, dat zijn volgende groote tocht, zijn huwelijk zal zijn. Hij zal nooit meer een tocht als de thans volbrachte ondernemen. Waar dient het toe, voegde de vlieger aan deze opmerking toe. Kingsford Smith heeft in zijn interview nadruk ge legd op de onschatbare diensten, welke de vliegers voor het slagen van hun tocht van de draadlooze te legrafie hebben ondervonden. Zaterdag naar San Franoisco. Gemeld wordt, dat na de officieele ontvangst in New York en nadat de voorgenomen huldebetoogin gen hebben plaats gehad, de „Southern Cross" naar Californië zal vliegen, waarmede Kingsford Smith de vlucht om de wereld zal hebben volbracht. De vlieger Van Dijk heeft, medegedeeld, dat hij met Kingsford Smith naar Californië zal vliegen. Het staat nog niet vast, wanneer hij naar Nederland zal terugkeeren. Bij de landing van het toestel waren Geyssendorfer en Scholten aanwezig. Er werden bloemen overhan digd voor de K.L.M. Zaterdag wordt gestart naar San Francisco. Huldetelegrammen. Zoowel onze minister van Defensie als de minister van Waterstaat hebben een telegram van geluk- wensch gezonden aan den Nederlandschen vlieger E. van Dijk. Triomftocht door New York. Door de bevolking geestdriftig toegejuicht. Omtrent den tocht van de vliegers naar liet stad huis van New York, wordt aan de „Tel" geseind, dat dit een ware triomftocht is geworden. Gestoken in nieuwe pakken, welke de kleermakers in allerijl des nachts voor hen hebben gemaakt, wachtte de oceaanvliegers gistermorgen rustig in de hall van het Roosevelt Hotel op het oogcnblikj|waarop de ont- vangstcommissie van de stad New York met hoofd commissaris Whalcn aan het hoofd, hen zou komen afhalen voor den triomftocht naar het stadhuis. Voorafgegaan door een detachement bereden politie en vergezeld door de ontvangst-commissie, gingen de vliegers door de straten, waar den geheelen weg langs, de toeschouwers in dichte rijen stonden en de bemanning van de „Southern Cross" geestdriftig toe juichten. Om een uur 's middags arriveerden zij op het stadhuis, waar eveneens een dichte menigte van duizenden verzameld was. Burgemeester Walker overhandigde den vliegers het eerediploma en de gou den medaille van de stad New York. Zoowel de wel komstrede van den burgemeester als het antwoord van de vliegeniers werd door een ingewikkeld systeem van radiostations over de geheele Ver. Sta ten uitgezonden. Op verzoek van de bemanning bleef de plechtigheid uiterst eenvoudig. Onder de aanwezigen in het stadhuis bevonden zich: Sir Ronald Lindsey, de Engelsche gezant, de Iersche zaakgelastigde, de Australische Hooge Com missaris, de directeur van de afdeeling voor land- luchtvaart, de directeur der afdeeling voor de zee luchtvaart en de directeur van de afdeeliing voor commercieele luchtvaart. Verder de Nederlandsche consul-generaal, de vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij en vele vooraan staande leden van de Engelsche, Australische, Zuid- Afrikaansche, Nederlandsche en Iersche kolonies te New York. Toespraak van burgemeester Walker. De burgemeester bracht grooten lof aan de pres taties van de bemanning der „Southern Cross" en herinnerde aan het enthousiasme, waarmede Fitz- maurice en zijn metgezellen indertijd begroet waren. Het feit, dat zij den tocht volbracht hebben, doet niets af zoo zeide de burgemeester, aan de eer, die die men nu u bewijst. Uw vlucht is geen „stunt" ge weest, gij hebt het niet op sensatie aangelegd, doch gij liebt het uwe trachten bij te dragen tot de we tenschappelijke kennis van de luchtvaart. Uw vlucht zal een mijlpaal blijven in de geschiedenis van de Oceaan-luchtvaart. Heel New York brengt u een har telijk en welgemeend welkom. De vliegers waren hierna de eeregasten aan een lunch, aangeboden door de Advertising club. De „Southern Cross" wordt verkocht. Reuter seint uit New York: Kingsford Smith heeft bekend gemaakt, dat hij binnenkort de „Southern Cross" persoonlijk bij op bod zal verkoopen te Oakland, Californië, want hij heeft geld noodig voor zijn huwelijk met miss Mary Powell te Sydney. Nagekomen Berichten. ALKMAAR, 27 Juni. Aardappelen f 1.804.80, per 100 Kg., andijvie f 0.80 3.10, bloemkool I f 513, kropsla f 0.703.80, komkom mers f 1060 per 100 stuks doperwten f 210, peulen f 513, snijboonen f 20—26, D. spercieboonen f 2529, tuinboonen f 1.303.20, tomaten A f 18.40, B f 14.70, C f 17.10, CC f 7.40 per 100 pond, perziken f 0.18—0.26, roode kool f 0.10 per stuk, postelein f 0.100,36, spi nazie f 0.510.90 per bakje, rabarber f 5.206.20, worte len f 1.804.60 per 100 bos. WINKEL, 27 Juni. Kruisbessen f 23, aardbeziën f 1423, slaboonen f 13 17, peulen f 810, aardappelen f 12 per 100 pond, bloemkool f 24, kropsla f 23.50, komkommers f 11 15, wortelen f 5—6, rabarber f 12 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de schoolfeestcommissie op Vrijdag avond 27 Juni. Aanwezig alle leden en onderwijzend personeel. Na opening werden de notulen voorgelezen en goedge keurd. De totale opbrengst der lijsten, welke bij de inge zetenen gepresenteerd zijn, bedraagt f 453.89. Besloten werd het schoolfeest te houden op Vrijdag 4 Juli en dan met de jongste klassen naar Schoorl, Ber gen enz. te gaan en met de oudste klassen naar Den Haag. Wij wenschen het schoolfeest een mooien dag. In de laatst gehouden vergadering van de afdeeling Heerhugowaard van het Ned. Onderw. Gen. is benoemd tot secretaresse mej. Maas te Heerhugowaard en wel inplaats van den heer J. Liefhebber, die gaat vertrek ken. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Deventer is aangewezen mej. Wit alhier en als plaats vervanger de heer Koppenal van Hensbroek. De afdee ling besloot jaarlijks een bijdrage te verleenen aan het Weezenfonds en aan het ondersteuningsfonds van het N.O.G. VEENHUIZEN. De afdeeling Veenhuizen van den Bond voor Staats- penslonneering zal op de te houden algemeene vergade ring te Amsterdam vertegenwoordigd worden door den heer P. Bontes alhier. Bij Kon. Besluit is met Ingang van 1 Juli tot heem raad van het heemraadschap Wieringen benoemd de heer M. Bakker Szn. alhier. Tot 3 weken voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. De vierde kamer der Rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen de beide Delftsche stu denten A. A. de B. en A. H. B., verdacht van huis vredebreuk. Zooals men zich zal herinneren, waren zij op 11 Mei j.1., na de Universiteitsroeiwedstrijden in het Koninklijke Paleis binnengedrongen. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat het ge beurde niet kon worden aangemerkt als een manifes tatie tegen het koninklijke gezag, doch slechts als ern stige baldadigheid moest worden beschouwd. Deze bal dadigheid gaf echter blijk van een ernstig tekort aan eerbied jegens het Koninklijk Huis. Gevangenisstraf werd daarom noodzakelijk geacht; in verband evenwel met het gunstige verleden van de nog jeugdige ver dachten, wilde de rechtbank hun een voorwaardelijke veroordeeling opleggen, die zij ook aan anderen in ge lijke omstandigheden zou opleggen. De rechtbank ver oordeelde beide verdachten deswege tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 weken met een proeftijd van 3 jaren. De officier van justitie had een onvorwaardelijke ge vangenisstraf van S weken geëicht, De beide Delftenaren waren niet bij de uitspraak te genwoordig. Hij zou niet van plan zijn vrijwillig zijn ontslag te nemen. Het „Hdbl'd." verneemt dat. dr. Temeden niet voor nemens is vrijwillig zijn ontslag als hoofd-directeur der gemeentelij'ke gasfabrieken aan te vragen. Deze zaak zal nu allereerst in de Commissie van Bijstand voor de gemeente-bedrijven worden behandeld. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering der Commissie van Bijstand voor de bedrijven is behan deld een concept-voordracht van B. en W., om aan dr. Terneden, hoofddirecteur der gemeentegasfabrie ken, ontslag te verleenen. Deze zaak gal spoedig in comité-generaal van den Raad worden besproken. Heden overleed, zacht en kalm, onze innig geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante, Mej. L. ATEMA, in den ouderdom van 68 jaar. Uit aller naam A. ATEMA. Schagen, 26 Juni 1930. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren: Cornelis Hillebrand, Zoon van N. v. d. GRAGT en A. v. d. GRAGT—Delver. Diemen, 26 Juni 1930. Hartveldscheweg 8. CKJOOQOOOQOQOQOOiO Den 4en Juli a.s. hopen onze g geliefde Ouders, Behuwd- en z Grootouders, 1 II.H. waard, Noord, Q hunne 50-jarige Echtvereeni- 0 ging te herdenken. Q O Hunne dankbare Kinderen, q Dirkshorn, Juni 1930. ÖOO-OOPOiOOsOOPOiOOSO Getrouwd: H. J. RENS Pz. en N. WEIJ Cd. die, mede namens wederzijdsche Familie, Buren, Kennissen, Bestuur cn Personeel van de Zuivelabriek „De Dageraad" hartelijk dank zeg gen voor de vele blijken van be langstelling bij hun Huwelijk on dervonden. Burgerbrug, Jur.i 1930. A. A. A. KRAAN en W. C. C. E. KRAANLenghaus zeggen, mede namens hunne Kin deren, Behuwd- en Kleinkinderen, hartelijk dank aan allen die be langstelling hebben betoond bij hunne 50-jarige Echtvereeniging. Valkkoog, 28 Juni 1930. Onzen ha.rtelijken dank aar.' Fa milie en Kennissen voor de vele blij ken van belangstelling bij ons Hu welijk ondervonden. J. DELVER. L. M. DELVERden Haan. Molenvaart, Anna Paulowna, Juni 1930. TE KOOP: in Kruideniers- en Koloniale Waren, Galanterieën enz., staande op een dorp in de omgeving van Schagen. Te bevragen bij A. SLEUTEL Jz., Makelaar te Schagen. Te koop gevraagd: bij Wed. W. METZELAAR, Wierin- gerwaard, nabij Oudesluis. gevraagd, bij D. PRONK, Grootesloot, Oudesluis. gevraagd. N. V. VAN KUIJEREN, Grasweg, Anna Paulowna. Terstond gevraagd: bij H. WILMS, Middelweg, Anna Paulowna. Gevraagd: Een voor loop- en magazijnwerk, leef tijd 14-15 jaar, bij L. BOLTE, Scha gen. Gevraagd: bij J. WEDER, Broek op Langen- dijk. Terstond gevraagd: J bij D. de ROVER, Meerweg, Breezand. gevraagd, bij D. DE GEUS, Stroet, St. Maarten. gevraagd, bij J. STOLTE, Anna Paulowna. Terstond gevraagd: met best huiselijk verkeer, vader met 2 zoons. Loon f 35 per maand. Brieven onder lett. Z A, Bureau v. dit blad. Ter dekking beschikbaar: bij W. GO VERS, Lutjewinkel.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6