Kiens- N.V. Spoor-(7ram-)weg Wieringen -- Schagen, Radioprogramma DE LANGENDUKER GR0ENTENVE1L1NGEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Zijn de aandeden waardeloos! De spoorvrachten voor vroege aardappelen. f EN KANONSCHOT f Uit onze omgeving. WARMENHUIZEN BARS1NGERH0RN Dinsdag Uuli 1930 H1CER 73ste Jaargang No. 8687 C0D11NT. 'Dit blad verschijnt viermaal per week Dinsdag, Woensdag, Donder- .'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'siorgens 8 uur, worden Adver- /tentiën nog zooveel mogelijk in het eerjuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEI In Hotel „Vrerlelust" van den hee J. Igesz te Schagen werd Zaterdag 28 Juni 1930 de 23e gewone algemeene vergadering van vennooen van boven genoemde naamlooze vennootschap ;chouden, onder voorzitterschap*van den heer H. K.Koster, te Wie ringenvaard; secretaris-boekhouder de heer C. Ha ringbuizen, eveneens te Wieringervaard. In zijn openingswoord merkte de Voorzitter op dat, afgaande op de resultaten van ver? jaar. men wel licht heel wat verwachting van de exploitatie had, doch door de verandering die plaés vond door de opheffing van de tram Schagen-Wogium en het daar uit voortvloeiende nieuwe contract dat met de Ned. Spoorwegen moest worden ges!ot<n, kan de toe komst duister genoemd worden. Ui het verslag over 1929 zou dat wel nader blijken. Het jaar 1929. Door den secretaris-boekhouder wordt vervolgens verslag uitgebracht over 1929. De uitkomsten der exploitatie waren van dien aard, dat evenals over het daaraan vooraf gegane jaar van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij een belangrijke Uitkeerjng viel te ontvan- grn cn wederom tot betaling var dividend en resti tutie van rentelooze voorschotter kan worden over gegaan. Niettemin is 1929 voor de Vennootschap zeer ramp spoedig geworden en wel zoodanig dat. naar de raee- ning van het Bestuur de waarde der aandeelen en der rentelooze voorschotten thans op nihil zal zijn te stellen. In November toch gaf Z.E. de Minister van Waterstaat machtiging tot ophef fing der lijn Schagen-Wognum en als gevolg daarvan kwam de in 1910 gesloten exploitatieovereenkomst met onze vennootschap van rechtswege op 1 Februari 1930 te vervallen. Dit bracht, een groote ommekeer. Op gror.d der overeenkomst kreeg de vennootschap winstuitkeerin- gen, niettegenstaande naar verkregen mededeelingen de H.IJ.S.M. met groote verliezen exploiteerde en liet wekte dan ook geen verwondering, dat het bestuur kort na de mare over de opheffiag van dc tram SchagenWognum door de directe van de H.IJ.S.M. voor de keuze werd gesteld: de exploitatie eveneens te beëindigen of een nieuw en zeer bezwarend contract af te sluiten. De exploitatiekosten, aldus berichtte de Directie, bedragen jaarlijks rond f95000.— en tot ver dere exploitatie was de Directie wel genegen, mits zij jaarlijks van de opbrengsten kan preleveeren: lc. voor exploitatiekosten f95000.inplaats van f 19000.—; 2e. voor het gebruik van het baanvak Lutjewaller- weg—Schagen 4 van f 157.300.— f 6292.— (over 1929 f2412.47). Bovendien wensebte zij elk jaar de overeenkomst te kunnen opzeggen. Het jaarlijks ingevolge het 3e lid van art. 14 van het exploitatiecontract te ontvangen voorschot zou van f 1250.— worden verhoogd tot f 2500.—. Na bespre kingen met het Bestuur verklaarde de Directie zich bereid: lo. de vergoeding voor gebruik van het baanvak Lutjewallerweg—Schagen te fixeeren op f 1000.— per jaar; 2o. het jaarlijks voorschot te veranderen in een uitkeering, zonder verplichting tot terugbetaling; 3o. om, indien de exploitatiekosten van onzen spoorweg beneden het in het contract genoemde be drag van f95000 mochten dalen, dit bedrag in even redigheid te verminderen; 4o. dc exploitatie voorloopig althans tot de ope ning der lijn van Anna Paulowna naar Friesland, te blijven voortzetten. De contracten voor de exploitatie en het gebruik van het baanvak LutjewallerwegSchagen werden op 31 Januari 1930 opnieuw gesloten. Wanneer wij nu nagaan, aldus luidt verder het ver slag, dat de hoogste opbrengst ruim f71000 bedroeg en daarbij in aanmerking wordt genomen, dat deze hoogere opbrengst voor een flink deel was te danken aan het groote vervoer van arbeiders en steenkolen voor de Zuiderzeewerken, dan is 't wel duidelijk, dat de Vennootschap zeer waarschijnlijk nimmer meer ecnige uitkeering zal genieten. Nu het vervoer or arbeiders bijna geheel over Medemblik is gebracht en weinig steenkolen tc Van Ewijcksluis worden ver scheept, nemen de opbrengsten nog belangrijk af en zullen deze lang niet de exploitatiekosten kunnen dekken. Waar wij voorzien, dat op deze wijze het voortbe staan van onze lijn, welke voor het vervoer van landbouwproducten, voor onze streek nog onmisbaar en voor het personenvervoer vooral voor Wieringer- waard van groot belang is, in gevaar komt, stellen wij ernstige pogingen in het werk, om de verliezen voor dc H.IJ.S.M. zoo gering mogelijk te doen zijn en om te komen tot vereenvoudiging en een goed- kooper exploitatie. Het zou diep te betreuren zijn dat de spoorweg aangelegd ook met belangrijke bijdragen van grond eigenaren en andgebruikers niettegenstaande het vervoer van goederen, sedert het eerste exploitatie jaar, vrij regelmatig toenam en waardoor er blijven de behoefte voldoende is gedemonstreerd, alleen ten gevolge van te hooge exploitatiekosten zou moeten worden opgeheven. Wij hopen dat in deze de medewerking van de Ned. Spoorwegen en de Regeering niet zal ontbreken cn dat de bewoners dezer streek, ter bevordering van de instandblijving der lijn, zooveel mogelijk voor het vervoer gebruik van onze tram zullen maken. Uit het verslag blijkt clan verder, dat dc opbrengst per dag K.M. gemiddeld bedroeg f 12.46, vorig jaar f 12.80. Dc winst- en verliesrekening geeft aan een winst- saldo van f 32496.64%, inbegrepen het voor 1929 van 1928 beschikbaar gehouden bedrag ad f 1105.17, zoodat hot werkelijk bedrag der winst over 1929 bedraagt f 31391.47%, of f4083.39 minder, dan vorig jaar. Op dc rentelooze voorschotten zal aan de hand van de gesloten overeenkomsten met RijkProvincie, 5 te rugbetaald moeten worden en voorgesteld wordt om de dividend-uitkeering op 4 te bepalen. Onder dankzegging wordt het verslag goedge keurd. De rekening 1929 was nagezien door de heeren G. J. Lovink, Anna Paulowna, J. Speets en P. J. Blaau- bocr, beiden te Wieringenvaard, de laatste als plaats vervanger van den heer Jb. Waiboer Hz., die verhin derd was. Overeenkomstig het advies dezer commissie, werd de balans en winst- cn verliesrekening goedgekeurd en daarbij de dividend-uitkeering op 4 bepaald, de restitutie op de rentelooze voorschotten op 5 De heer II. K. Koster, Wieringenvaard, werd als bestuurslid herkozen en het was de heer C Wijde- ncs Spaans, die den heer Koster met deze herbenoe ming ^eluk wenschte en er op wees, dat gedurende den tijd dat de heer Koster het voorzitterschap waar nam, wel was gebleken, dat de leidint in goede han den berustte. De heer Koster dankte voor deze vriendelijke woorden. Bij de aanvaarding van de functie had hij niet gedacht, dat er zooveel werk aan verbonden was. Tot leden van de commissie van onderzoek der vol gende rekening, worden opnieuw benoemd de heeren Lovink, Speets, Jb. Waiboer Hz., tot plaatsvervangen de leden de heeren P. J. Blaauboer en P. J. Vissclier te Wieringenvaard en de heer K. Breebaart Dz. te Kolhorn. Een uitvoerige bespreking volgde over de moge lijkheid om de exploitatie te vereenvoudigen en goed- kooper 'e maken en waar het bestuur in die rich ting reeds pogingen heeft gedaan, werd goedgevon den dat het Bestuur in dit opzicht urgent blijft. Schagen was niet vertegenwoordigd. In verband met de besprekingen die in den Raad van de gemeente Schagen hadden plaats gehad over den nieuwen toestand, die door de stopzetting der exploitatie van de tram SchagenWognum was ont staan cn welke besprekingen het uiteindelijk resul taat hadden gehad dat de Raad den heer Van Erp benoemde om op de algemeene vergaderingen der vennootschap de gemeente Schagen te vertegenwoor digen, in verband met die besprekingen nu, wekte het bij de vergadering verwondering, dat de gemeente Schagen geen vertegenwoordiger had gezonden. De gemeente Schagen toch kon daardoor geen enkele stem uitbrengen, immers de heer J. Cornelissen, bur gemeester, vertegenwoordigt bestuurslid zijnde dc gemeente niet. WOENSDAG 2 JULI 1930. Hilversum (1875 BI.) V.P.R.O. 10.0010.15 Morgenwijding. V.A.R.A. 12.00 Gramofoonplatenconcert. 2.00 Toespraak door den heer K. de Boer. Onderwerp: ..De taak der vrouw ln den economischen strijd"; 2.30 Uitzending v. d. Kinder- matiné vanuit het Kurhaus te Scheveningen o.l.v. Henri Nolles; 3.30 „Maak het zelf" door Mevr. C. Schaake Verkozen; 4.30 Orgelspel door Johan Jong met mede werking van Jo Hekster, viool; 5.30 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 6.00 Vooravondconcert door het VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot, 7.30 Causerie door den heer H. H. Holthuis. Onderwerp: Jeugdherbergen; 8.00 In leiding t. h solisten-concert vanuit het Kurhaus te Sche veningen, door Hugo de Groot; 8.15 Solisten-Concert vanuit het Kurhaus te Scheveningen; In de pauze: Cau serie en gramofoonplaten. Na afloop Persberichten Vaz Dias. Daarna: Gramofoonplaten. Huizen (1071 M., van 12.00—6.00: 298 BI.) N.C.R.V. 8.15—9.30 Tijdsein en Morgenconcert. 10.30—11.00 Korte Ziekendienst. 11.00—11.30 Gramofoonplaten. 11.30—12.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.302.00 Middagconcert. 2.002.45 Eerste gedeelte van het con cert te geven door Frtts Meyerse. zang. Dirk Vos. viool en mevr. Hanny Helderman—Smit, piano; 2.453.15 Le zen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wentink; 3.154.00 Vervolg Concert; 4.005.00 Tijdsein en Concert te ge ven door de Kon. Marinekapel te Den Helder, o.l.v. Kapelmeester L. H. F. Leistlkow; 5.006.00 Kinderuur tje, 6.007.10 Spreker: J. A. Streefkerk, architect te Rotterdam. 6.30—6.40 Vaz Dias: Koersen. 7.107.15 Gra- mofoonmuzlek, 7.15—7.45 Declamatie, 7.458.00 Gramo- foonmuziek, 8.00 Tijdsein, 8.00—11.00 Uitzendavond. Spre ker: Drs. A. van Deursen. te Groningen, met muzikale medewerking; 10.00 Persberichten Vaz Dias. Een reductie van 30 pet, Van 1 Juli tot 15 Augustus. In antwoord op zijn telegrafisch verzoek tot on middellijke verlaging der spoorvrachten voor vroege aardappelen heeft het Centraal Bureau der tuin bouwveilingen te 's-Gravcnhage van den Minister van Waterstaat het bericht ontvangen, dat met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandigheden door de Regeering besloten is een reductie van dertig procent te verleenen op de Nederlandsche spoor wegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandscher, bodem in binnenlandsch verkeer of naar het buitenland, ingaande 1 Juli en eindigende 15 Augustus a.s. De moeilijkheden met den export naar het buitenland dumping en anti-dumpings maatregelen. Buitengewoon groote aard- appelaanvoeren, afwisselende prijzen. Bloem kool loopt in prijs op. Boswortelen goedkoo- per. Sterk dalende prijzen voor tomaten. Eerste aanvoer van roode kool, idem van slaboonen en peulen. Nog uien aan de markt! Aan de Langendijker groentenveilingen blijven de toe standen ongeveer dezelfde, wat ons niet verwondert, als we bedenken, dat de factoren, die op dezen toestand van invloed zijn, zich niet in gunstlgen zin ontwikkelen, in tegendeel zich nog meer naar den ongunstigen kant wen den. Het is van algemeene bekendheid, dat Langendijlc vooral is aangewezen op het buitenland, zoodat. wijzigen zich daar de toestanden niet in voor ons gunstige po sitie, de omstandigheden voor den Langendijk moeilijk zullen blijven. Letten i'e op de pogingen in het buiten land, om in de eerste plaats op te komen voor de belan gen hunner ingezetenen en de bedrijfstakken daar den steun ondervinden van de volksvertegenwoordiging, die er in dat verband op uit is den invoer te belemmeren, dan laat het zich verstaan, dat het voor onze producen ten moeilijk is, tegen het buitenland te concurreeren. De dumpingsmaatregelen, in verschillende landen toe gepast, om de inlandsche bedrijven ln stand te houden en de onmogelijkheid om daar tegenover auti-dumpings- maatregelen toe te passen, werken voor onzen tuinbouw funest. In 't bijzonder is het Duitschland, dat ons daar door de das om doet. De eisch van het „Rijksboerenfront" waarin de 4 grootste Duitsche economische politieke landbouworganisaties zich hebben vereenigd, om krach tiger bescherming van den Duitschen tuinbouw door middel van hoogere invoerrechten, is niet onverhoord gebleven en de gevolgen daarvan zijn reeds enkele ja ren achtereen gevoeld. Bedenkende dat 55 pet van de waarde van den Nederlandschen groente- en fruitex- port voor Duitsche rekening is geweest, is het duidelijk welk een groot belang er voor Nederland, en vooral ook voor Langendijk, in gelegen is, de afzetmogelijkheid vei lig te stellen. Doch dit te doen, is op 't oogenblik zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk: „Nood breekt wetten", geldt tegenwoordig vooral voor Duitschland, en wie leest van de ongunstige economische toestanden in dat land, kan begrijpen, hoe men daar met kunst en vlieg werk voor allerlei binnenlandsche belangen opkomt. De behartiging der belangen van onze tuinbouwers nvordt blijkbaar door onze regeering anders gezien. Het is er nu eindelijk van gekomen, dat 30 pet. reductie zal worden gegeven op de vrachttarieven der Nederlandsche Spoorwegen voor wat het vervoer van aardappelen en groenten betreft, gedurende enkele weken van dit jaar. Of deze maatregel intusschen van groote beteekenis zal zijn is twijfelachtig, terwijl 't nog de vraag zal blij ven, of deze reductie in haar geheel ten goede zal komen aan den tuinbouw, dan wel of ook de handel daarbij voordeel zal hebben. Meer is te verwachten van den slechten oogst in het buitenland, die daar veel geleden moet hebben door gebrek aan het noodige hemelwater. Tegen dat euvel helpen tariefmuren niet en als er ge brek is, vindt men altijd nog wel de noodige middelen om het ingevoerde te betalen. Sommige economen blij ken Intusschen te beweren, dat de deployabele toestand in verschillende bedrijven zijn oorzaak vindt in ons leven boven onzen stand. Vergeleken met België moet de Staat daar hebben te betalen, niet meegerekend de af lossingen van leeningen, een tweemaal zoo klein bedrag per hoofd als in Nederland, wat natuurlijk door de be lastingbetalers moet worden opgebracht. En ten aanzien der gemeenten moet de toestand voor ons land nog on gunstiger zijn. Dat dergelijke feiten remmend werken in den strijd om afzetgebied is duidelijk en we nemen nog niet dadelijk aan, dat deze bezwaren uit den weg zijn te ruimen door alle mogelijke zorg te besteden aan kwa liteit, sorteering en verpakking. Wie van oordeel is. dat de werkende klasse recht heeft op de huidige loonen en de getroffen sociale maatregelen niet mogen worden ge mist, komt het tot de overtuiging, dat men ln dezen voor zeer lastige problemen staat. De aanvoer van vroege aardappelen was in de afge- loopen week buitengewoon groot. Het is aan de Broeker veiling nog voorgekomen dat er op één dag meer dan 70 spoorwagens werden aangevoerd, ongetwijfeld een record aantal. In totaal beliep de' aanvoer aan de v iling der L.G.C. 350 spoorwagens en aan die van den Noorder- marktbond 144. Ter vergelijking met het vorige jaar dee- len we mee. dat toen in de overeenkomstige week 142 spoorwagens aan de Broeker veiling en slechts 17 aan die te Noordscharwoude werden aangevoerd. Men bedenke, dat de campagne toen aanmerkelijk later begon. De prijzen liepen deze week nog al uiteen. In 't algemeen kan gezegd worden, dat zc niet hoog waren. In 't begin der week werd te Breek f 4 907.30 besteed, te Noord scharwoude t 5.20—6.50 voor Schotsche muizen. Drlelin- Een kanonschoh hoort hy niet. Hy slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan z'n oor. J.GAUNO'5 ECHTE FRIE5CHE BAAI-TABAK Dar) is de rakher; Dadelijk wakker! IO-12-15 a CT5. PCP W ON3 gen brachten toen resp, f 2.404.60, en f 2.803.80 op. Woensdag waren de prijzen van de groote gedaald tot f 3.805.60 en f 3.505.90. Deze prijzen bleven zich on geveer handhaven. Zaterdag werd aan de resp. veilingen f 3.805.80 en f 35.30 besteed. Drielingen golden toen f 1.704.10 te Broek en f 1.703 te Noordscharwoude. Voor het eerst werden aan de Broeker veiling school meesters geveild, die betaald werden met f 4.305.50. Een vergelijking der prijzen met het vorige jaar in de over eenkomstige week zou geen zin hebben in verband met het groote verschil in aanvoeren. Dat er toen f 12 per 100 Kg. meer werd betaald wil dus niets zeggen omtrent de finantieele uitkomsten. Aan de Broeker velling wer den ook reeds eigenheimers aangevoerd, die f 4.80 per 100 Kg. opbrachten. Aan de veiling te Noordscharwoude werden nog 1500 Kg. uien geveild, die f 1.80 opbrachten; voor drielingen werd f 0.60 betaald. Witte kool bracht aan de Broeker veiling f 0.70— 1.60 op. Met bloemkool ging het aanvankelijk zeer slecht. Aan de L.G.C.-veiling werd f 2.602.80 betaald, te Noord scharwoude f 1.802.40. Successievelijk kwam er echter eenige gang in de prijzen en Zaterdag te Broek f 6.10 10.90 voor eerste soort en f 2.303.20 voor tweede soort worden gemaakt. Te Noordscharwoude was de prijs ech ter vrij wat lager. De aanvoer beliep in totaal bijna 22000 stuks. Minder gunstig was het verloop der markt voor bos wortelen die nog uitsluitend aan de Broeker veiling wer den aangevoerd. Konden ze aanvankelijk nog f 56.30 opbrengen, deze prijzen liepen Donderdag terug tot f 2.80 4.20 per 100 bos. een te lagen prijs voor een bevre digende uitkomst. De aanvoer beliep 45000 bos. Over de tomaten valt niet zoo te roemen als verle den week. In 't begin der week werd voor A-qualiteit nog f 57.60, voor B f 56.80, voor C f 56.40 en voor CC f 28.60 betaald. Den volgenden dag daalden deze prij zen met f 10 tot f 12 voor de eerste 3 soorten, terwijl de prijs van CC zich handhaafde. Al waren de prijzen Woensdag weer f 45 hooger, in de tweede helft der week was de hoogste prijs voor A-kwaJiteit weer tot f 40 gedaald op Donderdag en kon Zaterdag zelfs niet meer dan f 36.60 worden gemaakt. De CC soort bracht de 3 laatste dagen van f 15.40—18.50 op. De totale aan voer beliep niet minder dan 95400 Kg. Aan de Broeker veiling werden reeds slaboonen aan gevoerd, die van f 43.60—48 per 100 Kg. opbrachten. Voor peulen die aan de veiling van den Noordermarkt- bond werden geveild, werd f 15 betaald en voor sper- cieboonen f 40. Voor het eerst kregen we de vroege roode kool aan de velling van de Langendijker Groentencentrale. Aanvan kelijk werd er f 9.40 tot f 13.50 voor betaald, welke prijs later daalde tot f 6.50—10.30, om op het eind der week weer te stijgen tot f 11.40—13.90. Hoewel deze prijzen niet slecht genoemd kunnen worden, zijn ze toch vaak in 't begin der campagne hooger geweest. Ofschoon er nog groote hoeveelheden rabarber op de akkers plukklaar staan, wordt deze niet aangevoerd, daar ze onverkoopbaar is. Uitslag van de gehouden landbouw- en veetellinf. Het aantal tuinders in deze gemeente volgens d© gehouden telling betreffende het grondgebruik in de ze gemeente bedroeg 214. Als eigen land is in gebruik 443.88 H.A., gepacht land 634 86 H.A., van de ouders in pacht 163.96 II.A. Als graslar.d is in gebruik 395.58 H.A., als tuin grond 676.12 H.A. Het aantal eenruiters plat glas bedraagt 926, de oppervlakte staand glas (verwarmt) is 312 M2. cn onverwarmd 4106 M2. Het aantal personen dat van 0.05—0.15 H.A. in ge bruik heeft is 4. van 0.15—0.25 H.A. 1, van 0.25—0.50 H.A. 5, van 0.50—1 H.A. 4. van 1—5 H.A 131. van 5—10 H.A. 41, van 10—20 H.A. 23 en van 20—50 H.A. 3. Het aantal veebezitters bedraagt 143. paarden 52, stierer: 9, melk- en kalfkoieen 42Ó, mestvee 47, jong vee boven 1 jaar 59, beneden 1 jaar 79, aantal scha pen 201, lammeren 117, bokken en geiten 13, varkens beneden 6 weken 29, fokzeugen 12 van 6 weken, 96 tot 60 K G. en 6 van 100 tot 150 K.G. Kuikens 2224, kippen 1519, eendkuikens 101 en eenden 351 stuks. KOLHORN. Donderdag heeft alhier de eerste schutting plaats gehad van een zuiger, de Rossum II, van de heerer: De Vries en v. d. Bosch, door de nieuw gebouwde sluis.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1