PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De bevrijdingsfeesten in Duitschland. Het Kanaaltunnelplan voor goed van de baan. Massa-vlucht over den Oceaan. Te lang in 't water ASPiRIN Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. De moord te Vianen. Nieuwe HoIIandsche haring. BOERENPLAATS VERBRAND. Bij het korte, doch hevige onweer, dat gisteravond hoven deze omgeving woedde, is de nog nieuwe ka pitale boerderij aan de Vennik onder de gemeente llarsingerhorn, bewoond door den heer G. Blaauboer door liet hemelvuur getroffen. Hev achterhuis brand de af, het voorhuis bleef gespaard. Van den hooi oogst was een groot gedeelte binnen, dat natuurlijk verbrandde. De brandspuiten van Haringhuizen en llarsingerhorn verleenden goede diensten bij het be houden van het voorhuis. De boerenplaats, die voorheen eigendom was van de inmiddels overleden dochter van de heer Jb. Swaan te Bergen, welke laatste gedurende zijn le ven het vruchtgebruik geniet, behoort aan de al- gemeene Jeugdorganisatie „de A.J.C.* DE NIEUWE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Dinsdagmiddag te 5 uur had de officieele opening plaats van de nieuwe bad- en zweminrichting van de Bad- en Zwemvereeniging „De Wiel". In tegenwoordigheid van dames- en heeren mede bestuursleden, architect, aannemer en pers heette de voorzitter, de heer Schmalz, de aanwezigen harte lijk welkom in de nieuwe inrichting en wees er op, hoe hier, dank zij de goede zorgen van den architect, den heer Chr. Dekker, een goede inrichting was ver kregen. Spr. bracht den architect een complimentje voor diens werk en tevens den uitvoerder van hot werk, den heer C. Wit te Valkkoog, voor de goede oplevering. Wel had de oplevering wat lang ge duurd, maar laten we maar zeggen, dat wat lang duurt goed moet zijn. Spr. hoopt dat de inrichting in goeden toestand moge blijven en het Bestuur van „De Wiel" niet in zijn verwachtingen omtrent de in- rihtir.g worde teleurgesteld. Niet. alleen in de goede zorgen der leden, maar ook die der jeugd wordt de inrichting aanbevolen. Hartelijk dank werd gebracht aan allen die hadden medegewerkt aan en bijgedra gen tot de vergrooting der inrichting. Met deze enkele woorden verklaart spr. de nieuwe inrichting voor geopend en wordt de gelegenheid ge boden om de inrichting te bezichtigen. En dan blijkt wel dat hier een belangrijke verbetering is tot stand gebracht. Want niet alleen dat de inrichting is uit gebreid geworden, de geheele inrichting heeft een heter aanzien gekregen. Met niet minder dan 12 kleedkamertjes is ze uitgebreid, voor de jongens werd bovendien een flinke open ruimte met bank en kleer- haken gemaakt. In de plaats van den voormaligen oneffen grond, is de grond thans keurig met basal- tinetegels belegd, terwijl in het nieuwe gedeelte een tweetal oppervlakten open zijn' gebleven voor gras veldjes en misschien worden er ook nog wel een paar hoornen geplant. Een tweetal bassins tei lengte van 45 meter zijn nu verkregen en opgemerkt werd, dat in het eerste bassin de veiligheid voor de jeugd ruimschoots verzekerd is. De betonnen schoeiing die nu is aangebracht, geeft mede het geheel een net ten en zeer solieden indruk. Was het vorige jaren niet altijd even gemakkelijk de wedstrijden, die wer den gehouden, te volgen, met den eerstkomenden wedstrijd, zal wel blijken,dat ook in dat opzicht de vorbeterig niet genoeg valt te waardeeren. Uit alles blijkt wel, dat het bestuur van de bad en zwemvereeniging „De Wiel' vertrouwen heeft in de toekomst en we hopen van harte dat het in dit vertrouwen niet zal worden beschaamd en de groote vooruitgang die in de laatste jaren, t.a.v. de zwem- sport valt te cor.statecrcn, in de komende jaren zich in even groote mate moge openbaren. Waar het bestuur thans reeds ingenomen is met hel feit dat het aantal leden, abonné's en kinderen de 250 heeft bereikt, in een plaats als de onze is dat aantal nog gemakkelijk te vermeerderen. Het be stuur doet alle moeite om der» leden iets goeds aan te bieden, laat men dat in Schagen waardeeren en zij die nog geen lid zijn, zich onverwijld als zoodanig aanmelden. De op Maandag jl. geopende zwemcursus, onder lei ding van detv heer S. Keesman, is begonnen met een 25-tal cursisten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anthonla Maria, dochter van Cornelis Baars en van Anna Overtoom Johanna, dochter van Bernardus Praat en van Maria Kampen. POLITIE. Gevonden: een broche; een portemonnale met geld; een padvindersriem; twee petten. Verloren: een pet Een nacht van vreugde. De Rijn weer Duitechlands rivier geworden. In verschillende plaatsen van het bevrijde gebied o.a. te Wiesbaden, Malnz, verschillende steden van Beleren en ook in het Saargebled zijn gisteravond en vannacht bevrijdingsfeesten gevierd. Te Wiesbaden begon dit om 12 uur onder den blooten hemel. De burgemeester en de Pruisische minister-pre sident Braun hielden daarbij toespraken. Te Malnz werd het bevrijdingsfeest tegen middernacht ingezet met het luiden van alle kerkklokken, het fluiten der fabriekssirenen en kanongebulder. Tienduizenden menschen verdrongen zich op het plein, waar na gemeenschappelijk zingen van de choraal „Gros- ser Gott wir loben Dlch", de opperburgemeester, dr. Kuelb, het eerst het woord voerde, waarbij hij zijn vreug de te kennen gaf over het feit, dat de Rijn. dien men tot grens van Duitschland wilde maken, weer Dultsch- land's rivier geworden is. Spreker herinnerde aan het verschrikkelijke, dat de bevolking van het Rijnland geleden had tijdens de be zetting van het Roergebied en de schrikkelijke heer schappij der separatisten en herdacht in hartelijke woor den de Dultsche medebroeders aan de Saar. die nog onder vreemde heerschappij staan, voor wie echter, naar hij hoopte, ook spoedig het uur der bevrijding slaan zou. Staatspresident dr. Adelung herdacht in zijn rede vooreerst degenen, die stierven, opdat Duitschland leven zou en betuigde zijn dank en erkentelijkheid jegens al len, die in de lange jaren van verdrukking en vernede ring onwrikbaar trouw aan hun volk bleven en niet duld den dat buitenlandsche pogingen om de heerschappij over den Rijn te verkrijgen, verwezenlijkt werden. Hij prees vooral de sterke en consequente politiek van Duitsche staatslieden, met name Ebert. Rathenau, Wirth, Stresemann en Herman Müller en koesterde de hoop, dat de Saaronderhandelingen spoedig tot het ver langde doel zouden voeren. Het feit. dat het Fransche imperialisme zijn Rijnplan- r.en niet kon verwezenlijken, zoo besloot de staatpresl- dent, geeft ons hoop, dat de duizendjarige strijd om den Rijn eindelijk moge beëindigd zijn en dat uit de vreese- lijko worstelling der laatste zestien jaren een blijvende vrede voor de Europeesche volken moge ontbloeien. Ernstige wraaknemingen en botsingen. V.D. verneemt uit Kaiserslautern: Na de feestelijkheden ter gelegenheid van de ontrui ming van het Rijnland verzamelden zich een aantal jon gelieden voor de huizen van de uit den separatistentijd bekende kooplieden, Rinsche, Knobloch en Malbach. Zij sloegen de etalageruiten in en vernielden do winkels Bij Knobloch werd een plano uit de tweede vesdieplng op straat geworpen en de woninginrichting werd ver nield. De politie moest ingrijpen. Gemeld wordt, dat Malbach Dinsdagochtend zelfmoord heeft gepleegd. Uit Breslau wordt gemeld: Na de viering van het bevrijdingsfeest door het garni zoen le het Maandagavond tot ernstige botsingen tus- schen ongeveer 2000 nationalisten en de politie gekomen, die den geheelen nacht aanhielden. De politie moest herhaaldelijk den „Ring" schoonve gen, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Het juiste aantal gewonden is nog niet bekend. Een 25-tal nalionaal-soclalisten zijn in hechtenis ge nomen. Briand cn Tirard Brland heeft aan Tirard, die tot dusver hooge com missaris in het Rijnland was, een telegram gezonden, waarin hij hem de tevredenheid en de dankbaarheid van de regeering uitspreekt voor de nauwgezetheid en den takt, waarmede Tirard zich van zijn zware en soms zoozeer lastige taak heeft gekweten. De Action Franqaise noemt de ontruiming van het Rijnland een misdaad tegen het vaderland, aan welke zij vrijwel haar nummer van Maandag geheel wijdt. Zij haalt woorden van Foch aan over de gevaren aan een ontruiming van het Rijnland verbonden en doet ook een aanhaling uit een artikel door Tardieu in La Paix ge schreven (voor hij ministerpresident was). „Zonder aarborg-verdrag", zoo heeft Tardieu gezegd, „geen ontruiming in 1935." Sennep heeft voor dit nummer der Action een prent geteekend, die „1870—1930" tot opschrift heeft. Men ziet daarop in een bergachtig landschap Fransche ruiterij terugkeeren naar Frankrijk. Een wegwijzer geeft de richting aan. De achterste ruiter het is Briand draait zich vriendelijk wuivend om naar een groepje Dultsche militairen op 'n hoogte. De Duitschers, op een hooggeplaatst officier na, die grimmig kijkt, zijn slap van den lach, terwijl ze de Franschen zien wegrijden. „Die goeie kerels" staat er onder de teekenlng. De Figaro meent dat het reeds optimistisch is om in de toekomstige politiek van Duitschland een raadsel te zien, Daarmee veronachtzaamt men de vele teekenen eener bedrijvigheid, die niet in harmonie is met de eischen van de Europeesche veiligheid. De nieuwe aera, die zoo plechtig is aangekondigd, door hen, die de li quidatie hebben verricht, is geheimzinnig en verontrus tend: zij schrijft gebiedend voor waakzaam te zijn. Het politieke en overwegend. diplomatieke accent Reuter seint uit Londen: Bij het debat in het Lagerhuis inzake den bouw van een kanaal-tunnel, waaromtrent de regeering in een vrije stemming toestemde, zeide MacDo- nald, dat de lcerr. der zaak niet slechts was of de tunnel uit financieel oogpunt mogelijk was. doch of men ze zou mogen bouwen, met het oog op de na tionale belangen van Groot-Brittannië. MacDonald die er op wees, dat Baldwin en Lloyd George de be slissing der regeering tegen de tunnel ondersteunden, zeide verder, dat de politieke en diplomatieke ge volgen van bet bouwen van een tunnel voor den eer sten keer waren onderzocht en dat zij, die verant woordelijk waren voor het beleid van buitenlandsche zaken, het er over eens waren, dat het bestaan van een tunnel de leiding der diplomatieke zaker. van Groot-Brittannië niet zou vergemakkelijken en de tegenwoordige positie van Groot-Brittannië te ver kiezen was voor de bevordering van zijn vredespoli tiek. De motie verworpen. De motie ten gunste van het bouwer: van een Ka naaltunnel is met 179 tegen 172 stemmen verworpen. HITTEGOLF IN ENGELAND. Maandag heerschte er in Engeland een werkelijke hittegolf. De laatste dag van de maand Juni was de warmste dag van het jaar en de warmste Junidag ge durende twee jaar. De temperatuur te Londen bedroeg 83 graden in de schaduw. Het verkeer ondervond moeilijkheden door de zacht heid van het asfalt. EEN COMMUNIST GEDOOD. Te New York werd gister een optocht van commu nisten, die protesteerden tegen dc „amerikanisatie van het Latijnsch Amerika door de films van Holly wood", aangehouden door een politieagent, die wilde weten of men vergunning had. Toen een aantal be- toogers hem te lijf gingen, schoot hij en doodde een Mexicaan. WEER EEN OCEAAN-VLUCHT BERAAMD. Reuter meldt uit Londen: Naar verluidt, wacht de smaldeel-commandant Evne, een vroeger Rhodesisoh tabaksplanter te St. Johns in Newfoundland, op gunstig weer, voor het ondernemen van een vliegtocht in zijn eentje naar Baldonnel (Ierland) en vervolgens naar Londen. Zijn toestel is een licht Dehavilland-toestel met gesloten kajuit Twaalf ifaliaansche watervliegtuigen worden er voor gereed gemaakt. V.D. verneemt uit Rome: Onder de persoonlijke leiding van generaal Balbo, den minister van Luchtvaart, worden twaalf der krachtigste Italiaansche watervliegtuigen gereed ge maakt voor een formatievlucht zonder tusschenlan- ding naar Brazilië. Een dergelijke vlucht heeft nog nimmer te voren plaats gehad. DE LAATSTE ETAPPE VAN DE „SOUTHERN CROSS". Kingsford Smith heeft aangekondigd, dat het zijn bedoeling is, om Woensdagochtend om 7 uur te star ten voor de transcontinentale vlucht. De Southern Cross zal landen te Chicago, Salt Lake City, Oakland en San Francisco, het einddoel van den tocht. TWEE BROEDERS TE RDOOD VEROORDEELD. Wolff meldt, uit Oldenburg: De rechtbank heeft den landbouwer Wilhelm Lutt- mann en zijn broer Johann wegens moord en brand stichting ter dood veroordeeld. Johann had op 28 Januari 1930 de vrouw van Wilhelm doodgeschoten en daarna het huis in brand gestoken om de sporen der misdaad te verbergen. Wilhelm Luttmann had zijn broeder tot de misdaad aangespoord, teneinde zich van zijn 20 jaar oudere vrouw te ontdoen. DE ONTSNAPTE GEVANGENE. Een vrouwelijke helpster. De Maandag uit de gevangenis te Wandsworth in Engeland ontsnapte gevangene is nog niet gevon den. Scotland Yard zoekt thans naar een jong en knap blond meisje, dat hem bij zijn vlucht behulp zaam moet zijn geweest Als gevolg doen zich vaak huiveringen, hoofdpijn en onbe hagelijkheid voor. _j Neemt dan bijtijds Aspirin-Tabletten. eenig op de wereld Let op oranje band en Bayerkruii. Prijs 75 cis. HET KANAALTUNNELPLAN. De voorstanders niet ontmoedigd. Uit Londen wordt gemeld: Dc voorstanders van de tunnel onder het Kanaal zijn niet afgeschrikt door de verwerping var: het voorstel in het Lagerhuis (zie cider in dit blad), daar dit slechts met een zeer klein verschil in stemmen- aantal is gebeurd en vooral de jongere leden van het Huis geestdriftig voor het plan bleken te zijn. De voorstanders verwachten hij een toekomstige stemming een groote meerderheid. FRANSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Bij Chartres is Maandagmiddag een militair vlieg tuig naar beneden gestort. De twee menschen, die er in zaten, zijn om het leven g n. Dinsdag kwamen de Staten van Noordholland bij een onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin Jhr. Roëll. De Voorzitter stelde voor prof. dr. A. D. Fokker, conservator van het natuurkundig laboratorium van Telers Stichting, in de vergadering toe te laten met te nemen waarnemingen ten aanzien van de accou- stiek van de zaal. Aldus werd besloten. De heer Gerhard (Ged. Stater.) deed vervolgens eenige mededeelingen, waarvan aan de perstafel niets te verstaan was. De Voorzitter, die zelf evenmin verstaanbaar was, vroeg, of men op do perstribune kon hooren wat er gezegd werd, waarop ontkennend werd geantwoord. Toen de heer Asscher, zittende op de rij voor de perstribune, verklaarde evenmin iets te kunnen ver staan, werd de mogelijkheid geopperd, weer in de oude zaai te vergaderen. Hierop werd echter niet ingegaan. Toen werd begonnen met de afhandeling der 'agen da. De voorgestelde wijziging van het salarisreglement werd goedgekeurd. Bij de voordracht tot wijziging van het ambtenarer:- reglement-1920 deed de heer Gerhard eenige mede deelingen in verband met de ziekte-verzekering van ambtenaren in tijdelijken dienst Er zijn bij de pro vincie thans 106 tijdelijke ambtenaren, van 85 hur:- ner is de ziekteverzekering nog niet geregeld, maar Ged. Staten zullen daarin voorzien. Vervolgens kwam aan de orde het afwijzend prae- advies van Ged. Staten op'het adres van den Neder- landscher: Bond van personeel in overheidsdienst, en den C.N.A.B. om de vacantietoelage aan provinciaal personeel van f20 tot f35 te verhoogen. Daarnaast stellen Ged. Staten voor, aan ongehuwden met een salaris tot f3000 een toelage te verstrekken van f20, en aan gohuwder: met een salaris van f5000 een toelage van f35. Na eenig debat werd het voorstel van Ged. Staten goedgekeurd. Bij het voorstel ten aanzien van subsidieverle ning der R.K. tuinbouw-winterschool te Beverwijk gaf de heer Ankersmit (S.D.) te kennen, dat de S.D A.P. dergelijke voorstellen niet meer zal kunr/en steunen. Spr. is niet tegen steunverleening aan onderwijs inrichtingen van kerkelijken aard als die noodig is Maar de ondersteuning van vakscholen van kerke lijken aard draagt een ander karakter. Die vele splitsingen moeten z.i. tot nadeel van het onderwijs leiden, De S.D.A.P. kan daartoe in den vervolge niet bijdragen, al zal zij niet tegen deze voordracht stem men. De voordracht wordt na eenig debat aangenomen. Vervolgens komt in behandeling het afwijzend prae-advies van Ged. Staten op een aanvrage om subsidie ten behoeve van de adviescommissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen. Het voorstel-Spier, om gedurende 3 jaar f 1000 te £even wordt verworpen. De voordracht wordt daar na aangenomen. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over de voordracht tot afwijzende beschikking op het adres van de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" om de voorwaarden, waaronder haar een bijdrage is verleend, te wijzigen en haar een extra bijdrage uit de provinciale kas te verleenen. De voordracht van Ged. Staten wordt aangenomen, nadat een voorstel-Voogd, om het tekort te dekken en voor de volgende jarer; een regeling te treffen, verworpen werd. Meegedeeld is dat de voordracht tot vaststelling van een gewijzigd Algem. Reglement voor de water schappen in N.-Holland wordt aangehouden tot de najaarszitting. Daarna is gedebatteerd over de voordracht van van Ged. Staten tot oprichting van een N.V. ter be strijding der werkeloosheid in Noordholland. Nadat enkele heeren het woord hadden gevoerd, heeft de heer D. Kooiman deze namens Ged. Staten beantwoord. De voordracht is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was hieran de voordracht van Ged. Staten om van 1930 tot 1934 alsnog in het Wegen fonds te storten f 250.000 en uit het fonds voor reser veering van batige saldi nog een bedrag van f2.000.000. Voorts om op de begrooting te brengen een post voor bijdragen aan derden voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden. De heer Var. Lennep (C.H.) bracht verschillende bezwaren tegen deze voordracht ir«'. De wegen wor den in de provincie, volgens spr. vaak te breed ge maakt en dus ook de kunstwerken, die er in lig gen. Spr. berekende, dat in 1940 de schuld zal zijn 5 millioen, hetgeen aan rente en aflossing zal vorde ren f400.000. Het onderhoud zal na 1940 weinig kos ten, zoodat de provincie tonnen zal overhouden van de Rijksuitkeering. Dus zullen de belastingplichtigen van 1930 tot 1940 groote bedragen moeten opbren gen voor de wegenvoorziening, terwijl na- 1940 het onderhoud niets zal kosten. Spr ziet daarom in de ruime stortingen in het Wegenfonds eer een nadeel dan een voordeel. Spr. citeert enkele uitlatingen van mr. Bomans bij de vorige begrooting geuit en con cludeert, dat deze heer óf overdreven heeft óf de geschiedenis zal hem gelijk geven. De beer Bomans (R.K.) wil elk woord herhalen, dat hij gezegd heeft. De heer Van Lennep, voortgaande, geeft een uit voerige becijfering en verzoekt Ged. Staten de voor dracht ir» te trekken, omdat hij het onjuist acht, zonder de begrooting van 1931 en die voor de vier volgende jaren te kennen, dezen reeds nu zoo zwaar te belasten. De heer Dekker (R.K.), zich bepalende tot dat. deel van de voordracht, waarin wordt voorgesteld een post voor uitkeering voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden op de begrooting te brengen, herinner de er aan, dat hij vroeger heeft voorgesteld f 100 toe te staan voor dit doel aan kleine onderhouds plichtigen. Hij meent daarop nu te mogen terug ko men. Spr. stelt dus voor ook aan kleine wegbeheerders uit den hier bedoelden post een uitkeering te geven. In verband met de warmte werd de vergadering hierna geschorst. W ARM ENHUIZEN, 1 Juli. Schotsche muizen f 3.205.10, grove f 3.503.90, drie lingen f 23.10 per 100 Kg., bloemkool le soort f 5.50 10 per 100 stuks. Aanvoer: 114500 Kg. aardappelen, 820 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Juli. Aardappelen: Schotsche muizen f 45.90, schoolmees ters f 3.50, eigenheimers f 7.30, drielingen f 1.904. roode kool 8.30—10, tomaten A f 41.80—43.40, B f 38.80—39.10, C f 43.70, CC f 20.70, gele kool f 13.50, vroege witte kool f 4, slaboonen f 42.7043.40 per 100 Kg., wortelen f 3.20 5.40 per 100 bos, bloemkool le soort f 11.8018.50, 2e soort f 1.906.40 per 100 stuks. Aanvoer: 600000 Kg. aardappelen, 18000 bos wortelen, 2700 stuks bloemkool, 40000 Kg. roode kool, 13500 Kg. tomaten, 175 Kg. gele kool, 2000 Kg. witte kool, 20 Kg. slaboonen. NOORDSCHARWOUDE. 1 Juli. Schotsche muizen f 3.60—4.70, drielingen f 1.50-2.50, zilvernep f 22.10 per 100 Kg., bloemkool f 1.704.10 per 100 st. Aanvoer: 288400 Kg. aardappelen, 50 Kg. zilver- nep, 2200 stuks bloemkool. MEDEMBLIK, 1 Juli. Schotsche muizen f 1.952.20, kleine f 1.151.25 per 50 Kg. COOP. VEREEN. CENTR. EIERVEILING G.A PURM EREND. 1 Juli. Aanvoer: 149271 eendeieren f 4.10—4.30, 121583 kipeieren 70—80 Kg. f 6.20—7, 68-66 Kg. f 5.60—5.90, 63—64 Kg. f 5.40—5.60, 60—62 Kg. f 5—5.50, 58—59 Kg. f 4.80—5.20, 56—57 Kg. f 4.60—4.90, 53—55 Kg. f 4.30—4.50, 50—52 Kg. f 4.10—4.30. Afdeeling pluimvee: oude kippen f 1—1.70, oude hanen f 11.40, jonge hanen f 0.121.60, jonge woerden f 0.30 0.70 pe stuk, PURMEREND, 1 Juli. Aanvoer 42000 Kg. kaas, als 32 stapels boerenkaas m. merk f 40, 18 st. fabrlekskaas met merk f 40.50, Boter. Aanvoer 1984 Kg. f 1.55—1.70 per Kg. Vee. Aanvoer 430 runderen, waaronder 265 vette koeien f 11-20, per Kg., 150 melk- en geldekoeien f 190400, 52 vette kalveren f 1.10—1.35, 262 kalveren, fokkalveren f 16—26, nuchtere kalveren f1230, 15 stieren en 37 paarden f 100—200, 124 schapen f 33—41, 311 lammeren 1825, 315 vette varkens, slachtvarkens 6067 cent, zouters 6365 cent per Kg., 20 magere varkens f 22 38, 182 biggen 1824, 20 bokken. EIERVEILING, PURMEREND. 1 Juli. Aanvoer: 30856 kipeieren kw. A f 56, 832 kipeieren kw. B f 4.404.90, 10762 eendeieren kw. A 4.10, 1164 eendeieren kw. B f 3.30. AMSTERDAM, 1 Juli. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). IJpolder eigen heimers f 89, Andijker blauwen f 89, id. muizen f 5 6, ld. kleine muizen f 34, Langedijker muizen 56, Rijper muizen f 3.805, Anna Paulowna zand muizen f 6, Westl. muizen f 67, id. kleine muizen f 45, nieuwe zomer Malta f 7—9, alles per 100 Kg. De dader bekent. Na een langdurig verhoor door justitie en politie, heeft van D., de verdachte van den moord te Vianen, (zie ook elders in dit nummer), op de plaats van den moord gisteravond om 10 uur een volledige bekente nis afgelegd. Naar zijn mededeelingen hebben hij en vrouw M. den moord gepleegd, waarbij de vrouw de hoofdschuldige zou zijn. Het zou hier een liefdes geschiedenis betreffen. De toedracht is precies zooals die in vermoeden werd gemeld. Van D. heeft het lijk op een kruiwagen naar de sloot vervoerd, waarbij de vrouw behulpzaam was. De vrouw blijft ontkennen iets van de misdaad af te weten. Zij erkent wel, dien nacht in de schuur te hebben geslapen, waar het drama zich heeft afge speeld. Beiden worden naar de gevangenis in Den jjosch overgebracht Van D. is afkomstig uit Overveen en 50 jaar oud. Vrouw M. is 45 jaar oud. Zij heeft een dochter, doch is uit de ouderlijke macht ontzet. De vermoorde zwerver blijkt te zijn Berend Tap, 70 jaar oud. Wat moeten wij er onder verstaan. Da kwaliteit wordt met den dag beter. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Nu de kwaliteit van de eerste aanvoeren haring belang rijk minder is dan die van verleden jaar, wordt zoo dik wijls de vraag gesteld, wat onder nieuwe HoIIandsche haring is te verstaan, Het publiek blijkt dan van mee ning te zijn, dat oude haring wordt verkocht onder den naam van nieuwe, hetgeen uitzonderingen daargela ten niet waar is. De eerste nieuwe HoIIandsche haring wordt aange bracht door de Vlaardingsche stoombeugers, welke schepen van Januari af met beuglijnen, waaraan aas is bevestigd, op de Noordzee op kabeljouw, schelvisch, tong heilbot, enz. visschen. In de 2de helft van April nemen deze schepen een 40-tal beugnetjes, dat zijn nauwma- zige haringnetten, mee naar zee. om er haring mede te vangen, welke als aas moet dienen voor de-beug. Wan neer méér haring wordt gevangen dan voor aas noodig is, wordt het te veel zorgvuldig gekaakt, op een bijzon dere wijze gezouten en binnen 8 a 10 dagen aan den wal gebracht. Dat zijn de z.g. kolmaatjes. welke als nieuwe HoIIandsche haring te koop worden aangeboden. In vroegere jaren was de aanvoer van kolmaatjes be perkt, terwijl de kwaliteit vrij goed was, te meer, waar met den aanvoer werd gewacht tot half Mei. Later is men den aanvoer al meer gaan vervroegen, hetgeen de kwaliteit ook al niet ten goede kwpm. Verschillende reeders welke geen schepen ter beug- visscherij uitzonden, voelden er toch veel voor hun sche pen ter groote haringvlsscherij te laten uitgaan, liefst zoo vroeg mogelijk, opdat deze konden meeprofiteeren van de vrij gunstige markt, welke over het algemeen voor de kolharing werd gemaakt. Het is een wedstrijd geworden in het vroeg haringvaren, tot groote schade van den naam van het HoIIandsche product en van het bedrijf zelf. Ten aanzien van de kwaliteit dient het volgende te worden opgemerkt Het valt niet te ontkennen, dat de haring het eene jaar smakelijker is dan het andere, het geen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de haring in de voorafgaande jaren al dan niet vol doende voedsel heeft kunnen bemachtigen. Wanneer door den rijksopperkeurmeester van haring te Vlaardingen een kantje haring wordt uitgekeurd als

Schager Courant | 1930 | | pagina 2