Sohager Courant Noodweer in het Oosten van ons land. Vierde Blad. Een natuurramp. De jongste hongitocht in Zuidwest Nieuw Guinea. Gemengd Nieuws. Dame in haar auto aangerand. Noodweer in het Rijngebied. De hotelbrand te Brastagi. Moeder en dochter ter dood veroordeeld. De aardbeving te Calcutta. Boevenberekening. Zaterdag 5 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8690 Boerderijen afgebrand. Menschen ge dood. Dorpen zwaar getroffen. De oogst vernield. Door de zware onweders, die gedurende de laatste dagen boven ons land zijn losgebroken, is vooral het Oosten des lands zwaar getroffen. Zoo heeft Woensdagavond in de streek boven Doe- tinchem een geweldig onweer gewoed. Tegen zeven uur werd het volslagen duister. Een ware wolkbreuk zette vele straten blank, zoodat de auto's tot de assen door het water gingen. Vele kelders liepen onder. In de gemeente Bergh is de bliksem in de woning van den landbouwer Weyenberg geslagen. Het pand is totaal afgebrand. Te Klein Azewijn is de landbouwer H. door het he melvuur gedood. In de gemeente Gendringen is te Megchelen een schuur afgebrand, toebehoorend aan den heer Tiemes- sen. Te Veldhunten is de boerderij van Vonk en te Ulft de boerderij van de wed. Kroes afgebrand. In de laatste zijn drie varkens in de vlammen omgeko men. In Betuwe en Maasstreek. Ook hier een doode en tai van branden. Tusschen half zes en half zeven heeft ook boven de Betuwe en de Maasstreek het onweer hevig gewoed en ook daar werd zeer veel schade aangericht. In Huissen werden de boerderijen van Baptist en Lentjes door den bliksem getroffen Zij brandden tot den grond toe af, terwijl het niet mogelijk was iets te redden. Aan de overzijde van den Rijn, op de Kleine Plei, sloeg de bliksem in op de boerderij van het Kroondomein, bewoond door den landbouwer Ederveen. Deze onderging eenzelfde lot. Met de mo torspuit werd bij alle drie branden water gegeven. In Westervoort werd de boerderij van Jansen het Blachtoffer en brandde totaal af. Te Gendt sloeg de bliksem in op de boerderij van Hutmacher. De boer zat met zijn knechten en eenige gasten in de schuur, toen deze door den bliksem werd getroffen. De schuur werd een prooi der vlammen doch de aanwezigen wisten zich te redden. Alleen de 38-jarige Wittenburg schijnt ook door het hemelvuur getroffen e)i bewusteloos geslagen te zijn. Later vond men althan. ijn lijk onder de puinhoopen terug. Te Sc'hay randde de boerderij af van de Louw, te Herpen di< van Var.' der Woude. Ook om Gennep en Cuyk sloeg de bliksem op ver scheidene plaatsen in. Nabij den Piasmolen werd de boerderij van Th. getroffen, te Ottersum die van H. Ook deze awee gingen geheel in vlammen op. Op verscheiden plaatsen werden voorts boomen ver splinterd. De onweersbui ginig gepaard met 'n gewel digen regen, die hier en daar van lichten hagel ver gezeld was. De veldgewassen zijn o.m. in Gendt plat geslagen, terwijl ook veel schade werd aangericht aan de vruchtboomen. De donkere lucht deed noodweer met hagel ver wachten. Gelukkig bleef hagel achterwege, zoodat de fruitstreek daarvoor bewaard werd. In de buurt van Nijmegen. Woensdagavond ontlastte zich boven Nijmegen en omgeving een onweer van buitengewone hevigheid. De lucht was pikzwart. Gedurende eenige uren hield het noodweer aan. Het ging gepaard met een over- vloedigen regenval. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem op electrische geleidingen. Bleef de stad zelf voor ernstige ongevallen gespaard, in de omge ving en vooral in het zuiden, heeft de bliksem nogal schade aangericht. Boven Venlo. Ook hoven Venlo ontlastte zich Woensdagnamid dag, ongeveer zes uur, een hevig onweer, gepaard gaande met storm en slagregens. Op verscheiden plaatsen sloeg de bliksem door da ken en op boomen. De tribune op het terrein der Ven- losche Voetbalvereeniging stortte in. Vooral nabij het bekende ontspanningsoord „De Bo venste Molen" was de aangerichte schade aanzienlijk. ONZE KOLONlëN. Van koppensnellen, soeangi en por. Enkele dagen geleden meldde een telegrafisch bericht een en ander omtrent een hongitocht, (dit is, wanneer de bewoners van eenige kampongs op Nieuw Guinea zich vereenigen om een aangedane beleediging te wreken of op roof uitgaan), die in Februari j.1. werd ondernomen tegen het gehucht Atoeka nabij Mimika, waar het be stuur Is vertegenwoordigd door een districtshoofd (stand plaats Kaukenau). Toch moet men niet denken, aldus schrijft dr. R. Broersma, naar aanleiding hiervan in het „Hsbl.", dat die hongitocht onder den rook van een bestuurspost werd gedaan, want groote afstanden en onbegaanbaar heid van het boschrijk gebied zijn afdoende beletselen voor vlugge waarnemingen en berichtgeving. Wanneer er iets is voorgevallen, waarmee ons bestuur zich moet bemoeien, duurt het altijd weken en soms maanden eer het kan optreden. Daaraan is op Nieuw Guinea, en vooral in het zuiden en westen, nu eenmaal niets te doen. Onrustig zijn die streken niet meer te noemen, doch de rust is er evenmin verzekerd, zoodat men af en toe zal vernemen van kleine gebeurtenissen, niet zoozeer be- teekenend verzet als wel rust- en ordeverstoring. Waak zaamheid blijft er geboden, reden waarom de regeering er het aantal bestuursposten allengs uitbreidde. De af- deeling wordt bestuurd door een gezaghebber (vroeger assistent-resident) te Fak Fak, onder wien voor de kust streek bij Mimika een bestuursassistent dient met stand plaats Kaimana. Het gezagsmiddel is de gewapende po litie; te Kaimana ligt op z'n hoogst één brigade (20 man) «n de bestuursassistent daar. die er telkens op uit moet. *>eemt dan zeven tot tien man mee. Groote legers zijn ^egen de Papoes niet noodig. doch woudloopers met uit houdingsvermogen en handigheid, met geduld en, ais n®t er op aankomt, een juist schot "Vroeger kon het in het Westen en Zuiden van Nieuw Guinea een vrijgevochten boel zijn. al kende de kust streek van het Westen van ouds eenige beschaving, welke khbdelaars van andere eilanden er brachten. De be volking is er nog steeds een allegaartje, waarin de Pa- Eenige groote boomen werden door den hevigen wind omgerukt en vielen op het terras. In het woonwagenkamp op dc Kleine Heide kantel de een woonwagen om. In de stad stonden tengevolge van dc geweldige re gens meerdere straten blank. Het noodweer hield ruim een uur aan. Boven Friesland. Het onweer boven Friesland heeft de bewoners te Koudum en omgeving enkele angstige uren bezorgd. Het onweer ging vergezeld met hevige slagregens en hagelbuien. De boerderij van den heer J. Visser te Koudum is door het hemelvuur getroffen en totaal uitgebrand. Zoo goed als niets kon gered worden, de geheele hooioogst, waarmede men juist gereed was gekomen, ging verloren. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Bij de boerderij van S. Xauta werden een boom en een telegraafpaal door den blik sem getroffen, terwijl de naast de boerderij staande hooimijten totaal verbrandden. In verschillende plaat sen in Friesland zijn paarden en koeien, die zich in het land bevonden, door den bliksem getroffen en ge dood. Te Warns (Fr.) is de boerderij, bewoond door den heer H. A. Stegenga, door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Hindeloopen werd de groote watermolen van de heeren Burggraaf en Terpstra getroffen. Hij brandde geheel af. Door den bliksem getroffen. Iemand, Leo Slangen geheeten, wonende te Melick onder St. Odiliënberg (L.), werd in een weiland, waar hij aan het hooien was, door den bliksem ge troffen en gedood. De IJsselstreek. Tijdens een hevig onweer, dat Woensdagavond bo- ver: de IJsselstreek woedde, sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond door le familie Pennekamp te Bronkhorst. De boerderij en veertig wagens hooi wer den een prooi der vlammen. Stortregen te Baarn en Soest. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur ontlastte zich boven Baarn en Soest een kort doch zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. In bei de gemeenten stonden' verschillende straten geheel blank. Voor zoover bekend veroorzaakte de bliksem te Soest geen ongelukken; te Baarn sloeg hij in het gemeentelijk pompstation in, zonder noemenswaar dige schade aan te richten en in een woonhuis aan de Nassaulaan, waar een begir.' van brand ontstond, dat door de bewoners kon worden gebluscht, Verder sloeg de bliksem in de hagelslagfabriek van den heer De Ruijter, waarvan de schoorsteen gespleten werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het dorp Wezepe (gem. Olst) en de buurt schap Pleegste onder Raalte zwaar ge troffen. Twee boerderijen verbrand. Veel vee omgekomen. De oogst vernield. De correspondent van het „Hsbl." te Deventer telefoneerde Donderdagavond aan zijn blad: Wederom zijn twee gemeenten in het Oosten des lands door een natuurramp zwaar geteisterd. Te circa acht uur werd te Deventer de alarmeerende tijding bekend, dat in een deel der gemeente Ols (Wezepe) en in Raalte (Pleegste) zwaar weer had gewoed, waar door in de geheele streek voor duizenden guldens schade zou zijn toegebracht. Wij spoedden ons- derwaarts. Het eerst naar We zepe. Daar zagen wij, dat het vee in de weide in een ijslaag stond ter dikte van acht tot tien centimeter. Erger was de geheele oogst er aan toe. Van de vel den' met rogge, haver, voederbieten en aardappelen is letterlijk niets gespaard gebleven. Alles is afge knapt en de halmgewassen, die bijna oogstrijp zijn, zijn totaal verloren, terwijl al het blad van de boomen poe weinig beteekent. Maar op gedeelten van de kust, waar de branding zwaar is en andere belemmeringen voor de inheemsche scheepvaart aanwezig zijn, is de koopliedenbeschaving achterwege gebleven. Zoo is het aan de Mimika en men vindt er de oorspronkelijke be volking dichter bij de kust dan elders. De stammen der Papoes verblijven in het binnenland, maar zijn bewege lijk genoeg om zich aan de kust te vertoonen, zoodra zij daartoe een reden vinden. Met de gesteldheid van zulke menschen moeten wij re kenen, wanneer er, gelijk onlangs weer, iets bijzonders voorvalt, Zij toch leven nog geheel onder hun oude ge bruiken en hun opvattingen zijn nog ongewijzigd de oude. Wanneer zij iets bedrijven tegen onze instellingen in, dan is dat geen uitvloeisel van verzetlust, doch houdt het verband met eigen geloof en eigen gebruik. Een aanval op een nederzetting, het wegvoeren van men schen, het dooden (koppen snellen) en rooven zijn uitin gen van wraak, ontevredenheid en geestengeloof. De hongitocht had vroeger steeds ten doel het snellen van koppen en menschenroof voor den slavenhandel. De sla venhandel voor hen geen reden van bestaan meer en het koppen snellen verminderde naarmate ons besutur vat op de bevolking kreeg. Niettemin komt het snellen herhaaldelijk voor en is meestal een wraakoefening van den heelen stem, het vergelden van een aangedaan on recht. Daden, die ons bestuur niet ongestraft laat, vloeiden vaak ook voort uit hun animistisch begrip „soeangi", dat overal in de Molukken voorkomt. Het is de booze geest, die by iemand huis en anderen ten verderf is. De drager van den boozen geest moet hoe eer des te beter worden onschadelijk gemaakt. Men voelt welk misbruik daarin kan schuilen: wie een ander wil verderven, pro beert aannemelijk te maken dat die persoon „soeangi" is. Waar ons bestuur bij de hand is, zal men den zooge- naamden soeangi-drager geen leed aan den lijve durven doen. Zoo werd op Kissar bij een groote samenkomst van volk aan schrijver dezes een oude man aangewezen als behept met soeangi, maar er was niemand die er aan dacht den man iets te doen; men ontging hem slechts. Op de Zuidwestkust van Nieuw Guinea is de soeangi nog zeer werkzaam. Een ander gebruik, dat ons bestuur kan nopen tot be straffing. is het „por." Wie van iemand een geschenk aanneemt als „por", b.v. een snoer kralen, een doejoeng- tand enz., is gehouden voor den gever elke daad te ver richten, welke hij hem opdraagt. Het moeilijke ligt hier in, dat ons bestuur van het geven van „por" eerst iets kan vernemen, wanneer de opgedragen daad is begaan. En soms verneemt het ook dan nog niet, dat dit gevaar lijk gebruik in het spel was. In 1928 zijn by Teminaboean op de Zuidkust van den Is weggeslagen. Op vele plaatsen lag het pluimvee dood, verrast door den hagel. Daarbij komt het verloren gaan van twee boerde rijen. De bliksem was geslagen' in de kapitale boe- renbehuizing Lentele, eigenaresse de stichting het Groote en Voorster Gasthuis te Deventer. De bewoners de familie J. W. Nimijer, konden zich ternauwer nood door een overhaaste vlucht redden. Het vee bevond zich gelukkig in de weide. De brandweer uit Wezepe kon niets uitrichten en slaagde er alleen in een kookhuis te redden. Inboedel en huis waren ver zekerd. Wij gingen verder naar de buurtschap Pleegste en troffen daar de bevolking totaal verslagen wegens de zooeven geleden verliezen aan bij de in brand staande groote boerderij van J Middeldorp. In het bijna nieuwe gebouw was eveneens de bliksem ge slagen en de bewoners hadden aanvankelijk geen brand bemerkt. Toen het vuur ontdekt werd bleek het reeds te laat om de stallen nog binnen' te dringen. Twintig varkens zijn in het vuur omgekomen; an dere dieren, met brandwonden overdekt, moesten wor den afgemaakt. Evenals te Wezepe zijn er massa's hooi verbrand. Het eenige wat 'van de boerderij gespaard bleef was een kleine schuur met de acht daarin onderge brachte varkens. Omtrent de schade kan thans nog moeilijk een cij fer worden opgegeven, maar in ieder geval staat vast dat de getroffenen hun werk van een geheel jaar verloren zagen gaan. Een merkwaardig natuurverschijnsel deed zich na de ramp voor. Doordat de ijslaag op den gloeiend heeten grond terecht kwam ontstond boven het land schap een ondoordringbaar dichte mist, zoodat de auto's die van alle zijden aankwamen de luchten moesten ontsteken om ongelukken te voorkomen. De mist hing onbeweeglijk en had een benauwend lau we temperatuur. In Noord-Brabant vele koeien in de wei doodgeslagen. Te Budel werd een koe in de weide door den blik sem gedood en drie boomen versplinterd. Te Nuland werd een koe van landbouwer M. v. Bergen door het hemelvuur getroffen en gedood. Te Asten sloeg de bliksem in de landbouwers wo ning van J. v. d. Vondesvoort, waardoor heel wat schade veroorzaakt werd, doch geen brand ontstond. Bij den landbouwer Jos van Gerven sloeg een koe, en bij J. Verrijt een maal in de weide dood. De landbouwerszoon J. P werd ook getroffen, doch kwam gelukkig na eenigen tijd weer bij, zonder let sel te hebben bekomen Te Roosendaal werden in verschillende woningen telefoon- en radiotoestellen door den bliksem onklaar gemaakt. In de Molenstraat werd 'n man door den luchtdruk tegen een muur gedrukt. In de machineloods op het spoorwegemplacement sloeg de bliksem in. Een bankwerker werd tegen den muur gesmeten, doch bekwam evenmin als de an dere aar.wazigen, letsel. Te Schijf werd een rund van den landbouwer B. in de weide door den bliksem gedood. Te Steenbergen sloeg de bliksem in de woning van C. B. Er ontstond brand die groote schade aanrichtte, maar door verzekering wordt gedekt. Te Uden werden twee koeien door het hemelvuur gedood, te Veghel één. Alles, tot zelfs haar kleeren, ftoor de ban dieten meegenomen. Donderdag werd uit Berlijn gemeld: Tusschen Potsdam en Rehbrucke is in den afgeloopen nacht een uit Berlijn komende dame, die haar eigen auto bestuurde, aangerand door drie gewapende ban dieten, die de auto geheel leegplunderde en o.a. het hand- taschje van de dame, inhoudende een bedrag van drie duizend mark, buitmaakten. De mannen kleedden hun slachtoffer vervolgens geheel uit en lieten haar naakt in de auto achter; daarna verdwenen ze met hun eigen auto weder in de richting van Berlijn. Een jong meisje dat kort daarop op de fiets voorbijkwam, ontdekte het ongelukkige slachtoffer van deze brutale misdaad. Het meisje zorgde voor de noodige kleeren voor de dame. die daarop naar Potsdam reed, waar de politie gewaar schuwd werd. Vogelkop een korporaal met enkele manschappen van de gewapende politie door een bende overvallen en af gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen dat „por" in het spel was. Het bendehoofd had „por" aangenomen om het districtshoofd te dooden; den man die de belas ting liet innen. Toevallig was het districtshoofd niet mee uitgetrokken; hij bleef gespaard, de korporaal en zijn mannen vielen. Volgens de berichten van recente dagteekening was de overval van Atoeka in Febr. 1930 bij Mimika geen ge volg van het geven van „por", doch een hongitocht. De bestuursassistent van Kaimana is er op uitgetrokken, heeft de schuldigen met behulp van het volk van Atoeka opgespoord en wist een gevangen genomen vrouw met kind door geschenken aan te bieden (tabak enz.) los te krijgen. Maar de stam bleef vijandig en toonde dat met de wapens. En toen de patrouille in prauwen zou af trekken, kwamen de vijandige Papoes plots voor den dag en bepijlden den troep. Dat had een salvo ten gevol ge, waardoor een drietal, waaronder een leider, viel. Nu wordt het de moeilijkheid uit te vorschen, wat de be weegreden van den overval is geweest. Er is in de be richten gesproken van hongi en daarom mogen wij ver moeden, dat de stam een reden van ontevredenheid had. Belasting? Hat opjeggen van belasting aan Papoestammen, die bereikbaar zijn, is een middel om de menschen eeniger- mate te wennen aan een weinig geregelden arbeid. Nabij de Mimika is sinds ongeveer vier jaren een bestuurs- vestiging, een districtshoofd te Kaukenau. De belasting, in het district Mimika. opgelegd, kan worden betaaid met damar (gom copal) en is zoo geregeld, dat elk volwassen man per jaar één gulden opbrengt. Zwaar is de belasting dus niet. Maar vermoedelijk is het feit, dat belasting is opgelegd, toch voor een stam reden geweest tot een vijandige daad, een hongitocht. Te Mimika, is sedert 1927 de missie gevestigd; zij had er in 1929 zes scholen, o.a. een te Atoeka, waar de ben de den overval deed. Niet zoozeer het volk aan de kust, dat al lang gemengd is en voor de helft Mohamcdaansch als wel de bihnenlanders, Papoestammen, zullen nog wel vaak verrassingen geven, omdat zij aan bestuur en regeling in het minst niet gewend zijn. Toch is de Pa- poe geen lastig of gevaarlijk mensch. Hij is zoo lichtbe wogen, zoo bevreesd, schichtig. Het kleinste voorval maakt hem argwanend voor het werk van een boozen geest Dan bepaalt hij met zijn makkers de richting van waar het gevaar dreigt en in die richting moet een daad worden gedaan en afweer of wraakoefening. In 1928 werd op een scheepje, dat langs de Zuidkust voer, een brief gebracht voor den ambtenaar te Fak Fak Later bleek de inhoud te zijn een mededeeling, dat het kamponghoofd te Kooi in zijn omgeving het verhaal Vrouwen op het veld door het wild stroomen- de water meegesleurd. In den omtrek van Jugenheim heeft Woensdagmiddag een hevig onweder gewoed. Gedurende een kwartier heeft het hevig gehageld, waardoor zeer groote schade op de velden en wijnbergen is aangericht. Een wolk breuk veranderde de straten en wegen tenslotte in wilde stroomen. Vrouwen, die van het veld naar huis ijlden, werden door het water meegesleept en konden slechts met moeite voor verdrinken worden behoed. Te Jugenheim stond het water op sommige plaatsen 2 M. hoog. zoodat de bewoners naar de hooger gelegen verdiepingen moesten vluchten. Overal hoorde men het loeiende vee, dat in de stallen met den dood streed. De brandweer uit Bingen en de vrijwillige organisaties uit de omliggende plaatsen zijn met zuigpompen naar Jugenheim gekomen. De schade is nog niet te overzien. Het meerendeel van de boeren is niet verzekerd. Een dame ernstig gewond- Twee bedien den vermoedelijk omgekomen. Aneta seint uit Medan: In aansluiting op het bericht, inzake het afbranden van het hotel Belvédère te Brastagi wordt nog gemeld, dat de brand vermoedelijk is ontstaan achter het buf fet in de groote zaal. Het grootendcels uit hout opge trokken hoofdgebouw was spoedig een vuurzee. Bijge bouwen, garage en keuken bleven gespaard door het doorkappen van den verbindingsgang. Een logeergast, de heer Tiserand, ontdekte den brand 's morgens om half vijf en sloeg alarm, waarop hij een 10-tal medegasten wekte, waarvan verschillende naar het dak vluchtten. Zij konden langs een bamboeladder wor den gered. Een der dames, mevrouw Limburg, sprong van 5 meter hoogte naar beneden en werd daarbij vrij ernstig gewond. Een andere dame geraakte licht gewond toen een aaneengeknoopte handdoek, waarlangs zij af daalde, losliet- De bagage der gasten is geheel verbrand zoodat zij slechts beschikten over hun nachtgewaad. Bluschmaterlaal ontbrak Tal van gasten waren juist den vorlgen dag vertrokken in verband met het einde der school-vacantie. Een baboe en een hotel-boy worden vermist. Beiden zijn naar alle waarschijnlijkheid omge komen. Het nagloeien der overblijfselen belet een on derzoek. De totale schade kan nog niet worden opgege ven. Het verzekerd bedrag bedraagt 1% ton, terwijl de eigenaar 4 dagen tevoren een bedrijfsverzekering sloot* Na een opwindend proces. Zij hadden hun buren vermoord om een piano te kun nen koopen. Uit Sofia wordt gemeld, dat na een opwindend proces gisteren het doodvonnis is uitgesproken tegen, een vrouw, Timewa genaamd en haar dochter. Zij zijn veroordeeld tot den dood door ophanging. De veroordeelden hoorden dc uitspraak van het vonnis met een ironisch lachje aan. Zij hadden twee maanden geleden hun buren vermoord en beroofd om zioh geld te verschaffen voor het koopen van een piano. De belangstelling voor deze zaak was buitengewoon groot en oen menigte van ongeveer 5000 vrouwen stond voor het gerechtsgebouw op het bekend wor den van het vonnis te wachten. Toen dit bekend werd, ging een geweldig applaus uit de menigte op. De wacht van het gerechtsgebouw wist een po ging, om de schuldigen te lynchen, te verijdelen, doch eerst toen bereden politie aanrukte, gelukte het de opgewonden menigte te doen uiteengaan. Tal van menschen vluchten de straat op. Een r.ader bericht over de aardbeving, die Donder dagochtend om drie minuten vóór drieën is gevoeld, meldt: Hoewel er geen schade door de aardschokken is aangericht, behalve eenige ontreddering van de te lefoonlijnen, beleefde de stad toch een hevigen schrik. De gebouwen trilden en wankelden. Tal van men schen' vluchtten de straat op en kampeerden tot het aanbreken van den dag buiten. De schokken zijn ook elders in Bengalen gevoeld, met name te Seraj Ganj, waar twee schokken zijn waargenomen, maar evenmin schade is aangericht. deed van een groot schip, dat op de kust zou komen om weerbare mannen mee te nemen. De menschen wa ren danig in onrust geraakt en er moesten onmiddellijk maatregelen worden genomen om daden als uitwerking van onrust te voorkomen. In het geheele Westen en Zuiden van Nieuw Guinea is voor het bestuur nog veel te doen en het aantal pos ten dient te worden vermeerderd, liefst wat meer bin nenwaarts. Het ongeluk is. dat er binnenwaarts zoo wei nig geschikte plekken zijn tot vestiging. Daardoor is Nieuw Guinea een uiterst moeilijk en duur gebied voor ordening Men kan geen post vestigen zonder gewapende politie en zonder eenige verbinding met de buitenwereld Nieuw Guinea, een groot en arm land, is zeer lastig te beheeren, omdat de daartoe vereischte inspanning tegen over de productiviteit van het gebied ongeëvenfedigd groot is. Maar Nederland, dat zijn taak heeft gekozen, zal de intensiviteit van het bestuur op Nieuw Guinea moeten verhoogen. Hoe de Javaansche boeven hun kansen berekenen. In een belangwekkend opstel in Koloniale Studiën over de desapolitie in het regentschap Sragen (Soe- rakarta) vertelt assistent-resident D. H. Meyer o.m. van de wijze waarop Javaansche boeven hun kansen berekenen. Wanneer een Javaan, ongeacht het feit of hij goe de of slechte bedoelingen heeft, iets belangrijks wil ondernemen, komen de animistische overblijfselen van vrees voor het onbekende hem plagen. Hij tracht zich daartegen te wapenen door middel van eene samengestelde methode van onderzoek, met behulp waarvan hij verschillende belangrijke vraagpunten' tracht te beantwoorden. Het gunstige tijdstip om te handelen, de beste plaats van actie, de richting, waarin hij deze plaats moet naderen en verlaten, al deze dubieuze punten moeten tot een bepaalden graad van zekerheid opgehelderd worden alvorens iets ondernomen wordt. Men zou kunnen zeggen, dat de persoon die iets wil beginnen, zich eerst de nood zakelijke dosis zelfbewustheid moet vergaren, door langs mystieken weg zich den' gunstigen afloop van de onderneming te suggereeren. De driestheid,, waar mede de roovers vaak optreden is dan ook niet in de eerste plaats een kwestie van persoonlijker; moed, doch is rechtevenredig met den graad van zekerheid

Schager Courant | 1930 | | pagina 13