Een cynische moordenaar. Eerste Hulp. PUROL Binnenlandsch Nieuws. Auto-diefstal te Eindhoven. Schoolverzuim in Katwijk aan Zee. Geweldige boerderij-brand onder Amsterdam. Iets oyer een reis naar de landbouw- proefvelden in Noord-Gelderland. AUTOBUS OMGESLAGEN. 5 dooden. Keuter seint uit Bogoto (Columbla): Een autobus, die naar de markt te Bogoto ging, eloeg om en viel in een ravijn. Vijf personen werden* gedood, 10 gewond. DE COMMUNISTISCHE BESTRIJDING IN FINLAND. Het kabinet afgetreden. Wolff meldt uit Helsingfors: De Rijksdag heeft met 112 tegen 69 stemmen het regeeringsvoorstel aangenomen tot wijziging van de perswet. Hierdoor worden maatregelen voorzien tegen communistische bladen. Daarop heeft het kabinet zijn reeds aangekondigd ontslag ingediend, teneinde de mogelijkheid voor verdere anti-communistische maatregelen op breederen grondslag te scheppen. Die de heeren rechters bijna tot wanhoop bracht. Het Hof van gezworenen in het Loire-departement in Frankrijk, heeft Woensdag een moordenaar ter dood veroordeeld, die door zijn cynisme de leden der jury en den voorzitter bijna tot wanhoop bracht. lil het begin van dit jaar had de thans veroordeel de een avond doorgebracht bij kennissen. Bij zijn vertrek had hij den zevenjarigen zoon van zijn vrien den uit de woning gelokt. Hij nam het kir.d mee naar een stille plek aan de rivier, waar hij zich aan het knaapje vergreep en het drarna met een zakmes doodde. Nadat hij het lijkje met takken had bedekt, begaf hij zich weer naar do woning van zijn vrien den en bood zijr; hulp hij het zoeken naar den knaap aan. Den volgenden dag begaf hij zich weer naar de plek van den moord, verstopte het lijk en was toen zoo brutaal zich ter beschikking van de politie te stellen om nasporinger. te helpen doen. Hij zou wellicht nimmer zijn gearresteerd, wanneer hij zich niet in dronkenschap door een onvoorzichtige uitlating verraden had De moordenaar hoorde zijn vonnis lachend aan. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Garden aan de Moezel zijn drie menschen door den bliksem gedood. Een 54-jarige landbouwer, zijn zxion en diens meisje hadden tijdens een onweer onder een boom schuilplaats gezocht, waar zij door den blik sem zijn getroffen. De 14-jarige zoon van den land bouwer is ernstig gekwetst. UITBREIDING DER CHOLERA IN AFGHANISTAN. Reeds 270 dooden te Jelalabad? V.D. verneemt uit Cairo: Naar via Bombay uit Afghanistan wordt gemeld, breidt de cholera-epidemie in Afghanistan zich uit In de stad Jelalabad zouden reeds 270 personen aan de ziekte zijn overleden. ERNSTIG MOTORONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dooden. Op den straatweg naar Weend bij Goettingen is een ernstig motorongeluk gebeurd. De bestuurder van een motorrijwiel wilde een auto inhalen, toen plotseling een vrouw snel achter de auto den weg wilde oversteken. Zij werd door den motor gegrepen en gedood. De motorrijder, een student, kwam te vallen en is eveneens gedood, terwijl zijn vriend, die was meegereden, er met lichte kwetsuren is af gekomen. VOORSTEL TOT BEZUINIGING IN DUITSCHLAND. Ofschoon de prijzen in den kleinhandel den laatsten tijd weer stijgen, zijn de groothandolsprijzen voor de meeste grondstoffen en halffabrikaten, levensmidde len en koloniale waren het laatste jaar met 10 tot 15 pet. gedaald. In verband daarmee heeft de democratische Rijks- daggroep voorgesteld alle zakelijke uitgaven des rijks, der fanden en gemeenten aan een recalculatie te onderwerpen. Zij is overtuigd dat daarop zeer belang rijk te bezuinigen valt en verzoekt de rijksregcering onverwijld de noodige maatregelen in die richting te treffen. Om in het gezin aan groot en klein dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden eit alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube omtrent den afloop, dien men tengevolge van het gecompliceerde onderzoek meent te hebben. De 'misdadigers worden geholpen door de booze geesten (kala), doch ondanks deze bondgenooten kun nen zij de beschermgeesten lanjag) van het dorp niet zonder overleg verschalken. Gelukkig voor de dieven, zijn deze danjangs behept met menschelijke zwakheden. De geest verlaat het dorp wel eens (tir.g- gal danjang), of houdt zich bezig met minnekoozen (danjang penganten). Het is nu de kunst om de tijd stippen van mindere waakzaamheid van den dar.jang te berekenen, zoodat men de tegenpartiij in eene zwakke positio aantreft. Men bereikt dit door middel van tellingen, waar van wij de drie soorten zullen noemen. De telling ge bruikt om te onderzoeken welke dorpen door hunne beschermgeesten op een bepaalden datum zijn ver laten, heet pedanjangan. De techniek van deze telling berust op het toekennen van cijferwaarden aan de dagen van de vijfdaagsche (pasurweek) en var. de zevendaagsche week. De dorpsbevolking gebruikt eene combinatie van deze twee weken, welke com binatie zich om de 35 dagen herhaalt. De waarden van de bij elkaar behoorende dagen worder.' bij el kaar opgeteld, waarna deze som in verband wordt gebracht met het .lavaansche alphabet Op deze wij ze bepaalt men de beginletters der dorpon, waar men op bepaalde dagen geluk zal hebben. De tweede soort van telling richt zich op het ver krijgen van de wetenschap in welke richting men bij ontdekking moet vluchten en heet kalamoeding (kala is booze geest; moerting is wetenschap). Bij deze telling gebruikt men een windroos. In het middel punt van deze roos en op de vier hoofdwindrichtin gen worden steentjes of pitjes gelegd tot een totaal dat overeenkomt met de cijferwaarde van den tevoren bepaalden gecombineerden dag. Volgens vastgestel de regelen worden deze steentjes verlegd, waarna men tenslotte de windrichting vindt welke gunstig is voor de vlucht. De derde soort telling dient om te onderzoeken, of men, ingeval van verzet, met succes kpn doortasten en de politie kan verslaan. Hierbij Komt een uit twee concentrische regelmatige achthoeken bestaan de, door diagonalen in groote en kleine gelijkbeenige HOE WARM HET WAS. Treinvertraglng op het traject Amsterdam Den Haag. Tengevolge van de hitte schijnt de spoorlijn tusschen Amsterdam en Den Haag sterk te zijn uitgezet, zoodat op het baanvak tusschen Noordwijkerhout en Leiden Donderdag slechts zeer langzaam gereden kon worden. De treinenloop ondervond hierdoor eenige vertraging. ONDER ERWTEN BEDOLVEN. Droevig ongeluk in Haarlemmermeer Het 3-jarig zoontje van den landbouwer H. T. van den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer geraakte bij het spelen onder een stapel erwten. De ouders, die eenlgen tijd later hun kind misten en op onderzoek uittogen, von den den kleine doodgedrukt onder de zakken erwten liggen. TEGEN EEN VRACHTAUTO GELOOPEN. Jongetje ln ernstigen toestand opgenomen. Toen Woensdagnamiddag het 6-jarig zoontje van v. d. K. te Standdaarbuiten, bij het naar huis gaan uit school plotseling de straat overstak, liep de kleine pardoes te gen een aanhangvrachtwagen van den passeerenden auto der melkfabriek uit Fijnaart aan. De jongen werd tegen den grond gesmakt, waarbij het linkerdijbeentje ernstig werd gekwetst. Door dr. Huysmans uit Oudenbosch werd het ventje in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabethsgasthuis te Oudenbosch vervoerd. De dief, na achtervolging door eenige auto mobilisten, gegrepen. Op het stationsplein te Eindhoven is Woensdag avond een auto gestolen, terwijl de eigenaars de heer en mevrouw Nauta uit Groningen zich in een hotel bevonden. Het feit werd door mevrouw Nauta opge merkt. Zij waarschuwde eenige automobilisten en met deze begon men de achtervolging van den autodief, die over den Emma Singel verdwenen was. Op het plein voor het postkantoor ölaagde men er in hem in te halen. Het was do 24-jarige chauffeur L. G., afkomstig uit Maastricht. Hij had juist te voren aan eenige voorbijgangers den weg naar Maastricht gevraagd. Het publiek hield hem in de auto gevangen, totdat de politie gearriveerd was. De man is opgeslo ten. Voor den commissaris van politie beweerde hij, dat twee jongens in de auto waren gestapt, van wie hij vermoedde, dat zij er mede wilden wegrijden. Om dit te voorkomen was hij toen zelf achter het stuur gaan zitten na de knapen te hebben weggejaagd. Nergens zoo groot als daar. Misschien in geen enkele plaats in ons land is het schoolverzuim zoo groot als in Katwijk aan Zee. De oorzaak hiervan moet eensdeels gezocht worden ln de groote aantrekkingskracht die de zee op den jeug digen Katwijker oefent, maar in niet mindere mate ook in de behoeftige omstandigheden, waarin tal van vaak zeer groote gezinnen aldaar verkeeren. In verband met een en ander is Woensdagavond een vergadering gehouden waaraan deelnamen de hoofden van scholen en de inspecteur van politie. Be sloten werd, alle gevallen van schoolverzuim direct aan de politie te melden, opdat de werkgevers, die leerplichtige kinderen te werk stellen, strafrechtelijk kunnen worden vervolgd, terwijl bovendien ten strengste tqjen de ouders der betreffende kinderen zal worden opgetreden. Hnis met hooibergen en schaar binnen een hal! uur verwoest. Om hij half vijf Donderdagmiddag werd de lande lijke Sloterstraatweg door ongewone geruchten ge alarmeerd. Geroep van „brand! brand!" gehol en ge draaf van opgeschrikte menschen en tegelijk de eer ste sporen van die eigenan-dige indringende lucht, op den reuk waarvan niemand het rustig op zijn stoel kan uithouden. Dikke rookwolken kwamen, puilen uit een gewel digen hooiberg, een hooihuis eigenlijk, gedeeltelijk omgeven door een steenen muur, gelegen op het erf van de boerderij van den veehouder B Verheek. Slo- terweg 634. In een paar minuten' tijd, werd het van oen dikke, een verstikkende rook. die over den Slo terstraatweg en de daarachter gelegen weilanden traag voortkroop, tot aan don Amstelveenschen weg driehoeken onderverdeelde figuur te pas, waarin al lerlei deels geschonden, deel- ongeschonden mensch- figuurtjes en allerlei data zijn geteekend. Hieruit berekent de boef volgens een ingewikkeld systeem van tellingen zijn meer of minder gunstige positie tegenover zijn tegenstandei Zijn de tellingen bijzon der gunstig verloopon, dan kan de misdadiger bijzon der vermetel optreden; is dit onderzoek daarentegen twijfelachtig uitgevallen, dan zal hij bij het minste verzet op de vlucht slaan. De inbreker gebruikt, behalve deze tellingen, nog een methode om de bewoners van het huis, dat door hem als gunstig is gekozen, in diepen slaap te bren gen. Wij doelen hief niet op het recele middel van oen slaapdrank, doch op de methode van aarde, af komstig van een kerkhof, op het dak te werpen onder het prevelen van formules (doa). Deze methode heet „sirep". VERGIFTIGDE SLANG IN EEN KAST. Bijtijds ontdekt. Toen de schoolopziener van Tegal kortgeleden een dcssa-school Inspecteerde, zag hij. dat in één der klassen de boeken en staten niet netjes in de kast lagen, zoodat hij het hoofd der school verzocht, alles netjes in orde te maken. Hij zei daarbij: „Het zou mij niet verwonde ren, indien er zich een slang tusschen dien chaos schuil hield." De „goeroe" inlandsche onderwijzer lachte ongeloovig en ging ijverig aan het werk. Men kan 's mans ontsteltenis voorstellen toen op eens een oelar bedoedak, een vergiftige slang te voor schijn kwam. om spoedig weer tusschen de hoop pa pleren te verdwijnen, En niet minder verschrikt was ook de schoolopziener dis naast den „goeroe" toezicht hield. Toen belden van den schrik bekomen waren, liet de schoolopziener den goeroe een stok zoeken. Daarmee werd het gevaarlijke beest, nadat 't eerst uit de stapels op den vloer was komen te vallen gedood. De onderwijzer mocht wel van geluk spreken, dat hij niet gebeten was, aldus „Het Nd." zelfs toe. Rossig werd die rook al spoedig getint bo- ven het hooihuis waar hij uit opwalmde en de vlam men sloegen eruit In een oogwenk was het zeker vijftien meter hooge hooihuis. tot den nok gevuld met versch hooi, een woest oplaaiende fakkel. Daar bleef het niet bij. Het hooihuis stond pal te gen een steenen stal aan gebouwd, terwijl het niet meer dan een paar meter van het woonhuis stond. Voor de meters lange vlammentongen, die vraat zuchtig van alle zijden uit het loeiend vlammende hooihuis sloegen, was het een werk van een oogen- blik om ook deze twee gebouwen aan te vretena Vijf minuten na het uitbreken van den brand wa ren woonhuis, stal en hooihuis, plus een flinke hooi schelf, die aan de andere zijde van het hooihuis lag, een wilde vlammenzee. Knetterend joegen de vlammen voort langs binten en dakpannen, loeiend staken vurige tongen uit ge sprongen vensters en doorgebrande deuren. En lang zaam rolde de dikke walm op den flauwen wind voort over de vlakke landerijen van den polder. Het was een schouwspel, zooals Amsterdam op het ge bied van brand lang niet meer beleefd heeft. De brandweer arriveerde met zwaar geschut. „Groote brand", was het alarm geweest en de brand weer had zich gewapend. Spoedig stonden er ette lijke motorspuiten op der. Sloterstraatweg. Slangen werden inderhaast in menigte uitgerold, water was er in overvloed in de sloten en de strijd begon. De eerste aanval van de brandweer was op het ALVORENS aan mijn reisbeschrijving te begin nen, wil ik er mijn belangstellende lezers even aan herinneren dat op het terrein van den landbouwvoorlichtingsdienst geheel Ne derland in diverse gebieden is verdeeld, consulent schappen geheeten, aan welks hoofd eeu Rijksland- bouwconsulent is geplaatst, welke tot taak heeft o.a. om in samenwerking met de landbouwers akker bouwers en vccihouders vraagstukken van belang voor den landbouw tot oplossing te brengen, voor- zoover deze vraagstukken in verband gebracht kun nen worden met den aard van den bodem, de bemes ting en de cultuur der gewassen. Het is begrijpelijk dat in ieder consulentschap die proefnemingen wor den gehouden, welke geacht kunnen worden van di recte beteekenis te zijn voor de streek, en daar deze beteekenis geheel verschillend kan zijn, zoo is het wel zeer gewenscht en altijd de moeite loonend, voor al voor hen die bij den Landbouw-Voorlichtingsdienst zijn betrokken, om eens irt andere consulentschap pen te gaan neuzen wat aldaar op het gebied van proefvelden wordt gepresteerd en nagegaan. Zoo volgt schrijver dezes reeds eenige jaren met veel belangstelling de proefvelden van den heer Cle- veringa in den Gelderschen Achterhoek, omdat deze consulent reeds gedurende eenige jaren proefvelden heeft aangelegd om te demonstreeren dat de bemes ting der gewassen en de opbrengsten daarvan zich regelen moet en afhankelijk is van den kalktoestand van den bodem. Drie achtereenvolgende jaren bezichtigden wij nu met belangstelling de proefvelden van den heer Cle- veringa, en aangezien niet iedereen in de gelegen heid is om te gaan zien wat in den Gelderschen Ach terhoek geschiedt, meende ik goed te doen van mijn bevindingen eens een beschrijving te geven voor de le zers van de Schager Courant in de rubriek „Boerderij en Veehouderij". 's Avonds, vóór den excursiedag, waren wij te Zut- fen garriveerd, vanwaar den volgenden ochtend de reis zou aanvangen. Het weer scheen gunstig. Al thans de avond voor den bewusten dag was zoo ver rukkelijk mooi, dat schriiver dezes en meerdere tochtgenooten de verleidinig niet konden weerstaan om in den naasten omtrek eens een tochtje te ma ken. Voor een bewoner van het Noordhollandsche pol derland, is de Achterhoek van Gelderland een bij zonder mooi landschap. Meestal goed onderhouden wegen voeren langs schilderachtig gelegen landbouw- plaatsjes en, hoewel de meeste grond in cultuur is, wisselen de korenvelden en weilanden hier en daar af met bosschen, die de schoonheid der streek niet weinig verhoogen. Er zullen wel eenige uitgestrekte landgoederen zijn, zoogenaamde grootbedrijven, doch langs de diverse wegen waarlangs wij kwamen, ge tuigden de behuizingen, dat de bewoners bedrijven hadden van meer bescheiden-afmetingen. Een groep je menschen, die bij den ingang van een bedrijf met elkaar een onderhoud hadden, werd aangeklampt en spoedig was ik in een druk gesprek gewikkeld en kwam ik in korten tijd veel aan de weet. Uit het onderhoud bleek mij, dat ik te doen had met een aantal leiders van bedrijven, die in de naaste om geving woonden. Na de eerste algemeenheden over het weer en de warmte, kwam het gesprek al gauw op den stand der gewassen en op den economischen toestand. De ge wassen stonden over het algemeen gunstig. Er groei de heel veel hooi, de rogge stond over het algemeen goed, terwijl ook ovei den stand van andere gewas sen als bieten en aardappelen niet viel te klagen. De prijzen konden wel wat beter zijn, merkte ik op, dan zouden de gewassen meerdere belangstelling ge nieten. Doch neen, klagen deden deze boerenmen- schen in het geheel niet. Zij hoopten dat de tijden nog lang zoo zouden blijven; het ging hun goed, zelfs heel goed. Na deze opmerkingen, die men in den tcgenwoor- digen tijd direct niet goed kan verwerken, herinner de ik mij op eens dat deze menschen veel varkens meeten. Dat is veelal hun bestaan. De producten van den akker worden omgezet in Geldersche hammen en Geldersche worst. En aangezien goedkoop voer en redelijk duur spek en vleesch gunstige verhoudin gen scheppen, zoo is het wel te plaatsen dat deze menschen geen reden hadden tot klagen. Zoo ziet men dus alweer, dat de toestanden overal lang niet gelijk zijn en het maken van bepalingfh, die den een voordeel aanbrengen, zeer goed nadeel kunnen berokkenen aan de bewoners voor andere provinciën, die onder geheel andere omstandigheden werken. Toen wij ons ter ruste begaven, verheugden wij ons in het vooruitzicht van een mooien leerzamen tocht. Doch toen 's morgens de eerste zonnestralen het slaapkamervertrek binnenkwamen en ons als het ware uitnoodigden om deuren en ramen open te gooien, toen zagen wij dat het 's nachts flink gere gend had en dat de zon ook nu nog, zeer waterig door een dicht wolkenfloers moest heenschijnen. Misschien zou het nog wel wat opknappen en beter worden, was mijn eerste gedachte. Helaas, dit is niet het geval geweest Den geheelen dag regende het flink, behoudens enkele onderbrekingen, maar dan zat het gezelschap juist in de autobussen; zoo gauw als wij onzen neus buiten de portieren staken, viel de majem weer malsoh naar beneden. Een en ander kwam aan de animo, waaronder de excursie zou plaats vinden, weinig ten goede, doch de leider de heer Ir. O. J. Cleveringa, wist er den moed wel in te houden en heeft het gedaan weten te krijgen, dat de tocht van ruim 130 K.M. langs de proefvelden vol gens het vastgestelde plan werd afgelegd. En wat was nu op deze proefvelden te zien? Zoo als ik in den aanvang reeds schreef is de heer Cle veringa het idéé toegedaan, dat men eerst den kalk toestand van een perceel moet kennen, alvorens men een bemesting aan den grond kan geven, want de bemesting wordt geheel beinvlued door den kalktoe- vuur in het woonhuis, maar een scherpe dichte rook van het brandende hooi bemoeilijkte het blusschings- werk. Spoedig was meer materiaal verschenen er. op twee motorspuiten en een waterleidingkraan werd met acht stralen het vuur bestreden. De brand in het woonhuis en in de stalling was betrekkelijk spoedig gebluscht, maar het hooi brandde, ondanks het vele water, door. Van het woonhuis brandden: enkele vertrekken uit en ook het dak werd vernield. De overige vertrekken, als de keuken en een slaap kamer, leden door het bluschwater. Ook de stal brandde goeddeels af. Met zgn. ramei-stralen werd beproefd het vuur in het hooi meester te worden Deze ijzeren* buizen wer den diep in het hooi gebracht en daarna werd door deze buizen in den berg water gegeven. Ten slotte moesten de beide schelven uit elkaar gehaald wor den. De brand had groote stagnatie in het verkeer ge bracht langs den druk bereden Sloterstraatweg. De politie had den weg afgezet, waardoor aan heide zij den van de afzettinig een lange rij van allerlei voer tuigen zich ophoopte Ook het busverkeer met Slo ten moest worden stopgezefc Later heeft men de bus passagiers laten overstappen. Toen de brand zoo ongeveer gebluscht was, heeft de politie het verkeer langzaam hersteld, om beur ten van weerszijden. De veehouder Verbeek was verzekerd. De boerderij is eigendom van het Burger-Weeshuis. stand. Dit zou volgens den heer Cleveringa niet al leen gelden voor zandgronden, maar ook voor klei gronden. Ook ip kleigronden zou het bepalen van den kalktoestand de basis zijn waarop een rationeels bemesting moet zijn gebaseerd. Enfin, ik zal mij in dit artikel niet aan kritiek wagen en liever een be schrijving geven van wat op de proefvelden was te zien. Later vind ik misschien wel gelegenheid om de proefvelden nog eens kritisch te behandelen. Sommi ge geven daartoe wel aanleiding; doch de kritiek zou dan zeker meer opbouwend, dan afbrekend kunnen zijn. Want de heer Cleveringa, gesteund door Prof. Hudig, mag mogelijk in enkele gevallen mis zijn, voor een groot gedeelte is hij juist en genoemde hee ren brengen de bemestingsleer in geheel andere ba nen. Doch laat ik daarover nu niet al te veel uitwei den on mij in hoofdzaak bepalen tot een korte be schrijving van hetgeen te zien is. Te Groot-Graffel waren Westerwoldsch raaijgras, tabak en mais de gewassen waarmede gedemon streerd werd. Het proefveld was in diverse kleine veldjes verdeeld, met oploopenden kalktoestand en op diverse wijzen bemest. Vooral in het gewas mais kwamen heel duidelijk groeiverschillen naar voren, die zeer aanschouwelijk weergaven dat de kalktoe stand een belangrijke factor is bij het bepalen der bemesting. Tabak groeit bj.j een lagen kalktoestand veel beter dan bij een hoogen. Het proefveld gaf hiervan ^en duidelijk beeld. Dezelfde verschillen wer den* met andere gewassen aangetoond op meerdere proefvelden. Hier meer, daar wat minder, een en ander stond in verband met den aard van het gewas, bevestigde de meening dal de kalktoestand een niet te versmaden factor is bij de keuze der bemesting. Een proefveldje wil ik nog eens wat nader beschrij ven. Bij den heer D. Bogchelmar; te Vgrden lag op zandgrond een stuk weiland dal met een kalktoestand van 30 zoo goed als waardeloos was. De helft van dit perceel werd gescheurd en met diverse hoeveel heden mergel bewerkt en opnieuw ingezaaid met een grasmengsel. Een stuk in hel midden had evenwel geen kalkmergel gekregen, wel was hierop eveneens het grasmcngsel uitgezaaid. Nadat de eerste sneda was gemaaid, werden op het land schapen ge weid, die vrij op alle perceelen kor.den rondloopen: Eigenaardig was dat deze dieren het gras op de per ceelen met verhoogden kalktoestand tot bij de wor tels afaten? doch het gewas op het niet bemergelde perceel geheel onaangeroerd lieten staan en ook voor het oude niet behandelde perceel geen aandacht had den, hoewel het aantal schapen zoo groot werd ge nomen, dat de voorraad gras veel te gering was voor het aantal. In weerwil van het sobere rant soen, dat voor ieder dier beschikbaar was, kwamen zij er niet toe om het gras van de perceeler; met den lagen kalktoestand, te eten Verschillende malen werd de uitwerking nagegaan van diverse stikstofbemestingen ir. verband met den kalktoestand. Uit onze aanteekeningen noteeren wij dat vergeleken werd chilisalpeter, kalkstikstof, kalk- salpeter, zwavelzure amnu-niak en kalkammonsal- peter. De leider van deze pioeven had van de graan- perceeler. 100 aren genomen en als gemiddelde kor relopbrengst per aar werd geconstateerd bij chilisal peter 49 korrels, bij kalkstikstof 42, bij kalksalpeter 49, bij zwavelzure ammoniak 45 en bij kalkammon- salpeter 48 korrels. De heer Cleveringa heeft ook zijr; ideeën toege past op kleigronden en met aanvankelijk succes. Hierover zal ik niet al te uitvoerig worden, want het komt mij voor dat hier meer de aanvoer van de kalk Jlinke hoeveelheden) dan de bemestig, gebaseerd op 'en kalktoestand een verhooging van opbrengst geeftè Deze oude kleigronden, n.f* hebben in den loop der laren een zoodanige structuur gekregen, dat iedere kalkgift daarop een weldadigen invloed uitoefent, hetgeen de stand der gewassen gunstig beinvloedt. Doch hoe het zij, de heer Cleveringa pak deze zaak aan. en hoewel het kalkvraagstuk voor kleigron den nog in het laboratorium wordt bestudeerd, brengt hij het op het terrein der praktische toepassing en predikt voor de Geldersche boeren op de klei een „kalkkruistocht". Dit feit op zich zelf kan al reeds zijn goede zijde hebben, hoewel men zich hier niet aan overdrijving der verkregen- resultaten mag schuldig maken. Veel van hetgeen behoort bij de oplossing der kalktoestandsleer is nog onopgehelderd en dit is da oorzaak dat vele landbouwvonrlichters meer aan dacht wijden aan de 25 uitkomsten die afwijken van den regel, dan aan de 75 uitkomsten, waarin men juist door toepassing van den kalktoestand tot verhoogde resultaten komt. De strijd tusschen deze twee partijen is niet malsch. In de landbouwbladen gaat men elkaar daarover te lijf en niet op een zachtzinnige manier We kunnen dit betreuren, want op deze wijze wordt de zaak op geen enkele manier vooruit gebracht. Gelukkig waren wij gisteren te Wageningen tij dens de Landbouwweek. welke aldaar werd gehouden getuige van een toenadering der partijen. Voorstan ders en tegenstanders hadden aldaar gelegenheid om hun theoretische en practische bezwaren tegenover elkaar te plaatsen en vergissen wij ons niet. dar. zal dit de aanleiding kunnen zijn dat de leidende per sonen in dit vraagstuk naar middelen zoeken om eikaars standpunt te eerbiediger; en door samen werking van alle krachten het vraagstuk tot nadere oplossing trachten te brengen. Menschen als Marchaupt te Groningen, Prof. Hudig en Cleveringa behooren niet tegenover elkaar te staan. Daaruit kan geen winst voortkomen. Prot. Merson maakte zich op deze bijeenkomst tot tolk der talrijke aan wezigen, betrokken bij den Voorlichtingsdienst, toen hij na de gehouden debatten, de hoop uitsprak dat de partijen ir. deze belangwekkende vergadering el kaar zouden hebben gevonden en voortaan niet te genover elkaar, maar .naast elkaar zouden streven naar de oplossing van het brandende kalktoestands- vraagstuk, tot heil van den Nederlar.dschen land bouw. Van harte sluiten wij ons bij dezen wensch aan. En hoe eerder zij in vervulling gaat, des te lie ver zal het ons zijn. Uit verdeeldheid is nog r.ooit iets goeds voortgekomen. S. V. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 14