SchagerCourant m B a m Spoorwegramp in Italië. VOOR ONZE SCHAKERS BNfr m mi J§§ i m 11 H 1 VOOR ONZE DAMMERS EVENTJES DENKEN. i Seestes-Sport en Heisen-Gi paÉ ik Vijfde Blad. Abonnementsgelden* Betaling 2e kwartaal 1930. vóór 15 Juli a.s., 15 D o o d e n. Uit onze omgeving. LANGENDIJK Vraagstuk No. 570. mm, Vraagstuk No. 571. SCH00RL. Vraagstuk No. 568. Vraagstuk No. 569. ANNA PAULOWNA WIERINGEN HARENKARSPEL NIEUWE N1ED0RP Zaterdag 5 Juli 1930 73ste Jaargang. No. 8690 Aan onze lezers bulten Schagen doen wij het ver. zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het tweede kwartaal 1930, ten bedrage van f 1.80 (voor courant met Zondagsblad f2.53). aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.14 verhooging. Toezending is dns voordeellg! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode* blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kannen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 2e kwartaal 1930, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nienwe Modeblad f 1.25 Voor Graciense f2.15 Voor Panorama f2.60 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE- Personentrein door verkeerden wissel stand op een goederentrein geloopcn. Donderdag meldde het B.T.A. uit Bologna: Bij het op 18 K.M. van Bologna verwijderde station Sasso is hedenochtend om kwart voor zeven een uit Milaan komenden personentrein met een goederen trein in botsing gekomen. Vijftien personen werden gedood, talrijke gewond. Verkeerde wisselstand de oorzaak. 16 dooden, 30 gewonden. Nadere bijzonderheden melden, dat het aantal doo den bij het spoorwegongeluk te Sasso in de buurt van Bologna is tot zestien gestegen. Het aantal ge wonden bedraagt dertig. Het ongeluk had Donderdagmorgen om 6.40 uur plaats. De verongelukte trein kwam uit Bologna en was bestemd voor Florence. De oorzaak van het on geluk is verkeérde wisselstand. Een onderzoek wordt ingesteld. Hoewel alle dooden niet geïdentificeerd konden worden, waren de spoorwegautoriteiten van meening, dat geen buitenlanders verongelukt zijn. Het vrij groote aantal dooden vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij de botsing de ééne locomotief op het eerste passagiersrijtuig van den anderen trein terecht kwam. Hierdoor was ook het bergen der slachtoffers, zeer moeilijk. Er is nog één van de gewonden over leden. De personentrein was volgepropt met reizigers. Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn Belogna Florence wordt nader nog gemeld: De verkeersambtenaar aan het station liet een goederentrein op hetzelfde spoor binnenloopen, waar langs op hetzelfde moment de passagierstrein uit Mi laan zou passeeren. Deze, volgepropt met reizigers, liep met volle vaart op den goederentrein. Beide loco motieven werden vrijwel geheel vernield. Een wagon derde klas, die achter den bagagewagen liep, werd uit de rails gelicht en in elkaar gedrukt. Uit de puin- hoopen van dezen wagen haalde personeel van den gezondheidsdienst en van de brandweer 14 dooden en een groot aantal gewonden te voorschijn. De lijken waren ontzettend verminkt, zoodat de vaststelling van de identiteit moeilijkheden opleverde. In den loop van den dag zijn in het ziekenhuis nog twee ernstig gewonden overleden, zoodat het aantal doo den tot 16 is gestegen. De verkeersambtenaar, die 6chuld heeft aap het ongeluk, is gevlucht 50 gewonden, van wie 36 ernstig. Het aantal gewonden blijkt 50 te bedragen. Onder hen bevinden zicvh 36 menschen, die ernstig gekwetst zijn. Zij werden voor het grootste deel onmiddellijk per trein naar het ziekenhuis te Bologna vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Voor zoover men de lijken tot dusver heeft kunnen Identificeeren, bevinden zich onder de slachtoffers geen buitenlanders. Ook de gewonden zijn allen Ita lianen. De sneltrein vervoerde bijna uitsluitend Ita- •'aansche vacantiegangers uit Milaan, die zich jiaar Italiaansche Riviera wilden begeven. Bij de bot- s'Qg tusschen den sneltrein en den goederentrein schoof de eerste wagon van laatstgenoemden trein op den eerste derdeklaswagon van den sneltrein, die het enorme gewicht niet vermocht te dragen, doch on middellijk bezweek. De wisselwachter voortvluchtig. De wisselwachter, die door een foutieven greep den foutieven wisselstand teweeg bracht, waardoor de goederentrein op hetzelfde spoor kwam te rijden als waarop in tegenovergestelde richting de sneltrein kwam aanjakkeren, is voortvluchtig. De Raden der Gemeenten Noordscharwoude en Zuid- scharwoude hebben besloten het voorstel tot het onder- grondsch maken van den kabel van het electrisch net voorlooplg aan te houden. De Directie van het P.E.N. te Bloemendaal had n.1. verzocht, in overleg te mogen treden omtrent overname van het net, en genoemde Raden achtten het daarom raadzaam, dit overleg af te wachten, omdat de moge lijkheid bestaat dat overname door het P.E.N. voor de stroomverbruikers voordeeliger is. OUDKARSPEL. Zaterdagmiddag werd hier door de politie aangehouden een venter in galanteriën, een zekere v. B., afkomstig uit Hoorn, wegens openbare schennis van de eerbaarheid. Na voorgeleiding voor den burgemeester werd de man, na verhoor, op last van dezen, door de politie over gebracht naar het Huis van bewaring te Alkmaar. Het noodweer van 12 Juni J.l. heeft aan de te velde staande gewassen in de Dieps- en Moorsmeerpolder, de van Iiemi Rinck. Zwart: 3. 8 7 6 5 4 3 2 1 abcdefgh Wit: 3. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit Kei, Db2, Pd4. Zwart Kd3, Dc8 en een pion op g4. Wit speelt en forceert de winst OPLOSSING PROBLEEM No. 566. van Henri Rinck. De tot dusver ter oplossing gegeven eindspelen vallen ten zeerste ln den smaak, zoodat wij nogmaals een vraagstuk ter ontleding aanbieden. Rinck was een zeer bijzondere eindspel-kenner en componist Ook het vraag stuk van de vorige week, waarvan de stand was: Wit Kd2, Df2, Pd4. Zwart Kb2, Dc8, verdient alle aandacht Wit forceert daarin door Pb4-d3, Kb2-a3!; Df2-a7, Ka3- b3; Da7-b6, Kb3-c4; Db6-a5, Dc8-f8;Kc4-d5; Pd3-f4 enz. de winst! van S. E. v. d. Meer Jr., Arnhem. Zwart: 8. Wit: 8. De diagramstand in cijfers behoort te lulden: Zwart 7 sch. op 7. 8. 17. 18. 20, 23. 24, en een dam op 12. Wit 7 sch. op 26, 27, 29, 31—34, en een dam op 36. Wit speelt en wint op werkelijk brillante en geniale wijze. Derg- en Kerkmeer groote schade aangericht zoodat eigenaren en huurders pogingen in het werk stellen schadevergoeding te krijgen. Het bestuur der L.T.B. te Zuidscharwoude, van „de Tuinbouw" te ëNoordschar- woude en van „de Eendracht" alhier, hebben bereids met belanghebbenden vergaderd en Vrijdag j.l. hebben eenige vertegenwoordigers dier organisatie's de schade opgenomen. Deze schadfe wo»dt ter kennis gebracht van de regelingscommissie, welke daartoe is geconstitueerd en wier zetel is te Dirkshorn. Op verzoek van boven vermelde organisaties heeft de burgemeester dezer ge meente zich bereid verklaard in deze commissie zitting te nemen, ter behartiging van de belangen der eigenaars en huurders van bouwland in bovenvermelde polders. Uitslag telling betreffende den veestapel 1990. Veulens 4; andere paarden beneden 3 jaar 10; rij en tuigpaarden 84; trekpaarden 17; hitten 18, totaal 137 stuks. Springstieren 12; melk- en kalfkoeien 1005; mestkal- veren 26; ander mestvee 31; jongvee boven 1 jaar 243; jongvee beneden 1 jaar 206, totaal 1523 stuks. Schaper: boven 1 jaar 446; lammeren 548; totaal 094 stuks. Bokken en geiten 50 stuks. Biggen beneden 4 weken 129; fokzeugen 58; van 6 weken tot 60 Kg. 252; van 60 tot 100 Kg. 24; boven 100 Kg. 49; totaal 512 stuks. Kuikens 21220; oudere kipper. 10411; totaal 31631 stuks. Eendekuikens 24; oudere eenden 98; totaal 122 st. Korven en kasten met bijen 20. Grondgebruik: Eigen land 451.44 H.A.; gepacht land 745.38 H.A.— van dit laatste in pacht van ouders 137.03 H.A.; bouwland in de gemeente 55.33 H.A.; idem buiten de gemeente 0.15 H.A.: grasland 1064.37 H.A.; tuingrond 46.12 H A.; boomgaarden op bouw land 0.60 H.A.; aantal eenruiters plat glas 2377 H.A.; staand glas, verwarmd 332 H.A.; staand glas, onver warmd 1318 H.A. OPLOSSING PROBLEEM No. 566 van P. Schaaf, Den Haag. De diagramstand in cijfers was: Zwart 7 sch. op 710, 12, 14, en 18. Wit 7 sch. op 19. 21, 23, 24 en 38—40. Wit speelt achtereenvolgens: 2420; zwart 14x25 gedw., 21—17 (zwart 18x29 gedw.); 19—14!!, 39—33 of 39—34 en wint op geestige manier. „Uit den Wereldoorlog." Een Engelsch officier met zes soldaten en een Duitsch officier, ook met zes, bevonden zich in een zwaar be schoten dorp en kwamen overeen zich te samen uit dit verschrikkelijk oord te redden. Dit moest echter langs binnenwegen gebeuren, terwijl zij slechts de beschikking hadden over één kar met één paard, en in die kar slechts 4 personen tegelijk konden plaats nemen. Alleen de twee officieren wisten den weg, waarlangs zij konden ontsnappen en konden ook als koetsier optreden; geen der soldaten was daartoe in staat. De Engelschen ver trouwden de Duitschers echter niet erg en daarom eisch- ten zij, dat de Duitschers geen oogenblik, zelfs niet met een enkel persoon, de Engelschen ln getal mochten overtreffen en er steeds minstens twee Duitschers als gijzelaars moesten zijn. Toch zagen zij kans om met in achtneming dezer voorwaarden allen het dorp te ont vluchten. Hoe? „Een verschil." Wat is het verschil tusschen een haringvrouwtje en een vrouwtjesharing? OPLOSSING DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 564. „Een Domino-probleem." Het getal 71 is een veelvoud van 5 4- 't grootste ge tal van den dominosteen. Het grootste getal moet dus zijn óf 1 óf 6. Het kan natuurlijk niet 1 zijn aangezien dan het tweede getal een 0 had moeten zijn, in welk ge val de uitkomst nooit zoo hoog had kunnen worden. Hieruit volgt, dat 6 het grootste getal is. 716=65 en 65 is 5x (2x 't kleinste getal -f 3). Twee keer het kleinste getal 3=13, zoodat het kleinste getal 5 moet zijn en de dominosteen dus 56 was. No. 565. „Het schot". Oogenschijnlijk zou men meenen de goede oplossing op de vraag: „Wie wist het eerst dat het schot afging?" gevonden te hebben met het antwoord: „DE TWEEDE!" omdat de eerste den knal hoorde en er, om het geluid over te brengen, eenigen tijd (hoe gering ook) noodig is. Dit zal dus later hebben plaatsgehad dan het zien van den rook, wat practisch genomen onmiddellijk wordt waargenomen .Eveneens zal de kogel eenigen tijd noodig hebben om aan de overzijde der rivier te komen. Toch hadden de inzenders(sters) van dit antwoord het allen mis, want degene die schoot, wist het *t eerste Nergens stond in de opgave, dat deze buiten beschou wing moest blijven. Verloren: een gouden oorknopje met steentje. Door W. Breider is opnieuw een aanvraag inge diend ter bekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Hiervoor is door hem een per ceeltje land gekocht, gelegen aan den Schorweg van J. Keijzer, alhier. BREEZAND. Het winkelhuis van den heer W. van den Bergh, manufacturier, zal worden verbouwd en een gedeelte zal worden aangebouwd. Aannemer J. Hoep is met dit werk belast. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Geene. Getrouwd: Adriaan Jan de Ridder en Maria Jon- gejan. Overleden: Jacobus Hyacinthe Jean Bartels, oud 31 jaar, ongehuwd. Voor de Zuiderzeewerken. Eenige maanden geleden vond op initiatief van den heer M. Bosker in de cantine op het „Breezand" (het nieuw gemaakte eiland in de Zuiderzee) een uitvoe ring plaats voor de aldaar geisoleerde Zuiderzeewer- kers. Deze uitvoering werd verzorgd door de Man dolineclub van den Oever, onder leiding van haren directeur, den heer S. Bruul, terwijl voorts eenige dames en heeren welwillend diverse voordrachten ten beste gaven. Door de zeer lage entréekosten was een ieder in de gelegenheid deze uitvoering bij te wonen en was do zaal dan ook geheel bezet. Het ge heel werd een waar succes en thans is besloten om Zondag wederom een dergelijke uitvoering voor de op Breezand wonende Zuiderzeewerkers te geven. Bereids hebben de Mandolineclub en de verzorgers- (sters) van het vocale gedeelte zich weer beschik baar gestold. Ook kan weer beschikt worden over de directie-boot „Vlieter", die het gezelschap naar Breezand en terug zal varen. Wij twijfelen niet of het zal wederom een succes- vollen en aangenamen dag worden. Bezoek aan de Zuiderzeewerken. De stroom van bezoekers aan de Zuiderzeewerken duurt nog steeds voort en dagelijks kan men groote en kleine gezelschappen belangstellenden per boot, autobus, luxe auto en fiets zien arriveeren Van hein de en verre komen deze bezoekers, ja zelfs vele ma len zijn het buitenlanders, die naar deze grootsche werken komen kijken. Zoo maakte Donderdag j.l. een gezelschap Zuid- Afrikaansche studenten, die in Europa studeeren en momenteel de gasten van de stad Den Helder zijn, een tocht langs de werken. Ook de leerlingen van een M.U.L.O. school uit Bus- sum behoorden Donderdag tot de belangstellenden. De heer Verkerk, die bevoegd is om officieel als rondgeleider op te treden, heeft dan ook druk werk om aan de aanwezigen om rondgeleiding en expli catie (tegen betaling) van de schier oneindbare toe voer van belangstellenden te voldoen. Door hem is thans een houten huisje aan den in gang van den bouwput geplaatst, waar men ook sou venirs, ansichtkaarten, enz., van de werken kan krij gen. Hevig onweer. Woensdag ontlastte zich boven Wieringen wederom een zwaar onweer, gepaard gaande met hevige re genbuien..Voor zooveer ons bekend deden zich geluk kig geen ongelukken voor. Alleer. moet, naar men ons mededeelde, de bliksem een huis op Stroe getroffen hebben, zonder echter schade aan te richten. Sportnieuws. De beide Oeversche voetbalverenigingen „V.V.M.P. en „Flevo" zullen Zondag a.s. deelnemen aan de door de V.V. „Succes" uitgeschreven seriewedstrijden. V.V.M.P. heeft tegen Succes geloot, terwijl Flevo den strijd tegen K.B.C. I aan moet binden Het zijn voor beide elftallen- zware wedstrijden, doch wij hopen dat. ze de eer van den Oever hoog zullen houden. Wij wenschen hen veel succes toe. GEMEENTE HARENKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand Juni 1930. Geboren: Dlevera Maria Bernadetta, dochter \gn Adri- anus Biersteker en Catharina Bruijn; Catharina Johan- na, dochter van Petrus Bakker en Cornella Portegijs; Simon, zoon van Simon Broersen en Geertruida Zut; Wilhelmus, zoon van Martinus Dekker en Elizabeth Kaandorp; Johannes Petrus, zoon van Matthias Blan- kendaal en Christina Cornella de Wit; Adrlanus Johan nes. zoon van Jan Quant en Jansje de Moei. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Ingeschreven de echtscheiding van Cornelis Blom en Cornelia Stroet. Overleden: Joanna Tesselaar, oud 1 jaar; evenals le venloos aangegeven kind van Arie Plak en Aagje Stoop. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven in de maand Juni 1930. Geboren: Jan. zoon van Jacob de Graaf en Alida Schrijver Jan, zoon van Jan de Bood en Adriana Prins; Sophia Maria, dochter van Johannes Hof en Cornelia Catharina Bruin; Nicolaas Androsius, zoon van Johan nes Adrianus Slijkerman en Anna Kruijer. Getrouwd: Jan Edel, oud 24 jaren, te Oudkarspel en Katharina Krabman, oud 24 jaren, alhier. Overleden: Agatha Susanne Bruin ,oud 63 jaren; Ja cob Bakker, oud 54 jaren, echtgenoot van Grietje Krap. Da's boffen, zag! Als ik de voetstappet van dien kerel volg, dan kom ik zeker goad uit onder leiding van GEO VAN 1 JAM.

Schager Courant | 1930 | | pagina 15