Schager Courant PUROL Tweede Blad. Uit onze Omgeving. ANNA PAÜLOWNA WIERINGEN LANGENDIJK Toekomstig Gebouwencomplex Prov. Waterleidingbedrijf aan het Heerenbosch te Schagen. SPORT. Ontploffing in een chemicaliënfabriek. v Gemengd Nieuws. De voormalige vriendin van koning Carol komt over. De „Southern Cross" te San Francisco. Zaterdag 5 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8690 Het aanstaand zangconcours. Gewoonlijk wordt het concours van „De Noordholland- sche Zangerbond in de open lucht gehouden en dan zoo mogelijk slechts op één dag. Hier zal men echter de ver- eenigingen in de groote tent naast Veerburg ontvangen en met het oog op de ruimte is het concours nu over twee dagen verdeeld en zal gehouden worden, Zondag 6 en 13 Juli. Den eersten dag nemen reeds 16 koren deel, die ieder 2 nummers zingen, zoodat we er in totaal 32 te hooren krijgen. Voor het publiek lijkt ons een verdee ling over twee dagen dan ook wel verkieselijk, daar men anders wat te veel van het goede krijgt en nu kan het concours beide dagen op een behoorlijken tijd af- geloopen zijn. De 16 koren ,die a.s. Zondag zingen, zijn verdeeld over drie afdeelingen vrouwenkoren en vier afdeelingen ge mengde koren. 's Middags half een zal, het gemeentebestuur van Anna Paulowna de jury, het hoofdbestuur van den bond en de directeuren en voorzitters der deelnemende vereeni gingen ten gemeentehuize ontvangen. Het concours zelf vangt om half twee aan. Na afloop wordt de uitspraak der jury bekend gemaakt en om Beven uur heeft dan de eere-wedstrijd plaats tusschen de vereenigingen ,die des middags een eersten prijs be haald hebben. De jury bestaat uit de heeren Nico Hoogerwerf, toon kunstenaar te Haarlem, Jac. Bonset te Amsterdam en Sam Vlessing te IJmuiden. Behalve de gemeente hebben tal van vereenigingen en personen prijzen of geld voor prijzen beschikbaar gesteld. De leerlingen P. Crum, N. Keijzer en W. Metz, zijn toegelaten tot de 1ste klasse van de Handelsschool te Den Helder. Het schoolfeest, gevierd door de openbare en r.k. scho len, is in alle opzichten weer goed geslaagd. Wel dreigde het weer de vreugde te verstoren en plaste tegen den middag de regen neer, maar gelukkig kon men schuilen en duurde de onweerbui niet lang. De jongsten zijn weer met een groot aantal auto's naar Huisduinen geweest en hebben zich daar„ behalve aan zee, vooral in den speeltuin vermaakt. Tot slot werden ze nog op een bioscoopje, met een aardig sprookje als hoofdnummer, getracteei'd. De groote groep kinderen, die anders altijd naar Ber gen ging, is nu met de boot tot Schoorldam gegaan en vandaar gewandeld naar den speeltuin te Sehoorl. Be halve het spelen in tuin en duin, was hier nog als ex tra-attractie een poppenkastvertooning en een goochelaar Tijdens het diner van de geleiders is nog even door den heer D. Stammes het feit herdacht, dat de heer H. Jonker voor den 40sten maal meeging, n.1. eerst als leerling, daarna als muzikant en de laatste jaren als geleider. Met een krans van versch geplukt eikenloof werd hij gehuldigd. De champagne ontbrak, maar de vreugde was er niet minder om! De oudste leerlingen hebben als slot van hun school feestjes de reis naar Amsterdam gemaakt. Een drukke en lange dag, maar een van groote waarde voonhun heele verdere leven! BREEZAND. Het feestje van de bewaarschool, gelijktijdig gehouden met het schoolfeest der grooteren, is eveneens uitmun tend geslaagd. Met spelletjes en tractatie werd den kleinen een prettigen dag bezorgd. Ook kregen ze nog een aardig cadeautje mee naar huis. Ook de post- en telegraafdienst uitgebreid. Behalve de reeds vermelde uitbreiding van den tele foondienst voor abonné's kunnen we nu nog mededee- len, dat ook voor den post- en telegraafdienst het kan toor een half uur langer opengesteld zal worden. Met ingang van Maandag 7 Juli is het kantoor voor post, telegraaf en telefoon voor het publiek geopend van 8.30 tot 11.30 uur; van 14 tot 16 uur en van 17.30 tot 19 uur. De telefoonabonné's kunnen nog langer opbellen en ■wel van 8,30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.30 uur. Doorzitten Smetten Zonnebrand Het kaasvervoer van de kaasfabrieken alher naar de Alkmaarsche kaasmarkt is gegund aan C. de Haan Pz., en A. Poel, beiden alhier, voor den tijd van 2 jaar. Gelijk we reeds eerder vermeldden, heeft zich een comité gevormd om de Ouden van Dagen, zoo het kar:, een genotvollen dag te verschaffen. Ging deze actie vroeger van de afdeeling Zuidscharwoude- Broek op Langendijk uit, nu is men overeen geko men, ze een algemeen karakter te geven, zoodat zoo wel vóór- als tegenstanders van Staatspensioen hun medewerking aan deze zaak kunnen geven In dit teeken stonden Donderdagavond de besprekingen in een der zalen van het café var: den heer Vijzelaar waar een 14-tal comitéleden bijeen waren, om dé verschillende voorbereidingen voor een autotocht als genoemd te bespreken. De discussies gaven blijk van een warme sympathie voor deze mooie daad, zoodat op aller medewerking kon worden gerekend ter be reiking van het doel; een autotocht onder neutrale vlag voor de rentetrekkers van Broek op Langen dijk en Zuidscharwoude. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. du Burck, J. Kramer Gz. en J. de Ruiter, allen te Zuidscharwoude. Verschillende aanwezigen namen op zich, autohouders te vragen, hun luxe-auto voor dezen tocht beschikbaar te stellen, terwijl uitgemaakt werd, dat de comité-leder.' zoo mogelijk zelf met lijsten zullen circuleeren, om de noodige financiën bij elkaar te krijgen. Besloten werd, nog niet te bepalen, welken tocht zal gemaakt worden en ook niet, wat den rentetrek kers zal worden aangeboden, daar dit afhankelijk wordt gesteld van het beschikbare bedrag. De twee gemeenten werden in wijken verdeeld, en ieder zijn wijk toegewezen om gelden in te zamelen. Aan de postkantoren zullen de adressen der rentetrekkers worden opgevraagd, aar. wie dan een kaart zal wor den bezorgd, waarop zij kunnen invullen, of zij al of niet aan den autotocht zullen deelnemen. Deze kaart Vooraanzicht met links perceel-Xerkmeer. Men ziet links een woning voor een employé, terwijl rechts de heer Bell zijn thuis zal vinden, daar tnsüchan de kantoorlokalen. moet weer bij den secretaris van het comité worden ingezonden. De tocht werd bepaald op Donderdag 7 Augustus en ongetwijfeld zal het tijdstip van aantre den zijn: 8 uur 's morgens. Binnen drie weken, als de gelden zijn ingezameld, zal men weer bijeenkomen om dan der: aard van de reis te bepalen. „Vol verwachting klopt ons hart", zullen ongetwij feld vele rentetrekkers zeggen. „Wind en weer die nende", zal zeer zeker de verwachting worden over troffen, want het comité is vol goeden moed voor de te ontvangen bijdragen en de ar:tmo. waarop de be sprekingen zijn gevoerd en de belangstelling, waar mee de verschillende onderwerpen werder: bespro ken, staan er borg voor, dat het aan den ijver der comitéleden niet zal ontbreken. Dat kan een mooie dag worden niet alleen voor de Ouden var: Dagen van Broek en Zuidscharwoude, maar ook voor den geest van eensgezindheid en samenwerking, het aan- kweeken van de eerbied voor ieders overtuiging, het veld winnen van de idéé van dienende liefde en welwillendheid aan hen, die (le jongeren zijn voorge gaan in noeste vlijt en arbeidzaamheid. OUDKARSPEL. 't Schoolreisje. Onder leiding van het onderwijzend personeel, had Donderdag j.1. het schoolreisje plaats van de drie hoogste klassen der openbare lagere school. Welwil lende medewerking werd verleend door den heer C. Borst, welke zich uitstekend van zijn taak gekweten heeft. Reeds des morgens zes uur (n. t.) had de jeugd zioh verzameld bij de school, om zich met de bus, via Castricum naar Zaandam te begeven. Vanaf Zaandam werd een boottocht ondernomen naar Amsterdam. Hier gekomen, stond de bus weer klaar, die het ge zelschap naar de Bijenkorf bracht, alwaar de kin deren kennis konden maker, met dezen geweldigen grooten winkel en waar ze tenslotte in de lunchroom terecht kwamen en onder het genot van een frisch glaasje melk, de drukte op het Damplein kalmpjes konden gadeslaan. Na de Bijenkorf weer verlaten te hebben, was Artis het doel. Volop werd hier genoten van alles wat de dierenwereld te zien geeft. Ook het Aquarium met 't Heimans-diorama kreeg een bezoek, en mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Thans was het doel Schiphol en in een stevig tempo bracht de bus ons waar we zijn moesten. Spoe dig ronkten de vliegmachines boven onze hoofden en verklapten dat we ons reeds dicht bij de luchthaven bevonden. Het duurde dan ook niét lang dat we er waren, en spoedig leidde een gids ons over het terrein en wist de jeugd op een mooie manier het eenvou digste en begrijpelijkste van de luchthaven uit te leg gen. Juist arriveerde er een vliegtuig uit Hamburg, wat zeer de belangstelling van de jongelui trok. Al pratende en al loopende bracht de gids ons op het terras, waar de Ranja reeds met ongeduld op de dorstige keelen stond te wachten. Na deze Ranja naar binnen gewerkt te hebben, kreeg de jeugd op het vrije terreintje de losse teugel en onder het ge not van een paar buifelingetjes in 't gras, konden ze uit alle deelen van Europa de vliegtuigen op het terrein zien neerstrijken. Ook hieraan maakte het sein tot vertrek weer een einde en voerde de bus ons via Haarlem naar Velzen, alwaar in den speeltuin „Bloemoord" het laatste nummer van het programma werd afgedraaid en allen voldaan weer in de groote bus van de firma Kok, Tuinman en Wil ken st apten. De schoolfeestversjes werden nog eenige malen ge zongen. Tenslotte kwam Langedijk weer in zicht, ein delijk Oudkar&pel en onder luide hoera's hield de bus voor dc school stil en na eenige minuten was elk kind weer thuis en kon vader en moeder het verhaal hun ner genietingen doen. Begunstigd door het mooie weer en dank zij de giften van hen die het kind wat willen laten genieten, hebben de jongens en meisjes van Oudkarspels lagere school, een genotvollen dag gehad. Laten we hopen, dat de kleintjes ook zoo'n mooien dag krijgen en dat allen vertegenwoordigd kunnen zijn op den 3en Don derdag in Juli en dat het weer een van de beste medewerkers is tot het slagen van den jubeldag dei- kinderen. ST. PANCRAS. De heer C. de Jong, voorzitter van de afd. Langen dijk van den A.X.G.O.B., is herkozen als Hoofdbe stuurslid dezer drankbestrijdingsvereeniging. M.U.Z. I—Sparta I, 3—3. Nederlaagwedstrijd M.U.Z. te Wieriugen. Om ongeveer kwart voor 8 laat scheidsrechter Jon ker op dezen mooien Donderdagavond beginnen. Er zal zoo ongeveer 4 minuten gespeeld zijn, toen Loggers Spartas eerste doelpunt, maakte. Het bin- nentrio van Schager: is goed op dreef. Ze houden het echter te veel op rechts, waardoor het mooie van het spel afgaat. De rust gaat in met een 10 voor sprong voor Sparta. Direct na de rust wordt er direct van beide kan ten goed aangepakt en ontwikkelt zich een vlugge en mooie op en neer gaade strijd. Lutjeharms krijgt nu ook meer te doen en uit een van zijr: vlugge ren nen maakt hij no. 2. Maar tot aller ontsteltenis zegt scheidsrechter Jonker, dat er naast geschoten was. Supporters en grensrechters beweerden echter goal, maar Jonker was niet te vermurwen, en bleef bij zijn besluit van uitbal. Dit was voor de Sparta-lieden een tegenslag. Uit een snelle doorbraak maakt M.U.Z. gel.'jk en kor daarop wordt er door eer: der M.U.Z.- spelers hens gemaakt in het bewuste gebied. Log gers plaats li achter den bal. een knal en Sparta herneemt de ei'ding. Weder is het de M.U.Z., die ge lijk maakt. zelfs 10 minuten voor het eind neemt zij de leiding met 32. Sparta neemt middenuit en gaan Watertor en Log gers er alleen vandoor, drijven door alles heen en het is tot groote vreugde der Sparta-aanhar.g 33, waarmede het einde van dezen mooien golijkop- gaanden strijd kwam. De heer Jonker, anders een goed arbiter, heeft Sparta de overwinning ontno men. Over het algemeen was het niet, de arbiter die voor zoo'n wedstrijd behoort te fluiten. WIERINGEN. NederJaagwedstryden V.V.M.I'. In dén derden wedstrijd is V.V.M.P. er niet in ge slaagd een overwinning te behalen. Dit maal was het Sparta, Schagen, dat een puntje af wist te snoepen. Eigen lijk zou de stand 43 in het voordeel van Sparta ge- geweest moeten zijn, doch dank zij het feit dat den scheidsrechter een goal van Sparta ontging behoefde V.V.M.P. niet met een nederlaag huiswaarts te gaan. Voor rust wist Sparta en dat direct na den aftrap te scoren. Na rust werd door beide partijen beurtelings gedoelpunt met als eindstand 33. Over het geheel stond de wedstrijd niet op hoog peil. Aan beide kanten werden mooie kansen gemist zoodat deze uitslag de verhouding wel vrij juist weergeeft. Scheidsrechter, de heer Jonker gaf blijk van een eer lijk en onpartijdig scheidsrechter te zijn, die vaak een goede kijk op het spel heeft, alleen zijn optreden kon ons niet altijd bekoren. Wat meer zekerheid zou hem zeker niet ten kwade komen. Vijf personen gedood, j In een fabriek van chemicaliën te Castleford in En- geland had een ontploffing plaats, die zóó hevig was, j dat in de geheele stad de schok werd gevoeld en ver- scheidenc huizen ernstig werden beschadigd. Er waren 1 ongeveer honderd man aan het werk en volgens do I jongste berichten zouden er vijf zijn gedood en verschei- dene gekwetst. De ontploffing was het gevolg van brand. In de hoofdstraat van Castleford, op een halve mijl i afstands van de fabriek, werden winkelruiten verbrij- zeld, zelfs te Zuid-Millford. op een afstand yan zeven mijl Stukken rood gloeiend ijzer werden twee mijl ver weggeslingerd. Zeven dooden Volgens een Reuterbericht heeft men reeds zeven doo den geteld en vreest men dat er nog twee dooden zijn. De toestand van eenige hunner, die gewond in het zie kenhuis werden opgenomen, is ernstig. TWEE AUTO'S IN EEN RIVIER. Vijf personen verdronken. Reuter meldt uit Murray Bny (Quebec): Een op verkenning zijnde auto stortte bij een scherpe bocht in de St. Lawrencerivier. De bestuur der van de volgende auto versnelde zijn vaart om hulp te brengen, doch stortte eveneens in de rivier. Vijf der zeven inzittenden van den tweeden wagen vedronken, terwijl die van den eersten wagen veilig den oever bereikten. vr' ACHTERAANZICHT, met garages en werkplaatsen en de brug die over de Lanricrsloot toegang geeft tot de opslagplaats. Een verblijf voor haar in gereedheid gebracht. De „Xachtausgabe" meldt uit Boekarest: Het echtelijk geschil tusschen den Roemeenschen koning Carol en zijn vrouw, kroonprinses Helena, is in een nieuw stadium gekomen. De voormalige vriendin des konings, mevr. Loepes- coe, is uit Weenen te Boekarest aangekomen en heeft haar intrek genomen te Si na ja, waar zich het zomer verblijf des konings bevindt. Op diens bevel zijn ka mers voor haar gereserveerd en men verwacht, dat Cai-ol Zaterdag te Sinaja zal aankomen. Verder verluidt, dat te Boekarest wordt omgezien naar een villa, waar mevr. Loepescoe zich zal kunnen vestigen. DE STERFGEVALLEN TE LUBECK. Reeds 50 dooden. Gistermiddag en vanochtend zijn weer twee kinde ren te Lubeck overleden» Het aantal dooden is nu tot 50 gestegen. Volgens mededeeling van den stede lijken gezondheidsdienst zijn er nog 09 kinderen ziek, 74 zijr: genezen, terwijl nog 59 onder observatie zijn. Gisteren hebben de doctoren met collega's uit Ilam burg opnieuw een conferentie gehouden. Men heeft beslaten de twee genezingsmethoden die door ande ren waren aangewezen, niet toe te passen, daar men hiervoor de verantwoording Liet durfde te dragen. DANKBAARHEID. In het laatst van den oorlog, in 1918, heeft ee-i Atnerikaansch soldaat, met gevaar voor zijn eigen leven, een zwaar gekwetste Erotische soldaat Re nault geheeten, naar een hulppost gedragen. Beide jongemannen' brachten er het leven af. Na den oor log keerde Bingham, de Amerikaansche soldaat, naar Californië terug. Den len van deze maand beeft hij een brief van een Parijschen notaris ontvanger., den notaris van de familie Renault, waarin hem werd medegedeled, dat de vader van den Eranschen sol daat, wie hij, Bingham, het leven had gered, hem een vijfde van zijn vermogen naliet. De Amerikaan erft nu het aardige bedrag van ongeveer anderhalf mil- lioen frank. De vlucht om de wereld volbracht. Reuter seint d.d. gisteren uit San Francisco: Kingsford Smith, aan boord van dc „Southern Cross", landde alhier en volbracht dus zijn vlucht dwars over Amerika eu daarmede zijn vlucht rondom dc we reld. BOOT IN RUSLAND OMGESLAGEN Zestien dooden. Wol ff seir.t uit Odessa: Te Oiviopol is een boot met 45 toeristen omgesla gen, slechts 29 konden worden gered.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5