lldiiu Niims- Mminiit- Laillinllil Raad Schoorl. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. De bloedige botsingen in Egypte. Bloedige botsingen te Hava: Muggebeten PUROL Uit den IJstijd. Avontuur van een duiker. Afschuwelijke daad van een krankzinnige. Donderdag 10 Juli 1930. SE HA6ER 73ste Jaargang No. 8693 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Woensdag 9 Juli 1930, des middags half 3. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burgemeester; secretaris de heer Smits. Aanwezig allen. Na opening volgt lezing en onveranderde vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Voorzitter doet mededeeling van ecnige ingekomen stukken, waarvan wij vermelden een missive van den minister van finantiën, waarin de vergoeding per inwoner is bepaald op f7.4585; 'n missive dat de bij drage voor het onrendabele gebied voor de waterlei ding Onderweg, Aanloop, Hargervaart, voor de Pro vincie bedraagt f 18.01 en voor de gemeente f9.01. De bedragen vallen zeer mee. De Verecniging Hendrik de Keyser bericht, dat on danks het niet meevallen der subsidies, het oude Raadhuis als schenking wordt aanvaard. Voorzitter zegt dat het nu aan den openbaren dienst zal wor den onttrokken, waarvoor een regeling zal worden getroffen voor die corporaties die er thans in verga deren, dat dit kan blijven geschieden. Is eveneens ingekomen de bekende missive van Ged. Staten inzake het maken van brievenbussen aan de hoofdingangen van nieuwe huizen. De heer J. v. cl. Schuur vraagt f22.10 per jaar voor vervoer zijner dochter naar de Chr. School. Allen voor. Do administrateur van het G.E.B. bepleit de wen- schelijkheid van het opnemen van een bepaling in de politieverordening tot het tegengaan van storingen in de radio door motoren. De ontworpen bepaling door de Electriciteitscom- miissie, wordt algemeen goedgekeurd. De heer J. W. Schoon bericht aanneming van zijn (benoeming tot administrateur G.E.B. Meegedeeld wordt, dat B. en W. brandmeester, on derbrandmeester en brandweerlieden, totaal 16 perso nen, hebben verzekerd tegen ongelukken. Kosten f32 per jaar. De heer Schermer doet op verzoek van Voorzitter mededeeling van den laatsten aankoop van Vlamoven straatklinkers. Hieruit blijkt, dat bij de laatste aan besteding geen aanbiedingen waren die acceptabel waren. Toen zijn de leden der aangewezen commissie op bezoek naar een paar steenovens geweest en is het aanbod der N.V. Vlamovenstraatklinkers tenslotte ge accepteerd. Het is de commissie gelukt den prijs nog 50 cent per 1000 verlaagd te krijgen. De heer Stam meent, dat liet met de gehouden aan besteding zeer vreemd is gegaan. Er waren door B. cn W. voorwaarden gesteld. Sommigen hebben door de voorwaarden niet ingeschreven, anderen onder voorwaarden, weer anderen hebben zonder meer de voorwaarden geaccepteerd. Spr. meent dat alleen die laatsten in aanmerking kwamen. Dat is niet gebeurd, men heeft buiten hen om den laagsten inschrijver ge nomen. De laatste aankoop, waarbij op 350 000 steenen een bedrag van 50 cent er af is gekregen, bewijst wel dat de eerste aankoop die liep over een paar millioen steenen bij dezelfde firma, te hoog is geweest. Daar op was ook wat de verdienen geweest blijkbaar. De heer Duin beaamt dat het zeer eigenaardig is gegaan. De heer Bijl zegt dat het de eerste maal liep over 2 millioen steenen en wij konden volgens onzen advi seur van den A.NAV.B. nergens anders terecht dan bij de N.V. Ylamovenklinkersfabriek te Zeist. Wat de aanbesteding betreft, de uitslag daarvan beantwoord de niet aan de verwachting. De aanbiedingen waren te duur en de steenen niet goed. De aanbesteding was toen afgedaan en hebben B. en W. uit de hand ge kocht. I)e lieer Schenner, lid der aankoopcommissie acht zich niet geroepen de handelingen van B. en W. te verdedigen. Spr. is alleen mee geweest om den Raad te vertegenwoordigen. Spr. erkent dat het met de aan besteding niet precies is gegaan als behoorde. Heeft men eenmaal voorwaarden gesteld, moet men die ook handhaven. Toch was het een hard gelag om dat te doen. De andere aanbiedingen waren hooger of de steenen waren niet goed. De duurdere steenen zouden de gemeente een f 1000 ongeveer meer hebben ge kost. En als de veldovenklinkers genomen waren, was een goede weg verloren gegaan. Bovendien was de slag- of val proef op 1.20 M. door onzen gemeente-op zichter gesteld, niet uit te voeren, daaraan was niet te voldoen, hoogstens kor. dat op 1 M. En dat al met al genomen, eischte het gemeentebelang de steenen weer te koopen van de N.V. Vlamovenklinkers. De heer Stam concludeert, dat het mislukken der begroeting het gevolg is geweest der verkeerde voor waarden. B. en W. hadden dat toen moeten beslui ten en een nieuwe inschrijving houden. De Raad wilde die publieke aanbesteding. Voorzitter beaamt eveneens, dat het niet precies juist is gegaan, maar de inschrijvers hadden toch vooraf wel eens met B. en W. kunnen praten. Meegedeeld wordt dat de postdienst Groet open is van 910, 13—14 en 16.3017.30. Het hulpkantoor te Schoorldam is ook verhonden met het kantoor Schoorl en is fle telefoonopenstelling ook verbeterd. De V.V.V. Noordkennemerland vraagt voor de op voering van de lenende van de Rattenvanger van Hameln, een subsidie en een bijdrage voor het ga rantiefonds. Vroeger werd gegeven f 10 of medaille Groet, f 10 of med. Schoorl en garantie f50. De raad besluit ook ditmaal deze bedragen te geven. De voorschotten voor 4 arbeiderswoningen te Schoorl zijn bepaald op f 541.26. Wat de gasbuislegging betreft, wordt goedgevon den, dat vanaf de woning van den heer Schoone tot de woning van mej. Wed. Tasche het buizennet zal worden doorgetrokken. De meerdere kosten bedra gen f 600. De opening van het gasbuizennet wordt bepaald op 12 Juli, voor de dienstleidingen op 26 Juli. Er zijn tot dusver 220 aansluitingen. De regeling met de heeren Schuit en Marees aan de Paardenmarkt, wat betreft de betaling van hun gasbuizenaanleg, zal in de volgende zitting bespro ken worden. De V.V.V. te Camperduin heeft voor het strand al daar een verbandtrommel, maar wil ook een zuur stof kist. Onkosten f170, waarvan f25 door de ver- eeniging te dragen. Na eenige discussie, waarbij wordt opgemerkt dat zulk een kist alleen waarde heeft als een deskundige ze behandelt, wordt besloten deze zaak nog eens te overdenken. In beroep by de Kroon. Voordracht B. en W. in aansluiting aan de in de vorige vergadering verleende machtiging, hun verder crediet te verleenen voor rechtskundigen bijstand in zake het beroep bij de Kroon aangaande de vernietiging van het Raadsbeesluit d.d. 3 December 1929 tot weige ring van de aanvrage door het R.K. Kerk- en School bestuur om gelden uit de Gemeentekas voor de stich ting van een Gymnastieklokaal. Na eenige discussie, waarbij de voorstanders mee- nen dat nu eenmaal a is gezegd, b moet volgen, wordt met 2 stemmen tegen, die van de heeren Kaag en Bijl, besloten in hooger beroep te gaan. Den rechtskundige der gemeente, Mr. Nauta zal verzocht worden met tien raad de kwestie nog eens te komen bespreken. De geldleening voor het wegenplan. Voordracht B. en W. tot vaststelling van het defini tief raadsbesluit tot het aangaan met de N.V. Maat schappij voor Gemeente-Crediet te Amsterdam der geld leening (Wegenplan 193#) groot f 120.000.met aflos sing in 15 jaren, en de geldleening (gasbedrijf 1930) groot f 96.000.met aflossing in 30 jaren, tegen 494 a pari. Allen voor. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1930, ka- pitaaldienst f 216.000, gewone dienst f 25.000 en idem dienst 1929, tot een bedrag van f 3860. Een commissie voor Electriciteits- en Gas bedrijf. Aan de orde worden gesteld de volgende voorstellen van B. en W. a. tot instelling eener Commissie tot bijstand van B. en W. in het beheer van het Gasbedrijf, in dien zin dat deze Commissie gecombineerd wordt met die voor het G.E.B. b. van deze in te stellen Commissie voor Electrici- teits- en Gasbedrijf het aantal leden te laten bestaan uit 4. c. de tegenwoordige leden der Electriciteitscommissie, de heer D. Duin Wz., N. Kaag en den van onzentwege toegevoegden wethouder A. van Lienen Sr. onder dag- teekening van 1 Juli 1920, onder dankzegging eervol te ontheffen van hun functie als zoodanig en genoemde leden met ingang van gelijken datum opnieuw te be noemen in de sub. a en b. bedoelde Commissie, met toe voeging van 1 lid, waartoe de navolgende voordracht wordt aangeboden: 1. F. Schermer; 2. A. Gutter. d. de noodige verordeningen en besluiten in vorenbe- doelden zin te wijzigen of aan te vullen. Al deze voorstellen worden aangenomen en tot le den der commissie benoemd de heeren Duin, Kaag en Schermer. De heer Van Lienen is ambtshalve voorzitter. Tot secretaris wordt aangewezen de heer Smits, gemeente-secretaris. Feestelijke inwerkingstelling van het gas bedrijf. Voordracht B. en W. tot verleening van een nog nader te bepalen crediet benoodigd voor eenigszins feestelijke inwerkingstelling van het Gasbedrijf. Voorzitter zegt, dat vanuit de burgerij verzocht is de opening van de gaskraan niet zoo maar te doen, maar er wat feestbetoon aan te verbinden B. en W. vragen f60 crediet. Het plan is gezamen lijk naar Schoorldam te gaan met de genoodigden en later in de „Roode Leeuw" wat ververschingen aan te bieden en nog wat gezellig samen te zijn. Na een opmerking van den heer Gutter, om ook andere cafés hiervan te laten profiteeren, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen, na dat er op is gewezen, dat „De Roode Leeuw" de hoofd- herberg is en het moeilijk over meerdere cafés is te verdoelen. De steen des aanstoots verdwijnt. Voordracht B. en W. tot wijziging der Verordening, regelende de voorwaarden en het tarief voor de levering van electrlciteit door het G.E.B te Schoorl, in den zin van afschaffing van het z.g. „Vastrecht" en in de plaatsstelling van een Meterhuur van f 0.25 per maand en een tarief voor licht van f 0.25 per K.W.U. en voor gewone lichtmeters f 0.55 voor dubbel tarief; een en ander op grond van de blijvende gunstige financieele uitkomsten van het Bedrijf. Algemeen toont zich de raad ingenomen met deze voorwaaiden en spreekt de Duin do hoop uit dat het nu bewaarheid zal worden dat het verdwijnen van het vastrecht nu een hooger stroomgebruik ton ge volge zal.hebben, ofschoon het gas er wellicht wel wat afbreuk aan zal doen. Voorzitter zegt, dat uit dit voorstel blijkt, een groot vertrouwen in het bedrijf en de verwachting ei' uit spreekt dat het op deze wijze ook zal gaan, al zal wellicht gezion het kleine geraamde winstbedrag, de eerste jaren het. winstsaldo uitblijven. Spr. had ook nog aan de hand gedaan de eventueele winst hit het gasbedrijf over te hevelen in het electr. bedrijf. De commissie wilde dat niet. De heer Duin zegt, dat de commissie geen besluit daarover nam. Spr. vond het beter eerst eens een paar jaar de resultaten van beide bedrijven af te wachten. Aanbieding rekeningen. Van het dienstjaar 1929 bieden B. en W. de volgende rekeningen aan: a. Rekening Burgerlijk Armbestuur met een batig saldo van f 165.28. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid straat 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot Schagen: C. de Moei, Noord. b. Rekening Vleeschkeuringsdienst in de Keurings kring „Schoorl" met een voordeelig saldo, groot f 25.00; c. Balans en Verlies- en Winstrekening „Woning- bouwvereeniging" met een verliessaldo, Bouwblok A f 1395.90, Bouwblok B f 742.30; d. Dc Gemeenterekening met een gewone ontvangst van f95879.99, uitgaaf f94445.92, batig saldo f 1434.S7, kapitaaldienst ontvangst f 18294.61, uitgaaf f17100, batig saldo f 1194.61. De raadsleden zullen de rekeningen nazien. Bij de rondvraag vestigen de heeren Duin en Kaag de aandacht op het gevaar dat ontstaat door het niet opruimen van-het zand van de bestrating. Voorzitter erkent dit en noemt nog meerdere ge vaarlijke plekken. Daarom is de aannemer aange schreven alles op te ruimen, anders zal boete worden toegepast. Voorzitter deelt nog ter algemeene geruststelling mede, dat met het straatwerk zal worden doorge gaan tot de woning van den vrachtrijder Bakker. Dan zal de zaak worden stopgezet tot September. Hierna sluiting. ZONDAG 13 JULI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen. nam. 7% uur, Ds. Van Dijk. Warmenhuizen, voorm. 10uur, Ds. Zillinger Molenaar. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Dient uw tijd. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Huisduinen, geen dienst wegens vacature. Julianadorp, geen dienst. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Rijkx. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10% uur, Ds. Bax. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Wjeringerwaard, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Hlppolytushoef, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam, 2% uur, Ds. Van Beek. Barsingerhorn. voorm. 10 uur. Ds. Van Loon. Zuldscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn. voorm. 10 uur. Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Boeke. van Haarlem. Nam. 5 uur, de heer Boon. van Breezand Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te. Schagerbrug. nam. 7% uur. Ds. Van der Marei. Anna Paulowna. voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur. Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer A. Donker, v. Zaan dijk. Callantsoog, nam. 7% uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Het verhaal van een ooggetuige. Een aanslag op Nahas Pasha. Uit Londen wordt gemeld: De correspondent van de „Daily Herald" te Cairo ver klaart ooggetuige geweest te zyn van de bloedige on lusten, die daar Dinsdag hebben plaats gehad en hij geeft het volgende bericht. Toen de slodaten de betoogers, die op de treeplank van de auto van Nahas Pasja gesprongen waren hadden verwijderd, greep er plotseling een ontzettende gebeur tenis plaats. Een soldaat, die op de treeplank der auto stond, stak met zijn bajonet naar Nahas Pasja. De naast Nahas zittende afgevaardigde, een vooraan staand lid van de Wafd-partij, weerde de stoot af met zijn arm, die door de bajonet werd opengescheurd. Op Naha's rok en hemd stroomde 't bloed van zijn heldhaftigen collega. Toen de autos waren doorgereden bereikte de woede der menigte haar hoogtepunt en werden de soldaten met steenen bekogeld. Dc staat van beleg over het havengebied afgekondigd. Het N.TA. seint uit New-York: Naar uit Havana gemeld wordt, hebben aldaar in verband met de deportatie van tien communisten met een Spaansch stoomschip, communistische on lusten plaats gehad. Verscheidene honderden communisten hebben in de dokken van Santa Clara een protestbetooging ge houden,waarbij vlaggen weiden rondgedragen inet opschriften als „Weg met het witte gevaar in Cu ba!", „Weg met het Amerikaansche imperialisme!" Lr hadden ernstige botsingen plaats met de poli tie, die van de vuurwapens gebruik maakte, waar door talrijke communisten gewond werden. Over het havengebied is de staat van beleg afge kondigd. Bij Muggebeten en beten van andere insecten doet men de jeuk ophouden en de opzwelling verdwijnen door Doos 30. 00, Tube 80 ct. Ontdekking van een grotstad in Hon garije. Te Bajom bij Esztergom (Gran) in Hongarije, wer den reeds 20 jaren geleden in de rots Oregkö grotten uit den oertijd ontdekt, welke naar den toenmaligen minister van onderwijs „Jankovich-grotten werden genoemd. De nadere besturdeering werd door den oorlog en den daaropvolgcnden bolsjewikentijd on mogelijk gemaakt. Thans werd het wetenschappelijk werk van de zij de van het Hongaarsche Nationale Museum door den hoogleeraar aan de universiteit dr. I. Gaal hervat, waarbij gebleken is, dat in de diepte onder den rots Oregkö 10 grotten zijn, welke met elkaar meer of minder in verbinding staan en 40.000 jaren geleden eene geheele grottenstad moeten hebben gevormd. Bij de opgravingen werden de beenderen van de ka rakteristieke dieren van den ijstijd gevonden: nis poolvos, holenbeer, rendier etc. Kr werden ook met teekeningen versierde gereedschappen uit beende ren gemaakt gevonden. BICESTER— K ONSTA NTINO PEK Per vliegtuig. De Roemeensche prins Ghika heeft gisterochtend om 10 uur het vliegveld van Bicester. by Oxford, verlaten om een poging te doen het record voor de tocht naar Konstantinopel te slaan. Hij hoopt een record voor den langsten afstand zonder tusschenlanding te kunnen ma ken. In 18 uur denkt hij Konstantinopel te kunnen be reiken. EEN FRANSCH-DUITSCH INCIDENT? De Fransche zwemmer Cuvelier, die aan den wedstrijd Fr&nkrijk-Duitschland deelnam, werd Dinsdag voor het gerechtshof te Zeits tot 4 maanden gevangenis veroor deeld. Het stoken van de nationaal-socialistische pers tegen de aan den landdag deelnemende Franschen, leidde in den nacht van Maandag tot botsingen, waarbij een per soon, die tusschen beide wilde komen verscheidene mes steken opliep. Als aanstichter tot de daad werd de ver oordeelde Fransche zwemmer Cuvelier aangewezen, zon der dat hiervoor bewijzen zijn. De Fransche gezant in Berlijn heeft reeds bij de Duit- sche regeering in deze zaak stappen gedaan. Het vonnis tegen den Franschen zwemmer heeft zelfs bij rechts- staande burgerlijke kringen in dc stad verontwaardiging gewekt Door de „trek" in een pijp gezogen. De Engelscbe duiker Harry Rogera. Ie Pciismouth, heeft een afschuwelijk avontuur doorleefd. Hij be vond zich in een duikerpak in het water, 't welk zich bevond in een van boven afgedekte ruimte. Het water stond dus onder een gewelf. In de zoldering van dat gewelf bevindt zich een loodrechte vrij wijde buis, waardoorheen lucht kan worden gezogen. Toen de duiker zich juist onder de opening bevond, was de „trek" in de buis zoo geweldig, dat hij er in ge zogen werd en er in bleef steken. Gelukkig was zijn toevoerleiding voor de luchtverversching niet ver broken. De doorsnede van de buis was 50 c.M en de duiker zat er in vastgeklemd als een kurk in den hals van een flesch. Nadat men uren lang getobd had om hein te bevrijden, bleef er niets anders over dan de buis door te snijden, hetgeen geschiedde. Toen kon vriend Roggers er uit worden gehaald: maar dit ging ook nog niet glad. Hij werd nl met het stuk pijp om zich heen naar boven getakeld en toen moest hij nog uit de pijp worden geperst. Men kon het stuk pijp niet verder breken of snijden zonder Rogers te bezeeren. Daarom werd de pijp van bin nen, boven Rogers hoofd, schoongemaakt en met vet ingesmeerd. Toen werd hij er naar boven uitgedrukt. In het geheel had de man zes uur gevangen geze ten. Alles in aanmerking genomen kwam hij er nog goed af. En zoodra hij vrij was dronk hij een glas bier, dat hem echt verkwikte. Het 11-jarig dochtertje van den gestichts directeur vermoord. Een patiënt van bet krankzinnigengesticht te Graz hoeft Zaterdag in den tuin het elfjarig dochtertje van den directeur, een eenig kind, vermoord. Verplegers vonden het lijk van het meisje, dat eerst geworgd was en daarna met een mes bewerkt. Den dader vond men op een bank elders in den tuin, waar hij zat te eten. Toen de verplegers op hem toekwamen riep hij hun lachend toe of zij het kind al gevonden hadden. De man, iemand van 59 jaar, die al 21 jaar in het gesticht vertoefde, bleek den moord bedreven te hebben uit wrok tegen den directeur, die hem dien- zelfden dag een gunst geweigerd had. Het vermoor de meisje was juist denzclfden ochtend toegelaten tot het gymnasium en zou den volgenden dag een vriendinnenfuif geven. Zij was de lieveling van alle verpleegden cn placht zich vrij onder hen te bewegen. De bevolking van het gesticht was zoo gebeten op den moordenaar, dat zij herhaaldelijk getracht heeft de isoleerkamer, waarin deze was opgesloten, te be stormen om den man te lynchen. Een droevige bij komstigheid van het geval is nog, dat de moordenaar, die als gevaarlijk bekend stond, feitelijk steeds be waakt had moeten worden, maar dat zulks tengevolge van het ontslag van personeel ter bezuiniging niet mogelijk was.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1