Buitenland. Spannende Rijksdagzitting in Duitschland. De revolutionnaire beweging in Egypte. Gemengd Nieuws. De Dusseldorfsche moordenaar. Duitsch vliegtuig neergestort De geheimzinnige moordzaak te Luik. Noodweer te Adelboden. Dronken drankverbodsagenten. Verkeersongelukken in het buitenland. Binnenlandsch Nieuws. De film in de huiskamer. Een kritieke dag. Rijkspresident Von Hindenburg weigert deel te nemen aan de bevrijdingsfeesten in het thans ontruimde bezette gebied. De dag van gister is er voor Duitschland een ge woest, van politieke sensaties. De openbare zitting van den Rijksdag heeft de spanning gebroken van een reeds maandenlang achter de coulissen en in de fractiekamers gevoerden strijd. De sensatie in deze zitting was een brief van den rijkspresident Von Hindenburg aan den Pruisischen ministerpresident, Braun, waarin de eerste verklaart zijn toezegging tot nader order terug te nemen en <lo bevrijdingsfeesten in het Pruisische deel van het Rijnland niet te willen bijwonen, zoolang Pruisen het verbod van de daar gevestigde afdeelingen van den hond Stahlhelm, waarvan Hindenburg eerelid is, niet hoeft opgeheven. Men kan zich voorstellen, aldus de Bcrlijnsche cor respondent van het Hrlbld., dat deze brief als een bom insloeg, daar de stemming om andere redenen toch reeds uiterst nerveus geworden was. En over het algemeen kon men constateeren, dat in de couloirs, behalve bij die partijen, welke tegen woordig in troebel water visschen, de verbluftheid overhecrschte. Men wilde het eerst niet gelooven, nam daarop kennis van den woordelijken tekst, en vernam met schrik, dat deze brief was tot stand gekomen zonder medeweten van den rijkskanselier, die het eerst door het Wolffbureau kennis van den inhoud gekregen had. Ingewijde kringen wisten wel dat de rijkspresi dent reeds weken te voren op opheffing van het ver bod had aangedrongen, omdat hij, naar hij verklaar de, niet alleen door de republikeinsche vlag wilde worden ontvangen. Om den heer Von Hindenburg tot bovengenoem- den stap over te halen, is men van meening, dat militaire invloeden aan het werk moeten zijn ge weest. Rijkskanselier Braun schilderde in uiterst pessi mistische kleuren een heeld van de economische en financieele situatie, welke hij veel ernstiger noem de dan in 1926 en zelfs dan in 1913, toen men alleen met een Duitschc crisis te doen had, terwijl op het oogenblik van een algeheele verandering van struc tuur der economische situatie in de geheele wereld moet gesproken worden. Terwijl de Duitsch-nationalen in korte woorden me dedeelden, geen redenen te hebben, alsnog van hun oppositioneel standpunt af te wijken, hield de spie ker der soc.-democratcn, de eerste van een lange reeks, een zeer opmerkelijke rede, waarin hij na drukkelijk betoogde, dat zijn partij de mogelijkheid van een parlementaire oplossing nog niet heeft op gegeven, nieuwe onderhandelingen wenscht en ook tot herstel van de groote coalitie bereid is. Deze bereidwilligheid bleek later, al werd zij niet woordelijk uitgesproken, nog duidelijker, toen be kend werd, dat de soc.-democraten hadden besloten bij de stemming over art. 1 van het ontwerp der rcgcering blanco te stemmen, waardoor reeds tij dens do debatten vaststond, dat dit artikel waarvóór natuurlijk alle regceringspartijen stemmen, een meer derheid zou vinden. Wat intusschen niet beteekent, dat het geheele wetsontwerp zal worden aangenomen. De democratische partij kondigde intusschen aan, dat zij nog tijdens deze debatten den rijkskanselier over den brief van Hindenburg wil interpelleeren en dr. Bruning verklaarde zich bereid op de interpellatie te antwoorden. Het antwoord van Braun. Wol ff meldt uit Berlijn: In het antwoord van den Pruisischen minister president Braun op den brief van president Hinden burg over het verbod van de Stahlhelm wordt o.a. gezegd, dat de Pruisische minister van binnenland- sche zaken om aan den wensch van den president tegemoet te komen het weer toelaten van de Stahl helm in een brief van 14 Juli aan deze organisatie in uitzicht had gesteld. In dezen brief, waarnaar de president ook verwijst, werd geëischt, dat het be stuur van de Stahlhelm bindende beloften zou afleg gen, dat in de toekomst door de organisatie geen on wettige handelingen zouden worden begaan. Tot de zen eisch bestond aanleiding, daar er gerechtvaar digde twijfel bestond aan de handhaving der toezeg gingen door de Stahlhelm. Dr. Braun verklaart het niet met den president eens te zijn ten aanzien van de onwettigheid van het verbod en hij stelt vast, dat de Pruisische zoowel als de rijksregeering op grond van het voorhanden be- wijsmteriaal het verbod hebben uitgevaardigd. Verder zegt Braun, dat het hem niet bekend is, in hoeverre de rijkspresident over materiaal beschikt heeft, dat hem tot zijn brief aanleiidng gaf. Braun verklaart zich bereid het verbod op te hef fen, wanneer de leiding van de Stahlhelm de ge vraagde garanties geeft en spreekt de hoop uit, dat het zal lukken de oprzaken, die de reis van den pre sident naar het Rijnland in den weg staan, alsnog op te heffen. Oproerige manifestanten. Reuter seint uit Alexandrië: De nationalisten der Wafd kondigden een werksta king van twee uren af ter nagedachtenis van de slacht offers van de jongste troebelen te Mansoerlah en Baibels. Er hadden manifestaties plaats. Optochten werden ge vormd onder kreten van „Leve Nahas pasja!" (den ex- premier). Jongelieden begonnen met het Ingooien van de ruiten der winkels en het werpen van steenen naar dc politie. Hulp van Brltsche troepen ingeroepen? De sterkte der Britscho strijdmacht. Uit Londen wordt aan het „Hsbl." geseind: Volgons een bericht van Central News uit Alexandrië «ouden er In Cairo Brltsche troepen te hulp zijn geroe pen om het oproer daar te dempen. Een later bericht zegt echter, dat de gewapende politie de situatie in be- dwahg heeft. De „Exchange" meldt, dat 11 personen zijn gedood, on der wie negen Europeanen. Er werden er 250 gewond, verscheidene ernstig. In het lagerhuis deelde heden de minister van oorlog Shaw mede, dat de Brltsche troepen die in Egypte zijn gestationneerd, bestaan uit drie regimenten cavallerie, zes batterijen artillerie en zes bataljons infanterie. De getalsterkte bedraagt ongeveer 9800, dezelfde als verle den jaar. De troepen zijn gestationneerd in Cairo, Ismaili, Alex andrië en Port Said. De ongeregeldheden in Alexandrië waren van ernstigen aard. 17 dooden, 130 gewon den. Uit nadere berichten blijkt, dat de onlusten te Alex andrië gisteren 'n groot aantal slachtoffers hebben ge- eischt. Het nationalistische comité, dat de staking en be tooging op touw had gezet, had gewaarschuwd om niet buiten de perken der wet te gaan en leven en eigendom men te ontzien. Toen een menigte van eenige duizenden betoogers echter bijeen was, kregen de jonge, roerige elementen spoedig de overhand, de waarschuwing werd in den wind geslagen en als bij afspraak vlogen duizen den straatsteenen door de ruiten van het hoofdbureau van politie en eenige andere openbare en particuliere gebouwen, in het laatste geval bij aanhangers van de tegenwoordige regeering. De politie heeft viermaal moe ten vuren, waardoor 17 menschen gedood en 130 gewond werden, van wie een twintigtal ernstig. Ook de politie heeft verliezen geleden, maar deze zijn niet bekend ge maakt. Engelsche troepen hebben zich strikt onzijdig gehouden en slechts eenige consulaten en magazijnen aan de havens beschermd. De onlusten zijn ten slotte door de politie met de hulp van militairen onderdrukt, maar de stemming der bevolking is zoo verbitterd, dat zij bij de geringste aanleiding weer kunnen opvlammen. Volgens een later ontvangen Reuterbericht is de toe stand thans iets kalmer. Tot de gewonden behooren twee hooggeplaatste politie-inspecteurs. De zaak voor hot grootste gedeelte opge helderd. Wolff meldt uit Dusseldorf: In verband met de strafzaak tegen Kürten deelt de politie van Dusseldorf o.a. mede: Het door de recherche ingestelde onderzoek heeft deze zaak voor het grootste gedeelte opgehelderd. Door an dere processen echter moet dit strafproces tot nadere aankondiging worden afgebroken. Intusschen hebben de verdere verklaringen van den beschuldigde en het onderzoek van twee bewijzen de verdenking tegen hem veeleer nog versterkt. Er is geen sprake van, dat men met vooronderzoek niet verder kon. De hieromtrent in de pers verspreide niet officieele berichten zijn onjuist. Op gronden, voortvloeiend uit het strafproces, is op het oogenblik niet mogelijk een nader standpunt ten opzichte van de resultaten van het vooronderzoek te bepalen. Om de onjuiste geruchten over de behandeling van den beschuldigde tegen te spreken, wordt medegedeeld, dat Kürten veilig bewaakt wordt, en juist als iedere andere gevangene, die in voorarrest is, behandeld wordt. Het toestel volkomen verpletterd. Twee dooden. Maandagmidag is naar uit Halle wordt gemeld, in de nabijheid van Schkopan bij Merseburg een ernstig vlieg ongeluk gebeurd. Een oefenvliegtuig, van een academi sche vliegersgroep uit Dresden, met een bemanning van 2 koppen, was bij Schkopan geland, waar de piloot een familielid wilde bezoeken. Toen het vliegtuig gestart was voor den terugtoeht stortte het plotseling van een hoogte van ongeveer 40 M. neer. Het vliegtuig werd volkomen verpletterd. De piloot werd dood van onder de overblijfselen te voorschijn ge haald. De passagier is in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis te Merseburg overgebracht, waar hij echter bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Een jonge Roemeensche studente het slachtoffer. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Luik de politie gewaarschuwd, dat een jonge Roe meensche studente het slachtoffer was geworden van een lagen aanval. Voorbijgangers waren door een man, die de handen vol bloed had, aangeroepen om hulp voor een jonge vrouw, die badende in haar bloed midden op straat, lag en eenige uren daarna aan zware schedehvonden bezweek. De man in kwestie wordt ter beschikking van het parket gesteld, doch ontkent hardnekkig iets met den moord te maken te hebben. De verdachte bekent. Later wordt gemeld: De man, die ervan verdacht werd, den moord op de Roemeensche studente te Luik gepleegd te heb ben, doch die in den beginne hardnekkig ontken de, heeft thans een volledige bektenir afgelegd. De moordenaar verklaarde, dat hij in een dronken bui en zonder eenige aanleiding de misdaad begaan had. Het slachtoffer was hem totaal onbekend. Ze speelt schitterend, met een ongelooflijke vingervlugheid, maar er zit geen ziel in. Dat geloof ik best, het is een auto-giano. De omgeving van dit Zwitsersche lust oord door een ongekenden watervloed geteisterd. Het bekende Zwitsersche lustoord Adelboden, des zomers en des winters door zoovele Hollanders be zocht, is dezer dagen geteisterd door een wellicht tot heden ongekenden watervloed. Een onweer van slechts VA uur boven den Ilahnenmoos, den door skiloopers zooveel bezochten berg, veroorzaakte bo ven en beneden Adelboden de grootste verwoestin gen. De prachtige wandelwegen met bruggen wer den door het water verwoest, bergstortingen vonden plaats en de groote rijweg van Erutigen naar boven verdween op twee plaatsen geheel. Binnen enkele dagen zijn ter plaatse door de genie dergelijke nood bruggen en viaducten gebouwd, waarover zich thans weder de talrijke auto's en zwaarbeladen postwa gens naar Adelboden spoeden. Als voorbeeld van de kracht van het water moge dienen dat een juist ge reedgekomen waterkeering ten koste van 285.000 Zw. fr. binnen 10 minuten geheel vernield werd. Reizi gers hebben nu gelegenheid, ofschoon hard aan het herstel gewerkt wordt, te zien wat in bergstreken het water in enkele uren aan verwoestingen kan tot stand brengen. Toch mag Adelboden nog van geluk spreken, doordat het niet in het dal doch tegen de bergwanden gebouwd is, waardoor het mooie dorp zelf en de hotels niet noemenswaardig geleden heb ben, in tegenstelling met het aan de andere zijde van den Hahnenmoos gelegen Kurort Lenk, waar het water een paar meter hoog in het dorp stond en ont zaglijke schade aan huizen en ook hotels veroor zaakte. VRACHTAUTO MET 22 BRANDWEERLIEDEN TE WATER. Twee dooden, de anderen gewond. Een vrachtauto met 22 brandweerlieden ,die van een feest te Rijbna naar Praag terugkeerden, is op een brug stuurloos geworden, door de leuning gereden en voorover in het water gekanteld. Twee brandwachts zijn onmiddellijk gedood. 15 zijn zwaar en de 5 an deren licht gewond. WERVELSTORM BOVEN KOREA. Meer dan honderd slachtoffers. V.D. verneemt gister uit Tokio: Volgens officieele mededeelingen wordt het aantal slachtoffers van een wervelstorm, die boven Korea heeft gewoed, geschat op 110. Het scheepvaartverkeer tusschen Dalren en de Chineesche en Japansche ha vens is stopgezet Ook boven het Zuidelijk gedeelte van het eiland Sachalin woedt een krachtige storm, waar door de scheepvaartverbindingen tusschen Sachalin en Japan reeds sedert 3 dagen zijn verbroken. GLASSCHERVEN VEROORZAKEN BRAND. Op het landgoed van graaf Seno Wenckheim bij Bé- késcaba vlogen gedurende den oogst plotseling de vlam men uit een gerstveld. Het vuur vernielde het 10 H.A. groote gerstveld volkomen. Naar bleek, hadden op de grond liggende scherven van een lampeglas de zonne stralen naar zich toe getrokken en zoo den brand ver oorzaakt VLIEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Een doode. Te Warnemunde is gister een vliegtuig van de ver- keersvliegschool van 1000 M. neergestort, doordat het hoogtestuur niet meer werkte. De riem van een fototoe stel was n.1. in de kabel van het stuur geraakt. Het toe stel sloeg dientengevolge over den kop en de vlieger leerling Hamken viel er uit De bestuurder wist op 100 M. hoogte het vliegtuig weer in den goeden stand te bren gen en ongedeerd te landen. Hamken is doodgevallen. En hoe een burgemeester er voor in de boeien geslagen werd. Tot welke dolzinnigheden het drankverbod in Ame rika aanleiding kan geven, laat het volgende zien: Te Marquette, in den Amerikaanschen staat Iowa, deden twee drankverbodsagenten een inval in een biljartzaal, waar zich de leden van de „American Le- gion" hadden verzameld, namen een hoeveelheid alcohol in beslag en namen den eigenaar als gevan gene mede. De leden der liga achtervolgden de agen ten, die zij van dronkenschap beschuldigden, waar op de agenten hun revolver trokken. Zij reden later in een auto weg en stapten af in een restaurant in de buurt van McGregor. Hier werden zij door een plaatselijken politieagent gearresteerd, beschuldigd van rijden zonder licht en dronkenschap. Zij werden in de plaatselijke gevangenis gezet en den volgenden dag tot aanzienlijke boeten veroordeeld. Toen zij werden vrijgelaten, reden zij naar Dubu- que, waar zij de zaak mededeelden aan den bonds- admiriistrateur voor de drankwet in Noord-Iowa. Deze verzamelde acht agenten en trok met hen naar McGregor. Zij namen daar den bovenbedoelden plaat selijken politieman gevangen, evenals den burge meester, zetten ze samen geboeid in de auto en brach ten hen naar Marquette, waar zij werden rondgere den in gezelschap van nog een politieagent en een anderen man uit Marquette zelf. Ernstig spoorwegongeluk in Zuid-Rusland. Volgens een bericht uit Moskou, heeft in Zuid-Rus land in de nabijheid van het station Anaowka, weer een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een personentrein kwam in botsing met een goe derentrein, waarbij zes wagens cn de beide locomotie ven ernstig beschadigd werden. Vier passagiers werden gedood en zeven personen werden min of meer ernstig gewond. De ontsporing van den St. Gothard-Ex- press. Het gevolg van een aanslag? V.D. verneemt uit Rome: Naar uit Milaan gemeld wordt, zou de ontsporing „van don St. Gothard-Express veroorzaakt zijn door een aanslag, op den trein gepleegd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat verschillende rails waren los geschroefd van de dwarsliggers. Een auto in de diepte, gedood. Vier personen Uit Sydney wordt gemeld: Niet ver van de stad stortte een automobiel van een hoogte van 15 meter naar heneden. Van de in zittenden werden drie vrouwen en een man op slag gedood, terwijl een vijfde passagier met levensgevaar lijke verwondingen in liet ziekenhuis moest worden opgenomen. Hé, wat ben ik daar geschrokkenIk dacht waarachtig, dat m'n japon scheurde (Pêle Mêle). Auto omgeslagen; 5 doodelijk gewonden. iUt Teruel (Aragon in Spanje), wordt gemeld: Volgens een bericht uit Fuentes Claras is daar een auto met vijf personen omgeslagen, waarbij alle in zittenden doodelijk gewond werden. Auto met brandweerlieden verongelukt. Twee dooden. Wolff meldt uit Praag: Een vrachtauto, die met 22 brandweerlieden van een feest te Boheemsch Rybna terugkeerde, raakte in een bocht van den weg aan het slingeren, reed door een brugleuning en stortte, na omgeslagen te zijn, van een hoogte van 5 meter in een beek. Zeventien der inzittenden werden zwaar gewond, twee ervan zijn inmiddels overleden. De bestuurder, die ongedeerd was gebleven, pleeg de in het huis van zijn ouders zelfmoord. Frankrijk's tol op Zondag en Maandag. Uit Parijs: Bij verkeersongevallen op Zondag on Maandag, den nationalen feestdag, zijn. volgens een statistiek van „Le Journal'', zeven personen omge komen en achttien gewond. BANDIETEN PLUNDEREN EEN BANK. 35000 dollar buitgemaakt. Te Willmar in den Amerikaanschen staat Minnesota zijn bandieten, met een machinegeweer en revolvers ge wapend, een bank binnengedrongen en hebben er, na op de dertig aanwezige bedienden te hebben gevuurd, 35000 dollar buit gemaakt. Twee vrouwelijke employé's zijn ge dood. De bandieten zijn ontkomen. RUDOLF SCHELDKRAUT. f Naar uit Hollywood gemeld wordt, is de bekende film speler Rudolf Schildkraut gisteren tengevolge van een aanval van hartzwakte, die hem Maandag in het film atelier overviel, in het huis van zijn zoon Jozef Schild kraut overleden. MOTOR-ONGEVAL BIJ OEGSTGEEST. Twee personen ernstig gewond. Gistermidag omstreeks drie uur reed de heer J. J. V. uit Voorburg op zijn motorrijwiel met een duorijder, in groote vaart in de bocht van den Rijksstraatweg bij het Groene kerkje onder Oegstgeest. Uit de tegenover* gestelde richting naderde een vrachtauto van de firma Van Z. te IJmuiden. Door de groote snelheid, waar-, mede de heer V. reed, kon hij niet meer uitwijken, waardoor een botsing het gevolg was. De heer V. kwam onder zijn rijwiel en werd zeer ernstig aan hoofd en beenen gewond. Ook de duopassagier bekwam ernstige verwondingen. Na voorloopig door dr. De B. uit Sas- senhelm te zijn verbonden, werden belden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De iden titeit van den duorijder heeft men nog niet kunnen vaststellen, Een toestel, dat naast radio-ontvangst t©. vens geschikt is voor projectie van zwijgett- de en sprekende films. Naast de concerten en gesproken voordrachten, dl© ons de draadlooze In huis brengt, zal ook de bioscoop ln de nabije toekomst zijn intrede in onze huiskamer toen. Een medewerker van de „Tel." maakte gistermiddag kennis met een gecombineerd apparaat van Amerkaan- sche origine, dat geschikt is voor radio-ontvangst cn voor gramofoonproductie en tevens voor projectie van zwijgende en sprekende films. Binnenkort zal het in den handel gebracht worden, voor een prijs, die niet hooger is dan welken men voor een luxe-radiotoestel pleegt te betalen. Het deel van het toestel, waarmee de film wordt opgenomen, zal ook afzonderlijk in den handel worden gebracht, geschikt om elk willekeurig radiotoe stel en op eiken luidspreker te worden aangesloten. Om den verkoop in Nederland te doen slagen is een geluidsfilmmaatschappij opgericht, onder den naam „Cinetone", welke zich zal belasten met de vervaardi ging van spreekfilms, zoowel voor theaters op normaal film als voor de amateurs, op 16 m.M. smalfilm. Deze films zullen aan de a.s. bezitters van het radio-gramo- foon-spreekfilmapparaat in den vorm van een „journaal" gecombineerd met ontspannings- en ontwikkelingsfilms wekelijks ln huur worden afgestaan. DE MOORD IN DE RUBROEKSTRAAT TE ROTTERDAM. Gisterochtend heeft de Rubrookstraat le Rotterdam, waar zooals bekend de gruwelijke moord op de twee kinderen van S. plaats had, nog even in rep en roer gestaan. Er schijnen moeilijkheden ontstaan te zijn met de Maatschappij, waarbij beide kinderen verzekerd wa ren. Deze weigert de vastgestelde uitkeering te doen en zoodoende moeten de kinderen op gemeentekosten begraven worden. De verontwaardiging bij de buren

Schager Courant | 1930 | | pagina 2