Geestes-Sport en Hsrsen-Gymnastiek - De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf X Ém m mm it Hl SS 1KP si s a tut HUMOR. VOOR ONZE JCHAKERS 11 i PP 11 11 s Hl s 18 fff AH ffü 15 ÜS 88 4Ü 18§ BI EVENTJES DENKEN. VOOR ONZE DAMMERS Brabantsche brieven. Vraagstuk No. 578. fl Vraagstuk No. 576. Vraagstuk No. 577. Vraagstuk No. 579. m 9 m m a f» H m m m 9, 0 a m SS m m 0 m m hem belangeloos te vervangen. Mijn rioolbas werd op de keuring van trekhonden eervol vermeld. En dit broe der Harm, i3 toch ook 'n verdienste, niet waar! En nu ik toch in contact ben met den wethouder of gangmaker van de publieke werken, wil ik van die schoone gelegenheid gebruik maken, hem te animeeren om bij de 2500 piek, die onze, overigens hoogst achtens waardige en technisch bekwame directaur van gemeente werken, als douceurtje in de brievenbus vond, ook nog cadeau te geven 'n sterke bril (de dames Lauwers in het Payglop is een prima adres), met verzoek die eens op zijn flink ontwikkelde snuifdoos te zetten en dan het monumentale poortje bij gymnasium van Grootgortbui- kenburg eens aandachtig te willen bezichtigen. En dan zal hij daarop vinden de Latijnsche spreuk: Deo jove na- ta Minerva". Voor 't geval dat de heer directeur zijn La tijnsche studiën ontijdig heeft moeten onderbreken, voor practisch architectonisch onderricht met schaaf, bijtel en schrobzaag, wi ik er bij voegen, dat dit opschrift zoo ongeveer beteekent, dat God Jupiter de geboorte gaf aan de Godin der wijsheid. En als hij dan de gave heeft te deduceeren en te combineeren, dan zal hij tot de ont moedigende conclusie komen, dat het geboortehuis van Minerva zeer zeker niet moet gezocht worden op het terrein der gemeentewerken. Want het ouwe stadsgast- huis is gesloopt ter verbreeding van den rijweg ter plaatse en daar het (nagemaakt) antieke muurtje bij het gymnasium in 'n kromme lijn naar voren buigt, wat vroeger noodig was om aansluiting te vinden bij de nu weggebroken poort van het stadsziekenhuis, is de rijweg juist op het gevaarlijke punt bij de dubbele buurt even smal gebleven en is de verdere verbreeding van nul of geener waarde te noemen. Nee, Minerva is op de stads- wefa beslist niet geboren. (Misschien August de domme Zaliger). Met nederig excuus voor mijn lompigheid. DIRK. Heb je gehoord, zeg, dat die Lokmans vier duizend gulden per avond verdient met viool spelen? Ga eens na, dat is duizend gulden per snaar! Waarom leert hij dan geen harp spelen? o Mannelijk lus-passagier (in de tram): Mevrouw, U staat op mijn voet! Vrouwelijk lus-passagier: O, pardon, ik dacht dat het de voet was van die meneer die hier zit! o Gevangene: Het is veel prettiger om in de gevangenis te werken, dan er buiten! Collega: Hoe kom je daar bij? Gevangene: Omdat je niet aldoor de kans heb, dat ze je plotseling ontslaan! o Heldin (op het tooneel): O, George, kunt gij niet een week wachten, alvorens ik U mijn besluit zeg? Stem van de galerij: Doe het niet, George! Zoo lang zal dit stuk niet loopen! o Vader: Heb je die vieze appel geschild voordat je hem opat, zooals ik je gezegd had? Jantje: Ja pa! En wat heb je met de schil gedaan? Opgegeten, pa, toen ik de appel op had! I W FEUILLETON- VERTELLINGEN. I w I -> F Ulvenhout, 15 Juli 1930. Menler, Me krijgen 't nie wegge- slèpt! 't Groeit en 't draagt allemaal vrucht of me-n-in Indië zitten mee ons gedoei- ke. De beziënstruiken ollee, da lijk wel bleodworst, zoo overdadig zitten ze vol mee de bloedrooie ballekes. as knikkers zoo groot En zit ten de vellekes er omhenen gespannen zóó strak en zoo dunnekes, da ge 'r de gèlo pittekes deurhenen kun zien zwemmen in 't lekker sap. Trossen, trossen vol! En op barsten af. 't Is zo'n schoon gezicht ee, die vlammend rooie vruchtjes, deurschijnend as goudvisschenkomme- kes daar te zien hangen tusschen 't gruune blad. 't Zijn boekee's van vruchten, dèèr! Zoo was 't sjuust ok mee de èrebeesjes. In plakaten fluweelrood stroomden ze over d'n grond. Ge kos 't nie bijgeplukt krijgen. Ze rijpten onder oew haanden en soms, dan liep 't zuute sap taplings tusschen oew vingers Wemmen ze bij ons op de mart kepleet veur niks van d'haand gedaan. Mee maandjes tegelijk, mee heele ben- nekes emmen ze verkocht veur 'n paar losse centen. As 'k dokter waar, dan zou 'k spreken van 'n gezond heidepidemie. Maar nouw 'k maar 'nen boer ben, nouw zeg 'k maar niks en laat 't gekaanker aan Trui over! Die is-t-er heelegaar nie over te spreken, amico, da- me-n-alles veur 'nen appel en 'n ei motten verkwaan- selen. Volgens Truië moes 't nie meugen; is 't 'n ongeperme- teerd schandaal; is 't godgeklaagd en is 't offerdendeu- velmeespult da me zoo weinig geld kunnen maken van de perdukten. Lollig is 't nie, maar sodejabel wa kunde 'r aan doen? Van alles groeit er zoo rijkelijk da ge gin raad wit mee de oogsten en aan d'n aanderen kaant wordt er nikske nie meer uitgevoerd de grenzen over en komen wij hier zuutjesaan mee onze gewassen vol te zitten tot aan ons strot. 'n 't Buitenland daar leggen die piesangen 'n belasting op ons fruit en gruunten dat de buitenlaanders meer belasting pruuven dan blomkool as ze 'm van ons ne men en dus nemen ze 'm nie! Waant aan belasting zit veud eiken mensch zoo maar 'nen duffen nasmaak. En nouw kan Trui hier leggen te murmeereren da-g-'r zeeziek van zouw worren; nouw kan ze mee d'r muts van 't eene naar 't aander oor zitten te smijten; nouw kan ze de meiden en de èrebeiers afsnaauwen of ze mee d'r allen is getrouwd 't helpt allemaal gin sallemaan- der. Keb 't er ok gezeed. Persies zooas 't ierboven staat geschreven, maar ze is veur gin reden vatbaar. Ze sjam- foetert maar deur. „Mensch", he'k gezeed g'ad, „hou-d-oew toch kalm: ge krijg er nog wa van op oewen ouwen dag!" Toen had-de 's wa motten heuren, amico! „Op m'nen ouwen da&ag? Op m'nen ouwen daag?! En gij? En gij dan, grotvader van dartien kleinkienders, bende gij soms nog zo'n nuchter kalfke? Wa vuurde weer in oew schild? Wa-d-edde-gij op 't oog, ouwe schuinsmarcheerder? As ik gin zurg had veur d'n hof, dan zou 't er schoon uitzien mee jouw. Sta nie te lachen, sta nie te gibberen" en dan ineens kwam z'op me af. gong vlak veur me staan op d'r teenen en siste heesch in m'n gezicht :„zeg, wa zijde gij nouw toch eigenlijk veur 'nen pot nat? Wa denkte nouw eigenlijk bij oew eigen? Lot de wereld maar achter m'n gat in stukken en brokken tuimelen? Witte wa gij bent?" En toen wieren d'r oogen zoo groot en zoo stom as van 'n koei, „witte wa gij bent?"... Toen moes ze efkes verzinnen. „Ge zij-d'nen... ge zij-d'nen..." „Schiet op," zee ik. ,,'k verbraand van nuuwsgierigheid!" „Ge zij-d'nen zot!" En toen sleeg ze mee d'r vust in d'r aandere haand en triomfaantelijk herhaalde ze: „sjuust, zoo is 't, oe zij-d'nen zot. Gij lot Gods water maar over oew laand loopen. Gij trekt oew eigen van heel de keet niks aan; gij veegt er oew ge-wit-wcl aan af; ge zij-d'nen zotterik! Dèèr!" Toen wouw ze weer overnuuw beginnen. „Wacht ef kes", zee ik, „hier is 'nen stoel; ziezoo nouw kunde -r bij gaan zitten. Bid nouw d'n Lietenie van alderheiligen nog maar 's veur, dan gaai ik ondertusschen 'n potje bier koopen in de „Gouwen". Seluu!" En veur ze 't wist ha'k ze op 'nen stoel gedrukt en was 'm gesmeerd. Ja, amico, as 't aan heur lag, dan kreeg ik de schuld dat de Duitsche regeering ons 3pullen d'r uithoudt. Dan had ik 't gefrèten dat d'n Bels de poort veur ons bakkes dlchtduuvelt. Dan was 't mijn schuld dat de wereld op d'n oogenblik deur 't heelal hobbelt lijkt de rooie op 't buljert in de „Gouwe." En zuinig, zuinig da ze geworren is! De koffie is niemeer te zuipen, 't Lijkt gatvernolle wel 't waschwa- ter van ouwe sokken. De suikerpot kom niemeer op tafel en as ie d'r opkomt, omdat me rijstepap of zoo emmen, dan schijnt 'r d'n bojem deur, zoo leeg is ie. 'n Pepke tabak? M'n zolen! Kan 'k zeivers koopen teu- geswoorig. De kuster kwam van de week veur 'n offer- ke uit naam van menier pustoor en wa nog nooit ge beurd is: Trui stuurde-n-'m deur. ,,'t Kan d'r niemeer af. Stoffers." zee ze, „me verdienen ier gin droog brood, zegt da maar aan oewen baas!" En meteen keerde ze 'r eigen om en liet Stoffers veur Piet Snot staan. „Hier." zee ik teugen 'm. „da zal ons ok nie rijker maken en as Trui de juuw in heet hoeft ons pustorke daar de last nie van t' emmen; 't is al mooi genogt da-d-ik er mee opgescheept zit!" „Die vrouwen," zuchtte Stoffers en onderwijle borg ie m'nen gulden goed weg, „da vrouwvolk is allemaal 't zelfste. As ze wa geven motten ben-de bij d'n duuvel te biechten!" En zoo, amico, zit ik hier mee de stukken van al da Buitenlaandsch gedonderjaag. As Hekselensie Von Woerst zoe Bier daar ergeraans in Duitschlaand van 140. Vadertje Langbeen heeft de makreel in één hap doorgeslikt en wil er weer van door gaan, zonder „dank je" te zeggen. Maar plotseling valt Gerrit hem om zijn hals. Sau. ouwe jongen, grinnikt hij vrien delijk, nou breng je ons raaor es keurig naor Afri ka... We hebben net een slaipbautje naudig. Vadertje Langbeen protesteert hevig. Laat me los, kleppert hij in de ooievaarstaai, mijn hals is niet gemaakt om er waschgoed aan te hangen... Als je niet loslaat neem ik je mee, de lucht in, en laat je in zee vallen. Maar Gerrit verstaat de ooievaarstaai niet en hij blijft Slch aan de hals van Vadertje Langbeen vastklampen. Wie niet hooren wil moet maar voelen, denkt die en met krachtige vleugelslagen verheft hij zich. Daar gaat Gerrit de lucht in... Hou me fast! kryscht hij, anders gao ik naor de maon... Dicky schrikt er hevig van... Hij springt overeind en kan Gerrit nog net vast grijpen aan zijn rechter broekspijp. Maar Dicky wordt ook al omhoog getrokken... Gelukkig kan hij met zijn linkerhand nog net het stuurwiel grijpen en Dirrekie klampt zich juist te rechter tijd vast aan zyn linker been. Zoo blijft de ooievaar met de auto verbond ?n, maar 't is toch wel een rare sleepkabel. 141. Vadertje Langbeen vliegt, zoo hard hij kan. Zóó vreemd gereisd heeft hij nog nooit van zijn heele leven. Er bungelt iets aan zijn hals, dat loodzwaar is en dat niet naar omlaag valt... Geen wonder! Gerrit houdt zich stevig vast met allebei zijn grijphanden en wat daar eenmaal in zit, komt niet gemakkelijk "meer los. En ook Dicky en Dirrekie zijn veel te blij met de mooie sleepboot om hem te laten schieten. Wel krijgen ze kramp in armen en beenen, maar ze houden toch vast. De ooievaar trekt schitterend. Hy licht het heele voor stuk van de auto uit zee op en hij vliegt als een twee dekker. 't Gaot reuzevaan! roept Gerrit naar bene den en dan verheft hy zijn schoone stem (om glet- cokes te kloppen) en zingt Vadertje Langbeen toe: „Opa, opa, wat hebbie 'n lange neus! Opa, laot me je neus es zien, Het lakent we! een fllegmachine, Opo, opa, wat hebbie 'n lange neus." De visschen van de Middellandsche zee komen ver baasd naar het wonder kijken. Zoo'n raar reisge zelschap hebben we van ons leven nog niet gezien, den ken ze. Een ooievaar aan een levende ketting. Wie heeft het ooit zoo zout gegeten? nacht nie slapen kan en dan 't een of aander ideejke in z'nen kop krijgt om nog onstarfelijker te worren. dan is-t-er alle kaans da-d-ik volgende week rijst-mee- krenten op tafel krijg zonder krenten en uit schoon pompwater. Plus 'nen leegen suikerpot. En waarveur allemaal? Om te potten, amico! Ze spaar 't uit d'ren mond om opzij te kunnen leg gen; veur de kienders later. Nouw motte nie denken da-d-ik 't allemaal op zouw willen frèten, horre! Maar aso 'k vijf en twintig gulden minder na zouw laten voor de zeuven jong omda'lc vandaag aan d'n dag m'nen buik vol eet as 'k van 't laand koom of van de gruun- tewijk, ollee, dan za'k 'r m'n eigen gin verwijt van maken. Maar Trui! Zekers, daar zit veul schoons in, ee. Veul! Maar zoolaank as ge zoo gezond zijt as 'nen visch en werkt van af da-d-et zonneke aan d'n hemel klimt totdat et weer gaat zinken, zoolaank hoefde de zaak van oew leven toch nog nie te liekwiedeeren; wa gij? En da doe Trui. Die kijk 't uit op 'n stukske kleeren, ja op alles, om 't veur d'r kiekens te bewaren. 't Is 'n aarig ding. En as ze wa kopt; as ze wa noodig heet. dan kopt ze 't zóó. da ze denkt da's „later" goed veur onzen Dré; da's geschikt veur onzen Janus; da's net iets veur ons Mie as 'k dood ben; enzoovoorts, enzoovoorts. Ze is geregeld in liekwiedatle en as 'k „ouwe" teugen d'r zeg. dan schudt Ulvenhout op z'n fondamenten. Zuuk 't maar uit Maar da weet ik wel, amico, dat 't in veul huishou- wens op 't boerenlaand keet is en gesallemaander en hier en daar ok zürgen ok in deus slechte tijen! Veul zürgen Waant 't is Goddaank in onzen staand dan nog altij zoo, dat-d-'nen boeremensch liever z'nen eigen essetee frit. dan dat ie feljiet slaat. By ons is 'n feljiesement nog schaande en was 't zoo in heel de wereld nog. ollee. dan zouw ze veur ons allemaal veul beter zijn. Maar nouw koom ik weer op 'n aander sjapieter en schei ik er maar af. Olleen ditte wil ik oew nog wel vertellen: as 't weer 'n bietje meewerkt, erm of nie op d'n oogenblik. dan trek ik er weer 's gaauwkes tusschenuit. 'k Gaal weer 's op mijn manier op vakaansle zoo as ieder Jaar, want as ge lachen wil, dan motte oew eigen kiedelen, jonk. 'n Aander zal 't wel laten! In elk geval, dan heur-d-er wel meer van. 'k Stuur dan wel 'n aanzlchtskortje! 'k Wacht 't goei mement af op d'n oogenblik om af scheid te nemen van Trui. za'k maar zeggen...! Ollee, veul groeten van Trui Liekwiedatie en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. onder leiding van GEO VAN DAM. van A. B o 11 a c h i. Zwart: 8. ft M hadden gehad, was reeds opgedronken. Gelukkig kwa men ze een Arabier tegen, die genegen was een vaatj® wijn aan hen te verkoopen. Uit dit vaatje kon men juist 1000 wijnglaasjes vullen. Ieder van de 850 man kreeg dan ook 1 glaasje vol. Napoleon nam zelf de rest, hetgeen echter ook maar een glaasje was. Hoe bewees hij dit? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 572. „DE VISCH". De visch is 72 duim lang. Deze uitkomst is algebra ïsch gemakkelijk te vinden. Ook op andere wijze kan men er achter komen. Nemen we even de proef op de som, dan blijkt: kop plus lich. plus staart 63; en staart was kop plus lichaam, dus: (639):2 is 27. Kop plus staart was lichaam, dus 9 plus 27 is 36. Zoodat de kop 9, het lichaam 36 en de staart 36 duim lang is. f g a b c d Wit: 8. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit Kh6, Dh3, Pf4, Pg3, Te7, Th5, Lfl en een pion op b2. Zwart Kd4, Pa3, Pb5, LaS, Lb8 en twee pionnen op c7 en d7. Wit speelt en geeft mat in vier zetten! OPLOSSING PROBLEEM No. 574, van- Henri Rinck. De diagramstand in cijfers was: Wit Kb6, Df2. Pf3. Zwart Kd5, Dal en een pion op e7. Wit speelt en for ceert op de volgende fraaie en leerzame manier de winst: Df2c2; Dhl—h6; Kb6—b5, Dh6—f6; Dc2—c4. Kd5d6; Dc4c6 mat! Speelt zwart daarentegen als eersten zet Kd5e6 dan wint wit door: 2. Dc206, Ke6f7f5, en wit Pf3(g5)—d4! „HOE OUD IS DE KAPITEIN". Het grapje van het zoeken van den ouderdom van een kapitein door opgave van lengte en breedte van het schip is aan ieder bekend. In de haven van Antwerpen ligt nu echter een schip, gecommandeerd door een kapitein, wiens leeftijd wel degelijk verband houdt met de maten van zijn schip en wel als volgt: Een derde van de hoogte van den mast gedeeld door de lengte van den kapitein gedeeld door zijn ouderdom. Een derde van den mast vermenigvuldigd met de lengte van het schip is negen maal de lengte van den kapi tein vermenigvuldigd met zijn ouderdom. Als men weet, dat de lengte van den kapitein plus zijn ouderdom 37,8 is en de ouderdom van den kapitein vermenigvuldigd met de lengte van het schip 38888 .s, hoe oud is dan die kapitein? „NAPOLEON". In het jaar 18... was Napoleon met 850 man op eer. veldtocht in de woestijn. Al het water, dat ze bij zich No. 573. „EEN GOOCHELKUNSTJE". Het in deze puzzle bedoelde „kunstje" is zeer eenvou dig uit te voeren, als men maar precies doet wat ge vraagd wordt. Men plaatst Immers een glas, dat /ol is, in normale omstandigheden a 11 ij d met het o n- derste (met den bodem of den voet dus) boven op tafel. van M. ten Brink, Amsterdam. Zwart: 11. s Wik Ww, 5 6 10 11 15 16 Üf 20 21 25 26 30 31 - 35 36 40 4! 45 46 50 Wit: 11. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 11 schijven op 8. 10, 12—14, 19, 20, 23, 24, 26. 29. Wit 11 schijven op 25, 35, 45, 27, 31, 32. 36, 37, 42, 43 en 48. Wit speelt en verlokt zwart tot een foutieve voortzet ting, waarna wit wint. Hoe? OPLOSSING PROBLEEM No. 575, van B. P. A. K1 o o s, Den Haag. De diagramstand in cijfers was: Zwart 12 schijven op 10—15, 19—21, 25, 27 en 41. Wit 12 schijven op 28—30, 32—34. 37. 38. 43. 45, 49 en 50. Wit speelt hier 28—22, 29—24, 33—28, 28—22, 38—33, 50—45, 45—39. 49 x 20 en 45X5 wint! Een schitterend geconstrueerde slag. Alleen schijf 41 is een zwak punt!

Schager Courant | 1930 | | pagina 15