Om het kampvuur der Zigeuners. Radioprogramma Uit onze Omgeving. CALLANTSOOG LANGEND IJ K BARSINGERHORN S C H 0 0 R L. WINKEL. HOOGWOUD NIEUWE NIEDORF HEERHUGOWAARD WARMENHU1ZEN Z IJ P E Jacht op een moordenaar. De strandfeesten. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende adverentie houdt de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer de jaarlijksche strandfeesten op Zondag 27 Juli, 3 Augustus en 10 Augustus. In de volgorde der feesten is, in verband met het getij, een wijzi ging gekomen. Zondag 27 Juli worden er wedstrijden gehouden in het maken van zandliguren, Zondag 3 Augustus in het tonsteken op het strand, Zondag 10 Augustus in het maken van zandhoopcn. In de gisteravond gehouden Bestuursvergadering werden tot leden der Regelingscommissie benoemd de hecren: Mr. D. Breebaart, voorzitter, A. Loggers, se cretaris, mej. Tholen te Amsterdam, de heeren J Baas en P. Vos, leden. Gezien de vrij talrijke deelname en de groote be langstelling van vorige jaren, gelooven wij niet, dat het de vereeniging hieraan dit jaar zal ontbreken. NOORDSCHARWOUDE. Bij het gehouden examen voor jongezellen in hot, typografisch bedrijf slaagde o.m. onze plaatsgenoot H. Schmidt. De Chr. zangvereeniging alhier zal met een drie tal andere zangvereenigingen een concert in den muziektuin te Alkmaar geven op Donderdag 24 Juli a.s. Bij het gehouden U.L.O. examen slaagden de vol gende leerlingen van de U.L.O. school alhier: Ant. Mul, N. de Wit, M. Klos en N. Blom. Uitslag van de loting voor den dienstplicht, lich ting 1931. Bestemd tot gewoon dienstplichtige: L. Andringa, lotingsno. 103; A. Bakker, lotingsno. 10G; W. H. Beu vin. lotingsno. 119; P. Liefhebber, lotingsno. 22. Bestemd tot buitengewoon dienstplichtige: A. Bou- ma, lotingsno. 130: H. Grin, lotingsno. 165. Niet voor inlijving aangewezen: A. Ivossen, lotings no. 10; S. Kuiper, lotingsno. 16. KOLHORN. Mej. G. G. Holwerda, vroeger in den Groetpolder, Winkel, nu adjunct-directrice aan de Huishoud school te Breda, is met ingang van Sept. aan die school benoemd als directrice. Mej. G. Boogaard, vroeger te Kolhorn, van verlof terug uit Holland, is in N.O. Indië wederom ge plaatst als verpleegster in het Militair Hospitaal te Weltevreden. Lichting 1931. Bestemming voor den dienstplicht. Buitengewoon dienstplichtigen: C. B. Boeke. G. J. Dongelmans, G. Greeuw, A. Gutter, J. Honig, Jn. Hoogvorst Az., J. C. Kooij, Joh. Kooijman, J. G. Lou ter, A. Modder, G. Stam. Gewoon dienstplichtigen: P. Beeldman, Ant. Bogt- man, J. H. Lemkes, Jb. Nieuwland, Joh. Obdam, A. P. Haat, B. A. Strooker. Niet voor inlijving aangewezen: C. van Assen, P. A. Duinmeijer, Joh. Kooijman, J. C. Polle, P. Tim merman. Onze plaatsgenoot, A. Mul, leerling der U.L.O.-school te Noordscharwoude, heeft met gunstig gevolg het M.U.L.O. diploma behaald; bij het op 16 Juli te Alkmaar gehouden examen. De leerling der U.L.O. school K. Lange alhier heeft met gunstig gevolg toelatingsexamen gedaan tot de derde klasse der R.H.B.S. te Alkmaar. De heer "J. A. Rietbergen, onderwijzer aan de school voor 1. o. te Winkel, komt voor als nummer 1 op de voordracht voor onderwijzer bij het U.L.O. te Hengelo (O.) LUTJEWINKEL. Dc Coöperatieve Zuivelfabriek „West-Friesland", al hier, is te Antwerpen bekroond met een zilveren me daille voor groote kaas, commissie, en met diploma Toor gouden medaille, voor gemalen kaas. Onze pliaatsgenoot Jo Pool werd bevorderd van de 5de naar de 6e klasse van het Gymnasium te Alk maar. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is het aandeel door elke niet samenge voegde gemeente of groep van gemeenten te dragen in het voor deze provincie door den Minister van De fensie bepaalde getal tot gewoon dienstplichtige be stemde ingeschrevenen der lichting 1931 voor de Groep Zijpe bepaald op 69. Vergadering op "Woensdag 16 Juli in café Kossen van Bestuur en Commissie van de te houden Huisvlijt en Floraliatentoonstelling. Bij de opening dankt de Voorzitter, de heer C. v. d. Haagen, onzen Burgemeester, den WelEd. heer A. Vis eer voor zijn bereidwilligheid om het Eere-voorzitter- schap te aanvaarden. De tentoonstelling wordt vastgesteld op 20 en 21 Sept. a.s. Door B. en W. is toestemming verleend tot het hou den ecner verloting van 1000 loten a 25 cent, waarvan de trekking werd bepaald op 28 Sept. a.s. Er zullen circu laires worden verzonden aan de burgerij, wat of er voor de tentoonstelling wordt gevraagd, o.a. bloemen en planten. Huisvlijt: amateursfotografie, handwerkjes, fruit enz. Wij zullen krijgen een prijsbeoordeeling voor de burgerij en een algemeene, dus ook voor inzenders bui ten de gemeente. Aan de tentoonstelling zullen worden verbonden eenige vermakelijkheden, en een theetuin, waarvoor wij (tevens voor verkoop loten) de hulp van onze jonge dames zullen verzoeken. Na afloop van deze voorbereiding kwam ter sprake de -wensch van zoo vele burgers, het weder in het leven roepen van onze vroeger zoo gezellige Dinsdag-hard draverij tijdens Schutkermis. Na informatie was volgens deskundigen zoo'n draverij wel mogelijk, en zal nu a s. Dinsdag 22 Juli vergadering worden gehouden ln café „Prins Maurits." waarbij ieder voorstander wordt uitgenoodigd deze bij te wonen, om tot verdere resultaten te komen. VEENHUIZEN. De afdeeling Veenhuizen van den Bond voor Staats- penslonneerlng vergaderde bij den heer De Wit. De heer Scheer, Voorzitter, hoopte bij de opening der bijeenkomst, dat al was de opkomst niet groot, er toch goede besluiten zouden genomen worden, vooral met het oog op het kaxdenale punt: autotocht voor de ouden van dagen. Uit het verslag van den penningmeester, wiens reke ning door de heeren Bontes en Ruiter nagezien en goed gekeurd werd, bleek, dat in kas was een saldo van 2.98. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen als voorzit ter de heer H. Scheer, als secretaris de heer C. v. Twui- ver, terwijl in plaats van den heer K. Haringhuizen, die vertrokken was. de heer A. Appel in het bestuur trad. Bij de nu volgende besprekingen omtrent de autotocht van de ouden van dagen, bleek men hiervoor veel te gevoelen. Als plaatsen, welke men bezoeken wilde, wer den o.a. genoemd Schiphol, en Wieringen. In een gecom bineerde vergadering met het bestuur der afdeeling Heerhugowaard zullen de plannen nader besproken wor den, als ook de route, welke men zal nemen. Voorloopig werd f 5 uit de kas disponibel gesteld, ter wijl de bestuursleden met een inteekenlijst bij de burge rij zullen rondgaan. Besloten werd. dezen winter een propagandaavond te houden. Men zal dan trachten het stuk „Levensdeining" op te voeren. De heer H. Bruin werd bereid gevonden de leiding der repetitie op zich te nemen. Algemeen was men er ook voor met het oog op de geldmiddelen den avond op Zondag te houden met bal na. Den secretaris werd opgedragen de verdere voorbe reidingen voor de opvoering van het stuk te treffen. De heer P. Bontes bracht hierna een nauwkeurig ver slag uit van de gehouden bondsvergadering te Amster dam. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Het Fanfarecorps Tavenu. directeur de heer G. An- derson uit Alkmaar, behaalde behalve een lsten prijs in de derde afdeeling op het gehouden concours gegeven door de Haarlemsche Politiemuziekvereeniging te Haar lem. nog den eersten prijs in den eerewedstrijd met 293% punt, een verguld zilveren lauwerkrans. Voor onze vereeniging een schitterend succes en een bewijs van goede leiding. Wfj merken zoo langzamerhand dat het vaandel, hetwelk in haar bezit is, niet alelen te klein wordt, geen ruimte meer biedt voor de vele me dailles en kransen, maar ook niet meer in overeenstem ming komt met hetgeen deze vereeniging presteert. Dit wordt ook vanuit de burgerij gevoeld en als de tijdsomstandigheden iets gunstiger worden, zou het een mooi idee wezen, Tavenu eens met een nieuw vaandel te vereeren. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Rijpma is te Haarlem geslaagd voor de Hoofdacte. Van de Ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1931 werden in deze gemeente tot gewoon dienstplich tigen bestemd: Hendrik Breed, Adrlanus B. Buter, P. A. J. Dekker, Jannes Delver, Corn. Klaaver. Herman B. Lenghaus, Abraham G. Lindenbergh; R. C. Moeijes, Nic. Molenaar, L. J. Munter. Pieter Roozing, C®rn. Schouwvlieger .Hendrik Smit, J. G. Sneekes, J. C. Spruit, Dominicus Sijs. Hendr. A. Veuger. Gerrit van der Werff. B. H. Wilbers. Deze personen zullen derhalve het volgen de jaar onder de wapenen moeten komen. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 11 tot en met 17 Juli 1930. Geboren: Catharina Maria, dochter van Thedorus Si- mon Schilder en Geertrulda Wever; Greta, dochter van Gerrit Slikker en Annigje Lena Vos. Onedrtrouwd: Klaas Klijn, oud 28 jaar, timmerman te Midwoud en Maria van Diepen, oud 24 jaar, zonder be roep te Zijpe. Getrouwd of overleden: Geene. ZONDAG 20 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 9.00 Berichten omtrent postduivenvluchten; 9.05 Orgel concert door Johan Jong op het VARA-Orgel, 9.30 Hatf- uurtje voor tuinllefhebbers. Onderwerp: „Volkstuinen"; 10.00 Ochtendconcert door het VARA-Orkest. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein. 12.01—12.30 Radio-Volks-Universiteit Cur sus „Naar buiten" (III). Spreker: Dr. W. G. N. van der Sleen: -12.302.00 Middag-Concert door het AVRO-Octet. 2002.30 Boekenhalfuurtje, 2.303.00 Concert door de Diemer Harmonie, 3.00—3.30 Gramofoonmuziek, 3.30— 4.00 Voortzetting Harmonie-concert, 4.005.00 Gramo foonmuziek. V.A.R.A. 5.00 Orgelconcert door Johan Jong op het VARA-Orgel met medewerking van Jan v. d. Horst (viool). V.P.R.O. 6.00 Ziekenhalfuur uit de studio: 6.30 Wijdingsuur uit studio; Spreker: Ds. D. A. Vorster. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein, pers- en sportnieuws van Vaz Dias; 8.15 9.15 Vocaal- en Instrumentaal concert: 9.159.30 Piano recital door Coba Rijneke. 9.30—9.40 Voortzetting vocaal concert, 9.4010.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. 10.00—10.10 Vervolg Pianorecital, 10.10 —11.00 Voortzetting concert, 11.00 Gramofoonmuiek. Hulzen (1071 M.) K.R.O. 00—10.00 Morgenwijding: 10.00—12.00 Uitzending van de pontificale Hoogmis, opgedragen door Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem: 12.00 Tijdsein, 12.01—12.20 Gra mofoonmuziek. 12.20—12.30 Toespraak van den Voorzit ter van den KR.O.; 12.301.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.302.00 Lezing: „De wetenschappelijke en sociale beteekenis der Volkskunde en hare gods dienstige en paedagogische elementen"; 2.004.30 Mid dag-Concert door Wittenburg's Fanfare; 4.305.00 Zie- kenhalfuurtje. N.C.R.V. 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Groningen. Voor ganger: Ds. D. van Dijk. K.R.O. 7.458.15 Lezing: De Wezensverhouding v. Geloof en Liefde. I. „De bepaling van die verhouding": 8.1510.45 Concert door het K.R.O.-Orkest; pl.m. 9.30 Nieuwsbe richten van Vaz Dias; In de pauze Gramofoonmuziek; 10.4511.00 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Pickkers. MAANDAG 21 JULI 19S0. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8 00 Tijdsein. 8.011030 Gramofoonmuziek, 10.3012.00 Ochtend-Concert door het Orkest van het Rembrandt TheSter te Amsterdam; 12.00 Tijdsein. 12.151.30 Concert door het AVRO-Octet o.l.v. Louis Schmidt, Solo-viool: Borls Lensky; 1.302.00 Causerie door C. Minnes Jr. over „Het nut en de noodzakelijkheid van zwemmen"; 2.002.30 Piano-Recital door Egbert Veen; 2.303.00 Gramofoonmuziek, 3.003.30 Causerie door J. de Meza over „Het leven der bijen"; 3.304.00 Gramofoonmu ziek; 4.00—5.00 Concert door het AVRO-Kwintet; 5.00 5.30 Een halfuur voor de kinderen door Ant van Dijk; 5.306.45 Vooravond-Concert door het Orkest van het Tuschinski-Theater te Amsterdam; 6.45—7.15 Boeken halfuurtje; 7.157.45 Orgel-Concert door Frans Hasse laar met medewerking van Fernando Zepparoni (viool): 8.00 Tijdsein. 8.0- Voortzetting Orgelconcert: 8.15—9.15 Operette-Concert; 9.15—9.45 Liederenrecital door de Noorsche Zangeres Carin Edelberg; 9.45—11.00 Populair Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 10.00 Persberichten van Vaz Dias; 11.00 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam; 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert. 10.30—11.00 Korte Ziekendienst, 12.301.45 Orgelconcert door W. Knopers, 3.153.45 Cursus Knippen en Stofversieren, 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00—6.30 Concert, 6.30—6.40 Vaz Dias: Koersen, 6.408.00 Gramofoonplaten, 8.0011.00 Spre ker Dr. J. C. Roose. Onderwerp: .Moeilijkheden en mo gelijkheden in de kerken in Engeland en Schotland". Met medewerking van het Chr Radio-Orkest, Soliste: Mej. Hanny Scheffelaar Klots (viool); 10.00 Persberich ten van Vaz Dias. DINSDAG 22 JULI 1930. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. 8.019.45 Gramofoonmuziek, 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 10.30—12.00 Ochtend-Concert door het Orkest van het Asta Theater te Den Haag: 12.00 Tijdsein, 12.152.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet; Cello-Recital door Co van der Beek; 2.00—3.00 Gramofoonmuziek, 3.004.00 Solisten-Concert; 4.005.00 Middag-Concert uit Café „Moderne", Heilige- weg, Amsterdam: 5.005.30 Gramofoonmuziek. 5.307.15 Concert door de Amsterdamsche Orkestvereeniging; In de rustpoos: Causerie door Kommer Kleijn over de herdenking van het 600-jarig bestaan van Den Briel; 7.157.45 Radio-Volks-Universiteit, Muziekcursus; 8.00 Tijdsein. 8.018.20 Herdenking van Sir. A. Conan Doyle door Dr. P. H. Ritter Jr.; 8.20 Concert door het Om roep-Orkest o.l.v Nico Treep; 9.00—9.30 Voordracht door Nono; 9.3010.30 Populair Concert door het Omroep- Orkest; 10.3011.30 Aansluiting van „Bellevue", Amster dam. Ober-Bayern. De Oberlandler Kapelle Edelweiss en Tanzkapelle Joe Junkers; 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) KRO. 8.15—9.30 Morgenconcert; 11.30—12.00 Godsdienstig Half uurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.15—1.15 Lunch muziek door het K.R.O.-Trio; 1.15—2.00 Gramofoonpla ten. 2.003.00 Mevr. M. SteygerAsperslagh over: „Re- classseering en kinderwetten"; 5.006.00 Gramofoon platen; 6.016.15 Sportpraatje. 6.156.30 Gramofoon muziek, 6.306.40 Vaz Dias Koersen; 6.407.30 Gramo foonmuziek; 7.30—8.00 Spreker: Dr. R. Post. Onderwerp „De toestand der Katholieken van Nederland in de ze ventiende eeuw"; 8.01—11,00 Concert door het K.R.O.- Orkest; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten Vaz Dias; 11.00 12.00 Gramofoonplatenconcert, 12.00 Tijdsein. Een oude bekende te Berlijn gesnapt. De wandelaars, die Donderdagmiddag zich ophiel den in de omgeving van het Berlijnsche hotel „Kai- serhof", woonden een gebeurtenis bij, welke den in druk maakte in scène gezet te zijn voor een film opname. Maar het was uittere ernst. Een keurig ge kleed heer, die uit een auto stapte voor het hotel, werd door eenige in burgerkleeren zijnde politiebe ambten overweldigd en zwaar geboeid weggebracht. De gevangene was een sinds ruim drie maanden door de politie overal gezochte moordenaar, Kurt Goldbach, die indertijd uit een Berlijnsche gevange nis is ontsnapt. Kurt Goldbach, die thans 28 jaar oud is, heeft in den nacht van 7 op 8 Febr. '23 een Berlijnsch politie beambte doodgeschoten. Twee dagen later werd hij bij een inbraak door de politie gegrepen. Wegens moord werd Goldbach tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Na drie jaar wist hij uit te bre ken en naar Oostenrijk te vluchten, waar hij echter weer gevat werd en naar Duitschland werd terugge bracht. Tijdens zijn verblijf in de Berlijnsche gevangenis aan de Lehrterstrasse, wist hij gedaan te krijgen, dat hij in de hospitaalafdeeling werd geplaatst ter ob servatie. Hij deelde zijn cel met een koopman, Schrö- der. In den nacht van 1 April ontstond in een andere afdeeling van het hospitaal een relletje, zodat het be wakingspersoneel moest ingrijpen. Van die gelegen heid wist Goldbach met zijn celgenoot gebruik te maken om uit te breken. Sindsdien maakte de politie jacht op den moorde naar, van wien bekend was, dat hij onmiddellijk van zijn wapens placht gebruik te maken. Op zijn arres tatie werd een belooning gezet van 10CO M. Donderdagmiddag heeft het noodlot Goldbach ach terhaald. Dezelfde inspecteur van politie, rlie indertijd het onderzoek geleid had in de aangelegenheid van den moord op een politiebeambte, was met enkele colle ga s een patrouille in Charlottenburg, toen hem een keurige auto voorbij reed, waarin een elegant ge- kleede jongeman zat. Hij herkende onmiddellijk Goldbach, ofschoon deze zijn uiterlijk zooveel moge lijk veranderd had. De politiebeambten begonnen in een taxi onmid dellijk de vervolging van de luxe auto, die ten slotte voor hef. Kaiserhof, waar de wagen stopte, werd ingehaald. Juist, toen Goldbach wilde uitstij gen, wierpen de beambten zich op hem, voordat hij tijd had een revolver te trekken. Bij het verhoor weigerde de gevangene te zeggen, waar hij deze drie en een halve maand had gezeten. Waarschijnlijk is hij in de provincie geweest en heeft hij daar inbraken gepleegd. Zijn celgenoot Schröder werd reeds 6 April weer gevat. FEEST AAN DEN VOET VAN DEN MACHTIGEN BERG WITOSJA. Romantisch tooneel van bonte kleuren, gitzwarte haren en donkere, gloeiende oogen. Een bezoek aan het graf van Ali Baba, uit de geschiedenis van „Ali Baba en de veertig roovers". (Van onzen reizenden correspondent). SOFIA, 14 Juli 1930. HET was in een dorp aan den voet van den mach tigen berg Witosja, op ongeveer tien kilometer van Sofia, te Knasjewo, dat ik heel toevallig getuige van en deelnemer aan een feest werd, hetwelk de Zigeuners vierden. Reeds was me opgevallen het groote aantal Zigeuners, dat ik in het dorp ont moette, de mannen voor een deel slechts herkenbaar aan de donkere oogen, de gitzwarte haren, de gelaats uitdrukking, de vrouwen grootendeels ook herkenbaar aan de kleeding. De Zigeunervrouwen hier dragen meest nog de harembroek, een kort lijfje en een hoofddoek, alles kleurig, bont, zonder smakeloos te zijn. Er waren Zigeuners te paard, op ezels, ln wagens, te voet Velen maakten den indruk een langen tocht achter zich te hebben en allen gingen één richting. Ze droegen blijk baar hun feestkleeding. Ik volgde den stroom. Naar de orthodoxe kerk boog hij af, wat me verbaasde, daar hier de overgroote meerderheid der Zigeuners Moha- medaan is. De Zigeuners betraden evenwel de kerk niet, gingen er omheen en achter de kerk bood zich het bontste, kleurrijkste beeld, dat ik ooit aanschouwde. Daar begon, langzaam klimmend tegen een berghelling het woud en in de stralende zomerzon, die donkere schaduwen en helle lichtvlekken tooverde, waren reeds honderden Zigeuners bijeen, mannen, vrouwen, kinderen, verspreid in groepen en steeds kwamen er nieuwe bij. Die met wagens waren gekomen, spanden uit en tus- schen de Zigeuners, die in familiegroepen bijeen zaten of lagen, graasden paarden, ezels, muildieren. Het zomer feest der Zigeuners werd gevierd en van uren uit den omtrek waren ze gekomen om samen te zijn met hun rasgenooten. Er waren ook nomaden onder hen, doch van de ruim honderdzestig-duizend Zigeuners, die in Bulgarije wonen, zijn meer dan negentig procent geen nomaden meer. Op hun feesten komen echter allen tezamen, nomaden en niet-nomaden, armen en rijken, want er zijn ook rijke Zigeuners, al is hun aantal niet groot. Dat het nomadenbloed in allen nog levendig is, ziet men evenwel aan de wijze, waarop ze kampeeren, waarop zij zich thuis gevoelen in de vrije natuur. Elke familie had zich een plaats uitgezocht; enkele hadden groote, natuurlijk weder zeer bonte kleeden uitgespreid, waarop zij zaten of lagen, maar vele vrouwen waren reeds dadelijk aan den arbeid gegaan en kookten in ijzeren potten, die ze hadden mede gebracht, boven laaiende vuurtjes het middagmaal voor het gezin. Aan de boomen waren opgehangen paardetuig, mantels en natuurlijk ook muziekinstrumenten, violen, tambourij- nen met linten, pistons. Gemoderniseerde gezeten Zi geuners hadden evenwel ook gramophones in koffertjes mede gebracht In allen, ook in hen. die reeds geslach ten lang Sn huizen wonen, was het nomadenbloed we der gewekt door de vrije lucht, de stralende zon, de wuivende boomen. Enkele rijke Zigeuners waren met hun eigen automobiel gekomen, maar dien dag kam peerden ze ook, waren ze gelukkig om laaiende, rooken- de vuurtjes. De vele honderden kenden elkander niet en kenden elkander toch. Enkele Zigeuners droegen de fez en turban, onder de anderen bevonden er zich, die volkomen modern, keurig gekleed waren in colberts, met boord en lage schoenen. Belangwekkender waren de vrouwen, waaronder vele opmerkelijke schoonheden met regelmatige gelaatstrekken, prachtig vol, blauw zwart haar en donkere, gloeiende oogen. Zonderling waren de kleurencombinaties in de kleeding der vrou wen en toch nooit vloekend. Een jonge vrouw droeg bijvoorbeeld een blauwen hoofddoek, een rose lijfje, een oranje harembroek met zwarte figuren en daaronder, nog even zichtbaar, paarse kousen, aan de voeten z.warte, met rood en goud bestikte pantoffeltjes, maar dit alles in tinten, die het geheel toch harmonisch maakten. Een andere jonge vrouw had een rosen hoofd doek, een geel lijfje met groen, goud-bestikt open vest erover, roode harembroek en blauwe kousen en toch was het niet smakeloos. Integendeel. En dan, hoe weten <icze vrouwen zich te bewegen! Welk een soepelheid! welk een natuurlijke elegantie! Allen hadden zich ge tooid met bloemen en groen, kransen van bladeren om het hoofd, bloemen in de ceintuur, achter de ooren, in. den mond. Maar in dit groote Zigeunerkamp van kleu ren, zonnelicht, vlammende vuurtjes, van muziek van violen en pistons met tamboerijnen, van gramophones bevonden zich ook enkele naar de nieuwste mode ge kleed© dames, gemoderniseerde Zigeunervrouwen, die uit ras-instinct dit zomerfeest kwamen mede maken. Zij bewogen zich onder de anderen echter als onder hun gelijken en zaten ook bij hun vuurtje, neergehurkt op een kleed. Intusschen gingen kooplieden, eveneens Zi geuners. rond met limonade, vanille-ijs. geroosterd» uiaia* kolven en allerlei soorten gebak. Ik was vrijwel de eenige niet-Zigeuner en zette me eenigszins apart om het romantische tooneel goed op te nemen. Niemand scheen op me te letten, tot plotse ling een jonge Zigeuner voor me stond, die me beleefd en toch ook vertrouwelijk begroette. Ik herkende hem eerst niet in zijn keurig blauw colbert met donkerroode das en rose overhemd, doch na een oogenblik wist ik: het was Soleiman, de schoenpoetser bij wien ik een ge regelde klant ben en die zoo oer-komisch ook een wei nig Fransch en Duitsch brabbelt. Met hem praat ik nog wel eens en zoo nu en dan schenk ik hem een handvol sigaretten. Hij had me gezien en kwam me uitnoodigen plaats te nemen bij het vuurtje van zijn familie en zoo was ik plotseling opgenomen in den kring der feestgan gers. Moeder, vader, broers en zusters van Soleiman wa ren er en ook zijn jonge vrouw, want enkele dagen te voren was Soleiman getrouwd en zijn zeventien jarig vrouwtje, een schoonheid met koolzwarte oogen, prach tig haar en om den mond den fijnen nerveuzen trek, die bij vele Zigeunermeisjes zoo typisch is, droeg nog de echte Zigeunerkleeding. Ik at mede van den algemeenen pot, een stuk lams- vlee9ch met brood, en dronk koffie, gezeten bij het vuun We babbelden wat, doch het ging moeilijk, daar mijn kennis van het Bulgaarsch beperkt is en Soleiman van het Fransch en Duitsch ook niet meer dan enkele woor den kent. Een der broertjes trok erop uit en kwam terug met drie studenten, één van de muziekacademie, één van de landbopw-hoogeschool en één jurist, en nu kon ik me in het Fransch en Duitsch onderhouden. Deze drie studenten waren ook Zigeuners, hoewel één ervan blond en niet zwart was. De drie waren zeer beleefd en eigenlijk volkomen Europeesch. De, jurist (een der- dejaarsch) zeide me eenigszins schuchter, dat ik maar niet kwalijk moest nemen de zonderlinge ontvangst aan een vuurtje, waar men at zonder vorken, met de vin gers. „Men moet ons volk* begrijpen en dan hebben ook wij, Zigeuners iets goeds", merkte hij op. Ik knikte hem bevestigend toe en daarop reikte hij mij de hand. Ik moest eens in de Zigeunerwijk te Sofia komen, 's avonds zeide men mij, en ik beloofde het. Vele Zigeuners hadden zich intusschen tot één orkest vereenigd. De dans begon, een rijdans. Mannen, vrou wen. kinderen, meisjes, jongemannen grepen elkander bij de hand en de drie studenten dansten vol geestdrift mede. Wat kan alle studie aan rasinstinct veranderen? Het was het hoogtepunt van het feest. De langzaam be gonnen dans werd steeds sneller en hartstochtelijker. Kwartieren duurde het zonder onderbreking. Wie moede was, liep uit de rij, die zich dadelijk weder sloot. De zon zonk ter kimme. Dit feest was een zomerfeest van glans en kleuren en vóór de schemering was aan gebroken, liep het ten einde. Het kamp werd opgebroken, onder muziek trokken dc honderden weg. „Hier vieren wij, Zigeuners, in den zomer steeds onze feesten", zeide nu een der studenten en ik vroeg: „Maar waarom hier? Allen zijt gij Mohamedaan en waarom komt ge dan hier achter de orthodoxe kerk?" Hij lachte en nam me op de kinderlijk-vertrouwelijke wijze, die dezen menschen eigen is, bij de hand, alsof ik een kleine jongen was en trok me mede naar een huisje op enkele meters achter de kerk. „Kijk door het venster" zeide hij mij. En ik zag binnen het huisje het graf van een Muzelman met aan het hoofdeind een paal met een hoofddeksel en een groene turban, de kleur van Moha- meds afstammelingen. „Dat is het graf van Ali Baba", deelde de student me mede. „Hij was een braaf man, goed voor de armen, zoowel voor Muzelmannen als voor Christenen, en daarom komen we hier steeds weder." Inderdaad, Ali Baba, dien eok wij ken«en, uit de ge schiedenis van,„Ali Baba en de veertig roovers", leefde in Bulgarije, in den tijd, dat hier de Turken heerschten en zijn graf dat enkele jaren geleden werd gerestau reerd en waaromheen een huisje werd gebouwd, ligt ach ter de orthodoxe kerk te Knasjewo, op tien kilometer van Sofia en uit dankbaarheid voor het goede, dat hij den armen deed, brengen de Mohamedaansche Zigeuners er nu en dan hun vreugde en hun muziek. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16