SCHAGER Middenstandsvereeniging 26 JULI 1905 - 26 JULI •1930- Uit het leven der Schager Middenstandsvereeniging Bijvoegsel van de SCHAGER COURANT van Zaterdag 19 Juli 1930. No. 8698. door J. H. SCHENE. Aan het vriendelijke verzoek om ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging iets te vertellen uit het leven onzer vereeniging, wil ik als oud-Secretaris gaarne voldoen. In Juli 1905 kwamen op initiatief van den heer P. Raat Dz. eenige middenstan ders bijeen en werd de wenschelijkheid uitgesproken om hier een vereeniging van winkeliers op te richten. Nadat dit voor- loopig comité de verschillende nering doenden in onze gemeente had bezocht, en een paar vergaderingen waren gehou den, werd in de vergadering van 26 Juli 1905 met 18 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco tot stichting der Schager Winke- liersvereeniging besloten. De eerste alge- meene vergadering werd gehouden op 5 Augustus en een bestuur van 9 leden werd gekozen. Het eerste bestuur bestond Uit de heeren: P. D. Raat, voorzitter, H. P. J. II. SCHENE, Oud-Secretaris der Vereeniging. Caarls, vice-voorzitter, Jb. Koster, le se cretaris, L. J. Roggeveen, 2e secretaris, Ch. H. Th. Schmalz, le penningmeester, J. B. Keet, 2e penningmeester, en C. Burger, C. Mantel en J. Rotgans, leden. De heeren Ch. H. Th. Schmalz, J. H. Schene, J. Roggeveen Lz. en P. Trapman, die op de beide oprichtingsvergaderingen van 12 en 26 Juli 1905 aanwezig waren, zijn ook thans nog lid en zijn dus 25 jaar onafgebroken lid der vereeniging ge weest. De Koninklijke goedkeuring op de sta tuten werd aangevraagd en vol ijver zette het bestuur zich aan 't werk om het doel der vereeniging: het behartigen van de belangen van den Handeldrijvenden- en Industrieelen Middenstand in het alge meen en van die harer leden in 't bijzon der te verwezenlijken. Reeds zeer spoedig werd besloten een cursus in het boekhouden te houden, daar deze voor de meeste zakenmenschen bitter noodig was. Een zeer groot aantal deelnemers, zoowel in als buiten Schagen, telde de eerste cursus en deze was voor de jonge vereeniging een mooi succes. Na afloop van den cursus werd door de deel hebbers van de vereeniging een voorzit tershamei aangeboden, welke hamer nog steeds dienst doet om de besluiten te be krachtigen en zoo noodig de orde te hand haven. In het eerste jaar werd ook besloten toe te treden tot den Nederlandschen Mid denstandsbond en werd tevens een In formatie- en Incassobureau opgericht. Waar het lidmaatschap op f 1.was be paald, en het Informatie- en Incassobu reau extra kosten voor de vereeniging meebracht, werd het lidmaatschap daar van op f 1.50 bepaald. Het ledenaantal werd spoedig tot ruim 100 gebracht, het bezoek aan de vergade ringen was echter niet schitterend. De aftredende bestuursleden waren niet herkiesbaar, maar waar onder de leden weinig animo voor een bestuursfunctie was, werd na een paar jaar besloten dit artikel te wijzigen en de aftredende be stuursleden herkiesbaar te stellen. Na een Het Bestuur der Schager Handel drijvende- en Industrieele Midden standsvereeniging. Bovenste rij van links naar rechts: A. M. KOSSEN, 2e Penningmeester; C. ROGGEVEEN Cz., le Penningmeester; JOH. ROTGANS, Vice-Voorzitter; G. DE BOER, 1ste Secretaris; G. KONING, 2de Secretaris. Onderste rij van links naar rechts: C. HOUTLOSSER, M. WISSEKERKE cn K. LEGUIT, Commissarissen. paar jaar werd ook besloten de naam der vereeniging Schager Winkeliersvereeni- ging te veranderen in Schager Handeldrij vende- en Industrieele Middenstandsver eeniging. Het bevorderen van Zondagsrust en vervroegde winkelsluiting, hetwelk vol gens de Statuten tot het doel der ver eeniging behoorde, heeft heel wat stof in de vereeniging doen opwaaien en nooit is het tot een goed einde gekomen. Zoo dra het punt winkelsluiting op de agen da stond was de vergadering druk be zocht en de tegenstanders waren door gaans in de meerderheid. Eenmaal, in de vergadering van Octo- ber 1917, werd met 12 stemmen voor, 11 tegen en 7 blanco, besloten aan den Raad te verzoeken de 8 uur winkelsluiting in te voeren. De Raad ging hierop niet in en de toestand bleef zooals ze was. 25 jaar heeft onze vereeniging de winkelsluiting en Zondagsrust op haar programma ge had en nooit heeft ze qua vereeniging iets bereikt; wel besloten verschillende winkeliers, naar ik meen eenige manu- facturiers en enkele slagers, tot sluiting op Zondagavond 8 uur, welke sluiting langzaam vervroegd werd, tot eindelijk geheel Zondagssluiting volgde. Na ver loop van tijd volgden verschillende an dere bedrijven cn nu na 25 jaar, zegt de Regeering Zondags sluiten en in de week om 8 uur dicht en zonder morren en klachten aanvaardt men de wet en wat 25 jaar geleden onmogelijk scheen, gaat nu van een leien.dakje. De boekhoudcursus werd nog een paar jaar voortgezet en toen kwam daarvoor in de plaats de Winter Handelsavond school. Met financieelen steun van Rijk, Provincie, gemeente en buitengemeenten kwam deze instelling tot stand en werd iederen-winter door een flink, soms zelfs zeer groot aantal leerlingen bezocht. Als directeur werd benoemd de heer C. Ch. H. Th. SCHMALZ, Voorzitter en mede-oprichter der Vereeniging. W. Deenik, welke die functie tot nu toe steeds tot groote tevredenheid der com missie van toezicht heeft vervuld. In 1907 besloot de vereeniging tot het stichten van een Onderlinge Puiglasver- zekering en deze stichting is een succet voor de vereeniging. Bijna iedereen di in de termen viel sloot zich aan en ii het betalen van een lagere premie dan e! ders profiteeren de deelhebbers hierva ieder jaar. Verplaatsing marktstalletjes werd ooi in de vergadering der Winkeliersverecni ging ter sprake gebracht cn met bijna ai gemeene stemmen besloot onze vereeni ging zich tot den Raad te wenden om dt stalletjes van de Gracht naar de Laan t< verplaatsen en *dit gebeurde, 't Kan ech ter verkeeren, want nu zeggen de Molen straters geeft ze alsjeblieft aan ons. Het Informatie- en Incassobureau kwam ook spoedig tot stand. In 't begin was de heer P. Kossen daarvan de ad ministrateur cn daarna heeft het jaren lang gestaan onder den heer Th. Paauw. In die jaren was steeds een rechtskundig adviseur aan onzo vereeniging verbon den en werd deze functie achtereenvol gens door de heeren F. van der Kamp, Van Vliet en Van Huit bekleed. Onze vereeniging werd ook lid van den Bond van Ilandelsvereenigingen en door de zwarte lijsten bleven de leden op da hoogte van de flesschentrekkers en slech te betalers in ons land. Toen de Bond van Ilandelsvereenigin gen verdween, kwam daarvoor het Bu reau van Advies te Alkmaar, hetwelk nu onder leiding van de Kamer van Kooj>-

Schager Courant | 1930 | | pagina 21