Van een mooie en leerzame excursie. Duitschlands invoerrecht op boter. Gemengd Nieuws. Een weerzinwekkende daad. Ontploffing op een Nederlandsche tankboot. Weer één. Aardbevingen in Zuid-Amerika. openbaren weg stonden, en dit wel hierom, omdat hij hoorde, dat den volgenden dag zijn buurman het jonge vee ging verweiden en er dan kans bestond, dat de rooken omver geloopen werden. Het was inderdaad de moeite niet waard, maar het feit Is gepleegd al meent de kantonrechter bovengenóemde omstandigheden wel in aanmerking, wat wel in de straf van f 2 boete of 2 dagen hechtenis tot uiting komt. Minder goed verging het den landbouwer J. B. te An na Paulowna, die met zijn gezin op Zondag aan het hooien geweest was. Dit was om een daguur te verdienen zooals hij heden vertelde, want het boerenbedrijf stond er lang niet rooskleurig voor, en ofschoon ook de kan tonrechter van dit laatste wel overtuigd zal zijn, kon hij deze handelwijze niet goedkeuren; het is nu eenmaal verboden. f 8 of 8 dagen vraagt de ambtenaar, maar dit kan aanmerkelijk minder, vindt verdachte, of anders maar vrijspraak, maar daar kan niets van komen, zegt de kantonrechter f 7 of 7 dagen! HEEL ERG ONVERSTANDIG. De 42-jarige veehouder Andries BI. te Zijpe heeft niet erg verstandig gehandeld door op een onbesuisde ma nier uit te varen tegen brigadier Holema, toen deze hem een opmerking maakte over het neerzetten van een hooikros midden op den Keinsmerweg op den 30sten Juni j.1. waardoor het verkeer in gevaar werd gebracht Verdachte beriep zich er op, dat er geen verkeer was, maar dit staat niet in de wet bepaald. Brigadier Holema zegt aanvankelijk geenszins van plan te zijn geweest om proces-verbaal op te maken, doch toen verdachte zoo losbarstte, was ook hij uit een ander vaatje beginnen te tappen. Kantonrechter merkt op, dat verdachte het een en ander dus zelf uitgelokt had. Verdachte: Dat heb ik ook! De ambtenaar van het O. M. kan het onhebbelijke optreden van verdachte niet bewonderen en eischte te gen hem f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Kantonrechter zegt nog, dat het geen pas vindt, dat Do leerlingen der 2e klasse van de Rijkslandbouw- winterschool, maakten Maandag en Dinsdag een tweedaagschc excursie naar Zeeland, teneinde een idee te krijgen van den stand van den landbouw in deze provincie en van de cultuur-methoden die aldaar worden gevolgd. In twee dagen kan men, onder goed geleide reizen de, al een heel goeden indruk krijgen van de streek en de bedrijven, die zijn bezocht, kunnen worden ver- geloken met wat men uit eigen omgeving kent. Dat juist maakt, zoo'n excursie zoo leerzaam. Men kan gaan vergelijken en als men dan niet al te veel op gaat in eigen grootheid, kan zoo'n excursie mede een prikkel zijn tot het toepassen van andere ideeën, in dien deze in andere provinciën beter en doelmatiger zijn bevonden. Voor jongelieden, maar ook voor oude ren, is een excursie alzoo heel leerzaam en heel nut tig. 's Maandagsmorgens om 7.52 waren allen op het appèl en kon de tocht een aanvang nemen. Het weer scheen ons niet gunstig te wezen; althans een drui lende motregen uit een loodgrauwen hemel voorspel de weinig goeds, doch iaat ik er maar direct bijvoe gen, onze verwachtingen werden in deze zeer overtrof fen. Nadat wij Haarlem waren gepasseerd, klaarde de lucht geheel op en behoudens een plaatselijk buitje, hebben wij den geheelen dag kunnen genieten van mooi weer, hetgeen aan het welslagen der excursie niet weinig ten goede is gekomen. Over Haarlem, I.eiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Roozendaal en Bergen op Zoom, kwam het gezelschap om ongeveer 2 uur te Goes aan. Van 8 uur tot 2 uur, met onderbreking van één uur wach ten te Rozendaal, is voor jongelui een heele zit, doch toch zal voor de meesten de tijd wel zijn omgevlo gen. Op zoo'n reis toch ziet men zooveel dingen, die aanleiding geven tot gedachtenwisseling, dat men hcusch niet bevreesd behoeft te zijn dat het gesprek zal verstommen. Na Haarlem kwam eerst de bollenstreek en de kan sen van de hollenteelt werden al pratende breedvoe rig uitgemeten. Voor en na Delft, dus tusschen Den Haag en Rotterdam, kwam de glascultuur, bij Schie dam het spoelingdistrict. Het eiland van Dordt en het Westen van Noord- Brabant, waar de landbouw op klei wordt uitge oefend, zullen op onze jongens wel niet veel indruk hebben gemaakt. Althans het onderhoud der weilan- landcn en de stand der gewassen waren hier voor voel verbetering vatbaar en bij het doortrekken van deze streken leek het wel alsof de onvoldoende wa- terloozing een belangrijke factor was bij het niet be ter in cultuur zijn dezer gronden. Vanaf Rozendaal tot Bergen op Zoom werd een stukje zandgrond gepasseerd, begroeid met bosschen en heide, zooals dit nog zooveel voorkomt in Noord- Brabant en aan deze provincie haar bijzondere beko ring geeft. De suikerfabrieken te Zevenbergen en Oudenbosch brachten vanzelf het gesprek op de kan sen van de bietenteelt en al pratende dus vloog de tijd voorbij. Tc Rozendaal werd het uurtje oponthoud benut om den inwendigen mensch te versterken, zoodat wij na aankomst te Goes direct in een autobus konden stappen. Het gezelschap werd gedurende de twee cxcursieda- gen rondgeleid door den heer Mesu, leeraar aan le R.L.W.S. te Goes, hetgeen aan het welslagen der ex cursie zeer ten goede is gekomen. Ons eerste bezoek op Zuid-Beverland geld den Wilhel- niinapolder. Van dezen bekenden bouwpolder maak ten wij al vragende onderstaande aanteckcningen: De Wilhelminapoldcr is gelegen op Zuid-Bcveland, aan dc Ooster-Schelde, op een half uur afstand ten Noorden van de stad Goes. De oppervlakte bedraagt ruim 1600 Hectaren, waar van ruim 1500 Hectaren het eigendom zijn van Maat schappij: „de Wilhelminapoldcr en Oost-Bevelandcr- poldcr'. De eerste werd ingedijkt in 1809, de tweede, groot circa 100 H.A., ln 1708. Beide polders zijn ge draineerd, uitgezonderd enkele perceelen lichte grond. Hot kanaal, dat de Stad Goes met dc Schelde ver bindt, loopt dwars door den polder en scheidt dezen in twee karakteristieke gedeelten; beoosten het ka naal de lichtere gronden, bewesten de zwaardere gronden. De geheelc oppervlakte is verdeeld over 6 hofsteden. De zetel van het Hoofdbestuur is gevestigd te Rotterdam, terwijl het beheer is opgedragen aan den Directeur, dc alom bekende heer Hanke, bijge staan door een hoofdopzichter en een boekhouder. Verder staat aan het hoofd van iedere hofstede een opzichter of bedrijfsleider. De teelgrond ter dikte van 15 c.M. tot 1 Meter van ruim dc helft der oppervlakte, bestaat uit klei, rusten de op een ondergrond van zand. De overige gronden bestaan uit zavel- en zandgronden. Voor deze verschil lende grondsoorten bestaan drie stelsels van vrucht- wisseling en bemesting; t.w.: één voor kleigrond; één voor zavelgrond; één voor zandgrond. Voor bemesting wordt hoofdzakelijk gebruik gemaakt van kunst mest. Bijna alle gewassen worden verbouwd; blijvende weiden vindt men meerendeels op dc lichte gronden. Een groot gedeelte van de verbouwde granen, peul vruchten en aardappelen wordt door dc Keuringscom missie van de Zeeujvscho Landbouwmaatij gekeurd en als zaaigranen en pootmateriaal verkocht, terwijl groote zorg wordt besteed aan het kweeken van een gezeten landbouwer zoo optreedt cn veroordeelt ver dachte conform de eisch. De laatste zegt ln hooger beroep te zullen gaan. VEEL GERAAS, MAAR NIET ZOOALS GEDACHT. Jacob E., een 62-jarige gemoedelijke veehouder uit de Zijpe, woont binnen het geregistreerde, afgepaalde gebied, waar zich de eendenkooi van den heer Korver bevindt. Laatstgenoemde nu had geklaagd, dat E. noo- deloos geraas maakt, waardoor hem in zijn bedrijf hin der werd veroorzaakt. Brigadier Holema had, nadat Korver zelfs gedreigd had, zijn klacht bij den officier van Justitie in te dienen en dit later ook heeft gedaan, zich ter plaatse verdekt opgesteld, maar van noodeloos geraas was hem niets gebleken, en dat de eendenkooi er hinder van had, bleek hem in het geheel niets; inte gendeel, hij meende eerder, dat er op dat oogenblik meer eenden inkwamen. Verdachte die. naar de kantonrechter zegt, er. niet naar uitziet, dat hij iemand onnoodig last zal veroorza ken, zegt, dat Korver een beetje verkalkt in zijn hoofd is, en dat er sprake was van den verkoop van zijn huis en hof, maar Korver niet genoeg wilde geven. Hoewel niets met de zaak uitstaande, merkt brigadier Holema nog op, dat daar in de buurt alle katten verdwij nen, maar dat niet bewezen kan worden, wie dit doot, ofschoon men het wel vrij zeker meent te weten. De ambtenaar van het O. M. vindt het meer dan er gerlijk, dat Korver over epn dergelijke kleinigheid zoo'n groote mond.opzet tenslotte naar den officier van ju stitie schrijft en zelfs een advocaat uit Groningen in den arm neemt, die ook al met een vervolging van E. dreigt, welke laatste zich echter zoo kalm en nétjes mo gelijk gedraagt, zegt de ambtenaar. Spr. hoopt niet dat Korver nog meer met zulke futiliteiten aan komt zet ten, want hij zal er beslist geen aandacht meer aan schenken, of er verder ook maar iets aan to. doen. Hij vraagt dan vrijspraak, iets waarmee de kantonrechter zich in alle opzichten kan vereenigen. Er was dus in deze zaak wel veel noodeloos geraas, maar zeer zeker niet van den kant van verdachte en veel zij is er ook niet bij gesponnen. nieuwe soorten en het selecteeren van bekende-soor ten aardappelen. De veestapel bestaat gemiddeld uit: 250 stuks paar den, in den zomer 200 stuks hoornvee, en in den win ter 250 a 300; verder 800 schapen en een 300 var kens. De paarden zijn van Belgisch bloed en ingeschreven in het Nederl. Trekpaarden Stamboek. Er wordt niet gestreefd naar het fokken van het zware Belgische karpaard, maar naar een solied paard met goed mo del en vlugge bewegingen, in één woord een sterk landbouw-werkpaard, geschikt voor eigen gebruik en voor den handel. De rundveestapel bestaat uit: melkkoeien 50 stuks en jarig vee, circa 200 stuks. In het najaar worden ongeveer 100 stuks anderhalfjarige ossen en vaarzen aangekocht, terwijl een even groot aantal twee- en een halfjarige dieren gedurende den winter wordt gemest en verkocht. De melkkoeien behooren tot het zwartbont Hol- landsch veeslag; het melkvee wordt steeds gecontro leerd en melklijsten worden aangehouden; zij wor den met tuberculine Ingeënt, en de verdachte dieren worden steeds verwijderd, liet meerendeél der koeien is ingeschreven in het Ned. Rundveestamboek. De schapen zijn ontstaan door kruising van Vlaamsche ooien met Lincolnrammen; in de laatste 30 jaren is slechts Lincoln-bloed ingevoerd. De varkens behoo ren tot het groot Yorkshire ras en ingeschreven in het Stamboek. Verkoop van fokvarkens is hoofd zaak, zoowel zeugen els beeren, r .Naast bouw- en weiland zijn ook boomgaarden aangelegd, bestaande uit appel- en perenboomen met onderbeplanting van bessen, vooral zwarte-, roeme en kruisbessen. Na dit overzicht in vogelvlucht eeni- ge bijzonderheden. De gewassen stonden heel best. Al rijdende met onze autobus door de landen passeer den wij tal van proefvelden, zoodat men ook daar niet stilzit om naar het beste te streven. Wat een pracht gezicht toen wij een stuk karwij passeerden waarop 9 spannen zware paarden op een rij evenzooi veel ploegen' door de zware Zeeuwsche klei heen trokken. Tractors worden nog heel weinig gebruiktl In den a.s. herfs zou men er mee beginnen.'Het werr ken met allerlei machines wordt in de hand gewerkt door de grootte der perceelen. Stukken van 20 tot 25 H.A. land, zonder greppel of sloot zijn daar heel gewoon. Het werk wordt verder verricht door nagenoeg 300 vaste arbeiders met een aantal werkmenschen in los verband. Hoewel niet allen in den polder wonen, is het aantal bewoners toch groot genoeg om een heel dorp te vormen met eigen school en kerk. In dien de gewassen hun maximum opbrengst geven, komen de uitkomsten vrijwel met de onze overeen. Dat de leiding in goede handen is blijkt wel uit al les. In stallen en schuren, in de weide en op den ak ker ziet. alles er heel verzorgd uit. Tot nu ioe heeft het bedrijf jaarlijks dividend kunnen uitbetalen; hoe het dit jaar zal zijn, waagde men ons niet te voorspellen. Na eenige uren op dit riddergoed te hebben door gebracht, ging de reis naar Kapelle bij Goes, om al daar het bedrijf van den heer van der Have te zien, eveneens een bekende kweeker cn handelaar in gra nen, zaden, boomen, bloemen, rozen, enz. Ook hier was het een lust te wezen. Een geheel ander bedrijf dan dat in den Wilhelminapoldcr, doch niet minder belangrijk. Wat een weelde van rozen en vaste plan ten worden hier gekweekt. Wat een groot aantal vruchtboomen van allerlei leeftijd, verschillend van vorm en model. De Yellow's smaakte al maar wat fijn, en ook de klapbessen vonden voldoende aftrek. Jammer, zeer jammer dat ook het tuindersbedrijf zoo slecht gaat dit jaar. Althans de fruit brengt heel weinig op; 4 cent per Kg. kruisbessen; 12 ft 13 cent de Kg. zwarte bessen, 't Zijn de plukkosten cn ver voerkosten nog niet eens. Dat zal voor heel wat be drijven in Zeeland, vooral op Zuid-Beveland, wel een misrekening worden dit jaar en we zagen op onzen weg heel wat van die boomgaarden aange legd op Zeeuwsche manier, met hoog- en halfstnm- men appels cn peren, daaronder bessen en daaron der weer aardheion. F.on schitterende wijze om den grond productief fe maken als het. met de prijzen een beetje wil gaan. Na het bezoek aan Van der Have ging de reis weer naar Goes, alwaar we in Hotel Centraal een zeer goede gelegenheid vonden om den inwendigen mensch te versterken. Daarna werd het stadje Goes bezichtigd en toen het hek van den dam was pro- heerden verscheidene van onze jongens in nader contact te komen met de Zeeuwsche meisjes. Heel goed schijnt dit wel niet te zijn gelukt. Althans later op den avond kon een goed verstaander vernemen dat. de Zeeuwsche meisjes erg stijf waren enz. Of dit werkelijk zoo is, daarover zullen wij ons maar niet uitlaten. Het was ongeveer elf uur toen de laatste gasten binnenkwamen. Aan hun gezichten te zien hadden die zich wel kunnen vermaken; doch vol gens hun zeggen waren zij niet bij de Zeeuwsche schoonen fe gast geweest, dorh hadden met. veel ge noegen geluisterd naar de verhalen van eenige oude Zeeuwsche hoeren, die allerlei aneedoten uit den ouden tijd hadden verhaald, 't Zal wel waar zijn. maar geiooven doe ik het niet. 't Zijn me er nog al de jongens naar om verhaaltjes aan te hooren van Moeder dc Gans en Asschepoester. Enfin, na nog een kort poosje gezellig bil elkaar te hebben gezeten, en nadat een zekere neef zich verdienstelijk had gemaakt met het teekenon van prentbriefkaarten, heigeen met de noodice scherts gepaard ging, zochten allen het nachtverblijf op, om weer krachten te vergaren voor den volgenden dag. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .9o« Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten Een der cursisten kon zijn kamer niet vinden. Die was verdwaald op al die gangen cn had bijzondere hulp noodig om zijn slaapplaats te vinden. Wel te rusten jongens, tot, morgen. En daarna gingen de lichtjes uit. We zijn nog niet thuis. Een volgende maal de rest. S. V. De Alg. Ned. Zuirelbond noodlgt zijn leden nit niet meer in Duitschland te kcopen. In een bericht in ons Zaterdag nummer van de vorige 'wèek over de aanstaande verhooging van Duitschlands 'invoerrecht op onze boter van f 16.5 0 tot f30 per 100 Kg. mogelijk gemaakt door het nieuwe DuitschFinsche handelsverdrag werd reeds ge wezen op geruchten in Duitsche vakkringen, dat er sprake zou zijn van de oprichting van een rijks-invoerbu- reau voor boter en kaas, dat allengs dë bemoeiingen van den particulieren invoerhandel zou gaan overne men. Zelfs zou reeds met Finland een overeenkomst zijn gesloten tot afneming van 8 millioen Kg. boter en 3 mil- lioen Kg kaas. Thans heeft de Alg. Ned. Zuivelbond uit Duitschland vernomen, dat te Berlijn is opgericht een invoerbureau voor Finsche zuivelproducten, de „Butter- und Kase Einfuhrgesellschaft m.b.H.", onder leiding van Ritter- gutsbesltzer Vollrath von Arnim, die ook de onder handelingen over het DuitschFinsche handelsverdrag heeft gevoerd. Deze instelling zou een stamkapitaal heb ben van 50.000 mark, waarvan de bank (waarschijnlijk de Deutsche Reichsbank) als vertegenwoordiger van de regeering meer dan de helft der aandeelen bezit. Het schijnt, dat dit officleuse orgaan zich voorloopig alleen bezig zal houden met den zuivelinvoer uit Finland, doch naam en samenstelling wijzen er op, dat het zoo noodig óók voor olgemeen gebruik kan worden bestemd, aldus schrijft de landbouwkundige medewerker van het „Hsbl." Van meer belang voor óns land is intusschen, dat Fin land er door deze overeenkomst geen belang meer bij heeft op te komen tegen verlenging of verdere verhoo ging van het invoerrecht op boter, omdat immers de zuiveluitvoer van dat land nu bij „contract" zal geschie den, waarop echter onze clausule van meestbegunsti- ging geen vat heeft. o Hoe nu staat de Nederlandsche zuivelindustrie tegenover dezen gang van zaken, die 80 pet. van onze exportboter in Duitschland Tafzet? In dit verband is het van groot belang, te vernemen wat de secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond. de Keer J. Geluk, er van zegt. Men weet, dat deze machtige organisatie, aan welks hoofd Dr. F. E. Posthuma staat, de centrale is vap de acht regionale bonden van coöperatieve zuivelfabrie ken, 433 in getal! „In de alg. vergadering van den Geldersch Overijsel- schen Zuivelbond, zoowel als in die van de Alg. Ned. Zui velbond is er op gewezen, aldus de heer Geluk dat wij moeten beginnen, om uit de landen, die onze produc ten zoo zwaar belasten en daarmede nog maar steeds verder gaan, zoo min mogelijk te importeeren. Totnogtoe heeft de Ned. Zuivelindustrie zich niet op dit standpunt gesteld. Men gevoelt in deze kringen in het algemeen te goed, dat een vrije uitwisseling van goe deren door de landen onderling van belang is en blijft voor allen, maar wanneer men nu van Duitsche zijde maar steeds doorgaat met aan den invoer van onze pro ducten grootere moeilijkheden ln den weg te leggen, dan is de tijd gekomen, dat wij onze houding herzien en zoo veel mogelijk trachten ons op andere markten Ih de eerste plaats op de binnenlandsche te voorzien. Dit moge aldus de heer Geluk niet op alle punten door te voeren zijn en het zal ons misschien wat geld kosten, maar wanneer alle fabrieken zich voornemen, om zich bij elke aanschaffing éérst af te vragen of het óók kan zonder Duitsche artikelen on men de leiding, die de organisa tie i n deze zeker zal geven, wil volgen, dan kan dit toch wel een zóódanig resultaat hebben, dat men zich in de betreffende Duitsche krin gen eens gaat afvragen, of men zoo wel op den goeden weg is. En daar is het ons juist om te doen. De Duit sche industrie moet er van doordrongen wórden, dat een land niet kan blijven exporteeren, wanneer men allen import onmogelijk maakt. De vorige week hebben wij in de dagbladen kunnen lezen, dat de firma Philips te Eindhoven een soortge lijke houding heeft aangenomen tegenover hare Duitsche leveranciers. Zij heeft aan alle Duitsche fabrieken, die leveranciers der firma zijn, een brief geschreven, dat Philips in 1929 voor niet minder dan 85 mlll. mark in Duitschland heeft gekocht, waartegenover een levering van slechts 7 mill. mark van Philips aan Duitschland stond. Philip3 verwacht nu van al zijn leveranciers, dat zij het „Reichswirtschaftsministcrium" erop attent zul len maken, dat deze firma er toe zal overgaan niets meer in Duitschland te koopen, indien Philips geen gele genheid krijgt, haar artikelen in Duitschland af te zetten Aan deze actie van Philips vervolgde de heer Ge luk ligt méér ten grondslag dan verhooging van uit voerrecht; wij halen het echter aan, om te laten zien, hoe men als groot lnkooper zijn invloed kan laten gei den. Een ander voorbeeld is ons bekend van de Ned. bak steenfabrikanten. Dezen hebben eenige jaren geleden een krachtige actie gevoerd tegen verhooging van hun pro ducten ln Duitschland. Toen alle vertoogen langs diplo- matieken weg hiertegen niet hielpen, hebben zij zich zelf geholpen door in Berlijn te laten weten, dat als het zoo doorging, zij van de Duitsche industrie geen benoo- dlgdheden, zooals machines, kipkarren, kolen enz. zou den koopen. Men heeft deze bedreiging ook inderdaad ten uitvoer gebracht, met het gevolg, dat de tarieven werden ver laagd. Een dergelijke actie aldus de heer Geluk achten wij ook in de georganiseerde zuivelindustrie mogelijk en wij meenen, dat dte tijd hiervoor gekomen is nu men ten gevolge van de bijzondere overeenkomst met Fin land onze producten ln Duitschland op zóódanige wijze gaat belasten, dat ons de concurrentie met Duitsche en Finsche boter vrijwel onmogelijk wordt gemaakt De heer Geluk vertelde ons nog, dat reeds een cir culaire ter perse is, die dezer dagen aan alle 433 aan gesloten fabrieksbesturen zal worden toegezonden en waarin dezen worden uitgenoodigd, in bovenbedoelden zin te handelen, m.a.w. dat de fabrieken hunne machine rieën en andere benoodigdheden op andere markten dan de Duitsche zullen koopen en hiervan mededeeling zullen doen aan de vertegenwoordigers der Duitsche industrie onder uiteenzetting der redenen, die hen daartoe gebracht hebben. Voor hen, die deze groote organisatie der coöperatieve Nederlandsche Zuivelindustrie, die hare hoofdkantoren te 's-Gravenhage heeft, niet voldoende kennen, voegen wij er nog aan toe, dat de 433 aangesloten fabrieken in het afgeloopen jaar hebben verwerkt niet minder dan 2200 millioen Kg. melk; de boterproductie bedroeg 58 millioen Kg. en die van kaas 67 millioen Kg. De bond heeft bovendien een afdeeling Centrale Aankoop (Arn hem) en een Technisch Bureau, die voor millioenen per jaar aan benoodigdheden aankoopen, ongeacht na tuurlijk wat de fabrieken rechtstreeks van de vooral Duitsche industrie betrekken. Een snijveld-opziener door koelies ver moord. Aneta seint uit Madioen: De snijveldopziener 11. C. Bellink van de suikerfa briek Poerwodadi nabij Barat is door een troep koe lies vermoord. Meer dan 30 personen gooiden den as sistent met zware stecnen, ook nadat hij reeds in een ravijn was gevallen. Men vermoedt, dat de heer Bellink enkele koelies heeft geslagen. Het politie onderzoek is in vollen gang. Omtrent den moord wordt nader gemeld, dat de aanvallers, na hun daad, zich strootjes rookende neerzetten in afwachting van dc komst van. de poli tie. Het lichamelijke overschot, van den heer Bellink is naar Magetan overgebracht, alwaar hedenmid dag de begrafenis zal plaats vinden. In verband met den moord zijn 28 koelies gearresteerd. Tijdens het voorloopig verhoor verklaarden zij, ter motiveering van hun daad, dat de toean (heer) kas- sar (ruw) was geweest. Twee personen gewond. Het verkeer in de haven gestremd. V.D. verneemt uit Harburg—Willemsburg: Tengevolge van een onbekende oorzaak vond aan boord van de in de haven liggonde Nederlandsche tnnklichter Neerlandia bij de minerale oliefabrieken Bhenania Ossag te Harburg-Wilhelmsburg eeen he vige ontploffing plaats, waardoor het voorschip ge heel vernield werd. Van de vijf personen, die zich aan boord bevonden, konden drie over boord sprin gen en zich zwemmende redden. De overige twee liepen verwondingen op. De brandweer wist den op de tankboot ontstanen brand door middel van schuimbluschapparaten te blusschen. Aangezien echter vijf ton benzine was weggevloeid en deze een gevaar voor de scheepvaart opleverde, werd het geheele havenbassin, waarin het schip lag, voor de scheepvaart afgesloten en het vuur moest aan boord van alle in dit bassin liggende schepen gebluscht worden. Ook het voorbij varen buiten het havenbassin moest eenigen tijd worden stopgezet. Nader wordt vernomen, dat kapitein Mellaart, uit Rotterdam, in het hospitaal is opgenomen, doch hij zal dit binnen enkele dagen kunnen verlaten. Licht gewond is de matroos Hummelman uit Maassluis. Hij is door een geneesheer verbonden, doch behoef de niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De „Neerlandia" is groot 818 bruto en 756 netto tons en behoort aan de N.V. Phs. van Ommeron's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Het is nu met wat men wel samenvat onder het hoofd „ongelukken op den wegal zoo ver gekomen dat wanneer men in de courant leest van een auto-, of motorfiets-ongeluk, waarvan, tenzij de menschen in of op deze voertuigen letsel kregen of omkwamen, hetzij fietsrijders of wandelaars worden gedood of ernstig letsel kregen door een aanrijding, dat men het al lang gelooft. „Weer een" denkt men dan wel, zonder veel emotie, cn men is met zijn gedachte al weer bij een volgend courantenbericht. Soms echter zijn er bijzonderheden die toch wel even de aandacht vasthouden, aldus de N.R.Ct., .en de diepe tragiek van het gebeurde krachtig doen spreken. Zoo'n ver keersongeluk vinden wij vermeld in een Engelsch blad van Woensdag. Een motorrijder kwam in bot sing met een rijwiel. De wielrijdster, een juffrouw Chapman uit een dorpje ergens in Suffolk, kwam daarbij om. Van schuld of onvoorzichtigheid lezen wij niets. Enkel deze feiten: Juffr. Chapman was een vrouw van 38 jaar die naar huis terugkeerde uit een dagdienst, waar zij gewerkt had. Zij was de eenige kostwinster van een gezin, bestaande uit een huljn behoevenden, niets-verdienenden door ziekte blind- geworden man en negen kinderen, leeftijden van 3 tot 17 jaar. Slechts twee daarvan brengen al iets in, maar weinig. Juffr. Chapman was een vlijtige, oppas sende vrouw, die alles deed wat zij kon om voor haar gezin nog wat te verdienen. Zij zag er niet tegen op verre fietstochten te maken om elders te mogen werken. De dorps-genooten met het gebeurde innig bewo gen slaan de handen ineen om te helpen. Maar het lijkt toch een hopeloos-ellendig geval en zeker niet een dat kan worden afgedaan met „weer een". Talrijke personen moeten zijn omgekomen. Volgens een „Assosiatod Press" bericht is de Zuid- Amerikaansrhe republiek Guatemala door een aard beving bezocht, waarbij ook de stad Guatemala ge troffen is. In het binnenland moeten talrijke personen om liet lp ven zijn gekomen. Vooral dc stad Jalpatagua is ernstig geteisterd. Daar moeten ruim 100 huizen ingestort zijn. NOG HONGAARSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN FRANSCH GUINEA? Men meldt uit Boedapest: Eenige Hongaarsche krijgsgevangenen, die van hot Duivelseiland teruggekeerd zijn, hebben den minister van buitenlandsche zaken gemeld, dat zich in de mij nen en in de deportatieoorden van Fransch Guinea nog een groot aantal gewezen Hongaarsche krijgsge vangenen bevinden, die daar, in strijd met de bepa lingen van het volkenrecht, worden gevangen ge houden. Het Hongaarsche ministerie van buitenland sche zaken heeft de Fransche regcering om ophel dering verzocht. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 2