SchagerCourant rm Derde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het ontwaken van een Hollandschen ochtend. Roeiboot met 4 zeelui omgeslagen. Het noodlottige auto-ongeluk bij Doorn. Deensch vleesch in Nederland? Bestrijding mond- en klauwzeer. Gemengd Nieuws. Geweldige opschudding in het Engelsche Lagerhuis. Vechtpartij in een Belgische gemeenteraad. HEERENBAAI Een auto opgeblazen. Uit den storm gered. Corruptie bij de douane in Amerika. Q rrfer L* 1 Zaterdag 19 Juli 1930 73ste Jaargang. No. 8698 Door heel de wereld beluisterd. Interna tionaal kruisgesprek tusschen een Holland schen en een West-Indischen haan. Wanneer de Oostelijke hemel zich eenigszins lichter begint te kleuren, is voor de „bemanning" van den Philips kortegolfzender PCJ al een groot gedeelte van de nachttaak voorbij. Reeds een viertal uren heeft deze zender dan programma's uitgezonden, bestemd voor de kortegolfluisteraars over de geheele wereld. De omroeper, als een „lonely troubadour", geeft echter niet het minste blijk van vermoeidheid. Hij voelt zich thuis bij zijn vrienden in Noord- en Zuid- Amerika, Australië, Afrika en Azië... In de controlekamer hoort men met tusschenpoozen het kraaien van een haan, het kakelen van enkele kip pen, het zingen van vogels ,het fluiten van de eerste aan het studio-gebouw voorbij rijdende motortrams. Op een gegeven dag is men op het idee gekomen om de luisteraars te laten meeluisteren naar dit Nederlandsche ochtendconcert. De ramen van de studio werden ge opend en de microfoon er voor geplaatst. Het bleek, dat de verschillende geluiden op deze wijze uitmuntend werden opgevangen. Sindsdien wordt de uitzending el- ken Vrijdag- en Zaterdagmorgen gedurende enkele mi nuten onderbroken voor het uitzenden van de „kippen- hok-symphonie". Uit tientallen brieven blijkt, hoe deze actueele uitzen ding wordt gewaardeerd. Sommige luisteraars geven zelfs een uitvoerige poëtische beschrijving van de ontvangst der uitzending. Het moet dan ook wel een eigenaardi ge ervaring zijn, wanneer men in de binnenlanden van Australië des namiddags het kraaien van een pas ont waakten Hollandschen haan hoort! Een van de luiste raars schreef ,dat hij eerst ni de meening was, dat zijn eigen kippen werden gestolen en daarom zoo luid ka kelden en pas later bemerkte, dat het geluid uit den luidspreker kwam. Een luisteraar op de Bahamaeilanden schreef, dat zijn eigen haan wakker werd door het kraaien van den Hollandschen haan en hierop ant woord gaf, vol verwondering, welke naburige haan op het denkbeeld was gekomen om midden in den nacht te gaan kraaien. „Wij denken er sterk over," schrijft de luisteraar „dezen haan niet te slachten, maar hem een goed leventje te geven, tot hij een natuurlijken dood streft, om hem daarna vol statie te begraven, omdat hij de eerste haan is geweest, die getracht heeft een internationaal kruisgesprek tot stand te brengen." Uit alle brieven blijkt wel ten duidelijkste, welk een belangrijke plaats „good old PCJ" steeds bij vele ras echte kortegolfamateurs blijft innemen, aldus de N.R.Ct, Dit laatste moge ook nog blijken uit wat in een brief uit Nederlandsch-Indië aan het „Hsbl." wordt geschre ven. Actie op Sumatra. Op Sumatra is men, evenals op Java, bezig een krach tige actie te voeren tegen de door den Radioraad voor gestelde verdeeling van den zendtijd. Op Sumatra heeft zich te Sibolga het centrum gevormd, terwijl te Medan een lijst circuleert, waarop een groot aantal handtee- keningen werd geplaatst. De rede van dr. Van Aalst, die in Nederlandsch-Indië zéér goed werd ontvangen, is aanleiding geweest, dat in onze overzeesche gewesten binnen vier dagen reeds 3000 handteekeningen waren verzameld, hetgeen wel een sterk bewijs is, hoezeer Indië medeleeft in de totstandkoming van een omroep zooals die tot nu toe door den Phohi is gegeven. In de „Deli-Courant" van 10 Juni j.1. troffen wij de volgende annonce aan: Aan alle radio-vrienden in N ederlandsch-Indlë. U zult niet zonder verwondering, ja wellicht zelfs met verontwaardiging, ervan kennis genomen hebben, dat de Nederlandsche Radioraad een verdeeling van den Phohi- zendtijd heeft voorgesteld, waarbij ook politieke partijen over den zender kunnen beschikken. Blijkens het rapport in de Pers betreffende de bijeen komst der Directie van den Phohi hebben de oprichters een neutralen omroep voor Nederlandsch-Indië beoogd. Mocht de door den Radio-raad voorgestelde regeling, zooals hierboven bedoeld, desniettemin toch worden in gevoerd, dan zal de Phohi zijn uitzending stopzetten. Het Dagelijksch Bestuur van den Bond van Radio- vereenigingen in Nederlandsch-Indië juicht het ten zeerste toe, dat de Phohi-directie zich zoo krachtig ver zet tegen de verpolitieking van den Indischen Omroep en wekt alle radiovrienden op van hunne instemming met dit verzet blijk te geven door het zenden van een adhaesiebetuiging aan den secretaris van den Bond den heer Th. v. Hellemondt, Spoorweglaan 10, Weltevreden, onder de leuze: In Nederlandse h-I n d 1 geen politiek getinte omroep! Bond van Radio-Vereenigingen in Ned. Indië. SLECHT AARDBEIEN JAAR IN KENNEMERLAND. Nu het aardbeienseizoen ten einde loopt, en de re sultaten van den oogst bij benadering bekend zijn, blijkt uit de cijfers, dat de campagne dit jaar verre van gunstig is geweest. Wel is waar was het beschot veel ruimer dan in 1929, doch daar staat als zeer on gunstige factor tegenover, dat de financieele resulta ten belangrijk minder zijn. Dit jaar werden aan de drie Beverwijksche veilingen in totaal geveild 2.060:034 K.G. tegen 1.903.600 K.G. in 1929. Het totale •bedrag van den omzet was f650.317, tegen f 1.580.416 in 1929. De fabelachtige prijzen veroorzaakten verleden jaar een buitengewoon hoogen omzet, doch gezien het feit, at in 1929 de aanvoer 100.000 K.G. meer bedroeg, is en verschil in financieele uitkomsten van meer dan f 1.000.000 voor de tuinders van Kennemerland min der bemoedigend. DE INBRAAK TE SNEEK. De dader nog meer op zijn kerfstok. Omtrent de brutale inbraak te Sneek, door een 22- jarigen jongen, die zich voor de „voddenkoopman" uitgaf, wordt nog het volgende gemeld: Het gestolen kistje met ongeveer f 500, is door de politie gevonden en bleek te bevatten f4é0. Verder heeft de politie een groot aantal kleedingstukken in beslag genomen, welke voor een deel als ontvreemd waren opgegeven. Zij beschikt thans nog over diverse goederen, waaromtrent geen eigenaar bekend is. De zelfde verdachte blijkt ook schuldig te zijn aan twee inbraakjes en wel op de Geeuwkade en de Koopmans- grachu CIRCUS SCHNEIDER'S VLIEGMACHINE NAAR OMLAAG GESTORT. De groote propaganda-vliegmachine van het Circus Schneider bevond zich op 300 meter hoogte op weg van Breda naar Bergen-op-Zoom, toen plotseling ten gevolge van een defect de motor weigerde. Niettegenstaande het den vlieger, den heer Schu- macher, gelukte het vliegtuig op te vangen, om in glijvlucht een noodlanding te maken, werd het door het slechte terrein (bosch en kuilen) bij het landen zwaar beschadigd. De vin brak, een vleugel ging aan splinters. De piloot der machine bleef door een won der ongedeerd, terwijl een medepassagier eenige ern stige hoofdverwondingen opliep. AANRIJDINGEN. Doodelijk ongeluk in Delft. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur is te Delft de 48-jarigen kapper J. v. W., wonende aan de Mols- laan, toen hij met zijn fiets van de Reijneveldbrug een personenauto, bestuurd door K. uit Slikkerveer, wilde passeeren, aangereden. Van W. bekwam 'n schedel breuk en werd per politieauto naar het St. Hippoly- tus-ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. Donderdagavond zijn te Noordwijk twee wiel rijders, de bejaarde P. de Z. en W. de H., door een taxi uit Leiden aangereden. Beiden werden nogal ernstig gewond;.de Z. bekwam een schedelbreuk, zijn toestand is niet zonder zorg. VAN DEN BOK GEVALLEN. Noodlottig gevolg van een duizeling. Woensdagmorgen is te Buitenveldert onder Nicu- wer-Amstel een schillenophaler door een duizeling Jie- vangen en van den bok gevallen. Hij kwam hierbij met zijn hoofd op den weg terecht en bekwam een schedelbreuk. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd hij naar een ziekeninrichting te Amsterdam overge bracht. Op de Maas. Eén man verdronken. Donderdagnacht om Kwart over twaalf is in de Maas- hav een roeiboot, bemand met 4 Duitsche zeelui, die van den wal naar 't stoomschip „Amrun" gingen, waar schijnlijk door den sterken stroom omgeslagen, waardoor de bemanning te water geraakte. De 51-jarige wachtsman M. K., de 22-jarige donkey man F. W. en de 24-jarige matroos J. W. J. konden al spoedig door enkele politieagenten, die hun haken toe staken, gered worden. De 23-jarige matroos A. T. M. was echter niet meer te vinden. Zeer waarschijnlijk is hij verdronken. Hoe wel men uren lang gedregd heeft, is men er echter tot nu toe nog niet in geslaagd zijn lijk op te halen. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat de roeiboot een eigenaardigen bollen vorm had en zeer gemakkelijk om sloeg. Dit blijkt wel uit het feit, dat toen de wachts man weer in de boot geklauterd was en een lijn uitwierp naar een der andere drenkelingen, de boot weer kantelde en omsloeg. Het gebeurde verwekte ondanks het late uur, veel be langstelling van de zijde van het publiek. Ds. Jengebreur, een der slachtoffers van het ongeluk, overleden. Ds. Jongebreur. die Woensdagavond, zooals wij reeds in ons nummer van Donderdag meldden, na het auto ongeluk te Doorn in het wijkhuis aldaar in zeer zorgwek- kenden toestand werd opgenomen, is den daarop vol genden nacht te één uur aan de bekomen verwondin gen overleden. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit, dat ter plaatse tusschen de tramrails geen bestrating aanwezig is. Auto's die moeten uitwijken ,komen meer malen op dit zandgedeelte terecht en bij eenige vaart slaan de wagens om. Verleden jaar was aan dit euvel een zestal meer en minder ernstige auto-ongelukken te wijten. Groote verslagenheid te Veenendaal. Toen Donderdagmorgen het berioht van overlijden van ds. Jongebreur bekend werd, heerschte te Veenen daal een algemeene verslagenheid. Ds. Snoek, die per ziekenauto naar zijn woning aldaar was overgebracht, is er redelijk aan toe. Hij heeft een gebroken sleutelbeen en enkele inwendige verwondingen. De heer J. H. Jan sen, eveneens uit Veenendaal, kwam er met enkele schrammen af, terwijl de chauffeur G. Beukhof met den schrik vrij kwam. Vragen van het Kamerlid Weitkamp. Het Tweede Kamerlid, de heer Weitkamp, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat geregeld groote partijen Deensch vleesch in Nederland worden inge voerd. welk vleesch hier te lande als inlandsch wordt verkocht? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om te gelas ten, dat door verkoopers van bovenbedoeld vleesch duidelijk worde aangegeven, dat de koopers hier met een buitenlandsch product te doen hebben? Geen medewerking waar men die het eerst verwacht. In een gemeente, behoorende tot een der z.g. afge sloten kringen, dus in een der gedeelten van ons land, waar het mond- en klauwzeer nog slechts spo radisch voorkomt, moest proces-verbaal worden op gemaakt tegen den voorzitter van den Provincia len Bond van Veehandelaren, wegens het niet aangeven van het uitbreken van bedoelde ziekte on der diens vee. Tegens den wethouder van dezelfde gemeente moest eveneens proces-verbaal worden opgemaakt, wegens te late aangifte en wegens frauduleus ver voer van ziek vee. CONTROLE VEETRANSPORT. De Commissie van de afd. Veetransport van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, heeft met de Ned. Spoorwegen een overeenkomst aange gaan in samenwerking met den Ned. Bond van Vee handelaren, ter verkrijging van een behoorlijke rege ling voor het veevervoer per spoor. Het land is in drie districten verdeeld. Noordhol land is ingedeeld in het 2e district. Aan deze commissie A. I is door de Ned. Vereeni ging tot bescherming van dieren toegevoegd een in specteur en drie controleurs. Deze laatsten zullen op marktdagen controle uit oefenen op laad- en losplaatsen. Voor Noordholland zal dit geschieden te Alkmaar, Schagen, Purmerend en Hoorn. Voorts zijn deze controleurs mede belast met de controle op het veetransport op den weg. Een lid van de Arbeiderspartij gaat er met het symbool van het gezag van het parlement vandoor. Donderdag heeft het Engelsche Lagerhuis een too- neel te aanschouwen gegeven zooals sinds driehon derd jaar niet is voorgekomen, toen Oliver Cromwell het huis binnen marcheerde en zijn soldaten beval de „Mace", het symbool van het gezag van het par lement, weg te nemen. In den vragentijd begon n.1. de Arbeidersafgevaar digde Fenner Brockway een oratie over den toe stand in Indië. De Speaker maande hem eenige ma len aan zijn plaats weer in te nemen, maar Brockway ging kalm door. Daarop werd hij door den Speaker bij name aangewezen, een sein voor den Premier, om als leider van het Lagerhuis de schorsing van het weerspannige lid voor te stellen. Hierover werd stemming gehouden en een van de tellers voor de tegenstemmers was het lid van den linkervleugel der Arbeiderspartij John Beckett. Vóór de cijfers worden bekend gemaakt, sprong Beckett eensklaps op de „Mace", den gouden staf toe, zwaai de hem boven zijn hoofd en liep er mee naar den uitgang, schreeuwend: „Het is een verdschan daal" (it is a damned disgrace). Een tooneel van de grootste wanorde volgde. Bij de deur werd Beckett door een zaalwachter gegre pen. De „Mace" werd door den „sergeant-at-arms" rustig naar zijn plaats teruggebracht en de Speaker, die vrijwel de'eenige in de zaal was, die kalm was gebleven, kondigde zonder eenige emotie in zijn stem aan. dat Fenner Brockway was geschorst. Hij verzocht hem het Huis te verlaten, waaraan deze met een hoffelijke buiging voldeed en de woorden „uit achting voor u. mijnheer de Speaker". Hierop volgde dezelfde procedure ten opzichte van Beckett. Hij werd met 324 tegen vierfstemmen ge schorst verklaard, en hij verliet de zaal zonder ver der protest. Buiten werden de beide afgevaardigden door een inspecteur van politie tot aan de straat uitgeleide gedaan. Volgens het rgglement mogen zij niet voor a.s. Donderdag in het Huis terugkeeren. Vroeger moes ten zij eerst hun verontschuldigingen aan den Spea ker aanbieden, of moest het Huis bij stemming tot hun wedertoelating besluiten. Thans worden zij auto matisch weer toegelaten. Tien gulden voor een fazant Je moet toch gek zijn om zoo'n duur beest dood te schieten. (Excelsior). Zelfs een burger wierp zich in het gevecht. In den raad van de Brusselsche voorstad Sint- Pieters-Jette, waar een voorstel tot voorloopige ver hooging der salarissen van zekere ambtenaren werd besproken, geraakten twee sociaal-democraten, die het met elkaar over dit voorstel niet eens waren, handgemeen. Een burger, die als toeschouwer de raadszitting bijwoonde, mengde zich in het gevecht en wierp zich als een razende op een der socialisti sche raadsleden. Er waren vier politiemannen noo- dig om hem te bedwingen en uit de zaal te verwij deren., waarna de burgemeester, verdere ongeregeld heden willende voorkomen, de vergadering sloot. DE HEVIGE REGENVAL IN BELGIS. Grondverzakking op de spoorlijn Brussel- Luxemburg. Tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen heeft zich Woensdag, bij Gembloers op de spoorlijn Brussel-Luxemburg, na het voorbijrijden van den Pullmantrein uit Amsterdam, een lichte grond verzakking voorgedaan, waardoor de breedte der spo ren over een vrij grooten afstand, met ruim 10 cen timeter vermeerderde. Gelukkig werd dit tijdig door een baanwachter geconstateerd. Den heelen dag moest het verkeer op dit druk bereden vak, over één spoor worden geleid. Gisteren was de treinenloop echter weer normaal. EEN ENGELSCH TEXTIELDORP VERKOCHT. Het dorp Low Moor, gelegen in de nabijheid van Clitheroe, is gisteren op een veiling bij stukken en brokken tegen spotprijzen verkocht. Dit dorp, dat 130 jaar oud is, is het slachtoffer van de slechte tijden der katoennijverheid. Tweehonderd veertien huizen, die een jaarlijksche rente van 2900 afwerpen, wer den voor 20.265 verkocht. In dezen prijs zijn inbe grepen de dorpsschool, het postkantoor en verschei dene winkels. De textielfabriek kon geen kooper vin den tot groote teleurstelling van de dorpsbewoners, die hadden gehoopt, dat zij voor een andere industrie zou worden bestemd. DE KONING VAN SPANJE IN BOTSING. Koning Alfons van Spanje, die Donderdag op weg was naar het paleis Buckingham om afscheid te ne men van de koninklijke familie, is met zijn auto in Hydepark in botsing gekomen met een anderen auto, die door een dame werd bestuurd. De ruit achter de zitplaats van 's konings chauffeur werd verbrijzeld. De koning sprong uit zijn wagen en ging dadelijk naar de dame toe, die ongedeerd was. Hij drukte haar de hand en maakte zijn verontschuldiging. Daarna reed Z. M. verder. INBRAAK IN HET OUDSTE BERLIJNSCHE GYMNASIUM. Uit het oudste gymnasium van Berlijn, het zooge naamde Graue Kloster in de KIosterstrasse, hebben Donderdagnacht inbrekers schilderijen van waarde, wetenschappelijke apparaten, boeken en andere voor werpen ontvreemd. Onder dc gestolen schilderijen be vinden zich een mansportret van Adriaan Brouwer en een werk uit de Nederlandsche school van 1650, een kruisridder met een vrouw op een wit paard. 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewei Voor goed werk behoort er óók een. Pijpje DOUU/E EGBERT5 bij. Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op het dak Nog al logisch: wat ik rook is .Hooge" kwaliteit tabak ai«9< Doortnbos ECHTE FR1ESCHE 20-50 CT. PER ONS verschaft Utvoiken van genot. A7 Concurrentiestrijd? Wolff meldt d.d. Donderdag uit Berlijn: Vannacht liep op den weg naar Posen, in de om geving van Zegrze een auto op een mijn, die ont plofte. De auto werd geheel vernield., het benzine reservoir vatte vlam en de wagen verbrandde. De eenige inzittende liep slechts geringe verwondingen op. De politie heeft tevergeefs gteracht met hulp van politiehonden de daders op te sporen. Dit is al de derde aanslag van dien aard, die op denzelfden weg in den laatsten tijd plaats vond. Eenmaal is een autobus met 30 personen op een mijn geloopen, die aanmerkelijke schade aanrichtte, zonder dat echter iemand gekwetst werd. De oorzaak van de aanslagen is onbekend, het ge rucht loopt echter, dat de daders autobezitters zijn, die een concurrentiestrijd uitvechten. Klein scheepje met drie personen aan boord ln het Nauw van Calais in nood. V.D. vernam Donderdag uit Londen: Ternauwernood kon vanochtend het leven gered wor den van drie personen, die met een klein hondje aan boord waren van een klein acht. waarmee zij van Ca lais naar Dover wilden oversteken. Drie mijl buiten Ca lais kwamen zij terecht in een hevigen storm, waardoor het jacht zoo goed als onbestuurbaar werd. Snel werd het vaartuigje echter voortgedreven naar de Engelsche krijtkust en naderde met groote snelheid de gevaarlijke Goodwin-rotsen. Inmiddels had men aan boord de noodvlag geheschen, welk signaal werd opge merkt door het Goodwin-lichtschip. Aan boord van het lichtschip loste men eenige schoten, waardoor men te Walmer op het jacht opmerkzaam werd gemaakt. Spoedig voer de motorreddingboot van Walmer, de „Lady Haig" het jacht tegemoet, doch dit zou tegen de rotsen versplinterd zijn voor de reddingboot het had kunnen bereiken, als niet het uitgeworpen anker even voor de rotskust plotseling houvast had gekregen, waar door het scheepje bleef liggen tot de drie opvarenden en het hondje veilig aan boord van de reddingboot wa ren opgenomen. De staat voor meer dan een mUlioen dol lar benadeeld. V.D. verneemt uit New-York: Bij de federale rechtbank is aanhangig een zaak betreffende corruptie bij de douane. Het schijnt vast te staan, dat de Amerikaansche staat gedurende het afgeloopen jaar voor meer dan een millioen dollar is benadeeld door niet-betaalde in voerrechten. Er is een complot van inspecteurs, beambten en importeurs, waardoor groote hoeveelheden goederen, zonder dat invoerrechten worden betaald, in de Ver- eenigdc Staten worden binnengesmokkeld. De importeurs betaalden den douanebeambten daar» voor belangrijke bedragen. Reeds zijn twee inspecteurs in staat van beschuldi ging gesteld. nV]B»l ril Ml '0 Wat moest u hebben, mijnheer? Een halve, levende kreeft! (Pêle Méle).

Schager Courant | 1930 | | pagina 9