llfimti Bitlis- Uitmuit- L filli Luidspreker, Dinsdag 22 Juli 1930 73ste Jaargang No. 8699 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze omgeving. KOEGRAS Z IJ P E LANGENDIJK ALKMAAR. ANNA PAULOWNA WIERINGEN courant: Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- .'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, een practische les, onder leiding van den Iheer R. ten Brugge uit Heiloo, op den bijenstand van den heer P. de Beurs, Hoenderpark „De Nijverheid", aan de Doggersvaart. Aanwezig waren, behalve den leider, een 14-tal be langstellenden. Alhoewel de les om 2 uur was uitge schreven, werd onder gezel ligen kout toch nog wat gewacht op eenigen, van wien men wist dat zij ook eouden komen, en zooals vanzelf spreekt, waren de bijen het onderwerp van het gesprek. Het zouden ook geen imkers zijn, indien de gesprokken ,anders ge weest waren. En niettegenstaande er nogal wat wind was op de ruimte, op het erf van den heer De Beurs ontdekte men daar niets van, daar alles beschut wordt idoor diverse beplantingen, met overal bloemen, en dan niet te vergeten de honderden kippen die daar eveneens te zien zijn. Al moet men dus een kwartier tje wachten, dan is dat daar volstrekt geen bezwaar, velerlei als daar te bekijken valt. De bijenstand stond ook in een lekker luw hoekje opgesteld en het was zoodoende heerlijk een paar uren zijn beschouwingen te kunnen houden in de onmiddellijke nabijheid van dat nijvere bijenvolkje. Door ontstentenis van den Voorzitter, nam de heer .Ter Brugge, maar direct het woord, en zonder veel omhaal, begon spr. met te zeggen, dat men nu van een practische les niet alles moet verwachten, ook niet als men een en ander gevolgd en gezien heeft, dat men dan alles weet en onder de knie heeft, integen deel, bijna iederen dag ontdekt men wat anders, daar de bijen ons steeds voor andere inzichten plaatsen. Deze les is dan in hoofdzaak bedoeld om te demon- streeren hoe men op diverse tijdstippen dient te han delen en wel zoo, dat het in het voordeel is van het bijenvolk en van den imker zelve. In grove trekken Echetste spr. nogmaals de verschillende stadia van een bijenleven en de soorten van bijen, en toen werd begonnen met het inspecteeren van de eerste kast, en laten we het maar direct zeggen, een reusachtige beste, zoowel wat betreft het volk als den inhoud. Dui zenden bijen bewogen zich hier gestadig heen en weer, en verhieven zich tijdens do demonstratie in de lucht, wel wat in hun doen en laten gestoord, door het on gewone optreden in hun huis. En het is dan ook zaak om alle kalmte te bewaren in de nabijheid van dat volkje, want het kan gebeuren, dat ze geweldig kun nen steken, afgezien dan nog of de gestoken plek al dan niet opzet, zoodat men een paar dagen met een opgezet oog, een lip, enz., moet rondloopen. Maar dat liep allemaal best af. Met veel belangstelling werd !het werk van den lieer Ter Brugge gevolgd, welke niet naliet bij elke bijzonderheid die hij constateerde, zijn toelichting daarover ten beste tc geven. Ook demon streerde hij, hoe men de koningin moet knippen, iets waar men voor een volgend seizoen gemak van heeft, daar men dan geen zwermen kwijt raakt. De konin gin aldus bewerkt, valt bij het naar huiten gaan, op den grond, en de bijen die haar volgden, blijven even eens behouden, daar zij dan niet wegvliegen. Ver volgens werd nog gesproken over de plaag in een bijenkast, n.1. de wasmot en de dito vlinder. Na nog een andere kast tc hebben geinspectecrd, welke een combinatie was van twee slechte volken, en dc bijzonderheden daarvan tc hebben besproken, werd even gepauzeerd, hetwelk echter geen pauze was, want imkers gaan door met hun vragen en ge sprekken, en zeer zeker, als men een causeur daar over bij de hand heeft, als de heer Ter Brugge. Na deze praat pauze dan, werd door een lid ge vraagd naar „Dc Onihangmethode" en ook daarover gaf toen de spr. zijn meening ten beste en werden nog vele vragen gesteld en beantwoord. Inmiddels was het voor den spr. tijd geworden om te eindigen en sprak hij de hoop uit dat de aanwezigen iets van deze les voor zich zei ven hadden opgestoken. De secretaris van de afd.,de heer Jac. Kiljan, zeide ver volgens den spr. dank voor zijn bereidwilligheid om deze les te willen leiden en riep hem bij die gelegen heid een tot weerziens toe. Verder werd met dank aan de opgekomen leden, deze gezellige en leerzame middag voor gesloten verklaard en ging ieder weer zijns weegs. J.V.C.-nieuws. De feesten op J.V.C.-terrein. De eerste dag. het De voorgaande dagen voor den aanvang van de feestelijkheden kenmerkten zich door wind en regen, en het was dan ook niet zonder reden, dat men met een eenigszins bezorgd gemoed deze beide dagen te gemoet ging. Want als het bij dergelijke gelegenhe den regent enz., dan staat het meestal als een paal boven water, dat er niet alleen geen plezier ge maakt wordt, maar dat het voor de diverse inrich tingen en ook voor de commissie op een fiasco uit loopt, en daar is het toch allerminst om begonnen Voor Zaterdagmorgen was het wel geen ideaal Weer, maar toch droog en het klaarde zelfs later op den dag nog wat op, alleen er was een stevige bries. Alles werd dus in gereedheid gebracht en alzoo wer den dan ook de jaarlijksche feesten op het J.V.C.- terrein, Zaterdagmiddag geopend met kinderspelen. Allereerst kregen we: Voetbaltrappen voor jongens, De uitslag hiervan was: le prijs Gerrit van Nuland; 2e prijs Bastiaan van der Eijk en 3e prijs Jan Hoorns- man. De volgende wedstrijd was: Kussenloopen voor meisjes. Hiervan was de uitslag: le prijs Sien Hoornsman Ad. en 2e prijs Maartje Blaauw. Vervolgens: Zakloopen voor jongens waarbij Dirk Purmer den eersten en Gerrit van Nuland den twee den prijs wisten te bemachtigen. Daarna was het de beurt voor de volksspelen voor de grooteren. maar daarvoor was zoo weinig animo, dat deze werden uitgesteld tot Zondag na de andere wedstrijden. Voor de aanwezige bezoekers was het toen een uitkomst dat de danstent van Benema er was, want daar immers was gelegenheid om op de tonen van het moderne dansorgel een dansje te on dernemen en ook tot een gezellig zitje met een con sumptie. Voorts waren op het terrein aanwezig de onmisbare slagmachine, beter genoemd: Hoofd van Jut, een vischtent, een palingkraam en niet te ver geten een IJsco. Dus was er in de pauze voldoende variatie aanwezig. Des avonds werd in de danstent een geanimeerd bal-masqué gehouden. Er was toen veel publiek aan wezig. maar slechts een gering aantal gemaskerdenè De uitslag hiervan was, dat de le prijs en tevens de publieksprijs werd toegekend aan de dames Antje Bijvoet Jd. en Nel Boontjes Jd., voorstellende „Fruit oogst". De 2e prijs aan de dames A. Wit en D. Blaau- boer, voorstellende de „Revuegirls". De 3e prijs aan mej. T. Blaauboer, voorstellende het .Sprokkelvrouw- tje" en de 4e prijs door de dames G. Langedijk en J. de Graaf, voorstellende een Pierrot en Pierrette. Voor dezen dag was het programma toen afgewerkt en werd het verdere van dezen avond bij muziel: en dans gezellig doorgebracht. De tweede f.ag. Het was Zondagmorgen weer goed weer, en werd dezen dag geopend met een voetbalwedstrijd tus- schen J.V.C. II en Callantsoog I. Dit was een aardig partijtje voetbal waarbij het in 't begin geleek, als of Callantsoog een groote overwinning zou behalen, maar de J.V.C.'ers zetten de tanden op elkaar en de uitslag was 33. Nu werd 2 maal IA minuut ver lengd. Bijna was de tijd verstreken, toen de J.V.C.- back hands maakte in het strafschopgebied. De hier voor toegestane penalt werd in een doelpunt omge zet, zoodat Callantsoog de voor dezen wedstrijd uit geloofde medaille in haar bezit kreeg. Des middags werd begonnen met den motorwed strijd met hindernissen. Toen we op het terrein arri veerden, ronkten de motoren dat het een lust was en werd door velen réeds langs de af te leggen baan getuft. Na eenige voorbereidende werkzaamheden waren de hindernissen gereed. Deze bestonden hieruit, dat eerst werd nagegaan, wie het vlugst startte, daarna moest door een hoop zand gereden worden, vervolgens zigszagsgewijze om verschillen de op het veld geplaatste flesschen, daarna op een vastgesteld punt een cigaret opsteken en vervolgens van een banaan, die aan een lijn hing te bengelen, een stuk afhappen en zoo naar de eindstreep. Voor deze vermakelijkheid waren 17 deelnemers. De uit slag hiervan was: le prijs J. G. Nieuwland te Bur- gerbrug; 2e prijs J. Niesthoven, Den Helder en de 3e prijs P. Schouw vlieger, 't Zand. Hierna kregen we den voetbalwedstrijd J.V.C. I— Nieuwe Xiedorp I. J.V.C. telde een invaller, terwijl Nieuwe Niedorp met 10 man 'verscheen. J.V.C. speel de eerst tegen zon en wind en N.N. was dan ook ge ducht in den aanval, toch wist ze voor de rust maar één doelpunt te maken. Stand 10 voor Nieuwe Nie dorp. Na rust kreeg J.V.C. het windvoordeel en wist de stand spoedig gelijk te maken en zelfs daarboven nog 2 doelpunten, zoodat de stand toen 3— 1 voor J.V.C. was. Reeds dachten we dat dit de einduit slag zou worden, maar N.N. dacht er anders over en wist zoowaar nog twee doelpunten te maken, vlak voor het einde, zoodat deze wedstrijd geëindigd werd met gelijken stand, 33. Vervolgens kregen we den Pushbalwedstrijd. Dat was me een gezicht, die groote bal midden in het veld en de twee ploegen spelers er om heen. Op het sein van den scheidsrechter werd de aanval geopend, mpar 't viel niet mee een doelp.unt te maken, al werkten de spelers ook nog zoo hard. De uitslag was dan ook 00. Vele malen heeft het publiek zich bij deze sport uitnemend geamuseerd en barstte in schaterlachen uit, wanner bijv. de bal door den wind over het veld rolde en een paar spelers als kegels omver rolden. Het was een leuk en amusant spel, als komt het ons voor, dat het nogal vermoeiend is. Maar een goede sportman kijkt daar niet naar. Tot slot van de vermakelijkheden nog Tobbesteken. Een enkele deelnemei kreeg de volle laag. maar de meesten kwamen er zonder een nat pak af. De uit slag was dat P. de Graaf Jz. den len prijs en C. Breg- man Kz. den 2en prijs verwierven. De vermakelijkheden waren hiermede afgeloopen en werd het feest nu verplaatst naar de danstent en de andere vermakelijkheidsinrichtingen. En daar heeft men ook dezen dag ten einde gebracht, zoodat men kan zeggen dat de J.V.C.-feesten op uitnemende wijze zijn geslaagd en goed weer hebben gehad, want nog voor het sluitingsuur Zondagavond regen de het weer, maar daar had men nu geen hinder meer van. J.V.C. kan met genoegen weer op deze dagen terugzien. Naar wij vernemen, zal de heer A. Speur alhier, die door het bedanken van den heer J. Borkert als opvolger op de lijst van de S.D.A.P. voorkomt, diens plaats in den gemeenteraad van Den Helder inne men. Door den timmerman S. van Scheijen Dz., wonende aan de Kortevliet te Koegras, wordt voor den beer P. de Beurs, op het hoenderpark „De Nijverheid" een woonhuis gebouwd. Door den heer D. van Scheijen is aan de Korte vliet dezer dagen zijn nieuw gebouwden winkel ge opend, waarin de reeds bekende artikelen door hem onder liet publiek gebracht, verkrijgbaar zijn. Door den aannemer P. Veeter te Koegras, ge meente Callantsoog, zal voor den lieer A. ICooij, aan de School vaart, bij de zuivelfabriek „De Vooruit gang", een nieuw burgerwoonhuis worden gebouwd. Voor den afvoer van overtollig water, worden op het oogenblik langs het Plantsoentje op het dorp, af- voergoten gemaakt, hetwelk bij zwaren regenval enz., zeer zeker veel verbetering zal brengen, daar anders het water van het wegdek zich nog wel eens verza melde tegen den trottoirband, en daar dan moest weg zakken. Vooral was dat veelal het geval voor de Ned. Herv. Kerk, zoo zelfs dat men zonder natte voeten op te loopen, daar niet kon binnen komen, doch de laat ste paar jaar is en wordt in deze aldaar veel verbete ring aangebracht. SCHAGERBRUG. Maandagochtend is alhier in de Grootesloot het woon schip van een scharenslijper gezonken. In het schip bevonden zich man, vrouw en 9 kinderen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. PETTEN. Vrijdagmiddag had op den Kanaalweg ter hoogte van Koedijk een ernstig ongeluk plaats, waarvan onze plaatsgenoote. Mej. de WaardKoopman de dupe werd. Zij zat in de vrachtauto van den vrachtrijder J. Vries man van Petten naast den chauffeur. Door niet geheel opgehelderde oorzaak begon de wagen plotseling te slingeren. Genoemde passagier, daardoor angstig gewor den. sprong uit den wagen, die juist daarna kantelde, met het noodlottige gevolg, dat zij de zware auto op zich kreeg. Met behulp van de passagiers eener juist pas- seerende tram werd ze uit haar hachelijke positie be vrijd en in zorgwekkenden toestand door hulpvaardige omstanders naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar getransporteerd. V. 9 hooren dezen zomer bitter klagen over de slechte resultaten van de visscherij. De hengelaars, die er hier nog al wat zijn, klagen steen $n been. Kon men vorige jaren vaak met een flinke zood baars thuis komen, dit jaar is er geen vischje te verschalken. Waar moet dat nu aan toegeschreven worden? NOORDSCHARWOUDE. Staat van verkeer Hulppost- en Telegraafkantoor Noordscharwoude maand Juni 1930. Ontvangen expresse 21; verzonden aangeteekend 49; ontvangen aangeteekend 151; stortingen giro 333; verzonden postwissels 109; uitbetaling postwissels en postchèque's 943; gedeponeerde borderellen 11; ter inning ontvangen quitanties 416; belastingbetalin gen 252; aantal posthandelingen 1647; aantal be handelde telegrammen 2274; verkochte postwaarden f803.36; verkochte plak-, rente- en statistiekzegels f557.26>4; geldelijke omzet f66597.38. Totaal le halfjaar 1930 aantal posthandelingen 12398; aantal telegrammen 11525; verkochte post waarden f 7233.62/4 verkochte plak-, statistiek- en rentezegels f4686.83K; geldelijke omzet f635953.4914. Aanbesteding. Vanwege het Geestmerambacht heeft een aanbe steding plaats gevonden voor uit te voeren schoelings werk en schilderwerk, waarbij door de volgende personen werd ingeschreven: Schoeiingwerk, begrooting f2870: G. Engeringh, Zuidscharwoude, f3800; Jb. Kroon, Oudkarspel f3035; Jb. de Vries, Zuidscharwoude, f3786; W. Giltjes, Broek op Langendijk, f3260: A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude, f 3100; D. Blom, Noordscharwoude f3998; .1. Heidsma, Noordscharwoude, f 3130; C. Klinkert, Oudkarspel, f3625; W. Bruin, Oudkarspel, f3226. Gegund aan Jb. Kroon, Oudkarspel. Schilderwerk, begrooting f 410: I. Zijp. Noordschar woude, f 600; A. Blok, Sint Pancras, f 410. Gegund aan laatstgenoemde. Onze vroegere plaatsgenoot J. Gorter, thans te Soest, komt als no. 2 voor op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de U.L.O. school te Alkmaar. Naar wij vernemen, zal alhier een Revuevereeni- ging opgericht worden, welke reeds met het komen de seizoen hoopt op te treden. Voor het M.U.L.O. diploma A slaagden nog de vol gende leerlingen van de U.L.O. school alhier: J. de Waard, Broek op Langendijk, H. Jong, Noordscharwoude en G. Moeijes, Spanbroek. Zondagmiddag werden op het sportterrein achter de R.K. Kerk sportwedstrijden gehouden, waarvan de uit slagen als volgt zijn: wedloop adspiranten 710 jaar. 1. J. Tromp, 2. S. Steeger, 3. Jb. Biersteker. Verspringen adspiranten 1114 jaar: 1. G. Droog, 2. J. Groen, 3. C. Horio. Driekamp heeren: 1. Gymnastiekver. D.V.V., Noord scharwoude 11214 punt; 2. K.D.O., Heerhugowaard 95 punten. Personeelen wedstrijd hoogrek: 1. J. Kos 2914 P-, 2. S. Tromp 2814 P-,3. J. Tames 28 punten. Hindernisloop heeren: 1. S. Tromp, 2. J. Kuileboer. 3. A. Floris. Een talrijk publiek was aanwezig bij deze wedstrijden, welke door den heer C. Langedijk Jr. geleid werden. Het R.K. fanfarekorps „Genot door Kunst" verleende welwillend haar medewerking. BROEK OP LANGENDIJK. Voor het Mulo-examen, diploma A, slaagde o.m. onze plaatsgenoot W. van Ameide. Zondagmiddag werd het 6-jarig dochtertje van den heer Kossen alhier, vermist. Na lang vruchteloos zoeken werd tenslotte aangifte gedaan bij de politie, welke in de ringsloot naar de kleine begon te dreggen, daar men de gedachte kreeg dat het waarschijnlijk te water was gevallen, omreden zij haar vader zou afhalen voor het eten en bij dezen niet was geweest. Na een uur zoeken werd tenslotte in de sluis, waar zij overheen moest, gedregd, waaruit gemeente-veldwachter Nieuwenhuis haar levenloos ophaalde. Pogingen werden nog aangewend om de levensgeesten op te wekken, maar zulks mocht niet meer baten. Maandagmorgen was de roode kool aan de markt on verkoopbaar, verschillende partijen liepen er door, ter wijl enkele partijen de luttele som van 60 70 cent de 100 Kg. opbrachten. Dat was zeker een gepantserde pedaal trapper! Zaterdagmorgen, omstreeks 10.30 uur had er een aan rijding plaats op den hoek Geest-Zevenhuizen, tusschen den 15-Jarigen wielrijder B. H., wonende alhier en den autobusbestuurder W. Sch. te Egmond aan zee. Het rij wiel werd beschadigd, terwijl de auto niet op eigen kracht verder kon, waarvoor maatregelen tot vervoer zijn getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de schuldvraag wordt een onderzoek in gesteld. j! huldigt zijn rooA apparaat en na/uur/yh mef lof ouer z'n BAAI-TAB praat, hoerai/oor öRUNQ'ó Tabahsfabr/eh ujani... J.GRUMO'5 ECHTE FRIESCHE BAAI TABAK /s uuaarlyk manjefieh! 10-12-15 er» l8cl perrons Uit deze ontmoeting kan een nieuw zomer- pakkie voortkomen. Te omstreeks 3 uur had Zaterdagmiddag op den hoek Laat-Koorstraat alhier een aanrijding plaats tusschen een voetganger J. H., wonende alhier en een onbekend auto bestuurder. Het nummer van de auto is evenwel be kend, zoodat hij den dans niet kan ontspringen! De jas van den voetganger werd vernield. Een onderzoek wordt door de Politie ingesteld. Noodlottige vischvangst. De. 12-jarige scholier Jan V., wonende op Rochdalen, die Woensdag onder de vangst op „stekeltjes" in den Molenvaart was gevallen en na zijn redding reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, is in den vroegen morgen van Zaterdag 19 Juli in het stedelijk ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Leidt den chauffeur niet af! Een onverstandige Juffrouw, die plaats had genomen in de cabine van een vrachtauto, bestuurd door den heer Vriesman van Pet+cn, wenschte op den Helderschen weg nabij Koedijk uit te stappen en stiet toen den chauf feur aan met het onaangename resultaat, dat de man het stuur kwijtraakte, de auto van den weg liep, omkan telde en defect raakte. Terwijl de aanstoot gevende juf frouw naar het ziekenhuis gebracht kon worden. Mr. D. Sluis overleden. In den morgen van Zondag 20 Juli omstreeks 4 uur is Mr. Sluis, van wiens ernstige ziekte wij in het nummer van Zaterdag gewag maakten (zijn toestand was toen al hopeloos), op 52-jarigen leeftijd overleden. Hij was ge durende vele jaren A.R. lid van den Aikmaarschen ge meenteraad en secretaris van den polder Schermer. Zijn verlies zal niet alleen voor zijn partij, doch ook in bree- der kringen worden gevoeld en betreurd door allen, die het genoegen hadden, met dezen sympathieken man in aanraking te komen. De begrafenis is bepaald op Woens dag n.m. half 3 op de algem. begraafplaats te Alkmaar. ANNA PAULOWNAPOLDER. Vergadering van Hoofdingelanden, Dijkgraaf en Heem raden van den Anna Paulownapolder op Vrijdag 25 Juli 1930 des namiddags te drie uur, in het Polderhuis. Punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot verlenging van de erfpacht van een gedeelte van perceel sectie K. no. 2208, groot 260 M2„ waarvan thans J. Veldman de houder is, met een ter mijn van 30 jaren, tegen een vergoeding van 5 cents per M2. 4. Beslissing omtrent de te nemen maatregelen ten aanzien van den duiker door de Van Ewijcksvaart bij gemaal I. 5. Rondvraag. BREEZAND. D. Blaauboer Wz., leerling van de Handelsschool te Den Helder, is bevorderd van de le naar de 2e klasse. Aan Gebr. Boersen, aannemers alhier, is opgedragen den bouw van een burgerwoonhuis aan den Gesterweg voor rekening van Herm. Koster, alhier. De gelegenheid tot het maaien van zeegras zal op 23 Juli a.s. worden gesloten. Op de a.s. Zuiderzeevisscherijtentoonstelling te Enkhulzen zal de gemeente Wieringen een stand in nemen. waarin een overzicht wordt gegeven van het zeegrasbedrijf. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school te Oosterland is benoemd de heer C. de Wit van Den Helder; tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Westerland Mej. A. C. Jansen van Wieringerwaard. Door de aannemers Gebr. Boersen zal voor reke ning van den heer T. Kuljt een dubbel woonhuis te Zandburen worden gebouwd. Kermis 1930. De van 31 Juli t.m. 4 Augustus a.s. te houden kermis zal o.m. worden bezocht door motor- zweefmolen, luchtschommel en cake-walk van den ex ploitant Van der Veen, kinderdraaimolen, schouwburg tent van Hesse en Delmonte, 2 danstenten en Turksche schop; verder door de gewone inrichtingen als schiet tent, galanteriekramen, werptent, Minervatent, gebak- en vischkramen, hoofd van Jut, enz. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de school te Oosterland bedraagt 10.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1