Buitenland. WIER1NGERWAARD HARENKARSPEL BARSINGERHORN WINKEL. HOOGWOUD. ST. MAARTEN De spanning in Egypte. Politieke aanslag in Roemenië. Een luchttaxi verongelukt. Kas-tekort bij het Regiment Jagers? Een nieuwe Oceaanvlucht. Frankrijk verhoogt zijn invoerrechten. WïERTNGEN. Voor de vacature van onderwijzer aan de school te Hippolytushoef (vacature Windsma) is door B. en W. het volgende drietal opgemaakt: 1. J. H. Eden, tijd. on derwijzer aan de school te H.-hoef; 2. A. den Broeder te Den Helder; 3. R. Hartstra te Diever. Aan de Amsterdamsche Ballast Mij. is voor het verrichten van heiwerken in den slulsput te DenOever vergunning verleend om door 12 mannen ln 2 ploegen arbeid te laten verrichten van 4 uur v.m. en 11 uur n.m., van 21 Juli t.m. 23 Augustus. De school te Westerland, die eenigen tijd gesloten is geweest in verband met de verspreiding van diphthe- rie. is thans weer geopend. B. en W. hebben na be sprekingen met den inspecteur van de Volksgezondheid besloten de gelegenheid open te stellen voor lmmuni- satie tegen dlphtherie. DEN OEVER. Zondagavond had een gezellige bijeenkomst plaats in het Christelijk tehuis, alwaar de heer Dokter een woord van welkom toeriep aan de aanwezigen. Daarna speelde hij eenlge liederen op het orgel met begelei ding van viool door een der aanwezigen. Vervolgens sprak de heer Visser eenigen tijd over zijn ervaringen in Oost-Indië, alwaar hij gedurende drie jaar werkzaam is geweest. Hij schetste ten eeerste zijn reiservaringen, hoe hij te kampen had met vele stormen en tegen spoeden, tevens hoe het leven in Indië was, over het klimaat, en de blnnenlandsche ziekten, en o.a. ook over het bouwen van woningen, het gevaar van vergiftige slangen, die aldaar veelvuldig voorkomen, enz. Ten slotte vertelde spreker nog Iets over de tabaksplanta ges en over de delfstoffen, als over de palmboomen. Deze leerzame lezing werd met onverdeelde aandacht aangehoord en den wensch werd geuit, dat de heer Visser nogmaals bereid wilde zijn, om bij een volgende gelegenheid weer eens op te treden. Daarop speelde de heer Dokter op het orgel, met be geleiding van viool, eenlge liederen. Na afloop kregen we een vertelling getiteld „Een telefoongesprak", waar na gezamenlijk gezongen werd uit den liederenbundel. Tot slot speelde de leider eenige Psalmen op het or- gelen werd vioolmuziek ten gehoore gebracht. Daarna sprak de heer Dokter een slotwoord, waarna hij deze feestelijke bijeenkomst sloot met dankgebed. Maandagmorgen bezocht een gezelschap Duit- schers, bestaande uit ongeveer 25 man, met een 4-tal auto's de schutsluis en de overige Zuiderzeewerken in dezen omtrek. Een werkman, bij de Amsterdamsche Ballast Maat schappij werkzaam, kreeg Zaterdag J.l. een groot stuk damwand op een zijner beenen. In het begin leek de bekomen wond heel onbeduidend. Evenwel, na verloop van tijd begon het been geheel rood te worden, en liep het op, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De dokter oordeelde het noodzakelijk, dat de getroffene eenigen tijd rust nam. De Amsterdamsche Ballast Maatschappij zal eerst daags overgaan tot het bouwen van een houten nood brug in de sluisput, die dan voorloopig dienst zal moe ten doen, ter vervanging van de nieuwe ijzeren brug, die in de toekomst zal gebouwd worden. Een gezelschap van 25 personen, arriveerde Zater- dagnamidag per autobus om de Zuiderzeewerken te be zichtigen. De dames en heeren waar uit Den Haag af komstig, Onder leiding van den heer Verkerk werd het bedrijf ln oogenschouw genomen. Het kleine plaatsje Den Oever, heeft de laatste jaren een zekere vermaardheid gekregen door het steeds toenemend verkeer, dat haar te beurt valt. Allé dagen, niet alleen uit ons land, maar ver over de gren zen. als het ware van uit alle landen der wereld, komen de bezoekers hierheen. Ook j.l. Zondag stond Den Oever wederom in het middelpunt van belangstelling. Zoowel talrijke auto's, motorfietsen als met andere vervoermid delen kwam de bezoekers hun belangstelling toonen voor het werk alhier. Vanwege het Instituut voor Arbeidersontwikkeling kwamen een vijftig personen alhier per autobus een be zoek brengen aan de Zuiderzeewerken. Namens de af- doeling Alkmaar werd het bezoek gebracht, dat Zon- dagnamidag plaats had. Aan belanghebbenden deelen wij mede, dat de re petities van het mannenkoor in „Land ln Zicht" wegens vacantie tot September worden gestaakt. Het bestuur van „Land in Zicht" stelt boeken be schikbaar uit haar bibliotheek. Degenen, die belang stel len, kunnen zich vervoegen bij den conciërge. Mochten er eventueel menschen zijn, die hun boekwerken willen afstaan, dan zou het bestuur deze gaarne in ontvangst willen n^men als ©en dankbare gift. Elsch is, dat ze op Christelijken grondslag geschoeid zijn. Mej. G. Bron alhier heeft met goed gevolg het toe latingsexamen afgelegd voor de H.B.S. te Alkmaar. DIRKSHORN. Zondag gaf de gemengde zangvereeniglng „Excelsior" ln vereeniging met het kinderkoor alhier, directeur van beide de heer Jb. Hovenier, een concert ln het lokaal van den heer D. Bruin. Welwillende medewerking werd verleend door Mevr. MeinemaJonker, sopraan en Mej. Marle Dam, pianiste. Voor den aanvang van het concert sprak de directeur der vereenigingen enkele woorden tot de aanwezige ou ders der leerlingen. Men mocht nog geen al te hooge ver wachtingen van deze uitvoering koesteren, aangezien de lessen nog slechts zes maanden hebben geduurd. Tevens betuigde de spreker zijn tevredenheid over de trouwe op komst en de vlijt der kinderen en sprak de hoop uit, dat hij bij voortduring op den steun der ouders zou kun nen rekenen. Geopend werd met 4 nummertjes voor kinderkoor, waarvan ons „Mis Poes" en „Onder Moeders Parapluie" van Wiers, benevens „In de Mei" van Van Oort zeer Voldeden. „Naar den Dam" van Loots klonk wat weife lend, Is trouwens vrij lastig, wat de maat betreft. Dave rend applaus. Hierna zong mevrouw Meinema—Jonker op haar be kende eenvoudige wijze zeer mooi „Voor 't Kantkussen" van Hullebroek en „Moet je Varen" van Verhulst Vervolgens trad op „Excelsior" met ,,'t Liedje Van Ver langen" van Vranken en ,,'t Is lang geleen" van Wierts, twee-'mooie, uitstekend gezongen nummers. Zoowel de sopraan-soliste als het koor werden hartelijk toegejuicht door het dankbare publiek. Nadat het kinderkoor met „Spinnewieltje" van Van Oort nog succes had behaald, was het pauze. Na de pauze ving het kinderkoor met frlsschen moed weder aan met enkele mooie liedjes uit „Een Lente dag", van den jeugdliederen-componist bij uitnemend heid, van J. Worp. Daar zit melodie, harmonie en rhytme in. De nog door „Excelsior" gegeven nummers: „Het Ke/khof" van Hoogerwerf en „Koren" van Vran ken, konden we bij gemis van den tekst der liederen, stellig niet naar behooren waardeeren. Hot f.tinderkoor besloot het goed geslaagde ooncert met „Klompendans" van Van Oort, welk nummertje moest word/.i geblsscrd. Defi ganschen avond was het publiek natuurlijk niet kar'/ geweest met bijvalsbetuigingen. Trouwens, wij wil len gaarne erkennen, dat het ook ons is meegevallen. Er werd door de jongelui beschaafd en met duidelijke uitspraak gezongen. Wij besluiten met een woord vr.n dank aan de pianiste voor haar voortdurende werkzaam heid, en van waardeering voor de prestatie van den directeur. Op Maandag 11 Augustus a.s„ ter gelegenheid van de kermis alhier, zullen de Maskerspelers van Bergen In de zaal van den heer A. de Graaf optreden met het tooneelstuk „De Distel". Gezien de gunstige reputatie van de Vereeniging en het erkend mooie tooneelwerlc zal het dien avond aan belangstelling niet ontbreken. KOLHORN. Onze plaatsgenoot J. Kaper slaagde voor het toela tingsexamen Middelbare Technische School te Haar lem. Van de Ingeschrevenen voor de lichting 1931 zijn voor den dienstplicht aangewezen de volgende personen: C. de Betue, J. Fijnheer Hz., A. Kossen Az., A. C. Lange- reis, P. Mul Az., en J. van der Oord. Onze plaatsgenooten W. C. de Boer en K. Donker werden respectievelijk bevorderd van de 3de naar de 4de klasse van de R.H.B.S. te Alkmaar en van de 4de naar klasse 5 B van de R.H.B.S. te Hoorn. Van de Ingeschrevenen van de lichting 1931 dezer ge meente zijn tot gewoon dienstplichtige bestemd de na volgende personen te weten: Cornelis Antonlus Bijvoet, lotlngsnr. 144, Cornelis Dek ker, nr. 145; Franciscus johannes Feld, no. 162; Hendrik Kort, no. 9; Jacob Maarten Met, no. 29; Johannes Me- dardus Schouten, no. 65, cn Joannes Gerardus Wegdam, no. 93, tot buitengewoon dienstplichtigen: Jacob Groot, no. 168; Jacobus Cornelis Groot, no. 169. Petrus Hil'ebrandus Groot, no. 170; Klaa3 Rempt, no. 51 (vrijgesteld); Gerard Pieter Rooker, no. 54 (vrijgesteld) Leonardus Theodorus Schipperijn no. 62 (vrijgesteld), en Joannes Gerardus Verlaat, no. 85 vrijgesteld) niet voor Inlijving aangewe zen Cornelis Manshanden, no. 26 en Jacob Slagter, no. 67. Bij onderhandschen verkoop is het landbouwershuls. In eigendom van den heer A. Blok, overgegaan op den heer Bakker uit Dirkshorn. ALKMAAR, 21 Juli. Aardappelen f 2.60—4.80 per 100 Kg., aalbessen f 6— 12, doperwten f 614, druiven f 4047, snijboonen f 4.50 9, E spercieboonen f 5.60—8.40, D spercieboonen f 3.20 5.60, tuinboonen f 13.80, zwarte bessen f 612 per 100 pond, andijvie f 1.90—6.80. bloemkool I f 13.70—17.10, kropsla f 1.504.10, komkommers f 13.70, meloenen f 2665 per 100 stuks, perziken f 0.22 per stuk, poste lein f 0.390.86, spinazie f 0.750.99 per bakje, rabarber f 4.40, wortelen f 2.60—4.80 per 100 bos, roode kool f 4 —7 per 100 stuks. WINKEL, 21 Juli. Aappelen f 10—18, peren f 7—13, aalbessen f 6—15, kruisbessen f 37, frambozen f 3545, augurken f 10 —12, slaboonen f 68, snijboonen f 910, tuinboonen f 1—2, aardappelen f 2—2.50, per 100 pond, bloemkool f 911, kropsla f 2—3, komkommers f 14, wortelen f 34 per 100 stuks. DONDERDAG 24 JULI 1930. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer L. Schut, van Win schoten. POLITIE. Gevonden: Een koopmanskiel; een damestasch; een postduif. Verscheidene botsingen tusschen politie en de volksmenigten. Volgens de berichten in de Engelsche bladen moet de toestand in Egypte zeer gespannen zijn. Onop houdelijk hebben botsingen plaats tusschen politie en de opgewonden volksmenigte, waarbij door de re geering uitgebreide maatregelen zijn getroffen om de orde te handhaven, De stad Kairo gelijkt op een versterkt legerkamp. Op verschillende punten staan wachtposten met de bajonet op het geweer. Ook de spoorwegen worden door troepen bewaakt, die bevel hebben om op 'n ieder te vuren, die tracht den spoorweg te vernielen. Volgens een bericht in de „Daily Mail" hadden de Wafdisten verklaard, dat zij het parlementsgebouw zouden bestormen om niettegenstaande het verbod van de regeering een zitting te houden. Optreden der politie. Gistermorgen werd bij een botsing te Kairo tus schen de menigte en de politie één persoon gedood en werden er 39 gewond, van wie er 27 in het zieken huis moesten worden opgenomen. De politie heeft den toestand in handen. Ook In Port-Said moest de politie op de menigte vuren. De toedracht to Kairo. V.D. verneemt uit Kairo: Naar aanleiding van het besluit van de VVafd- partij om, ondanks de ontbinding van het parlement den toegang tot het parlementsgebouw te forceeren, had zich gistermorgen een groote menigte in de na bijheid van het parlementsgebouw verzameld. Lang zamerhand vormden zich groote stoeten van demon stranten voor een groot deel uit jeugdige personen bestaande. De demonstranten trokken door de hoofd straten der stad, op verschillende plaatsen werden winkelruiten en lantaarns stukgeslagen, terwijl de trams tot stilstaan gedwongen werden. In enkele hoofdstraten bleef nauwelijks één winkelruit heel. Tegen den middag namen de betoogingen een ern stiger vorm aan. In verscheidene straten kwam het tot bloedige gevechten, waarbij van beide zijden van vuurwapens gebruik werd gemaakt. Ook onlusten te Karro en Port Said. Het N.T.A. seint uit Kairo: Gister hadden botsingen plaats tusschen de politie en aanhangers der Wafd te Kairo en Port Said. Te Kairo werden eenige personen gedood en 87 gewond, te Port Said werd een persoon gedood en werden 21 gewond. Reuter meldt, dat te Port Said 59 politieagenten werden gewond, van wie een ernstig. Te Kairo wer den 323 personen gearresteerd. Een buitengewone parlementaire zitting verzocht. Reuter meldt uit Kaïro, dat afgevaardigden den koning een petitie hebben gezonden met verzoek het parlement tegen 26 dezer in buitengewone zitting bij een te roepen. Reuter meldt, dat te Kaïro vier oproerlingen wer den gedood. Voorzooveel men weet zijn twee officie ren cn 28 mannen gewond. Te Suez werden veertien personen gearresteerd. Op den onderstaatssecretaris Angelescoe. Niet levensgevaarlijk gewond. Actie der Macedonische minderheden. Wolff seint uit Boekarest. De onderstaatssecretaris van blnnenlandsche zaken, Angelescoe, is heden in zijn bureau door vier Macedo nische studenten overvallen en door verscheidene scho ten zwaar gewond. De studenten hadden om een audiëntie verzocht ten einde hem een memorandum voor te leggen. Toen An gelescoe in de lectuur van dit memorandum verdiept was. vuurde de student Boza, aangespoord door de drie andere studenten, vijf schoten op Angelescoe af. Deze werd ln het gelaat, de borst, den schouder en arm ge troffen, doch had ondanks het zware bloedverlies nog de kracht zich op den dader te werpen, hem op den grond te gooien en buiten gevecht te stellen. Angelescoe is onverwijld naar het ziekenhuis gebracht Zijn verwondingen aan gelaat en borst zijn van lichten aard, doch de andere wonden zijn ernstiger. Er bestaat echter geen levensgevaar. De dader en zijn medeplichti gen werden gearresteerd. Het onverwijld ingestelde onderzoek leidde tot de on derstelling. dat het hier een politieke wraakneming be treft. Angelescoe is voorzitter der Nationale Boerenpar tij in het departement Caliacra, in de Dobroedsja. De aanstichters van den aanslag zien in hem den vader van de wet tot regeling van de vestiging van immigranten in deze provincie. Van bevoegde zijde wordt echter ge zegd, dat de wet in geen enkel opzicht de belangen der kolonisten schaadt, ofschoon zij anderszijds ook den voorkeursrechten van Bulgarije tegenover de Macedo- niërs recht laat wedervaren. V.D. meldt nog, dat do dader verklaarde voornemens te zijn geweest alle leden der regeering te dooden. Hij stond aan het hoofd van de Roemeensche vertegenwoor diging van de Vereeniging van Macedonische Studenten. Minister-president Manioo heeft zich onverwijld naar Boekarest begeven. Angelescoe verving Vaida Volvod, den minister van blnnenlandsche zaken, die met verlof is. Verschillende berichten. Eprstig vliegongeluk in Engeland. Al le inzittenden, onder wie twee dames, onmiddellijk gedood. Het N.T.A. seint uit Londen: Bij Gravesend is een luchttaxi met zes personen aan boord neergestort. Alle inzittenden, onder wie twee dames, werden onmiddellijk gedood. Het vlieg tuig werd door Kol. Hcnderson bestuurd. Verklaringen van ooggetuigen. V.D. meldt nog: Volgens de verklaringen van ooggetuigen heeft in het vliegtuig eon ontploffing plaats gehad, waarna de machine met donderend geweld naar beneden stortte en in een tuin in een klein dorp terechtkwam. Een der vleugels werd 3 km. verder gevonden. De oorzaak van het ongeluk moet voor een groot deel toe te schrijven zijn aan het zeer slechte weer. Een boer uit Meopham, die van het ongeval ge tuige is geweest, verklaarde, dat hij terwijl hij thuis was eensklaps een geweldig lawaai hoorde. Hij richtte zijn blikken omhoog en zag toen een groote vliegmachine ,en feuille morte" neerstorten. Een der zweefvlakken ontbrak. Eenige seconden later lag de machine al op den grond. De boer liep erheen en kon slechts één man vinden, die onder de puinhoopen lag. Hij was echter ernstig gewond. Verscheidene honderden meters verder lagen vijf lijken in een tuin. De bestuurder, luit.-kol. Henderson, was een van de beste Engelsche piloten en leider van een oplei dingsschool voor vliegers te Croydon. Allen werden gedood, de tweede piloot Shearing en de vier passa giers: burggravin Ednara, de schoondochter van Lord Dugley, Sir Edward Ward, de markies van Dufferin en mrs. Loef/Ier. Allen hadden eenige da gen in de villa van mrs. Loeffler in Le Touquet doorgebracht. De oorzaak van het ongeluk schijnt te zijn geweest de ontploffing van het benzinereservoir in de lucht, waardoor de motor losliet. EEN DROEVIGE ONTDEKKING. Een ruim 1-jarig kindje dood in zijn bedje gevonden. Te Roelofsarendsveen is Zaterdagavond een kind'je van 14 maanden van den heer W. L. dood in het bedje gevonden. Een koordje van het hemdje was tus schen het rasterwerk van het ledikantje verward ge raakt, waardoor de luchtpijp werd dichtgeknepen en de kleine werd gewurgd. DE KINDERMOORD TE VALBURG. De begrafenis van het slachtoffer. Gistermorgen heeft bij de begrafenis van het slacht offer van den kindermoord onder groote belangstel ling uit de geheele streek in de ovgyvolle katholieke kerk te Valburg pastoor Andriessen een gezongen lijk mis opgedragen. Op het kerkhof sprak daarna de burgemeester ba ron Lewe van Eduard, die het diepe leedwezen van allen uitsprak cn verzekerde dat de geheele bevolking met de oudei's medeleeft. Spr. constateerde, dat de onverlaat geen streekbewoncr is en dat het geheele land is opgeschrikt door de afgrijselijke daad. Klassegenootjes van het slachtoffer hebben bloemen gestrooid op de kist, die met veel bloemstukken ge dekt was. Iïet was een zeer ontroerende plechtigheid. WEGENAANLEG IN AMERIKA. 1750 millioen dollars voor wegen. Reuter seint uit New York: Gemeld wordt., dat de Vereenigde Staten dit jaar 1750 millioen dollars zullen uitgeven voor wegenaan leg, hetgeen gemiddeld voor elke geregistreerde auto bijna 80 dollars bedraagt. GEVECHT MET CHINEESCHE BANDIETEN. Tal van dooden. Reuter meldt uit Hongkong: Een troep nationalisten uit Kanton kwam in bot sing met een bende goed gewapende bandieten, op veertig mijlen ten Zuiden van Kanton. De bandieten moesten na een zwaar gevecht vluchten. Meer dan honderd van hen werden gedood. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. 6117 gevallen van mond- en klauwzeer in Juni. Uit den in Staatscrt. No. 139 opgenomen staat van gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland geconstateerd gedurende de maand Juni 1930 blijkt o.m., dat er in het Rijk 6117 gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, waarvan 3930 in de provincie Zuid-Holland en 1448 in de provincie Utrecht. Zoo werden te Alphen aan den Rijn 185 ge vallen geconstateerd, te Bodegraven 115. te Stolwijk 128, te Pijnacker 116. te Zoetenvoude 105. te Maasland 111, te Stompwijk 121, te Kamerik 120 en te Weesper- karspel 100. Administrateur van zijn functie ontheven. Naar het jn Den Haag verschijnende blad, de Avond post van welingelichte zijde verneemt, moet aan het licht zijn gekomen, dat bij de administratie van het re giment jagers een niet onaanzienlijk kastekort bestaat. Nadat dit tekort is geconstateerd, is de verantwoorde lijke functionnaris van zijn functie ontheven en den of ficier van het departement van defensie aangewezen om een onderzoek in te stellen en de administratie, die danig in de war schijnt te zijn, op orde te brengen. Zoo als bekend mag worden geacht, bekleedt bij een regi ment infanterie (Jagers) een kapitein van de militaire administratie de functie van administrateur van het regiment. Ofschoon het tekort reeds eenigen tijd geleden werd geconstateerd, schijnen tot nog toe tegen den verantwoor delijken functionnaris geen bijzondere maatregelen te zijn genomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermiddag te half drie heeft op den onbewaakten spoorwegovergang Pentrop te Diïcne, gemeente Wcer- selo, een ongeval plaats gehad. Van een met twee paarden bespannen wagen werden de paarden door den trein gegrepen. Een der paarden was op slag dood, terwijl het andere ernstig gewond werd. De voerman, die naast den wagen liep, kwam met den schrik vrij. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Doodelyk motorongeval by Klazinaveen. De 21-jarige G. K„ te Klazinaveen, zou zich gisteren per motor begeven naar Ter Apel, waar hij werkzaam is. Te Dordtschebrug kwam hij in botsing met een tram wagen van de Dedemvaartsche Stoomtramwegmaatschap pij. K. werd 50 meter ver meegesleurd, alvorens de tram tot stilstand kon worden gebracht. Deerlijk gewond werd hij opgenomen en naar het R.K. Zusterhuis overgebracht alwaar hij spoedig aan de bekomen verwondingen is overleden. Plannen van den Amerikaansclien vlieger MacLaren, om het record van Lindberg te verbeteren. V.D. verneemt uit Newark in den Amerikaanschen staat New-Yersey: De Amerikaansche vlieger W. S. MacLaren is voor nemens in den ochtend van 1 Augustus alleen in een éénmotorig vliegtuig voor een Oceaanvlucht naar Parijs te starten. MacLaren wil koers nemen over de Bermuda-ei landen en de Azoren en hoopt het door Lindberg in 1927 behaalde record van 33V2 uur te verbeteren. De vlieger, die tijdens den ooi-log dienst deed bij de Amerikaansche marine, zal voor zijn vlucht ge bruik maken van een Lockheed-Sirius-eepdekker met 425 P.K.-motor. Daar dit vliegtuig 60 K.M. per uur sneller vliegt dan het toestel van Lindbergh, meent hij Parijs zeker vlugger te kunnen bereiken. Wanneer MacLaren slaagt,, zal hij met hetzelfde vliegtuig trachten van Parijs naar New York te vlie gen. De vlieger wil hiermede bewijzen dat de koers over de Bermuda- en de Azorcn-eilandcn voor het vliegverkeer ideaal is, en dat de gevaarlijke nevel banken en de compasstoringen bij New Foundland vermeden kunnen worden, welke voor de „Brcmen" en korten tijd geleden ook voor de „Southern Cross" zooveel gevaren opleverden. In tegenstelling met tot nu toe ondernomen Oceaan- vluchten, zal MacLaren trachten met zijn toestel 1000 pond nuttigen last aan post en vracht over den Oce aan te brengen. Opnieuw in het bijzonder de Nederlandsche invoeren getroffen. Vooral op reuzel, var kensvleesch en kaas. De Parijsche corr. van het „Hsbl." schrijft aan zijn blad: De pessimistische toon, die in het laatste jaarverslag der Ned. K. v. K. te Parijs tot uiting kwam ten opzich te van de te verwachten nieuwe verhoogingen van In voerrechten, wordt wel spoedig door de feiten gerecht vaardigd. Gebruikmakend van de haar verleende be voegdheid, heeft de Fransche regeering bij een thans openbaar gemaakt decreet nieuwe belangrijke tariefs- verhoogingen afgekondigd, die reeds terstond worden toegepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Ne derlandsche Invoeren treffen. De verhoogingen betreffen een aantal producten van landbouw en veeteelt, waarvan de opsomming hier volgt. De genoemde cijfers zijn die van het minimum tarief, dat voor ons land geldt. Oud Nieuw tarief tarief frs. rrs. Varkens per 100 Kg. 75 100 Speenvarkens per stuk 11.25 15 Versch varkensvleesch 100 Kg. 125 175 Bevroren varkensvleesch 100 Kg. 65 125 Reuzel (bruto) 100 Kg. 75 175 Reuzel geraffineerd 100 Kg. 120 250 Harde kaas 100 Kg. 60 100 Aardappelen ondergaan ln het seizoen, dat Frankrijk ze niet noodlg heeft, tusschen 1 Juli en 1 Maart daar aanvolgende een verhooging van 6 tot op 15 frs. per 100 Kg. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitge zonderd Zwitserland met welk land op 8 dezer een han delsovereenkomst gesloten is en Italië. In verband daar mee noemt het nummer van het tarief, dat vroeger sprak van „framages dlts de Hollande en de Gruyère" nu nog slechts de Hollandsche kaas. De verhooging van het Invoerrecht op harde kaas komt dus vrijwel uit sluitend op ons land neer en het zou zeker in hoog» mate gewenscht zijn, dat ook tusschen Nederland en Frankrijk en handelsverdrag tot stand kwam waar door onze belangen dan ook wat meer dan thans gevrij waard zouden zijn. Al is onder de tegenwoordige om standigheden een triomf van de beginselen, die ons dierbaar zijn. in afzienbaren tijd zeker niet te verwach ten Integendeel! Nog sterker dan deze verhoogingen, waarvan mei» tenminste weet, waaraan men toe is, is hetgeen er gebeurd is met de rechten op zeevisch. Te dien aan zien heeft de Kamer voor zij uiteenging, een wetje aan genomen. waarbij het recht verhoogd werd volgens een bijgevoegd tableau. Dit tableau was er echter niet bij. zoodat de regeering te dien aanzien als het ware een blanco cheque in handen heeft. Op het oogenblik is bij de betrokken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de verhooging van dit voor ons land zoo belangrijke invoerartikel, die on3 te wachten staat. EEN OPROER VAN KOREANEN. Reuter seint uit Tokio: Verontwaardigd over de arrestatie van boeren, be schuldigd van overtreding van de boschwetten, maak te een menigte van tweeduizend Koreanen, gewapend, met knuppels en lansen, zich meester van het ge meentehuis en het politiebureau te Tansen, in liet Oosten van Korea. De politie, die tenslotte versterkt werd, schoot op de menigte en doodde vier personen, en wondde er 26. Negen Japansche politieagenten wer den gewond. De menigte werd uiteengejaagd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2