UefiAadeïs Ofo Tofóez Radioprogramma SPORT NZONDAG Gemengd Nieuws. De typhoon in Japan. Noodweer in Berlijn. Familiedrama in een Fransch stadje. Het naaktloopen vermindert. De griezelige eed van den Alfoer. Binnenlandsch Nieuws. Na het noodlottig auto-ongeluk bij Doorn. Uit den trein gesprongen. WOENSDAG 28 JULI 1980. Hilversum (1875 M.) V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 32.00 Politieberichten, 12.15 Gramofoonplaten, 2.00 Voor dracht door Willem van Cappellen, 2.80 Uitzending van de kindermatinee uit het Kurhaus te Scheveningen, o.l.v. Henrl Nolles; 8.30 „Maak het zelf', door Mevr. C. SchaakeVerkozen; 4.45 Orgelconcert door Johan Jong; 5.15 Vraaghalfuurtje voor kinderen; 5.45 Voor avondconcert door het VARA.orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. Onderwerp: Over proza In het algemeen; 7.45 Politie berichten; 8.00 Inleiding tot het Solistenconcert uit het Kurhaus, door Hugo de Groot; 8.15 Uitzending uit het Kurhaus te Scheveningen; In de pauze: Gramofoon platen. Na afloop: Peraberlchten van Vaz Dlas. Daarna: Gramofoonplaten. Huizen (298 M., na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.00 Tijdsein en Morgenconcert; 9.00—10.00 Harmo niumbespeling door M. F. Jurjaanz; 10.0011.30 Uit zending der Nationale-Velddag-Samenkomsten van het Leger des Heils, op het Landgoed van H.M. de Ko ningin-Moeder te Soestdijk; 11.301.15 Concert: Jan Richters (viool), Pleter de Vries (fluit), Mej. Ellen Sandow (piano en kerkorgel); 1.153.00 Voortzetting Velddag-uitzending Leger des Heils; 3.00—4.00 Concert; 4.305.00 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wen- tink; 5.006.00 Kinderuurtje; 6.006.30 Gramofoonmu- ziek, 6.306.40 Vaz Dias: Koersen; 6.407.40 Zevende Christelijk Liederen-uurtje; 7.40—8.00 Gramofoonmuziek, 8.00—10.30 Tijdsein en Zang- en Muziekuitvoering uit de Parkkerk (Geref. H. V.) te Amsterdam-Zuid, 10.30—10.40 Persberichten Vaz Dlas; 10.4011.00 Zang door de Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" te Halfweg. Vermoedelijk vele menschen omgekomen. Omtrent de verwoestingen, welke de wervelstorm ln Japan heeft aangericht zijn thans nog eenige na dere bijzonderheden ontvangen. In verscheidene steden in het Zuid-Westen van Ja pan zijn honderden huizen beschadigd. Bij het instorten van een markthal zijn 12 perso nen om het leven gekomen. Men vreest, dat het ver lies aan menschenlevens zeer groot zal blijken. Ook op zee heeft de storm gewoed. Men vreest dat een stoomschip met 90 personen is vergaan. Talrijke booten worden vermist. V.D. verneemt uit Tokio: Slechts spaarzaam worden berichten ontvangen uit de gebieden van Korea, die door een typhoon ge teisterd zijn? Het aantal dooden is zeer groot. Alleen uit een dorp in Zuid-Korea worden drie honderd doden ge meld. De materieele schade is nog niet te overzien. Groot aantal schepen gezonken. Naar Reuter uit Tokio seint, zijn de stad Nagasaki en omgeving zwaar door den typhoon getroffen. Duizenden zijn dakloos geworden Men vreest, dat een groot aantal inwoners den dood heeft gevonden bij deze natuurramp. Op zee zijn 8 kustschepen en 83 motorbooten ge zonken. De spoorlijnen zijn ernstig beschadigd. Er zijn hon derden slachtoffers onder de kustbevolking. liet totaal bedrag der aangerichte schade wordt op bijna 20 millioen yen geschat. Een zware wolkbreuk, die een heelen nacht voortduurde. V.D. vernam Zaterdagavond uit Berlijn: Gistermiddag heeft boven Berlijn een noodweer ge woed, zooals in vele tientallen jaren niet is voorge komen. De dichte regen, die tegen 3 uur begon te vallen, ging gepaard met een hevigen storm en wies tegen den avond tot een zware wolkbreuk, die den geheelen afgeloopon nacht met onverminderde kracht heeft, voortgeduurd. Vanmorgen vroeg was de brandweer reeds hon derden malen gealarmeerd, om hulp tegen water schade te verlecncn. Te 8 uur hedenmorgen was er te Herlijn volgens waarneming van den meteorologi- schon dienst 56 m.M. water gevallen en te Berlijn- Dalden hedenmorgen te 7 uur 61 m.M. Het noodweer heeft ook nog een menschonleven geëischt. De conciërge van een huis te Wilmersdorf begaf zich in den loop van den nacht naar den kel der. om te zien, of deze reeds ver onder water stond. Toen hij het electrische licht wilde opsteken, werd hij door den stroom getroffen. Hij viel bewusteloos voorover en verdronk in het water, dat eenige voeten hoog in den kelder stond. In het geheel viel te Berlijn bijna 60 m.m. regen, een hoeveelheid die sinds 1848 slechts tweemaal is overtroffen. EEN FINSCHE BURGEMEESTER ONTVOERD. De sociaal-democratische burgemeester van Tammers- fors (Finland) Hakkila, is Vrijdagavond, toen hij naar huis reisde, door onbekenden in een auto ontvoerd. Tot nu toe heeft men geen spoor van hem kunnen ontdekken. Men vermoedt, dat de ontvoering bewerkstelligd Is door Lappo-aanhangers. Hakkila was vise-presldent van den ontbonden rijksdag Een nader telegram meldt intusschen, dat de sociaal democratische burgemeester van de Finsche gemeente Hamersfors Hakkila, Zaterdag te Helsingfors is aange komen. Hij is Zaterdagochtend door zijn ontvoerders, die hem den geheelen nacht per auto door geheel Finland hebhen laten rondrijden, vrijgelaten en heeft zich daarop terstond per trein naar Helsingfors begeven, waar hij van het gebeurde aangifte bij de politie heeft gedaan. Vader beneemt zich met vier kinderen het leven. Tijdens het verblijf van de vrouw des huizes te Parijs om een bruiloft van haar broer bij te wonen, speelde zich in haar woning te Auxère een vreeselijk drama af. Haar man sloot alle deuren en vensters, stopte de reten toe en stak toen in de slaapkamers van hem en de vier kinderen een houtskoolvuur aan. Toen de man den volgenden ochtend niet op zijn werk verscheen en men ook aan zijn woning geen gehoor kreeg, brak men de deur open. Zoowel de man als de vier kinderen vond men aan de gevolgen van kolendampvergiftiging overleden. Men vermoedt, dat de man door slechte economi sche omstandigheden tot zijn daad is gekomen. Aan de Fransche Middellandsche Zeekust Volgens een medewerker van de Brusseische Dernière Heure schijnt de ontblootings-woede. die aan de zee stranden (en elders) in Europa de laatste jaren wordt botgevierd, aan de Fransche Middellandsche Zeekust aan het afnemen te zijn. Althans wat de beenen betreft, Het bovenlijf wordt er door de vrouwelijke badgasten vrijwel zonder bedekking van beteelcenis aan het zon licht blootgesteld, maar de beenen worden geheel bedekt. Bedekt? Zij worden Ingepakt in reusachtige wijde, naar Mexicaansch model gesneden pyama-broeken, die heel breed-uit op den voet vallen, waarvan men niet meer ziet dan de glimmend roze-rood gepoetste en verniste teenen in open gewerkte leeren schoenen met hooge hakken. Volgens den berichtgever van het Brusseische blad geven die hooge hakken onder de wijde, zachtkleurige broeken, welke de wind als vlaggen langs de beenen doet wapperen, aan de dames een aarzelenden gang als van Chineesche vrouwen. En boven de breede wijdheid van de Mexicaansche broek moeten de naakte bovenlijven een broos-behoorlijk effect maken. Volgens den schrijver in de Dernière Heure, aldus de Brusseische corr. van de N.R.C. Lange japonnen In den avond, lange broeken aan het strand. Het vrouwenbeen is dus aan het oog onttrokken. Voor hoe lang? Wat er gebeurt als hy onwaarheid spreekt.... Het mag als bekend worden verondersteld, dat zoo wel in crimineele als in civiele zaken de getuigen, al vorens te worden gehoord, eerst moeten worden be- eedigd. op de wijze, die hun godsdienstige gezindheid voorschrijft. Ook een partij in een civiel geding kan een gerechtelijke eed worden opgedragen, dan wel aan de andere partij een beslissende eed worden opgelegd ter beslissing van de aanhangige zaak. Zooals eveneens bekend mag worden verondersteld, belijden de Alfoeren, de bewoners o.a. van het binnen land van Halmaheira, een eiland in Ned.-Indië, in de Moluksche Zee, geen bepaalden godsdienst. Zij worden dan ook voor heidenen uitgescholden. Er is ook een vrij scherpe afscheiding tusschen de geloovige Mohain- medaansche bewoners en deze heidenen. Moet nu een Alfoer, hetzij partij ln een civiel geding, hetzij als getuige in eenige zaak voor den landraad verschijnen en dus een eed zweren, dan is het duidelijk, dat dit hier op een zeor bizondare wijze zal geschieden. Dit geschiedt als volgt, vertelt het Soer. Hbld. Op een groot bord wordt een hoeveelheid water ge schonken, waarin fijngestampte Spaanscho peper wordt gedaan. Een groote stalen of ijzeren kogel wordt ver volgens op het bord neergelegd en twee personen houden op manshoogte twee zwaarden kruiselings boven het bord. De te beëedigen personen laat men met het gezicht naar het water gekeerd naast het bord staan, waarop men gelast, dat hij. indien hij getuige is, den hem opgelegden eed zal afleggen. Dan laat men hem zeggen, dat wanneer hij onwaarheid spreekt in de zaak, waarin hij getuigen moet, zijn hals zal worden verwond door zwaarden, dan wel een kogel zijn hart zal door boren en de Spaansche-peperoplossing als een vergif zijn ingewanden zal verteren. Verder zal hij als hij on waarheid spreekt op zee door een grooten visch worden opgegeten en in het bosch zal hij door een wild dier worden verscheurd, dan wel door een grooten boom worden verpletterd. Ter bevestiging van dit alles, laat men den te be- eedigen Alfoer zes keeren heen en terug over het bord stappen onder de zwaarden door en vervolgens laat men hem neerknielen en een weinig van de Spaansche pe peroplossing opslurpen. Ook laat men hem zijn rechter handpalm met dezelfde peperoplossing bevochtigen, zijn aangezicht besmeren, waarmede deze plechtigheid is af- geloopen en de eed is afgelegd. KATTEN IN STAATSDIENST. Tet Tsjechische ministerie van spoorwegen heeft alle bijdragen voor het onderhoud van katten ge schrapt en daarmede de katten uit den staatsdienst ontslagen, aangezien hare praestaties in de stations magazijnen tegen de muizen beneden de verwachtin gen bleven. In verband daarmede wijst de Pester Lloyd er op, dat men elders te dezen opzichte van andere opinie is en dat het Oostenrijksche parlement er bijv. een groote, mooie kat op nahoudt, die iederen avond, wanneer de beraadslagingen zijn afgeloopen, hare werkzaamheden begint. DE VERMISTE VLIEGER HOOK. De reddingscolonne die den in het Birmeesche oer woud verongelukten jongen Hilgelschen vlieger Hook is gaan zoeken, heeft gerapporteerd dat zij hem niet meer aangetroffen heeft op de plek aan de Bali ri vier, waar hij door zijn kameraad Matthews, die hulp ging halen, was achtergelaten. Inboorlingen zeggen echter dat Ilook in een der dorpen verpleegd wordt en de waarheid van dit gerucht wordt nu na der onderzocht. Hevige regens en everstroomingen belemmeren de expeditie zeer in haar werk. DE MOSKOU-SCHUWE SOVJETS. Russisch ambtenaar weigert terug te kee ren; zijn zoen als gijzelaar ontvoerd. Wol ff meldt uit Hamburg: De „Hamburger Echo" meldt, dat de beambte Schainhold, sinds vier en een half jaar in dienst van een Duitsch-Russisehe onderneming in Hamburg, onlangs naar Rusland ter verantwoording werd ont boden. Schainhold weigerde en werd daarop in Moskou bij verstek ter dood veroordeeld. Zaterdag nu wist een Russisch ambtenaar den 18- jarigen zoon van Schainhold op een schip te Kiel te lokken. Het schip vertrok terstond naar Rusland, waar de zoon waarschijnlijk overeenkomstig de he palingen van het sovjetrecht, als gijzelaar zal dienen. DE KINDKRVi'ERFTE TE I.UBECK. Doctoren ontslagen. Naar uit Lubeck wordt gemeld zijn blijkens een offi- cieele verklaring, in verband met de bekende kinder sterfte aldaar, drie verantwoordelijke doktoren uit hun gemeentelijke betrekkingen ontslagen. DE KOUDE IN BRAZILIë. Wij hebben al iets gemeld van de buitengewone koude, die er op het oogenblik heerscht in Brazilië. In den staat Sao Paulo heeft de koffieoogst. ernstig van de vorst geleden. Meer dan acht millioen strui ken zijn bevroren. CRANAATONTPLOFFING; 2 DOODEN. Zaterdagmiddag is bij het laden van een kanon op het exercitieveld van Beverlo (België) een granaat ontploft, met het gevolg, dat een luitenant en een sol daat op slag gedood werden, een kapitein ernstig en een reserveofficier en een officier lichter gewond werden. DE SPRINKHANENPLAAG IN DE DOBROEDSJA. Naar de Dester Lloyd verneemt, zijn de maatrege len tot bestrijding der sprinkhanen in de Dobroedsja (Roemenië) onvoldoende gebleken, zoodat 2000 H.A. kaal gevreten werden. Thans heeft men loopgraven gemaakt. Zoodra deze met sprinkhanen gevuld zijn, worden de vlammenwerpers in werking gezet. In Februari 1.1. werd te Leipzig een aantal mitrailleu- ses, toebehoorende aan de Rijksweer, gestolen, welke diefstal nog al opzien heeft gebaard. Een deel van de wapenen werd gevonden, maar eenige mitraileurs bleven zoek Thans zijn ze teruggevonden in het nabijgelegen Böh- litz-Ehrenberg. De wapenen waren met de grootste zorg begraven in een schuur van den waarnemenden burge meester Jurich. Deze heeft bekend. Sinds jaren is Jurich een functionaris van dc communistische partij. In verband met clen diefstal zijn een groot aantal per sonen gearresteerd. OUDE INBRAAK TE IJMUIDEN. Bij het graven van het nieuwe spuikanaal te IJmuiden, doen vele excavateurs, in de wandeling ook wel „IJzeren Man" genaamd, meters zand verplaatsen. Dezer dagen haalde men een ijzeren geldkistje naar boven, dat bij opening bleek een spaarbankboekje te bevatten. Op 27 Augustus 1921 werd er bij den caféhouder Musters, die in de toen nog ongerepte Breesaap woonde, ingebrok^p. Er werd een geldkistje, inhoudende een spaarbankbo ek je waarop f 1200 stond, alsmede een aantal gouden En- gelsche ponden, ten bedrage van ongeveer f 2000 ont vreemd. Van de daders heeft men later nooit eenig spoor kunnen vinden. Het merkwaardige van deze vondst is, dat de man, die den excavateur bedient, vroe ger kostganger van den heer Musters is geweest en toen hij het boekje zag, zich oogenblikkelijk den diefstal her innerde. De oorspronkelijke eigenaar en diens vrouw zijn inmiddels overleden, doch het kistje is aan hun doch ter te IJmuiden overhandigd. Het spaarbankboekje is thans waardeloos, daar indertijd een duplicaat-boekje werd uitgereikt. DE SCHADE VEROORZAAKT DOOR HACELSLAG BIJ BEVERWIJK. Ruim een halve ton. Dé schade, veroorzaakt door den hagelslag in den nacht van 22 Juni aan de land- en tulnbouwgewassen. in Kennemerland, is door de voor dit doel samengestel de commissie van deskundigen, vastgesteld op f 54000. ONDER STEENEN BEDOLVEN. Doodeiijk mijnongeluk te Schaesberg. Vrijdagavond had op de Aranje Nassaumijn II te Schaesberg een doodeiijk ongeluk plaats. De houwer L. C., wonende te Kerkrade, was in de ondergrondsche wer ken bezig met het opruimen van kolen, toen plotseling een instorting plaats vond. V. werd onder de neerval lende steenen bedolven en bekwam zoo ernstige verwon dingen, dat hij spoedig overleed. De ongelukkige was 22 jaar oud en pas kort gehuwd. (Van onzen Sportredacteur). Wedstrijden te Den Helder. Te een uur vingen deze, door den N.H.A.B. op 't Helderterrein aan den Bolweg gehouden wedstrijden aan Van een tot twee waren het adspiranten van Helder- sche sportvereenigingen en voetballers die aan 't werk waren. Enkele mooie prestaties mogen niet onvermeld blijven; zoo sprong een jongen 1.39 hoog en de win naar van de 100 M. voor voetballers. Reinders (Helder 2) liep dezen afstand in 11.7. Bal-inwerpen was voor v. d. Meij (Helder 2), no. 2 was hier Burger (Helder 1); 80 Meter baldribbelen was voor Reinders. Te circa twee uur namen de eigenlijke atletiek wedstrijden een aanvang, met de series 100 Meter kogcl- stooten en Polsstokverspringen voor heeren. De tijden werden gunstig beïnvloed door de straffe wind. die de loopers in den rug hadden, doch dit voordeel valt wel onmiddellijk weg tegen het nadeel, dat de slechte baan bezorgde. Ook bij de springbak waren remmende factoren te over aanwezig. Het voordeel dat het feit dat het zand in de bak ongeveer 5 c.M. onder de balk lag mag niet onmiddellijk uitsluiten tegen de hinderlijke, hobbelige aanloopbaan en de vermolmde, afbrokkelende afzetbalk. Toch werd er nog een goede prestatie geleverd door K. Schenk, die 6.28 sprong. Het speerwerpen werd gewonnen door A. M. Niessink met 46.45, en dat nog wel tegen wind. Hij liet no. 2 bijna 6 meter achter zich. De finale van de 100 Meter gaf een spannende strijd te zien. K. Schenk beschikte niet meer over voldoende kracht om z'n tot 90 Meter toe gehandhaafde voor sprong te behonden. Kardol (Zeemacht) wist hem nog juist te passeeren jn 11.4. Schenk's tijd was 11.9, wat we eigenlijk niet goed snappen. Twee neutrale tijdop nemers namen V. d. Meij, die als 4 aankwam, op. Zij hadden beide, onafhankelijk van elkaar, 11.6! De 800 Meter werd met een fraaie eindspurt, die hij in Sneek zoo miste, door A. Veen gewonnen. Bakker (Alkmaar) won de 1500 gemakkelijk, evenals Bruin (Zaandam) de 3000. Jo. Pennekamp (Dokev) viel, we gens ongeoefendheid, beide malen uit. Het nummer 4 X 100 voor heeren was weinig span nend. Zeemacht 2 won in 51 seconden. V. Genne, Alkmaar, won op fraaie wijze de nummers polshoog en polsver. respectievelijk met 3.30 M. en 9.43V:. Met deze laatste sprong bleef hij H M. onder het Ned. Record. K. Schenk was no. 2 met polsver met 8.47. V. Genne won ook het hoogspringen met 1.66. Weder om was Schenk (1.61) tweede. De dames 100 M. was een zacht eitje voor mej. A. Smit, die gemakkelijk ln 13 sec. won. Mej. Bronder (eveneens Olympia. Wieringervvaard) was goede tweede. Ook het verspringen won mej. Smit (4.50); B. Bak ker (Olympia, Wieringerwaard) was evenals op 't num mer balwerpen no. 3. Met kogelstooten won ze evenwel den eersten prijs (7.60) voor mej. Rol (eveneens Olympia) 7.14. De 4 X 100 werd gewonnen door Olympia. Wieringer waard. Het overgeven was bij alle drie deelnemende vereenigingen niet geheel goed; alleen mej. Bronder gaf UIT HET RAAM GESPRONGEN. Daad van een waanzinnige. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is te Lelden de 43-jarige winkelier J. A. S. in een vlaag van verstands verbijstering uit de tweede verdieping van zijn woning op straat gesprongen. Hij was op slag dood. HAGELSCHADE IN N.W.-BRABANT. Voor ruim f 120.000. De omstreken van Zevenbergen zijn onlangs zwaar door 'n hagelstorm geteisterd. Niet minder dan 814 H.A. werden totaal vernield. Een door deskundigen opgemaak te schaderekening bedroeg ruim f 120.000. Een nerveuze dame. Zjj had zich in den trein vergist. Een Duitsche dame, die te Haarlem woont, was Za terdagmiddag naar Amsterdam gekomen, om met den Duitschen trein via Emmerik naar Suttgart te reizen. Zij heeft zich vergist-in den trein en is gestapt in een wagon, die via Den Haag en Brussel naar Bazel gaat. Onderweg tusschen Amsterdam en Haarlem, is zij tot de ontdekking gekomen, dat zij ln den verkeerden trein zat. Zij is daardoor zoo zenuwachtig geworden, dat zij uit den trein is gesprongen. De bestuurder van een uit Haarlem komenden electrischen trein zag haar op het baanvak loopen. Deze trein heeft gestopt cn heeft haar weer meegenomen naar Amsterdam, Aan het station heeft men de dame ondervraagd, maar haar verklarin gen waren zeer verward. Zij zat vol schrammen en bullen. Over het algemeen was zij er echter goed afgekomen. Zij is ter observatie naar het Binnengasthuis gebracht. Haar familie te Haar lem is gewaarschuwd. Een gevaarlijke weg. Men schrijft aan de N.R.Ct. De onvoldoende breedte van den Rijksdag ZeistDoorn heeft wederom een ernstig auto-ongeluk veroorzaakt, waarvan een predikant uit Veenendaal het slachtoffer is geworden. Het is geen toeval, dat het ongeluk juist geschiedde op een der gevaarlijkste gedeelten en wel onder de ge meente Doorn, halfweg tusschen Doorn en Driebergen. Daar ter plaatse is nog niets gedaan ter verbetering van den bestaanden toestand. Aan de noordzijde van den weg is ruim voldoende grond aanwezig ter verbreeding, doch naar het schijnt wenscht de eigenaar er niet toe over te gaan, om van zijn zeer groot bezit een smalle strook af te staan. De verongelukte auto moest uitwijken voor een auto bus, met het gevolg, dat de wagen op de niet-bestrate tramrails terecht kwam. Indien men nu nog weet, dat de afwatering van de zich tusschen de spoorstaven be vindende strook ten eenenmale onvoldoende is, zoodat de tramrails na hevigen regenval zich in een waterplas bevinden dan is het duidelijk, welk een gevaarlijke toe stand op dezen veel te smallen weg, vooral na regen achtig weer. bestaat. Wijken auto's of autobussen naar de andere zijde te veel uit, dan komen zij op het rijwiel-, alias wandelpad terecht, wat ook wederom ongelukken ten gevolge kan hebben. Het gedeelte Driebergen-station is veel verbeterd door verbreeding van den rijweg zoomede door den aanleg van een wandelpad en van een rijwielpad. Op het grond gebied der gemeente Doorn bestaan echter nog middel- eeuwsche toestanden, welker bestendiging vroeg of laat wederom noodlottige gevolgen moet veroorzaken. - - goed over aan mej. Smit, die als vierde loopster keurig liep en zoodoende den tijd aanmerkelijk verbeterde. Een enthousiast applaus van 't Heldersche publiek was haar deel. Tijd 57.3. De heer Theinert deelde na afloop, nadat hij z'n on tevredenheid over de betrekkelijk geringe deelname in een sportplaats als Den Helder had geuit, en een woord van hartelijken dank tot alle inedewerkende personen, In 't bijzonder den onvermoeiden majoor Stam die, zooals de bekende voorzitter van den N.H.A.B. het gees tig zeide, reeds den geheelen Zaterdag voor dezen wed strijd over het terrein had loopen grasduinen om het in orde te krijgen, had gericht de prijzen uit. Hierna werd de wedstrijd tusschen het Heldersche Elftal en Z.F.C. (Zaandam) gespeeld. Het tempo was 3de klas en men kon duidelijk zien» dat geen enkele speler zich geheel gaf. Ongetwijfeld waren we anders getuige geweest van een snelle spannende kamp met Z.F.C. ln de meer derheid. Wel kon men drie kwart van den wedstrijd van een duidelijk afgeteekende Z.-meerderheid spreken, maar alles ging zoo lauw, dat het ons werkelijk niet spijt, dat we gedwongen waren om een kwartier voor 't eind te vertrekken, toen de stand 33 was. De doel punten waren allen van goede kwaliteit. Beneket scoor de na 5 minuten op schitterende wijze, door kalm kei hard in den bovenhoek te schieten. Steens van Z. maakte na een kwartier echter op nog fraaier wijze met een vliegenden kopbal van den rand van het straf schopgebied af gelijk. Hoogmoed sloofde zich ook niet erg uit; hij loste verscheidene malen uiterst gevaarlijke schoten op doel. waarbij hij echter, evenals z'n mede- voorwaartsen bijzonder ongelukkig was. De paal kwam vele malen op de wonderlijkste wijze tusschcnbeide. De kracht van de Zaandammer voorhoede was zeer veel beknot door 't niet medespelen van de eminente vleu gelspelers Lust en v. d. Kolf. Wat de Heldersche ploeg betreft, er waren er ver scheidene die zich behoorlijk aanpasten bij het door de Zaandammers vertoonde spel. De robuste Racing- achterhoede bijv- kan o.i. met een gerust hart de competitie ingestuurd Worden. De halflinie had 't merk baar zwaar. Goudswaard op de spilplaats kon lang a'n gewone vorm niet benaderen. Wanneer heeft hij eigenlijk gelegenheid gehad om te plaatsen, terwijl Mulder en Roobol maar nauwelijks de vleugelspelers konden be waken. De voorhoede maakte een aardige indruk. De Boer op de linksbuitenplaats vermocht er nogal eens door te glippen, evenals Kaptein. Het binnentrlo met Beneker aan het hoofd kon 't echter lang niet altijd bolwerken. Beneker wilde 't vaak op zijn kalme 2e klas manier doen, maar daarvoor was hij bü Fijma en v. h. Kaar aan 't verkeerde adros. Resumeerende komen we tot de conclusie dat het ons iets is tegengevallen. En ln competitievorm spelend Z.F.C. tegenover een ln competitievorm spelend Hel- dersch elftal, dat had een succesnummer geworden. Maar daar is 't nu nog te warm voor; het publiek is er ook niet voor in de stemming. De winter, warme jassen en koude voetentijd, dat is de ware voetbalperiode. Dan maakt een spannende com petitiewedstrijd, een wedstrijd van dat Jachtende rad van avontuur, je inwendig warm. Maar nu niet! Oh, laat dat voetballen in den zomer toch rusten! Het Heldersch elftal was als volgt opgesteld: doel Goudswaard (Racing) achter Siersma en Slurink (beide EEN BURGEMEESTER ALS WAPENDIEF. Begraven mitrailleurs gevonden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6