Alienceii Nitii Mitiimtit- Lnünillil Een rondreis door Amerika. HAAR SPROOKJESPRINS Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Het doe! der E M I H U. Donderdag 24 Juli 1930. 73ste Jaargang No. 8701 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. n. De Vereenigde Staten van Amerika hebben een opper vlakte gelijk aan die van Europa, en een bevolking van ongeveer 120 millioen. New York is ongeveer 6000 K.M. van de N.W.-Europeesche havens verwijderd, doch niet minder dan 10.000 K.M. van San Francisco via het Panama-kanaal! Wegens hun Zuidelijker ligging New York ligt op dezelfde breedte als Napels zijn de Vereenigde taten vrij wat warmer dan Europa; in het Oosten komen soms tamelijk langdurige hittegolven voor, waarbij de lucht tengevolge van de groote voch tigheid zeer zwoel ls; vermoedelijk hierdoor zijn de Amerikanen zoo verslaafd aan „ice-drinks". Van de ge kleurde bevolking vormen de Negers het grootste deel; de afschaffing der slavernij beteekent volstrekt nog geen gelijkstelling, want huwelijken tusschen Blanken en Negers zijn verbonden, en in het Zuiden mogen „co- lored people" gelijk de Negers zichzelven gaarne noemen in de openbare vervoermiddelen slechts bepaalde plaat sen innemen. Het rassen-probleem, vooral wat betreft het vuil-wit*- en het gele ras, levert nog steeds groote moeilijkheden op. Het Yankee-type, van Angel-Saksischen oorsprong, maakt ethisch-religieuze discipline en wereldsche be- drijfsmoraal tot grondslagen der maatschappij. Onschok- baar zelfvertrouwen, vindingrijkheid en ondernemings zucht zijn hun karaktereigenschappen; practisch zijn zij in hooge mate, en reclame (welke in Amerika alles vermag) geldt voor hen als een kunst. Allen hebben een krachtig geloof in de toekomst van hun land; in- tusschen geeft de tariefpolitiek, ook voor ons land van zoo groot belang, aanleiding 'tot veel strijd: In het be drijfsleven heeft zich een groote' concentratie voltrok ken. en zelfs de spoorwegen zijn bezit van groote con cerns. Gestreefd wordt naar persoonlijke vrijheid; in- tusschen heeft de matigheidsbeweging indertijd de over hand gekregen, waardoor de Vereenigde Staten tot een ,,dry country" zijn verklaard, maar, gelijk wij zelf heb ben ervaren, sedertdien is het veel „natter" dan voor heen, tot groote schade van de volksgezondheid en vooral van de moraliteit; de „jacht naar den dollar" speelt ook een groote rol bij het oogluikend toelaten van het verderfelijk bedrijf der „bootleggers", de over treders en vervalschers van professie, wie geheim ge knoei wij van nabij hebben kunnen gadeslaan. Onze rondreis ging in de eerste plaats naar Atlantic City, ons Scheveningen in het groot. Langs de zee strekt zich een fraaie promenade uit ter lengte van ongeveer 13 K.M.; zes lange pieren, bezet met aller lei vermakelijkheidsinrichtingen, steken in zee uit De honderdduizenden, die vermaak zoeken in de zee of op het strand, dan wel flaneeren op de Boardwalk (velen laten zich daar in een rolstoel voortduwen), kunnen lafenis en de geliefde „hot dogs", (kleine worstjes) vin den in de legio buffetten en restaurants, en onderdak In de geweldige strandhotels. Van Atlantic City ging de reis naar het historische Philadelphia, in 1682 door William Penn, den grooten Quaker, gesticht, en thans 2 millioen inwoners tellend. Vele gebeurtenissen, welke te Philadelphia plaats had den, waren van groot nationaal belang, en de oud ge bouwen van The Independence Hall Group hebben dan ook een historische beteekenis voor het geheele land. Immers, in The Old State House, thans Independence Hall genaamd, werd in 1776 de onafhankelijkheidsver FEUILLETON 47. door C. N. W1LLIAMS0N. Een der meest interessante romans uit do bekende Society-Reeks; Uitgave Van Holkema en Warendorf, Amster dam. (Slot.) Paolo deed niet, wat Betty hem gevraagd had cn rolde zijn mouw niet op. Een paar minuten bleef hij naar haar staan kijken; zijn gezicht leek een steenen masker, slechts zijn oogen leefden. Toen zij zich niet meer bewoog, legde hij het in jectiespuitje terug in het étui, nam Betty's schakel tasch van de tafel en stopte er het apparaat in, het wikkelend in een klein kanten zakdoekje. Toen heel voorzichtig legde hij de tasch onder bereik van Betty's hand cn sloot haar vingers om den ketting. Weer wachtte hij om te zien of zij zich bewoog; maar zij lag zoo stil, alsof zij dood was, behalve dan haar ademhaling. Paola deed al de overkapte lampen in het bou doir uit; slechts een vaag rose nachtlicht in Betty's hut, waarvan de deur aanstond, liet hij branden. Een oogenblik nog bleef hij nadenkend staan. Toen ontsloot hij de deur, welke naar het dek voerde, open- do, nam er den sleutel uit, sloot de deur aan de buitenzijde en wierp den sleutel door het open venster naar binnen. Ze kwam terecht op den divan, vlak naast Betty, want Paolo kon uitstekend mikken. Hij was voldaan over wat hij verricht had vol daan over alles, nu het hier eenmaal toe komen moest; en nadat hij erin geslaagd was het venster zacht omlaag te duwen zoodat het slechts een paar centimeter open bleef, ging hij heen op dezelfde wijze, als waarop hij gekomen was. Hij ging op de klaring geproclameerd; de bel, waarmede zij werd Inge luid, The Liberty Bell, geldt als het dierbaarste relique. In Congress Hall werd in 1787 de Constitutie vastge steld; dit gebouw was van 1790 tot 1800 het tijdelijke parlementsgebouw. Men vindt hier voorts The Old City Hall en The National Museum. De Amerikaan betreedt deze historische gebouwen, die zoo nietig afsteken tegen de omringende moderne bouwwerken, met groote piëteit; hij toont dit met name door het afzetten van den hoed. welke op zijn hoofd vastgekleefd blijft tijdens zijn haastige maaltijden, bij begroeting en kennisma king, in kantoren en zelfs wel bij kennissen thuis! De nieuwe City Hall, tegenover het geweldige Broad- Station gelegen, is een imposant bouwwerk, het groot ste in den Staat Pennsylvania. En na een rondrit per auto. o.a. door Fairmont Park, het grootste park ter wereld, komen voorts voor een bezoek in aanmerking de Universiteit, Girard College, het Museum of Art, Logan Circle met de Public Library, en tenslotte de groote hangbrug over de Delaware. Een geheel ander stadsbeeld vertoont Baltimore, welks bevolking thans het eerste millioen heeft bereikt. Zeker, ook hier zijn talrijke historische bezienswaardigheden, maar Baltimore is toch in de eerste plaats de groote industrie- en havenstad; hoewel reeds eenige eeuwen geleden gesticht, geldt het als de nieuwste van de oude steden. Immers, in 1904 werden in het hart van de City 46 „blocks" (inderdaad doet de parallel-indeeling der Amerikaansche steden aan de blokken van een bouwdoos denken) door brand verwoest, en de weder opbouw heeft niet minder dan 1300 millioen gulden gekost. Het toeval wilde, dat juist op het oogenblik, dat wij ons in het middenpunt der stad op het 164 voet hooge Washington Monument bevonden, op eenigen afstand een felle brand uitbrak. Men bleek nu beter voorbereid dan in 1904, want van onze hooge standplaacs zagen wij binnen enkele minuten uit alle richtingen tientallen brandweerbrigades aanrukken, waarvoor het geheele verkeer eenige oogenblikken verstarde. En reeds dachten wij aan een bijzondere foto-opname van een geweldige brand, maar kregen daartoe gelukkig geen kans wegens de snelheid, waarmede de blus- sching geschiedde. Een Amerikaansche brand, zoo werd ons triomfantelijk verzekerd, duurt nooit langer dan een kwartier, en niemand denkt er aan, achter de brand weer aan te hollen. Ons verblijf te Baltimore behoefde niet langer dan één dag te duren. En: reeds wenkte Washington...! Washington! The Nation's Capital, welke den naam draagt van zijn stichter; de schoone hoofdstad, welke tegenover New York dezelfde plaats Inneemt als Den Haag tegenover Amsterdam. Immers. Washington is. ge lijk Den Haag, de zetel van de Regeering. van het Parlement en van de diplomatie. De vele parken geven aan Washington, gelijk aan onze Residentie, een ;)ij- zondere charme, welke nog verhoogd wordt door ver scheidene fraaie openbare gebouwen en gedenkteekenen. De President, thaï)s Herbert Hoover, zetelt in het Witte Huis, terwijl het Parlement vergadert in het Ca- pitol, een imposante koepelbouw van wit marmer, welke vooral des avonds tijdens de feeërieke verlichting met schijnwerpers de geheele stad dominieert. Het Capitol is de zetel van den Senate en van het House of Repre sentatives, welke beide lichamen intusschen een gansch Schagen, hoofddorp van West-Friesland, ch ronologisch 't oudst, meteen 3an de spits van markt en handel, tjaat weer vóór als in 't verleên. e.m.i.h.u zal d' omtrek leeren n iet te gaan naar grooter stad s traks ten inkoop, maar te kijken Eerst of Schagen 't ook bevat, M ooier soms en meest goedkooper, In een keus naar smaak en tijd. Hoog, maar schoon is 't E M I H U -doel. U en Schagen ten profijt. 3000=000 DO-OOO onderste trede der trap zitten, waar de golfjes over heen spoelden en wenkte door middel van een bran dende sigaret zijn roeier. HOOFDSTUK XLIII. Nadat Sheridan voor de eerste maal naar Algiers was teruggekeerd, kwam er voor hem in het hotel Bousaada een telegram. Toen hij onverwacht terug keerde en slechts een paar uren bleef, werd het tele gram met woestijnslordigheid vergeten. Later, toen hij opnieuw vertrokken was, herinnerde de hotelhou der het zich, doordat hij een slip van het blauwe pa pier ontdekte; maar hij haalde zijn schouders op. De Monsieur had ook dienen te vragen of er soms iets voor hem was gekomen. Hij kon toch niet verwach ten, dat menschel), die het ai druk genoeg hadden, aan zijn zaken zouden denken. De boodschap zou ook wel niets om het lijf hebben. Die Rijke Amerikanen telegrafeerden elkaar voor een kleinigheid om de moeite van het schrijven uit te sparen. En daaren boven had de Monsieur gezegd, dat hij morgen te rugkwam! Op raad van zijn vrouw ephter, die het blauwe, langwerpige stuk papier met „Sheridan" erop even eens had bemerkt, zond de „patron" het telegram naar Mademoiselle. De oude juffrouw Harkncss echter beantwoordde het. kloppen op de deur en na een oogenblik van overleg, zei zij, dat niemand dan de heer Sheridan zelf het telegram mocht openen. Toen Miles vroeg in den morgen Algiers bereikte, was er anderhalve dag voorbijgegaan, sinds zijn vrouw gekomen was. Zij was aan boord van de Silver wood gekomen, had er geluncht, gerust, was daar op uitgegaan en teruggekeerd voor haar diner; ver volgens had zij haar kamenier naar een liefdadig heidsbal gestuurd en was lang opgebleven, wande lend over het dek of stil zittend in den maneschijn tot na middernacht. Men had haar een of tweemaal ge zien, maar zij had zich toen in haar eigen vertrek ken teruggetrokken. Het was heel natuurlijk dat zij na een vermoeienden dag en een langen avond, den volgendon morgen lang bleef slapen en Estelle die tot hij tweeën had gedanst was wel zoo wijs om haar mevrouw niet te wekken, voordat deze belde. Zelfs toen het twaalf uur werd en er nog geen tee- ken van leven uit de statiehut was gekomen, ging Estelle nog niet naar de deur. Soms troostte Ma dame zich, nadat zij deugdzaam haar injecties ha3 nagelaten (Estelle kende al die dwaasheden van haar meesteres) met een dosis veronal. Slechts weinig, want haar hart was verzwakt ten gevolge van haar vermageringskuur; maar met zoo'n kleine dosis sliep Madame het rustigste in den ochtend. Om half een echter voelde Estelle zich niet vol komen op haar gemak. Madame hield streng dieet, maar zij was dol op haar ochtendmaaltijd, al was die ook niet uitgebreid. Koffie en warme, dungeboterde toast. Nu zouden ontbijt cn lunch gecombineerd moe ten worden. Zacht op haar teencn sloop de Francaise naar het venster van haar mevrouw. Het was bijna dicht en 't zijden gordijn hing ei- voor. Estelle luisterde, maar hoorde geen enkel geluid; ofschoon mevrouw in haar slaap gewoonlijk nogal hoorbaar ademde, vooral in de laatste maanden, waarin zij zich niet heel goed had gevoeld en ergenissen had gehad. ,,Ik zal haar nog een half uur geven", zei de meiJ tot zich zelf: „en dan klop ik". Zoo kwam het, dat pas over half twaalf er een te- lelegrani verzonden werd naar Bousaada, met het verzoek of Sheridan oogcnblikkclijk wilde komen. Toen het verzonden werd, reed juist de auto weg van Bousaada en wuifde Terrv voor het hotel staand Miles een vaarwel toe. Als hij regelrecht was door gegaan, had hij 's avonds om negen uur in Algiers kunnen zijn en kort daarna aan boord van de Silver wood. Maar hij ontmoette Nazlo, die vroeg uit Al giers vertrokken was, lang voordat Estelle eraan dacht om haar meesteres te wekken cn voordat er nog ccnig nieuws omtrent het jacht was verspreid. Sheridan keerde toen naar Bousaada terug en verliet de kleine stad in de oase pas op het uur, waarop hij anders in Algiers had kunnen zijn. De nachtelijke tocht door de wostijn was verruk kelijk en het genot ervan steeg Sheridan naar het hoofd. Hij was opgewonden, heelemaal niet vermoeid, maar de chauffeur keek niet vroolijk, niettegenstaan de zijn groote fooi. Telkens weer doorleefde Miles dj afscheidsscène met Terry, zooals iemand telkens weer zou kijken naar de beelden van een geliefkoosde film. Hij was dronken van geluk bij de herinnering aan het meisje haar schoonheid, haar liefheid, haar dierbare onschuld, het wonder, dat zij zijn kleine andere positie innemen in het Staatsbestel als ten on zent de Eerste en Tweede Kamer. Het House of Re- presentatives, welks leden evenals onze Tweede Kamer leden door het volk worden gekozen, vervult slechts een bescheiden rol in vergelijking met den machtigen Senate; de Senatoren toch, door de verschillende Staten aangewezen, beschouwen zich als de vertegenwoordi gers van onafhankelijke gebieden, en gaan zelfs in rang vóór de gezanten van de vreemde Mogendheden. Ds Senate heeft het recht van amendement, en beslist over zaken, waarover het House of Representatives geen zeggenschap heeft, b.v. verdragen met andere landm.- Gedurende ons verblijf te Washington was het House nog op recès, doch de Senate had juist een aanvang gemaakt met de behandeling van de, ook voor ons land zoo uitermate belangrijke Tariff-bill. Tijdens -Ie zittingen mochten wij, voor zoover zulks mogelijk was, het interne parlementaire leven gadeslaan; dit is uiter aard vooral zeer levendig bij de behandeling van een belangrijk wetsontwerp als het genoemde, welke be handeling ook, naar ons bleek, op ons gezantschap zeer nauwlettend werd gevolgd. Imposant is het Washington-Monumcnt. een obelisk van 169 M. (900 treden) hoog; de bezoeker wordt met een lift snel naar den top gebracht en kan daar genie ten van een schitterend panorama over de stad en de omgeving. Aan het einde van de Reflecting Pool, een lange, smalle vijver, waarin men de geheele obelisk kan zien weerspiegelen, bevindt zich het trotsche Lincoln- Memorial. een tempel rustende op 31 marmeren zuilen elk van 14 M. hoogte. Vervolgens komt het eerst voor een bezoek in aanmerking de Library of Congress. can geweldige bibliotheek, welke verscheidene millioenen boekwerken bevat; deze worden langs een ondergrond- schen tunnel in pijlsnelle vaart naar het Capitol gezon den. En daarna kan men nog vele uren besteden aan het bewonderen van de forsche departementsgebouwen, de vele overige gebouwen van openbaar nut en de ver scheidene fraaie musea. Vooral ook een nadere be zichtiging van het station van aankomst: Union Station, mag niet achterwege blijven; het geldt als een der grootste ter wereld en vormt een stad op zichzelf: niet minder dan 30.000 reizigers tegelijk kunnen voor ver voer worden toegelaten! Terwijl tenslotte een uitnemen de gelegenheid voor rust en verpoozing wordt gevonden in het wondermooie park langs de Potomac-rlvier. Men mag Washington niet verlaten alvorens een be zoek te hebben gebracht aan het op 27 K M. afstand geleger Mount Vernon. The Nation's Sacred Shrine. In dit liefelijke landschap bevindt zich het vroegere woon huis en tevens het graf van Washington. Op den terug weg kan een bezoek worden gebracht aan Arlington, waaj o.m. het graf van den Onbekenden Soldaat is te vinden. Washington heeft, niettegenstaande zich ook hier een omvangrijk modern verkeer heeft ontwikkeld, het ty pische karakter van residentiestad behouden. De keu rig gereinigde straten maken het niet noodig. gelijk In de andere steden wèl het geval is, om voortdurend een shoe-shine binnen te treden, waar men, veelal elcc- trisch, voor een nickel (Amerikaansche stuiver) zijn. schoenen kan laten poetsen. In Amerika blijft de toe rist altijd op deze gelegenheden aangewezen, doordat in de hotels niet alleen geen maaltijden, zelfs geen ont bijt, worden geserveerd, doch ook geen zorg voor de schoenen wordt gedragen. Ook de Amerikaan maa<t veel gebruik van deze „shines", en kan zich daar, In het hooge gestoelte gelijk op een troon gezeten, met eenige boys aan zijn voeten, eiken dag gedurende eenige oogenblikken koning wanen! Wegens zijn vele breede verkeerswegen is Washing ton een stad, waar de auto-bezitter eerst recht genieten kan van zijn „car". Prachtige wagens ziet men hier voorbijrijden. Een tweede-hands auto kan men In Amerika al heel goedkoop krijgen; echter zagen wij de „used cars" nimmer lager dan voor 15 dollars (in waarde gelijk aan 15 gulden) aangeboden; zijn zij min der dan dat bedrag waard, dan worden zij eenvoudig op een stille plek naast den weg neergezet of wel naar Asschepoes was en dat zij hem al zijn zonden tegen over haar had vergeven. Betty was op den achter grond geschoven. Ondanks alles, wat Nazlo had ge zegd en ofschoon hij er zeker van was, dat zij naar Algiers was gekomen om een buitengewoon, ja zelfs gevaarlijk plan te volvoeren, kon hij aan haar niet denken als aan een onoverkomelijken hinderpaal voor zijn geluk. Slechts toen hij aan boord van zijn jacht kwam, en zag, hoe kapitein Yale hem tegemoet liep, zijn gele gezicht onnatuurlijk ernstig, trof Sheridan Bet ty's belangrijke persoonlijkheid als een factor zijner toekomst. „Zoo Yale!" riep hij tegen den kapitein: „daar bon ik nu en vroeg ook! Ik kon niet eerder, want ik ben pas gisteren avond om negen uur van Bousaada vertrokken." Yale fronste op zonderlinge manier zijn wenkbrau wen met een gezicht, alsof hij niet best den toon van zijn meester begreep. Ilij waagde het te zeggen: „Ik ik veronderstel meneer, dat u mijn laatste telegram heeft ontvangen?" „Ik ontving twee telegrammen", zei Miles. „IL-t eerste onderrichtte mij, dat mevrouw Sheridan aan boord was. Het tweede was een antwoord op mijn vraag, of u inderdaad het eerste telegram hadt ver zonden." „Maar het derde, meneer?" riep Yale uit. „Dat moet u toch ontvangen hebben, als u pas gisteren avond uit Bousaada vertrok. Wij hebben hot gisteren voor twee uur al verzonden." „Dat heb ik niet gekregen", zei Miles. De toon, waarop de andere man sprak, waarschuwde hem zich op een schok voor te bereiden. „Mijn God, meneer! Dus dan weet u niets?" „Wat heb je geseind?" De vraag kwam snel als een bliksemstraal. „Ik mevrouw Sheridan bleek zeer ziek te zijn, toen haar kamenier haar gisteren tegen een uur wekte Ik telegrafeerde u en tegelijkertijd stuur den wij om een dokter. Hij kwam dadelijk een Franschman. Maar hij wenschte een consult. Toen kwam er een Engclschman „En?" Is zij beter of erger?" Miles kon nauwe lijks spreken, zoo klopte zijn hart. Als Betty doo.l was Hij mocht het niet wenschen Het was lafhartig, het was duivelsch om te wenschen, dat een vrouw dood zou zijn, weg uit de wereld, die zij

Schager Courant | 1930 | | pagina 1