alle courante goederen 151» korting, uitgezonderd maatwerk, tot Zaterdag 26 Juli. de vlag uit HET WITTE HUIS Fa. H. S. CLOECK ALKMAAR. Onze duurt tot en met Zaterdag 26 Juli. Laatste Nieuws. Steekt a.s. Zaterdag Openlucht Meeting DUITSCHLAND's ZUIVELPOLITIEK. MAGAZIJN VAN HEEREN- EN KINDERKLEEDING, GEMAAKT EN OP MAAT De ramp te C o b I e n z. De aardbevingsramp in Italië. ANTI VIDOTMTIE. 10 DE HAAS uit Amsterdam. UITVERKOOP COLBERTCOSTUUM in onze bekende prima afwerking vanaf fl 20.00 KINDERCOSTUUM in onze aparte modellen vanaf fl 5.00 door de Landbouwstraat; een 2e kabel van de Markt bet Noord op, zijnde dit de deelen van het telefoonnet, die nog bovengrondsch zijn. Een derde kabel is gelegd over de Gedempte Gracht, omdat de hier reeds liggende ondergrondsche kabel z g. „vol" is en geen plaats meer biedt voor uitbreiding. Het aantal aansluitingen breidt zich n.1. regelmatig uit en is reeds gestegen tot 120, wat voor een plaats met een Inwonertal als Schagen, zeer hoog is en een sprekend bewijs voor het krachtige zakenleven hier ter plaatse. Met uitzondering van eenige aansluitingen aan de overzijde van de Laan, is_ nu binnenkort het geheele telefoonnet ondergrondsch, wat niet anders dan ten goede kan komen aan de bedrijfszekerheid. BESTE KIPPEN. Dat kippen nog wel eens groote eieren kunnen leg gen. bleek gister toen een juffrouw zich bij ons vervoeg de met een ei, van een omtrek van pl.m. 20 c.M. en een gewicht van ruim 110 gram. De kippen legden ge durende een seizoen gewoonlijk eenige van zulke eieren aldus de juffrouw. De kippen waren afkomstig van den heer Hooij van Lutjewinkel. E.M.I.H.U. 26—31 Juli. Wij vernemen, dat op de tentoonstelling een bekroning van stands zal plaats hebben. Op uitnoodiglng van het bestuur zullen als juryleden optreden mej. Piet, direc trice der Landbouwhuishoudschool en de heeren Chr. Dekker en M. Visser, allen te Schagen. Er zijn reeds verscheidene prijzen beschikbaar gesteld, o.a. door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. De beoordeeling heeft plaats iD twee groepen, n.1. groep fabrikanten en groothandelen en groep winkeliers. Hartverscheurende tooneelen bij de her kenning der slachtoffers. Omtrent de noodlottige ramp te Coblenz, zie ook elders in dit nummer, worden nog de volgende bij zonderheden gemeld: De plaats van het ongeval te Koblenz is nog door een groote politiemacht afgezet. Met bootjes wordt naar vermisten gezocht. Volgens mededeeling der politie worden nog vier meisjes uit het pensionaat „Rhe.inwald'heim" vermist. Gistermiddag is een duiker in den Moezel afge daald om het onderzoek onder water voort te zet ten. Er spelen zich nabij het terrein van de ramp •hartverscheurende tooneelen af. Ouders zoeken naar hun kinderen, kinderen naar hun oudere, en vaak wordt helaas ontdekt, dat de gezochte zich onder de slachtoffers 'bevindt. De bevolking der stad is volkomen terneer gesla gen door het ontzettende ongeluk, dat de feestvreug de in rouw heeft doen verkeeren. Een dichte menigte verdringt zich in de nabijheid van de plaats, waar zoovelen den dood hebben gevonden. Moedige redders. Een telegram van het W. B. meldt nog, dat zich bij het reddingswerk in het bijzonder een wacht meester van de Schupo onderscheiden heeft, die zon der zijn uniform uit te trekken, te water sprong en achtereenvolgens tien personen redde, terwijl ook een postbeambte telkens weer zijn leven waagde om drenkelingen te redden. Ook de groot-industrieel Klöckner, die geboren werd te Coblenz, heeft 10.000 M. gegeven voor de na gelaten betrekkingen. De schuldvraag. In zijn rede bij den rouwdienst voor de slachtof fers der ramp op de Rijnbrug, heeft de burgemeester van Coblenz gesproken over de oorzaak en de schuld/vraag. Hij constateerde, dat voor zoover is vastgesteld, het een ongelukkig toeval geldt. Het pad, dat over de brug leidt, werd zelden begaan: gewoonlijk is er vrijwel geen verkeer langs. Ditmaal heeft men er gebruik van gemaakt, omdat de overige wegen door wagens en rijtuigen in beslag waren genomen. De brug is het eigendom v®n de Pruisische „Wasserbauvenvaltung". Er zal met groote nauwkeurigheid naar de verant woordelijkheid gezocht worden. Thans 35 dooden. Teraardebestelling Zaterdag a.s. Het aantal geborgen lijken bedraagt thans 35. De directie der waterwerken is de opvatting toegedaan, dat ex nog maar weinige lijken in het water bij de plaats der ramp liggen, of afgedreven zijn. Vermist worden nog twee 16-jarige leerlingen van een zuster huis. De teraardebestelling der slachtoffers Is bepaald op Zaterdagmiddag 4 uur. Het Pruisische Staatsde- partement heeft instructie gegeven, dat dien dag de staats- en gemeentegebouwen, benevens de scholen, in geheel Pruisen de vlag halfstok zullen hijschen. Een gehele stad verwoest. 3000 bewo- ners bedolven. Volgens een bericht van de „Ünited Press^-cor- respondent te Benevento aan de „Tel." zijn bij de aardbeving, welke in de provincie Benevento heeft plaats gehad, 3000 bewoners levend begra ven. De geheele stad Villa Nova Albanese is volko men verwoest; twee. tot drieduizend bewoners zijn begraven in de ruines, heele families zijn onder de pninhoopen bedolven. H9t is onmogelijk vast te stel len, hoeveel menschen vermist worden, daar alle openbare gebouwen vernietigd zijn. De dooden wor den door de soldaten opgedolven en op draagbaren weggevoerd. Velen zijn onherkenbaar verminkt en de lichamen der kinderen zijn totaal verpletterd. De dooden worden, zoodra zij nlt de pninhoopen te voorschijn zijn gehaald, begraven, terwijl de over levenden in de kerk rouwdiensten houden. Vele honderden zijn reeds opgegraven en ter aarde be steld op het kerkhof, terwijl nog honderden lijken op draagbaren wachten op begraving. Villa Nova del Battlsta, de voorstad van Villa Nova Albanese, bestaat niet meer. Mnssolini geeft aanwijzingen. Een N. T. A.-bericht uit Rome meldt, dat Mussolini persoonlijk aanwijzingen heeft gegeven, omtrent de reddingsmaatregelen, die genomen moeten worden. Senator Cremonesi en de onder-staatssecretaris van het ministerie voor Openbare Werken zijn on middellijk nar de geteisterde streken vertrokken. Aantal slachtoffers overschrijdt de 200 niet. Het reddingswerk. V.D. verneemt uit Rome, 23 Juli: Volgens de laatste berichten uit het gebied der aardbevingsramn schijnt het aantal dooden bij Na pels de 200 niet te boven te gaan. Uit alle garnizoenen werden troepen gerequireerd, die onverwijld naar de geteisterde streek gezonden zijn. Het bergingswerk duurt nog voort. Overal spe len zich nog hartverscheurende tooneelen af. Te Rionero, waar tal van kinderen door het instorten van het plaatselijk weeshuis gewond werden, werd onder de puinhoopen een vrouw te voorschijn ge bracht, die tevergeefs getracht had drie kinderen met haar lichaam te beschutten, doch ook zelf ein delijk den dood vond. In de provincie Potenza heb ben de aardschokken zich te 3.50 en 6.33 uur her haald, zonder gelukkig menschenlevens te eischen. Deze schokken werden het krachtigst waargenomen in de omgeving van de reeds lang uitgedoofde kra ter Vulturo. Nog wordt gemeld dat het aantal gewonden meer dan 300 bedraagt. Velen zijn zwaar gewond, zoodat men nog met ecu toeneming van het aantal dooden rekening houdt. Nog steeds vertrekken reddingsbrigades naar de plaats des onheils om voor het onderbrengen dei- gewonden in de ziekenhuizen zorg te dragen. Ook de president van het Roode Kruis heeft zich naar de geteisterde streek begeven. Uit het geteisterde gebied. Uit nadere berichten uit het aardbevingsgebied blijkt, dat het aantal slachtoffers nog steeds stijgt. Uit de kleinste dorpen en van het platteland komen voortdurend berichten over nieuwe ongelukken bin nen. Melfi is de zwaarst getroffen stad. Tallooze hui zen zijn er ingestort, en het aantal niet meer be woonbare gebouwen is nog grooter. Het station dreigt elk oogenblik te zullen instorten. De inhoud van het contract met Finland. Aangegaan voor den tijd van 7 jaar. Als Duitschland minder dan 8 mill. K.G. boter en 3 millioen K.G. kaas af neemt, moet het rouwgeld betalen. Onder bovenstaand hoofd schrijft de landbouwkundi ge medewerker van het Hsbl. Eindelijk is, ondanks geheimhouding, thans bekend geworden, wat de preciese inhoud is van de voor ons land funeste overeenkomst, die tuaschen Finland en Duitschland gesloten is. Duitschland verplicht zich, jaarlijks 8 millioen Kg. boter en 3 millioen Kg. kaas van FinJand af te nemen. Voor elke 100 Hg. boter, die minder dan dit quan- tum wordt afgenomen, zal Duitschland f 18 en voor elke 100 Kg. kaas, die het minder betrekt f 3.60 betalen aan Finland. De overeenkomst Is aangegaan voor den duur van zeven jaar; de prijsdaling zal geschieden op basis der Berlijnsche, Kopenhaagsche, Londensche en Kemptener boternoteeringen. In Finland wordt de affaire geregeld door de Coöpe ratieve Zuivelexportvereeniging „Valio", die 90 van den Finschen zulvelexport in handen heeft. In Duitschland is voor deze aangelegenheid een spe ciaal invoerbureau ingesteld, de Butter- und Kase Elnfuhrgesellschaft met een stamkapitaal van 50.000 mark, verstrekt door de Duitsche Bank. Aan het hoofd der Valio staat de heer Pitkaniëmi, terwijl Vollrath von Arnim belast is met de lening van het Duitsche invoerbureau. Tot een goed begrip der zaak zij er opgewezen, dat Finland in het afgeloopen jaar naar Duitschland uit voerde 4.461.500 Kg. boter en 2.235.400 Kg. kaas, zoodat de thans gecontracteerde hoeveelheden voor de boter 80 en voor de kaas 35 hooger zfjn dan de export van 1929! Door deze overeenkomst wordt de clausule van meestbegunstiging, vervat in het Ned.-Duitsche han delsverdrag dus ontdoken, waardoor de reeds gemelde verhooging van het invoerrecht op boter van 27% tot 50 mark mogelijk is geworden. De overeenkomst treedt in werking tien dagen na uit wisseling der protocollen, uiterlijk per 1 Augustus. Het Dultsch-Finsche handelsverdrag is nog vóór de ont binding door den Rijksdag aangenomen. De reactie in Ned. Znivelkringen. Weert zooveel mogelijk alle Dulsche goederen. Hoe de AJg. Ned. Zuivelbond onder leiding van dr. F. E. P o s t h u m a op de verhooging van het Duit sche invoerrecht op boter (Duitschland neemt 80 pet. van onze exportboter af) heeft gereageerd, hebben wij reeds gemeld: een soort boycot van Duitsche machine rieën en benoodigdheden door 433 aangesloten zuivelfa brieken. Niettemin is het van belang te vernemen, wat de heer J. Geluk, secretaris van deze machtige coöperatieve zuivelorganlsatle, wier leden jaarlijks 2.2 milliard Kg. melk verwerken, mededeelt. „Van de zijde van onzen landbouw en industrie" al dus de heer Geluk „past op deze handelwijze alléén een boycot van alle Duitsche artikelen, voor zoover deze maar eenigszins kunnen worden gemist .Nederland is Duitschlands grootste afnemer en voer de in 1929 voor 1355 millioen mark aan goederen uit Duitschland in, terwijl wij daarheen exporteerden voor 701 millioen mark. Wij zijn dus een veel betere klant van Duitschland, dan Duitschland van ons. Van deze omstandigheid dienen wij bij onze actie gebruik te ma ken." „Men neemt in de Duitsche pers" aldus verder de heer Geluk „ernstig nota van onze beweging tegen den Invoer van Duitsche goederen en verwijt de regee ring, dat men met het Duitsch-Finsche verdrag een verkeerden stap heeft gedaan, die Duitschland duur kan komen te staan. Van verschillende kanten, zoowel uit de eigen vereeni- ging als daarbuiten, uit andere industrieën en vooral ook uit Duitschland ontvangen wij dagelijks bewijzen van in stemming met onze actie. Tot nog toe was er niemand, dje gezegd heeft: het is toch verkeerd wat gij doet. Integendeel, men moedigt ons aan. om nu ook verder te gaan en deze beweging voor den boycot van Duitsche goederen energiek door te zetten. Men kan er op rekenen, aldus Geluk» dat dit ook het geval zal zijn. Nu wij eenmaal A gezegd hebben, zullen, wij ook B zeggen. Wij vertrouwen er op, dat alle aan gesloten daarbij achter ons zullen staan. Maar ook andere organisaties en industriën óók buiten den landbouw! dienen ons voorbeeld te vol gen, opdat deze beweging zoo algemeen mogelijk worde» De kaas voorloopig buiten schot ln Duitsch land. Van enkele kanten is den heer Geluk gevraagd, of men nu ook het invoerrecht op kaas in Duitschland zou verhoogen (in Frankrijk is dit juist gebeurd en hoe...), omdat dit artikel ook in de Duitsch-Finsche overeen komst wordt genoemd. Wij hebben aldus Geluk - ons hieromtrent op het departement van Buitenlandsche Zaken op de hoogte gesteld, omdat men in de Duitsche pers ook berichten daarover vindt, doch voor onze kaas bestaat op dit oogenblik in Duitschland nog geen ge vaar, omdat het invoerrecht op dit artikel, behalve in het Nederlandsch-Duitsche verdrag óók nog in verschil lende verdragen tuschen Duitschland en andere landen vastligt, zoodat deze verdragen eerst zouden moeten wor den opgezegd, vóórdat hierin wijziging zou kunnen wor den gebracht Ons verdrag met Duitschland loopt nog tot 1932, zoo dat wtj wordt dit niet gezegd tot dien tijd voor kaas nog geen gevaar loopen. Het verzet in kringen van Duitsche zuivel-importeurs, maar ook ln verschillende leiding gevende bladen, ais „Berllncr Tageblatt" en „Kölnische Zeltung" gaat voor al tegen de bepaling, dat Duitschland z.g. rouwgeld aan Finland moet betalen als het minder boter of kaas af neemt, dan overeengekomen is, benevens tegen de cen tralisatie van den invoer, waardoor immers de particuliere zuivelimporteurs worden uitgeschakeld De heer Geluk heeft nog berekend, dat als gevolg van het Duitsche protectionisme onze uitvoer naar Duitsch land steeds dalende is, n.1. in 't afgeloopen jaar 2% vergeleken btj 1928, terwijl onze invoer uit dat land daarentegen sterk stijgende is. n.1. 15 in 't afge loopen jaar, vergeleken bij 1928. Verderh eeft hij uitgerekend, dat de waarde van Duitschlands totalen uitvoer ln 1929 heeft bedragen 9924 millioen mark. Daarvan namen af: Nederland 1355 millioen mark, Amerika 991 millioen mark, Engeland 935 millioen mark. Daarom is bet parool van den Alg. Ned. Zuivelbond aan de 433 aangesloten fabrieken: „Zegt uwen leverancier van Duitsche artikelen, at hij uw deur voorbij kan gaan, zoolang Duitschland door gaat, den uitvoer onzer producten naar dat land op de tegenwoordige wijze te bemoeilijken". Een volledige circulaire zal binnen enkele dagen aan de aangesloten fabrieken worden toegezonden. INPLAATS VAN KAARTEN. G. ZOMER en M. ZOMER-Bruin geven kennis van de geboorte van hun Zoon HENK. Winkel, 23 Juli 1930. Belangstellenden in het Jubileum der Schager Middenstands* vereeniging De Feestcommissie. te Winkel, op het terrein bij den Heer LAAN, op ZONDAG 27 JULI, des namiddags halfdrie n.t., De Meeting zal opgeluisterd worden door eenige ZANGNUMMERS. Bij ongunstig weer in de zaal.

Schager Courant | 1930 | | pagina 3