SchagerCourant RADIO Tweede Blad. Uit onze omgeving. ANNA PAUL0WNA Z IJ P E HOOGWOUD WIER1NGERWAARD WARMENHUIZEN LANGENDIJK SCHOORL. Hoe de Britsehe Omroep werd geboren. Donderdag 24 Juli 1930 73ste Jaargang. No. 8701 Openstelling van het Gemeentelijk Kookgasbedrijf te Schoorl. Te Schoorldam, bij het nieuwe gebouwtje, waarin d>e groote nieter is geplaatst, welke aan zal geven het aantal kubieke meters gas, welke de gemeente Schoorl van het gasbedrijf van Warmenhuizen zal betrekken, was het Woensdagavond een drukte van belang, ondanks het zeer ongunstige weder. We merkten daar onder de vele belangstellenden en nieuwsgierigen o.a. op de Burgemeesters en Secre tarissen, benevens de leden van den Raad van de gemeenten Schoorl en Warmenhuizen, alsook het personeel van de secretarieën en van de gemeente bedrijven. Dan waren er de besturen van de Ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer van Schoorl en GroetKamperduin; de besturen van de Pension- houdersvereeniging te Schoorl en va „Algemeen Welzijn"; de heer Rijpma, directeur van de gasfa briek te Warmenhuizen met zijn beide helpers, de heeren Coenraadts en Paap, welk driemanschap voor de gemeente Schoorl toezicht heeft gehad op den aanleg van het buizennet; de heer Van Zuijlen en de heer v. d. Gaag van de firma Wilson, de aan- neemster van het werk; een vertegenwoordiger van de Dordtscbe gasmeterfabriek. leverancier van bo vengenoemde meter, benevens vele dames. Het moment was aangebroken, waarop het voor naamste werk kon worden opgeleverd en waarop het gas vanuit Warmenhuizen in de hoofdbuis van Schoorl kon worden toegelaten. Het geheel gaf een gezellige aanblik en deed ons begrijpen, dat dit moment voor Schoorl vooral van groot belang was. Toen het Schoorlsche Fanfarecorps „De Vriend schap" zijne opgewekte muziek had laten hooren, nam Burgemeester Van Fridagh het woord en heette allen hartelijk welkom; zeer in 't kort ('t weder be gon te dreigen), schetste de spreker het groote be lang van 't oogenblik en gaf toen het woorcl aan den (heer Rijpma, welke gedacht, dat hij reeds 15 jaar met afwisselende kansen op succes, bezig was ge weest om inzake kookgas de beide gemeenten tot elkaar te brengen. Toen, 15 jaar geleden werden de buizen naar Schoorldam gelegd, en werd met dien aanleg reeds rekening gehouden met een mogelijke aansluiting van Schoorl. Omstandigheden hadden geleid tot uitstel, doch nu dan toch was het oogen- blik gekomen waarop de hoofdkraan kon worden geopend om het gas naar Schoorl toe te laten. Spre ker verzocht mevrouw Baronesse van Fridagh wel zoo goed te willen zijn om dit werk te verrichten. Gaarne voldeed deze aan dit verzoek en nadat dit was verricht, verklaarde mevrouw Van Fridagh, dat het gas de buis was binnengelaten en sprak zij den wensch uit, dat het kookgas tot in lengte van dagen voor Schoorl een zegen zoude zijn. (Hartelijk applaus vnlgriftt- Hierna verzocht Burgemeester Van Fridagh aan de aanwezigen, om zich achter de muziek te scha ren en in optocht naar „de Roode Leuw" op te trek ken, waar ververschingen zouden worden aangebo den. eD stemming kwam er in, doch jammer genoeg, viel de regen weder in stroomen neder en werd de mooie wandeling een ware beproeving, welke ech ter door allen getrotseerd werd. In de Roode Leeuw aangekomen, namen allen plaats in de groote zaal, welke er door de goede zorgen van enkele rappe handen, feestelijk en ge- eellig uitzag. Hier nam Schoorl's Burgemeester opnieuw het woord en heette hartelijk welkom den Burgemeester Secretaris, Gasdirecteur en Raad van Warmenhui zen, welke de gasten van Schoorl hadden willen zijn. Ilad de heer Rijpma straks gezegd, dat reeds vele jaren lang was gepoogd om de handen ineen te slaan, wat met wisselvallige kansen was door gezet, was ei delijk gelukt; de beide Raden zijn het eens geworden om het kookgas in Schoorl te bren gen, dank zij ook de, flinke steun van het Comité in Schoorl, dat zich zoozeer voor kookgas had geïnte resseerd. Doch niet alleen waren het deze menschen die hun best hadden gedaan, de ingezetenen hadden ook meegewerkt, gedachtig aan het spreekwoord: „Nu of ooit". En gaa'fne gedacht spreker ook een man den heer E. Bruinwold iRedel de technische ad viseur van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten welke zooveel goed werk had verricht inzake kookgas voor onze gemeente; deze man kon hier niet aanwezig zijn, daar helaas een ernstige ziekte hem dit belette. Spreker stelde voor om den volgenden dag een telegram te zenden aan den heer Bruinwold Riedel, waarin hem name s allen een spoedig her stel werd toegewenscht.. (Applaus.) Dank bracht spreker aan het Comité voor de ga rantie van ruim f 1100.welke zij had bijeenge bracht voor het financieel slagen van het bedrijf. Stelde de Raad van Schoorl in December 1929 den eisch dat 200 aansluitingen moesten verzekerd zijn, 6prcker kon mededcele dat momenteel een goede 250 woningen waren aangesloten. (Applaus.) Een groote voldoening zou het zeer zeker voor den heer Rijpma zijn om op dit moment hier te kunnen wezen met de gedachte dat het werk thans af is en een mijlpaal kon worden geplaatst; spreker zegde hem voor zijn vele werk hartelijk da k (Applaus.) Verder dankte de Burgemeester de Gascommissie van Warmenhuizen, de aannemers firma Wilson met haren uitvoerder, den hfer Van der Gaag en haren vertegenwoordiger, den heer Van Zuijlen, benevens den vertege woordiger van de Dordtsche Gasmeter- fabriek en den heer Herman, de aannemer van de huisaansluiting-cn. Voorts de arbeiders en de opzich ters Coenraadts en Paap. Er is vlot gewerkt, wat misschien een voorbode is geweest van een vlotte exploitatie. Van harte hoopt spreker, dat alles en allen zullen samenwerken tot den I-loei van het nieuwe kookgas bedrijf, opdat het een zegen zal worden voor Schoorl als seizoenplaats, waardoor we de concurrentie met anderen glansrijk het hoofd kunnen bieden en men schen zich in Schoorl gaan vestigen. Niets kan meer een beletsel zijn, nu Schoorl, wanneer ook het we gennet gereed zal zijn, zooveel goeds biedt, dank zij ook de nieuwe regeling der finanticele verhouding van Rijk en Gemeenten, waardoor dan de belastingen voor blijvende vestiging in Schoorl ook geen beletsel meer kunnen zijn. iApplaus.)) Hierna sprak de lieer Dehé, als voorzitter van het werkcomité.-Tot zijn spijt moest hij constatecren dat de medewerking van Schoorls Raad niet altijd even goed was geweest. Wij wisten ook zeer goed dat de finantieele zijde een moeilijke was en dat dienaan gaande bedenkingen konden naar voren komen. Ook wisten wij dat het nieuwe niet altijd even spoe dig wordt geaccepteerd. Doch dat er gezegd zou worden: „waarvoor is gas eigenlijk noodig", dit had spr. zeer teleurgesteld. Spr. gewaagde hoe belangrijk" het vreemdelingen verkeer in Schoorl was toegenomen "en geen won der de natuur biedt hier zooveel schoons. Zeer be langrijk is daardoor de bron van inkomsten uit dien hoofde toegenomen. Zoo is ook gas een eisch des tijds geworden, een levensbehoefte voor het pensionbe- drijf. Het comité en de beide V.V.V.'s hebben hard hiervoor gewerkt en de koe goed bij de horens ge nomen; een mooi garantiefonds is voor een vijftal jaren bijeen. Thans is de strijd gestreden en vooral ook dank zij den steun der vel edames, is men zege vierend uit den strijd gekomen. De stem van het volk heeft gesproken en nu wenschen we allen geluk. Ik eisch de eer op voor de commissie dat er ook kook gas is gekomen in Schoorl, natuurlijk met mede werking van den Raad. En als dank en hulde aan de vrouwen bood spreker aan mevr. v. Fridagh een bouquet rozen aan, daarmede erkennende den steun der vrouwen. (Applaus.) Burgemeester v. Fridagh dankte hiervoor en gaf den raad dan nu de strijdbijl neer te leggen. We gaan nu aan 't werk om het bedrijf goed te doen slagen. Burgemeester Nolet van Warmenhuizen, dankte allereerst Schoorls gemeentebestuur voor de ont vangst en gaf de verzekering dat Warmenhuizens Raad dit op hoogen prijs stelde. Niet alleen echter was dit moment voor Schoorl van groote beteekenis doch ook voor Warmenhuizen was het dit eveneens, aangezien door electrificatn der woningen het gas- debiet was afgenomen. Nu Schoorl echter kookgas gaat afnemen, kan de fabriek te Warmenhuizen weer op volle capaciteit werken. Gaarne sloot spr. zich aan bij de woorden van burgemeester v. Fridagh aan het adres van den heer Bruinwold Riedel ge richt. Van harte hoopte spr. dat de beide gemeenten ook verder vruchtbaar zouden samenwerken en wenschte Schoorl toe dat ze rijpe vruchten zoude plukken van hare nieuwe onderneming, opdat het nageslacht later zou erkennen, dat het besluit van den Raad van Schoorl van December 1929, een kloek besluit is geweest. Ds. A. J. P. Boeke hield hield hierna een zeer geestige rede, als stem uit de burgerij, nadat de aan wezigen op het Raadhuisplein een aardige verlich ting in oogenschouw hadden genomen, waarin de let ters S. en W. (Schoorl en Warmenhuizen)). Spreker deed zeer leuk allerhande gissingen wat die letters wel te beteekenen zouden hebben, om eindelijk te komen tot „samenwerking". Van harte hoopte hij dat die samenwerking zou blijven tot in lengte van dagen, tot heil van onze streek. De heer Wognum, voorzitter van V.V.V. Schoorl, bracht warme hulde aan den heer Rijpma met wien hij reeds in 1921 samenwerkte voor kookgas in Schoorl. De heer Rijpma had wel veel geduld gehad, doch des te grooter kon thans zijn hulde zijn (dave rend applaus). Ook deze spreker achtte het huidige moment voor Schoorl van groote waarde, wetende dat voorheen contracten van woninghuur werden verbroken doordat er geen kookgas aanwezig was. Hij twijfelde niet of de in werkingstelling van dit bedrijf zou leiden tot groei en bloei van Schoorl (Ap plaus.) Hierna smak nog de heer v. d. Garde als voor- ziter van de P.II.V. welke den wcnsch uitte dat door aankoop van een gasfornuis van gemeentewege prac- tisehe kooklessen mogelijk konden worden. Als laatste spreker kwam de heer Rijpma op het podium, met applaus ontvangen. Hij vond dat wat hij nu ging doen. nog het zwaar ste werk wat hij in Schoorl zou hebben te doen. Wij konden het niet volgen, doch meenden te hoo ren dat spreker liever een groote gasleiding zelf ging leggen, dan dat hij aan het spreken ging. Hij dankte echter de heeren v. Fridagh en Wognum hartelijk voor de aardige woorden en hoopte dat de samen werking der beide gemeenten en het kookgasbedrijf zou groeien en bloeien. (Luid applaus.)J Burgemeester v. Fridagh sloot toen de bijeenkomst doch het was dan ook al tegen elven, 't Was een bij zonder geslaagde' avond en de zeer groote belang stelling doet het beste voorzie- toekomst verwachten. Heden gaat-de nieuwbenoemde commissie van bij stand uit den Schoorlscher Raad aan het werk; ho pen we dat ook zij pleizier mag beleven van een be drijf, dat de gemeente tot een zegen zal zijn. Waar zullen we met dc kermis heen? Er zijn dit jaar heel wat aanvragen binnengekomen om een plaatsje op het kermisterrein. Als alle exploi tanten van vermakelijkheden bij hun plan blijven om hier te komen, zullen de echte kermisvierders dan ook veel van hun gading vinden. De glijbaan, die op het schoolplein zal komen, is reeds gearriveerd en op de gewoonlijk daarvoor aangewezen plaatsen komen weer de bioscoop van Schinkel, een zweefmolen, luchtschom- mel, Turksche schop en gewone draaimolen. Verder zul len nog een cake-walk, een ezeltheater en hoepla-werp en schiettent aanwezig zijn en zal men de- noodige zuur-, fruit- gebak- en palingkramen vinden om de krachten, die men bij de slagmachine's (Hoofd van Jut) verspild heeft, weer wat aan te vullen. En ten slotte kan men dan nog in „Minerva", de waarzegtent, alles te weten komen, waar de geest maar behoefte aan heeft. Doch ook de caféhouders hebben voor extra-attractie gezorgd. Zoo komt Maandagavond in Veerburg het Va- ria-cabaretgezelschap Pauline Hervé, soubrette, Mr. Brandon, accordeonvirtuoos en Edward Kapper, humo rist, terwijl een pittige jazzband, met een neger-slagwer ker, voor de muziek zal zorgen. Bij Slikker is Zondag en Dinsdag cabaret en Maandag komt de bekende Kees Pruis met Stella Seemer, en Wil lem Ciere, met een geheel nieuw programma. In Benema's salon kunnen de danslustigen hun hart ophalen bij nieuwe nummers van het „pyrament". Tenslotte zullen bij Kossen de vermaarde Volendam- mers komen, het gezelschap Van Dijk, de harmonica spelers. Wè kunnen du3 nu al vast plannen maken: er is keus genoeg. T ZAND. Dinsdag 22 dezer werd vanwege de openbare lagere school het jaarlijks schoolfeestreisje voor de oudere kinderen gehouden. Voor deze gelegenheid hadden een 9-tal particulieren welwillend hun auto benevens zichzelf beschikbaar gesteld, wat op dezen dag zeer gelukkig was, aangezien de weersomstandigheld al zeer ongunstig was Reeds te acht uur in den morgen werd de reis vanaf school aanvaard en werd langs het N.H.-Kanaal naar Alkmaar gereden, alwaar de hertenkamp werd bezich tigd. Na afloop hiervan werd koers gezet naar Wijk aan Zee, waarna de bedoeling was van hieruit een wande ling langs het Hoogovenbedrijf en de sluizen te LJmul- den te maken. Door het ruwe weer kon hiervan echter niets komen en is inplaats daarvan de zee bezichtigd, daar zelfs van strandbezoek niets kon komen, aangezien het opgezwiepte water tot aan den rand der duinen stond. Echter was het aanschouwen der ruwe natuurelementen zeker wel de moeite waard. Hierop werd nu gereden naar IJmuiden met de bedoeling van hieruit het be roemde slulzenwerk te bezichtigen, doch door de aanhou denden regen kon hiervan geen sprake zijn. Daar de dag al aardig vorderde, werd nu besloten eerst de inwendigen mensch eens te versterken, waarbij allen zich de broodjes etc. zeer goed lieten smaken. Na be hoorlijke rust werd hierna verder gekoerst naar Haar lem, daar ook het oorspronkelijk plan vanuit IJmuiden naar Zandvoort te rijden, wegens de heerschende regen buien niet doorging. Te Haarlem werd hierna het Rera- brandt-theater bezocht, alwaar behalve film ook een goochelaar optrad. Het kan gezegd worden, dat ook vooral hier, de jeugd zich kolossaal heeft geamuseerd. Na afloop der voorstelling werd het zoo zachtjes aan tijd het Noorden weer wat in te trekken. Op den terugreis werd nu nog de speeltuin van Timmerman te Schoorl bezocht en zelfs het speelduin beklommen, daar het weer thans zoozeer was opgeknapt, dat een en ander behoorlijk uitvoerbaar was. Vervolgens over Schoorldam weer den hoofdweg langs naar hier, waar het gezelschap te pl.m. half tien behou den arriveerde. Hierna volgde in een der lokalen der openbare school hartelijke woorden van dank, gesproken door den voor zitter der schoolfeestcommissie, de heer Holema, tot de heeren autoeigenaren, die door hun bereidwilligheid de gemaakte reis mogelijk maakten, alsmede tot de anderen die hiertoe eveneens medewerkten. Alhoewel het weer beslist ongunstig was, hebben de kinderen volop genoten en kunnen betrokkenen dan ook met voldoening op het goed geslaagde reisje terugzien, terwijl wij van hieruit goed meenen te doen ook allen die aan deze ontspanning der kinderen medewerkten, in bijzonder genoemde autobezitters, dank te brengen. Bij beschikking van Z.E. den Minister van Defensie d.d. 18 Juli 1930, is aan Jan Blauw, ingeschrevene van de lichting 1929 dezer gemeente, met ingang van 16 Oc- tober 1930 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Mej. A. C. Jansen alhier is benoemd tot tijdelijk on derwijzeres te Westerland op Wleringen. SCHOORLDAM. Ter gelegenheid van de kermis alhier gaf de dilettan tenclub „Ons Genoegen" Maandag j.1. voor het eerst een uitvoering in de nieuwe tooneelzaal van den heer Ter Burg. Voor een tamelijk bezette zaal werd ten tooneele gebracht het blijspel „Zijn Zoon", in drie bedrijven, het welk een aardig kermisstuk bleek te zijn. De diverse rol len werden goed vertolkt en zaten er bij de leden uitste kend in. Om de vele leuke verwikkelingen welke het stuk bood werd dan ook telkens daverend gelachen. De uitstekende grimmage van den heer Loevens uit Alkmaar benevens het aardige nieuwe decor droegen er niet weinig toe bij dat „Ons Genoegen" op een beslist goed geslaagde uitvoering terug kan zien. Nog maar eenige dagen en 't zomerfeest, waaraan deze laatste dagen door de ijverige commissie dag en nacht wordt gewerkt, is weer daar. Als we 't weer en de onheilspellende luchten aanzien, zijn we vol bange vreeze. Zal de zaak in 't water vallen, of zal 't zon netje, dat ons reeds weken lang verwende, medelijden hebben en om een hoekje van een der vele regenwolken komen kijken? De gasten doen wanhopige pogingen de stemming er in te houden, af en toe gaat er een club, zoo tusschen lunch en diner, wat vertreden en hoort men het opwekkende lied: „mooi weer vandaag"! Laat ons hopen, dat Zondag 't zelfde lied mag klinken, maar dan in een andere beteekenis. Alle voorbereidingen worden voor 't feest getroffen. De Rattenvanger van Hameln is reeds gearriveerd. We hadden deze week een onderhoud met hem, bij welke gelegenheid hij z'n volle tevredenheid betuigde over de opvatting, die de commissie en de tooneelvereen. „Nieuw Leven" van de vertolking dezer legende heeft. Alles wordt gedaan om in den stijd en den geest van de middeleeuwen te blijven. Deze week heeft de slotrepe- titie plaats en zal 't spel volledig in scène worden gezet. Vele kinderen hebben zich opgegeven om deze legende mee te helpen vertolken, de costuums en maskers zijn klaar en zien er natuurgetrouw uit dat is volkomen in orde. Ook de diverse kermisvermakelijkheden komen in 't einde van deze week hun standplaats innemen, 't Kan dus een paar mooie dagen geven, de 27e en 28e, als nu maarmaar we zullen er maar op vertrouwen, dat na regen zonneschijn komt en hopen, dat dit vóór Zondag het geval zal zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groen- tenveiling te Broek op Langendijk, op Maandag 21 Juli 1930. Voorzitter, Burgemeester Slot. opent met een welkom de vergadering, en zegt dat deze vergadering onder zewr slechte omstandigheden plaats vindt, zooals ziekte in do aardappelen, zeer lage prijzen voor de kool, veel ziekte in de gewassen o>p het veld, enz. De keurlijst over Juni, welke 9 keuringen bevatte, werd geen op- of aanmerking over gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor, werd medegedeeld dat er in de maand Mei geveild was voor een bedrag van f 31359.64, waarvan voor: Br. op Langendijk f 4849.71, Heerhugowaard f 2805.75, idem R.K. f 863.51 Zuidscharwoude f 3413.76, Idem R.K. f 1187.74. Hensbroek f 28.15. Koedijk f 3324.49. St.-Pan- cres f 1790.95. idem R.K. f 407.80, De Schermer f 1353.38, Ursem f 209.77. Oterleek f 338.94. Diversen f 785.69. In de maand Juni was geveild voor een bedrag van f 494.665.17, waarvan voor: Broek op Langendijk f 113381.07, Heerhugowaard f 13480.39, idem R.K* f 30986.08 .Zuidscharwou.de f 14301.70, id. R.K. f5080.03, Hensbroek f 14544.69, Schermerhorn f 8134.27, De Rijp en Omstr. f 6717.11. Koedijk f 33572.97, St. Pancrns f 18953.51. idem R.K. f 15413.47, De Schermer f 20010.75, Ursem f 4610.93. Oterleek f 2065.98, De Rijp L.T.K, f 10911.38. Diversen f 12020.84. Schrijven ingekomen van den heer P. Admiraal van Hensbroek met de mededeeling, dat hij om zijn drukke werkzaamheden bedankt heeft als lid van het Markt- bestuur. Hiervoor is in de plaats gekomen de heer K. Speets. Medegedeeld werd. dat de oude tomaten-machine in geruild is voor een nieuwe grootere machine met bijbe taling van f 325. Van den secretaris der Prov. Comm. zijn de datums ontvangen, waarop de nieuwe sorteering van de aard- tppelen inging. Tevens bericht ontvangen van het U.C.B., dat alleen het merk van het U.C.B. gegeven werd op de aardappe len die geschikt waren volgens de nieuwe bepaling. De Bond van exporteurs bepleit aanvoer van nieuw© aardappelen in kisten of manden; volgend jaar mag niet anders dan met deze verpakking worden gekocht. Verslag werd uitgebracht van de vergadering van den Vierbond en opgemerkt, dat deze wel recht van bestaan had. Van het comité tot steun der geleden regen- en hagel- schade was het verzoek om steun ingekomen. Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur niet met een De bekende hoofdingenieur der B.B.C.. Capt. Eckersley. vertelt op de hem eigen humoristische wijze van de eerste resultaten van de Britsche Omroep-Maatschappij. Wij geven eenige interessante bijzonderheden hiervan in het volgende weer: „De heele beweging begon nu zoowat 7 jaar geleden, te Writtle. Destijds werkte ik voor de Marconl-Company en was toen het hoofd van eenige ingenieurs, welke belast waren met het ontwerpen en uitwerken van kleine draadlooze stations voor verschillende doeleinden. Ons werd de gelegenheid geboden om een draadlooze Omroep te stichten, ten bate van de Engelsche ama teurs. Vlak na den Oorlog waren er n.1. een groot aan tal menschen, die zich bij wijze van tijdverdrijf of uit een oogpunt van knutselarij met de draadlooze bezig hielden. Zij waren het. die een petitionnement aan den Minis ter van Posterijen richtten, teneinde de oprichting van een station te verkrijgen, dat geregeld uitzond, waar door zij in de gelegenheid zouden kunnen worden ge steld te luisteren en verdere proeven te doen. Ons werd nu de taak opgedragen een dergelijk station te con- strueeren. In de speciale vergunning van den Minister stond vermeld, dat het station een capaciteit moest hebben van 200 Watt, (het nieuwe station te Londen heeft een capaciteit van 50.000 W.) dat wij 20 minuten per week mochten zenden en verder, dat wij na elk nummer van het programma twee minuten moesten wachten, teneinde de autoriteiten de gelegenheid te geven, de uitzending eventueel te doen staken, indien het uitgezondene niet geheel naar hun zin was. Door dit alles konden wij niet meer dan 10 nummers tegelijk in één programma uitzenden. In het begin deden wij verschrikkelijk vormelijk. Ik zelf heb de eerste uitzending niet meegemaakt. ..Hier is 2MT, two Emma Tock; wij zullen nu een gramofoon- plaat voor U spelen, getiteld Twee minuten wach ten alstublieft"whizz whin dlcken daar gin gen we. De grajnofoon stopte. „Hier is 2MT, Writtle. Essex. Wij speelden zoojuist een gramofoonplaat, geti teld Dan het tikken van een kloktwee minu ten stilteen dit ging zoo gedurende 20 minuten door. Op een Woensdagavond, toen ik laat met mijn werk klaar was, en zoo juist in het plaatselijk hotelletje ge geten had, wilde ik, tot grooten schrik van den dienst- doenden ingenieur, ook eens gaan „omroepen". Een ijzige vormelijkheid heerschte alom; ik begon echter doodgemoedereerd op een persoonlijke manier te praten en amuseerde mij niet weinig over het verschrik te gezicht van mijn vriend en collega, Ingenieur Noël Ashbridge. (Hij werd korten tijd geleden tot chef- Ingenieur van de BB.C. benoemd). Op een gegeven oogenblik verloor ik zelfs alle terughouding... en werd ontzettend familaar. Een stortvloed van brieven. De volgende morgen bracht ons een stomverbaasde brievenbesteller, die een heele vracht brieven met zich meezeulde. Ik had den moed om ze te openen en las: ...tot mijn groot verwondering; ...„Overdoen" ...„Daar houden wij van" ...„Uw aardige stem" ...„Eindelijk eens iets menschelijks na al dat deftige gedoe"... Ik behoef U wel niet te vertellen, dat wij geen aan moediging meer noodig hadden. En nu onze pro gramma's verbeteren! Geen gramofoonplaten meer... neen: artisten! Wij kregen een kinderuurtje voor de jongeren. Wy voerden een tooneelstuk op. De beroemde balconscene uit „Cyranö de Bergerac" werd gespeeld. Deze speelt in het donker en is dus voor radio-uitzen ding bij uitstek geschikt. Wij hadden toen nog niet zulke geperfectioneerde microfoons als nu. waarbij een luistervink in Australië de manier van spreken van dea Omroeper in Engeland kan herkennen. Wy moesten in microfoons spreken, zooals men die nu nog by de gewone ïyntelefoons aantreft. Stel U drie personen voor... sprekende in het ebo nieten hoorntje, met wilde gebaren declameerend en gesticuleerend (want de hand. die de microfoon vast hield, kon toch niet laten ook te gcstlculeeren), elkaar onder tafel aanstootend en nu en dan meestal op het verkeerde oogenblik proestend van het lachen* Het ging er In ieder geval vroolijk toe. Moeilijkheden. Writtle verdween en het oude systeem werd verbe terd. De letters ..BB.C." «verschenen aan den horizont van den Radio-Omroep en ik volgde de beweging met spanning. Dat waren tyden! Mr. Reith (thans Sir John Relth) de dryvende kracht, de mentor, de vriend, d© man, die ook de commercieele leiding had. steeds vol energie; Arthur Burrows met zijn gouden stem: Cecll Lewis, meer bekend onder den naam „Uncle Carac- terous"; Stanton Jefferies, die de artisten Instrueerde en voor wien deze een soort examentje moesten afleggen. Verder nog het orkest, onder leiding van Stanton Jefferies, dat twee man sterk was en mijn persoontje, dat probeerde de boel technisch op pooten te krijgen. Ik herinner my nog hoe wij eens den bezitter van »en heel dun schoorsteentje vroegen, of wij dit mochten gebruiken om onze antenne aan vast te maken, en hoe wij op heel beleefden toon te hooren kregen, dat schoorsteenen alleen maar gemaakt zijn om de lucht te verontreinigen. Ook moest ik eens een reis naar Glasgow maken om een woedenden luisteraar te gaan kalmeeren. die een krlstaltoestelietje voor 5 Sh. had ge kocht. dat weigerde en waarmede hy het piaatseiy'ce Omroepstation niet kon opvangen. Ik herinner iruj, brieven gedicteerd te hebben, in een zaal waar 5 tele foons aanwezig waren, benevens 10 steno-typistes en verder nog eenige collega's, die ook aan het dlcteeren waren. Ook schreef en speelde ik een kleine comedie, die gericht was tegen de aanvallen van een zekeren pers, terwyi ik terzelfder tijd bezig was, aan het sa menstellen van ©en lyst van onderdeelen voor een nieuw stel toesteltypen „Q". Veel avonturen beleefden wij nog. Een spreker wilde er zich geen rekenschap van geven, dat hij. Indien hij vlak na zijn rede nog iets zeide. dit in den microfoon evengoed hoorbaar was. Hy eindigde op de volgende manier: „Indien gij deze voorschriften op de juiste wijze opvolgt, zult gij vrede hebben. Ik geloof niet. dat ik te lang gesproken heb!" De bedienende technicus verbrak echter plotseling het contact na het woordje „geloof'. Tydens een defect, dat zich voordeed by de uitzending van een opera, vertelde Cecil Lewis gedurende een haif uur over zijn reizen in China. Ben groote gebeurtenis was het ook. dat wy een trompet by ons orkest kregen. Ik gaf technische lessen en het meeste plezier beleefde ik altyd van de brieven, die ik naar aanleiding hie,- van kreeg. Het boven beschrevene toont U een tamelijk verward beeld. Een gezellige vroolijkheid is echter wel de meest blijvende indruk, die dit alles bij mij heeft nagelaten. Het is altijd prettig om gemeenschappelyk met eenige onvermoeide medewerkers een nieuwe gedachte Ingang te doen vinden en een nieuw werk op te bouwen. (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1930 | | pagina 5