Ontzettende ramp te Coblenz. CALLANTSOOG WINKEL. W1ERINGEN Z IJ P E G.E.B. of P.E.N.-bedrijf aan den Langendijk? Predikbeurten. Pontonbrug ingestort. Ingezonden Stukken. voorstel komt om hiervoor een bedrag te voteeren. Wel ish et zeer te betreuren, wanneer de hoop op een goede oogst in één nacht verijdeld wordt, maar de toestand in onze omgeving is dermate ongunstig, en ook het verder uitzicht wordt door allerlei ziekten in de ge wassen zoo ongunstig, dat wij meenen te moeten voor atellen, op dit verzoek afwijzend te beschikken. De vergadering is het geheel eens met deze ziens wijze, zoodat aldus wordt besloten. Verschillende mededeelingen worden gedaan, o.a. dat lederen Woensdag na afloop van de veiling goedgekeur de pootaarappelen gepresenteerd kunnen worden. Bij de rondvraag zegt de heer Muller, dat het zeer aan te bevelen is, om de aardappelen dit in Juli ge rooid worden, te besproeien, om ze voor ziekte te bewa ren. In dezen tijd is het weer duidelijk gebleken, dat de gesproeide aardappelen veel beter zijn dan die niet gesproeid zijn. Opgemerkt werd, dat het 's morgens bij de sluis nog al eens opstopt, of het niet mogelijk zou zijn, dat er nog een rinket bijgemaakt werd, dan zou het vol en leeg loopen zeker spoediger gaan. Dit zal onderzocht worden. Door den heer De Vries wordt opgemerkt, dat a's leden uit de hand verkoopen, zij"* oor een naburige ver- eeniging desondanks als lid worden aangenomen. De Voorzitter acht dit niet in orde en vindt het gc- wenscht dat een bespreking, in bijzijn van den Voor zitter der L.G.C. wordt gehouden. De heer Maderom zegt. dat de minimumprijs van 60 cent voor de kool wel een succes is, maar vindt het wat laag. Spr. had de prijs liever Iets hooger gesteld. Voorzitter zegt, dat het thans wel blijkt, dat de prijs niet te laag gesteld is, daar enkele partijen dien prijs niet eens kunnen opbrengen. Daarom is het goed, daar voorzichtig mee te zijn, want het product moet ten slotte toch verkocht worden. Nog werd gevraagd of het rattenserum door de L.G. C. verstrekt werd. -Geantwoord werd, dat dit niet het geval is, maar als een plaatselijke vereenlging ratten serum aanschaft, de halve kosten door de L.G.C. be taald worden. Hierna sluiting. LANGENDIJK. Naar wij vernemen viert de Centraal-Bioscoop alhier haar 12',4-jarig jubileum. A.s. Maandag zal zij ter ge legenheid van de kermis te DIrkshorn een uitgezocht jubileumprogramma ten beste geven, ten lokale van den heer Zwager. Voor verdere bijzonderheden zie men de komende ad vertenties in dit blad. Voor de lichting 1931 zijn bestemd tot gewoon dienst plichtige: Gerbrand Krult, lotingsnummer 14 en Arie Zeeman, lotingsnummer 115. Tot buitengewoon dienst plichtige: Cornelis Bakker, lotingsnummer 125, en Klaas Kreijger. lotingsnummer 13. Niet voor inlijving aange wezen Gerrit Kos, lotingsnummer 11. Voor de strandfeesten, welke aanstaande Zondag wor den gehouden, blijkt groote animo te zijn. Reeds hebben over de 100 personen voor deelname ingeschreven. Ver moedelijk zal op het strand het Fanfarecorps de feesten met muziek komen opluisteren. Indien het weder mede werkt zal het Zondag ongetwijfeld een mooien dag worden. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met den aanleg van den straatweg over het duinterreln. Beginnende bij het evangelisatiegebouwtje van „De Ster der Hope", loopt hij tot bovenop het duin, voor de villa's langs en eindigt bij den bestaanden strandweg. Hoewel niet voor autoverkeer bestemd, zal er toch een goed gebruik ge maakt van worden als „boulevard." Voor de Zondag te houden wedstrijden in het maken van zandfiguren is de Jury samengesteld uit de dames: Breebaartvan der HorBt. OterdoomBarlagen, Brou werMeijer, van der Velde en de heeren Oterdoom, K. Kerkmeer en Dr. J. L. Boersma. In een vorig bericht werden als leden van de regelingscommissie niet vermeld de dames Baas, Timmerman en L. Tholen en de heer J. L. Hoving. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering, waarvan we in het no. van Zaterdag a.s. een uitvoeriger verslag geven, werd medegedeeld dat 2 Augustus de aan besteding voor het electrisch net zal worden' gehouden, dat de volgende week de contracten door het P.W.B. ter teekening aan contractanten zullen worden voorge legd cn dat de onderhandelingen met de gemeente Heer- hugowaard over gaslevering weer zijn heropend. Langs de Molenkade zal een betonnen schoeiing wor den gemaakt en het werk werd opgedragen aan den heer J. Smit Pz. Nadat aan C. Ple ais vader in het tehuis voor ouden van dagen ontslag was verleend werd met 5 van de 7 stemmen het echtpaar H. Hofman te Barsingerhorn als vader en moeder in het tehuis benoemd. Aan de Floralia-commissle zal een zilveren beker met Inscriptie, als eereprijs voor de te houden pluimveeten- toonstelllng worden aangeboden. De diverse voorstellen van B. en W. Inzake de nieuwe finantieele regeling werden aangenomen. Ten behoeve van het handwerkonderwijs aan U.L.O. en openbare lagere school zullen 2 naaimachines worden aangeschaft. De gemeenterekening 1929 bleek te sluiten, wat den ge wonen dienst betrof, met een batig saldo van f 1053.41, de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f 565.86, De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur gaf oen batig saldo van f 1639.45 aan, die van de gasfa briek een batig saldo van f 1156.86%. Aan den her J. A. Rietbergen werd eervol ontslag ver leend ,als onderwijzer aan de O.L.S. en als vakonderwij zer aan de U.L.O. school. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Doves, thans prac. Leeraar aan de Kweekschool v. d. Zeevaart te Amsterdam, slaagde te 's-Gravenhage voor zijn examen Akte N VI (Leeraar Binnenvaartkunde). DEN* OEVER. Ondanks de slechte weersongesteldheid die den gehee- len dag heeft geduurd, was er Woensdag veel bezoek te Den Oever, o.a. stevende een groote boot de haven bin nen. die geheel bezet was met menschen. Zij waren af komstig uit Amsterdam, en bezochten het werk bij de M.U.Z. en tevens het andere werk, benevens het stoom gemaal. De vergadering der Jongelingsvereeniging zal In „Land In Zicht" gehouden worden 26 Juli om 8 uur. Agenda: Bijbelinleiding, van J. A. van Nol: Jezus wan delende op, de zee. J. Visser, onderwerp: De Koran. In aansluiting op onze vorige mededeeling. betreffende het losslaan van eenige bakken van de M.U.Z. kunnen we thans mededeelen. alsdat de bemanning in veiligheid Is, en dat een der bakken, naar men ons mededeelde, in de haven van Stavoren is binnen gebracht. Er zal a.s. Zondagavond in het Tehuis voor Zuider- zeewerkers wederom een gezellige bijeenkomst plaats hebben en wel om 8 uur. Een der bezoekers zal alsdan het woord voeren. Voorts bevat het programma orgolmu- zick, ^ang en viool. Komt allen, opdat deze avond ten volle tot zijn recht komt Een gezelschap met eenige auto's kwamen Woensdag morgen te Den Oever. Zij bezochten de sluisbouwwer- ken, onder leiding van den heer Verkerk. Het gezelschap bestond uit een aantal heeren afkomstig uit Halfweg bij Amsterdam. Het werk van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij werd Woensdagmorgen bezocht door een gezelschap da mes en heeren, bestaande uit ongeveer dertig personen, de begeleiding geschiedde door den heer Verkerk. Zij wa ren met autobussen gekomen, en afkomstig uit Utrecht Een werkman bij de Amsterdamsche Ballast Maat schappij werkzaam, geraakte Woensdagmorgen om streeks 11 uur met zijn been bekneld tusschen twee kip- karren met het noodlottig gevolg, dat hij vermoedelijk zijn been brak. Onmiddellijk werd hij vanaf het werk vervoerd naar boven, alwaar het eerste verband werd gelegd aan het magazijn van den heer Drost. Daarop werd hij onmiddellijk vervoerd naar het ziekenhuis te Alkmaar. De man Is gehuwd en alhier woonachtig. Het opleidingsschip „Prins Hendrik" afkomstig uit Amsterdam, bracht Woensdagnamiddag een bezoek aan Den Oever, en liep aldaar de haven binnen. Het schip maakte een oefeningsreis voor het africhten der recru- ten voor de binnenvaart. Naar men ons mededeelde, was de bedoeling d volgenden dag wederom zee te kiezen. OUDESLUIS. De jaarlijksche kermis alhier behoort weer tot het verleden. Er was veel kramerij, zweefmolen, theater Bosco enz. Zondags was er tamelijk veel bezoek, spe ciaal op het D.O.S.K.O. voetbalterrein, waar wedstrijden werden gehouden. Maandag's trad in café Bulsman het bekende gezel schap van Riemsdijk, en in café Kreijger het niet min der bekende Duo Hofman op. Beide zalen waren geheel bezet, en er is volop genoten, van hetgeen ten beste werd gegeven, wat niet te verwonderen is, gezien de goede naam van deze artisten. Voor de overige vermakelijkheden waren de laatste twee dagen bijzonder stil, hetgeen wel hoofdzakelijk aan het slechte weer was te wijten, uitgezonder het the ater Bosco, hetwelk Dinsdag goed werd bezocht, en wel ker voorstellingen zeer in den smaak vielen. Alles verliep nogal ordelijk, en het pas tot cachot verbouwde brandspuithuisje behoefde geen dienst te doen. De Directeur der Gemeenschappelijke Lichtbedrijv :n voor Langendijk en St. Pancras heeft, nu de kwestie G.E.B.- of P.E.N.-bedrijf plotseling weer acuut is ge worden. door het bezoek van een vertegenwoordiger van het P.E.N., die, zooals we meldden, meende te mogen vaststellen, dat het Provinciaal Bedrijf goedkooper elec- trische energie kon leveren dan het G.E.B. aan Langen dijk, eenige beschouwingen en cijfers gegeven, ten einde de wenschelijkheid van overname door het P.E. N. van het G.E3. te bestrijden. In zijn algemeene beschouwingen zegt de Directeur, dat er èn voor de gemeente èn voor de verbruikers geen enkel voordeel verbonden is aan de overname door het P.E.N. Er zijn alleen nadeelen aan verbonden. Het allergrootste nadeel voor onze gemeenten in algemee- nen zin is hoofdzakelijk gelegen in het bezit van een eigen gasfabriek; immers hebben de gemeentebesturen het in eigen hand de tarieven der beide bedrijven, zoo wel die van het gasbedrijf als die van het electriciteits- bedrijf zoodanig vast te stellen, dat belde bedrijven hun rentabiliteit behouden, terwijl bij overdracht van het G. E.B. aan de provincie er natuurlijk geen sprake is van eenig overleg onderling en zullen hier de tarieven gel den, welke voor de heele provincie Noord-Holland zijn vastgested, ongeacht of deze nadeelig voor het ge meentelijk gasbedrijf zullen zijn. En nog afgezien van deze tarifieering zal het duide lijk zijn, dat er bij overdracht van het G.E.B. een on- gewenschte concurrentie zal ontstaan met enkel als gevolg een benadeeling der gemeentebelangen; hoe men het ook keert of draait, de kapitalen in de gasfabriek gestoken, moeten veilig gesteld worden en blijven; een gemeente mag in geen geval en onder geen voorwend sel het in eigen bezit zijnde G.E.B. overdoen aan ande ren. Uit een illustratie met eenige cijfers, tracht de Directeur aan te toonen, dat door kosten, die het G.E. B. nu draagt, en straks alleen door het Gasbedrijf zou moeten worden gedragen, dit bedrijf een meerdere uit gaaf van f 7320 zou hebben, wat den gasprijs met 1 cent zou doen verhoogen, met als gevolg vermindering van het gasverbruik, aanlandende alzoo in den vici- eusen cirkel. Dat ook andere gemeenten, die zelf een gasfabriek bezitten, dezelfde zienswijze deelen, blijkt tevens hieruit, zegt het Rapport, dat geen van dergelijke gemeenten tot heden vrijwillig haar G.E.B. aan de Provincie heeft overgedaan en dan noemt het in dit verband Alkmaar, Bussum. Castricum, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Den Helder, Hilversum, Hoorn, Huizen, Purmerend, Schagen. Uit dit lijstje blijkt reeds dadelijk, dat het niet uitmaakt of de eigen Gasfabriek groot of klein is, terwijl het ver der volgens de statistische gegevens van het P.E.N. zelf omtrent de tarieven der elctriciteit in deze gemeen ten niets uitmaakt of deze tarieven hoog dan wel laag zijn: b.v. is de lichtstroomprijs in Castricum 30 cent, in Egmond aan Zee 45 cent, in Enkhuizen 28, Den Hel der 30. Hoorn 30, Huizen 28 cent per K.W.U. Ter verdere motiveoring van zijn standpunt, citeert de Directeur den heer Mr. Blaupot ten Cate, die in een rede, gehouden op 24 Nov. 1926, welke rede nog niets van haar actualiteit heeft verloren, er op wees, dat de aanleg niets meer kost, wanneer de distributie door de gemeente geschiedt, dat tarieven iets plaatselijks zijn, zoodat het onmogelijk is, ze overal dezelfde te doen zijn: De electriciteitstarieven moeten verband houden met die van het gas, het in de gasfabriek gestoken kapitaal moet rendabel blijven. Dat alles kan de Provincie niets schelen. Men kan de tarieven volkomen doen aanslui ten aan de plaatselijke behoeften en nooden. De Direc teur wijst er in dit verband nog op, dat het eigen G.E. B. aan den groot-stroomverbruiker N. Timmerman te St-Pancras een veel voordeeliger tarief kon aanbieden dan het P.E.N. Mr. BI. t. C. wijst er verder op, dat de administratie en het behee rder- plaatselijke netten niet duurder wordt, wanneer deze in handen der g*- meente blijven. Een administratie op grooten afstand is altijd duur en geeft altijd tot misverstand en moei lijkheden aanleiding. Een gemeentelijk beheer geeft voordeelen met het oog op" een bekendheid met plaat selijke toestanden, verder blijft men baas in eigen huls, wat zijn belangrijke voordeelen biedt. Komende tot de tarieven en tot het overgelegde staaf je door een vertegenwoordiger van het P.E.N., waarbij zijn gemiddelde 17.17 c. per K.W.U. kwam. merkt dc Directeur op, dat dit niet 17.17 c. maar 18.57 c. moet zijn. In do tweede plaats geldt ook voor straatverlich ting een vastrechttarief, zoodat het verbruik hiervan dus ook meegerekend is Volgens de laatste cijfers der eerste 5 maanden van 1930 is het verbruik voor licht en huish. doeleinden 103739 KLW.U., verbruik straatverl. 39863 K.W.U., samen 143602 K.W.U., welke opbrachten f 23510.86 of 16.37 cent, dus lager dan de gemiddelde prijs der P.E.N.-bedrijven. Verder wordt gewezen op de ongelijksoortigheid der bedrijven, die bij elkaar opge teld zijn. Misleidend wordt het staatje van het P.E.N. in zekeren zin genoemd, omdat er niet bij wordt op gegeven, wat de verbruikers bovendien nog te betalen hebben: meterhuur, installatiehuur en bij nachtstroom eventueel nog apparatenhuur, zoodat er alleen verge lijking tusschen gemeentelijk en provinciaal bedrijf mo gelijk is, als alle factoren, die den totaalprijs bcheer- schen, bekend zijn. Uit de gegevens van het jaarlijks verschijnend Rapport van het P.E.N. zelfs blijkt o.a., dat de verbruiker in een gemeente met P.E.N.-bedrijf gemiddeld over 1928 betaalde per K.W.U. 25.43 cent, de verbruiker aan Langendijk en St. Pancras 17.39 c. Wat de straatverlichting betreft, de gemeenten heb ben niet alleen de stroom daarvoor kosteloos ontvan gen, maar het G.E.B. heeft bovendien nog een bedrag van f 434.31 toegelegd op de gemeentelijke straatver lichting. Oude Niedorp betaalde per K.W.U. 43.18 cent! Bij een' prijs van 20 cent, zou de straatverlichting hier nog f 16830 kosten. Resumeerende besluit de Directeur als volgt: 1. Principieel eischt het gemeentebelang behoud van het eigen G.E.B. 2. De verbruikers zullen bij overname meer moeten betalen dan bij eigen G.E.B. 3. De gemeenten zullen bij overname belangrijk meer moeten betalen voor de straatverlichtingen dan bij eigen G.E.B. 4. Bij overname zullen de gemeenten zeker verlies lijden. Uit dit alles is maar één conclusie mogelijk: Behoud van het eigen G.E.B. ZONDAG 27 JULI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Ons voortbestaan. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Bevestiging Kerkeraadsleden. Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Zillinger Molenaar. Anna Paulowna, geen dienst Kolhorn, voorm, 10% uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, geen dienst Oude Niedorp. geen dienst Nieuwe Niedorp, geen dienst Heerhugowaard, nam. 3 uur, Ds. de Haan. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. Hippolytushoef. voorm. 10% uur. Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2% ur, Ds. Van Beek. Den Oever, voorm. 10 uur, de here Frank. Zuidscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Van Loon. St-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst Burgervlotbrug, voorm. 10% uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Frank. Schagen, voorm. 11 uur, de heer Hofmeester Jr. van Amsterdam. Nam. 5 uur, geen dienst Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Den Oever, voorm. 10 uur. Cand. Borsjes van Schermer hom. Nam. 3 uur dezelfde. Reeds meer dan 30 lijken geborgen. Na den bevrijdingsjubel diepe verslagen heid en rouw over de stad. De bevrijdingsfeesten te Coblenz en omgeving in verband met de ontruiming van het bezette gebied, hebben een treurig slot gehad. De jubel der duizen den is Dinsdagavond na dc feestelijke slotapotheose plotseling in rouw en droefheid verkeerd. Na afloop van de schitterende verlichting van Ehrenbreitstcin, waar rijkspresident von Hindenburg gistermiddag een bezoek bracht, stroomden de me nigten, die zich aan den cever te Neucndorf bij dui zenden verzameld hadden, over een smalle ponton brug naar Koblenz—Lützel. Toen zich ongeveer hon derd menschen op de brug bevonden, stortte deze in. Alle menschen kwamen in het water terecht. Som mige werden door de neerstortende balken gedood, anderen door de omkantelende pontons onder water gedrukt. Slechts eenigen, die zich in de nabijheid van den oever bevonden, konden zicli zelf redden; anderen werden uit het water gevischt. Des ochtends om drie uur waren 38 lijken geborgen. Onbeschrijfelijke tooneelen speelden zich af. De menschen ehebben elkander in de diepte meegesleurd. De pontonbrug lag over de Schlosshaven, aan de Moezel. Het water is op deze plaats ongeveer zes me ter diep. De ernst van de ramp moet naar men meent wor den toegeschreven aan het feit, dat zich in het duister dc menschen in hun doodsangst aan elkaar vastklemden en elkaar in de diepte medetrekken. Bij het ongeluk speleden zich onbeschrijflijke too neelen af. Het gegil dor menigte verscheurde do lucht. In het donkere water der Moezel, dat op deze plaats zeer diep is. worstelden de te water geraak ten met den dood. Het reddingswerk ondervond groo te moeilijkheden, zoowel door de duisternis als ten gevolge van het feit, dat de wal der rivier hier niet glooiend, doch zeer steil omlaag gaat. Naar schatting zijn '120 tot 150 menschen te water gevallen, van wie een groot aantal zich echter, zoo als gemeld, zelf kón redden. Het hulpgeroep was tot op verren afstand in den nacht hoorbaar. Het kon zelfs aan de tegenover ge legen oevers van de Moezel en van den Rijn worden vernomen. Vele motorbooten en kano's snelden naar de plaats van de ramp. Direct na het ongeval werden onge veer 50 personen gered. De glooiing van de rivier is vrij steil, zoodat zij, die zich zwemmende naar den oever konden hegeven, toch nog in groot gevaar verkeerden. Na redding van de in het water drijven de menschen werd onmiddellijk begonnen met het zoeken naar slachtoffers. Ter plaatse van de ramp is de rivier zeven tot acht meter diep. De verongeluk ten zijn meest meisjes van 10 tot 20 jaar, en vrou wen. Onder de slachtoffers zijn ook enkele kinderen en mannen. Het was tot dusver niet mogelijk alle lijken te identificeeren, daar vele vrouwen en meisjes geen papieren bij zich hadden. De politiepresident heeft direct na het bekend worden van de ramp alle feestelijkheden in het ge bied van Koblentz lutcn afzeggen. Behalve de slachtoffers van het ongeluk zijn nog tien geredden gewond. De Brandweer was binnen 10 minuten op de plaats des onheils en talrijke schupo-beambton zorgden ter stond voor de noodige afzettingen bij het licht van meegebrachte zoeklichten. Talrijke booten waren wel dra ter plaatse en met lange stokken en haken werd de stroom afgezocht; de gewonden werden met zie kenauto's naar de ziekenhuizen vervoerd. I)e oor zaak van de ramp is dat de kleine pontonbrug niet in staat was om het geweldige verkeer dat in ver band met de bevrijdingsfeesten naar Coblenz was ge- Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. Nam. 2% uur, Ds. Tollenaar. Avondmaalsbediening. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur. de heer Schut Nam. 8 uur, de heer Schut. Breezand, 23 Juli 1930. Geachte Redactie. Mogen we nog eens, naar we hopen voor 't laatst, een plaatsje Sn Uw blad voor 't onderstaande, dat weer den aanbouw van 2 lokalen aan de Bijz. Chr. School alhier betreft? Wij worden wel genoodzaakt tot schrijven, omdat zwijgen voor velen zou beteekenen, dat wij ongelijk heb ben en er maar wat op los schrijven. We verklaren hierbij uitdrukkelijk volkomen op de hoogte te zijn, dus met kennis van zaken geschreven, te hebben, en volkomen gelijk te hebben. Het gemiddelde aantal leerlingen der Bijz. Chr. School was in 1929 beneden 73. Men had dus 1930 geen recht op een 3e leerkracht. Nu is het le kwartaal van 1930 het aantal leerlingen plotseling 'snel toegenomen; 't steeg tot boven 96. Het schoolbestuur verzocht nu aan den Minister het salaris van een 3e leerkracht voor rekening van het rijk te nemen, volgens art. 97, dat naar art. 56, 2e lid der lagero nderwijswet verwijst- De Minister heeft gunstig op dit verzoek be schikt, onder bepaling, dat die vergoeding ophoudt, zoo dra het leerlingenaantal beneden 97 daalt. Voor ieder, die lezen kan, blijkt uit het bovenstaande duidelijk, dat van een recht op de 3e leerkracht niet gesproken mag worden. De school profiteert eenvoudig van het bepaalde in genoemd wetsartikel. Zoo bedoelden wij het en zoo is het ook. We waren in ons 2e ingezonden stukje te dezer zake wat te beknopt en daardoor waarschijnlijk niet heel dui delijk, maar geenszins onjuist. Enfin, door deze onvolledigheid weet de Raad nu toch, hoe de Bijz. Chr. School aan de 3e leerkracht is gekomen. Maar hierom ging hot eigenlijk niet. Ons eerste Ingezonden stukje had zijn ontstaan te danken aan de o.i. onjuiste motiveering voor den bouw van het 4e lokaal. (Het 2e In het voorstel van B. en W.) En daarin hebben we nog altijd gelijk. Onze getallen zijn juist, onze berekening, daarop gebaseerd, is zonder eenige fout; en het komt ons dan ook a 1 1 e r o n b e- gr ij pel ij kst voor, dat de Burgemeester opnieuw gezegd heeft, dat de 4e leerkracht er moet komen, als er 117 kinderen de school bezoeken. Willen de Raadsleden ons nu nog niet gelooven, en interesseert hun deze zaak eenigszins, laten ze dan ter gemeente-secretarie de juiste getallen vragen voor 1929, en voor 16 Maart en 16 Juni 1930. Ook zal men daar wel genegen zijn de juiste berekening te maken; of men ga met die getallen naar een anderen deskundige. Wij wachten den uitslag volkomen gerust af; want: w y hebben gel ij k. Onzen dank aan den heer Kuiken voor zijn goed be doelde poging. Met dank voor de plaatsing: Het Bestuur der Afd. Breezand e.o, van „Volksonderwijs." stroomd te dragen. Daar het vermoeden bestaat dat nog meer personen verdronken zijn, is het reddings werk den geheelen nacht voortgezet. Een ooggetuige vertelt. Een ooggetuige van de vreeselijke ramp heeft aan Wolf het volgende relaas van het gebeurde gegeven: Ik had mij met eenige bekenden naar den Neuen- dorfer Eek begeven om vandaar het vuurwerk beter te kunnen zien. De laatste stukken schitterden nog aan den nachtelijken hemel, toen vele toeschouwers, om de grootste drukte te ontloopen, zich reeds huis waarts begaven, over de smalle ponton-brug bij Co- blenz-Luetzel. Ik bevond mij in gezelschap van vroolijk gestemde jongelieden dicht bij den Luetzeler-oever toen plotse ling onder luid geraas en angstwekkend gegil de brug onder de dicht-opgepakte menigte instortte. Ik zelf werd mede in het water gesleurd, dat daar ter plaatse zeer diep is. Kreten van doodsangst klonken over het donkere water. Daar ik dicht bij den oever was, gelukte het mij verscheidene zich i.d. buurt bevindende personen door handtoesteken te redden. Intusschen, sloegen de ongelukkigen in hun doodsangst wild om zich heen, De duisternis belemmerde natuurlijk sterk de weder- keerige hulpverleening en een wilde paniek greep al len aan. Het grootste onffeluk, dat Coblenz ooit heeft getroffen, 't Vreeselijlc ongeluk, dat zoo'n tragisch einde heeft gemaakt aan de bevrijdingsfeesten, is het grootste, dat de stad Coblenz ooit heeft getroffen. Van de 38 lijken, die zijn opgehaald, hielden velen elkaar vast omklemd. Na op de weide aan den oever te zijn neergelegd, werden zij bij het aanbreken van den dag naar de Falkenstein-kazerne overgebracht. Volgens het onderzoek zijn ongeveer 25 personen bij het in storten van de brug gewond, waarvan 6 met sche del-, been-, en armbreuken naar 'n ziekenhuis ver voerd moesten worden. Do Eerste Hulp en de brand weer konden met succes de levensgeesten van 30 drenkelingen opwekken. Coblenz, dat Dinsdag nog jubelend en in feesttooi den rijkspresident verwelkomde, is in droefheid en rouw gehuld. De versieringen zijn inderhaast van de huizen afgehalad. De vlaggen heeft men ingehaald of halfstok laten zakken. De rijkspresident was ten zeerste ontroerd, toen men hem gistermorgen het treurige nieuws mededeelde. Rouwplechtigheid. Gistermorgen om elf uur heeft een plechtige rouw dienst in het stadhuis plaats gehad. De rijkspresident de aanwezige rijks- en staatsministers en de voor naamste autoriteiten der stad namen er aan deel. De opperburgemeester dr. Russell sprak namens de gemeente woorden van deelneming voor de zwaar beproefde families. Ten teeken van rouw werden te elf uur te Coblenz alle kerkklokken geluid. 34 lijken geborgen. Bij telefonische navraag bij het Oberpresidium te Coblenz is gebleken, dat oorspronkelijk het aantal dooden op 52 was gesteld, omdat men de vermiste leerlingen van het meisjespensionaat tot de slacht offers had gerekend. De meisjes zijn echter veilig te Godesberg terug gevonden. Het aantal lijken dat tot nu toe geborgen is be draagt 34. Hindenburg breekt zijn reis af, President Hindenburg heeft besloten gistermorgen den rouwdienst voor de slachtoffers van het onge luk bij te wonen en zal daarna tegen één uur naar Berlijn terugkeeren. Het bezoek aan Aken en Trier, dat nog op het pro gram stond, is tot den herfst uitgesteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6