Hevige aardbeving in Italië. Crisis in de akkerbouw. Vooral Napels zwaar geteisterd. De duiker door de Ewijksvaart. Gruweldaad van een m o e d e r. Familiedrama te Deventer. De hitte in Amerika geëindigd. Wolkbreuk boven Yorkshire. Een noodlottig schol Marktberichten. Groot aantal dooden en gewonden. In tal van plaatsen verwoestingen èange- richt. Een paniek in den nacht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Italië door een hevige aardbeving geteisterd, waarbij tal van menschen om het leven zijn gekomen. Te Napels zijn door de aardbeving verscheidene huizen ingestort, tengevolge waarvan twee personen gedood en vijf gewond zijn. Naar verder gemeld wordt, zijn ook de plaatsen Potenza, Matera, Rionero, Melfi, Barile en Atella door de aardbeving geteisterd. Te Barille werden 10 personen gedood, te Atella en in de omgeving van deze plaats zijn 6 personen om het leven gekomen. In Potenza werden drie en in de omgeving van Venosa zeven personen zwaar gewond. Ook uit Ascoli, Striano en Cancellara wor den aardschokken gemeld, evenals te Campobasso en Avellino. De regeering heeft terstond hulpverlecning op groote schaal georganiseerd voor de geteisterde stre ken. Eerste bijzonderheden. N'aar het persbureau Vaz Dias uit Rome verneemt, heeft de aardbeving, die Dinsdagnacht even na éénen de stad Napels teisterde, ook in de geheele provincie verwoestingen aangericht. Van 1 uur 8 af volgden in den tijd van drie minuten drie sterke hevingen elkaar op, waarvan elke schok ongeveer een volle minuut duurde. Nabij de Casanovabrug, die zelf geheel beschadigd werd, stortte de vleugel van een groot huis in, waardoor een 9-jarig knaapje werd gedood en drie vrouwen gewond werden. In de Straat der Vijf Heiligen stortte eveneens een ge bouw in en werden vele menschen gewond. Groot is het aantal beschadigde gebouwen. Onmiddellijk na de eerste schokken ging in de geheele stad het elec- trische licht uit, waardoor de verwarring onder de toch reeds door een panischen schrik bevangen be volking nog'grooter werd. Men vluchtte uit de hui zen en weldra hadden zich groote menigten verza meld op de open pleinen en in de parken, waar geen gevaar bestond om door vallend gesteente getroffen te worden. Het was een droevig schouwspel, waarbij de agitatie nog verhoogd werd door het drukke heen en weer rijden van automobielen en brandweer wagens. In de provincie heeft vooral het dorpje Soccavo (vlak bij Napels)) geleden, waar bijna alle huizen vernield zijn en klokketoren van het kerkje in stortte. Te Striano is een 19-jarige jongen door val lend gesteente getroffen en gedood, terwijl zijn broer gewond werd. Te Mercato San Severino wer- deft twee personen gedood. Te Salerno stortte een deel van den Dom in. Te Avellino en te Ariano di Puglia werden zes menschen gedood en stortten tal rijke huiz enin. Tevens telde men daar vele gewon den. De directeur van het Vesuvius-laboratorium neemt aan dat het centrum van de aardbeving in de on middellijke nabijheid van Napels heeft gelegen, doch kan geen nauwkeurige berekening maken, doordat de seismograaf van het observatorium te sterk is uitgeslagen. Ook in de Marken, in de Abruzzen en te Rome werd de aardbeving waargenomen. Te Rome werden de schokken slechts zwak gevoeld. De autoriteiten hebben alles gedaan, om de bevol king zooveel mogelijk gerust te stellen. De pode- staat van Napels heeft zich tot de bevoegde regee- ringsautoriteiten gewend, met het verzoek, de noo- dige maatregelen te treffen om de bevolking tot orde te manen. Makkelijk valt deze taak niet, aan gezien men zich tegen het vreeselijke natuurver schijnsel machteloos voelt en de paniek daardoor des te grooter wordt. Meer dan 150 dooden. Napels op het kantje af aan een nog ernstiger cata strofe ontkomen. Volgens voorloopige belichten bedraagt het aan tal dooden ten gevolge van de aardbevingsramp 150 a 200, waarvan het meerendeel te Melfi, (prov. Potenza). Te Napels kwamen de meeste slachtoffers om ten gevolge van de onbeschrijfelijke paniek. In de nau we steegjes der oude stad ontstond een ontzettend gedrang,'waardoor talrijke personen onder den voet geloopen en vertrapt werden. Hoe hevig de aardbeving is geweest, blijkt uit de omstandieheid, dat naast een aantal sterke golfvor- mige schokken van eenige seconden, krachtige ver ticale schokken optraden. Het schijnt, dat Napels zelf slechts op het kantje af voor een nog veel ernstiger catastrofe gespaard is gebleven. Deskundigen verklaren namelijk, dat indien de verticale schokken slechts een paar secon den langer hadden geduurd en iets sterker waren geweest, geen gebouw te Napels overeind zou zijn gebleven. v (Zie verder laatste nieuws). Nu de agenda der vergadering van het Polderbestuur van Anna Paulowna a.s. Vrijdag te houden, als punt 4 vermeldt: ..Beslissing omtrent te nemen maatregelen" ten aanzien van de duiker door de Van Ewijckvaart bij gemaal I", is het mogelijk voor velen goed. om tot beter begrip eene eenigszins ruimer uiteenzetting te ge ven van de zaak, waar het hier om gaat Men zal zich herinneren, dat in den loop van dit voor jaar (in de eerste helft van April) door ons melding is gemaakt van een enorme holte, welke zich onder het wegdek der Van Ewijcksvaartweg, naast den duiker bij het stoomgemaal bleek te bevinden. Toevallig was deze holte aan het licht gekomen, doordien een der wielen van een zwaar beladen bietenwagen door het wegdek zakte, echter niet zoover, of de wagen kon nog zonder hinder over de gevaarlijke plaats worden gebracht. De weg werd onmiddellijk afgezet en een stevige noodbrug ter zijde van den weg over de monding van den duiker, die uit de Van Ewijcksvaart naar den gemaalkolk loopt, aangebracht Deze vormde sindsdien de verkeersverbin ding, die aan het wegdek niet meer kon worden toever trouwd. Want wèl was het gat weer spoedig met grond aangevuld, maar de oorzaak van het ontstaan der holle ruimte was daarmee nog niet opgelost en de kans op spoedige herhaling van een dergelijk Incident mocht dus niet uitgesloten worden geacht, temeer omdat hier reeds eerder belangrijke verzakkingen waren voorgekomen, al vertoonden deze zich ook meer terzijde van den weg. Het was dus aan het Polderbestuur de oorzaak van het euvel op te sporen, wat echter niet zoo gemakkelijk mocht heeten, want de duiker hier bedoeld, die de ver binding vormt tusschen het afvoerkanaal van het Oude Veer en den gemaalkolk van het stoomgemaal, ligt onder den bodem der Van Ewijcksvaart door en dus op res pectabele diepte. Ook het Provinciaal bestuur kwam er aan te pas en behalve het Polderbestuur hebben zich ook Provinciale autoriteiten van den toestand ter plaatse vergewist. De ze laatsten gevoelden het meest voor het leggen van een geheel nieuwen duiker, doch verklaarden dit advies niet bindend. Het Polderbestuur daarentegen en dat is met het oog op de belangrijke kosten aan een geheel nieuwen duiker verbonden, wel verklaarbaar meende eens te moeten trachten, om, indien een ernstig onderzoek zou uitwijzen, dat de oorzaak van het ongemak door een re paratie van den bcetaanden duiker zou zijn weg te ne men, eerst tot zoodanige reparatie te moeten overgaan. Echter kwamen bij een dergelijke handelwijze nog ver schillende wisselvalligheden in het geding. Gesteld n.1. dat de einden der duiker werden afgedamd en het water er uit weggepompt, dan bestond nog de mogelijkheid, dat het bovendek door den druk van het water der Van Ewijcksvaart zou bezwijken. En wanneer een breuk juist zou ontstaan tijdens een onderzoek van binnen uit. bestond de mogelijkheid, dat de personen, die bedoeld onderzoek zouden instellen, zich niet bijtijds uit den duiker, waardoor men zich niet veel meer dan kruipende kan voortbewegen, zou den kunnen redden. Tevens zou het zeer moeilijk zijn, als tot reparatie zou moeten worden overgegaan, deze van binnen uit te doen plaats hebben, vooral niet, als deze reparatie in het middengedeelte zou moeten ge schieden. En ten slotte restte nog de vraag, of zich hier voor wel voldoende geschikte personen beschikbaar zou den willen stellen. Allemaal vragen, waarop niet oogen- blikkelijk een antwoord kon worden gegeven. Dit nam echter niet weg, dat men de proef meende te moeten nemen. De einden werden dus met zwaar damwand afgeschut, welke door stevige kleidammen werden gesteund, waar na met de uitmaling werd aangevangen. Doch ook d'.t ging niet van een leien dakje. De eerst geplaatsts mo tor had onvoldoende capaciteit, om de door lekkage want dat er lekkage was, bleek aldra veroorzaakte watertoevoer te ovenvinnen. De daarna geplaatste was voldoende sterk, doch vorderde te veel stroom, waaraan ons Gemeentelijk electrisch net niet bleek te kunnen voldoen. Pas de derde bleek alle bezwaren te kunnen overwinnen en zoo werd in den loop der vorige week de duiker voor de eerste maal volledig leeggemalen. Nu moest echter de meest gewaagde onderneming, n.1. de eerste inwendige inspectie, nog plaats hebben. Daar toe was men echter niet direct bereid. Wel begaven en kelen zich eenige Meters naar binnen, doch om er door heen te gaan, daarvoor schrikte men terug. Ten slotte bood de arbeider P. Rietvink zich hiervoor aan en deze heeft dan ook den niet zonder gevaar zijnden gang door den nauwen tunnel geheel volbracht. Het resultaat van zijn onderzoekingstocht was be trekkelijk gunstig. Aan het einde van den duiker, dat in den gemaalkolk uitmondt, was een plank uit het middenschot weg en hier waren dan ook de bodem planken over een paar Meter afstand omhoog gerezen, waardoor het mogelijk was. dat water dat zich ondsr den duiker bevindt (vanwaar zal nog moeten worden uitgemaakt) naar binnen drong. Verder was ongeveer in het midUen van den duiker (dus onder de Van Ewijcksvaart) één der bodemplanken gebroken en eenigszins omhoog gezet. Overigens sijpelde op verschil lende plaatsen nog wel eenig water door de naden, doch dit was toch slechts van geringe beteekenls. Alles bij een viel het onderzoek dus vrij gunstig uit. Afgewacht dient nu te worden, op welke wijze het Polderbestuur te dezer zake beslissing zal nemen. VAN EWIJCK SLUIS. Onze plaatsgenoote, mej. Bertha Derksen, die den vijfjarigen curus aan de Huishoudschool te Den Helder heeft doorloopen, behaalde vorige week haar diploma als eostuumnaaister. Verschillende berichten. HAAR KINDJE VERDRONKEN EN DAARNA ZICHZELF OM HET LEVEN GEBRACHT. Gistermorgen heeft zich te Leiden een afgrijselijk drama afgespeeld. Eergisteren was een kindje van den kleermaker T., in <le Magdalcnt Moonstraat, in het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Toen de vader gistermorgen omstreeks half elf van een bezoek aan dit kindje thuiskwam, vond 'hij zijn ander kindje van onge veer een half jaar oud met het hoofd omlaag dood in een. emmer water liggen. In de onmiddellijke na bijheid lag zijn vrouw, badend in haar bloed, met een scheermes naast haar, waarmede zij zich den pols en den hals had doorgesneden. Ook zij bleek te zijn overleden. Zij was de laatste dagen eenigermate van streek en heeft in een vlaag van verstandsver bijstering het kindje in een emmer met water onder gedompeld en daarna de hand aan zich zelf gesla gen. Het geval werkte in deze volkrijke buurt groote consternatie. VADER EN MOEDER DOOR DE KINDEREN DOOD AANGETROFFEN. Gisterochtend vroeg kwamen de bedienden van den slager M. Philips aan de Spijkerboorsteeg te De venter voor de gesloten deur. Toen zij aan de deur rammelden, werd hun eindelijk door de kinderen opengedaan. Een der kinderen ging daarop naar de slaapkamer der ouders en vond er de moeder dood te bed liggen. De vader werd een verdieping hooger hangende aangetroffen. Een dadelijk ontboden dok ter vond geen uiterlijke teekenen van geweld op het lijk der vrouw; wel waren er blauwe plekken onder den hals, op do borst en achter de ooren. Het ver moeden bestaat, dat de man eerst zijn vrouw en daar na zichzelf van het leven heeft beroofd. Waarschijnlijk is malaise in zaken de oorzaak van dit drama. "De man was 45 jaar, de vrouw iets jonger. Zij laten vier kinderen na. De justitie heeft de lijken in beslag genomen. In totaal 254 menschenlevens geëischt. V.D. verneemt uit New York; Aan de hitte, waardoor geheel Noord-Amerika ge teisterd werd, is door onweders een einde gekomen. De abnormale temperaturen, die het kwik tot 45 graden deden stijgen, hebben in totaal aan 254 per sonen het leven gekost, waarvan alleen reeds 40 te New York. Stormen treden in de plaats. Naar wordt gemeld, is het westelijk deel van den staat New-Jersey gister door een hevigen wervel storm geteisterd, welke vergezeld ging van wolk breuken. In de stad New-Brunswick stortte een ge bouw van twee verdiepingen in, waarbij een vrouw gedood en acht andere personen gewond werden. Mijlen ver in het rond werden boomen ontworteld en de daken van huizen gerukt. De materieele schade is aanzienlijk. Verscheidene slachtoffers. Reddings expedities uitgezonden. Naar Reuter uit loonden meldt, is in het Esk-dal in het Britsche graafschap Yorkshire ten gevolge van de buitengewoon hevige regens overstroomingen ont staan, waardoor spoorlijnen en bruggen zijn wegge spoeld en talrijke gezinnen zijn geisolcerd. Ten ge volge van de overstrooming is een vrouw om het le- ven gekomen, terwijl men vreest, dat er nog meer slachtoffers te hefreuren zijn. Reddingsexpedities zijn naar het overstroomingsgebied onderweg. De havenplaats Whitby en drie andere plaatsen zijn geheel afgesneden. De reddingboot van Whitby is over den weg naar het binnenland gegaan om dorpelingen in het overstroomde gebied te redden. Ook over Lincolnshire heeft twee dagen lang een ontzettende storm gewoed, die groote schade heeft aangericht. Geheimzinnige geschiedenis opgehelderd. Iemand op de Vecht door een verdwaal den kogel gedood. Teneinde het politic-onderzoek niet te schaden, wordt eerst thans melding gemaakt van een tragi sche gebeurtenis, welke zich Zondagmiddag j.1. op de Vecht tusschen Nederhorst den Berg en Vreeland heeft afgespeeld. Een 52-jarige zilversmid uit Amsterdam, die elke week met zijn boot op de Vecht komt spelevaren, bevond zich Zondagmiddag tusschen 2 en 3 uur in de nabijheid van Nederhorst den Berg. Aan boord bevonden zich verder zijn echtgenoote en vier kin deren en voorts nog drie andere kinderen. Plotseling viel de zilversmid, die de boot bestuurde, voorover op het stuurad. Zijn twintigjarige zoon bracht het bootje naar den oever en daar constateerde een ge neesheer uit Nederhorst den dood van den zilver smid tengevolge van een bloeduitstorting in de her senen. De burgemeester van Nederhorst den Berg, die van de droeve gebeurtenis op de hoogte was ge bracht, gaf hierna verlof tot overbrenging van het lijk per auto naar Amsterdam. Ook de familie ging gedoeltelijk per auto en gedeeltelijk met de boot daarheen. Een nader medisch onderzoek van het stoffelijk overschot te Amsterdam bracht den volgenden dag aan het licht, dat zich een schotwond in de borst- stre-ek bevond en dat een kogel het hart getroffen had, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Naar aanleiding van deze ontdekking werd de justitie in de zaak gemengd en stelde o.a. de politie deskundige Van Ledden Hulsebosch een onderzoek in. Het schot moet gelost zijn uit een buks of een 6 m.M. revolver. Uit het verhoor van de personen, die zich aan boord van de motorboot bevonden hebben, is komen vast te staan, dat er op den tocht niets verdachts bespeurd is. Doch wel herinnerde men zich, even vóór de zilversmid neerviel, „een tik" gehoord te hebben. Een wapen is niet gevonden. Wel wordt er nu in de Vecht met behulp van de Amsterdamsche magnetische dreg een nader onderzoek ingesteld. Vast staat inmiddels reeds, dat een veehouder uit Vreeland verklaard heeft, dat aan boord van een nabij de boot van den zilversmid voor anker liggend jacht schietoefeningen zijn gehouden. Op het land is een bukskogel gevonden gelijk aan den op het lijk aangetroffen kogel. Hoogstwaarschijnlijk is er dus ook in de richting van de boot van den Amsterdam mer geschoten. Of er opzet in het spel is geweest wordt thans nader onderzocht; de kans is niet uitge sloten dat de zilversmid per ongeluk getroffen werd. De politie zoekt in Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht naar den schutter, er bestaan bepaalde ver moedens omtrent den persoon van den dader. Het ter plaatse ingesteld onderzoek wees uit, dat de verdachte, die zoo roekeloos geschoten heeft, ie mand is die te Dordrecht woonachtig is. Hij bevindt zich evenwel op een vacantiereia. In verschillende richtingen zijn nasporingen gedaan, doch tot gister avond heeft de politie geen bericht omtrent zijn aan houding ontvangen. Hoogstwaarschijnlijk bevindt de gezochte zich in Gelderland of Overijsel. Vermoedelijk zal hij zich zelf aanmelden. GEMEENTE SCHA GEN. Geboren: Simon Theodorus, zoon van Jacob Huijberts van van Catharina Agnes Geertruida Entlus; Nlcolaaa, zoon van Nlcolaaa Praat en Anna Kampen. SCHAGEN, 24 Juli. 3 stieren f 160-—250, 59 geldekoeien, vette f250-r460, 44 nucht. kalveren f 18—36, 22 schapen, mag. f25— 33, 225 idem, vette f 36—43, 195 lammeren f 20—28, 8 bokken en geiten f4.50—8, 15 varkens, mag. f32—35, 65 idem, vette, p. Kg. f 0.64—0.66, 176 biggen f22— 28, 3 konijnen, 27 kippen f 0.75—1.50, haantjes f0.40 -4, 25 Kg. boter f 1.50—1.60. EIERVEILING, SCHAGEN, 24 Juli. Aangevoerd zijn: 140 partijen 91975 stuks kipeleren, 20 partijen 2679 stuks eendeleren, 11 stuka kalkoeneleren De prijs liep van kleine kipeleren f 45.70, eendeleren f 4.504.60, kalkoeneieren f 8.30. De veiling duurt voort WINKEL, 23 Juli. Appelen f8—15; peren f5—11; aalbessen f6—15, kruisbessen f27, frambozen f3043, tomaten f4— 10, slaboonen f3.—6, 9nijboonen f812, kool f 1—2, aardappelen f23, alles per 100 pond. Bloemkool f 46, kropsla f 1—2, komkommers f 2—5, wortelen f3—5. WARMENHUIZEN, 23 Juli. Eigenheimers f3.20—3.80, blauwe aardappelen f4.20, roode kool f0.600.80; gele kool f 1.70, zilver nep f 1315.10, uien f 0.30, zilver drielingen f22.30. Aanvoer: 3400 Kg. aardappelen, 6100 Kg. roode kool, 1075 Kg. gele kool, 3100 Kg. zilver uien. MEDEMBLIK, 23 Juli. Schotsche muizen f 1.66—2.20, kleine muizen f 1.20 tot f 1.30, per 50 Kg. Gele kool f 1.15-1.65 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE 23 Juli. Schotsche muizen f 1.704.80, idem groote f2.20— 3.30, bl. eigenheimers f4.30—5, drielingen f2.20—2.40, uien, drielingen f4.10—4.50, zilvernep f 1719.10, sperciebooncn f6.70—9, tuinboonen f3.20, roode kool f 0.60—1.10, witte kool f 0.66—1.60, gele kool f0.76— 2.30, alles per 100 Kg. Bloemkool f6.50—13.60 per 100 stuks. Aanvoer: 19400 Kg. aardappelen, 1700 Kg. uien, 350 Kg. spercieboonen, 225 Kg. tuinboonen, 23400 Kg. roo de kool, 42000 Kg. witte kool, 11800 Kg. gele kool, 2500 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK. 23 Juli. Schotsche muizen f2.104.90, eigenheimers f 3-5.20, bloemkool le soort f7.80—16.20, idem 2e soort f 1.80 2.60, roode kool f0.601.90. gele kool f0.601.70, vroege witte kool f 0.96—1.60, slaboonen f5.208.20, snijboonen f 8.46—8.50, zilvernep f 13, zilver drie lingen f2.40—2.50. Aanvoer: 25000 Kg. aardappelen, 6200 st. bloemkool, 78000Kg. roode kool, 35000 Kg. gele kool, 10700 Kg. vroege witte kool, 1535 Kg. slaboonen, 60 Kg. snij boonen. 750 Kg. uien. AMSTERDAM, 23 Juli. Zeeuwsche bl. eigenheimers f 88.25, id. eigenheimers f 2.50— 2.80, per H.L., LJpolder eigenheimers f 44.40, id. blauwe eigenheimers f 45, ld. muizen f 45, An- dyker bonten f 67, ld. muizen f 35, ld. kleine muizen f 23, Langedijker muizen f 35, Noordholl. eigenhei mers f 44.50, id. bl. eigenheimers f 45, Rijper muizen f 35, Anna Paulowna zandmuizen f 2—6. Id. elgenh. f 56, Westl. muizen f 56, ld. kleine muizen f 33.50, id. kleine ronde f 23. ld. blauwe eigenheimers f 45, nieuwe zomer Malta f 7.509 per 100 Kg. AMSTERDAM, 23 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 310 vette kal veren le kw. f 0.800.90, 2e kw. f 0.700.80, 3e kw. f 0.64 0.70. per Kg. levend gewicht, 41 nuchtere kalveren f 14 18, 640 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.760.77, zware varkens f 0.740.76, vette varkens f 0.68—0.71, per Kg. alachtgewicbt. ALKMAAR, 23 Juli. Aardappelen f 4.306.60, per 100 Kg., aalbessen f 51% augurken f 3—13, doperwten f 2—12, druiven f 4148, snijboonen f 5.6010, E spercieboonen f 9, D spercieboo nen f 3.705.60, tuinboonen f 1—3.30, zwarte bessen f 6 9, bloemkool le soort f 12.9019, kropsla f 0.50—2.60, komkommers f -13.30, meloenen f 4056, per 100 stuks, perziken f 17 per 100 stuks, postelein f 0.650.95,, spi nazie f 0.791.17 per bak, roode kool f 26 per 100 stuks wortelen f 13.80 per 100 bos. Een voorbeeld. Namens de Holandsche maatschappij van Landbouw wordt gemeld: Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw heeft een kleine akkerbouw-commis- sie ingesteld, welke tot opdracht heeft, over de financl- eele positie der akkerbouwbedrijven In Noord- en Zuid- Holland betrouwbare cijfers op te stellen en deze we reldkundig te maken. Deze commissie bestaat uit vier akkerbouwers, leden van het hoofdbestuur en wel de heeren B. Biesheuvel, Houtrakpolder; R. C. Schenk, Groote IJpolder; G. Braat, Zevenhulzen (Z.H.) en P. Leeuwenburgh, Numansdorp en den heer Ir. T. P. Huis man, secretaris der maatschapij. De commissie heeft de beschikking kunnen krijgen over de volledige gegevens van een uitstekend beheerd ihtensief akkerbouwbedrijf van 50 H.A. over Mei 1929- 1930. Dit bedrijf ligt in Noordholland en wordt verpacht voor de niet hooge som van f 144 per H.A. De bedrijfsinventarls (levende en doode have) heeft een waarde van f 16.400 of f 328 per H.A. Wordt aan- ge nomen, dat voor dezen inventaris een rente betaald moet worden van 5 pet. of f 820, dan heeft de pachter van dit bedrijf over 1 Mei 1929-1930 een verlies geleden van f 11.070. Indien men aanneemt, dat hij en zijn ge zin geleefd hebben van f 3000, huur van de woning en gebruik uit het bedrijf daaronder gerekend, dan ls hij in vermogen achteruitgegaan f 14.070. Dit zeer slechte resultaat vloeit onder meer voort uit het feit, dat in dit geval een groot deel van den aard appeloogst voor zeer lagen prijs verkocht ls. Menige akker bouwer, die zijn oogst in den vorigen herfst reeds tijdig heeft verkocht, kan dan ook op een minder groot verlies of zelfs op eenig inkomen wijzen. Daar het de bedoeling der commissie is, cijfers te ge ven van bedrijfsuitkomsten, zooals deze zullen worden ln het thans loopende boekjaar Mei 19301931, als de oogst van dit Jaar voor de thans geldende prijzen moet worden verkocht, heeft zij aangenomen, dat op dit bedrijf in 1930 precies dezelfde gewassen en In de zelfde oppervlakten verbouwd worden als ln 1929, de zelfde uitgaven zullen worden gedaan, en goede ge middelde oogsten zullen worden verkregen. Zoo heeft de commissie het bedrag aan veevoeder, dat in het vorige jaar ls uitgegeven, met zoodanig bedrag vermin derd als ongeveer overeenkomt met de daling van da voederprljzen; het bedrag aan loonen en onkosten en «le opbrengsten der veehouderij heeft zij gelijk gelaten, daar hierbij van verhooging of verlaging geen sprake is of deze voor dit doel van onvoldoende beteekenls ls te achten. De opervlakte der gewassen, de aangeno men opbrengsten per H.A. en totaal, alsmede de uit gaven worden in het hieronder 'volgende overzicht gespecificeerd aangegeven. Ter beoordeeling van de prij zen is noodig te weten, dat de commissie bijeen kwam op 17 dezer. Het resultaat, waartoe de commissie blijkens het over zicht komt, is een verlies voor den pachter van f 4581. Aannemende dat de pachter en zijn gezin van f 3000 per jaar kunnen leven, zal de berekende kapitaalsach teruitgang over Mei 1930'31 bedragen f 7851. Dit be drag zal zooveel mindei bedragen, als de pachter aan inkomen uit andere bronnen ontvangen mocht. Is hij onbezwaard eigenaar van den Inspan, dan ontvangt hijzelf de berekende rente van f 820; heeft hij daaren tegen meer schulden dan bezittingen, dan dienen de gemelde bedragen met de meerdere te betalen rente te worden verhoogd. De commissie meent dat deze cijfers die voor dit bepaalde bedrijf gelden, wel eenig inzicht geven over den werkelijken toestand, waarin onze ak kerbouwbedrijven In het algemeen verkeeren, doch ste'.t zich voor, met andere voorbeelden en berekeningen dit inzicht nog te verdiepen. De uitvoerige berekeningen volgen hieronder: 1 Mei 1930-31 te vei wachten opbrengsten. A. Gewassen. 7 H.A. eigenheimers per H.A. 325 H.L. a f 2.10 is f 682.50. 3 H.A. roode star, idem 10 H.A. aardappelen k 1682.50 wordt f 6825 3 H.A. bravo's, per H.A. 200 H.L. k f3 wordt f 1800 13 H.A. 9 H.A. 3 H.A. 5 H.A. 4 H.A. 2.56 H.A. 0.50 H.A. 1 H.A. 2 H.A. 6 H.A. 3.50 H.A. 0.50 H.A. aardappelen. erwten, per H.A. 35 H.L. 80 K.G. is 2800 K.G. k f9.50 per 100 K.G. is f266 per H.A.; 9 H.A. f2394 erwtenstroo p. H.A. f30 wordt f 270 f 2654 tarwe, per H.A. 40 H.L. f7 ia f280 3 H.A. f 840 per H.A. 5000 K.G. stroo k f 16 is f80, 3 H.A. f240 f 1080 suikerbieten, per H.A. 40.000 K.G. k f 15 is f 600 Bietenkoppen en bladeren worden niet verkocht. vlas op stam verkocht k f 300 p. H.A. klaver, verkocht van 1H H.A. k f300 per H.A. boomgaard en tuin opgebracht voederbieten, voor bedrijf haver voor bedrijf kunstwei voor bedrijf grasland voor bedrijf, verkocht is v. erf f 3000 f 1200 f 450 f 270 50 H.A. totaal f17.338 B. Veehouderij en Diversen. Melk f 380 Rundvee f 1.750 Paarden f 300 Varkene f 500 Wolvee f 120 Ontvangsten voor arbeid, pluimvee enz f ,290 f 20.679 Uit bedrijf genoten aan prducten en huur waarde woonhui» 875 Totaal der opbrengsten f 21.554 1 Mei 1930'31 te verwachten uitgaven, Loonen en sociale verzekering op 50 H.A. f 10.975 Algemeene onkosten (onderhoud en sfschr. werktuigen, ambachtslieden, assurantie, weeg- loonen enz.) f 3.760 Bemesting f 2.450 Zaaizaad en pootgoed f 700 Veevoer f 500 Pacht 50 H.A. k f 144 f 7.200 Rente van den bedrijfsinventarls f 820 Totaal der uigaven f 26.405 Volgens deze cijfers zullen de uitgaven over Mei 1930—'31 voor dit bedrijf, bij de tegen woordige prijzen bedragen f 26.405 De opbrengsten geven een totaal bedrag van f 21.554 Zoodat den pachter een verlies wacht van f 4.851

Schager Courant | 1930 | | pagina 7