De aardbeving in Italië. Gemengd Nieuws. Troosteloos beeld van verwoesting en ellende. Door het geteisterde gebied. De aarde beeft! Coöp. Bloembollenveiling Breezand (GA). Koning Fuad van Egypte. Na de burgemeestersverkiezing te Detroit. Een vrijgevig Amerikaan. Werk liever in plaats van te bedelen, man Met pleizier, meneer. Zou je me niet kunnen gebruiken als tafelknecht? (Excelsior.) Britten, Franschen, Italianen en andere gedelegeer den op het indertijd te Cairo gehouden katoen congres waren onder den indruk van zijn diepe ken nis over het onderwerp, dat van zulk een belang is voor de welvaart van Egypte. Het was eerst in 1927, dat Koning Fuad zijn eerste officieele bezoek bracht aan Europa, en de herinnering aan dit gebeuren blijft naleven in de verschillende landen. Zijn geheela tocht was gekenmerkt door zijn uiterste hartelijkheid, en zijn bezoek aan Engeland droeg veel bij tot het versterken van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de twee landen. Hij kwam 1 September 1927 in Engeland te Dover aan, waar de Prins van Wales hem begroette, terwijl hij vervolgens te Lon den bij Koning George zijn opwachting maakte. Aan het daarop volgend Staatsbanket in Buckingham- Palace toastte Koning George op zijn gezondheid en zei: „Uw bezoek aan Engeland is getuige van de nauwe en vriendschappelijke relaties van onze twee landen en zal Uwe majesteit in eigen persoon de proef geven van de sympathie en den goeden wil, welke dit land t.o.v. Egypte en zijn volk koestert. Wij verwelkomen Uwe Majesteit als de heerscher van een land, welks oude historie en oude monumen ten niet alleen een bron van trots en inspiratie voor het Engelsche volk zijn, maar een ware schatkamer van wetenschap en schoonheid voor de geheele we reld". Daarna bezocht hij nog Frankrijk, België en Ita lië, waar hij overal op de meest hartelijke wijze werd ontvangen. Op zijn terugkeer naar Egvpte werd hij nogmaals overrompeld met Staatszaken, maar de aard over zijn ontvangst bij zijn aankomst te Alexan- drië legde getuigenis af van de enthousiaste ach ting en royale genegenheid, waarmede hij door het volk van de landen aan den Nijl werd geëerd. Het aantal dooden en gewonden loopt ln de duizenden en bovendien nog een duizendtal vermisten. De ramp is veel erger dan de eerste berichten lieten vermoeden. i aantal slachtoffers van de aardbevingsramp in Zuid Italië stijgt nog steeds en had Donderdag reeds de twee duizend genaderd. Dit aantal zal zeker nog hooger worden, wanneer men bedenkt, dat het oprui- mingswerk nog in vollen gang is, Bovendien heeft de ramp verscheidene kleine dorpen getroffen, die ver van de hoofdverkeerswegen afliggen en vanwaar men nog geen duidelijk overzicht heeft ontvangen van het aantal slachtoffers. Stefani voegde daar evenwel nog eens uitdrukkelijk aan toe, dat de berichten van enkele buitenlandsche bladen over het aantal dooden overdre ven zijn. Wellicht moet men daartoe ook het bericht rekenen van den correspondent van de United Press te Benevento, waarvan wij in ons nummer van Donderdag melding maakten, dat in het dorp Villanova del Battista van de ongeveer 2500 inwoners ten hoogste 500 de ramp overleefd hebben. Dat dit plaatsje een van de afge legen dorpen voornoemd zwaar geleden heeft, staat echter wel vast. Een militair vliegtuig boven de geteisterde streek om de schade op te nemen. I Doordat de telegraaf- en telefoonverbindingen op vele plaatsen zijn verbroken heeft men eerst vrij laat be richt gekregen van de gevolgen van de aardbeving in een aantal dichtbevolkte dorpen en steden. Terwijl tot heden toe werd aangenomen, dat Melfi in de provincie Potenza het zwaarst getroffen was, blijkt thans, dat het Zuid-Oostelijk deel van de provincie Avellino, dus Villa- novba en Aquilonia en omstreken er het ergst aan toe zijn. De geruchten die van verscheidene duizenden doo den spreken, zijn waarschijnlijk wel overdreven, doch voor Vrijdag (gister) is zeker geen nauwkeurig over zicht te verwachten. Volgens voorschrift, in geval van natuurrampen, heeft het ministerie voor luchtvaart een militair verkenningsvliegtuig naar de geteisterde streek gestuurd om de situatie op te nemen en luchtfoto's te r maken. Uit deze verkenning bleek, dat de vele plaatsen Va het centrum van het aardbevingsgebied de ramp nog tamelijk goed hadden doorstaan. 1 Het bergingswerk wordt inmiddels met alle ter be schikking staande krachten voortgezet. Het blijkt ech ter, dat men nog niet over voldoende manschappen beschikt. De schade en de omvang van de ramp blij ken veel grooter te zijn, dan men oorspronkelijk dacht. De wegen zijn vol met autocolonnes en andere trans porten. Op de kruispunten kampeert de daklooze be volking, meestal stom geslagen door de ellende. Op sommige plaatsen ziet men de menschen als waanzinnig ln de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, graven, in de hoop het reddingswerk te kunnen be spoedigen. Natuurlijk speelden zich hierbij allerlei dramatische tooneelen af. Een ingenieur uit Villanova, die aan het reddings werk deelnam, had men verzekerd, dat zijn moeder het huis vóór de aardbeving had verlaten. Tot zijn -van- hoop en ontsteltenis werd het lijk van zijn moeder 3ch- ter onder de puinhoopen van het ouderlijk huls gevon den. De nieuwe hulpcolonnes, die in het gebied van de aardbeving aankomen, zijn. voorzien van water, 'evens middelen en radio-installaties. Mussolln! laat zich voort durend van den toestand op de hoogte houden. Reeds begint men op vele plaatsen met het organiseeren van collectes ter leniging van den nood, doch Mussolinl heeft alle inzamelingen verboden. Een vuicaan in werking. Nabij Napels ligt de vuicaan Pozzuoli, die af en toe wel eens een weinig rook uitstoot, en waaraan /eel minder aandacht wordt geschonken dan aan den ge vaarlijken Vesuvlus. Sedert Woensdag is deze vuicaan echter in werking. Volgens mededeeling van het seis- mograflsch instituut staat dit in verband met de aard beving. Op zichzelf is de werking van den Pozzuoli niet hevig, maar te Napels heeft het de nerveuze stemming verhoogd. Elk oogenblik verwacht de bevolking, dat de ramp van Woensdag nu ook nog gevolgd zal worden door een vulcanisohe uitbarsting. Steeds meer ontzettende bijzonderheden om trent de ramp. De Italtaansche bladen geven steeds meer ontzetten de bijzonderheden over de ramp. Een tocht door het geteisterde gebied biedt den meest denkbaren troosteloo- zen aanblik. Men krijgt pas een goed begrip van den geweldigen omvang van de ramp, als men ziet, hoe uur, na uur officieele en particuliere auto's rijden, die met gewonden gevuld zijn. De ziekenhuizen zijn reeds meer dan vol en men heeft nu ln allerijl zalen en kamers van scholen ln hulpziekenhuizen veranderd. Bij het reddingswerk in de door de aardbeving geteis terde streken spelen zich tragische tooneelen af. Heele gezinnen zijn om het leven gekomen. Een vrouw werd met groote moeite levend van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Voordat zij echter kon worden weg gedragen, ontstond een nabeving en verpletterde een steenblok haar den schedel. Ook in de rangen van de reddingsbrigaden, die hun eigen leven op het spel zetten ten einde anderen te red den, zijn reeds slachtoffers gevallen. De in het centrum van de aardbevingszone gelegen gemeenten, die zoo goed als geheel werden verwoest, bieden een troosteloozen aanblik. Afgezien van enkele gebouwen, welke zoo gebouwd zijn, dat zij tegen aard schokken bestand zijn, is een enorm aantal gebouwen in steen- en puinhoopen veranderd, uit welken chaos de muren van eeuwenoude paleizen spookachtig oprijzen. Ook de aan de kerken aangerichte schade is zeer groot. Een groot aantal kerken werd eveneens in steen- en puinhoopen veranderd. In het dorp San Bartolomea, waar zoo goed als geen steen op den ander bleef staan, bleef een middeleeusch kasteel op wonderbaarlijke wijze gespaard. In het centrum van het aardbevingsgebied is de uitwerking der schokken zoo groot, dat nagenoeg alle huizen, wanneer zij niet geheel in puin werden gelegd, groote scheuren vertoonen. In sommige gemeenten, waar geen huis meer bewoonbaar is, zooals Aquilonia en Villa nova, is geen gezin aan te wijzen, dat niet ten minste één doode te betreuren heeft. De provincie Avellino het hevigst getroffen. Volgens officieele mededeelingen is, gelijk hierboven reeds meegedeeld, de provincie Avellino het zwaarst ge troffen; 1392 menschen*verloren daar het leven en 2072 werden gewond. Verder z(jn vele slachtoffers te betreu ren ln Arrano, Aquillonla, Monte Calvo, Bisaccia, Lacc- donla. Villanova, Battista en Accadia. Van Vlllinova staat geen huis meer overeind. Het marktplein is slechts één puinhoop. Het stadje is boven dien geheel verstoken van licht In den stikdonkeren nacht lagen de geborgen llijken in lange rijen langs de wegen, in afwachting van de identificatie. Twee vrouwen, krankzinnig geworden van smart moesten naar Napels worden overgebracht. Dr. Iorizzo, de eenig overlevende zijner familie, is met bovenmenschelijke energie zijn plicht als medicus blijven vervullen. Het dorp Apice, nabij Benevento, is letterlijk van den aardbodem weggevaagd; geen huis staat meer overeind. Vier kinderen werden hier in hun slaap verrast en ge dood en twintig personen gewond. Wij spraken heden ochtend den burgemeester van Apice, die juist op het moment van de ramp te Napels vertoefde. Toen hij de verneitiging en de lijkjes der slachtoffers aanschouwde, barstte hij in tranen uit Een springvloed In de golf van Napels. Donderdagochtend werd tot overmaat van ramp de kust aan de Golf van Napels door een springvloed ge teisterd, die veel kleine villa's aan de kust vernielde. Vermoedelijk herhaling van de aardschok ken, doch in lichter graad. De directeur van het observatorium te Florence heeft verklaard, dat het waarschijnlijk nog geruimen tijd zal duren voor en aleer de rust in het aardbevingsgebied zal zijn weergekeerd. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van ge ringer kracht zijn, daar de eerste schok altijd het he vigst is. Dan rommelt de donder van ver en nabij, Dan flitsen de schrikklijke bliksems voorbij, De bliksems van 't onweer, dat alles treft, En diep ln de aarde zijn stem verheft! De donkere dreiging voor al wat leeft... De aarde beeft! Dan vluchten de dorpen wild dooreen, En schuilen in 't open veld bijeen. O schrikk'lijke angst, die de adem belet, De harten doet bonzen, verlamd en ontzet, De waanzin doet rijzen bij al wat leeft... De aarde beeft! Dan wank'len de huizen, betrouwbaar en sterk, Dan sterft er de mensch in zijn dagelijks werk, Dan sterven de moeders in hun gezin, En storten de kerken en torens ln! Bedelvend en wondend, wat argeloos leeft... De aarde beeft! En als er de stilte is neergedaald, Op dorpen des doods, waar de wanhoop dwaalt, Dan nadert de zwijgende doodenbaar, En legt er de offers naast elkaar, Bij 't kreunen van al wat nog ademt en leeft... De aarde beeft! Juli 1930. KROES. (Nadruk verboden). Van de gehouden Droge-velling op 22 Juli j.1. wordt ons de navolgende verbeterde uitslag gezonden: Scarlet Duc. z. 10 op f 2.20 Fred. Moore z. 11 op f 3.— z. 10—11 f 1.90 Brillant Star z. 11 op t 3.— z. 10—11 f 2.40 Couleur Cardinal z. 11 op f 3.90 z. 11—12 f 2.60 Heiman Schlegel z 11 op f 2.20 z. 10—11 f 1.70 z. 9—10 f 1.— Rose Gris de Lin z. 9 f 0.95 Witte Zwaan z. 10 f 1.50 Diana z. 11 op f 2.20 z. 10 f 1.40 z. 9 f 0.80 Cram. Brillant z. 11 op f 1.80 z. 10—11 f 1.40 z. 9 f 0.80 La Reine z. 11 op f 2.30 z. 11—12 f 1.60 z. 9 f 0.80 Rose la Reine z. 10—11 f 1.90 Prins v. Oostenrijk z. 12 f 3.50 z. 11 f 2 25 Witte Valk z. 11 op f 3 Witte Duc Max z. 11 f 2.10 Gele Prins z. 12 f 3.80 La Reine Max z. 11 op f 3.— Artus z. 9 f 0.7Ö Crimson Queen z. 11 op f 2.30 Mr. van der Hoeff z. 11 f 3.60 z. 10 f 2.10 Azalia z. 10 f 1.40 Theeroos z. 11 f 2.30 z. 10 f 1.60 Z. 9 f 0.95 Boule de Neige z. 9 't 1.50 Murillo z. 11 op f 2.70 z. 10 t 1.80 z. 9 f 0.80 Peach Blossom z. 11 f 0.75 Sieraad van Flora z .11—12 f 1.80 Wlll. Pitt z. 12 op f 3.— z. 11—12 f 1.80 z. 10—11 f 1.20 z. 9—10 f 1.— Prinses Elisabeth z. 12 op f 2.40 z. 11—12 f 1.80 Clara Butt z. 10—11 f 1.50 z. 11 op f 2.10 z. 10—11 f 1.60 z. 9—10 f 0.50 Wlll. Copland maat 12 f 3.75 z. 11—12 f 2.40 z. 10—11 f 1.30 z. 9—10 f 0.95 Ref. Ewbank z. 11 op f 2.20 z. 10—11 f 1.40 z. 9—10 t 0.80 Painted Lady z. 9—10 f 1.10 Orion z. 9 f 0.85 Phil. de Comminet z. 11 f 2.30 Bartigon z. 9 f 1.— Le Notre z. 10 f 1.20 Farnc. Sanders z. 11—12 f 1.90 Sultan Z. 9 f 0.75 Inglesc Yellow z. 10—11 f 1.50 Moonlight z. 10 f 2 .60 Pride of Haarlem z. 12 f 2.10 De handel iets vlugger. De eens door zijn volk zeer hoog geachte en beminde vorst. Uit verschillende berichten heeft men reeds ken nis kunnen nemen van den geweldigen strijd, welke momenteel in Egypte gevoerd wordt en de verschil lende bloedige botsingen, welke van deze onlusten het gevolg waren. Men heeft dan ook reeds begre pen, dat het hier een strijd geldt, welke in principe neerkomt op de voor onze dagen zoo bijzondere ac- tueele en overal steeds meer doordringende anti these; dictatuur of parlementair stelsel. Koning Fuad n.m. de eens door zijn volk zeer hoog geachte en beminde vorst, heeft het nuttig geacht, om de re geering der Wafd, welke bijna 90 der kiezers achter zich heeft, Zaterdag 12 Juli jl. bij decreet tot heengaan te dwingen, daar hij zonder parlement wil regeeren. Heftige betoogingen en revolutionnaire relletjes zijn van een en ander het gevolg geweest en de bur geroorlog wordt thans onverminderd voortgezet. Ook Engeland, waarop Fuad nogal schijnt te vertrouwen, toont voor de affaire een meer dan gewone belang stelling, terwijl ook Italië zijn oogen onafgewend op de ontwikkeling der gebeurtenissen gericht houdt. Beeds nemen de geruchten meer en meer vorm aan, als zou de uitslag zijn, dat Fuad's 10-jarige zoon, Prins Farouk na zijn vaders afzetting (voorloopig onder regentschap) tot de regeeringsmacht geroepen worden. Hoe het ook zij, men zal de gebeurtenissen eerst moeten afwachten, daar zich nog vele verwik kelingen en complicaties zullen kunnen voordoen. Het een en ander uit koning Fuad's leven. Intusschen is het niet ondienstig om het een en ander uit Fuad's leven aan te halen, waaruit zal blijken, dat deze koning zeer vele goede dingen voor zijn land en volk heeft tot stand gebracht, terwijl men bovendien zijn persoonlijke verhouding tot En geland en Italië beter zal leeren kennen. Hierdoor zal men tevens een duidelijker beeld krijgen betref fende de gebeurtenissen, welke nog te wachten staan. Koning Fuad, de zoon van den Khedief Ismaël en achterkleinzoon van den illustern Mohamed Ali, werd geboren te Cairo, den 26sten Maart 1868 en is de negende souverein van zijn Dynastie, terwijl hij ef fectief den troon besteeg den 9den October 1917. Hij was toen juist 50 jaar opd. Reeds vele jaren voor hij den troon besteeg, had hij als Prins Fuad een levendige belangstelling g^-oond in de zaken van zijn volk. Hij was opgevo- in Zwitserland en Italië en diende alzoo in 't Ital\t< nsche leger, maar keerde zoo spoedig mogelijk naar Egypte terug om zich aan de wetenschappelijke, intellectueele en zedelijke herleving van zijn land te wijden. Door zuiver nationale werken uit te voeren, ont plooide hij een zeldzaam inzicht in de belangen van zijn land, een juist begrip van zijn behoeften, terwijl hij een onophoudelijke activiteit aan den dag legde. Zonder twijfel meende hij dat er een meer verdien stelijke manier was om zijn land te dienen en hij bewees dit door daden. Hij volgde met constante waakzaamheid de werkzaamheden der intellectueele centra van zijn land, en zijn bezorgheid toonde hij dikwijls metterdaad, gepaard aan edelmoedigheid. Maar Prins Fuad beperkte zijn activiteit niet tot de geestelijke ontwikkeling van de jeugd en tot den vooruitgang van wetenschappelijke onderzoekingen, hij had ook steeds een open oog voor alle nooden en menschelijke ellende, waar hij die ook vond, hij was de leidende geest in de herleving van den in ternationalen eerste hulp-bond, welke zulk een bui tengewoon goed werk in Egypte heeft gedaan en nog steeds doet; in 1916 nam hij het Presidentschap van het Roode Kruis aan, dat onschatbare diensten be wezen heeft tijdens den geheelen duur der vijande lijkheden, tot verlichting van Muzelmannen, Turken en Syriërs en soldaten van andere nationaliteiten, die van de Dardanellen en Palestina aangevoerd werden. Op 9 October 1917 volgde hij Sultan Hussein I op. De groote oorlog was in vollen woede, en in Egypte was de situatie niet zonder verwarring. Niettemin nam Prins Fuad, die de nooden van het oogenblik volkomen begreep, de zware verantwoordelijkheid, welke hem op de schouders werd gelegd aan. Bijna oogenblikkelijk begon hij een reeks tochten naar de verschillende deelen van het land, informeerde naai de behoeften van de bevolking; scholen en hospi talen bezoekend en groote sommen voor liefdadige doeleinden en openbaar nut achterlatend. Zoo heb ben zijn daden gedurende de 12 jaren van zijn re geering een ketting gesmeed van pogingen tot paci ficatie en terugbrenging van verdeelde onderhoorig- heden voor eenheid en bloei en voor den geestelijken, politieken en socialen vooruitgang van Egypte. De ruimte laat ons niet toe een uitvoerige be schrijving te geven van de vele nieuwe instellingen, door hem geschapen, en de hervormingen in alle departementen van nationale bedrijvigheid op ini tiatief van Koning Fuad aangebracht, ofschoon wij er een paar in het kort willen noemen. Veel is door hem gedaan voor hospitalen in het algemeen door het heele land, en een speciaal voor hygiëne is te Cairo opgericht, maar zijn grootste ontwerp is de bouw van een groot nieuw ziekenhuis te Cairo met een afdeeling voor de Koninklijke school in de me dicijnen, dat een half millioen Egyptische ponden kost. Hij heeft een levendige belangstelling voor kunst en litteratuur en in 1926, bij gelegenheid van het 8de eeuwfeest van Shakespeare zond Koning Fuad 5000 Egyptische Ponden als bijdrage voor de verbouwing van het Shakespeare-theater te Strat- ford-on-Avon, aldus zijn bewondering toonend voor het genie van Shakespeare en de belangstelling voor zijn werken, zooals irrigatie, spoorwegen, havens en accomodatie in het algemeen. Op zijn privé-landerijen plantte hij katoen, en niets wat betrekking heeft op industrie is hem vreemd. De President CommissarisMijne Heercn, ik moge u verzoeken u ter dankbare nagedach tenis der thans geëindigde valuta-conjunctuur te verheffen van uwe zetels.... welke vervolgens in beslag zullen worden genomen door den heer deurwaarder, die zoo juist binnen is gekomen. Een felle tegenstander neergeschoten. V.D. verneemt uit New-York; De burgemeestersverkiezing te Detroit heeft een dramatisch slot gehad. De aftredende burgemeester Charles Bowles werd als zoodanig herkozen, hoewel er een felle campagne tegen hem was gevoerd. Kort na het 'bekend worden van den uitslag dron gen drie met een revolver gewapende personen het hotel binnen van Gerald Brikley, den omroeper van het radio-station van Detroit, één der personen, die tijdens de verkiezings-campagne zeer scherpe cri- tiek op het beleid van den burgemeester hadden ge oefend. Zij vonden Brickley in de hal van het hotel en schoten hem neer, waarna zij alle drie wisten te ontkomen. De gemeenteraad van Detroit heeft een belooning uitgeloofd van vijfduizend dollar voor het opsporen van den dader. Buckley had in een radio-rede den burgemeester fel aangevallen en hem ervan beschuldigd, specula ties in de hand te hebben gewerkt en verschillende misstanden te hebben bevorderd door zijn relaties met geheime benden. De burgemeester was herkozen met 120.863 tegen 89.907 stemmen, een meerderheid dus van 30.956 stemmen. Later werd hierover een verbeterd bericht gezon den en gemeld, dat de aftredende burgemeester niet was herkozen, maar integendeel was hij juist door de kiezers gewipt, en uit woede daarover moet de moord op zijn politieken tegenstander den radio-spreker, Buckley, zijn gepleegd. De ex-burge meester heeft den daad en de daders onmiddellijk gedesavoueerd. Een hoofdcommissaris van politie, Thomas Wilcox, heeft verklaard dat, er van den vermoorden radio man ook wel wat te zeggen was. Hij, Buckley, zou chantagegeld hebben aangenomen van lieden die hij zelf eerst tot wetsovertreding had aangezet. Waarvan Engeland profiteert Millioenen voor onderwijs en sociaal werk. De Engelsche bladen melden, dat de heer Edward Harkness, een Amerikaansch spoorwegmagnaat en philantroop, het voornemen heeft te kennen gegeven een zeer aanzienlijke som gelds ter beschikking te stellen *en behoeve van sociaal en opvoedkundig werk in Engeland. Het door hem te stichten fonds van eenige millioencn p. st. naar men zegt zou worden beheerd door een commissie van voorname Engelschen. En over de vorming van zulk een com missie worden thans besprekingen gevoerd, o.a. met Baldwin, sir Josiah Stamp, sir Herbert Maxwell. De heer Harkness zit in het bestuur van den New York Central en andere belangrijke spoorwegen in Amerika. Van zijn vader, een der oorspronkelijke compagnons van John D. Rockefeller in de Stan dard Oil Company, erfde hij een groot vermogen, dat na den dood zijner moedei- nog met een paar hon derd millioen gulden, naar men vertelt, werd ver groot. Aan verschillende Amerikaansche universi teiten schonk de heer Harknesse reeds millioenen- bedragen. Thans zal dus blijkbaar Engeland van zijn vrijgevigheid profiteeren.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18