Alteitti Nicus Eerste klas Confectie ACCODHTANTSBUIIEAU W. en H. J. ENNIK C. v. TRIET In een Zigeunerdorp. Raad Winkel. Den Helder. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. en Kleeding naar maat. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. Zaterdag 26 Juli 1930 schag 73ste Jaargang No. 8702 courant: - Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Aan den rand van de Bulgaarsche hoofdstad Sofia. De gemoedelijke politieman. Zigeuner- muziek. Bloemknoppen uit een bruidskrans. DE Zigeuners, die geen nomaden meer zijn en zich ergens hebben gevestigd, wonen zoo veel mogelijk te zamen, in één wijk, in één dorp. Niemand dwingt hen daartoe en daar zij voor een groot deel hetzelfde beroep beoefenen, is deze samenhooping voor hen zelfs een nadeel, doch zij gevoelen zich te veel als een aparte een heid, dan dat zij zich met anderen willen vermen gen. De Zigeuners te Sofia bewonen een wijk aan de grens der stad, een wijk, die den indruk maakt van een apart dorp. Er zijn vele duizenden bewoners van de Bulgaarsche hoofdstad, die deze wijk nooit be zochten, zelfs van haar bestaan niet weten en toch is dat Zigeunersdorp zeer gemakkelijk të bereiken. Slechts enkele tientallen meters ligt het van het eindpunt eener tramlijn en als men cr binnentreedt, is men in een andere, kleuriger, maar niet zinder- lijker wereld Aan mijn schoenpoetser, Soleiman, door wiens bemiddeling ik deelnam aan het Zigeunersfeest bij het graf van Ali Baba, had ik voor zijn jonge, schoone vrouw, een kind nog bijna, een fleschje odeur geschonken en met hem sprak ik af, dat ik tegen den avond het Zigeunerdorp zou bezoeken. Soleiman wachtte me op het afgesproken uur aan het einde der tramlijn. Hij was mijn gids en, voor zoover wij elkander konden verstaan, ook mijn tolk. Het was laat in den namiddag, toen we kwamen bij het Zigeunerdorp, dat gelegen is aan den rand van Sofia, aan'de andere zijde van een breeden, on- b es tra ten weg, een weinig afgescheiden dus van de rest der streek, waartoe het administratief behoort. Twee lange, breede, maar niet geplaveide, elkan der kruisende straten voeren door het dorp, maar dan zijn er nog vele kleine, nauwe gangetjes tusschen huisjes en tuintjes met bloemen, vele, kleurige bloe men. In de straten heerscht een' levendig gewoel van mannen, vrouwen en vele voor een deel vol komen naakte kinderen. Varkens snuffelden, katten slopen er rond. l)e meest zwartharige mannen droe gen voor een deel den turban en de wijde Turksche broek, kleurig vest met breeden gordel, geel, groen, blauw, rood; velen waren evenwel in meer Europee- sche kleeding, die voor het grootste deel echter op de meest fantastische wijze gescheurd en gelapt was. De vrouwen met donkere, diepe geheimnisvelle oogen, waren bijna alle in de traditioneele kleeding: hoofddoek, lijfje en harembroek, sommige met om den hals als versiering een keten van goudstukken van alle mogelijke grootten. De huisjes waren klein, voor een deel van hout en op vele plaatsen gelapt met. stukken blik. Ik vrees ten sterkste, dat als in specteurs van het Nederlandsche woningtoezicht hier iets hadden in te brengen, op het geheele dorp een bord kwam met het opschrift: „onbewoonbaar ver klaard", doch schilderachtig en romantisch is dit dorp van tot rust gekomen nomaden. De Zigeuners leven als alle Oostersche volken, meer'op straat dan in huis. Bijeengehurkt in groepjes zaten hier en daar vrouwen in wijde harembroek en hielden een buurpraatje. Mannen drentelden rond of zaten in cafétjes (waar alleen koffie en zoetigheden worden verkocht) of in kroegjes, waar ze uit kleine karafjes hun slivowa (pruimen-jenever) of mastika (een soort absinth) dronken en in de meeste kroeg jes speelde een gramophoon, meest TurkschAra bische muziek. Er werd echter ook nog gewerkt, natuurlijk even eens op straat. Do voornaamste beroepen zijn die van mandemaker en ketellapper. Is er geen werk, dan trekken de Zigeuners er als schoenpoetsers op uit of worden lastdrager. Er zijn ook Zigeuners die handel drijven in paarden, ezels schapen e.d., maar eigenaardig is hot, dat in het Zigeunerdorp de bak kers, de kruideniers e.d. geen Zigeuners zijn, even min als de meeste café- en kroeghouders. De Zigeuners hebben twee eigen hoofdmannen, lastdragers. De staatsmacht is in het dorp vertegen woordigd door een hoofdagent van politie met enkele agenten. Een gemoedelijker politicman dan deze hoofdagent, die behalve Bulgaarsch,. ook nog Turksch en enkele Zigeunerdialecten spreekt, heb ik in mijn leven nog niet gezien. Bij den eersten aanblik doet hij met zijn goedig, vol, rond gelaat meer denken aan een geestelijke, dan aan een politie-man en in derdaad, hij bleek hier zooiets als een geestelijke, als een algemeen vertrouwensman te zijn. Toen ik met mijn vriend Soleiman den schoenpoetser, die zich voor deze gelegenheid in Zondagskleeren had uitgedost, temidden van Zigeuners in een kroegje zat, kwam daar ook de gemoedelijke politieman bin nen en nauwelijks was hij gezeten, of Zigeunerman nen en vrouwen, kwamen bij hem, klaagden hun nood, verklaarden hem moeilijkheden uit hun le ven, twisten met buren, ziekte en zorgen thuis en met breede, rustige gebaren troostte, kalmeerde, be middelde hij. Het was treffend dit aan te zien. Hij is een heel goed mensch, fluisterde Soleiman, die hem vertrouwelijk, beleefd gegroet had, mij toe. „Er is hier nog een restaurant met een tuin en mu ziek", zeide nu Soleiman aarzelend. „Maar het is er heel duur." We zijn er natuurlijk heen gegaan, en een waterglas vol wijn kostte er vijf lewa (negen cent), één lawa meer dan in de andere Zigeuner- kroegjes. Het „restaurant" bleek niet veel meer dan een houten barak cn daarachter was een tuin, ze ven bij acht meter ongeveer, met in het midden een gTooten, ouden boom. In een hoek zat op een estrade een Zigeunerorkestje van vijf man, oen cello, een bas. De gasten, Zigeuners ook, keken bij mijn komst een oogenblik op, doch groetten heel beleefd, toen ik hun in hun eigen taal (enkele woorden had ik van Soleiman geleerd) „goeden dag (parunta aka) zeide. Het orkestje speelde langzaam en slaperig, zooals meestal de Zigeuners hier spelen, maar Soleiman sprak een oogenblik met de muzikanten en toen werd er een speciaal nummer gegeven. Warmer, dieper klonken de instrumenten, er zong een mij onbekende melodie, vol heimwee, vol verlangen, hartstochtelijk nu en dan. Was het heimwee naar den heiligen stroom, den Ganges, van welks oevers eenmaal de Zigeuners kwamen? Onder den hoogen boom in het kleine tuintje verzamelde zich de schemer van den zomeravond en in het vage licht klonk de melodie meesleepend, verontrustend bijna. Er was een oogen blik, dat de andere instiumenten zwegen en alleen de eerste violist speelde. Doch dit was geen muziek meer, dit was vertellen. Het moet een treurig verhaal zijn geweest, dat de viool zong, want waren daar geen zuchten, geen snikken, die opstegen van de sna ren cn uit de ziel van den Zigeuner-muzikant? De avond was gevallen en ik wilde terugkeeren naar de stad. „Gosporiin (mijnheer) Ivarlo, komt u nog niet even mede naar mijn huis?" vroeg Soleiman, Gospolin „Ivarlo" noemt Soleiman mij cn zoo noemen mij hier ook de meeste Bulgaren, omdat mijn familienaam hun zoo zonderling en moeilijk in de ooren klinkt. Het „huis" van Soleiman was één kamer, waarvoor hij achthonderd lewa (f 14.40) per) half jaar be taalt. Vóór de deur, in een tuintje, staat een pomp en onder een afdakje een heel primitief fornuisje, waarop men vleesch kan roosteren. In de kamer is alleen een bed, doch er zijn draperieën, die het ge heel toch vriendelijk, zelfs smaakvol, maken. De zeventienjarige, slanke, schoone vrouw van Soleiman Spoorstraat 126 Telefoon 370 Lage prijzen. begroette me verlegen en ging erop uit om ergens een stoel te zoeken. Ook Soleimans moeder, evenals de jonge vrouw, natuurlijk in harembroek, ver scheen. Allen hurkten op den grond, ik alleen zat op een stoel, cn we babbelden, voor zoover dat bij mijn gebrekkige kennis van het Bulgaarsch mogelijk was. 'Intusschen werd boven een vuurtje in den tuin kof fie voor me gemaakt. Van een plank nam Soleiman heel voorzichtig een kartonnen doos, die hij opende en me liet zien. Er lagen in de mooiste kleeren van zijn jonge vrouw, een nevelfijne bruidssluier en een bruidskrans van nagemaakte witte bloemknoppen. Een zoete geur steeg uit de doos op en toen ik dat zeide .antwoord de Soleiman: „Dat is van de odeur die u heeft ge geven" en hij fluisterde zijn zwartoogig vrouwtje iets toe in Zigeunertaal. Zij brak een klein takje witte bloesemknoppen af van haar bruidskrans en stak verlegen lachend, het mij in het knoopsgat. Toen in het avondduister Soleiman en ik bij de tram afscheid van elkander namen, drukte hij mij de hand. Beiden keken we naar do witte bloem knoppen op mijn borst en hij zeide plechtig: „Nu zijn we priatteli (vrienden), gospodin Karlo". J. K. BREDERODE. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bij onzen CORRESPONDENT, den heer Vergadering van den Raad op Woensdag 23 Juli 1930, des avonds half acht Afwezig is de heer van Wijk. Voorzitter de heer Koster, burgemeester, Secretaris de heer A. de Ridder. Na opening volgt vaststelling der notulen van de vo rige vergadering. Mededeelingen. De aanbesteding van de schoolbouw heeft plaats ge had, en wel, voor verbouwing en aanbouw van de school te Lutjewinkel op 31 Mei 1930. De laagste inschrijvers daarvoor waren de gebroeders Boekei te Oude N'edorp voor f 13,238, aan wien het werk is opgedragen. De be grooting was f 15.220. Voor de verbouwing en aanbouw van de school te Win kel, op 13 Juni 1930 was de laagste inschrijver C. Leeg water te Heerhugowaard voor f 24.838, aan wien het werk is opgedragen. De begrooting was f 25875. Door den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid is bij beschikking van 4 Juni 1930 no. 3734 M.V. 2007 een bijdrage uit 's Rijks kas van f 1134.01 toegekend aan deze gemeente in het tekort op de exploitatie van de woningbouw. Door B. en W. is in de plaats van wijlen den heer G. Stuij tot hooisteker in de Weere benoemd, de heer S. van der Wal. aldaar. Beide leerlingen van de U.L.O.-school zijn geslaagd, terwijl een derde leerling slaagde voor de derde klas der H.B.S. De Voorzitter heeft zich in verbinding gesteld met de directies van het P.E.N. en van het P.W.B. De aanbesteding van het electrisch net zal 2 Augustus p)aat3 vinden, en gewoonlijk 1 maand later geschiedt de gunning cn 14 dagen later met het werk begonnen, dus 15 September. De bouw zal ongeveer 4 maanden duren. In den loop van de volgende week zullen door het P.W.B. de contracten aan contractanten ter teekening worden voorgelegd en daarna zal de algeheele becijfe ring worden overgelegd. De gasvoorziening aan de gemeente Heerhugowaard wordt gestagneerd, omdat het aantal aansluitingen nog niet voldoende was, en ook door den economischen toe stand. Een bezoek door het Dag. Bestuur der gascommissie aan de gemeente Heerhugowaard zal wel tot gevolg hebben dat de onderhandelingen weer zullen worden aangeknoopt. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de navolgende stukken: Een besluit van Ged. Staten dezer provincie, houden de goedkeuring der begrooting voor 1930. Een besluit van hetzelfde College, houdende goedkeu ring van de bij besluit van 7 April 1930 vastgestelde sup- pletoire begrooting voor 1930. Een besluit, houdende goedkeuring van de Raadsbe sluit van 7 April 1930 vastgestelde suppletoire begrooting voor 1929. Idem, houdende mededeeling der Koninklijke goedkeu ring van het bij Raadsbesluit van 7 April 1930 vastge stelde vermenlgvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1930—1931. Een proces-verbaal van kasopname van 24 Juni 1930, waaruit blijkt, dat tot dien datum, de ontvangsten had den bedragen f 352.535.68%, uitgaven f 351.324.88, batig saldo alzoo f 1.210.80%, Boeken en kas zijn in orde be vonden. Ged. Staten hebben goedgekeurd de gemeenterekening over 1927. Een dankbetuiging van het hoofd der U.L.O. school te Winkel, voor het verleenen van een subsidie van f 129.40, waardoor het mogelijk is geweest met de oudste U.L.O. leerlingen, de tentoonstelling te Antwer pen te bezoeken. De bijdrage der leerlingen zelf bedroeg f 269.50. Een dankbetuiging van de Commissie voor het bestu- deeren en bestrijden van de Iepenziekte, voor de haar toegezegde steun. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen is een verzoek van de Noordholiandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om subsidie voor hare ontsmettingsinrichtingen voor 1931. B. en W. stellen voor dit bij de begrooting te behandelen. Aldus wordt besloten. Ingekomen is bericht van de Pensioenraad dat de pen sioengrondslag voor J. Koeten nader dient te worden vastgesteld op een nader aangegeven datum. Aan dit verlangen wordt door den raad voldaan. Verslagen. Gemeenteverslag 1929. Provinciaal verslag 1929. Verslag van den Keuringsdienst voor Waren 1929. Verslag van het Westfriesch museum 1929. Verslag van het Melkcontrolestation 1929. Liggen ter inzage voor de leden. De heer Dekker informeert waarom B. en W. de schoolbouwen in massa hebben aanbesteed. De Voorziter zegt dat een oude gewoonte is gevolgd en de opzichter vond massale aanbesteding ook beter. De heer Dekker meent dat bij particuliere aanbeste ding de plaatselijke vakmenschen meer in de gelegenheid waren geweest in te schrijven. De Voorzitter vindt het jammer dat de heer Dekker zijn opmerking niet eerder heeft gemaakt. De heer Dekker zegt niet geweten te hebben dat tot aanbesteding in massa zou worden overgegaan. Beschoeiing van de Molenkade. Het komt B. en W. gewenscht voor, om voor het be houd van den weg op de Molenkade, deze over zijn heele lengte, dit is vanaf de wed. P. Smit tot de losplaatsen, over een lengte' van 462 M. geheel van een betonschoeiing te voorzien. De kosten daarvan worden, mei inbegrip van schoeiing, bijstorting van grond en aanheling van den weg geraamd op ongeveer f 6000. In deze f 6000 kan uit den dienst 1930, het uitgetrok ken bedrag van f 500 worden benut, terwijl, indien de Raad tot beschoeiing, als wordt voorgesteld kan beslui ten, B. en W. voorstellen voor de resteerende f 5500 een geldleening aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 5 pet, af te lossen in hoogstens 25 jaren of zooveel eer der als de geldmiddelen der gemeente dit zullen toela ten. De heer Kamp kan zich zeer goed met het voorstel vereenigen en wijst op de afbrokkeling van den weg, die nu valt te constateeren. De heer Van Wijk komt ter vergadering. De heer Dekker had wel aanvankelijk een andere op lossing gedacht, maar spr. vindt de voorgestelde verbe tering meer afdoende en kan zich'met het voorstel ver eenigen. Nu het voorstel op deze wijze wordt ontvangen, wil de heer Brugman zich nog eens wenden tot het bestuur van den Oosterpolder om een bijdrage, alhoewel Oosterpol der en Strijkmolens der Niedorper Kogge op een dus danig verzoek afwijzend beschikten. De toestand wordt voor den Oosterpolder belangrijk beter. Nadat de afwijzende beschikkingen nog eens zijn voor gelezen en de Oosterpolder bericht dat de tegenwoordi- dige toestand als waterkeering voor hem voldoende, wordt geacht, zegt de Voorzitter dat alleen het gedane verzoek gericht zou kunnen worden tot de algemeene vergadering. Bij de bespreking komt de wenschelijkheid naar vo ren dat het betonnen gedeelte zoo laag mogelijk komt, met het oog op eventueele verlaging van het peil. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men aangenomen, maar B. en W. verklaren zich bereid om zich nogmaals tot de beide polderbesturen om een bijdrage te wenden. De heer Van Wijk vraagt of het werk publiek zal wor den aanbesteed, of onder de gemeentenaren. Spr. wijst op den schoolbouw, waar vreemde grondwerkers aan werken. De Voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is het werk publefk aan te besteden, doch op te dragen aan den timmerman J. Smit Pz. te Lutjewinkel, van wien ook de opgave van kosten is. Als het werk werd aanbe steed. zou het moeten worden een publieke aanbesteding tenzij Ged. Staten onderhandsche aanbesteding goed keuren. De heer Van Wijk heeft niets tegen den heer Smit, maar wil meerdere menschen in de gelegenheid stellen. De Voorzitter zegt dat de werken zoo goed mogelijk worden verdeeld, maar gezien de opgave stellen B. en W. voor het werk aan Smit op te dragen. Als tot on derhandsche aanbesteding wordt overgegaan, moet een behoorlijk bestek worden gemaakt. De heer Kamp is het in principe met den heer Van Wijk eens, maar spr. erkent dat de heer Smit goed met dat soort werk bekend is. Het werk Is spr. net groot genoeg. De heer Honingh en Over laten een tegenovergesteld geluid hooren, en ook de heer Brugman wijst op de nauwkeurigheid waarmee het werk moet worden ge maakt. Algemeen wordt goedgevonden het werk aan Smit op te dragen. Voor den Vleeschkeuringsdienst. Door de commissie voor den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn, wordt toestemming gevraagd voor de verhooging der stichtingskosten tot ten hoog ste f 145.0000 en tot het aangaan van een kasgeldleening tot ten hoogste f 20.000 af te lossen 31 December 1930. en tot het aangaan daarna van een vaste leening van ten hoogste f 20.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet., af te lossen in 29 jaar. Ter toelichting diene het vol gende: Onder de uitgaven, welke oorzaak zijn geweest dat de stichtingskosten belangrijk zijn overschreden, komt al lereerst de zuivering van het afvalwater, welke instal latie f 7000 kostte en waarop niet was gerekend. Toch bleek deze uitgaaf om hygiënische redenen noodzakelijk en nu heeft geen waterverontreiniging of stankveraprei- ding plaats. De grootere oj>zet van het bedrijf vorderde meer tijd en werden daardoor de posten van toezicht en renteverlies overschreden. Toch heeft de Commissie gemeend de boetebepaling op den aannemer, welke ook over tijd was, niet toe te passen, daar het werk buiten gewoon goed was afgeleverd en een zeer solide indruk maakte. Als in alle groote werken bleken tijdens den bouw enkele onvolledigheden en moesten de bestrating cn de grondwerken worden uitgebreid en vereischte ook de aanleg van electriciteit en gas een hooger bedrag. Meer dere uitgaven werden veroorzaakt door de boven ver wachting groote omzet in het bedrijf en moest daarvoor meerder materiaal voor slachten en vervoer worden aangeschaft en bleek ook de ruimte in de verwerkings inrichting om het meel uit te spreiden te klein. De groote omzet moge uit eenige cijfers blijken. In de Centrale noodslachtplaats werden tot 1 Juli ge slacht en verkocht 5 paarden. 25 koeien. 3 pinken. 1 stier ,40 kalveren, 30 varkens. 29 schapen en 3 lammeren Aan de Inbrengers werd f 5180.76 uitgekeerd. In de verwerkingsinrichting werden verwerkt en groo- tendeels in de noodslachtplaats geslacht 19 paarden. 92 runderen. 37 kalveren. 222 nuchtere kalveren, 91 varkens 149 schapen. 33 lammeren en 1 geit. Aan de inbrengers werd f 1471.94 uitgekeerd. De baten van het bedrijf wa ren f 1681. De productie van het diermeel bedroeg 13400 Kg. en

Schager Courant | 1930 | | pagina 1