Radioprogramma Raad St. Maarten. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. jnarlijksche Paaschtentoonstellingcn te Schagen. En al deze sprekers lieten hun „beste wenschen" verge zeld guan van een bloemstuk, zoodat het gedeelte vai het tentoonstellingsgebouw, waar deze receptie plaat?, vond, tot een waren bloementuin werd. Vergezeld van een felicitatie ontving de feestvierende verecni- ging bovendien nog bloemstukken van de N.V. v.h Trapman en Co., van de Middenstandsvereeniging te Wieringcrwaard en van de Middenstandsvereeniging te Alkmaar, terwijl de Onderlinge Puiglasverzeke- ring de vereeniging een actentasch aanbood en „Al gemeen Belangeen kunstleer omslag-notulenboek schonk. Door den heer C. Roggeveen Cz. werd het woord ge vraagd voor een persoonlijk feit en namens de jubi- lecrende vereeniging bood hij den voorzitter uit dank baarheid voor hel, vele dat deze gedurende zijn bijna 25-jarig bestuurslidmaatschap voor de vereeniging had gedaan, een schilderstuk, voorstellend een jachttafereel, aan. Schagcn's Harmonie bracht de vereeniging een serenade en complimenteerde bij monde van den heer Starreveld. F,n onvermoeid dankte de heer Schmalz do vele sprekers hartelijk voor hunne gelukwenschen en stof felijke blijken van sympathie en sprak zijn groots blijdschap uit voor het schilderstuk hem door de vereeniging aangeboden. Spreker deed ook nog mededeeling van de ingeko men telegrammen en brieven, n.1. van de Langendij- ker Winkeliersvereniging, de Middenstandsvereeni ging te Kolhorn, den lieer D. Leguit, wethouder, den heer Tissing, voorzitter van de Middenstandsvereeni ging te Lisse, van den voorzitter van den Kon. Ned Middenstandsbond, van welke organisatie tevens een fraai bloemstuk werd ontvangen, van de heeren C W. Doenik en A. Koning, respectievelijk directeur en leeranr aan de Handelswinteravondschool, van de Middenstandsvereeniging te Wieringerwaard, van den heer I.. J. Roggeveen, mede-oprichter der ver eeniging, van de Schager IJsclub, van de Algemeens Ileldersche Winkeliersvereeniging en van de Midden standsvereeniging te Nieuwe Niedorp. Tenslotte spreekt de voorzitter nog een algemeen dankwoord en dan wordt de belangstelling gevraagd voor: De opening van de EMIHU. De heer Mr.'.T. A. E. Buiskool, die zich op verzoek van den heer Schmalz heiast heeft met het uitspre ken van het openingswoord, doet dit als volgt: Het is mij een eer om namens het Bestuur der Tentoonstelling deze voor Schagen en omstreken zoo (belangrijke beurs te mogen openen. Hot zij mij ver gund mot een enkel woord ontstaan en doel dezer ten toonstelling weer te geven. Toen het zilveren jubileum der Schager Middenstandsvereeniging in het naaste verschiet, begon te. komen, staken do besturen der plaatselijke vereenigingen de hoofden bij elkaar, om te overwegen op welke wijze aan dit jubileum luister kon worden bijgezet op oen wijze, die niet beperkt zou zijn tot <de jubilecrende vereeniging ze.lve, maar die oj) meer algemccncn voet geschoeid, een uitge breider karakter zou dragen. Al spoedig was men het erover eens, dat een grootc tentoonstelling het juiste middel was om gemeenschappelijk dit jubileum tot een gebeurtenis te stempelen in de dagen van het 25-jarig bestaan. Een dergelijke tentoonstelling toch kon georganiseerd worden zonder cenig bezwaar voor de festiviteiten der jubileercnde vereeniging zelve, welke feesten in een later jaargetijde gehouden zouden worden, cn zuo is deze tentoonstelling dus fei telijk een aan de jubileercnde vereeniging aangeboden blijk van medeleven in haar feest, een feestgeschenk, aangekoden door (handel, nijverheid en industrie in en buiten Schagen. De voorzitters der drie plaatselijke vereenigingen werden afgevaardigd door hunne vereenigingen om bet bestuur dezer tentoonstelling te vormen, en dit bestuur weid uitgebreid met den heer E. Toèi Facino, expert op het gebied van tentoonstcllings-organisatic. Een der eerste daden van dit bestuur was om aaiden EdelAchtb. Heer Burgemeester het Eere-Voorzitter- schap aan te bieden en het Bestuur prees zich geluk kig. dat de Burgemeester zoo welwillend was deze aangeboden functie wel te willen accepteeren. Het. voorbereiden dezer tentoonstelling heeft, veel moeite en doorzettingskracht gevergd, maar ik laat •gaarue aan U allen over om te beoordeelen, of deze moeite en kosten tevergeefsch geweest zijn, wanneer l' straks na een rondgang door het gebouw uw in druk zult zeggen, hetzij tegen anderen, hetzij bij U zeiven. Ik twijfel cr niet aan, of U zult allen moeten beamen, dat de voorbereidingen goed geslaagd mo gen heeten,, gezien alles, wat. U hier geboden wordt. Tot zoover wat betreft het ontstaan der tentoonstel ling. Thans nog een kort woord over het doel der ten toonstelling. Is een tentoonstelling, als thans in Scha gen is georganiseerd, wel van eenig nut cn belang? Naar mijij mejening zeer zeker. Hier toch wordt sa mengebracht al 'datgene, wat het publick hetzij in zijn 'bedrijf, hetzij in zijn huishouding noodig heeft. Het nieuwste op allerlei gebied wordt gedemonstreerd, on der de oogrn van'het publiek gebracht. Een dergelijke tentoonstelling als deze, hoewel nog klein formaat te noemen, getuigt niet.alleen van Kracht en leven in handel en middenstand, maar ook van durf cn in zicht. Inzicht bij fabrikanten en winkeliers, dat meh zijn waren en artikelen aan het publiek moet laten zien, dat nien ze moot aanbieden, dat men moet de- monst roeren, hoe het gebruik van een en ander moet plaats hebben, cn dat reclame voor zijn artikelen de eerste stap op den weg naar een grootero omzet is. 2ij, die expbsocrcn en demonstreeren bewijzen, dat men het publiek niet rustig in zijn winkels of toon- kamers'moet afwachten, maar dat men het publiek moet. «nodigen tot bezichtiging van en betere ken nismaking met zijn artikelen, dat mei) den verbrui kers dus tegemoet moet treden. Is er dan wel ecu beter middel om zijn doel te bereiken dan het organi- sccren ecner tentoonstelling? liet valt. te betwijfelen. Een tentoonstelling toch is veelzijdig, brengt van alles wat, en wel het allernieuwste in iedere branche, en heeft door gemakkelijke en ongedwongen bezichtiging cn contact veel voor boven '11 uitstalkast of een toon- kamer in een winkel of een zaak. Het is een grootc show-room, waarin men veel van dc mooiste cn beste artikelen vindt cn hun practisch nut terdege leert kennen door goede cn vrijblijvende voorlichting. Zoo wel verkooper als kooper zijn dus beide gebaat met een dergelijke tentoonstelling. Men behoeft niet direct te koopen; men kijkt rus tig, doet ervaring op, men leert iets nieuws kennen, en ten slotte-... men weet, wat er te koop is. Voar- waar dus een nuttige instelling. En daarom dient zij een algemeen belang. Zij draagt de kenmerken van organisatie, van den wil om sterk te worden en om de kracht te vergaren, waardoor een gemeenschap tot grooteren bloei kan en moet komen. Een een drachtig samenwerken ligt daaraan ten grondslag, tot verhooging-van het algemeen welzijn van verkoo- pers en koopers. Een dergelijke samenwerking kan niet anders dan tot economische verrijking van een bepaalde streek leiden. Het bestuur hoopt en ver trouwt. dat na deze tentoonstelling gezegd zal kunnen worden, dat «leze gebeurtenis in Schagen goede vruchten heeft gedragen. Wij zullen het doel,, dat wij ons gesteld hebben, dan zeker bereikt achten. Best mij nog een woord van dank te spreken tot enkelen. In de eerste plaats een woord van dank aan den heer Burgemeester, die niet nlleen zoo welwillend geweest is om het eere-voorzitterschap te willen be- kleeden, maar die ons bestuur cn de tentoonstelling met de meest mogelijke hulpvaardigheid heeft ge steund. Aan Burgemeester en Wethouders cn den Rand dezer gemeente voor hun tegemoetkoming, waar zulks gevraagd werd. Aan de dames en heeren expo santen voor hun steun, welke door hun aanwezig heid op deze tentoonstelling aan ons is gegeven. Aan de juryleden, die zoo vriendelijk waren aan onze uit- noodiging, om de stands te beoordeelen, gevolg te illeti geven (dc beoordeeling heeft Maandagmorgen laats;. Voorts aan allen, die op eenigerlei wijze tot de organisatie hebben meegewerkt en hierbij past een woord van bijzondere hulde aan den heer Tosi, die op de hem eigen 'wijze de technische en zeker niet minst belangrijke taak heeft vervuld en wederom heeft getoond de right man on the right place te zijn geweest. Ten slotte een dankwoord aan de plaatse lijke pers, die steeds haar onmisbare medewerking in ruime mate heeft geschonken, en aan al diege nen, die ik niet bij name heb genoemd, en die ik daarom maar collectief dank zeg. En nu, geachte aanwezigen, meen ik aan de ge stelde taak tot opening der tentqonstelling te zij.i gekomen, en gaarne verklaar ik hierbij de tentoon stelling „EMIIIU" te Schagen voor geopend, hopende dat zoowel voor exposanten als koopend publiek en bezoekers deze tentoonstelling een waar succes moge worden, en dat een ieder, naast de zakelijke beslom meringen ook de gcwenschte ontspanning in caba ret cn dancing moge vinden. Dit alles zij zoo! De heer Schmalz sluit zich gaarne bij de geuite wenschen aan, maar brengt ook den heer Buiskool hulde en dank voor alles wat hij voor de tot stan i- koming van dc tentoonstelling heeft gedaan en dankt tevens den heer Ant. Deutekom, die als vertegen woordiger van „De Hanze" de plaats heeft ingenomen van den heer König, die ongesteld is geworden. Spr. wenscht voorts den technisch leider der tentoonstel ling, den heer Tosi Facino veel geluk en noodigt de aanwezigen uit een rondgang door het tentoonstel lingsgebouw te maken. Gaarne wordt aan die uitnoodiging voldaan en het was met zeer veel belangstelling dat het geëxposeerde werd bezichtigd. WOENSDAG 30 JULI 1980. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Orgelspel door Johan Jong op het VARA-Orgel; 9.00 Gramofoonplaten. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Willem van Cappellen leest uit de werken van C. Adama van Scheltema en S. Bonn; 10.30 Zieken- uurtje; 11.30 Gramofoonplaten; 12.00 Politieberichten; 12.15 Lunchmuziek door het VARA-septet 2.30 Uitzen ding van de kindermatinee uit het Kurhaus te Sche- veningen o.l.v. Henri Nolles; 3.30 „Maak het zelf" door Celine SchaakeVerkozen; 4.30 Orgelspel door Johan Jong-op het VARA-Orgel 5.00 Vraagh~If uurtje voor kin deren; 5.45 Vooravondconcert door hst VARA-Orkest o.lv. Hugo de Groot; 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7.45 Politieberichten; 8.00 Inleiding tot het programma van het Kurhaus te Schcvenlngen door Eli Bomll 8.15 Uitzending uit het Kurhaus te Scheveningen; In de pauze: Gramofoonplaten; Na afloop; Persberich ten van Vaz Dias; Daarna; Gramofoonplaten Hulzen (298 na 6 uur 1071 M.) N.C.R.V. 8.159.30 Morgenconcert, 10.3011.00 Korte Ziekendlenst door Ds. P. N. Kruyswijk; 11.0011.30 Gramofoonpla ten; 11.3012.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jur- Jaanz: 12.30—2.00 Middagconcert; 2.002.45 Concert door Mevr. Greta de Knegt-ter Haar (sopraan), Henk J. Berghout (cello), Mej. Rie Beute (piano); 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. M. Wentink; 3.15 4.15 Vervolg Concert; 4.155.00 Gramofoonplaten; 5.00 6.00 Kinderuurtje; 6.007.00 Gramofoonmuziek; 7.00 7.45 Spreker: B. C. Sliggers. Onderwerp: „Humor in de Letterkunde"; 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijd sein; 8.0011.00 Uitzendavond. Spreker: J. B. Schulz. Onderwerp: „Tuin-architectuur". Met muzikale mede werking; 10.00 PeVsberichten Vaz Dias. Vergadering van den Raad, op Zaterdag 26 Juli 1930, des morgens 10 uur. Afwezig is de heer K. Wit, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. Mededecllngen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt, dat de notulen der vorige ver gadering nog niet gereed zijn. Ingekomen zijn de volgende verslagen: Noorder stoomtram, Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar en van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Uit het Keuringsverslag blijkt wel dat de dienst ook in onze gemeente een groote activiteit aan den dag legde. De verslagen liggen voor de leden ter inzage. Een verzoek van den heer P. Bas te Amsterdam, of de gemeente zich bereid wil verklaren voor onder houd van zijn graf op de algemeene begraafplaats alhier te willen zorg dragen, eveneens voor de ver lengingen om daarin te mogen begraven, waarvoor door hem een schenking wordt gedaan van f 200. nominaal Grootboek Ned. Werk. Schuld a 2% om uit de rente de kosten van het vorengenoemde te kunnen bestrijden. B. en W. stellen den Raad voor, deze schenking onder die voorwaarde te aanvaarden en daarvoor de goedkeu ring van Ged. Staten aan te vragen. Aldus wordt besloten. Overgelegd wordt de rekening van de Gezondheidscom missie, gezeteld te Schagen, waarvan de ontvangsten bedragen f 1853.84, de uitgaven f 1043.11, het saldo 1810.73. B. en W. stellen voor, deze goed te keuren, zooals ze is aangeboden. Wordt goedgekeurd. De begrooting voor den dienst 1931 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 1538.52. De bijdrage per ingezetene is voor dit jaar bepaald op 2 cent. De stichtingskosten van de Centrale Nood- slachtplaats en Verwerkingsinrichting. Ingekomen is het verzoek van den Vleeschkeurings- dienst in den kring Barsingerhorn om toestemming te willen vcrleenen de stichtingskosten van de Centrale Noodslachtplaats en Verwerkingsinrichting te verhoogen tot ten hoogste f 145.000.en tot het aangaan van een tijdelijke leening van ten hoogste f 20.000, af te lossen 31 December 1930 en tot het daarvoor in de plaats aan gaan van een vaste leening tot een maximum van f 20.000.—, rentende ten hoogste 5 aflosbaar In 29 jaren Uit de toelichting blijkt, dat het destijds voor deze inrichting toegestane bedrag, zooals bijkans met alle nieuwe werken zal gaan, is overschreden.De voornaamste factor, die daartoe aanleiding heeft gegeven, Is wel de installatie voor zuivering van het afvalwater, waarop niet was gerekend en welke noodzakelijk moest worden daar- gesteld. De kosten daarvan bedroegen reeds f 7000. De verwachting is echter, dat die meerdere f 20000.niet geheel benoodigd is en in geen geval zal worden over schreden. Vandaar dat eerst een tijdelijke leening wordt aangegaan van ten hoogste dat bedrag, teneinde de vaste leening precies te kunnen bepalen. B. en W. adviseeren dit verzoek toe te staan, vertrou wen stellende, in de Commissie van uitvoering, welke verplicht was, of het noodig heeft geoordeeld, die uit gaven te moeten doen en zich wel zal hebben bepaald tot datgene, wat voor de inrichting nuttig en noodig is. Zonder discussie wordt de gevraagde machtiging ver leend. De Voorzitter wijst op de onderhandelingen met de kringen Schoorl en Oudkarspel, de gemeente Schoorl heeft zich reeds uitgesproken voor aansluiting, ds kring Oudkarspel zit tot 1 Januari 1931 vast aan de N.V. Thcr- mochemlsche fabrieken maar als deze N.V. op dat mo ment niets heeft tot stand gebracht, zijn de betrokken gemeenten weer vrij. De heer Gootjes noemt het gelukkig, dat de fabriek niet te klein is opgezet. 'i De schade, door de natuurramp veroorzaakt. In behandeling komt het bekende verzoek van het Co mité inzake de schade der natuurramp op 12 Juni j.1. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek tot het verleenen eener bijdrage in de schade, ontstaan door de natuurramp en geleden door de tuinbouwers in het geteisterde gebied der gemeente Harenkarspel en om streken, welk verzoek om prae-advies is verzonden aan B. en W., brengt dit College het volgende advies uit: Het is U allen bekend, dat de schade, die in iedere gemeente door deskundigen onmiddellijk nadien is op genomen, bedraagt ongeveer f 60.000.waarvan een bedrag van f 8029.komt ten nadeele van ingezetenen onzer gemeente. Door een opgericht Comité is of zal een beroep worden gedaan op het Rijk, Provincie, Ge meenten, Vereenigingen en op Weldadig Nederland, waarbij de hoop wordt gekoesterd, dat het resultaat van dien aard moge zijn, dat de getroffenen geheel of voor een groot gedeelte, schadeloos gesteld worden. Het Comité was van oordeel, dat de gemeenten hierin moe ten voorgaan, hopende, dat dit goede voorbeeld door anderen wordt gevolgd. Door een paar gemeenten Is hierover reeds een beslis sing genomen en aan de hand van een dezer, meenen B. en W. nu een voorstel te moeten doen, onder voor waarden. Gaarne hadden B. en W. gezien, dat men ln bedoelde gemeente een beslissing had genomen, gebaseerd op de geheele schade, zooals deze door de deskundigen Is opgenomen, waardoor een evenredig deel wordt bijge dragen in het totaal-bedrag der geleden schade van het geteisterde gebied. In verband hiermede stellen B. en W. voor, een bijdrage te verleenen voor de gezamen lijke getroffen gemeenten van f 1000.met dien ver stande, dat deze wordt verminderd, Indien door andere gemeenten een lager percenage wordt bepaald in ver houding tot de totaal geleden schade van hunne Inge zetenen. Het daardoor mogelijk overblijvende van ge melde f 1000.te voegen bij hetgeen als schadeloos stelling voor de Ingezetenen onzer gemeente wordt verkregen. De Voorzitter herinnert aan de besluiten door de gemeenteraden van Koedijk en Harenkarspel, baarbij de gemeenteraad van Harenkarspel van de opgegeven schade f 8000 aftrok van schade aan de bloembollen veroorzaakt, zoodat voor Harenkarspel overbleef een schadebedrag van f lliOOO en besloot tot het geven van een bijdrage ad f 1000. Voor deze gemeente zijn de heeren Glas en C. de Geus als deskundigen voor het opnemen der schade op getreden en in de laatste vergadering van het comité hebben de heeren Hazeloop en Veenstra opgemerkt dat het opgegeven schadebedrag niet volledig was, omdat de schade aan perceelen bloembollen nog niet in het totaalbedrag was opgenomen. In onze gemeente is dat wel gebeurd, evenwel niet in de gemeenten Harenkar spel, Schagen en de Langendijkcr gemeenten. Door de heeren C. de Geus, Stroet en G. Bakker, Noordschar- woude is daarna de bloembollenschade opgenomen. De Voorzitter vindt het persoonlijk jammer dat de ge meente Harenkarspel geen rekening heeft willen houden met de schade aan de bloembollen veroorzaakt, en zon der het comité erin te kennen, dat bedrag van de scha de heeft afgetrokken. Het ls na breedvoerige bespreking dat B. en W. met het voorstel komen om f 1000 beschikbaar te stellen, doch onder voorwaarde dat als gemeenschappelijk min der wordt bijgedragen, het bedrag van f 1000 procents- gewijze wordt verminderd en het overblijvende bedrag dan gevoegd zal worden bij den steun die aan de inge zetenen zal worden toegekend. Spr. wijst er op dat de heeren Hazeloop en Veenstra spoedig het totaalcijfer der schade aan den Minister moesten opgeven en het zal nu geen prettigen indruk op de andere corporaties maken dat de gemeente Haren karspel een gedeelte van de opgegeven schade heeft af getrokken. De heer Stoop vraagt naar de motieven van den raad der gemeente Harenkarspel. Als er schade is, is die niet weg te cijferen, maar als de schade niet bleek, is het juist dat ze werd afgetrokken. De Voorzitter leest het betrekkelijke voorstel van B. en W. der gemeente Harenkarspel voor, waarbij naar voren wordt gebracht dat ondanks de .geleden schade de bleombollenteelt toch een loonend bedrijf vormt.. Spr. herinnert bovendien aan het verweer tegen dat oordeel van de heeren Bakker en De Geus. De heer Stoop zegt, dat een schatting van de schade is gemaakt, maar de werkelijke schade nog niet is ge bleken. De vraag is dus of later het product al dan niet beter voor den dag zal komen dan verondersteld werd. De Voorzitter zegt dat dit ook het geval is met de andere producten. Tusschen de schadeveroorzaking en de uitkeerlng is een termijn, en wanneer de gelden uit gekeerd worden, zal er rekening worden gehouden met de werkelijk geleden schade. Dat is dus iets dat later aan de orde komt. De heer Stoop is dit met den Voorzitter eens en voelt Toe, koop me dien bontmantel. We kunnen dat best op andere dingen uitzuinigen. Om te beginnen zouden we de kachel kunnen uitlaten! voor het voorstel van B. en W. Het blijft een moeilijke zaak maar het is te wenschen dat de menschen geholpen worden en dat Provincie en Rijk zuilen steunen. Spr. oordeelt dat B. en W. een royaal voorstel doen, en dat niet zoo gelet dient te worden op wat andere ge meenten doen. We hebben een kleine gemeente en uit den aard der zaak zullen onze gemeentenaren juist steun behoeven. Het is dan ook een sympathiek idee, dat het eventueele resteerende bedrag toch aan de gemeentena ren ten goede zal komen. De heer Blom onderschrijft het gesprokene door den heer Stoop. Het is geen gemakkelijke taak voor B. en W. geweest om met een voorstel te komen en de voor waarde om het resteerende ten goede van de gemeente naren te doen komen, vindt ook spr. sympathiek. Spr. is benieuwd hoe rijk en provincie tegenover de zaak zullen staan. De heeren Gootjes en Brak kunnen zich ook zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer A. Wit zegt dat B. en W. na breedvoerige be spreking tot dit voorstel zijn gekomen. Als de schade aan de bloembollen ook hier werd afgetrokken, hoe hoog zou dan dat af te trekken bedrag worden? De Voorzitter zegt dat het schadebedrag is gewijzigd doordat de schade door ingezetenen geleden op perceelen die buiten de gemeente liggen, was medegerekend, en de Voorzitter van het comité die schade heeft overge bracht op gemeenten waarin bedoelde perceelen liggen. Voor schade die bloembollen geleden hebben zou f 3280 kunnen worden afgetrokken. Algemeen wordt betreurd dat de raad van Haren karspel een besluit heeft genomen, steunend op motie ven als door B. en W. dier gemeente genoemd n.1. dat de bloembollenteelt evengoed een ioonend bedrijf vormt en dus de geschatte schade aan de bloembollen van het opgegeven bedrag diende te worden afgetrokken. Op deze wijze, aldus wordt geoordeeld, wordt het werk der deskundigen miskend. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van. B. en W. aangenomen en de Voorzitter spreekt zijn genoe gen daarover uit. de hoop uitsprekend dat het voorbeeld van Sint Maarten door overige gemeenten zal worden gevolgd en de gelden van Rijk, Provincie en particulie ren zoodanig mogen toevloeien dat de getroffenen zoo veel mogelijk worden geholpen. Spr. dankt voorts de heeren Glas en C. de Geus voor de serieuze wijze, waar op zij de schade hebben opgenomen. De heer Glas dankt den Voorzitter voor diens woor den. De rondvraag. De heer Glas informeert naar de resultaten van het rondgaan met de lijst voor aansluiting van 't Rijpje aan do waterleiding. Do heer Brak zegt dat hem vanmorgen do lijot - spr. mee rond zal gaan, is ter hand gesteld. De heer Stoop zegt er aan debet te zijn, dat dit van morgen Is gebeurd. Spr. heeft deze zaak niet geforceerd, opdat verschillende personen de zaak nog eens konden overdenken. En spr. is tot de conclu^je gekomen dat dit heeft geholpen, want personen die eerste niet wilden tee kenen, zijn daar later toe overgegaan, omdat anderen reeds hadden verklaard medewerking te willen verleenen. Nog voor een paar perceelen is niet geteekend. Spr. wijst er echter op dat de menschen wel hun handteekenin- gen hebben gezet, maar nog geen bedragen zijn vermeld, waar zij zich voor garant willen stellen en daarvan zal het juist afhangen of spr. er al of niet zijn stem aan zal geven. De heer Glas heeft voorts gemerkt dat de Voorzitter een ambtenaar van het P.E.N. bij zich heeft gehad en spr. zou graag willen dat de buitenwijken dezen winter de straatverlichting kregen. De Voorzitter deelt mede, dat die ambtenaar kwam vragen -tot wien hij zich had te vervoegen voor de toe stemming om de palen langs den weg te plaatsen. De besteding voor den aanleg zou spoedig plaats vinden en B. en W. zouden gelegenheid krijgen om overleg te ple gen omtrent het plaatsen van de lantaarns. Spr. heeft alle hoop dat de straatverlichting dezen winter zal zijn aangebracht. De heer Blom zegt dat in de vorige vergadering be sluiten zijn genomen in verband met de finantieele ver houding tusschen rijk en gemeente. Spr. vraagt evenwel hoe het. gaat met de opcenten der grondbelasting, op ge bouwde en ongebouwde eigendommen. Blijven die ge handhaafd? De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is die te hand haven. De heer Blom merkt dan op dat het verschil tusschen ouden en nieuwen toestand f 3200 bedroeg, maar waar de opcenten der grondbelasting niet bij den ouden toe stand werden vermeld, en de opbrengst dier opcenten volgens de rekening ongeveer f 2000 bedraagt, zou dat verschil met f 2000 worden verminderd. De Voorzitter deelt mede dat zoowel bij den ouden toestand, als bij den nieuwen toestand de opcenten niet waren opgenomen. Hierna sluiting. Of 13. De moeder van Pim had dra vernomen, Wat met haar jongen was geschied, Schreeuwde, huilde, gilde en klaagde: „Wat doet die jongen mij verdriet." Gelukkig een auto kwam aangereden, Daarin stapte de arme vrouw, Vroeg toen wanhopig aan de heeren, Of haar Pim vol veer dalen zou?

Schager Courant | 1930 | | pagina 10