ilttitti lliiiis- iiiiiiiiiii- LaMluiM De aardbevingsramp in Italië. Door het geteisterde gebied. E.M.I.H.U. STER-TABAK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Hoe de wetenschap er over denkt, Barie Melfi Napels. Het opruimingswerk vordert snel. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 29 Juli 1930' 73ste Jaargang No. 8703 courant: V0D?00^ Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIÖN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen). Grootere lettors worden naar plaatsruimte berekend. door Professor Br. HANS RECK, Berlijn. Wij vulkanologen weten, dat de Vesuvius aan den vooravond van een uitbarsting staat, zooals in de wereldgeschiedenis nog nooit is voorgekomen „Wanneer men vanuit Napels over Salerno en de Straat van Valva naar Melfi reist, heeft men bijna twee dagen noödig om over de Apenijrien te trekken. Na een langen, moeilijken tocht bereikt men einde lijk dc hoogste kam van deze bergreeks. Van hier uit heeft men het. gezicht op de Hoogvlakte van Apulië. De keten der Apenijnen wordt besloten door den top van de Volture". Aldus schrijft de beroemde Italiaansche vul kano- loog Luigi Pilmieri in een rapport aan de „Konin klijke Italiaansche Academie voor Wetenschappen" te Napels over de groote aardbeving, die in 1851 de ge- lieele streek bij de Monte Volture teisterde. Op de zelfde plaats heeft zich nu deze nieuwe, zware aard schokken- catastrophe afgespeeld, die, zooals de be richten melden, reeds verscheidene duizenden men schen het leven heeft gekost! Dezelfde landschappen zijn thans verwoest, zoodat men goede reden heeft, om aan te nemen, dat het hier om een voortzetting der gebeurtenissen van 79 jaar geleden gaat. Rampen nit vroeger jaren. Uit de rapporten over de ramp in 1951 kan men lezen, dat er op het aardoppervlak golfachtige bewe gingen werden waargenomen, die men kon vergelij ken met een regelmatig openen en sluiten der aard korst. De jongste gebeurtenissen schijnen een zelfde verloop te hebben genomen. De oorzaak van de catastrophe in 1851 is, ondanks de intensieve onderzoekingen van Palmieri en den Duitschen vulkanoloog Deecke, nooit geheel tot klaar heid gebracht. liet schijnt echter wel als vaststaand te kunnen worden aangenomen, dat het toén zoo wel als nu ging om een samentreffen, een gecombi neerde werking van tectonische en vulkanische ver schijnselen, waarbij, het tectonische geweld echter verreweg de overhand had. De Monte Volture, op wiens hellingen Melfi en de andere verwoeste dorpen liggen, is een vulkaan, die reeds 20 eeuwen geleden is uitgebrand. In een boek uit het jaar 1778, van de hand van een Napelschen monnik, abt Domenico, kan men voor de eerste maal eenige wetenschappelijke beschouwingen over den Monte Volture lezen. Ook hier treft men een hoofdstuk aan, waarin Domenico mededeelt, dat de vulkaan reeds geruimen tijd uit gedoofd is. Men ziet hieruit dus wel, dat dit bergland reeds lang een voorwerp van vul kan i logische studiën was. Nu staat door de tijden heen de Monte Vol ture als een eenzame kegel van hardsteen in dit landschap. Het bergland er om heen is steeds in beweging. Het is voor de Mannen der Wetenschap niet moeilijk te zien, dat deze hard steenen kegel de bewegingen der aardkorst ten zeerste belemmert en dat dit vroeg of laat moet leiden tot een te zware spanning met de daaraan verbonden catastrophe. Zoo geeft dus de Monte Volture niet als vulkaan, doch als een rotsmassa, die een storenden factor beteekent in de structuur van dit landschap blijk van zijn aanwe zigheid en zoo kon hij, hoewel hij slechts één der kleinere bergen is, een natuurverschijnsel ver oorzaken, dat ontzettende gevolgen met zich mee bracht. Zulke verschijnselen zijn in het land van de citroe nen niet ongewoon. Het groote aard'bèvingsongeluk van 1896, zoowel als dat van het jaar 1906 in Ka- tanga (Calabrië), dat ongeveer honderdduizend men- schen het leven kostte, is door een dergelijke aard- beweging veroorzaakt. Bij beide rampen werden dezelfde aardscheuren en verschuivingen waargenomen als thans Allicht zal men .nu de vraag stellen, of de Weten schap zulk een gebeurtenis dan niet vooruit kon voorspellen, zoodat het mogelijk zou zijn, de menschen tijdig te waarschuwen I-Iclaas is dit een on mogelijkheid, want, hoewel de aardbeving buitenge woon langzaam in heftigheid toeneemt, heeft het splijten plotseling en zonder de minste voorteekenen plaats. Wij weten nu b.v., dat op het oogenblik in Bulgarije bij Smyrna en Oost-Alpen zulke aardbevin gen zich vertoonen. Of, wanneer en wéér het even tueel tot aardscheuringen za: komen, kunnen wij nii l vaststellen Dc verhoogde werking van den „Vesuvius" hééft niets met de ramp te maken. Wanneer het hij deze aardbevingen om een vulka nisch verschijnsel ging, zou een voorspelling niet tot de onmogelijkheden hebben behoord. Het is ons b.v. bekend, dat dc Vesuvius aan den vooravond van een uitbarsting staat, zooals in de vulkanologische wereld geschiedenis slechts zelden voorkomt! (Dit heeft me', de aardbevingsramp bij den Monte Volture, ondanks de nabijheid van den Vesuvius, niets te maken). Dui delijke voorteekenen maken het ons, vulkanologen, mogelijk een bepaalde voorspelling te dien opzichte tc doen." Sedert 1923 namen wij een jaarlijks stijgende exhalatie waar. De uitgeworpen steenen en andere stoffen wijzen op de aanwezigheid van zoutzuur; de gloeiend-heete bronnen in den krater hebben een tem poratuur van meer dan 1000 Graden. Dat zijn besliste Zie ook de foto-pagina in dit nummer. voorteekenen! Ik heb deze waarnemingen zélf ver richt en in Génève een wetenschappelijke voordracht erover gehouden. Weliswaar weet men ook in dit ge val niet, of de uitbarsting morgen of eerst over een paar jaar zal plaats hebben, daar men het uithou dingsvermogen van de aardkorststructuur op dié plaatsen, die het meest van de inwendige spanning te lijden hebben, niet kont. Daarom heeft de Italiaan sche re-geering er van afgezien, om de bevolking drin gend te waarschuwen of maatregelen te nemen tot het onder dak brengen en het transport van de vluch telingen. Men heeft alleen mijn rapport overal bekend gemaakt. Terwijl een uitbarsting reeds eenigen tijd vooraf haar komst aankondigt, bemerkt men een tectonische aardbeving, zooals die van de Volture, eerst op het oogenblik van de catastrophe. Merkwaardig is het daarbij, dat dieren speciaal honden, katten, mui zen, vossen en ezels het naderen van de aardschok ken reeds eenige uren voor den aanvang voelen nade ren en dikwijls als razenden tc keer gaan. De Mensen daarentegen wordt volkomen door de feiten verrast en ook de Wetenschap kan m dit geval geen enkele prognose stellen. Slechts één ding weten wij met zekerheid: het door aardbevingen en vulkanische verschijnselen zoo dik wijls geteisterde Italië, het Land van de Zon en de blauwe luchten, zal binnen afzienbaren tijd weder om het slachtoffer worden van een groote Vesuvius- uitbarsting. (Nadruk veiboden.) (Telegrafische brief van onzen correspondent te Rome.) Mijn pogingen om Donderdag vroeg van Rome over Napels het aardbevingsgebied te bezoeken, moest ik al gauw opgeven. Overal waar ik op de een of an dere wijze trachtte vanuit Napels het binnenland le bereiken, werd ik tegengehouden met de woorden: „Uitgesloten, uitgesloten, de treinen worden slechts gebruikt voor het vervoeren van de hulptroepen. Da straten zijn geheel en al versperd door groote troe pen vluchtelingen". Ik wilde echter niet werkeloos blijven en zoo besloot ik langs een omweg het geteis terde gebied te bereiken. Vanuit Rome loopt een even voortreffelijke als wei nig gebruikte vliegverbindingen naar Bari. Deze route nam ik. Na een vlucht van twee en een half uur liggen de Apenijnen reeds achter mij en was Bari bereikt, waar de lijnrechte kust het groen van de Apulische Hoogvlakte van het blauw der Adriatische Zee scheidt. In Bari verschilt het roezemoezige leven van de reeds eenigszins aan het Oosten herinnerende haven stad niet met dat van andere dagen; tot nu toe zijn de „golven der verschrikking" hier nauwelijks dooi- gedrongen. Alleen aan het station gaat het veel drukker toe. De eerste vluchtelingen waren juist aangekomen. Dit zijn echter hoofdzakelijk meer ge goeden, die uit vrees voor hun leven de bedreigde streek ontvlucht zijn. Eenige angst is hun niet aan te zien. Van Bari voert de trein ons naar Altamura, door en door een provincie-stadje. Het lijkt wel uitgestor ven cn niets wijst hier nog op de catastrophe. Met een boemeltreintje reis ik naar Spinazzola. Op alle stations is er een langdurig oponthoud. Wij moe ten nl. op de eerste hulptreinen wachten. Veewagens vol fascistische soldaten snellen ons voorbij evenals vele D-treinen met gekwetsten. De kleine dorpjes in het dal van de Gravina hebben klaarblij kelijk weinig geledenEen schaapherder blaast ergens op zijn fluit—waarschijnlijk een vreed zaam liedje. Spinazzola hereiken wij om 2 uur 's middags. Hier begint de ellende eerst. Want hoewel de stad onge deerd is, lijkt het in de buurt van het station we! een verstoorde mierenhoop. Ik zie hier de eerste vluchtelingen, lieden met hun heele hebben en hou den bij zich. Vrouwen bidden en mannen uiten hun ellende door luide vloeken echt Italiaansch! De stationschef weet niet wat te doen. Zijn wagen park is gerequireerd, de dienst is totaal in de war! Hij wil onzen trein verder laten gaan, doch kan ons geen garantie geven of wij Venosa, het eigenijlke drol van de reis wel bereiken kunnen. Een taxichauffeur, die onmiddellijk den journalist in mij herkent, brengt uitkomst! Met een stortvloed van woorden beveelt hij mij een bezoek aan het verwoeste gebied in zijn wankele Fiat aan. Hij beschouwt de geheele cata strophe als een onverwacht buitenkansje, een be zienswaardigheid!Ik ga op zijn voorstel in en spoedig zijn wij op reis. Met een bewonderenswaar dige kalmte rijdt hij over de verwoeste wegen overal vertoonen zich reeds scheuren en op som mige plaatsen is de weg bijna voor de helft wegge slagen. Mijn chauffeur suist verder en tracht mij te doen gevoelen wat „aardschokken" eigenlijk zijn. Na een half uur rijden komen wij in Venosa aan Soldaten zijn juist bezig aan den ingang van de stad een neergesmakten hoogspanningsmast op te ruimeneen tolboom voor den Hel, want Venosa is er erg aan toe! De Apulische huizen van samen- gekitte kalktuf zijn gebarsten of zij uit gips waren opgetrokken. Het zijn slechts puinhoopen. Enkele huizen die van baksteen zijn blijven staan. De stad is uitgestorven. De carabinieri wijzen met de hand naar de bergen: daar bevindt zich de bevolking. Niemand durft te blijven deze menschen hebben het instinct van een dier, dat zich ook verbergt om het onheil niet te zien. Vijf dooden zoo vertelt men mij heeft Venosa te beklagen. Nu volgt de ecne verwoesting na de andere. Eerst vreedzame landerijen, olijfboomen, bloemenvelden, citroenengaarden, goudgele vijgen en dan plotseling: Barile totaal verwoestI De dorpsstraat lijkt we! een holle weg tusschen puinhoopen. Het wemelt er van de menschen: militairen, doctoren, zusters, alias loopt ordeloos door elkaar! Ook nog enkele dorpe- linger. Hier en daar ziet men een weencnrle vrouw of 'n boer, die niet van zijn huis is af te slaan. Som migen ervan lijken wel waanzinnig: hun gezicht vertoont een wanhopige angstuitdrukking solda ten gaan met draagbaren voorbij onder een wit la ken zie ik, slap naar beneden hangend, een vermor zelde hand. In de kerk, die wonder boven wonder gespaard is, heeft zich een ambulance opgesteld. Hier liggen de gewonden en 35 dooden. Tien minuten verder: Rapolla. Dit. stadje ligt aan een kromming van de rivier. Eertijds een paradijs, dat door vele vreemdelingen bezocht werd, omdat het zoo echt Italiaansch was cn nuEen paar wit gekalkte hotelletjes staan nog overeind, melancho lisch en verlaten! Wij rijden er om heen, want de weg door het stadje is versperd. 23 dooden, zegt. men! Achter de hotelletjes op een soort sportter rein is het kamp der vluchtelingen. Zij staan niet verwezen gezichten naar oris ie kijken: het is een menschcnslag, dat niet veel kan verdragen! Weer een kwartier verder ligt Melfi, de stad der Hohenstaufen. Het nieuwe stadsgedeelte met tallooze villa's en landhuizen is ongedeerd, alleen de bewo ners zijn gevlucht. In de binnenstad zien wij ech ter puinhoopen, die even hoog zijn als de enkele huizen, die nog niet verwoest zijn! De kerktoren is ingestort en ook de burcht, het prachtige bouwwerk van Frederik II, heeft twee hoektorens verloren. Op de markt verdringt zich hot volk. Soldaten deelen brood en kaas uit. Vlak daarbij liggen onder lakens de dooden. Melphi heeft 120 dooden in totaal! De aanblik is meer dan verschrikkelijk. Het lijkt wel een stad in de vuurlinie. Een humoristische plakkaat van een Amerikaansche filmklucht schijnt dit alles te willen hoonen: de bioscoop is er echter niet meer. Een eindje verder doet een ezel zich te goed aan ge raniums, die uit een venster zijn gevallen. Twee kinderen gaan zingend door de stratenvlak daar achter komt een colonne soldaten met een baar. Wij verlaten deze stad des Doods en rijden verder langs Lacedonia, Bisaccia, Aquilona. Overal hetzelfde beeld. Langs de straatwegen kampeert de bevolking. Verscheidene malen worden wij aangehouden. Men heeft honger en er wordt hen geen eten gebracht Mussolini kan niet overal voor zorgenBoven ons cirkelen vliegtuigen. Langzamerhand valt de duisterenis. In Barila kan ik juist een trein nemen, die met vluchtelingen er. gewonden naar Potenza gaat! Uit een gesprek met deze ongelukkigen verneem ik, dat er nauwelijks één gezin is, waar men geen man, vrouw of kind verlo ren heeft. Ik laat mij nu vertellen, hoe alles gebeurd is, hoe de eerste stooten de daken reeds deden in storten en hoe men, in den slaap gestoord, door het puin naar de straat moest kruipen. Steeds weer hoort men weenen en vloeken. Te middernacht krijg ik de sneltrein naar Nap°ls te pakken. De duisternis spreidt zich langzaam over de woestenij langs de spoorbaan uitNapels heeft ook geleden. Wat men hier ziel, zijn echter slechts de voorboden van het Onheil, dat het binnenland heeft getroffenDe eerste officieele schattingen worden juist genoemd: 1800 dooden! 4000 gewonden' (Nadruk verboden.) Geen Inning van belastingen in hot aard bevingsgebied. Uit Rome werd gisteren gemeld: Een Zondag door het ministerie van openbare wer ken uitgegeven communiqué zegt, dat de laatste 24 uren geen belangrijke wijziging in het cijfer der slachtoffers van (ie aardbeving gekomen is. Het bergen der lijken is zoo goed als afgeloopen. Het schoren van de nog bruikbare en het neerha len van de huizen, die gevaar opleveren, maakt goede vorderingen. De hoofdstraten der meest ge teisterde plaatsen zijn reeds opgeruimd. De toevoer van levensmiddelen is over het algemeen voldoende, bijna overal zijn tenten en apothekers- kasten verdeeld. De minister \an financiën heeft bepaald, dat tot nader order geen belastingen in het geteisterde ge bied ingevoerd zullen worden en een hoofdinspecteur naar het gebied gezonden om de noodzakelijkheid van verdere maatregelen te bestudeeren. De verschillende autoriteiten hebben onder voorzit terschap van den staatssecretaris van openbare wer ken vergaderd om over de herstellingswerkzaamhc- den te beraadslagen. De koning zet zijn bezoek aan het geteisterde oord voort. Een geval van massale suggestie. Uit het aardbevingsgebied wordt een merkwaardig geval van massale suggestie gemeld. Te Avella be vonden zich ongeveer honderd menschen in een kerk ter bijwoning van een dankdienst, toen door een on verklaarbare reden de menigte, plotseling den indruk kreeg dat er een stuk van het dak van het schip van de kerk neerviel. Er brak een paniek uit 'en allen stortten zich naar den uitgang. Verscheidene men schen werden gewond, van wie enkele ernstig. Het noodweer ln Noord-ItaliS. Uit Treviso wordt gemeld: De schade, die door den orkaan werd veroorzaakt, is enorm. Men beschikt echter nog niet over nauwkeu rige gegevens. De bladen melden, dat het slechte weer in Italië nog steeds aanhoudt en dat daar ernstige overstroo mingen plaats hebben. De oogst werd vooral bescha digd in de streek van Udine, cn de Dolomieten. Ziet gij het verschil tus schen aen rooker van en dengene, die zich dat genot ontzegt? Ook hierin ligt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. Het bezoek en de bekroningen. Ilct bezoek aan de tentoonstelling is alleszins be vredigend. Zondagavond hadden reeds een 1300-tal be zoekers dc tentoonstelling bezocht en algemeen wer den de keurige stands, dc aankleeding zoowel als het geëxposeerde geroemd. Het was vooral in de avonduren, dat des Zondags het bezoek druk was, wat aan een nauwkeurige be zichtiging wel eens wat afbreuk deed, zoodat het wei aanbeveling verdient voor de vele personen die on getwijfeld deze mooie tentoonstelling nog zullen wil len zien, om dat zooveel mogelijk in dc middaguren te doen. Ook de marktbezoekei's zullen a.s. Donderdag nog volop in de gelegenheid zijn de EMIHU te bezoekc i. want reeds van 's morgens half tien af zullen le poorten geopend zijn. Cabaret en dancing vormen natuurlijk een niet onbelangrijke attractie en met veel succes treden Wally Chandong, de soubrette cn Harry Woodward, de parodist, op. We herinneren er aan dat Woensdagmiddag, om half 3, een groot kinder-matiné plaats vindt, waar tegen den entreeprijs van 35 cent liet optreden van den radio-goochelaar Prof. Ben-Ali-Libi is te bewonde ren. Het bezoek zal overweldigend zijn!! Ieder kind ontvangt meerdere verrassingen. Maandagavond te half negen vond de uitreiking der prijzen, behaald door de standhouders plaats. De jury, bestaande uit Mcj. Piet, directrice van ne Landbouwhuishoudschool alhier en de hoeren Clir. Dekker en M. Visser alhier, had zich 's morgens van haar taak gekweten en het was de hoer M. Visser, die in de volgende bewoordingen het resultaat ervan mededeelde: Geachte en gewenschte aanwezigen, Als oudste lid der jury is mij de aangename taak opgedragen de uitspraak der jury voor deze ten toonstelling mede te deelen en de bekroonde exposan ten gelukkig te maken met het overreiken der onder scheidingen. Maar voor ik daartoe overga, rust op mij nog de plicht namens de jury de jubileerende vereeniging van harte geluk te wenschen met haar 25-jarig feest, ter eere waarvan deze tentoonstelling is georgani seerd. Als aan de jury een gouden medaille als 1ste prijs beschikbaar was gesteld om die uit te reiken aan de Schager vereeniging, die het meest voor het welzijn

Schager Courant | 1930 | | pagina 1