Buitenland. Evert Van Dijk weer in het vaderland terug. Nagekomen Berichten. Brand in het Noorsche stoomschip Seirstad. Complot tegen den Deenschen koning. «n den liloei van Sdhaigen Kee'ft gedaan, was die ongetwijfeld en onbestreden uitgereikt aan de Scha per Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsver- eeniging. Dat die vereeniging nog jaren aan de spits mag staan van hare zeer te waardeeren Schager zusters, is onze hartelijke wensch. Zij bloeic en groeie tot in lengte van dagen! (Appl.) En nu de bekroningen: Als ik zog dat de jury voor een heel moeilijke taak stond, is dat geen holle fraze met welke uitspraak ieder, die deze mooie tentoonstelling aandachtig heeft bezichtigd, liet wel eens zal zijn. Bijna alle exposanten hebben het beste geleverd wat zij voor hun zaken als reclame konden aanbie den en wel in zulk een schoone entourage als maar voor hun artikelen mogelijk was. Daarvoor allen de welgemeende hulde van de jury. Jammer was het dat sommige stands voor de jury slechts ten deelc ter beoordeeling lieten zien wat zij andei's in hun geheel konden geven. Er waren in het geheel 29 inzendingen ter beoor deeling, waarvan 11 voor het groot-bedrijf en 18 voor het klein-bedrijf. Op verzoek van den heer Sohmalz bleef zijn naaimachinestand met al de schoone bloe men van de jubileerende vereeniging buiten mede dinging. De eerste prijs voor het groot-bedrijf, een zilveren medaille, is door de jury toegekend aan de N.V. Com Prciducts Company te Amsterdam. De 2c prijs, eveneens een zilveren medaille, is be haald door het P.E.N., het allen wel bekende Provin ciaal Bedrijf. En de 3e prijs, ook van zilver, is toegekend aan de Alpcngloei Nacht- en Theelichten-fabriek te Schijn- del. Ook haar van harte gelukgewenscht met het be haald succes. Voor het klein-bedrijf kwam de jury tot het volgen de resultaat: lo prijs de heer Schmalz met zijn kousen- en wol- inzonding. Wel was het den heer Schmalz niet mogelijk hier aanwezig te zijn, maar toch wil Ik den heer Schmalz den gelukwensch der jury niet on'houden. Mijnheer Schmalz, het doet de jury bijzonder veel genoegen, dat U met uw jubileerende vereeniging, waarvan U de volle 25 jaar lid en bestuurslid bent geweest en wel de meest naar voren tredende stuw kracht, deze kroon verworven hebt: de le prijs op de jubileum-tentoonstelling. Om in de taal te spreken van uw inzending komt TT hiermede niet met de kous op den kop thuis en slaat U nog lang niet met de beenen in de lucht, zooals Uw stands-juffrouw. Mijnheer Schmalz, bij het overreiken van deze medaille spreekt de jury den wcnsch uit dat het U in Uw zaken immer voorspoe dig mag gaan en dat U nog jaren lang de voortva rende en ijverige voorzitter moogt zijn van de ju bileerende vereeniging. Ik verzoek de aanwezigen met mij een „leve mijnheer Schmalz" uit te roepen. Gaarne wordt aan dit verzoek door de aanwezigen voldaan. De 2e prijs, zilveren medaille, valt ten deel aan de N.V. Schager Houthandel, wier vertegenwoordiger ik verzoek met de hartelijke gelukwcnschen deze uit de handen der jury wel te willen aanvaarden. De 3e prijs, zilveren medaille, is toegekend aan den heer K. Blaauboer voor zijn meubelen- en tapij teninzending met entourage. Den heer Blaauboer van harte geluk gewcnscht. En nu zou de jury eigenlijk uitgepraat zijn, omdat er niet meer prijzen beschikbaar waren gesteld, maar zooals ik reeds bij het begin zei: „er was zoo veel moois". Daarom heeft het tentoonstellingsbestuur aan de jury toegestaan nog twee eervolle vermeldingen uit te reiken in den vorm van diploma's. Den heeren J. H. Schone en B. G. G. König zijn deze diploma's toegekend, welke het tentoonstellingsbe stuur, zoodra zij klaar zijn, aan U zal uitreiken. Bei den van hdrte geluk met Uw onderscheiding. De jury hoopt, dat de teleurgestelden niet zoo te leurgesteld zullen zijn, dat zij op een volgende Scha ger tentoonstelling weg zouden blijven. Ze gelooft dat ook niet. want reclame hebben ze hier voor hun ar tikelen kunnen maken op een sprekende wijze en dat is voor den handelaar en den fabrikant toch de hoofdzaak. Ik wil mijn jury-rede eindigen met den hartelij- ken wensch uit te spreken dat het den Schager mid denstand steeds wel mag gaan dat hij een bemid delde stand mag worden. Leve de Schager middenstand! Leve zijn jubileerende vereeniging! Applaus. De heer Mr. J. A. E. Buiskool deelt mede op ver zoek van den heer Schmalz, die door omstandigheden verhinderd is hier aanwezig te zijn, een enkel woord te willen zeggen. Spr. wil dan in de eerste plaats tot de jury een woord van hartelijken dank richt in voor de wijze waarop zij hare zeker niet gemakkelijke taak heeft vervuld. Toen spreker vanmorgen in het tentoonstellingsgebouw aanwezig was en de jury zich van haar taak kweet, heeft spr. zich afgevraagd, hoe de jury die taak ten einde zou brengen. Spr. zegt liet met den voorzitter der jury, dat het is geworden een zeer geslaagde tentoonstelling, waarbij alle exposan ten om 't. hardst hebben meegevochten om een over winning te behalen. Ook spr. hoopt, dat zij, die dooi de uitspraak der jury geen prijs deelachtig zijn ge worden, daardoor niet zullen worden teruggehouden om aan een volgende tentoonstelling deel te nemen. Spr. dankt nog eens de jurv hartelijk en hoopt, dat als nog eens een beroep op haar zal worden gedaan, zij met evenveel genoegen en bereidwilligheid die taak weer op zich zal willen nemen. En met dion wcnsch verklaart spr. deze prijsuitreiking voor ge ëindigd. EEN VACANTIE-UITSTAPJE. Een 15-tal meisjes van de Huishoudschool alhier maakt lieden een vacantie-uitstapje naar Ede van zeven dagen. De leerares Mej. Wynia heeft de lei ding. MUZIEKTUIN. De Schager Orchestvereeniging, onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier, gaf Zondag een welverzorgd concert in den Tuin. Jammer was het, dat het publiek niet in grooter getale was opgekomen. Het program ma, bestaande uit 8 nummers, opende met: Le Régi ment. Favori. een marsch van Fr. Salabert, daarna „Florentiner", intermezzo van Ignatz Waghaltcr, we ke nummers heel verdienstelijk werden gespeeld. Na de pauze noemen we nog „Extase" en ..In cinem Klostorgarten", wat steeds mooie nummers blijven. Besloten werd met „Die Wahrheit siegt", van H. L. Blankenburg. Dat het gebodene in den smaak van het publiek viel, kewees wel het applaus aan het einde van het con cert de bijvalsbetuigingen hielden niet eerder op, voor en aleer het 'aatste nummer nog eenmaal werd her haald. ZUIVELFABRIEK „DE LOET." Uitbetaling over 1—28 Juni f 1.00 per Kg. b«r. vet, of gemidd. f 6.47 per 100 Kg. melk. Gemiddeld berekend vet was 5.94. ZIEKE AARDAPPELS. Op bijna alle velden van Holland» Noorden zijn de vroe ge aardappelR aangetaat door de aardappelziekte. Als voorbehoedmiddel wordt wel aangewend besproeiing met Bordeausche pap. Of 't nog helpen zal, weten wij niet. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. Hoekema, thans te Bloemend&al is geslaagd voor Handelsweten schappen. GEMEENTE SOHAGEN. Geboren: Klaas, zoon van Alle Lucius van der Sluis en van Anna Jacoba Bakker. Overleden: Jan van der Klooster, 81 jaren, weduw naar van Cornelia Konkel. Gevonden: Eenjge b^cuitblikken. w w SPORT. VOETBAL. Men kan lang niet van een onverdeeld succes spreken. Wel wist een tamelijk slap spelend B.K.C. 2 een 4- 0 overwinning te behalen op Sparta 2, dat met 5 invallers en 10 man speelde, doch deze betrekkelijk fraaie zege wordt glansrijk te niet gedaan door de 50 nederlaag, die B.K.C. 1 van Succes I ontving. Succes speelde in alle opzichten beter en de overwinning werd op zeer regel matige wijze behaald. Soms kregen we het Idee, als we B.K.C. beste wedstrijden zagen spelen, dat ze rijp was voor de eerste klas, maar er zijn ons, vooral in de laat ste maanden, bewijzen genoeg geleverd, dat we ons dat dankbeeld niet mogen vormen. Laten we hopen dat B.K.C. zich in haar veelal nog te stugge onvlotte spel methode dermate wijzigt, dat een schitterende promo tie volgt. Tot nog toe is Succes degene die de grootste overwin ning heeft behaald. V.V.M.P. en Texel komen evenwei ook nog! AARTS WOUD I—T.O.G.S. I. 0—5. T.O.G.S. die danig was verzwakt, doordat enkele van haar spelers mee moesten spelen met Sparta II, wist niettegenstaande deze handicap met 5—0 te winnen van Aartswoud. Over den wedstrijd het volgende: Ongeveer kwart voor drie blaast de scheidsrechter de elftallen binnen de lijnen. We zien dan, dat Lutjeharms weder middenvoor staat. Lutjeharms wint den toss en verkiest voor den nogal straffen wind te spelen. Aartswoud neemt middenuit en trekt direct op het T.-doel af. doch daar is keeper Blokker op zijn post en houdt alles. De voorhoede zit ook niet stil on onophoudelijk wordt naast of over het doel geschoten. Na 10 minuten spelens geeft Dekker goed door naar Keet. deze naar Lutjeharms, die zich geen oogenblik bedenkt en no. 1 inkogelt, 10 voor T. Aartswoud valt vinnig aan, maar Ruig en Schouten als back weten steeds het gevaar te keeren. De Boer van A. schiet rakelings naast. Dit is het sein voor T. om alles er nog eens op te zetten. De ballen vliegen over het veld door den wind en kunnen de T.-ers er niet veel mee uitrichten. Toch wordt de A.-keeper, die aar dig werk deed, voor de 2de maal gepasseerd. Als Dek ker schiet werkt de A.-keeper niet voldoende weg en de toegeloopen Keet maakt no. 2. Kort hierna is het rusten. Na rust speelt Aartswoud voor den wind en ieder denkt dan ook, dat T. het onderspit zal moeten delven. T. neemt middenuit en gaat het nu vlugger als voor de rust op het A.-doel af. De Moor zet keurig voor en de toeloopende Keet schiet juist naast. De halflinie van T. met aan het hoofd Wit als spil keert alles en geeft alles keurig af aan haar voorhoede. Na 10 minuten geeft Keet keurig door naar Lutjeharms, die passeert nog een speler en no. 3 is gemaakt, 30 voor T.O.G.S. Niet ontmoedigd, pakt Aartswoud flink aan. En bijna heb ben zij succes als keeper Blokker een bal tusschen z'n beenen door laat glippen. Hij stond echter voor de doellijn en herstelde zich vlug, zoodat hierdoor een mooie kans voor Aartswoud verloren ging om de eer te redden. Lutjeharms weert zich in de laatste tien minu ten danig en scoort voor T.O.G.S. nog tweemaal, zoo dat hij in dezen wedstrijd 4 goals voor zijn rekening nam en Keet 1. De scheidsrechter leidde naar genoegen. Zoo is dus de tweede wedstrijd van T.O.G.S. in een 50- wedstrljd geëindigd. Eerst was Kolhorn de dupe met 80 en nu Aartswoud met 50. Gaat zoo door heeren! AARTSWOUD. Uitslagen voetbalwedstrijden: Aartswoud I—Toerclub Schagen 0—5; Aartswoud IIISijbekarspel III 130; Aarswoud II—-Sljbecarspel II 21. I en III speelden op eigen terrein. Succes-nieuws. De uitslag van de nederlaagwedstrijden van Zondag Ss als volgt: B.K.C. ISucces 0—5; Flevo asp.Succesasp. 0—L LANGEREIS. De voetbalclub alhier hield Zondag een wedstrijd op het gemeentelijk sportterrein te Hoogwoud tegen de veteranen te Winkel en wist met 22 gelijk te maken. ATHLETIEK. De eenige groote athletiekwedstrijd die Zondag ge houden ia, Is die van Blauw Wit op de Slntelbaan te Amsterdam. Een groot aantal eerste buitenlandsche krachten was aanwezig, die zeer fraaie prestaties te zien gaven. Toch maakte Nederland op verschillende num mers een zeer fraai figuur. Berger won de 100 M. in 10.7 sec. „Haarlem" won, met een invaller voor v. d. Ber ge het nummer 4 keer 100 M. estafette ln 42.9 (Ned. record 42.8). V. d. Zee brak op schitterende wijze het Ned. record polshoog met een sprong van 3.815 M., een verbetering van ruim 20 c.M. Oorschot kon niet booger komen dan 3.50. Mej. A. Smit naar Brussel. Onder auspiciën van de Eerste Nederlandsche Dames Athleten Toerclub vertrekt 10 Augustus een gezelschap dames naar de athletiekwedstrijden te Brussel. Mej. Smit Is aangezocht als deelneemster aan 't nummer 100 M. Athletiek op Zondag 3 Augustus. Behalve de 2 en 3 Augustus te Groningen te houden athletiekkampioenschappen van Nederland, vinden te Zaandam wedstrijden plaats. De beste provinciale krach ten dingen mee. MIDZOMERGENOEGENS- Zon! Zomer! Vroeg op, de deur uit en ln de kano! De touwen los, de peddels door 't water en vooruit! Pijlsnel schiet ik over de spiegelende vlakte; twee rijen van schuimende kolken bakenen m'n achtergelaten weg af. Ik probeer ze te tellen, die kolken, beurtelings ko men er links en rechts bij. De boeg splijt onafgebroken het watervlak. Het ls, als ik achterom kijk, of het roer het weer aaneenrijgt onder zacht geklok. Gestadig rijst de zon, een briesje komt voelbaar door m'n luchtige kleeding. Venijnige ribbeltjes vormen ruwe donkere plekken in die weelde van zuiverheid en licht die mij omringt. Het slapende riet, dat onbeweeglijk langs den kron kelenden waterkant stond geschaard, ontwaakt nu, met werspannlg gesuis het hoofd buigend. M'n haren waaien op, do ranke boot met z'n hoog liggende boeg maakt klaterende geluidjes op de ribbels. Half achterover lig Ik, met de rug op een kussen, naar de blauwe smettelooze hemel te staren, totdat m'n oogen er van tintelen... Ik staar nu weer vooruit over de wijde plas. Met krachtige hand verlaat ik den kant op weg naar het midden. Het klotsende geluid der golfjes zwelt aan tot een alles overheerschend lied... Een paar azende meeuwen vliegen schreeuwend om mij heen. Hun spiegelbeelden maken spookachtige hewe gingen..Langzaam verdwijnt de wal. Ik voel me als een eenzame zwerver op een eindelooze zee. Dat tot gezoem aanzwellende geluid stemt tot een mijmerend droomen. M'n gedachten dwalen af van de werkelijkheid, die ik ontvlucht ben. Daar dolen ze nu rond ln Droomenland. terwijl Ik met half gesloten oogen naar het lied der golven luister. Ongebonden zijn nu m'n gedachten, 't is vacantle. In stilt® fantaseeren ze maar, steeds verder zweven ze weg. Het eentonig golfgekletter doet me aan het straffe rhythme van een jazz denken. Daar joelen ze rond: dwaas dansende en hossende negers, lillende en bibberende saxophoons, donderen de piano's en flikkerende schuiftrompetten. Verder gaat 't: ik heb een zeiljacht, dat do deinende meren doorklieft, een racebcct, die in razend tempo het watervlak uiteenscheurt. Een eend vliegt verschrikt uit 't water op en het geluid is me als dat van een vliegtuig, dat met wilde capriolen het luchtruim doorzweept. De Zeppelin staat me dan plotseling voor den geest, die machtige wonderschoone, alle menschelijke begrip pen van afmetingen tartende kolos. Duidelijk -onken z'n geweldige motoren, als zilver blinkt hij in de stij gende morgenzon. Als een reusachtige visch roert hij z'n staart! In extase zoek ik naar de Jubelende tonen die mijn gevoelens kunnen vertolken. Ik zoek naar woorden, om 't uit te bazuinen. Ik voel het, ik vind ze niet Ik begin dan zoomaar te zingen uit louter blijdschap, ik weet anders niet hoe ik mijn levensblijheid in deze natuur moet uiten... En lk dwaal weer terug, naar huis. Terug naar die drukke stoffige wereld, met z'n ge bonden, onwerkelijk en schijnheilig leven, waarin illes het tegenbeeld ls van die prachtige vrije natuur!...... H. JONKER Hz. De ontvangst op Schiphol. Evert van Dijk, onze koene landgenoot en vlieger, die samen met Kingsford Smith met de „Southern Cross" den Atlantischen Oceaan is overgevlogen en die daar door de faam van onze Hollandsche vliegers weer heeft verstrekt is gister in het vaderland teruggekeerd. On geveer 4 uur gister middag zou hij op het Amsterdam- sche vliegveld Schiphol arriveeren. Ondanks de dreigende regenwolken waren duizenden bezoekers toegestroomd om van de terugkomst van Van Dijk getuigen te zijn. Lang hebben ze niet behoeven te wachten. Precies 4 uur 17 kwamen do wielen van de F 9, waarmee de vlie ger in zijn land terugkeerde, op Schiphol aan den grond. Tijdens dat onze militaire vliegers verscheidene sierlijke ofeningen in de lucht maakten, stapten Van Dijk en mevrouw van Dijk uit het vliegtuig. Het dochtertje van Van Dijk verwelkomde haar vader het eerst en een groote menigte was getuige van het ontroerende oogen blik, toen de Oceaanvlieger zijn kind in de armen nam en het, hoog boven zijn hoofd, in de blije oogen keek. Vele familieleden kwamen hem ook direct na aankomst de hand drukken. Do huldiging. Nadat Van Dijk, echtgenoote en dochtertje op het eerepodium hadden plaats genomen, on naar alle kanten wuifden voor de hartelijke toejuichingen, werd het eerst het woord gevoerd door minigter Reljmer, die sprak van de groote waardeering die het Nederlandsche volk voor het kloeke besluit van Van Dijk had gekoesterd om aan de gevaarlijke, maar schitterend geslaagde vlucht deel te nemen. Het Nederlandsche vliegerscorps is er trotsch op. Van Dijk onder zijn leden te mogen tellen. Het is mij dan ook een groot genoegen, aldus besloot de minis ter, u te kunnen medeelen, dat de regeering des lands aan hare waardeering uiting heeft willen geven en dat het H.M. de koningin heeft behaagd u te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ik moge u met die benoeming en welverdiende onderscheiding van harte gelukwenschen. Minister Reymer hechtte Van Dijk het onderschei- dingsteeken op de borst en daverende hoezee's en hoe ra's stegen alom op. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door verschil lende vooraanstaande autoriteiten en kopstukken uit de vliegtuigwereld, waarna een rondgang per auto werd gemaakt, over het vliegveld, en vervolgens een zegetocht door de stad. Het werd een verkeersdrukte van belang; overal ston den talrijke belangstellenden om den populairen vlieger toe te juichen. Het was wel niet zooals in New York: dichte regens van papier en serpentines, maar de Amster- damsche hartelijkheid en de geestdrift waren er zeker, niet minder om. In de binnenstad werd de volte af en toe angstwekkend. Te 5.45 uur werd het Carlton-hotel bereikt. Een vijftal politie-ruiters was hier niet in staat de enthousiaste me nigte tegen te houden: men drong in drommen door tot de auto, tot den hotel-Ingang en hield niet op Van Dijk toe te juichen en men herhaalde dat nog eens zoo mo gelijk met verdubbelde kracht, toen Van Dijk boven voor een der hotelramen verscheen. 't Was waarlijk een triomfale intocht! De dag werd besloten met een feestmaaltijd, waarbij o.a. ook de Amerikaansche gezant de heer Diekema als mede generaal Snijders en minister Reymer aanzaten. In de fotopagina van dit nummer vindt de lezer een afbeelding van het blauw Delftsch bord, dat ter gelegen heid van deze Oceaanvlucht, waaraan een Nederlandsche vlieger deelnam, is gemaakt. WINKEL, 29 Juli. Appelen f 10—23. peren f5—6, aalbessen f5—14, kruisbessen f3—7, frambozen f35—55, tomaten f811, augurken f5—7, slabooncn f45, snijboonen f8—13, aardappelen f2—2.50, alles per 100 pond. Kropsla f23. meloenen f40—60, komkommers f35, wortelen f23. AARTSWOUD. Ds. Spaargaren heeft het beroep naar Mldsland aan genomen en heeft voor Berkhout bedankt. *t ZAND. Vrijdag 25 dezer werd per „Esono" met de kleinere kinderen der O.L.-school een reisje gemaakt naar Bergen, Bergen aan Zee, enz. Zooals gezegd ging het per boot tot Koedijk en vandaar per tram naar Ber gen alwaar de kinderen zich van 11 tot 2 uur in den speeltuin en op het speelduin van Bruin geweldig heb ben vermaakt. Hierna vertrok het gezelschap weer per tram naar Bergen aan Zee. Jammer was het dat het weer, alhoewel goed te noemen, toch wel wat koud voor het echte genot van het pootje-baden voor de kleinen was. Desniettemin hebben zij zich toch aan strand en duin nog een uur of 3 vermaakt Om 6 uur vertrok men weer van Bergen aan Zee per tram naar Koedijk, alwaar de boot reeds lag te wach ten, waarna het gezelschap een 40-tal kinderen be nevens geleiders(stcrs) hier om ongeveer kwart voor acht behouden arriveerde. We vernamen, dat de kinderen zich uitstekend had den geamuseerd, terwijl zij, behalve ln de andere ge legenheden, op de bootreis, zoowel heen als terug, wa ren getracteerd op melk en Ranja, zoodat ook dit ge deelte van het uitstapje wel niet te lang zal hebben geduurd. Zaterdag 26 dezer heropende de heer J. Lonter, alhier zijn geheel verbouwden winkel in galanterlen, kruide niers- en grutterswaren enz. enz. te veel om alles op te noemen. We namen even een 'kijkje, ln den winkel en kwamen tot de conclusie, dat de heer Lonler z'n pand aardig is gemoderniseerd. Het geheel ziet er echt keu rig uit. We wenschen Lonter veel succes. WINKEL. In den tuin bij den heer Laan was tegen Zondag middag een meeting belegd, waarin door den heer Jo. de Haas uit Amsterdam gesproken werd over de Anti- Vlootwet-actie. Deze meeting, welke dank zij het goede weer buiten kon worden gehouden, werd door omstreeks 80 personen bijgewoond. In zijn rede protesteerde spre ker tegen de Vlootwet. De spreekbeurt werd afgewisseld door enkele raer verdienstelijk gespeelde muzieknummers. Het echtpaar H. Hofman te Barsingerhorn, heeft de benoeming tot Vader en Moeder in het Tehuis voor Ouden van Dagen alhier aangenomen. Door de Gymnastiekvereniging Sparta alhier. 53 bij de- Jubileumfeesten te Wijdenes, op Zondag j.1. een. derde prijs behaald ln de afdeellng „Estafete heeren". In deze gemeente doet zich weer een geval van* mond- en klauwzeer voor en wel bij den veehouder R. Kuipers. Tot eerste controleur aan de Zuivelfabriek alhier is benoemd de heer K. C. Nobel, thans melkcontroleur aan de Zuivelfabriek „Assumburg" te Uitgeest. FASCISTISCHE OFFICIER VERMOORD. Een politieke misdaad? Uit Milaan: In de buurt van Clarette is een officier der fascis tische militie, Orazio Porcu genaamd, door een onbe kende met twee dolksteken gedood. Men vermoedt, dat men met een politieken moord te doen heeft. EEN TORNADO BOVEN ADRIANOPEL. Groote materieele schade. Naar het B.T.A. meldt, is in den afgeloopcn nacht Adrianopel door een tornado, vergezeld van hevigen. hagelslag, geteisterd. Taltrijke moskeeën zijn gedeel telijk en geheel vernield. Veie huizen stortten in. De verbindingen zijn verbroken. Er zijn geen menschcn omgekomen. VOLLE AUTOBUS TE WATER. 2 Dooden, ruim 39 gewonden. Zondag wilde de chauffeur van een volle autobus op de. smalle brug over den Ilm te Mattstadt bij Apolda in Thüringen uitwijken voor een motorrijd r, met het gevolg, dat do autobus door de leuning te wa ter schoot. Slechts met moeile slaagde men er in do. inzittenden uit hun benarde positie te redden. Twee vrouwen bleken reeds te zijn verdronken, terwijl meer dan dertig personen deels zwaar gewond werden. Drie ernstig en vier licht gewonden. Gisteravond ontdekte een opvarende van het Noor sche stoomschip Seirstad, liggende in de Vulcaanha- ven te Vlaardingen, dat de wand, welke het matrozbn- logies van het stokerslogies scheidt, gloeiend heet was. Hij maakte alarm, waarna de scheepstimmerman den toegang tot het stokerslogies open hakte. Van de acht stokers en tremmers, die in het logies aanwezig wa ren, waren er drie, onder wie de Noor Larsen, uit Drontheim, er erg aan toe. Zij waren overdekt niet brandwonden. Zoo spoedig mogelijk werden zij naar het ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht, nadat dr. Kousemakcr en de verbandmeestcr Van Ingen, de eerste hulp had-den verleend. De sleepbooten Oude Maas en Nieuwe Maas, van de Vulcaanhaven, hebben den -brand gebluscht. De toegeschoten Vlaardinger brandweer behoeCdQ crac-, hulp te verleenen. Het stokerslogies, hetwelk zich op het achterschip bevindt, is geheel uitgebrand. De Seirstad was met een lading erts uit Wabana gistermorgen te Vlaardingen aangekomen en was ge charterd door de Halcyon-lijn. Het ongeluk bracht heel wat menschen op de been. De drie ernstig gewonden konden gisteravond nog niet gehoord worden. Zij verkeerden ook onder den invloed van sterken drank. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een weg geworpen sigaret. EUROPA RONDVLUCHT. Twee deelnemers gedood. Een N.T.A.-telegram uit Lyon meldt: Toen de Duitsche deelnemer aan de Europeesche rond vlucht Offermann Zondagavond ongeveer acht uur wilde landen, vloog het vliegtuig tegen een kabel van het hoogspanningsnet en stortte neer. Offermann en de me de-inzittende luitenant Jerzemska vonden daarbij den dood. DONDERDAG 31 JULI 1930. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer L. Schut, van Win schoten. Gedurende de feestelijkheden op het dui zendjarige IJsland. V.D. verneemt uit Parijs: De „Liberté" bevat een bericht uit Kopenhagen om trent een mislukte poging, die gedurende de feeste lijkheden ter viering van het duizendjarig bestaan van het IJslandsche parlement te Reykjavik zou zijn ondernomen om een aanslag te plegen op het leven van den koning van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning verscheidene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangera den het feest niet te gaan bijwonen. Deze correspon dentie werd in handen van de Dcensche politie ge steld die tezamen met de IJslandsche politic een on derzoek instelde, dat tot resultaat had dat te Reyk javik de schrijvers en afzenders van de brieven wor den ontdekt en kort voor het begin der feesten wer den gearresteerd. Niettemin ontving de koning nog voor den dag vóór zijn vertrek een waarschuwing om zich niet. in te schepen. Genurcndc de geheele reis naar IJsland werd de koning vergezeld door twto der bekwaamste Deensche en twee Engelschc detec tives, die speciale opdracht hadden te letten op ver dachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van den koning zouden komen. Weldra werd de aandacht der politiemannen op IJsland getrokken door twee jongelui, die zich her haaldelijk in de omgeving van de koninklijke tent bewogen. Toen op den dag. dat de koning zijn reis hield, deze jongelui zich wederom op alle mogelijks manieren in de nabijheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te arresteeren. Fr wer den geladen revolvers op hen gevonden, alsmede eenige handgranaten. Zij hadden hun intrek genomen in een der vele tentpn van de tentenkampen, dis speciaal voor het herbergen van de vele duizenden, uit verschillende deelen der wereld voor het bijwo nen der feestelijkheden naar IJsland gekomen, wa ren opgeslagen. Rij onderzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de ontsteker echter nog ontbrak.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2