Scbager Courant DE LANGENDIJKER GROENTENVEÜUNGEN. Tweede Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. flacon- De Hoornsche fokveedag uitgesteld. Afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Dinsdag 29 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8703 Strafzitting: van Vrijdag 25 JulL Plaatsvervangend kantonrechter Mr. Langeveld. BACHUS OF AMOR ACHTER HET STUUR. Een te Beverwijk wonend koopman, de heer W. van Z. was op 4 Juli door den kantonrechter te Alkmaar ver oordeeld tot f 100 of 100 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid tot autobesturing voor den tijd van 1 jaar. Het was dan ook geen kleinigheid wat hem was ten laste gelegd, daar hij den avond van 25 Mei op den Rijksstraatweg onder Castricum, nabij den overweg der Nederl. Spoor den 18-jarigen tuinder Corn. Gooijer, die met een vriend rechts het rijwielpad bereed, had aange reden en op de motorkast wel 'n 30 meter ver had mee gevoerd, terwijl zijn vernield rijwiel eerst 500 meter ver der op den weg was gevonden. De veroorzaker van dit grof geweld was onafgebroken doorgereden, doch dank zij het voortreffelijk onderzoek van rijks- en gem. po litie van Castricum, met geen andere aanwijzing dan een gevonden cijfer 6 van een beschadigd voor-nummerbord mocht het gelukken de hand te leggen op den vermoede- lijken dader en dit was dan gezegden heer van Z die met een dame op stap naar Alkmaar was geweest en daar een café had bezocht. Vermoedelijk onder den in vloed van het genotene of de attenties bewezen aan zijn reisgenootc, '•'•d de heer van Z. minder zorg besteed aan de besturin- en de plichten van een oplettend automo bilist, althans behalve gemeld ernstige aanrijding te Cas tricum was hij ook geverbaliseerd te Limmen wegens onvoldoende verlichting en ook te Heemskerk, alwaar hij het rijwiel van een jongmensch, dat met eenige vrienden op den weg stond te delibireeren had aangereden en beschadigd. De vervolging van deze aanrijding en de bekeuring te Limmen wist de heer van Z. door het voldoen van hooge transactiegelden te voorkomen, doch de aanrijding te Castricum, die bijna het karakter droeg van een echuldmisdrijf, kon op deze wijze niet worden getransi geerd. Echter was de heer van Z. die thans alles, wat hem ten laste was gelegd toegaf, met uitzondering dat hij*bedoelte aanrijding zou hebben opgemerkt, in verzet gekomen tegen het vonnis, voornamelijk om herziening te verkrijgen van de bijkomende maatregel van veilig heid, het ontzeggen der rijbevoegdheid voor den tijd van één jaar. De veroordeelde was echter ook thans niet in persoon verschenen, doch had zich doen vertegen woordigen door zekeren G. Loo Kerse. Als nieuwe ge tuige werd nog gehoord een caféhouder te Alkmaar, wiens verloflocaal door opposant en zijn dame in bewus- ten avond had bezocht. De heer van Z. had bier en de dame boerenjongens geconsumeerd. Zij waren in vroo- lijke stemming, doch de caféhouder had niet opgemerkt, dat de heer van Z. abnormaal was. Er was een voorlamp defect en dit was door verdachte zelf vervangen door een gekocht nieuw apparaat. De heer A. Gorter, rijksveldwachter te Castricum, ver klaarde onder meer, dat de heer van Z. 'n paar jaar ge leden te Castricum wegens het verkeeren in kennelijken staat in arrest was gesteld. Hij was toen gearriveerd in een auto, doch werd niet in staat geacht, dit voertuig behoorlijk te kunnen besturen. Zijn inzittende familie was toen genoodzaakt geweest, de reis naar Beverwijk te voet voort te zetten. De heer ambtenaar, opnieuw hulde brengende aan den heer Gorter en collega, voor het voortreffelijk en van goed politioneel inzicht getuigend onderzoek, releveerde dat verdachte vermoedelijk zich te veel had bemoeid met zijn biertjes of met zijn dame. De mascotta, die hij te Castricum op zijn motorkap had gekregen ,had hem niet veel geluk aangebracht. Voorts achtte spreker het feit te ernstig om een mindere straf te requireeren dan waartoe verdachte was veroordeeld en requireerde de ambtenaar bekrachtiging van het gewezen vonnis, waarbij verdachte was veroordeeld tot f 100 boete, sub sidiair 100 dagen hechtenis en intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van één jaar. Mr. Langeveld, direct uitspraak doende, verklaarde volkomen te kunnen meegaan met het requisitoir van den ambtenaar, doch hij wenschte, daar het de eerste anaal was dat verdachte wegens overtreding der motor en rijwiehvet was veroordeeld, in het belang van dien's zaak, de bijkomende straf te verlichten. En veroordeel de mitsdien den heer van Z. tot f 100 boete sub. 100 da gen en ontzegging der bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van 6 maanden. OVER DE GAXSCHE LINIE VERSLAGEN. Bij de voortgezette behandeling der zaak contra den heer Jan B., tuinder te Heemskerk, bleek deze heer bij het uitroepen van zijn naam, niet aanwezig te zijn. Gehoord werd als nu de verbalisant brigadier Talsma, gestationeerd te Schermerhorn, die verklaarde genoem de heer Jan B. te hebben ontmoet, terwijl hij op een rij wiel zich voortbewegend, aan een halstertouw een on- aangespannen paard begeleidde. H\j bracht hem deze overtreding onder het oog en kreeg ten antwoord dat daar in Heemskerk niet op gelet werd. Voorts had ver dachte opgegeven te zijn: Jan Beentjes, wonende Oos- terweg, Heemskerk. Het bleek bij onderzoek dat op het aangegeven adres inderdaad Jan Beentjes, doch niet verdachte woonde. Ook het geboortecijfer van Beentjes klopte met de opgaaf. Gelukkig kon Beentjes zijn alibi bewijzen en zich rehabiliteeren en moest Jan B. toego- \ren zich wat betreft leeftijd en adres zich „vergist" te hebben, waarop de brigadier hem sarcastisch toevoegde: Je hebt je in alles vergist, man! De heer J. B., die zoo weinig succes had met zijn „vergissingen", werd alsnu veroordeeld tot twee straf fen en wel f 6 boete of 6 dagen wegens het vervoer van het paard en f 15 boete of 15 dagen ter zake het ouge- ven van een valschen naam. HET IS NIMMER AAN TE RADEN. DE BLOEME TJES BUITEN TE ZETTEN. De heer Anth. B., die te Alkmaar op het Verdronken- oord het poëtisch bedrijf van bloemenhandelaar uit oefent, had in den nacht van 31 Mei op 1 Juni verzuimd eenige potbloemen binnen te halen en was dez verwaar- loozing van de kinderen Flora niet ontsnapt aan de at tentie van een surveilleerende politieagent. Procesverbaal werd opgemaakt en de heer B. verscheen naar aanleiding van deze ambtelijke handeling voor den kantonrechter, betoogende, dat hij door familieomstandigheden glad ver geten was de potten van de openbare straat te verwij deren. Hem werd onder het oog gebracht, dat dergelijke verzuimen tot diefstal kunnen provoceeren. en opdat hij deze les in crimlneele anthropologie vooral niet zou ver geten, veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen. Onnoodig er bij te voegen, dat de veroordeelde meer dankbaar dan voldaan was. EEN BEJAARD. DOCH HARDNEKKIGE G RA ANTJESPIKKER. De 66-jarlge tuinder Jan L. uit Egmond-Binnen Is meer belust op alcoholische verfrisschingen dan voor zijn gestel en leeftijd goed zijn. Hij is dus reeds meer malen wegens het zich in kennelijken staat op den openbaren weg bevinden, strafbaar gesteld bij arti'- 453 Wetb. v. Strafrecht, gecalangeerd en veroordeeld en heeft het nu eindelijk zoover gebracht, dat opzending naar een rijkswerkinrichting hem dreigde. De oude man, die pas in Sept. '29 was veroordeeld wegens openbare dronkenschap bij 3e herhaling, stond nu al weer terecht wegens een dergelijk feit, op 31 Mei j.1. geconstateerd, en na dien tijd is nog weer eens 'n keer procesverbaal opgemaakt. Het zag er dus voor den ouden zondaar bedenkelijk uit. Hij beweerde nu geen enkele druppel bier of sterk'en drank te gebruiken, al léén 'n portje. Het scheen echter dat zijn weerstands vermogen sterk afnam, daar hij ook dit onnoozele portje niet meer kon verdragen en de kantonrechter raadde hem sterk aan zijn dokter eens te consulteeren, Ofschoon feitelijk opzending naar een rijkswerkinrich ting was voorgeschreven, wilde de heer Ambtenaar zich nu nog bepalen tot het requireeren van 8 dagen prin cipale hechtenis. De verdachte smeekte weenend om een voorw. veroordeeling, die echter buiten beschouwing bleef. Na korte beraadslaging werd de oude man als uiterste clementie voor een dergelijken recidivist, ver oordeeld tot 3 dagen princ. hechtenis. DIE DE LUSTEN HEEFT. MOET OOK DE LASTEN DRAGEN. De heer Wolterus Kr., tuinder te Limmen, heeft het sloopen van een hem in eigendom toebehoorende door- rijstal, die gevallen is ten offer van de wegverbreedlng, volgens zijn zeggen, uitbesteed aan zijn eenarmig^n dorpsgenoot Cornelis V., welke heer op 11 Juli, geassis teerd door zekeren Cornelis Zomerdijk, om 9 uur aan dit kar- -' bezig was, terwijl volgens de bepaling der arbeid: deze arbeid reeds ten 6 ure had moeten ein digen. De heer Kr. werd als verantwoordelijk werkge ver beschouwd, omdat hij die sloopir.g in eigen beheer zou hebben, doch nu gezegde heer K. heden te dier zake terecht stond, was hij zoo vrij bedoelden aannemer van het sloopingswerk voor den civielen prijs van 80 gulden als zoodanig aan te wijzen. Natuurlijk was niemand zoo onbeleefd te veronderstellen, dat de heer Kr. onwaar heid sprak, doch men kan van een strafrechter uiet aannemen, dat hij elke opgaaf van verdachten voet stoots accepteert De zaak werd dus aangehouden voor onbepaalden tijd tot het houden van een nader onder zoek. DE DUPE VAN EEN ONHEBBELIJKEN KWAJONGENSSTREEK. Een te Oterleek wonend 24-jarig landbouwer, de heer Piet K., had op 13 Juli Bergen en zooals vanzelf sprak ook de „Rustende Jager", meer amicaal de „Rus" ge naamd, bezocht en had zijn motor moeten plaatsen op 't erf, omdat de rijwielbergplaats geen ruimte meer bood. Op zijn terugtocht naar huis werd hij echter in de dorpsstraat aangehouden, omdat het achterlicht niet brandde en letter en achternummer dus onverlicht ble ven. Bij inspectie van zijn motorrijwiel bleek het den berijder, dat de draad blijkbaar moedwillig was afge sneden. Niettemin was hij als verantwoordelijk be stuurder de pisang en werd hij heden, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen. EEN OVERTREDING, DIE MAAR AL TE DIKWERF WORDT BEGAAN. Volgens de Monroe-leer, is Amerika voor de Ameri kanen en het trottoir voor de voetgangers en de heer Maarten A., geboren te Den Helder en loopknecht te Alkmaar, die op 18 Juli zoo vrijpostig was op den Wes- terweg met zijn rijwiel het voor voetgangers bestemde 6traatgedeelte te berijden, ondervond heden de wrange gevolgen van deze aanmatiging in den vorm van f 1 boete of 1 dag hechtenis. DE ZOETE DUINBRAMEN KREGEN EEN ZUUR NASMAAKJE. Een jeugdig metselaarsbediende, Albert D., verblijf houdende te Egmond aan Zee, had op 19 Juli verboden duinterrein betreden in zijn door niets te weerhouden ijver in het zoeken van sappige blauwe duinbraam- beziën. Hij werd echter opgemerkt door een ambtenaar in het bezit van een behoorlijke veldwachtersaanstelling, die ter zake overtreding artikel 461, het loopen over verboden grond, proces-verbaal opgemaakt, met het voor den bramenplukker minder voordeelige resultaat, dat hij heden tot f 1 boete of 1 dag werd veroordeeld. ONBEKEND MET 'S LANDS WETTEN EN GEBRUIKEN. De 19-jarige heer Wilhelm Z., geboren te Alsdorf, in Duitschland en volgens zijn opgaaf van beroep kierk- oergelbauwer, wonende te Alkmaar, is ook beoefenaar van de edele motorsport en had dezer dagen onder de gemeente Oudorp zonder eenige noodzaak met zijn mo torrijwiel het. voor motorlooze rijwielen gereserveerde pad aan de Breede Laan bereden, welke „buitensporigheid" hem heden voor den kantonrechter bracht De heer Z. in persoon aanwezig verontschuldigde zich en zeide: lek wiest das niet In Deutschland habe wai die raijwielpade nicht Hij had het leuker gevonden, indien de veldwach ter hem gewaarschuwd had. Ja, repliceerde mr. Lange- veldt, de waarn. kantonrechter, maar u begrijpt toch, dat we niet naast eiken fietser een veldwachter kunnen zet ten, waarop Herrn Wilhelm werd veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. SCHRIFTELIJKE VONNISSEN. De heer A. C. K. te Bergen werd veroordeeld op de gronden en middelen door het O. M. aangevoerd tot f 40 boete of 40 dagen, benevens ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. De heer IJsbrand V., koopman te Amsterdam, ter zake overtreding verschillende artikelen motor- en rijwielwet gepleegd te Alkmaar in den avond van 25 Maart, tot 1 geldboete van f 60 of 60 dagen, 1 geldboete van f 8 of 8 dagen, en 1 geldboete van f 16 of 16 dagen, Voorts met intrekking der bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 6 maanden. De overtredingen betroffen respectievelijk in gevaar brengen der veiligheid van het verkeer; het voeren van een verblindende verlichting en het niet stoppen na het door een in uniform gekleeden agent van politie daartoe gegeven teeken. Slechte tijden. Hooge Invoerrechten. Zieke aardappelen. Verminderde prijzen voor roo- de, wit© en gele kool. Spcrcieboonen lagere prijzen. evenals bloemkool. Uien evenmin be vredigend. Boswortelen slecht. Met de prij zen der tomaten kan het er mee door. „Slechte tijden voor Langendyk". het is tegenwoordig het onderwerp van den dag. „Op de beurs", in de scheersalon, aan de veiling, op straat, in huis, op den akker, overal houdt men zich tegenwoordig bezig mat dit moeilijke probleem. Niemand kent het middel om dezen toestand te saneeren, noch lndividiueel, noch or ganisatorisch. Dit is zeer begrijpelijk, als men bedenkt, dat de kundlgste economen geen oplossing voor de kwaal kennen. En dat ook deze met het vraagstuk verlegen zitten, zal wel moeten worden toegeschreven aan het feit, dat de ziekte zoo ingewikkeld en algemeen verbreid is, het middel om ze te genezen zoo moeilijk in toepassing is te brengen, als gevolg van de vele en velerlei krachten, die er het nut wel of niet van inzien, dat er per slot van rekening de sterke, allesbeheer- schende kracht of macht ontbreekt, ten einde het ge nezingsproces te voltooien. Als de meest gehate oorzaak van de tegenwoordige ongunstige toestanden op tuin bouwgebied zijn wel aan te merken de steeds hooger als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. fT5 f0*65 per FOSTER'S MAAGPILLEN wordende Invoerrechten. Daaraan heeft de Langendijker tuinder een hartgrondigen afkeer. Aangewezen als hij is op het buitenland voor den afzet zijner producten, haat hij lederen maatregel, die den export zijner pro ducten belemmert. En al zullen de tegenwoordige po gingen, om druk uit te oefenen op die landen, welke den invoer zijner producten belemmeren de pogingen n.1. om te trachten deze landen te boycotten voor den afname van grondstoffen, machinerieën enz. hem een voldoening geven, bevredigd is hij er niet door. Hij wenscht voor de producten van den tuinbouw den vrijhandel in den meest strikten zin van het woord. En al is hij geen politicus in zijn hart, zijn verstand zegt hem nu toch, dat hij zich eenigszins op de hoogte dient te stellen van den loop der politieke gebeurtenissen vooral in Duitschland. Over 't geheel mag men wel aannemen, dat de poitieke toestanden in dat 'and, vooral van het laatste jaar, hem bijzonder interessee ren. Nog meer echter gaat zijn belangstelling uit naar de oogstverwachtingen in het buitenland en het vervult hem met begrijpelijke vrees, als hij hoort, dat een over vloedige oogst van kool verwacht wordt in verschillen de andere landen, terwijl hij ziet, dat hier op zijn eigen akkers alles wegdraait en verrot. Treurig slaat het er hier in het uitgestrekte Geestmer-Ambacht voor met de winterkool. Kenners verzekerden ons, dat het nooit nog zoo erg is geweest. Dat is een bijzonder duister ver schiet voor den winter en donker wordt dit, als men dit in het voortuitzicht heeft op een tijd, dat de groenten, die tegenwoordig worden verkocht, zeer wei nig waard zijn. Door de aanhoudende regens van de vorige week kon het aardappelrocien geen gewonen voortgang hebben en was de aanvoer dan ook bijzonder klein. Bovendien trad de aardappelziekte in ernstige mate op, wat tot gevolg had, dat de prijzen er door werden gedrukt. Aan de Broeker veiling werden slechts ruim 12 spoorwagens aangevord, aan die van den Noordermarktbond 18. De mooie aardappels van middelgrootte brachten van f 56 op. grootere van f 33.50. Te Noordscharwoude brachten de zeer groote in 't begin der week nog f 3.804.30 op, Woensdag was dit f 2.103.30, Zaterdag f 33.70. Voor Schoolmeesters werd f 3.50 betaald, Duken golden f 3.90. Eigenheimers brachten f 35.50 op, blauwe Eigenheimers f 45.20. De prijzen der drielingen vart eerden van f 1.602.80. beste da?el ij ksche lel let opwekking 'enverfrissching. 11 De aanvoer van roode kool was van niet geringe befeekenis. Alleen aan de Broeker veiling werden rond 50 spoorwagens verhandeld. De prijzen waren buitenge woon slecht en soms was groote kool eenvoudig niet te verkoopen en kon den minimum-prijs van 60 cent per 100 K G. niet opbrengen. Eiken dag is aan béide veilingen de laagste noteering dan ook 60 cent. De hoogste prijs, te Broek gemaakt, was f 2.70. Verreweg de grootste hoeveelheid werd beneden f 1.50 verkocht. Aan de veiling te Noordscharwoude. waar ongeveer 20 spoorwagens werden aangevoerd, werd op slechts één marktdag een prijs van f 1.70 gemaakt, 4 dagen f 1.10 en 1 dag f 1.20. Deze prijzen zeggen voldoende, hoe slecht de flnancieele uitkomsten der vroege roode- koolteelt zijn. Met de vroege witte was het al niet veel beter. Ook hierbij kwam bijna eiken dag de minimum-prijs van 60 cent voor. De hoogste prijs, welke deze weck voor deze kool gemaakt werd, was f 2.20 te Noordscharwoude verleden Zaterdag. Overigens bleef de maximum-prijs verre beneden de f 2. Aan beide veilingen werden in totaal rond 30 spoorwagens verhandeld. Gele kool, die een tijdje goede prijzen heeft opge bracht, liep deze week ook al belangrijk achteruit. Werd de vorige week nog tot over de f 10 besteed, deze week zette in met een prijs van f 1.50 tot f 3.80 te Broek, en van f 2.80 tot f 3.60 te Noordscharwoude. Volgende marktdagen worden de prijzen nog slechter en komt ook hier de minimum-prijs van f 0.60 voor. Zaterdag werd aan de Broeker veiling van f 2.20 tot f 3.50 besteed, aan die van den Noordermarktbond van f 23.70, zoodat op het laatst der week weer een kleine verbetering intrad. De totaal-aanvoer aan belde veilin gen bedroeg ongeveer 23 spoorwagens. Uit deze gege vens is nu gemakkelijk op te maken, hoe slecht de fi- nancieele uitkomsten van de vroege koolsoorten zijn, veel en veel slechter dan het vorige jaar. Ook is de pfijs der uien onbevredigend. Voor zilver- nep werd Maandag aan de Broeker veiling f 13.80 tot f 15.30 betaald, te Noordscharwoude f 13.50 tot f 14.10. Zaterdag waren deze prijzen aan genoemde veilingen f 11.7013.30 en f 8.3014.30. Sommige dagen waren de prijzen iets boven de genoemde. Voor drielingen was de prijs aanvankelijk f 3.604, in den loop der week nog een paar keer tot f 5 in maximum oploopendo. Uien werden verkocht voor f 12. Er kwamen bij uit zondering ook nog prijzen voor van f 0.20 en f 0.40. Gele nep bracht f 10.8011.90 op. Ongeveer 5 spoor wagens werden verhandeld. De sla- of spercieboonen waren, vergeleken met de vorige week, ook sterk in prijs achteruitgeloopen. Werd er toen nog boven de f 20 betaald, deze week zette de markt te Noordscharwoude in met f 7, die te Broek op Langendijk met f 7.4010.30. Dit waren de hoogste prijzen, welke nog werden gemaakt. Zaterdag werden ze te Noordscharwoude verkocht voor f 6.50 tot f 7.70. Voor deze prijzen is de teelt ook al niet meer loonend. Tuinboonen werden verkocht voor f 2 90 tot f 3.20. De aanvoer van snijboonen had deze week weinig te be- teekenen. Ze brachten f 7 tot f 13.80 op. De aanvoer van boswortelen was onbeteekenend. Ze zijn het plukken niet waard. Ze brachten nl. f 0.90 tot f 1.30 per 100 bos op. De prijs van de bloemkool was deze week lager dan de vorige. Voor eerste soort werd Maandag f 1420.70 betaald, tweede soort bracht toen aan de Broeker vei ling f 2.10f 6 op. Aan de veiling te Noordscharwoude werd voor eerste soort f 7—13.70 betaald. In den loop der week liepen de prijzen aan de Broeker veiling wat terug, aan die te Noordscharwoude liepen ze wat op. Zaterdag waren de prijzen f 9.2013.60 en f 10—12.50. In 't geheel werden rond 48000 stuks geveild. De aanvoer van tomaten wordt minder. Waren de prijzen aanvankelijk iets lager dan op het eind der vorige week, gelukkig stegen ze later wat. Maandag werd voor A-kwaliteit gemiddeld f 20 betaald, B ruim f 15, C f 16.90, CC f 17.10. Vrijdag waren deze prijzen respectievelijk f 21.50—27.10, f 20—21, f 23.80—24.70 en f 11.80. De totale aanvoer over de 4 veilingsdagen be liep 34500 K.G. Wegens mond- en klauwzeer. Voor eenige dagen terug is in dit blad reeds op de mo gelijkheid gewezen, dat de Prov. Fokveetentoonstel- ling te Hoorn op 10 en 11 September niet zou kun nen doorgaan in verband met het mond- en klauw zeer Thans wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat Vrijdag jl. inderdaad definitief besloten is om den Fokveedag niet te houden. Het te Hoorn verschijnende „Nwbl. voor West-Fr." vernam nog langs niet officieelen weg, dat nu zeer waarschijnlijk alle feesten, welke in verband met den fokveedag zouden worden gehouden, worden afge last. De stands op de tentoonstelling waren natuur lijk verhuurd op de gedachte, dat deze fokveedagen enorm veel menschen in onze versierde stad zouden brengen. Echter waren in verschillende buurten al stemmen opgegaan om de versiering hij het niet door gaan van den fokveedag af te gelasten. Later werd dit bericht officieel bevestigd. Zes millioen noodig wegens snel lere uitvoering der werkzaamhe den. De afsluiting reeds in 1932 voltooid. Het begin der ontgin ningswerkzaamheden. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930. Ter toelichting wijst de regeering op oe verwachting, dat de afsluiting van de Zuiderzee reeds in 1932 tpt stand zal kunnen worden gebracht. Het gevolg van deze snellere uitvoering is, dal het voor het looponde jaar aangevraagde bedrag, niet toerei kend zal blijken. Deze werken zijn een gedeelte dijk vak op het Breezand.en een gedeelte dijkvak Gaatje— Vlieter, waarvoor f6.0S5.000 noodig wordt geacht. Deze verhoogde aanvrage beteckent dus niet, een overschrijding van de laatste raming integendeel is uit de cijfers van het afgeloopen jaar gebleken, dat deze vermoedelijk met SH pCt. verminderd zal kun nen worden doch de behoefte aan meer geld voor het looponde jaar als gevolg van de snellere uitvoe ring. Behalve kleinere bedragen voor uitgaven voor per soneel en materieel wordt bovendien nog f 1.700.000 vraagd voor ontginningswerken in den Wieringer- meerpolder. Thans, zoo zegt de Mem. v. Toel. dringt zich hoe langer hoe meer op den voorgrond het belang, dat het in cultuur brengen der gronden cn hun uitgifte, met hetgeen daaraan behoort vooraf te gaan en daar mede overigens samenhangt, voor het welslagen der onderneming heeft. Het wetsontwerp beoogt met deze materie thans een practisch begin te maken. Deze po ging strekt zich niet verder uit dan tot hetgeen thans onmiddellijk vereischt wordt. Voorstellen in zake verdere plannen tot het in cul tuur brengen en vervolgens uitgeven der gronden zul len aanhangig worden gemaakt, zoodra de Regeering aan de hand van ontvangen adviezen daaromtrent een beslissing zal hebben genome Het ihans voor gestelde berust op de ervaringen met het werk der Commissie-Lovink opgedaan. Volgens het door de Commissie-Lovink aangegeven stelsel worden de kavels omstreeks 20 II.A. groot, met een lengte van S00 M. bij eene breedte van 250 M. Aan hun korte zijden worden de kavels begrensd door een verharden weg en door een voor kleine vaartuigen bevaarbare tocht, terwijl langs de lange zijden der kavels in den regel droge slooten, ter diepte van ten minste 1.40 M. beneden terreinlioogte, voorkomen, waarin de voor de ontwatering der ka vels te maken greppels of drainecringen zullen uit monden. Terwijl de polder in hoofdzaak volgens het 9telsel der Commissie-Lovink verkaveld is gedacht, geschiedt de verkaveling van enkele gedeelten op hiervan af wijkende wijze, waardoor een inzicht zal kunnen worden verkregen in de voordeelen, welke een op ruimere scheepvaartmogelïjkheden gebaseerde ver- kavelingswijze voor de ontwikkeling van den polder kan opleveren. De kaveldiepte varieert tusschen 500 en 1500 M.; ook in de breedte-afmetingen der kavels komen af wijkingen als proef voor. Bij het uitwerken van het plan is mede de ligging der centra van bewoning nader beschouwd. Doelma tig werd geacht, dat deze op onderlinge afstanden van ongeveer 4 K.M. over den polder verspreid zou den worden. In afwachting van hetgeen de Regeering te zijner tijd zal voorstellen in zake verder afliggende maat regelen is het thans noodzakelijk een voorloopige or ganisatie in het leven te roepen, die leiding kan ge ven bij het nemen van maatregelen die onmiddellijk noodig zijn, In de eerste plaats valt daaronder werk van waterbouwkundigen aard tot het toegankelijk maken van de gronden door wegenaanleg en het drooghouden van de gronden en verder verzorging van de afwatering door bemaling. Dit wprk zal nog door de Directie der Zuiderzee werken worden voorbereid. Onmiddellijk daarop volgt het werk van landbouwkundigen aard tot het ge schikt maken van dpn bodem voor eerste cultuur, het werk van economischen aard tot het beschikbaar stellen van den grond en dat tot het aantrekken van werkkrachten. Een tijdelijke dienst zal worden samengesteld uit drie Rijksambtenaren, thans werkzaam onder het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die daartoe aan het Departement van Waterstaat worden gedetacheerd. Begrooting incultuurbrenaing Wleringer- meergronden, dienstjaar 1930. Om met de ontginningswerken een aanvang te ma ken wordt, zooals hierboven reeds gemeld, voor 1930 aangevraagd f 1.7 millioen. Aangezien de proefpolder-Andijk nog slechts een jaar bezaaid is kunnen worden, behoeven de hier op gedane ervaringen nog in verschillende opzichten aan vulling en bevestiging, waardoor de huidige opvattin gen nog wijzigingen kunnen ondergaan. Aanhoudende en nauwgezette bestudeering van de Andijker onder zoekingen zullen in komende jaren richting geven aan dc voor de Wieringermeer te treffen maatregelen. Nauwe samenwerking met de Commissie-Lovink blijft dus geboden. Het ligt, naar de minister meent, in de rede, dat ook de hierbedoelde werkzaamheden onder leiding van zijn departement worden uitgevoerd. Omtrent hetgeen in een verder afliggend stadium behoort te geschie den, zal in den loop van dit jaar een beslissing wor den genomen. Op de begrooting (cultuurtechnische afdeeling) is uitgetrokken voor: Egaliseeren van de drooggevallen kavels f 150.000. Uitgaven voor het begreppelen der daarvoor in aan merking komende in 1930 drooggevallen gronden, met inbegrip van het voorzien dezer greppeleinden van buizen; aanschaffing van greppelploegen, trekkers, stationnaire motoren, enz. f 650.000.—. Gerekend wordt,

Schager Courant | 1930 | | pagina 5