Zomerfeesten van de V.V.V. te Schoorl. Uit onze Omgeving. CALLANTSOOG LANGEND IJ K WARMENHU1ZEN BARSINGERHORN HARENKARSPEL Z IJ P E dat reeds in 'den zomer en In 't najaar van 1930 de eerst drooggevallen gronden kunnen worden begrep- peld. Kosten van proefnemingen met machines f25.000.—. Het is de bedoeling, met deze proefnemingen zoo spoe dig mogelijk een aanvang tc maken. Bouw van 25 barakken voor 20 man met inbegrip van den inventaris (a f3000) f75.000. Bouwen van enkele tijdelijke loodsen, transport middelen, aanleg van eenvoudige los- en laadplaat sen, inrichting van een tijdelijke smederij, enz. f 100.000.—. Voorloopige voorziening van drinkwater f 50.000. voorloopige voorziening van electriciteit f50.000.—; het maken van tijdelijke verbindingswegen in den pol der f 100.000.—. Bouw van 50 landarbeiderswoningen tijdelijk in te richten voor het bedrijf van zes kostgangers (a f4000) f 200.000.—. Onvoorzien 20 f300.000.—. Totaal f 1.700.000.— Evenals eiken zomer, in 't hartje van 't seizoen, worden ook nu door de Vereeniging Noord-Kcnnemer- land te Schoorl feesten georganiseerd, welke ten doel 'hebben, eerstens om de tijdelijk vertoevende zomer gasten ecnige variatie te bieden, doch ook en vooral, om meerdere menschen naar het dorp te trekken, dingen die de laatste jaren aan het bestuur wonder wel zijn gelukt, waardoor den neringdoende» en ver deren ingezetenen de evcntueele vruchten zeker wel zijn toegevloeid. oZo is in den loop der tijden voor Schoorl 't zoo genaamde zomerfeest een vast evangelie geworden, terwijl voor de provincialen dit feest do vaste jaar- Hjksdhe uitgaansdag beteekont. Deze feesten worden allen in de openlucht gege ven, dc laatste jaren op 't mooie terrein tegenover dc bosclnvachterswoning. Ze zijn van twcedaagschen duur, de eerste dag valt op Zondag, de tweede op den daaraanvolgenden Maandag. Een ieder zal dus begrijpen dat een welslagen van deze gebeurlijkheden, naast een goede organisatie, ook vooral afhangt van goed weder. Én deze laatste factor nu juist was er een, waar elkeen in Schoorl de voor gaande week een zwaar hoofd over had. Het was toen eiken dag toch regen en nog eens regen; hoe ver liep de mooie optocht bij de opening van het gas bedrijf? Was het wonder, waar de zomerfeesten in Schoorl van zooveel belang zijn, dat elkeen welke er maar oenig belang bij had, zich afvroeg: hoe zal op 27 en 28 Juli 't weder zijn? En zie eens aan, de Zondag brak aan en gaf den burgers moed. Wel frisch weder, en geen al te beste barometerstand, doch van dc lucht waren de ken ners tamelijk zeker. En de kenners kregen gelijk, 't Weder heeft zich uitstekend gehouden, xoodat de menschen in voldoende getale kwamen opdagen. Ons werd verzekerd, dat het getal betalende bezoe kers op den eersten dag weer grooter was dan in 1929. Alles had weer een kleurigen en fleurigen aan blik, alles had weer het gezellig karakter van vorige jaren. No. 1 van het programma. Kan over 't algemeen gezegd worden, dat het pro gramma voor de beide dagen weinig verschil oplever den bij zijn voorgangers, 't eerste nummer (en ook B rui ere) verschilden bij de voorgangers. Had den we steeds als openingsnummers een bloemen corso, doordat de animo hiervoor begon te ver slappen en 't moeilijk is om in dit genre steeds iets nieuws te bedenken, had het V.V.V.-bestuur gemeend om hiervoor iets nieuws te moeten bedenken. Door de goede medewerking der tooneelver. „Nieuw Le ven", was men er toe gekomen om 't corso te vervan gen door dc opvoering van de. bekende legende: „De Rattenvanger van Hameln". We gelooven dat de meeste lezers 't verhaal kennen, 't Stadje Hameln werd in de middeleeuwen geteisterd door een ware rattcnplaag, waartegen 't ijverig gemeentebestuur te vergeefs alles in 't werk stelde. Tenslotte kwamen zij met een trekkend gezel overeen, dat deze, tegen een Ibclooning van honderd goudstukken, door dc lokken- Sé tonen Zijner fluit de ratten tot zich zal trekken. Dit gebeurd en de rattenvanger vernietigd zijn buit. Nu echter halen schout en schepenen bakzeil en wil len de* geheele belooning niet geven. De rattenvanger neemt nu wraak, en op een andere melodie, lokt hij nu alle kinderen uit 't stadje tot zich. Groote con sternatie bij de moeders. Door hun drang geeft het stadsbestuur toe en alles komt met den rattenvanger nu in orde. Het eerst tafereel, het lokken der ratten, geschiedde lieden in Schoorl in feestelijk:; optocht. Vanaf het stadhuis van Hameln, aardige imitatie van het oude Schoorlsche raadhuis ging 't, voorafge gaan door 't onmisbare fanfarecorps, langs een aange geven route door 't, dorp; steeds kwamen de ratten 1e voorschijn, uit diverse woningen. Het waren na tuurlijk kinderen, welke in costuum en masker ge huld, zeer duidelijke afbeeldingen waren van bruine on ook witte ratten. Deze costuums, zoo vernamen we, waren gemaakt door mevrouw BackerBreed uit Scliagen. Omstuwd door een groote menschenmenigte, arri veerde de optocht, w.o. een enorm aantal ratten, op het feestterrein, waar tenslotte het tweede bedrijf speelde. Ilct spel van schout en schepenen, van rattenvan ger, rattcn-kindercn en moedors, was uitstekend, de regie, in handen van den hoer Geurt», viel te roe- anen, doch hot geheel had nog niet dat gewenschte tot uitkomst, wat men er zich van had voorgesteld. Toch meenen we, dat V.V.V. met de tooneelvereeni ging „Nieuw I.even" op 't goede pad is. De Ratten vanger van Hameln zou men kunnen besohouwen als een proefstuk, en wanneer men de tekortkomingen goed onder de oogen ziet, vernachten we nog eens jets in de toekomst, dat vooi de V.V.V.-feesten een aardigs attractie kan zijn. Men schenke dan voor al aandacht aan onderwerpen met een zeer levendige handeling, waardoor het publiek in extase kan ge raken; vooral ook denke men bij de organisatie op die punten, waar 't. spel „plaatselijk" is, aan flinko ruimte. Het publiek drong wat te erg. op, wat ten koste van 't spel is. Doch die dingen komen met Je tijd wel in orde, waardoor ook de handeling pakken- dcr zal worden. De olficieele opening. Na dit nummer kwam de officieele opening. Dc heer R. Wogmim, voorzitter van V.V.V., nam het woord en bedankte in goed gekozen taal allen welke hadden medegewerkt om ook dit feest weder te doen slagen. Die medewerkenden waren er velen en van die velen is weder heel wat gevergd, doch het goode is er weer door tot stand gekomen. Van harte wrnschte spreker allen een goed feest en gaf hierna het woord aai» Burgemeester van Fridagh, welke op rle hem eigene vlotte wijze zich kwijtte van de ope ningstaak. Iloera's volgden, waarna elkeen zich we der over het veld verspreidde om eens te zien wat er alzoo was. Da kermisvermakelijkheden. De aanblik was. als vanouds. De spiegelgladde, ruime dansvloer, met buffet en gezellige zitjes, de zweefmolen, de oud-Hollandsche draaimolen, de „hoofden van jut", enz. enz., ze waren er allen om vermakelijkheid te bieden, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt. We zagen schout en schepenen (van Hameln) zweven, in gezelschap van de moe ders der geroofde kinderen. De Rattenvanger keek 't goede werk af. zich vergenoegende met zijn twee honderd goudstukken. Even verder was men bezig een „Zeppelin" met gas te vullen. Na de voorbereiding ('t vullen van bal lons duurt lang) toog het 5 meter lange gevaarte het oosten in, met de reclame „kook op gas en met de noodige Schoorlsche gidsjes. De kinderspelen. Op weer andere punten was de commissie ijverig met talrijke kinderen bezig, voor welke spelletjes wa ren uitgedacht. Voor meisjes van 7—10 jaar was het parool: vlag getjes plaatsen in een stoof. De le behaalde Bregje Groen, de 2e prijs Alie Leen, en de 3e prijs G. de Vet. Jongens van 7—10 jaar moesten houtjes rapen. Do le prijs was hier voor P. Stam, de 2e prijs voor Joh. Ens en de 3e prijs voor A. Wittebrood. Voor meisjes van 10—14 jaar was het slofloopen met een ei op een lepel. Trijntje de Vet behaalde den len prijs, Gre Dekker den 2en prijs, en C. Roozendaa! den 3en prijs. De jongens van dien leeftijd gingen zakloopen. Hier was J. Mulder verreweg de vlugste en had na tuurlijk de beste prijs. Doch ook J. Kooijrnan en J. Korver konden het zakloopen uitstekend en behaal den den 2en en den 3en prijs. Deze prijzen (allen mooie kunstvoorwerpen) wer den 's avonds te 7 uur uitgereikt. Het avondfeest. Te 8 uur 's avonds concerteerde ons fanfarekorps „De Vriendschap", directeur de heer Anderson. Kon talrijk publiek was toen weder van de partij, welke de mooie muziek op hoogen prijs stelde. Meteen was de dansvloer geopend en was het daar een drukte en een gezelligheid van belang. Wat is er weer gedanst, tot laat in den nacht. Als het weder is, zooals Zondagavond, is een open dansvloer ook een bijzonder aantrekkelijk iets. In den loop van den avond werd het gewone bal omgezet in een gemas kerd dito, waaraan 25 nummers deelnamen. De ver scheidenheid was groot en van de costuums was veel werk gemaakt. Een moeilijke taak had hier we der de jury, bestaande uit den heer en mevrouw Van Os en den heer C. Oud. Tenslotte zag ze er echter gat in en kon aan de on derstaande nummers een prijs worden toegekend: Aan no. 12, mooi Schoorl, keurig eigen ontwerp; aan no. 20, Alkmaarsche kaasdragers; aan no, 2, Pierette; aan no. 4, Kaartspel (kwartet); aan no. 6, „de Duin streek", allen een le prijs. Aan no. 17, Vier militairen; no. 15, Schaakspel; no. 16, Torador.'no. 1, Dioganes; no. 14 Kermisgasten, al len 2e prijs. Bij het uitreiken van de mooie prijzen was het ge zicht voor velen wat belemmerd, daar 't publiek te- ver opdrong op den dansvloer. Dit is elk jaar het geval; men plaatse hiervoor rondom den dansvloer een afkeering, zoodat de vloer voor de dansers büjve. De buurtverlichting. De lommerijke Schoorlsche buurt was, door het goede werk van de bewoners, aardig met oranje lam pions versierd, terwijl enkelen ook hunne gevels en étalages aardig hadden verlicht. Ook brandde op liet Raadhuisplein de reclameverlichting: „Kook op gas", helder op. 't Was een gezellig aanzien. Zoo eindigde den eersten met als totaal-indruk: 't is een goede en goedgeslaagde dag geweest. Morgen schrijven we over den 2en dag. Rijvereeniging „West-Friesland". 't Verging de feesten op den tweeden dag al weet niet anders dan op den Zondag, nl. bij de opening, 's middags te 2 uur was het weer bijzonder goed weder voor dit doel en toen de kranige ruiters van de rijvereeniging „West-Friesland" met hun aanvoer der, den heer J. C. Vethman op het feestterrein aan kwamen, was het een schitterend gezicht, die talrijke aanwezigen op het zoo landelijk mooi gelegen gras veld tegen Schoorls hooge en zco mooi begroeide duintoppen en daarbij die flinke boerenpaarden met de Noordhollandsche kranige jongelingschap, w,o. twee vrouwelijke ruiters, wat wel lang de minsten niet waren, in hunne rijprestaties. Er is genoten. Wat is paardendressuur een mooie sport! We benijden die jongelui in hun kunstig be drijf. En dit kan wel geconstateerd worden: ze zijn sterk vooruit gegaan bij wat het vorig jaar werd te zien gegeven. Toen was het gebodene ook goed, doch het stempel van te zijn een jonge vereeniging lag nog op hun vverlc. Nu iets geheel anders. Wat waren er in het caroussclrijden schitterende nieuwe ge- delten ingelascht, het 15-tal ruiters heeft getoond mede te kunnen doen met de besten. Doch ook het springconcours en het patrouillespringen kon er zijn. De heeren D. de Graaf, D. Gecrligs en S. van dei- Oord behaalden respt. den len, 2cn en 3en prijs bij het hindernisspringen. Een luid applaus was het loon voor de ruiters en hunnen leider toen ze het terrein verlieten, 't Was een mooi aanvangsnummer. De Volksspelen. Inmiddels namen ook de volksspelen een aanvang. De jongedames moesten een voetbal op een platten kruiwagen rijden en de praktijk leerde dat dit oen danig lastig geval was. Groote lachsalvo's wanneet- de bal het terrein oprolde, doch nare gezichten van de medeidngsters die dit moest overkomen. Er waren heel wat mededingsters, doch tenslotte kwam, na langen strijd, toch de eindbeslissing. Mej. Koordes behaalde den len prijs, mej. Riet ICriks uit Petten den 2en prijs en mej. Jannetje de Veth den 3cn prijs. Voor de heeren waren er twee spelen, waarbij ze hunne vaardigheid hadden te toonen. 't Was een lange voorbereiding en al laat op den middag, toen een aanvang werd gemaakt met hardloopen met hin dernissen. liet aantal deelnemers was hier niet zoo groot als bij den wedstrijd voor dames. Hierna kwam het oude, doch altijd vermakelijke tobbespel aan de beurt, waarbij menig- bad onvrij willig werd toegekend. De prijzen waren hier voor de heeren, evenals in het vorige spel en dat van de dames, mooie kunstvoorwerpen. Eet avondfeest. 's Avonds te 8 uur concerteerde ,SchooiTs Gemengd Koor" en Bergen s Mannenkoor, beiden onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar We kregen eenige mooie zangnummers te hooren van beide koren. Zang is toch maar altijd mooi, vooral wan neer dit door de koren van den heer Jonker wordt weergegeven. De prachtige avond had honderdsn menschen naar het feestterrein gebracht, welke recht genoten van den zang, weer later van den dans. En toen de slotapothese: het vuurwerk, evenals vo rige jaren ook nu weder verzorgd door de firma Schuurman uit Leeuwarden, 't Kon ook nu weer ten zeerste voldoen, prachtig als het uitkwam cp den stillen avond, tegen den donkeren avondhemel. Eerst nu kon men, bij het Bengaalsch vuur, eens recht goed zien, hoe veel belangstellenden er op het terrein waren. Doch nu kwam het jammerlijke, de dissonant van het geheele feest. Juist toen het vuur werk in volle actie was, ontlastte zich een stevige regenbui, welke voor de vele mooie costuums. al erg te onpas kwam. Dit bedierf op dat moment wel veel van de feestvreugde. Ook na het vuurwerk was de rechte stemming weg. Een natte dansvloer en nRtte kleeding, 't was wel jammer, doch er bleef één troost: de V.V.V.-feesten zijn, op dit kleine oogon- blik van tegenspoed na, er juist goed tusschendcor gezeild. Mogelijk was het een rustpunt tusschen twee van de talrijke depressies welke we den laatsten -tijd toegestuurd kregen. Dat gelukkige moment heeft juist, althans bijna, lang genoeg geduurd om de V.V.V.-feesten te doen slagen. Nu ja, er zijn mogelijk dingen gebeurd welke verbetering vragen voor een volgenden keer. Uit deze gebeurlijkheden valt weer te leeren en het is aan een goed V.V.V.-bestuur, om steeds verbetering onder de oogen te zien. Doch do zomerfeesten in Schoorl behooren Immer tot de ge zellige attracties van de streek, en ook dit feest is zeer zeker voor de bezoekers weder even gezellig ge weest als hare voorgangers. Het strandfeest. Zondag hadden alhier de jaarlijksche strandfeesten, bestaande uit wedstrijden in het maken van zandfigu- ren plaats. Evenals vorige jaren heeft het ook dit maal de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die de wedstrijden heeft uitgeschreven, niet aan belang stelling ontbroken. Het aantal deelnemers bedroeg 130, een aantal dat In vorige jaren nog niet is bereikt. Dank zij het zonnige weer en de uitstekende orga nisatie zijn de feesten een groot succes geworden. Om kwart voor elven verzamelden de deelnemers zich op het Dorpsplein, waarna in optocht naar het strand werd gemarcheerd, waar de voor de deelnemers be stemde gedeelten reeds waren afgezet, zoodat dadelijk met de wedstrijden kon worden begonnen. Was er 's morgens enkel belangstelling van de zijde der pensiongasten en dorpsbewoners, 's middags kwa men velen uit den omtrek om het feest bij te wonen en omte zien wat uit de voortbrengselen der zee lot stand kon worden gebracht. Helaas, hebben ze niet kunnen genieten van wat volwassenen zouden maken, zooals de beeltenis van Dr. Eckener of van den boks kampioen Max Schmeling, als in een onzer groote bad plaatsen gemaakt was. Het strandfeest was een kin derfeest, ofschoon de achtste groep bestemd was voor jongens van 15 jaar en ouder en voor volwassenen. De eenigste deelnemer in deze groep. Pieter de Boer (46 jaar) had dan ook geen concurrentie, zoodat hij ge makkelijk een prijs won. Voor dezelfde groep voor meisjes had zich zelfs nie mand aangemeld. In de zpsde groep, jongens van 12 tot 15 jaar wonnen Arie ten Boekei en Simon Bakon een eerste prijs met een nabootsing van den Strandweg. De tweede pvijs werd toegekend aan Jan Tholen met een molen. De derde prijs won Arend Toes met een stoomboot, de vi&rde Wim Groothof met een huis. In groep 5 wonnen Aagje Vos en AH Luikes Butter onbetwist den eersten prijs met een punten-aantal van 78 (bereikbaar aantal punten bedroeg 80). Het door hen gemaakte zandfiguur was een krokodil. Voorts viel hun 'n eereprijs ten deel voor 't mooiste werkstuk wat dezen middag werd geleverd. De tweede prijs bekwamen Marie de Haan en Catrien Kater, eveneens met een krokodil, met een totaal aan tal punten van 63. De derde en vierde prijs wonnen Ali Tholen en Gre Hoogvorst. In groep 4 won Jan Breed den eersten prijs met een vlinder (aantal punten 67). Den tweeden, derden en vierden prijs werden resp. toegekend aan Piet Timmer man, Jacob van Scheijen en Hans -Grodijn en Henk Vries en Jo Breed. In groep 3, meisjes van 9 tot 12 jaar, werd de eerste prijs toegekend aan Adriaantje de Vries, met een pun tentotaal van 64. De tweede, derde en vierde aan Katrien Zeeman, Neeltje Weij en Anne Vries. In groep twee, jongens van 6 tot 9 jaar, wonnen Jaap en Pieter Breed den eersten prijs met een boerderij, aantal punten 72); de tweede, derde en vierde prijs werd toegekend aan Jan van Honschooten en Jan Hoogvorst. Simon Weij en Jan Vos. In de eerste groep viel de eerste prijs ten deel aan Trudi van der Welle, met een eend, de tweede prijs aan Jantje en Grietje Kater met een huis, de derde aan Jeanne Grabowsky met een vlinder, de vierde aan Ali Breeji. Alvorens tot de prijsuitreiking werd overgegaan, be dankte de edelachtbare heer D. Breebaart alle medewer kenden tot dit feest. Speciaal de Coöperatie „De Tijd geest" te Winkel voor het welwillend beschikbaar stel len van versnaperingen voor de kinderen en de firma Legult uit Schagen, eveneens voor de vrijwillig beschik baar gesteld tractatie. Vervolgens hield de Voorzitter der Jury, dr. E. E. Oterdoom een korte, dooh geestige toespraak, waarin hij nog wees op het feit, dat zoo weinig ouderen mede ge daan hadden, waarna tot de prijsuitreiking werd overge gaan. De niet-prijswinners ontvingen een troostprijs. Om ongeveer zeven uur behoorde het feest weder tot het verleden. De vereeniging voor vreemdellngenver- ker, heeft hiermede haar eerste strandfeest achter den rug. Zondag het tweede, tonsteken op lorrie's. Na *afloop der strandwedstrijden had op het voetbal- terrein 'van de V.V. „Callantsoog" een return-wedstrijd plaats tusschen genoegde vereeniging en de Sparta-ve- teranen uit Schagen. Om ongeveer half vier wordt be ginnen geblazen en reeds dadelijk zit de voorhoede van Callantsoog het doel der veteranen te bestoken. Uit 'n van de vele aanvallen kopt Schut een harde voorzet op schitterende wijze in het doel (10). De veteranen, lang zamerhand weer ingespeeld, weten voor rust den stand op 12 te brengen. Na rust wordt het een saaie ver tooning, want van beide zijden wordt zeer laks gespeeld. De Spartanen niet gewend aan het van greppels voorziene en kleine terrein, worden geheel op eigen helft terugge drongen, doch de voorhoede van Callantsoog is niet bij machte een goed doelpunt te maken. Wel lost J. Kake- beeke vanaf het middenveld een schot op doel, die door den keeper met effect op den linkerschoen op onbegrijpe lijke wijze in het doel wordt gewerkt, waarna Callant soog eveneens op goedkoope wijze ook het derde doelpunt krijgt, zoodat deze wedstrijd door hen wordt gewonnen met 3—2. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Op de laatst gehouden bloembollenveiling was de aan voer zeer belangrijk. Gelukkig waren nu de prijzen iets beter dan op de vorige veiling, zoodat veel meer werd verkocht. We vernamen, dat dit jaar 6 leerlingen van de U.L.O. school hun diploma behaalden, een niet groot getal, let tende op het groote aantal leerlingen, die de school bezoeken. Van die 6 leerlingen, behooren er echter slechts 2 uit de gemeente, die de U.L.O. school gemeen schappelijk in stand houden en 4 uit Broek op Langendijk die aan de gemeenschappelijke regeling niet wenscht mee te werken. Als men in het gewone dagelijksche leven, als particulier persoon, de vruchten plukt van een anders werk, dan moet dit ongetwijfeld bij den betrokken per soon een onaangenaam en wrevelig gevoel wekken. Hoe veel onaangenamer moet dit nog niet zijn als men de gemeenschap heeft te dienen. Ons docht, dat er in dezen alles voor was, met een zachten dwang Broek te ver plichten, zoowel het lief als het leed der U.L.O. school te nemen of te dragen. Anders... Die antithese toch. De electriclteitsvoorziening aan den Lan- gendülc Uitvoerig deden we mededeeling van den loop der dingen op het gebied der electriciteits-voorziening aan Langendijk en St. Pancras aan de hand van de beide rapporten, over deze quaestie verschenen. Met opzet hebben we er geen melding van gemaakt, dat de bespre kingen van het laatste rapport, dat van den Directeur, niet in bijzonder welwillende stemming en sfeer moeten zijn gehouden. We kwamen daarvan althans iets aan de weet. Officieel komt een kranteman nooit iets ter oore 't ls alles maar uit offlcleuse bron, dat hij de zaken, de llchtbedrijven betreffende, moet leeren kennen. Commu- nïqué's van de vergadering der Gascommissie zijn wel eens beloofd, doch zijn zoo goed als nooit gegeven. Wel jammer ls het, dat dit niet van den beginne af is ge schied. Nog meer jammer dat de vergaderingen niet steeds openbaar zijn geweest; ongetwijfeld was dan veel narigheid voorkomen. Persoonlijke antipathie, streberü, politieke wlnstslaanderij hadden dan minder kans ge had, op te treden dan nu. Veel leed en beroerdigheid had dan voorkomen kunnen worden. Hoe het dan ook zij. op 't oogenblik is er weer hommeles. We hoorden, dat dit verband houdt met de tegenstrijdige mceningen, welke de Bestuursleden hebben over G.E.B. of P.E.N. Zouden de gemeentebesturen besluiten, het electrisch bedrijf aan het. P.E.N. over te doen, dan bleef er slechts het Gas bedrijf over en zou het personeel van de thans bestaande Lichtbedrijven voor een deel moeten worden ingekrom pen, de Directeur zou een groot deel van zijn werkzaam heden verliezen, van het baas zijn in eigen huis >oms ook wel 't autoriteitje spelen! moest afstand worden gedaan en wat dat zeggen wil voor sommigen, is moeilijk onder woorden te brengen kortom, er zou een heele reorganisatie het gevolg van zijn. Wij durven r.iet met zekerheid zeggen, of hier ook nog invloeden van persoonlijken aard werken; als het zoo was, zou 't niet voor de eerste maal zijn en dit is zeker, dat 't in ieder geval zaak zal zijn daar in het bijzonder op te let ten. Uit het bovenstaande is niettemin al duidelijk op te maken dat met het aan de orde stellen van de vraag, G.E.B. of P.E.N., een bijzonder vruchtbaar en voor som migen een zeer dankbaar terrein is bloot gekomen voor bijzondere liefhebberijen. Laten we hopen, dat we geen herhaling krijgen van de misère en ellende, die de behan deling van de vermeende gascorruptie heeft gebracht. De voorteekenen zijn inmiddels niet moedgevend. De discussies, in de Commissie of in 't Bestuur der Licht bedrijven, zyn niet van bijzonder aangenamen aard ge weest: de heeren zijn weer eens tegen elkaar opgeloopen Als we goed zijn geinformeerd, zijn er twee partijen, aan de eene zijde de burgemeester van Zuid-en Noordschar- woude, aan den anderen kant de 3 burgemeesters van St.. Pancras, Broek op Langendijk en Oudkarspel. Deze willen eenvoudig uitvoering geven aan het rapport, dat in zake de kabileering is uitgebracht door het Technisch Bureau te Haarlem, welks woordvoerder, de heer Boom, indertijd in de gemeenschappelijke vergadering een uit* voerige uiteenzetting van deze zaak heeft gegeven. De andere party is niet die pertinente meening toegedaan en wenscht althans een nadere uiteenzetting door het P.E.N. In dien zien althans zijn we ingelicht. Gevolg van deze meenïngsverschillen is o.a. dat de voorzitter der commissie voor de gemeenschappelijke lichtbedrijven, de burgemeester van Broek op Langen dijk, als zoodanig het byltje er bij heeft neergelegd. De burgemeester van St. Pancras fungeert nu als zoodanig. Het lukt weer te gaan in de richting als indertijd werd ingeslagen toen de heeren maar niet tot overeenstemming konden komen betreffende de beruchte 5 procent. Do kou3-op-de-koppers mogen bedenken, dat ze toen een lesje hebben gehad, dat zuiverend diende te werken en dat hun geleerd moge hebben, dat autoriteiten den plicht hebben, de zaken zuiver te zien, los van nevenbe doelingen, uit den gezichtshoek van het gemeentebelang Een tweede Langendijk-commissie zal hier wel niet noo- dig zijn, toch vernemen we, dat Ged. Staten reeds met den loop dezer zaak in kennis zijn gesteld. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is overleden de heer J. van Duin, gepensionneerd brievenbesteller. Gedurende een groote reeks van jaren heeft hij dat ambt bekleed en bij zijn aftreden heeft de burgerij blijk gegeven van de hoogachting die zij hem toedroeg. Bij de te Limmen gehouden jaarlijksche schietwedstrij den van een aantal Burgenvachten behaalde die van Zuidscharwoude een lsten prijs met 177 p. jn afd. B., klasse A., 2e 2den prijs in klasse B. met 178 p., en een len prijs in klasse C. OUDKARSPEL. Voorloopig is 't reisje, dat gegeven wordt door den houthandel J. Eecen Gz. ter gelegenheid van zijn 125- jarig bestaan, vastgesteld op 9 Aug., met als dool den tocht 't Gooi. We vernamen dat het geheele personeel aan dit reisje zal deelnemen mogen, waarvan door ieder van zelfsprekend gretig gebruik wordt gemaakt. De gemeenteraad is door den Burgemeester bijeenge roepen tegen Donderdag 31 Juli a.s. des namiddags 8 uur (n. t.) Door den gemeenteveldwachter werd proces-verbaal opgemaakt tegen C. v. d. M. te St. Maarten en J. O. te Oudkarspel, wegens het naast elkaar rijden van meer dan twee wielrijders. Nogmaals wordt er ernstig voor gewaarschuwd in deze gemeente niet met meer. dan twee personen naast elkander te rijden, daar thans on- herroeeplijk procesverbaal wordt opgemaakt. Een zeldzaam geval. Dezer dagen deed zich hier een zeldzaam geval voor. Een ingezetene is in 't bezit van 'een fraaie waakzame Duitsche Herder, die op zeer vriendschappelijken voet met de poes leeft. Zy eten en drinken gezaamiyk en sla pen onafscheideiyk in één mand. *t Interessante van alles is wel dat de kat jongen wierp, in de mand bij den hend. Tijdens dit proces hielp ook de hond ijverig mede de jong geborenen op te knappen. Zulk een vriendschap treft men niet veel aan, temeer niet met een herdershond. Onze plaatsgenoot de heer P. Leegwater, Ryksveld- wachter alhier, slaagde dezer dagen als No. 3 voor de brigadiersrang bij de Ryksveldwacht, tevens benoeming tot Brigadier-Titulair. Aan het voorstel van B. en W. aan den raad om ten behoeve van de kapitaalverstrekking aan het Vleesch- keuringdbedryf (destructor) een tijdelijke leening aan te gaan, groot f 20.000, af te lossen 31 December 1930 en alsdan om te zetten in een vaste leening met een- looptijd van 29 jaren, tegen een rente van het hoogste 5 pet., reeds in ons nummer van Zaterdag meegedeeld, kunnen we nog het volgende toevoegen: Ged. Staten hebben bezwaren ingebracht tegen het raadsbesluit van 2 September 1929, waarbij besloten is tot overneming van*het wegenonderhoud der Bannen Earsingerhorn en Haringhuizen. Dat college acht het niet juist, dat door die overneming de ongebouwde eigendommen, in die Bannen liggende, voor 25 pet. aan lasten ontheven zullen worden, niettegenstaande het ge meentebestuur er op gewezen had, dat vermindering van lasten op ongebouwd ook zal plaats vinden indien het wegenonderhoud bij de Bannen blijft berusten, aan gezien zy ln 1B31 eveneens het recht zullen bezitten een heffing in te voeren op de gebouwde eigendommen; waarvan zij wellicht de opbrengst ten goede zullen doen komen aan vermindering van de lasten op het onge bouwd. Besprekingen tusschen gemeentebestuur en Bannen- besturen om te komen tot een regeling die de goed keuring. van Ged. Staten zal kunnen wegdragen, hebben geen voldoende resultaat gehad. De Banne Barsinger- horn wenscht toe te geven, die van Haringhuizen niet, zoodat B.en W. tenslotte zich genoodzaakt hebben ge zien aan den raad voor te stellen het raadsbesluit tot overneming van het wegenonderhoud in te trekken. B. en W. stellen den raad voor niet in te gaan op het verzoek van Ged. Staten van Noordholland om de bijdrage ten behoeve van de totstandkoming van hei kanaal KolhornSchagen te verhoogen met f 400. Tot Hoofdingeland van de banne Harenkarspel is her benoemd de heer J. Zutt Sr .te Waarland. ZIJPE. De heer J. P. Goelema, le ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, Is benoemd tot secretaris der gemeente IJlst (Fr.) Bü de brug te 't Buurtje is een A.N.W.B. bord ge plaatst. Wegens het drukke doorgaand verkeer door den Rulgeweg is dit richtingbord zeer doelmatig. De afd. Zijpe der IIoll. Mij. van Landbouw orga niseerde voor hare leden met dames eene excursie naar de Zuiderzeewerken. Vandaag heeft dit uil stapje plaats, waarvoor veel animo bestaat.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6