SchagerCourant DE HERDENKING VAN HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE SCHAGER HANDELDRIJVENDE EN INDÜSTRIEELE MIDDENSTANDSVEREENIGING. OM HONDERD DUIZEND DOLLAR! Derde Blad. Dinsdag 29 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8703 Door de Schager Handeldrijvende en Industrieele Miridonstandsverecniging, werd Zaterdag 26 Juli het 25-jarig bestaan harer vereeniging herdacht en deze feestelijke herdenking werd ingezet met een offici- eele ontvangst, tegen half drie, ten raadhuize der ge meente. Door de goede zorgen van den conciërge, den heer J. de Vries, had de raadzaal en de vestibule een recht feestelijk aanzien gekregen, doordat er een flink aan tal vazen met bloemen prijkten. De officieele ontvangst. Bij deze officieele ontvangst waren tegenwoordig behalve den burgemeester, gemeentesecretaris en raadsleden, (de beide wethouders, de S.D.A.P.sche raadsfractie en de heer Van Nuland, waren afwe zig), bestuursleden van de. jubileerendo vereeniging, van Algemeen Belang, van de R.K. Middenstandsver eeniging „de Hanze", do heer J. Koster, burgemeester van Winkel, oud-voorzitter van de Schager Winke- liersvoreeiiiging, de heer I. H. Schene, oud-secretaris, de heer J. Roggeveen J.z. en do heer Tosi Facino, technisch leider der tentoonstelling EMIHU. Toespraak van den Burgemeester. De burgemeester, de heer J. Cornïsscn, het woord nemende, herinnert er aan, dat den laatsten tijd meer dere malen jubileerende vereenigingen of hare gasten binnen deze muren door het gemeentebestuur zijn ontvangen en dat het gemeentebestuur het daarom tot zijn plicht rekende bij gelegenheid van het gewichtige feit dat de Schager Middenstandsvereeniging haar 25- jarig bestaan vierde, in dezen niet achter te blijven. Spr. wijst er op hoe de geheele gemeente gebaat is met een krachtige middenstandsvereeniging als du onze en hij de woorden van waardeering en warmen dank voegt spr. gaarne 'n woord van felicitatie. Wel is 25 jaren niet zoo'n heel langen tijd, maar als dan in die periode zooveel tot stand is gebracht als door de Schager Handeldrijvende en Industrieele Midden standsvereeniging, dan is het toch ook wel weer een lange tij;!. Spr. uit den wensch dat de vereeniging den middenstand tot nog grooteren bloei moge brengen en op de bres zal springen wanneer zijn belangen door anderen mocht worden bedreigd en heet mede welkom de gaston der jubileerende vereeniging en spreekt den wensch uit dat zij aangename herinneringen aan Schagen mogen mededragen. (Applaus.) Het antwoord van den Voorzitter der Scha ger Handeldrijvende en Industrieele Mid denstandsvereeniging. Door den lieer Schmalz wordt deze ontvangstrede met de volgende woorden beantwoord. Mijnheer de Burgemeester, Mijnoheeren, Wanneer ik than£ het woord ga voeren, dan doe ik dat met blijdschap, met opgewektheid en met dank baarheid. Met blijdschap en opgewektheid, omdat de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsver eeniging, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, Iheden jubileert, heden haar 25-jarig bestaan her denkt; en omdat zoovelen aan onze uitnoodiging zoo welwillend gevolg hebben gegeven en hier zijn geko men om met ons dit jubileum te vieren. Met dankbaarheid, mijnheer de Burgemeester, om dat U ons en onze gasten hier op het raadhuis zoo vriendelijk heeft willen ontvangen, en voor de waar- •dccrende woorden, waarmee U ons hebt toegesproken. Ik acht het mij een grootc eer U namens ons bestuur 'daarvoor hartelijk te kunnen bedanken. Maar tevens met dankbaarheid, mijnheer de Burge meester, omdat ik het mij een groot voorrecht acht, 'de Schager Winkeliers vereeniging i.d.t. te hebben hel pen oprichten en gedurende de afgeloopen 25 jaar bijna onafgebroken als bestuurslid heb kunnen mede werken aan do verschillende sociale vraagstukken en de belangen van Schagens Middenstand steeds heb kunnen voorstaan. Ik wil niet uitwijden over hetgeen door onze vereeniging zoo al is gedaan, maar bij dezen mijlpaal, want een 25-jarig bestaan mag wel genoemd worden een mijlpaal, om bij dezen mijlpaal even stil te staan en een terugblik te werpen op liet verleden en straks ook nog even te kijken in de toe komst. Het is met dankbaarheid dat ik wil gedenken den steun van onzen gemeenteraad hij het oprichten van een boekhoud-cursusi later omgezet in de handels- winteravondschool, door het beschikbaar stellen van verwarmde en verlichte lokalen en het verleerien van een flinke subsidie, om onze plannen weer mogelijk* te maken. Ik doe tevens een beroep op dezen raad om voor de plannen die wij hebben ten opzichte van een cursus ter opleiding van winkelpersoneel, ons ook in de toe komst hun welwiilenden, moreclen, zoowel als finan- tieclen steun niet te onthouden. Tevens wil ik met dankbaarheid gedenken den steun tan onzen gemeenteraad bij het. stichten van de 16 middenstandswoningen hier ter plaatse, al liepen de meeningen omtrent dit woningvraagstuk destijds nog al uiteen. Wij blijven dankbaar voor de welwillende wijze waarop dit vraagstuk steeds de aandacht heeft gehad. Een speciaal woord van hartelijkon dank wil ik richten tot U, mijnheer de Burgemeester, dat U zoo welwillend gehoor heeft gegeven aan ons verzoek, om een artikel te schrijven in de feestcourant en de waardeerende wijze waarop U zich in dat artikel over de middenstand hebt geuit. Tevens ook voor de wijze waarop U zich steeds hebt geinteresseerd voor de winkelweek van Schagen, welke week zeer zoker genoemd mag worden een groot middenstandsbelang. Ik heb dat persoonlijk als voorzitter der Winkelweek eenige jaren kunnen constateeren en ik beveel deze zaak ook voor de toekomst bij voortduring in uwe wel willendheid aan. Mocht er dit jaar, wat wij van harte hopen, nog een winkelweek tot stand komen, dan doe ik hier nu reeds bij voorbaat een beroep op uwen Baad. om ook dit jaar uwen gewaardeerdeh steun aan de winkelweek niet te willen onthouden. Het was ook liet bestuur van de Schager Handel drijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging, dat in samenwerking met ons gemeentebestuur en de besturen van Algemeen Belang en de R.K. Mid denstandsvereeniging „De Hanzê", een comité voor Schagen en omgeving wist tot stand te brengen tot bevordering van den aanleg van wegen en kanalen, waarvan U zoo welwillend het voorzitterschap aan vaardde. Al kunnen wij ons 4ook vleien met eenig suc ces en wijzen daarvoor speciaal op de pas toegezegde bijdrage der Schager Kogge, dan zijn wij toch nog niet daar, waar wij wezen moeten en ik wil gaarne van deze gelegenheid gebruik maken en een beleefd, maar tevens krachtig beroep doen op uwen Raad en niet het minst op liet college van Burgemeester en Wethouders en deze dringende aangelegenheid, welke is een levenskwestie voor Schagen, voor uw daadwer kelijken steun in alle opzichten met warmte aanbe velen. Verschillende adressen en verzoeken, te veel om op te noemen, zijn door onze vereeniging in de verstre ken 25 jaar aan het college van Burgemeester en houders, zoowel als aan het raadscollege gedaan. Deze verzoeken en adressen hadden steeds uwe wel willende aandacht en zijn geheel of gedeeltelijk inge willigd en daarvoor zijn wij dankbaar, al waren wij niet steeds voldaan. Maar het is hierop dit oogonblik niet, de plaats om daarover na te praten. Het was de middenstand in 1005, die had te dienen en te zwijgen. In die 25 jaren is echter die toestand gewijzigd. Dip dienende rol wil de Middenstand gaar ne blijven vervullen, maar hij durft thans ook voor zijn meening uit te komen en is door de organisatie geworden meer zelfstandig. Wij hebben in den loop der jaren gewerkt voor he tere toestanden in onze bedrijven, maar hebben ook bewezen te kunnen opbouwen en daardoor te helpen bevorderen de belangen onzer gemeente. Im Grossen Ganzen kunnen wij tevreden zijn over het verleden. Maar waar Schagen als centrumplaats 1 staat voor groote toekomstplannen, is het geboden tiat overtieid en middenstand met onze omgeving een drachtig samenwerken. Dat toch kan niet anders zijn dan in het belang van Schagen in 't algemeen en voor Schagen's Middenstand in het bijzonder. Dat dit zoo moge zijn. (Applaus.) Door het gemeentebestuur wordt dan een glas wijn en een sigaar aangeboden en de burgemeester drinkt op de welvaart en bloei der Middenstandsvereeniging Door den heer Schmalz wordt den conciërge, den heer De Vries, dank gebracht voor de feestelijke aan kleeding van raadzaal en vestibule, spr. ziet daarin een bewijs, dat de heer De Vries meeleeft met den Schager middenstand. De receptie in het tentoonstellingsgebouw. 't. Is ongeveer half vier als de genoodigden en de zeer vele vertegenwoordigers van plaatselijke vereeni gingen in het tentoonstellingsgebouw van de EMIHU hebben plaats genomen. Ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Hollands Noorderkwartier ie Alkmaar is vertegenwoordigd en wel door haar algc- mecnen voorzitter, den heer Arntz en door den secre taris den heer Scheïfel. En liet is hier dat de heer Schmalz het woord neemt voor het uitsproken van de volgende feestrede. Geachte Aanwezigen, Dames en Heeren! Op mij rust thans de aangename, maar ook zeer vereercncie taak, als Voorzitter der Schager Handel drijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging U allen namens hel Bestuur hartelijk welkom te hee- tcn. Een bijzonder woord van welkom wil ik richten tot onzen Burgemeester den heer Cornelissen, (de hoeren Wethouders hebben zich laten verontschul digen), tot de leden van onzen Raad en den Ge meente-Secretaris, tot het Bureau van de Kamer van Koophandel, de heeren Arntz cn Sclieffel, de heer Hol ster heeft zich laten verontschuldigen, ook het Be stuur van dc Kon. Ned. Middenstands bank, lot de besturen van Algemeen Behing en de R.K. Midden standsvereeniging De Hanze, tot de afgevaardigden van andere plaatselijke vereenigingen en van de ver schillende Middenstands Vereenigingen uit onze om geving, speciaal tot de oprichters, voor zoover hier aanwezig en tevens een woord van dank voor het initiatief dat zij hebben genomen om deze vereeniging op te richten en niet het minst aan onze pers, bene vens allen die hier aanwezig zijn en door hunne te genwoordigheid blijken van belangstelling toonen voor ons jubileum. Ik heb dat zooeven op het Raadhuis reeds gememo reerd, dat het ons tot blijdschap en opgewektheid stemt, dat het heden is de dag waarop voor 25 jaren dato 26 Juli 1905, de Schager Winkeliers Vereeniging werd opgericht, en tot dankbaarheid omdat zoovelen aan onze uitnoodiging zoo welwillend hebben gevolg gegeven en door hunne tegenwoordigheid blijken ge ven van belangstelling, daarvoor onzen hartelijken dank. Wat betreft de gebeurtenissen van af de oprichting en hetgeen door onze vereeniging is tot stand ge bracht heeft de heer J. H. Schone, onze gewezen le secretaris, in de Feestcourant duidelijk en uitvoerig omschreven, daarvoor wil ik den heer Schone namens ons Bestuur hartelijk dank zeggen en tevens nog eens van deze plaats een woord van hulde richten tot den heer Schene. voor alles wat hij in het belang van on- zp vereeniging heeft gedaan, en ik beveel gaarne ie belangen van Schagens Middenstandsvereeniging bij hem aan. Ten opzichte van de Handelsavondschool wil ik te vens van deze gelegenheid gebruik maken, om den Directeur, den heer Deenik mijn compliment te ma ken, voor de uitstekende wijze waarop hij zich steeds van zijn taak als Directeur heeft gekweten, en ook danken voor de prettige samenwerking met hel Dag. "Brit uur. tevens Commissie van Toezicht. Nu Z.E. aan stonds denkt heen te gaan, wil ik hem gaarne namens het Bestuur toewensclien, dat het hem gegeven moge zijn, nog vele jaren van zijn welverdiende rust te kunnen genieten: ook de leeraren, de heeren Brou wer en Koning, benevens de afgetreden functionaris sen namens het Bestuur een woord van hartelijken dank voor alles wat zij in het belang van onze Han delsavondschool hebben gedaan; ook den congierge past een woord van dank. Tevens wil ik niet verge ten onzen Directeur-Roekhouder van de Glasverzekc- ring, den heer G. van Bodegraven dank te zeggen voor de actieve wijze waarop hij zijn taak verricht en eveneens de Bestuursleden, de heererft Ranke en Goedhart en niet het minst den heer J. H. Schene als voorzitter hartelijk dank voor hunnen arbeid. Aan de Commissie van Toezicht van onzen Wo ningbouw de heeren TToutlosser en Koning, benevens den administrateur, den heer Schoorl, is hier een woord van dank op zijn plaats. Dok die heeren. die zich beijverd hebben voor de verschillende goed geslaagde winkelweken wil ik gaarne een woord van hartelijken dank zeecon cn beveel deze zaak in aller belancstellintr ten zeerste aan. Tevens dank aan de vereeniging Algemeen Be lang en de R.K. Middenstandsvereeniging ..de Hanze" voor de welwillende medewerking en den verleenden steun bij de op touw gezette acties. Tevens dank ik FEV1U.KTON Vit het Amerikaansch van FRANK L. PACKARD. 2. Hij liep nu snel in gebukte houding voorwaarts. Het was het werk van een paar seconden; op het punt waar de oprijlaan zich plitste en rondom het huis boog, schoot hij pijlsnel naar den zijmuur van de villa en hurkte, gespannen luisterend onder het venster van de studeerkamer. Een minuut ging voorbij... nog een... geen geluid! Voorzichtig richtte hij zichop .terwijl hij zich zoo dicht mogelijk tegen den muur drukte en zorg droeg om ter zijde van het venster te blijven. De vensterbank bevond zich zoowat ter hoogte van zijn schouders, en voetje voor voetje naderbij sluipend, slaagde hij erin een blik in de kamer te werpen. Voorzoover hij kon zien, want de overgordijnen waren halfdicht getrokken, was de kamer leeg. Dat was het speculatieve element, waar voor hij bij zijn berekeningen was uitgegaan. Als Tyde- man niet van den gewonen regel afweek en waarom zou hij? zat hij nu aan het diner. En de eetkamer lag aan den anderen kant van het huis! Niemand in de villa, noch een van de huisgenooten, noch iemand van het personeel had op dit uur iets in de bibliotheek te maken. Had er iets te maken! Maar sloot dat ook absoluut de mogelijkheid uit dat er iemand kwam? Er kwam een uitdagende uitdrukking in Dave's oogen en met een onverschilligen ruk haalde hij de schouders op. Dat was nu eenmaal de kwade kans een loterij blééf het tenslotte! Zijn vingers tastten naar het schuifraam en onder zochten het rustig. Er was geen beweging in te krijgen! Of en zoo ja, waar het vastgezet was, wist hij natuur lijk niet; de geringste druk die hy van buiten af erop kon uitoefenen was in elk geval niet voldoende om het omhoog te schuiven. Nu kwam de beitel, dien hij had meegenomen uit de gereedschapskist van de auto te .yas! Hij moest om schieten; het was nog licht en elke minuut dat hij treuzelde verhoogde het gevaar dat hij gesnapt werd. De scherpe kant van den beitel werd tusschen den onderkant van het raam en de vensterbank gestoken en met een blad werd het venster eeri paar centimeter opgeschoven. Het venster was niet van binnen gesloten het had allen maar wat geklemd! Nu duwde Dawe zijn vingers in de opening en gemakkelijk en geluidloos gleed het raam naar boven. Met een lichten, luchtigen sprong, wipte hij over de vensterbank; hij kwam met een plof op het dikke vloertapijt terecht en stond on beweeglijk, verborgen in een van de zware gordijnen. De kamer was inderdaad leeg. Terwijl hij door de opening van het gordijn gluurde, kon Dave zien. dat de deur die naar de gang voerde, gesloten was. Van den anderen kant van het groote huis, kwam, gedempt gelach, stemmengemurmel. ondefineerbare geluiden. De gesloten, wilskrachtige dunne lippen van den indrin ger krulden even; de kust was veilig: de goden sche nen hem gunstig te zijn. De familie zat aan het diner zooals hij verwacht had. Onhoorbaar bewogen Dave's lichte voetstappen over het mollige tapijt, terwijl hij de kamer doorliep. Nu was hij bij het groote schrijfbureau dat ongeveer in het midden van de kamer stond. Dat was het meest-waar- schijnlijke. om zoo te zeggen de natuurlijkeplaats om het geld te bewaren. En als het hier niet was weer dat fatalistisch schouderophalen wel. dan zou hij verder zoeken... boven in Tydeman's slaapkamer als het noodig was of waar dan ook... Eén ding was zeker, nu hij het spelletje eenmaal begonnen was, zou hij het niet opgeven; hij zou het geld te pakken krijgen of zij zouden hém te pakken krijgen... Hij zou winnen... of verliezen! Winst of verlies... tot nog toe was immers alles in zijn leven een gokje geweest! Onbevreesd, in gespannen aandacht, zijn oogen schild wachten voor iedere mogelijke beweging of ieder moge lijk geluid in huis. trok Dave de eene lade na de an dere open. Zijn hersens werkten onafgebroken. Hij zou de gladste spitsboef van de Vereenigde Staten zijn als hij wilde, hadden ze hem gezegd! Misschien hadden ze gelijk, maar het interesseerde hem weinig; het vak trok hem niet aan! Dit was de eerste slag dien hij sloeg, het zou de laatste zijn. Het was genoeg voor de rest van zyn leven anders was het 't risico niet waard en zou hij het niet ondernomen hebben. Hij zou naar het Oosten trekken en eenmaal daar, zou hij doen als of hij het geld bij stukjes en beetjes verdiende, totdat niemand meer verbaasd zou zijn dat hij een ton bezat. Er waren .onder de gildebroders meer slimme vogels met hersens, maar ze gebruikten ze verkeerd, ze ge bruikten ze voor te kleine ondernemingen, zoodat ze telkens opnieuw weer aan den slag moesten en vroeg of laat tegen de lamp liepen. Hij boog zich naar een van de onderste laden, een lade. die gesloten was en wipte haar open met zijn beitel. Ziezoo!, zei hij zachtjes tegen zichzelf; zijn onver stoorbare kalmte verliet hem ook nu niet. Het ziet er naar uit alsof we hier hebben wat we zoeken! Keu- rig-netjes in een pakket. Ze waren nog attenter dan ik had durven hopen! Hij nam het pakje uit de lade. Het was goed ingepakt met sterk touw en gezegeld met verscheidene groote lakken. Er kon geen twijfel bestaan omtrent den in houd; maar voorzichtig als hij was. maakte Dave Hen- derson toch'een opening in het papier en zag de ge- kruisbande pakjes spiksplinternieuwe geelruegen. De jongeman knikte tevreden en liet het pakket in zijn zwarte tasch glijden. Hij had in zijn bezit waarvoor hij gekomen was: honderd duizend dollar! Hij duwde de lade weer dicht en bekeek de slultng een oogcnbllk nauwkeurig. Hij was zoo voorzichtig te werk gegaan met zijn beitel, dat er geen spoor van braak aan de lade te bemerken was. Een glimlachje van voldoening kwam op zijn, gezicht: dat strookte precies met zijn bedoelingen! Pas als hij straks niét Skarvan's auto voor de deur zou stilhouden en zich, alsof er niets gebeurd was bij Tydeman zou aanmelden om het geld in ontvangst te nemen, was het oogen- blik aangebroken Waarop de vermissing zou worden gemerkt! En dan zou zeker niemand het in zijn hoofd halen om yerdenking tegen hem te koesteren. Zoo had hij het op zijn tocht hierheen beredeneerd. En nu hij het nog eens overdacht, leek het hem nog steeds te sluiten als een bus. Hij liep weer met zachten tred naar het raam, Jiet zich buiten op den grond zakken en wist ongezien op den weg te komen. Het werk was volbracht! Hij had zijn 100.000 dollar. Niet de minste tegenspoed of hin dernis had hij ondervonden... het was verbluffend een voudig geweest, nog veel eenvoudiger dan hij had durven veronderstellen. Tam, dat was het goede woord ervoor! IIL De Strik. Dave Henderson zorgde geen tyd te verliezen op zijn terugweg naar huis. Nog geen twintig minuten nadat hij de villa van den millionair verlaten had, slipte hij de den heer Deutekom voor den gelukwensch namens de Hanze in onze Feestcourant geuit. Ook den heer Van Huit, welke eenige jaren als Rechtskundig Adviseur van onze vereeniging fun geerde, een woord van hartelijken dunk. Door het Bureau van Advies der Kamer van Koop handel werd daarop als Rechtskundig Adviseur voor Schagen cn omgeving aangewezen de heer Mr. J. A. E. Buiskool alhier, die als Directeur van den Midden stands Bank bleek te hebben een open oog voor den Middenstand. Zijn adviezen, zoowel als de welwil lende loyale wijze waarop deze steeds zijn verstrekt, worden door ons op hoogen prijs gesteld. Mr. Buiskool heeft zich tevens zeer verdienstelijk gemaakt met het artikel in onze Feestcourant te schrijven „Middenstanders weest paraat!" Daarvoor wil ik Z.Ed. ook namens het Bestuur hartelijk dank zeggen cn vooral voor de wijze waarop Z.Ed. als buitenstaander den Middenstand op het hart drukt dat organisatie noodzakelijk is; ik spreek daarbij den wensch uit dat aan zijn waarschuwende stem gehoor zal' worden verleend. Ook het Dagelijksch Bestuur van den Kon Ned. Middenstandsbond, in hei bijzonder den heer Inge- nool, een woord van hartelijken dank voor de wijze van voorlichting betreffende de beweging van den Middenstand. Hulde cn dank wil ik gaarne brengen aan het Bu reau van de Kamer van Koophandel voor den wei- willenden zer gewaardeerden steun, dien wij steeds nebben mogen ondervinden niet het voeren van actie op een of ander gebied, en in het bijzonder aan den heer Scheffel voor de steeds zoo welwillend verstrekte gegevens van voorlichting den handel betreffende. Mijn reeks van bedankjes zou niet volledig zijn in- di''ii ik niet. zou noemen onze plaatselijke pers, en ik wil haar dan ook gaarne namensNhet Bestuur harte lijk danken voor de hulp en bijstand in de nfgelno- pen 25 jaren aan onze vereeniging verleend en ik be veel de belangen van Schagens Middenstand ten zeer ste hij haar aan. Ook voor de uitstekende wijze waarop onze Feest courant is verzorgd, mijn compliment en een woord van hulde en dank. Ook wil ik mijn mede-bestuurderen gaarne har telijk dank zeggen voor do medewerking cn den steun, welke ik gedurende mijn voorzitterschap van alle heeren heb mogen ondervinden cn ik wil gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om Bestuur en leden hartelijk te feliciteeren met het 25-jafig jubileum hunner vereeniging en ik spreek daarbij de hoop uit, dat het hun gegeven zij. nog vele jaren met onver- moeiden ijver op den ingeslagen weg voort te gaan en met eendrachtig streven cn samenwerken van Overheid en Middenstand dat te bereiken, wat in het belang is van Schagen en zijn omgeving in het algemeen en van Schagen's Middenstand in het bij zonder. Tevens een woord van hartelijken dank aan onze Feestcommissie, de heeren Roggeveen. Kossen, en Rotgans voor de vele werkzaamheden de voorberei dingen van ons feest betreffend. F.n aan allen dia hebben medegewerkt en bijgedragen tot den bloei van onze vereeniging. En tot slot een woord van hartelijken dank aan allen die hier aanwezig zijn en door hun aanwezig heid blijk geven van belangstelling in ons feest. Een warm applaus weerklinkt na het. uitspreken van deze rede. De stroom van gelnkwenschen en de stof felijke blHken van belangstelling en groo te sympathie. F.n als nu de Voorzitter de gelegenheid biedt om het bestuur van de jubileerende vereeniging te rompli- menteeren. dan wordt daar nl bijzonder druk gebruik van gemaakt. Uit alle toespraken bleek wel de groote sympathie die men voor de Schager Handeldrijven de cn Industrieele Middenstandsvereeniging heeft en bovendien de waardeering voorde wijze waarop het wakkere bestuur voor de belangen van Schagen s middenstand opkomt en die, zooals de algemeene voorzitter van de Kamer van Koophandel opmerkte, het geheim vormde van het merkwaardige feit dat een plaatsje als Schagen met zoo'n gering aantal in woners. zoo dikwijls, ja zoo algemeen de aandacht van een groot gedeelte van Noordholland tot zich trekt. Burgemeester Cornelissen complimenteerde na mens het gemeentebestuur, de lieer Arntz namens de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de heer J. 11. Schene namens de Onderlinge Puiglasverzekering, «le heer Ant. Deutekom namens de R.K. Middenstands vereeniging „de Hanze", de heer D. Brouwer namens de Schager Leesbibliotheek, de heer C. Blaauboer na mens de gymnastiekverecniging „Lycurgus" en de Winkelweekcommissie, de heer A. C. Roggeveen na mens de Harddraverijvereoniging „Westfriosland". de heer W. Watertor namens de voetbalverecniging „Sparta", de heer G. Kousebami namens de Schager bad- cn zwem vereeniging ..De Wiel", de heer Mr. J. A. E. Buiskool, namens de vereeniging „Algemeen Belang", de heer Bel namens de Schager Orkestver- eeniging, de heer Weiman namens den leider van de huishoudbeurs. Burgemeester Koster van Winkel als mede-oprichter der vereeniging. de heer J. II. Schene namens de Vereeniging tot het houden van steeg weer binnen aan de achterzijde van het armoedige huis aan de armoedige straat, dat hij zyn „home" noem de. stapte de schuur in en sloot de deur zachtjes weer achter zich. Het was het werk van een oogenblik om het verzegelde pakket uit zijn tasch te nemen, het door het deurtje van de oude duiventil" te schuiven, het in een hoek daarvan te duwen, het te verstoppen onder het oude stroo, dat in de verre dagen dat mrs. Toolcr haar teedere zorgen over de duiven uitstrekte, gediend had om den bodem van het hok te bedekken en het deurtje weer te sluiten. Hij reeg zijn schoenen weer los en trok ze weer uit. Er was nu nog maar één ding waarvoor hij te zorgen had, 300.000 dollar onaantastbaar te maken: Toolcr mocht dan was zijn alibi perfect en daarmee het bezit van de hem het huis niet hooren binnenkomen. Tooler moest er volkomen van overtuigd zijn dat hij, Dave Henderson, het huis niet verlaten had.' Zoodra hij weer in zijn kamer was aangeland, zou hij zijn schoenen weer aantrokken en Tooler toeroepen dat hij weer wegging; met de leege tasch zou hy dan in de auto stappen en alsof er niets gebeurd was naar de villa van Martin K. Tydeman rij den. Dan zul je de poppen aan het dansen hebben! zei Dave bij zichzelf. Als ik den ouden Martin K. vraag om mijn tasch te vullen en hij gaat het geld halen...! Zijn inwendige alleenspraak eindigde abrupt. Hij had de deur die in het huis voerde, geruischloos geopend en sloop langs den wand van de gang naar de deur van zijn eigen kamer aan den voorkant van het huis. toen hij opeens stijf en onbeweeglijk bleef staan. Was het verbeel ding. speelde zijn fantazie hem parten of was Tooler be neden gekomen? Het was hem of zijn oor de klank van een diepe stem opving en het scheen alsof die rtem uit zijn eigen kamer kwam! Hij glimlachte grimmig en zette zijn sluiptocht voort. Hij had de heele onderneming erg „tam" gevonden cn nu alles afgeloopen was zouden zijn zenuwen hem dc baas worden? Maar in het volgende oogenblik was de glim lach van zijn gezicht weggevaagd. Hij perste zijn lippen op elkaar; stond voor de tweede maal stil, stijf tegen den muur gedrukt. De deur van zijn kamer was niet gesloten en het waren niet zijn zenuwen die hem parten speelden; de deur stond op een kier; de woorden die gesproken werden waren heel goed verstaanbaar cn ce diepe stem kwam hem nu angstig bekend voor. Ik heb den trein gepakt en Bookie heeft hem wijs gemaakt dat hij Tydeman pas aan de telefoon had ge kregen nadat de trein weg was... waar ik notabenc in zat! Begrijp je? Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9