Raad Barsingerhorn, iAspirin Een fantastisch verhaal Vergadering van den Raad, op Dinsdag 29 Juli 1930, des, middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, secretaris de heer Loggers. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld, onder dankzegging aan den secretaris. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat de begraaftoestellen per stuk f 200 kosten, waarbij nog de gewone onkosten komen, zoodat een bedrag van ongeveer f 500 op de volgende begrooting geplaatst zal moeten worden. De brandkranen zijn besteld, n.1. 2 voor Haringhul zen en 5 voor Barsingerhorn. Bij de school te Barsin gerhorn zal een bak worden geplaatst voor berging van papier; de bak zal iedere week worden geleedigd. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de Ministers van Financiën en Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw d.d. 24 Juni 1930, houdende mededeeling, dat de uitkeering per inwoner bedoeld in art. 3, onder b, der wet van 15 Juli 1929, Stbl. 388, wordt geraamd op f 6.1368. b. Besluit van Ged. Staten van Noordholland, hou tlende toezending van een afschrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 11 Juni 1930, No. 37, tot goed keuring van het Raadsbesluit tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer gemeentelijke inkomstenbelas ting 1930-1931. c. id. d.d. 2 Juli 1930, houdende toezending van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 14 Juni 1930, No. 80, tot goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende de classificatie der gemeente voor de heffing der personeele belasting; d. id. houdende bericht van ontvangst van de ver ordening tot wijziging der politieverordening (losloopen honden); e. schrijven van B. en W. der gemeente Alkmaar, houdende toezending van een verslag van den Keurings dienst voor Waren over 1929; f. bcgrootlng van ontvangsten en uitgaven van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen voor 1931; g. schrijven van Mevr. A. KooijmanKuiper te Ha ringhuizen, houdende mededeeling, dat zij haar benoe ming tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aanneemt; h. id. van den heer J. Smit Gz. te Barsingerhorn tot lid van het Weezen Armbestuur; i. schrijven van K. Visser e.a. te Kolhorn d.d. 7 Juli 1930, houdende dankbetuiging voor het Raadsbesluit tot wijziging van de Algemeene Politieverordening der gemeente. B. en W. stellen voor, de onder a t.m. 1 genoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van de ter goedkeuring ingezonden verordening, aangevende de maximum-snelheid voor motorrijtuigen, vragen Ged. Staten, op welke wijze de toegestane maximum-snelheid ter kennis van het publiek zal worden gebracht. De Voorzitter deelt mede, dat geantwoord zal worden, dat borden geplaatst zullen worden. j. Schrijven van het Bestuur der voetbalvereeniging „S.D.O." te Kolhorn, d.d. 9 Juli 1930, houdende verzoek haar recht van overpad te willen verleenen over het terrein voor lichamelijke oefeningen te Kolhorn en haar toe te staan, bij wedstrijden, die nooit tijdens de school uren zullen worden gehouden, voor dat gedeelte entree te mogen heffen. B. en W. stellen voor de gevraagde toestemmingen tot wederopzegging toe te verleenen. Wordt goedgevonden. k. Rekening en verantwoording van de Gezondheids commissie, gezeteld te Schagen over 1929. B. en W. stellen voor deze goed te keuren. Aldus wordt besloten. De Kanalisatie. Schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland houden de verzoek, ten behoeve van het kanaal StolpenScha genKolhorn de toegezegde bijdrage alsnog met 40 keer f 200 ia f 8000 te willen verhoogen. Aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat de toegezeg de bijdrage alleszins voldoende is te achten, stellen zij voor, hierop afwijzend te beschikken. Ged. Staten achten het zeer noodzakelijk, dat ten minste met één kanaal wordt begonnen en dringen aan op een spoedige beslissing. De Voorzitter vraagt of de leden over dit schrijven door CASSANDRUS. Hebt gij hem reeds gezien? Ik heb hem een bezoek gebracht. Door een mijner vrienden had ik een uit- noodiging gekregen, om eens kennis met.hem te ko nion maken. Vooraf moest mijnheer per telefoon van mijn komst verwittigd zijn, daar geen enkele mi nuut van zijn kostbaren tijd mocht verspild, of onge bruikt gelaten worden. Nauwkeurig moest ik tegelij kertijd opgeven, den afstand tusschen mijn woning en zijn celgebouw, en de tijdruimte, die ik noodig had, om een meter af te leggen. Zoo wist mijnheer Mechanicus op de seconde, wan neer ik den voet zou zetten op de ijzeren trede, die als hij het goed vond, een bezoeker in zijne tegenwoor digheid zou voeren. Nadat ik met minutieuze nauwkeurigheid aan alle voorschriften had voldaan, stapte ik streng in den afgemeten pas naar de woning van den heer Me chanicus. Als ik zeg; woning, dan moet men dat woord niet opvatten in den gewonen zin. Werkplaats zou juister zijn, ware het niet, dat Mechanicus beide, •woon- en werkplaats tot één begrip bad gemaakt. Het geheel, dat men uit de verte reeds van alle an dere gebouwen onderscheiden kon, was niet anders dan een volmaakt zuivere kubus. Mechanicus had het ruimtebegrip tot. in de uiterste perfectie doorgetrok ken. Elke afronding neemt ruimte weg, had hij aan zijn architect bewezen; en alleen „efficiency" mocht zijn lichaamshulsel (zoo noemde meneer 't gebouw tje) uitdrukken. Kleur voor het materiaal was een sentimcnteele overbodigheid; het uitwendige was be ton, beton is grijs, haast kleurloos.... juist in orde. Deuren of ramen waren niet te vinden; één ope ning aan den voorkant en een aan den achterkant. Ken zuivere rechthoek natuurlijk, een Meter breed, en twee Meter hoog, nauwkeurig in de as van het gevelvlak. De diepte der opening bedroeg weer precies een Meter. In den achterwand werd een kleine spleet zichtbaar, zoodra iemand binnentrad; de ingewijde wist, dat dit bctcekcnde: men kon daar juist een voet in plaatsen; deed men dit, dan kwamen, indien de bezoeker welkom was, ter hoogte van den schou der, links en rechts metalen knoppen uit den wand naar voren; deze konden vastgegrepen worden en plotseling schoot de bezoeker in z'n metalen lift om hoog, terwijl onder hem een volkomen gelijk en gelijk willen discussieeren. Spr. heeft zelf de in het schrijven genoemde vergadering bijgewoond en Is bereid in comité daarover mededeelingen te doen. De openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt met algemeene stemmen beslo ten om niet meer te geven dan reeds is toegezegd. De stichtingsbosten van de Central nood- slachtplaats en verwerkingslnrichtbig. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke leening van ten hoogste f 20000, af te lossen 31 December 1930, en tot het op dat tijdstip omzetten dier leening in een vaste geldlee- nlng, af te lossen in hoogstens 29 jaren en een rente van hoogstens 5 pet., een en ander ten behoeve van de kapitaalsverstrekking aan den Vleeschkeuringsdienst ln den Kring Barsingerhorn. De heer Kater zegt dat het al met al een belangrijk bedrag wordt, door er nu weer f 20000 op te lappen. De Voorzitter zegt dat de waterzuivering al f 7000 kostte en ook het straatwerk heel wat heeft gekost. Er is ook besloten een nieuwe waterput te maken, want het slootwater was niet in orde en om het water van de waterleiding te betrekken zou te duur worden. De Commissie heeft met algemeene stemmen het bedrag tot f 145000 verhoogd. De zaak gaat niet slecht, als bui tengemeenten er bij komen, is dat voordeel. De heer Kistemaker zegt dat het tot het reinigen van water moest komen. De heer Engel zegt dat als we een aanmerking wil den maken, dit dan ook de eenigste zou zijn. De begroo ting is veel te gunstig opgezet, er was nogal tegenwer king en er is zeker overwogen dat als de zaak eenmaal staat, de verhooging van de stichtingskosten gemakke lijker gaat. Goochem zijn ze geweest. De Voorzitter zegt dat elk gebouw meer kost dan oorspronkelijk wordt geraamd, dat weten we zelf ook wel. De heer Engel zegt dat die waterverontreiniging be kend was. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het wegenonderhoud en wat de Bannes zul len hebben te betalen. Volgt het voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit van 2 September 1929 tot overname van het wegenonderhoud der Bannes Barsingerhorn en Haring huizen. Bij dit voorstel hebben B. en W. de volgende uitvoerige toelichting: Bij besluit van uw college van 2 September 1929 werd besloten, de in eigendom aan de gemeente toebehooren- de, en in onderhoud bij de Bannes Haringhuizen en Bar singerhorn zijnde wegen, ingaande 1 Januari 1930 ln onderhoud over te nemen onder voorwaarde, o.a. dat de kosten van onderhoud tot een bedrag van hoogstens f 5500 jaarlijks zullen worden gedekt door een heffing, als bedoeld in art. 242c der gemeentewet (f 4500 onge bouwd en f 1000 gebouwd). Tegen de goedkeuring van dit besluit bestaan bij Ged. Staten bezwaren, ons kenbaar gemaakt bij schrijven van 12 April 1930, en in hoofdzaak hierop neerkomende, dat door een heffing ex art. 242c der Gemeentewet niet de zelfde personen zullen worden getroffen als thans, nu het onderhoud bekostigd wordt uit de kas van de Ban nes (de z.g. uitwonende eigenaren worden dan vrijge laten) Ged. Staten geven daarom in overweging te bepa len, dat de Bannes het gekapitaliseerde bedrag van de gemiddelde jaarlijksche onderhoudskosten over' de laat ste 10 jaren in de gemeentekas zullen storten. Door ons is in antwoord op voormeld schrijven aan Ged. Staten verzocht, te willen berichten, of het hun goedkeuring kan wegdragen, dat de heffing van een belasting ex art. 242c der Gemeentewet wordt vervan gen door een jaarlijksche bijdrage van de Bannes van f 4500, en dat het restant van de gemiddelde jaarlijksche lnderhoudskosten ad f 1000 wordt gevonden door een gemeentelijke heffing op de gebouwde eigendommen Aan het bezwaar van Ged. Staten, dat onder de nieuwe regeling enkele eigenaren van ongebouwd belaétvrij ko- Vandaag heet en droog, morgen misschien krfAl koel en nafl Daarom ook in den J zomer nooit zonder y. Aspirin-tableffen. Seenig op de wereld Lol op oranjo band en BayorLruis. Prij» 75 ClO soortig stuk metalen wand de opengekomen plaats weer bezette. Zoo verging het mij ook; ik steeg, met het eigen- aanlig gevoel, van door een soort .modernen draak op geslokt te worden! Het duurde echter slechts een mi nuut; ik voelde mijn cel 90 draaien, de wand, waar aan ik mij bij de knoppen vasthield, draaide bliksem snel naar buiten, schokte weer 10 c.M. terug en wierp mij met onweerstaanbaar geweld achterover ik dacht dat mijn laatste uurtje geslagen had... maar neen! ik kwam tot mijzelf, zittende, zeer comfortabel in een ingenieusen ruststoel. Ik moet wel een zeer onnoozel gezicht hebben ge trokken, want opkijkend, zag ik tegenover me iemand in zoo'n zelfden stoel zitten te schaterlachen Welkom, vreemdeling!" brulde hij door het lachen heen, „welkom in mijn tweede lichaam! Je vindt de intocht misschien een beetje ongewoon, maar daar ben je gauw over heen. Heb ik mezelf en jou niet op keurige wijze de moeite van aanbellen, wachten totdat er opengedaan wordt, binnentreden, voorstellen en plaatsnemen bespaard?" Ik vond zoo gauw geen antwoord en Mechanicus wachtte er geen twee seconden op! „Voorstellen óók.... heelemaal niet noodig.... 't voornaamste bekend: am bitieus jong journalist, eenige algemeene ontwikke ling, smaak, weet iets van dichtkunst en muziek (al lemaal humbug!) <ioot aan schilderen (niet veel beter dan humbug!) spreekt een beetje de moderne talen (hm) vooruitstrevend („pooh") nog ongetrouwd (geen verdienste!) eerlijk (ook geen verdienste) onbemid deld (natuurlijk!) energiek...." „Mijnheer Mechanicus", trachtte ik tusschen den woordenvloed in te brengen „een halve seconde, dan ben ik klaar", zei m'n gastheer maakt over 't algemeen een behoorlijken indruk en verdient ge holpen te worden, basta." „Mijnheer Mechanicus, het schijnt mij eenigszins on gewoon, om iemand's doopceel te lichten, voordat hij in de gelegenheid is geweest, om iets te zeggen Met een curicusen blik keek hij even naar me; „me neer X, als u niet gekon.cn zijt, om iets ongewoons, waar bent u clan eigenlijk voor hier?" Ik mompelde iets van belangstelling in de merk waardige installatie en van het genoegen, om kennis te mogen maken met een zóó bekend uitvinder „Stuff and nonsens!" riep m'n gastheer uit, „of wilt u het in Ncdcrfrankisch van onzen tijd: larie! me neer, larie en niets anders. Komaan, geen verdere verspilling van kostbare minuten, u komt hier omdat u verschillende geruchten hebt gehoord van den zon derling, die hier woont en wiens huis al zoo'n gek ken indruk maakt „daar zit copy in" hebt u ge dacht. cn dat is al". Ik wou protesteeren, maar hij wuifde mij als 't ware men, wordt dan tegemoet gekomen omdat die heffing bij de Bannes blijft Voorts is door ons aan Ged. Staten te kennen gegeven, dat door deze regeling de eigenaren van de ongebouwde eigendommen door de gemeentelij ke heffing op het gebouwd niet bevoordeeld worden, vermits #ok de Bannes in 1931 het recht zullen krijgen een heffing in te voeren op de gebouwde eigendommen, waardoor de heffing op ongebouwde ontlast zal worden. Ged. Staten verzochten daarop bij sschrijven van 22 Mei 1930 te willen berichten, waarom ter zake van het on derhoud van de onderwerpelijke wegen de Bannes Bar singerhorn en Haringhuizen voortaan jaarlijks pl.m. 1/5 minder zullen betalen, dan zij tot dusver hebben gedaan (zooals gezegd f 4500 in plaats van f 5500). Andermaal werd door ons, thans bij missive van 26 Mei 1930, aan Ged. Staten geantwoord, dat de Bannes Barsingerhorn en Haringhuizen inderdaad gemiddeld jaarlijks pl.m. 1/5 minder zullen betalen, d.w.z. dat de bannelasten op „ongebouwd" met 20 pet. zullen worden verlaagd. Wij vestigen er echter nogmaals de aandacht op, dat hetzelfde zich zal voordoen, indien het onderhoud der wegen bij de Bannes blijft berusten, vermits deze in 1931 het recht zullen verkrijgen een heffing in te voeren op de gebouwde eigendommen, waardoor immers ook de heffing op ongebouwd ontlast zal worden. Waar aldus schreven wij van de Bannes naar onze meening niet geeischt kan worden, dat zij behalve het onderhoud ook verbetering der wegen (stofvrij maken enz.) op zich ne men, komt het billijk voor de overname te doen geschie den onder de voorwaarden, als zijn voorgesteld. 20 Juni d.a.v. gaven Ged. Stater, te kennen, dat geen enkele regeling hun goedkeuring zal kunnen wegdragen, waarbij de gemeente een deel van de financieele ver plichtingen van de Bannes overneemt, zonder tegen prestatie, terwijl naar hun meening de verbetering der wegen buiten de or.derwerperlijke kwestie staat, (prac- tlsch gesproken dus er op neerkomende, dat de heffing op gebouwd, door de Bannes in 1931 in te voeren, besteed moet worden aan verbetering en niet in mindering ge bracht mag worden op de heffing op ongebouwd). In een op deze briefwisseling gevolgde conferentie met de Besturen der beide Bannes, is door ons te kennen ge geven, dat slechts dan goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot overname van het wegenonderhoud kan worden verkregen, indien de Bannes gezamenlijk jaar lijks f 5500 (Barsingerhorn f 3300 en Haringhuizen f 2100) in de gemeentekas storten, (op welk bedrag een eventueele heffing op gebouwd door de Bannes dus niet in mindering mag worden gebracht). De Bannes zouden een en ander nader overwegen. Thans zijn de navolgende berichten ingekomen: a. van dc Banne Barsingerhorn, dat zij wenscht in te gaan op de voorwaarden, door Ged. Staten gesteld; b. van de Banne Haringhuizen, dat zij geen overdracht van wegenonderhoud wenscht onder de gestelde voor waarden. Aangezien dus geen oplossing is te verkrijgen, die we genovername van beide Bannes mogelijk maakt, zien wij ons genoodzaakt, U voor te stellen, Uw besluit van 2 September 1929 in te trekken. De banne Barsingerhorn schreef dat ze f 3390.54 in de gemeentekas wil storten, door de Banne Haringhui zen werd met algemeene stemmen besloten, niet op de voorwaarden in te gaan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met algemeene stemmen hebben besloten voor te stellen, het genomen raadsbesluit in te trekken en zich verder niet meer met de Bannes te bemoeien. Persoonlijk zou spr. er wel voor wezen, dat de weg langs het dorp stofvrij werd ge maakt, desnoods met subsidie der gemeente. Voor de gezondheid van de ingezetenen is het stofvrij maken van den weg van groot belang. De besprekingen. De heer Engel kan niet nalaten, hulde te brengen aan Ged. Staten, die het besluit om f 4500 van de Ban nes te eischen en niet f 5500, zooals spr. had voorge steld, niet hebben goedgekeurd. Spr. oordeelt dat Ged. Staten beter het belang van de gemeente hebben ge zien dan de gemeenteraad zelf en spr. heeft door het besluit van Ged. Staten gelijk gekregen. Wat was be sloten was een soort kapitaalsvernietiging, en als de rente op 5 pet wordt gerekend, het belangrijke bedrag van f 20.000. Het was een bevoorrechting van de tegênwoordige landeigenaren, waarvan er velen buiten de gemeente wonen en spr. was dan ook niet bang, dat Ged. Sta ten het goed zouden keuren. Ged. Staten hebben ge meend, dat het besluit niet in het belang der gemeen te was. Er waren nog wel meer bepalingen dia de goedkeuring van Ged. Staten niet zouden krijgen, want z.i. gaat het niet op, dat de tegenwoordige raad voor een groot aantal jaren bepaalt, wat een latere raad niet mag doen. Spr. deelt mede, dat na de beslissing van Ged. Staten een conferentie met de bannebesturen heeft plaats gehad, teneinde te trachten tot een oplos sing te komen. Op die conferentie was de burgemees ter niet, omdat op dienzelfden dag de bespreking over de kanalen plaats vond. En wat spr. op die conferentie verbaasde, was, dat de beide bannes uit elkaar vielen. Spr. had steeds gedacht dat de gemeente met een ge combineerde banne te doen had, maar nu bleek dat in weg. „Kom tot de zaak" zegt een scliurk uit Dickens' figuren en zoo zullen wij ook doen, zie eens hier": en daarmee had hij op twee knoppen gedrukt, draai den, als door een onzichtbare hand bewogen onze zitplaatsen 90 graden horizontaal om, de mijne naar links, de zijne naar rechts, zoodat we, eerst tegen over elkaarj nu naast elkander in dezelfde richting zaten. Wat zag ik? Wij hadden thans een glazen wand tegenover ons gekregen: daar doorheen zag ik in een kantoorlokaal. Langs hun metalen lessenaars ge schaard, zaten zonderlinge figuren te werken. Zij ge leken op menscholijke gestalten, maar dan alles recht lijnig en hoekig. Regelmatig tikten de schrijfmachines, werden brieven gevouwen, dadelijk tot verzending ge reed. Onderhand schoof ergens een deur weg en kwam zoo'n metaalmcnseh binnen, liep stijf, maar vlug de rijen langs, verzamelde hetgeen gereed was, deed al les in een rechthoekige bus en verdween weer. Ik keek eens naar mijn gastheer zoowaar hij geléók op z'n „kantoorpersoneel"! Hij raadde mijn gedachten terstond! „Daar heb ik zelf iets van weg, bedoelt u dat is ook zoo; ik heb mij zooveel mogelijk aangepast heelemaal bereiken doe je dergelijke volmaaktheid niet. Maar is dit voor elkaar, of niet? Géén stakingen.. géén gezanik om opslag, of om vacantiegéén or ganisatie-kwellingenHier staken ze als ik het wil! kijk:" hij drukt op een rood knopje van een soort schakelbordplotseling totale stilstand van elke beweging! „Wel?" vroeg hij triomfantelijk, „en dat duurt net zoo lang als ik het goedvind, ziedaareen druk op een groen knopje, cn onmiddellijk was alles weer in volle beweging! „Maar zoo moeten allen altijd werken, of allen stilstaan", waagde ik op te merken. „Zou je denken? wie moet eens even alleen stop pen?.—..." „Nu, nummer 3 van links b.v." Mechanicus deed één vingerwijzing op een ander schakelborden nummer 3 van links zat roerloos stil. Ik zat met open mond het mirakel nan te gapen. „O, dit beteekent nog niet zooveel", sprak Mechani cus; „zie eens hier, ik zou aan deze snuiters nog niet zooveel hebben, als ik ze niet individueel of „en mas- se" kon laten uitvoeren 't geen ik eisch. Daarom heb ik hier'' (en in een ommezien waren onze beide zit plaatsen thans 1S0 graden omgedraaid) „de eigen lijke hersenen van het geheele organisme." Hij wees op een instrument, 't meest gelijkend op een uuriverk, dat vlak voor hem, horizontaal tegen den cehvand bevestigd was. De wijzerplaat vertoonde een onontwarbaar doolhofje van cirkels, wijzertjes, Hij heeft gezworen, dat-ie geen druppel sterken drank meer drinken zal. Waarom niet? Toen-ie z'n eerstgeborene zag, zag-ie er vier tegelijk. (Petit Parisien). de laatste 10 jaren de onderhoudskosten voor de Ban ne Haringhulzen veel hooger waren geweest dan die voor de Banne Barsingerhorn. En inplaats nu van de kosten bijelkaar te deen, bleek iedere Banne op zich. zelf te staan. Voor Barsingerhorn waren de kosten de laatste 10 jaren niet zoo duur, voor Haringhuizen nog al duur en het resultaat was dan ook, dat Haringhui zen niet op de voorwaarden wilde ingaan. Wij namen het standpunt in, dat de onderhandelingen met de ge zamenlijke Bannes moesten plaats vinden. En dat dit ook oorspronkelijk de bedoeling van de Bannes was, bleek wel, toen een lid van een bannebestuur losliet, dat besloten was f 4 per bunder, dus 1300 X f 4 f 5200 te geven. En spr. herinnert eraan, dat in den raad men niet verder wilde gaan dan tot f 4500. Spr. stond verbijsterd over die mededeeling, tenslotte im mers was spr. tot f 5000 gegaan, doch ook dat kon geen genade vinden. Spr. zegt dan ook, dat een lid van het bannebestuur zijn raadslidmaatschap heeft mis bruikt, want de heer Kooijman wist, dat de Banne3 bereid waren om voor f 5200 het onderhoud otfer te dragen. De belangen der gemeente werden belangrijk benadeeld. Spr. zou nu willen, dat de Bannes'- weer bij elkaar kwamen en een gezamenlijk besluit namen. De heer Smit bevestigt, dat het er om gaat, om de beide Bannes weer bij elkaar te brengen en dat het ge- wenscht zou zijn, dat ze naar Ged. Staten gingen. Voor het Idee van den Voorzitter om subsidie voor het stof vrij maken van den weg in het dorp, te geven, gevoelt spr. niet veel. Spr. loopt de zaak misschien wel wat vooruit, maar heeft niet zoo'n bezwaar om dan alleen de wegen van de Banne Barsingerhorn over te nemen. Spr. weet wel, dat deze voor de gemeente de duurst® zijn, maar zooals het nu gaat, is het niet meer te doen. Dat aan den weg in het dorp niet veel is gedaan, kan spr. zich indenken, omdat de kwestie over het over dragen hing, maar aan de buitenwegen was meer dan genoeg te doen en er gebeurde niets aan." Het was of er dezen zomer geen wegwerkers waren, of ze op wachtgeld waren gesteld, het waren hooiers. Spr. denkt wat den toestand der wegen betreft, aan het liedje: Als ik je zie, dan moet ik huilen. Spr. weet wel, dat de Bannes tenslotte gedwongen kunnen worden, en dat anders Ged. Staten wel zul len ingrijpen, maar zóó moet het niet gaan. Daarom wil spr. de wegen van de Banne Barsingerhorn wel overnemen, hier in het dorp en ook in Kolhorn is het niet goed. De heer Kooijman zegt, naar aanleiding van de op merking van den heer Engel dat hem niets bekend was van de verhouding Barsingerhorn f3300 en Ha ringhuizen f2100. Spr. had gedacht dat er geen be zwaar was de wegen van de Banne Barsingerhorn over te nemen. Het zijn 2 bannes, die niets met el kaar hebben te maken. Gezamenlijk betalen kan niet, het zijn 2 aparte lichamen en Ged. Staten zouden dat ook nooit goedkeuren. De heer Engel: Ze zouden tot één gecombineerd kunnen worden. De heer Kooijman zegt, dat dit niet kan, er rusten verschillende lasten op de landerijen. De heer Engel wijst er op, dat de wegen door de stiften, knopjes, alles omringd met cijfers en letters. „Dit is de mechanische denkmachine", verklaarde Mechanicus, .hiermee regel ik alle werkzaamheden tot in de fijnste bijzonderheden. Diezelfde nummer 3 moet nu b.v. met een andere werkzaamheid begin nen; laat ons zeggen, dat hij zelf den brief, dien hij net klaar heeft, moet wegbrengen. Goeden Me chanicus maakte eenige manipulaties aan schroeven, handels, zoodat op de wijzerplaat enkele figuren van stand veranderden. Ik keek snel naar nummer 3 jawel, de metalen figuur stond op, greep met z'n „klauw" zal ik maar zeggen, den bewusten brief vast cn stapte statig naar de deuropeningverdwe nen was hij „Zoo is alles hier op perfecte wijze geregeld" ging Mechanicus voort, „géén spoor van eenig tijd- of ar- beidsverlies. Geen helsch rumoer van ouderwetsche machines, geen onaangename temperatuur-verschil- len, want ik heb een combinatie van regulcerende systemen in toepassing gebracht, waardoor ik elke gewenschte temperatuur kan teweegbrengen. Geen uedruisch ook van buiten; alles is geluiddempend ge ïsoleerd. Geen communicatie met de straat; licht cn lucht komen van boven in elke gewenschte hoeveel heid cn schakeering. Stel b.v. dat ik behoefte gevoel aan een koele stemming, dan heb ik slechts op dit kleurcnprisma een getemperd blauw-paarse scha keering te kiezen en het corrcspondeerende nummer hier met deze handel in verbinding te brengen met de boven aanwezige reflectorenziehieren wij zitten in de gewenschte kleurenschemering; onze stemming is bekoeld en rustig! Van de eene verbazing viel ik in de andere „Iloe doet u met de voeding?" vroeg ik. „Ja, helaas heb ik het niet zoover kunnen brengen als mijne metalen bedienden en arbeiders; doch het geen ik noodig heb, maken zij toch gereed. Zoo be hoef ik deze comfortabele plaats niet meer te ver laten" (ik rilde even) „wat te koel?" één, twee, drieklaareen aangename fijngeurige warmte vervulde de cel! „Letterlijk alles heb ik hier onder mijn bereik!" „Maar", vroeg ik schuchter, „is dit dan eigenlijk niet een van alle geriefelijkheden volmaakt voor zienegevangenis?" Het gelaat van Mechanicus werd purperrood van toorn; „Mijnheer!" brulde hij, „in mijn eigen li chaam laat ik mij niet beleedigen! Verdwijn!" Met ongelooflijken spoed, hoe weet ik zelf niet meer, stond ik weer in de rechthoekige opening en een oogenhlik later in de gelukkig nog ongeraechani- seerde natuur. Ik heb mijn bcwonderenswaardigen gevangene nooit meer van aangezicht tot aangezicht ontmoet!

Schager Courant | 1930 | | pagina 6