SchagerCourant BRIEVEN OVER ENGELAND. Tweede Blad. De Kaasfabriek „Hoogkarspel" te Hoogkarspel. VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKS LANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Donderdag 31 Juli 1930. 73ste Jaargang. No. 8705 Chesham, 26 Juli 1930. Dinsdag 22 Juli hebben we onze overtocht gemaakt. Herinnert U zich dien Dinsdag? En den Maandag nacht, die er aan voorafging? Wij, in elk geval, wel. De storm van Maandagnacht vervulde ons met groote zorg. Sommigen van ons zijn niet bepaald zeewaardig. Twee van ons sloegen zeeziektepillen in. Twee verschil lende soorten. Dinsdag kwam, en hoewel de wind eenigszins was verminderd, was hij sterk genoeg naar onzen zin. Tot IJmuiden waren we echter allen in den best mogelij ken toestand. Misschien een beetje van zorg vervuld. Om 10 uur lagen we in de sluis. De wind gierde langs en over de Lingestroom. Onze kleine zoon van zeven jaar lag al lang te slapen. Mijn vrouw besloot wijselijk eveneens naar bed te gaan. Met mijn twee oudsten, van 17 en 16, stond ik op het dek, toen de sluisdeuren opengingen. Drie korte stooten en een lange op de stoomfluit. Sein aan de buitengaats liggende loodsboot, dat wij zonder loods de zee ingingen, dat dus geen loods van boord behoefde te worden gehaald. Dan tusschen de pieren. Eenigszins woelig, iets on rustiger dan het kanaal. En dan het laatste licht, en de Noordzee. Omhoog ging de voorsteven van de Lingestroom, en daarna omlaag. Diep omlaag! En weer omhoog. 't'Werd ernst. Onze twee oudsten waren van plan geweest nog ge- ruimen tijd aan dek te blijven. Maar na dien eersten diepen duik van de Lingestroom volgden zij zonder eenige aarzeling mijn raad op, om naar beneden en ter kool te gaan. Ik ben hen op den voet gevolgd. De nacht is niet voor ieder van ons een aangename herinnering op het oogenblik. Als ik zeg, dat een van ons gezelschap enkele maanden geleden een pijnlijke operatie heeft ondergaan, en thans verklaart, die ver te verkiezen boven nog zoo'n zeeziekte-nacht, kan men Zich er wel eenigszins een voorstelling van maken. Gewoonlijk vinden wij menschen, die niet aan de zee gewend zijn, het weer al gauw stormachtig en de zee ruw. Maar kapitein, stuurman en machinist van de Lingestroom waren den volgenden morgen eenstemmig in hun oordeel: we hadden een zwaren nacht gehad. Vooral tusschen twaalf en twee uur. Ik heb den volgenden dag een bezoek gebracht aan de machine kamer, en daar met den donkeyman gesproken, die toen de wacht bij de machine had gehad, 't Was vreeselijk geweest op sommige oogenblikken, wanneer de schroef boven water kwam, en de wielen in een duizelingwek kende vaart rondvlogen. Wij, in onze hutten, hoorden dit eveneens. Een ge weldig geratel, en dan ineens een harde slag, als de schroefbladen weer water sloegen. Soms een geweldige bom, alsof de Lingestroom met haar voorsteven fegen een muur aanbonsde. Dat was, wat zij in werkelijkheid deèd, maar de mwar was er een van water. Den volgenden dag was er nog lang niet een van onverdeeld genoegen. Wij waren met vier en twintig passagiers aan boord. Van onze familie waren alleen mijn oudste zoon en ik opgestaan, en mijn zoon was blij, dat hij op en aan dek was, maar voelde liet de minste lust tot ontbijten. De hofmeester had het lang niet tot zijn genoegen, saai gemakkelijk dien morgen. Maar langzamerhand werd het beter. Aan de lunch was al ruim de helft der passagiers aanwezig cn 's middags aan het diner deden twee of drie en ♦wlntig van de passagiers hun best om de schade van een paar verloren maaltijden in te halen. Sommigen ging dal wondergoed af. Ondertusschen waren wij op de Theems gekomen. Even ankeren bij Gravesend, en daarna langzaam op- stoomen naar Londen. De aankomst aan London Bridge niemand mocht dien nacht van boord, omdat den volgenden morgen de douanen eerst de bagage moesten inspecteeren was voor bijna allen het sein naar bed te gaan. Dat werd een betere nacht dan de voorgaande. En den volgenden morgen aan het ontbijt waren alle vier en twintig passagiers aanwezig, ook de dame, die zich den *rorigen avond op de doodstil voor anker liggende boot nog ziek had gevoeld. Al spoedig volgde toen het afscheid van de kennissen van anderhalven dag. Wij lieten onze fietsen en bagage dien dag nog aan boord, en trokken eerst Londen in, om eens rond te kijken voor we naar Chesham op weg gingen. Maar dit gedeelte zal ik overslaan. Om vijf uur waren we weer terug, en haalden bagage en fietsen af. Daarmee begon het zwaarste gedeelte van onze reis. Wij hadden ons nogal zorgen gemaakt over die fietsen. Van het plan om van Londen naar Chesham te fietsen, Dr. L. T. C. Schey te Hoorn verzoekt ons opname van het volgende: 1 Augustus zal het 40 jaren zijn geleden, dat de kaasfabriek „Hoogkarspel" te Hoogkarspel in werking werd gesteld. Er zijn meer fabrieken, welke zoo'n tijd vak achter den rug hebben, maar deze fabriek neemt een bijzondere plaats in, zij heeft een verleden, dat haar recht geeft op vermelding in de geschiedenis der fabriekmatige zuivelbereiding, in het bijzonder van die in Noord-Holland. Er is een tijd geweest, dat een verblijf aan deze fabriek gedurende eenige weken behoorde bij de vor ming van toekomstige leidende personen op zuivelge bied. Men moest te Hoogkarspel zijn geweest, niet al leen, omdat men daar de gelegenheid had zich prac- tisch te bekwamen in het maken van een goede Edam merkaas, doch vooral ook, omdat men daar in aan raking kwam met den man, die met een helderen blik voorzichtig en practisch in zijn oordeel, de vragen, die zich in dien tijd voordeden aanpakte en zoo dikwijls tot een goede oplossing wist te brengen, met den heer D. Brander Tzn., die gedurende de jaren 1890 tot 1918 als leider van het bedrijf werkzaam was en van zijn mede-aandeelhouders en melkleveranciers het volste vertrouwen genoot. Persoonlijk heb ik. toen lk mijn stu die van de praktijk der kaasbereiding daar maakte, ervaren, hoe de gesprekken met Brander het inzicht in de problemen van het vak verruimden, hoe hij de kwesties wetenschappelijk stelde en hoe hij het onder de leiding van den ervaren kaasmaker Klaas Mereboer te verrichten pfactisch werk interessanter wist te ma ken. En zoo zal het velen zijn gegaan, die in die jaren de fabriek te Hoogkarspel hebben bezocht en onge twijfeld een invloed ten goede ondervonden hebben." De hadden we al lang afgezien. Dus we moesten de karre tjes pers poor vervoeren. Maar zou de Ondergrond dat willen doen? Nu, die moeilijkheid hadden we in Holland al opgelost, door aan de spoorwegmaatschappij jn Londen te schrij ven. Zeker, was het antwoord. Gaat U maar naar het Monument station, vlak bij Londen Bridge, dan kunt U de fietsen in den trein meenemen. Zekér! Op papier ging dat makkelijk genoeg, maar er is een groot verschil tusschen theorie en praktijk, ook in het meenemen van fietsen op de Londensche Under ground. In de eerste plaats was er een lange trap van de straat naar beneden, waar we de kaartjes moesten ne men. Vijf fietsen, vijf groote valiezen, een paar tasschen. Eerste halte: kaartjes Chesham, en fietskaarten. De ambtenaar keek lichtelijk, verwonderd, en had minstens tien minuten noodig om een papier in te vul len, dat ons het recht gaf vijf fietsen in den trein te zetten. Maar het was dan ook een papier, dat ons f 4.05 kostte. Met dat papier en de kaartjes voor ons zelf gewapend, passeerden we de controle, en daalden daarna opnieuw een trap af naar het perron. Tweede halte: wachten op den trein. U kent dien Londenschen Ondergrond trein? Alles gaat even gehaast. Uitstappen, instappen, en weg is de trein. De volgende zit hem immers vlak op zijn hielen! Maar hoe konden wij dan met fietsen en bagage den trein in komen? Wij hadden er een zwaar hoofd in, De 58ste algemeene vergadering dezer vereeniging werd Woensdagochtend 30 Juli in „Cérès" te Scha- gen gehouden en was slecht bezocht. De Voorzitter, de heer K. Koster Jz. te Midwoud, opende deze „zomervergadering", in het bijzonder welkom heetende de eereleden en den heer Ir. Veen- stra. In afwijking van de vorige jaren, werd deze verga dering gehouden in de bakermat onzer vereeniging. in Schagen. Spr. zal den aanwezigen niet vermoeien met te wijzen op den somberen tijd voor den boe renstand, maar wil er slechts op wijzen, dat de le den onzer vereeniging een voorsprong hebben bo ven andere boeren, n.1. door hun meerdere kennis. Tracht die kennis te benutten en anderen te steunen en te helpen. Wel worden verschillende middelen aan de hand gegeven om verbetering in den toestand te krijgen, maar nog steeds blijkt het spreekwoord: „Eendracht maakt Macht", waarheid te bevatten. Sluit u aan, houdt voeling met elkaar en werkt sa men. Met den wensch dat de samenwerking tusschen de boeren in het algemeen en de leden in het bij zonder steeds moge toenemen, verklaart spr. de ver gadering voor geopend. (Applaus.) De secretaris, de heer J. Sijp Jr. te Alkmaar, leest de notulen, ze worden onder dankzegging goedge keurd. Van de mededeelingen en ingekomen stukken ver melden we, dat van den conciërge der school, den heer D. Waiboer, bericht was ingekomen, dat alle 13 afgestudeerde leerlingen der school, als leden tot de vereeniging waren toegetreden. (Applaus.) Een schrijven van den Algemeencn Bond om de verslagen der cursusvergaderingen voortaan in het jaarboek te doen opnemen, zal nader door het be stuur onder de oogen worden gezien. De Voorzitter dankt den heer Waiboer voor de ijverige propaganda, die door hem wordt gevoerd om de jonge oudleerlingen als leden tot de vereeni ging te doen toetreden. Spr. dankt het eerelid den heer Ir. Smeding voor het mooie verslag over het in cultuur brengen van den N.W. Zuidpolder, waarvan' de vereeniging in den vorm van een lezing reeds de primeur ontving. Tenslotte wordt dank gebracht aan den Kring Bar- singerhorn voor de gelegenheid die wordt geboden om de verwerkingsinrichting te bezichtigen en aan het P.E.N. voor de gelegenheid om de demonstratie- bedrijven te bezoeken. Uitgebrachte rapporten. De heer J. Buis Jz. brengt namens de Commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek te Schagen, het jaarverslag uit. In de eerste plaats wordt gememoreerd het 30-jarig bestaan van het Station, in welk tijdvak een 4-tal controleurs hun diensten bewezen, n.1. de heeren Hopman, Wiglama, Ploeger en Klare, respectievelijk gedurende 4, 3, 5V2 en 17jaar. Gewezen wordt op de zeer groote toename van het monsternemen, in den aanvang 1 monster per dag of 30 per maand, thans 12 a 1300 monsters. Rapporteur wijst er op, hoe spoedig reeds het doel van de oprichting van het Station werd bereikt, n.1. de belangstelling voor het melkonderzoek op te wek ken. Het Station heeft voorts sterk meegewerkt aan de „Uitbetaling naar gehalte" en de oprichting van fokvereenigingen. Wat het afgeloopen jaar betreft, in 1929 werden 15179 monsters melk onderzocht, dat is 1300 minder dan vorig jaar, wat veroorzaakt werd, doordat een kaasfabriek zelf een controleur aanstelde. Alle monsters werden enkel op vetgehalte onder lijst telt een 45-tal namen, onder welke vele van buiten landers, uit Noorwegen, Zweden. Denemarken, Duitsch- land, Turkije en Mexico. Onder hen zie ik de namen van Joh. C. van Weydom Claterbos, Y. J. Swart, W. Keestra. P. Leenhouts, L. J. M. Koert, J. M. Snuyf, B. H. Lips enz. uit ons land en o.a. uit 't buitenland Waldenstrom, Friis, Christensen, (Zweden); Jensen, Hörlyck, Dehlholm, von Ellbrecht, (Denemarken); Storen, Thora Scheel, Benterud, (Noorwegen). De geschiedenis van de zuivelfabriek te Hoogkarspel Is in vele opzichten die van de Noordhollandsche fa briekmatige kaasbereiding. Het spreekt wel van zelf, dat deze fabriek met den tijd meeging, vaak als baan- breekster optrad en de andere fabrieken vooruit was, b.v. met de betaling der melk naar gehalte, hetgeen na zorgvuldige voorbereiding 1 Jan. 1895 werd ingevoerd. Men moest daarbij ook rekening houden met het ge halte aan vetvrije droge stof. omdat de avondmelk geroomd werd. Slechts één fabriek volgde het voor beeld, n.1. de kaasfabriek Aurora te Wieringerwaard, waarvan de heer Groneman directeur was. Eerst vele jaren later gingen de andere fabrieken er geleidelijk toe over. In 1890 kwamen een vijftal veehouders te Hoogkar spel bijeen ter bespreking van de wenschelijkheid van de oprichting eener kaasfabriek, omdat gebrek aan per soneel het kaasmaken op de boerderij meer en meer bezwaarlijk maakte. Reeds toen overwoog men, of het een eenvoudige kaasfabriek of een kaas- en boterfabriek moest worden, welke laatste nog meer werk van de boerderijen zou overnemen. Vooral omdat de resultaten van de bestaande kaasfabrieken in N.-Holland gunstig waren en de zaak eenvoudiger werd, was de meerder heid voor een kaasfabriek, die eenmaal per dag de ge roomde avondmelk en de volle morgenmelk zou ont vangen. De fabriek verwerkte bij de opening op 1 Aug. 1890 de melk van pl.m. 70 koelen. In het najaar kwamen er nog 5 veehouders bij. In 1891 werd van deze 10 boeren in totaal 571.912 K.G. melk verwerkt, In het maar een stationsbeambte stelde ons gerust. Hij wees ons de plaats aan, waar de bagagewagen precies zou ko men te staan. Zelf moesten wij zorgen, dat alles in den trein kwam. Hij zou wel zorgen, dat de trein niet ver trok, voor alles er in was. En het lukte. We vertrokken in goede orde van het Monument Station. Ongelukkig genoeg moesten we na zeven of acht stations overstappen. Alle fietsen er uit, en wachten op een volgenden trein. Helaas niet op hetzelfde perron. Eerst met de heéle vracht een hooge trap op, en daarna een andere af, en vervolgens wachten. Derde halte. Met vriendelijke hulp van het treinpersoneel beland den we ook weer, zonder iets te missen, in den volgen den trein. Alweer niet om door te gaan tot Chesham. Nog eenmaal, te Latimer. moesten we de overstapma- noeuvre herhalen, en het sjouwen naar een ander perron En toen was het leed geleden en togen we op het eind punt af. Chesham! We hebben het bereikt, zonder ongelukken, en met al onze bagage, uitgezonderd de pet van onzen oudsten zoon, Waar die is? Op dit oogenblik ligt ze te wachten ot> haar rechtmatigen eigenaar in Scotland Yard, waar alle in Londensche bussen en trams gevon den voorwerpen worden gedeponeerd, of ze versiert het hoofd van een oneerlijken busconducteur. Dat zullen we een der volgende dagen wel eens gaan constateeren. Als ik het niet vergeet, zal ik het vertellen in mijn volgenden brief, waarin ik over Chesham zelf, en over de omgeving zal sohrijven. zocht. Bepaling van S.G. wordt niet meer gevraagd. Voor onderzoek op deugdelijkheid was niet veel belangstelling, slechts 68 monsters, terwijl het gis- tingstoestel geen enkele maal werd geplaatst. De finantieele uitkomst is bevredigend, een bedrag van f38.51, als batig saldo, kan aan het reservefonds worden toegevoegd, waardoor dit stijgt tot f526.38. Een woord van waardeering richt de commissie tot den heer Klare, die steeds zijn functie tot volle tevredenheid bekleedt en door zijn nauwgezet wer ken en prompte bediening, den naam van het Sta tion hoog houdt. Door den heer Ir. Veenstra wordt geinformeerd naar het verband tusschen de vereeniging en het station, vooral de jongere leden zullen daarmede niet voldoende op de hoogte zijn. Door den heer Buis wordt medegedeeld, hoe het onderzoek in den aanvang plaats vond in een lokaal van de Rijkslandbouwwinterschool, de vereeniging subsidie verleende voor de aanschaffing van benoo- digdheden, een commissie van toezicht, werd be noemd en de finantiën afgescheiden werden gehou den van die der vereeniging. De heer Van der Laan geeft in overweging om ter gelegenheid van dit 30-jarig jubileum, de geschie denis van het station in druk te doen verschijnen. Het bestuur zal dit overwegen. Door den Secretaris worden mededeelingen ge daan over het Station te Hoorn. Er werden 4032 monsters genomen; 112 monsters van wei; 961 op deugdelijkheid; 209 themometers worden gecontro leerd. Van de controle op de kwaliteit der melk, werd door verschillende fabrieken gebruik gemaakt. Met een afschrijving van f36 en een vermeerdering van f39 aan inventaris, was er een verliessaldo van f 4.80. De Voorzitter dankt de beide rapporteurs voor de uitgebrachte verslagen. De controle op aangekochte partijen vee voeder en kunstmest. Door den heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, wor den mededeelingen gedaan van de Commissie tot be vordering van controle op aangekochte partijen vee voeder en kunstmest. De monsternemer, de heer Klare, werd 36 maal opgeroepen om monsters te trekken van partijen voeder- of meststoffen, n.1. 24 maal voor veevoeder en 12 maal voor meststoffen. Bij onderzoek aan het landbouwproefstation bleek, wat de kunstmeststoffen betrof, dat een partij zwa velzure ammoniak, welke verkocht was onder ga rantie van 20.5 stikstof, wegens ondergehalte ge straft moest worden met een korting van f0.391/? per 100 K.G. Van de bemonsterde partijen veevoeder bleek een partij maismeel niet frisch te zijn, van een monster cacao-koek wegens te hoog percentage asch- bestanddeelen 1 korting moest worden toegestaan, evenals voor een monster glutenfied. Een monster havermeel bevatte 2 rijstdoppen, een partij diermeel met een te hoog aschgehalte, gaf den kooper het recht 3.19 terug te vorderen. Van een monster lijnzaadschilvers moest eenmaal wegens onvoldoende zuiverheid 6 korting wor den gegeven, een ander maal 25 met bovendien de kwalificatie van niet leverbaar. Rapporteur wijst er op, dat uit het bovenstaande wel blijkt, dat de controle zeer gewenscht is. Eigenaardig is, dat dit jaar de tusschenhandel meer gebruik gaat maken van het instituut, wat spr. toe juicht, maar gewenscht oordeelt dat van de even boekjaar 18991900 bedroeg deze hoeveelheid 1.097.565 K.G., in 1909—1910 1.121.142 K.G., in 1919—1920 slechts 670.165 K.G., omdat er veel grasland tot bouwland ge maakt was, in 19291930 1.667.076 K.G., terwijl in het jaar 19301931 vermoedelijk pl.m. 2.000.000 K.G. van 35 veehouders verwerkt zal worden. De fabriek kan zich dus handhaven, hoewel zij gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van een streek, waar de tuinbouw zich sterk heeft uitgebreid. In vroegere dagen kenmerkte zich het werken in zoo'n eenvoudige Noordhollandsche kaasmakerij door een groote mate van gemoedelijkheid. Het was 's mor gens een druk oogenblik, wanneer de leveranciers in de wijde cilindrische bussen (gemakkelijk te reinigen) direct na het melken de melk brachten, behulpzaam waren bij het lossen en wegen op de schalen met eve naar (voor dien tijd de betrouwbaarste bepaling der hoeveelheid), daarna de hun toekomende wei zelf op pompten en weer verdwenen. Dan kwam er een rustige sfeer in de fabriek. Maar als de wrongel in een bak rijp was en men aan het stoppen toe was, hetgeen geschiedde door ae wrongel met handen vol uit de wei te halen en in den vorm vast aaneen te duwen, dan werd er buiten de fabriek geroepen en een paar ouderen van dagen kwamen hel pen stoppen. Want dit mocht niet te lang duren. Zooiets kon nog geschieden, zonder met de Arbeidswet in con flict te komen. Ook was er nog tijd om de koffie te ge nieten, die Kee, de vrouw van den kaasmaker klaar gemaakt had. De heer Brander was er op gesteld, dat de melk in de fabriek zorgvuldig werd gezeefd en had daarvoor een teems laten maken, bestaande uit een zeef met eer. rond verticaal zeefvlak, staande in een andere zeef met hooger gelegen horizontaal zeefvlak. Op deze wijze werd aan het vuil een groote hindernis in den weg gelegd. Nog altijd is dit systeem in gebruik gebleven. Het gebrek aan arbeidskrachten op de boerderij, dat de kaasfabriek had doen geboren worden, werd nijpen der en dwong tot wijziging van de kaasfabriek in een kaas- en boterfabriek. Dit geschiedde in 1908. Het was toen nog mogelijk om de avondmelk in Swartzsche tueel geconstateerde, ondergehaltcs, ook de kortingen aan de verbruikers ten goede komen. De rekening sluit met een batig saldo van f 13.84. Rapporteur brengt tenslotte dank aan den mon sternemer voor de groote activiteit. (Applaus.) De Secretaris deelt mede, dat te Hoorn werden be monsterd 45 partijen en ook hiervan waren er ver schillende partijen die een ondcrgchalte hadden. De Voorzitter wijst er op, dat uit de mededeelingen wel blijkt, dat de controle noodig is cji spr. dankt de rapporteurs. De heer J. Buis Jz. vraagt, of het niet gewenscht is, indien er een belangrijk ondergehalte wordt ge constateerd, daarvan mededceling te doen door mid del van een bericht in de courant. Er blijkt nogal verschil van mecning te bestaan over de beantwoording van de vraag of dit geoor loofd is. De heer Vekler zegt dat er bij verkoop in de Al gemeene Handelsvoorwaarden zelfs een bepaling be staat, waarbij bedoelde mededeeling wordt voorge schreven, terwijl de heer Ir. Veensti-a daarentegen mededeelt, hoe de heer Mesdag in Friesland is ver oordeeld, omdat hij een zeker product had gekwalifi ceerd. De heer Van der Laan acht het gewenscht in de mededeeling dan geen namen te noemen. Door den heer Velders wordt nog medegedeeld, hoe iemand van een koppel varkens er 3 door den dood verloor en de anderen niet veel meer waard waren cn de oorzaak werd toegeschreven aan het gebruik van minderwaardig voedsel. Spr. heeft toen aan geraden een monster op deugdelijkheid te doen on derzoeken te Wageningcn cn toen bleek dat het maismeel te gebruiken was, maar dat het gersteme^I onbruikbaar was. Er blijkt dus uit dat op dit gebied nog veel te doen is. Tot leden der finantieele commissie voor de reke» ning 1929—1930 werden bij acclamatie benoemd de heeren G. H. Geerligs, D. Jimmink Dz. en M. C. Keij< ser, tot plaatsvervangend, lid de heer A. Koopmans. De rondvraag. De heer P. Kistemaker, Kolhorn, merkt nog op, wat betreft de controle op voeder- en meststoffen, dat het aanbeveling verdient aankoopvereonigingen op te richten. Juist bij kleine partijen komt de meeste knoeierij voor. De heer Joh. de Veer, Schagen, deelt mede, dat er een paar vergaderingen zijn gehouden over de ar beidsbemiddeling in den landbouw, doch voor de ver gaderingen weinig belangstellijig bestond. Spr. acht dit een /.aak die zeer geschikt is om in een cursus» vergadering ttf worden behandeld. De Voorzitter belooft dat. het bestuur met dezen wensch rekening zal houden. De heer Ir. Veenstra heeft met genoegen de woor den van den Voorzitter aangehoord, toen deze erop wees dat de oud-leerlingen een voorsprong hadden Spr. is er vast van overtuigd dat als het geleerde op de R.L.W.S. wordt uitgebuit en economisch toege past, de oudleerlingen er voordeel van zullen hebben' Bovendien in verband met de malaise zullen de oud*, leerlingen sterke steunpunten zijn en spr. hoopt da' dit voor de leden aanleiding moge zijn, om in eiger kring de jongelui aan te sporen de R.L.W.S. te be-- zoeken. Spr. deelt verder over het onderzoek van hooi ma de. dat in samenwerking met den heer De Vries secretaris van het Veevoederbureau, een aantal mon« sters naar Wageningen zijn gezonden van 2 proef» velden te Beemster cn een zeer uitgebreid onderzoek zal worden iingesteld. Voorts zal nog te Wageningen' een gratis onderzoek plaats vinden van hooi uit hei veengebied in het midden der provincie, speciaal op_ kalk en op ruw eiwit. De Voorzitter zegt, dat het hooi nog altijd het be langrijkste voedermiddel is en het onderzoek dan ooi ten zeerste is toe te juichen. De Voorzitter dankt voor de aangename besprekin» gen en de pers voor hare. tegenwoordigheid, ho»p dat de aanwezigen een aangename en leerzami' middag zullen hebben en sluit de vergadering. Des middags werd een excursie gehouden naar de Centrale noodslachtplaats en Verwerkingsinrichting te Schagen en naar de Electrische Demonstratiebe* drijven van het P.E.N. Is mevrouw Bruin 'n actief lid van den naaikrans? Och gunst, nee Ze zegt geen stom woord en zit maar altijd te naaien. vaten in bassins met uit zichzelf stroomend norton- water te koelen. De druk van het norton- water nam als overal gaandeweg af en in 1924 werd het nieuwe Friesche oproomBtelsel ingevoerd. Door te zorgen voor overvloedig koelwater en een koeler van ruime capaciteit kan men de avondmelk tot op onge veer de temperatuur van het nortonwater (11 gr. C.) afkoelen en vermeed men de fout, die menige Z.-H. zuivelfabriek tot haar schade heeft begaan. De kaasfabriek „Hoogkarspel" heeft geregeld een goed product gemaakt, dat den naam der N.-H. Edam merkaas hoog heeft gehouden. De kaas komt al 3inds vele jaren niet aan de markt, doch gaat naar een vasten afnemer. In de jaren, die aan de totstandkoming van de Proefzuivelboerderij vooraf gingen, was de fa briek te Hoogkarspel voor het Proefstation te Hoorn steeds beschikbaar, wanneer de medewerking voor proefnemingen gewenscht was. De betaling der melk naar gehalte en het verband tusschen samenstelling der melk en kaasopbrengst (Kaasproeven) vroegen toen o.a. de aandacht. Ook het onderzoek der melk van de koeien afzonderlijk en proeven over de gewone en centrifugale ontrooming der wei. Voor de heeren Dr. v. d. Zande, Boekhout, Ott. de Vries en mijn voor ganger Keestra was de heer Brander de steeds hulp vaardige medewerker, op wiens oordeel hooge prijs werd gesteld en die krachtig heeft medegewerkt aan de tot standkoming der Proefzuivelboerderij. Ook zijn in de fabriek proeven genomen vanwege den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland o.a. over de kwestie of een hoogere nawarmingstemperatuur en een kortere bewerking der wrongel zonder schade voor de hoeveelheid en de kwaliteit der kaas in plaats van een langdurige bewerking en een lagere nawar mingstemperatuur kunnen treden. De fabriek te Hoogkarspel kan 1 Aug. a.9. terug zien op een schoon verleden en thans onder leiding van den heer C. Zellemaker en den kaasmaker Dekker nog steeds werkende in den geest van haar oud-directeur Brander, de toekomst in vertrouwen tegemoet .ien. v Dr. L. T. C. SCHEY.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5