De Dusseldorfsche moordenaar. Gemengd Nieuws. De -roode terreur China. in De Grieksche kapitein aangehouden. Nieuw financieel schandaal te Berlijn. Predikbeurten. Binnenlandsch Nieuws. Het rijwielpad H e i 1 o o—E g m o n d. Geen autobusdier.st MUZIEKTUINNIEUWS. Zooals wij reeds mededeelden, houdt Zondagavond (ie bekende Amsterdamsche Postharmonie in onzen Tuin een concert. Dit korps is al een oude bekende, en laten we er direct bijvoegen, een goede oude be kende. Want jaar op jaar was 't, steeds weer de schit terende vertolking zijner muzieknummers en de smaakvolle, keuze der nummers, die ons dit gezel schap met zijn eminenten directeur, den heer D. Speets, telkens weer deden waardeeren. Aan belangstelling ontbrak het dan ook nimmer, die werd telkens grooter en wij verwachten dan ook Zondagavond een vollen Tuin, de Amsterdam sche Postharmonie verdient dit ten volle! Wij maken er op attent, dat het concert om 7 uur N.T. begint, tot 9 uur. HARDDRAVERIJVEREENIGING „WESTFRIES LAND". De algcmeene vergadering dezer vereeniging, werd Vrijdagavond in café „Centrum" van den heer Ph. Roöbol gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. C. Roggeveen, die de vergadering met een woord van welkom opende. Twintig leden zijn aanwezig. De notulen worden door den secretaris, den heer J. H. Schene, gelezen, waarna ze worden goedge keurd. Van het gemeentebestuur was bericht ingekomen, dat voor 1930 weer een subsidie van f200 beschik baar wordt gesteld. In het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag wordt gewezen op de uitstekend geslaagde harddrave rijen, terwijl herdacht wordt het overlijden van den eere-voorzitter, den heer J. de Veer, die zich steeds buitengewoon beijverde voor de paardensport. Het verslag wordt ohdcr dankzegging geaccepteerd. iUt de rekening van den penningmeester, den heer A. Zijdewind, blijkt, dat de financieelc toestand der vereeniging gezond is. De ontvangsten bedroegen f 1735.53, de uitgaven f 1507.63, batig saldo f227.90. Het dienstjaar begon met een saldo van f 154, zoodat er een mooie vooruitgang valt te constatecren. De heeren C. Blaauboer en W. F. J. van Erp, ke ken de bescheiden na en bij monde van laatstgenoem de werd een gunstig rapport uitgebracht. De reke ning werd dan ook goedgekeurd. Met 19 stemmen worden de heeren P. de Boer, D. Timmerman en J. H. Schene, als bestuursleden her kozen en de herkozenen nemen de benoeming aan. Door het bestuur werd voorgesteld ook dit jaar weer een voormiddag- en een namiddag-harddraverij te houden, voor den voormiddag een draverij voor paarden die op de korte baan nimmer meer dan f 100 hadden gewonnen en de prijzen te bepalen op f 100, f50 en f25. Algemeen goedgevonden. Voor de namiddag-draverij stelde het bestuur voor een internationale handicap-draverij, met prijzen van f300, f200, f100 en f50. Na een korte bespreking werd besloten de prij zen vast te stellen op f350, f200, f100 en f50. Waar op 22, 24 en 25 September elders draverijen werden gehouden, achtte het bestuur het^niet gc- wcnscht om de draverijen hier op 23 September te houden, doch werd de Dinsdag 30 September be ter geoordeeld. Waar de Winkelweekcommissie te gen dezen datum geen bezwaar had, werd ook dit voorstel van het bestuur algemeen goedgevonden. Door den Voorzitter worden nog enkele woorden van waardeering gewijd aan de nagedachtenis van den eere-voorzitter, den heer J. de Veer en geme moreerd het vele goede dat de overledene voor de draversport in het algemeen en voor onze vereeni ging in het bijzonder had gedaan. De vereeniging zal den overledene, die met hart en ziel de paarden sport heeft voorgestaan, altijd blijven gedenken. Bij de rondvraag informeerde de heer C. Blaau boer of nu voortaan het verkeer door het Heeren bosch zal wordengelcid. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat hier omtrent met B. en W. overleg zal worden gepleegd en getracht zal worden zoo weinig mogelijk verkeer over de baan te krijgen. Nadat de Voorzitter dank had gezegd voor de al gcmeene samenwerking en den wcnsch had uitge sproken dat de draverijen weer goed mogen slagen, volgde sluiting. EEN BAD IN DE LAANSLOOT. Een 13-jarige mannelijke logé van één onzer inge zetenen, afkomstig uit Den Haag, geraakte Vrijdag door een onverwachte zwenking van het stuur zijner fiets in de Laansloot. De jongeling wist zwemmende weer op het droge te komen en een toesnellende redder zorgde voor zijn fiets. Tante J. had dus al leen een nat pak te verzorgen. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien viel Donderdag j.1. niet tegen; voor een best beest werd 60 ct. betaald. De handel was heel goed. De kalf- en geldekoeien werden duur verkocht, er. werd voor de beste kalfkoeien f 440 besteed; een groote- nrijs. Geldekoeien tot f340, dat zijn toch ook prijzen. Pinken weinig aangevoerd; die er waren werden duur verkocht. De aanvoer van stieren was minder bij vorige weken; ze konden gelden tot 40 cent. Handel goed. De paardenmarkt was niet onbelangrijk, er was wel handel in. De heer L. Vader van Stolpc, Schager- hrug, een bekende in de paardenwereld, verkocht 2 paarden die opbrachten pl.m. f500 per stuk, dat wil wat zeggen in dezen tijd. Maar het waren ook een paar mooie beste dieren, een vijf-jarige en een zeven jarige. Zulke prijzen voor genoemde leeftijden zijn in langen tijd niet besteed. Zc zijn verkocht aan een landbouwer in den Anna Paulownapolder (Oost). De nuchtere kalveren werden weer vlug en duur verkocht, het wil wat zeggen een nuchter kalf, hoog ste prijs f 40. De handel in vette schapen was goed, hoogste prijs per koppel was f 42.50, iets minder bij de vorige week. De handel in magere of fokschapen was stug, er komt meer aan de markt. De oude slachtscha pen golden van f 32—f 42. Handel aan den stuggen kant. Het is al eenigc weken terug, dat er handel Als je niet tevreden bent, dan ga je maar terug naar je moeder. Neen, ik zal m'n moeder telegrafeeren hier te komen! (P41e Mêle). was in lammeren voor den dood, nu verschenen markt was dat wel zoo en deze konden gelden tot f32; lang geen slechten prijs. De handel in biggen en schrammen was matig, prijzen iets minder; vette varkens prijshoudend, Zouters hoegenaamd of niets aangevoerd. Op de kippenmarkt komt iets meer leven, de prijzen welke besteed werden, waren goed. De botermarkt was al heel treurig, er was één kistje boter aangevoerd en deze boter kon nog niet eens verkocht worden, er werd voor gevraagd 85 ct. per kop, maar er was geen kooplust. Later is geblc ken, na afloop van de markt, dat dit kistje boter heeft opgebracht 80 ct. per kop. Vandaar geen notee ring in het marktbericht. Omdat er zoo weinig boter wordt aangevoerd, komen er geen kooplui; was de aanvoer maar wat betier, hoorden we beweren, dan zouden er wel meer kooplui komen. Waarom wordt de boter naar andere plaatsen gestuurd? Nogmaals: te Schagen prijst ze toch doorgaans niet minder dan elders. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Neeltje Denijs, oud 77 jaren, weduwe van Jan Roggeveen FOLITIE Gevonden: een jas, Acht en veertig moorden of pogingen tot moord en vijf en dertig brandstichtingen. Wolff meldt uit Berlijn: De in de laatste week door de recherche van Dus- seldorf verrichte arbeid tot volledige opheldering van het zgn. Kürten-complex heeft volgens het „Ber- liner Tagcblatt" omvangrijk nieuw bewijsmateriaal voor de daderschap van Peter Kürten opgeleverd, waardoor ook de laatste twijfel aan zijn schuld op geheven is. Niet minder dan 48 moor den of pogingen tot moord en brandstichtingen kunnen i Is opgehelderd worden be schouwd en Kürten worden lewezen, d.w.z. geheel onaf hankelijk van zijn verklarin gen en van een eventueele herroeping. Kürten heeft de gedurende zijn verhoor door de recher che getoonde tactiek om openlijke bekentenissen af te leggen en steeds nieuwe mis daden op zich te nemen, voor den rechter-commissaris niet volgehouden. Hij heeft daarvoor in de plaats een trouwens mislukte poging gedaan om verschillende zij ner bekentenissen ten aan zien van bepaalde moorden te herroepen. Voor schier alle gevallen van het Dusseldor- fer moordencomplex is de da derschap van Peter Kürten aangetoond. Twijfelachtig is de daderschap van de moor den en brandstichtingen, die hij in het gebied van Alten burg zegt gepleegd te hebben. Zijn vrouw, die eenige we ken geleden uit het gesticht voor geesteszieken Grafen- berg werd ontslagen, is in eengestort en heeft herhaal delijk gezegd zelfmoord te willen plegen. De vraag of de bloedige wandaden van haai man haar bekend waren, wordt te bevoegder plaatse ontkennend beantwoord. Zij wil van hem scheiden en naamsverandering aan vragen. Do communistische strijdmacht bestaai uit 60.000 man gewapend met 45000 ge weren. De burgeroorlog in China is weer met hernieuwde kracht uitgebroken. Het gevaar dreigt nu van den kant der communisten, die een ware terreur in het land uitoefenen en met hun groote strijdmacht ver schillende steden overrompelen. Zoo wordt nog over de verovering van Tsjangtsja gemeld, dat de stad volkomen bij verrassing werd genomen. Zondag echter werd de Aziatische petroleummnat- schnppij ervan op de hoogte gesteld, dat zich een sterke communistische strijdmacht in de richting van Tsjangtsja bewoog. Reeds den avond van den zelfden dag bevond de stad zich reeds geheel in de handen der communisten, aangezien de regeerings- troepen na slechts gering verzet te hebben geboden, zich overgaven. Naar verluidt, zou het communistisch hoofdkwar tier te Shanghai een oproep hebben verspreid, waarin er op gewezen wordt, dat men ook Hankow zoo spoe dig mogelijk hoopt te veroveren. In het gebied van Midden-China schijnen de com munisten te beschikken over 60.000 man, die gewa pend zijn met 45.000 geweren en een groote hoeveel heid veldgeschut, vliegtuigen en draadlooze instal laties. Te Hankow is de staat van beleg afgekondigd. Te Woesjang werden zes communisten gearresteerd en oogenblikkelijk terechtgesteld. Tc Shanghai is een Britsche kanonneerboot aan gekomen met 49 vluchtelingen aan boord. Driehonderd rijke Chineezen te Tsangtsa gegijzeld. Reuter seint uit Hankau: Toen de rooden Tsjangtsa bezetten, grepen zij driehonderd rijke Chineezen om een losprijs voor ze te eischen, en maakten koelbloedig zestig officie ren en manschappen van de verslagen troepen, die zij uit hun schuilplaatsen te vaorschijn haalden, af. Tsjangtsa heroverd. reader wordt uit Nanking geseind: De minister van marine doet officieel mededee- ling van de ontvangst van een draadloos bericht, af komstig van de Chineesche kanonneerboot „Joeng- tseng", dat meldt dat Tsjangtsa heden heroverd is na een bombardement van de stellingen der roode troepen. Het zegt verder dat marinematrozen van de „Joengtseng" aan wal zijn gegaan en in de stad patrouilleerden in afwachting van de aankomst van troepen uit Hankau. De rooden op weg naar Hankau. Gemeld wordt, dat de rooden Tsjangtsa zouden heb benben ontruimd en in noordelijke richting naar Hankau op weg zijn. De opperbevelhebber Tsjanp Kai Sjek gaf twee divisies van Tsjocngking last, het garnizoen van Hankau te versterken. Prachtig weertje, hé? Hé?! Waarvoor? Voor 'n revolutie! MIJNONGELUK IN OHIO. Acht arbeiders vermist V.D. verneemt uit New York: Gister werd te Tilton- ville, in den Amerikaanschen staat Ohio, de kolenmijn Redbird grootendeels door noodweer verwoest. Er wer den tien arbeiders zwaar gewond, terwijl er acht vermist worden. ONGELUK OP DE MONT BLANC. Twee toeristen gedood. Bij het beklimmen van een tot de Mont Blanc-groep behoorende top brak het touw, waaraan twee toeristen vastgebonden waren, zoodat beiden in een 400 meter die pe kloof stortten. Hun lijken werden door een reddingsbrigade gebor gen. FRANSCHE LUCHTMANOEUVRES AFGELAST. In verband met de kinderverlamming in den Eizas. V.D. meldt uit Parijs: In verband met de verdere verspreiding van de geval len van kinderverlamming in Elzas-Lotharingen heeft het Fransche ministerie van oorlog de voor het midden van Augustus aangekondigde groote luchtmanoeuvres in de omgeving van Metz, waaraan de lucht-afweerregimen- ten en een groot aantal bombardements-vliegtuigen zou den deelnemen, afgelast Ook het opkomen der reservisten, die voor herhalings oefeningen naar Muhlhausen en Metz waren opgeroe pen, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Groote schade aangericht. Reuter seint uit Tokio: De overstroomingen hebben groote schade toegebracht aan de steden in de buurt van Kyoto. Tweeduizend hui zen liepen te Faesjimi onder water. Troepen deelen le vensmiddelen uit. Verscheidene personen werden ten ge volge van aardverschuivingen gedood. De man, die drie verstekelingen over boord liet werpen. Op verzoek van de consulaire Grieksche ambtenaren, heeft de politie te Venetië den kapitein van het Grieksche stoomschip Stylianos aangehouden, die be klaagd wordt in volle zee drie verstekelingen over boord te hebben laten werpen. Zooals men zich zal herinneren is de geschiedenis uitgebracht door een der verstekelingen toen het schip te Gent lag. De kapitein had namelijk, waarschijnlijk onder pressie zijner officieren later een boot uitgezet, die nog twee van de drie ongelukkigen had weten te redden. Deze hadden hem hun stilzwijgen moeten beloven, doch een hunner had de Belgische politie de gebeurtenis meegedeeld. De kapitein had zich toen echter door een overhaast vertrek met zijn schip uit Gent aan een aanhouding weten te onttrekken. NACHTELIJK GEVECHT MET EEN GEVELKLAUTERAAR. Men meldt uit Berlijn: In een groot hotel te Travemunde is Donderdag een gemaskerde man verrast, op het oogenblik waarop hij langs een balcon een kamer poogde binnen te dringen. De portier van het hotel ging den geveltoerist te lijf, maar moest tegen den indringer het onderspit delven. Deze kon zich losrukken en vluchten. Hij werd echter achtervolgd door enkele gasten en door den portier. Op het oogenblik, waarop de man werd ingehaald, trok hij een revolver en trof den portier door een kogel ln het been. Daarna kon hij ontkomen. Tijdens zijn vlucht ver loor hij een aantal kostbaarheden, die hij vermoedelijk bij andere Inbraken had buitgemaakt. De stad voor 300.G00 Mark benadeeld. Wolff meldt uit Berlijn: Volgens het „Berl. Tag." is de stad Berlij'n door het inkoopburcau, opnieuw voor zeer groote bedra gen benadeeld, welke tot dusver becijferd worden op 300.000 Mark. z Het blad, dat in dit verband scherpe critielc oe fent op de houding van de autoriteiten bij de bezet ting der gemeentefuncties, deelt mede, dat na het aftreden van de door de Sklarck-geschiedenis gccom- compromittoerde ambtenaren, het bestuur over de inkoopafdeeling voor levensmiddelen werd opgedra gen aan epn ambtenaar, Laubrinus genuamd, die eenigen tijd geleden aan een fabriek van conserven in Frankfort a. d. Oder een bestelling deed van ruim 300.000 mark. De rekening voor de levering werd vooruit be taald, de zending bleef echter achterwege, Gebleken is, dat de fabriek kort daarop is failliet gegaan. De stad Berlijn tracht nog uit het faillissement een deel van haar verlies te dekken. ZONDAG 3 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE te: Veenhuizen, geen dienst, wegens kerkverbouwing. Wat nu te denken van herediteit (Yale Record). Gisteren officieel geopend. Gisteren is het rijwielpad HeilooEgmond aan Zee officieel geopend. De weg van Heiloo naar zeee is hierdoor met ongeveer de helft verkort. Mr. J. P.Bosman, voorzitter van de Rijwielpadver- eeniging Noord-Kennemerland, heeft een toespraak ge houden en mevrouw Bosman heeft het lint, dat don weg afsloot, geknipt. Daarna reden alle genodigden per fiets naar Egmond aan Zee, waar in het hotel Zeezicht het bestuur dier gemeente een officieele ont vangst had bereid. Ko 1 horn—Den Helder. Afwijzend© beschikking van Ged. Staten. Ged. Staten van Noordholland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van H. J. en H. Naastepad te Anna Paulowna, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Kolhorn naar Den Helder en terug. HET GEVAAR VAN DEN WEG. Wielrijder door de voorruit van een auto. ,Op den Meerssenerweg te Maastricht werd Donderdag de fabrieksarbeider Th. Z., die per rijwiel zich naar zijn woning begaf, aangereden door den luxe auto van den aannemer F. P. W. V. te Maastricht. De botsing was zoo hevig, dat de wielrijder methet hoofd door de ruit van den auto vloog. Met een ernstgie hoofdwonde werd hij door den G.G.D. naar het hospitaal overgebracht. EEN ADRES AAN DE KONINGIN. Van het Avro-Actie Comité te Hilversum. Het Avro-Actie Comité te Hilversum heeft een verzoek schrift gezonden aan H.M. de Koningin, waarin H.M. verzocht wordt Hare medewerking te willen verleenen, opdat de golflengte van 1071 M. geheel ten dienste van de A.V.R.O. worde gesteld, eventueel aan de A.V.R.O. recht gegeven worde tot een vollen zendtijd van zeven dagen per week op een eigen zender, door haar en vol gens haar systeem te bouwen. KINDERVERLAMMING. Te Zwammerdam is kinderverlamming vastge steld bij een 9-jarigen zoon van een landbouwer in den Tempel. De jongen is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. De vrouw van den landbouwer B. in de buurt schap Dotherhoek, bij Gorssel, lijdt aan kinderv^ lamming. Er hebben zich te Vlarndingen weer drie gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Alle drie kinde ren zijn naar de barak overgebracht. LIJK TE HARLINGEN AANGEBRACHT. Dit is niet de verslagene van een bokswed strijd, maar de scheidsrechter» Gisterenmiddag te 3 uur is te Harlingen door de motorboot „I'rinses" aangebracht het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, ver moedelijk een zeeman, naar schatting tusschen 30 cn 40 jaar oud. Het lijk werd drijvende gevonden in de Tappe bij den Makkumerwaard. Op het lijk werd gevonden een nikkelen horloge met ketting. Aan den ketting was een katrolletje verbonden, waarop de let ters S. F. en daaronder de letters B. F. voorkwamen. Het lijk is naai- de Alg. Begraafplaats vervoerd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10